» »

Pametni nasveti glede varčevanja

Pametni nasveti glede varčevanja

guano ::

Dejmo mal posherat kake pametne finte glede varčevanja. V mislih imam bolj osnovne fore za casual ljudi ne v smislu vlaganja.

mtosev ::

Jaz sem kupil delnice Microsofta, appla in Arma.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

d4vid ::

mtosev je izjavil:

Jaz sem kupil delnice Microsofta, appla in Arma.


Kje si jih kupil?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

matobeli ::

Je bil kuponček v M. "12% popust na izbrano delnico tehnoloških velikanov. Ta ponedeljek."

kriptobog ::

guano je izjavil:

Dejmo mal posherat kake pametne finte glede varčevanja. V mislih imam bolj osnovne fore za casual ljudi ne v smislu vlaganja.


Gledanje akcij od vseh trgovcev in skakanje po trgovinah, da vsak izdelek kupis drugje, ker je tam v akciji in privarcujes nekaj centov, ne glede na to, ce se peljes 20km stran do druge trgovine :))

Grizzly ::

guano je izjavil:

Dejmo mal posherat kake pametne finte glede varčevanja. V mislih imam bolj osnovne fore za casual ljudi ne v smislu vlaganja.


Varčevanje je menda razlika med zaslužkom in stroški. Če hočeš privarčevati več, zmanjšaj stroške. Nekaj nasvetov:

1. Izračunaj si okvirne stroške in takoj po plači daj razliko na stran (in jo tam pusti). Tako si si že v štartu postavil limit, koliko boš zapravil.
2. Pazi na izbiro hrane in pijače. Kakšnim prigrizkom (čips, smoki ipd.) se lahko odpoveš, kakor tudi kavi ter sladki/alkoholni pijači.
3. Stvari kupuj tam, kjer so ceneje. Če je nekaj ceneje v Tušu kot Marcatorju, potem take zadeve kupi v Tušu. Prav tako spremljaj akcije.
4. Preden nekaj kupiš (mislim predvsem na kakšne tehnične stvari), razmisli ali to zares potrebuješ. Če ni potrebno, ne delati zaloge.
5. Čim več uporabljaj javni prevoz (avtobusi, vlaki) oz. če je možno, pojdi po opravkih peš ali s kolesom.
6. Varčuj z električno energijo, da bo čim nižja položnica. Če polnilce puščaš v vtičnicah, se to čim prej odvadi. Ne puščaj prižganih luči po nepotrebnem.
7. Če stanuješ v najemu, razmisli, kaj se da tu narediti. Če varčuješ za kaj posebnega, se bolj splača za nekaj časa odpovedati luksuzu.

Če boš te stvari upošteval celo leto ali več let, se bo nabralo kar nekaj privarčevanih evrov. Računaj pa, da se je treba za prihranek včasih odpovedati času in udobju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grizzly ()

nosiyo ::

Bolj produktivno je razmišljati o povečanju prihodkov.

mtosev ::

d4vid je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz sem kupil delnice Microsofta, appla in Arma.


Kje si jih kupil?

Preko revoluta.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

matobeli ::

guano je izjavil:

V mislih imam bolj osnovne fore za casual ljudi ne v smislu vlaganja.


Sej ni umetnost, samo slab potrošnik moraš bit.

-Naročnina za telefon, vzameš nekega diskontarja in ne premium za ceno x3.
-Telefon, skeširaš, če nimaš za epla vzameš šaomija, na kredo vzameš samo nepremičnino ali pogojno avto.
-Če si v bloku se pogovori z sosedom o delitvi fiksnih priključkov
-Avto, kupiš najmanj kar še zadošča realnim potrebam in ne največ kar si še lahko privoščiš
-Odjebeš "moje užitke" in razne "zaslužil sem si"... Zaslužiš si ko nehaš varčevat.
-Prekineš popolnoma vse naročnine ki niso osnovne (voda, smeti, elektrika, telefon, internet), razen ene zimske plačljive športne dejavnosti, če rabiš druženje je na voljo cel kup društev za praktično 0 eur.
-Ko varčuješ ne kupuješ boljše grafične ker je bil dober deal
-Nehaš kupovat neprimerno hrano, sladke pijače, sadni jogurti, predpripravljena hrana

Moe_Lester ::

guano je izjavil:

Dejmo mal posherat kake pametne finte glede varčevanja. V mislih imam bolj osnovne fore za casual ljudi ne v smislu vlaganja.


Ne vem, če je tole univerzalno, ampak zame osebno deluje precej solidno.

- Vozi se okrog z avtomobilom za max. 3 do 4 mesečni prihodek. Ego je včasih problem, ampak, če te to skrbi si daš lahko gor nalepko "Your car is nice, but mine is paid for" :)

- Ne jemlji kreditov, lizingov in "obrokov" za protrošno robo. Sem spadajo obroki za telefone, televizije, zavarovanje, lizingi za avto itd.

- Osredotoči se na aktivno stran bilance, ne samo na pasivno. Povečanje prihodka je načeloma bolj smiselno in lažje izvedljivo kot zniževanje odhodkov.

- Postavi si budgete in razparceliraj denar na ločene račune. Osebno zadevo rešujem z N26 Spaces in Revolut Vaults. Ob vsakem prilivu gre denar avtomatično v različne predalčke. Za stroške, dopust, varčevanje, investicije, namenske projekte... Zdaj se bo sigurno našel nekdo, ki bo razložil, da je vseeno, če imaš denar na kupu, ampak nismo vsi jekleni možje z neomajno voljo. Imaš kar nekaj raziskav, ki kažejo, da je iz psihološkega vidika manj boleče zapravljati denar iz skupnega kupa kot iz točno določenih kupčkov namenjenih določenim ciljem.

- Vsake toliko časa naredi review stroškov. Osebno skoraj ne plačujem z gotovino, vsake cca. pol leta potegnem ven vse izpiske iz bank in pogledam, če so kje kakšna večja odstopanja.

PacificBlue ::

Pa nenapisano pravilo vsaj 10procentov od place gre za varcevanje.
Če ti vsaj toliko ne ostane konec meseca, imas problem. Ali pa vec problemov.

Sparkxl ::

Dobro je tudi imeti tabelo, kjer po kategorijah razdeljeno vidiš kam vse gre denar. Jaz sem na tak način lažje potem eliminiral grešnike

Mato989 ::

Univerzalna rešitev za varčevanje je taka:

- Daj na prvi dan plače na stran XYX EUR in z ostalim moraš priti do naslednjega nakazila ko ponoviš to točko...

Seveda moraš bit dovolj pameten da nastaviš cifro da gre skozi da nisi glih na kruhu in vodi.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kripto mesi ::

mtosev je izjavil:

Jaz sem kupil delnice Microsofta, appla in Arma.

Ko ti človek brez dneva delovne dobe, ki živi od mamine zize pametuje o varčevanju :))

Utk ::

LOL. Sem hotel nekaj takega napisat, ampak zakaj bi bil jaz zmeraj tist nesramen :)

Sparkxl ::

Če smo natančni ne govori o varčevanju, ampak investiranju. Ampak ja, 90% folka tega ne loči

255211 ::

- Blokiraj oglase na netu, ne beri revij (ki so v osnovi zgolj v članke zamaskirani oglasi).

- Ne uporabljaj družbenih omrežij.

- Ne primerjaj se z drugimi.

- Vse, razen nepremičnine (in pogojno avta ali drugega orodja, če ga rabiš zato, da lahko zaslužiš), skeširaj (ni mišljeno fizična gotovina, ampak da plačaš v enem kosu). Če moraš vzeti kredit, si te stvari v tem trenutku ne moreš privoščiti.

- Nauči se čim več stvari narediti sam. Bodi radoveden, izobražuj se. Znanje je najboljša investicija. Še nikoli v zgodovini človeštva ni bilo toliko znanja dostopnega v vsakem trenutku, zastonj.

- Če vidiš oglas/prebereš priporočilo na forumu in te prime, da bi kupil tisto stvar, se vprašaj, ali bi jo kupil tudi, če ne bi slišal zanjo.

- Odjebi subscription economy. Ne postani odvisen od korporacij, katerih edini cilj je, da te priklenejo nase in iz tebe izvlečejo še več denarja.

- Odjebi peer pressure, modo, trende. Furaj svoj lifestyle, ne oziraj se na druge.

- Kupuj stvari, ki so narejene, da trajajo. Nič zato, če ne izgleda fancy. Namesto consumer robe, kupuj profi robo, narejeno za resno uporabo in zlorabljanje. Je dražja, ampak pri consumer uporabi zdrži nekajkrat dlje od plastičnega klumpa, preračunanega, da zdrži garancijo.

- Pazi na brande, ki se šlepajo na staro slavo kvalitete in limajo svoje logotipe na kitajski crap.

- Odjebi middlemane. Turistične agencije, nepremičninske agencije, preprodajalce itd., ki si vsak vzame svoj delež.

- Sem že rekel, da se nauči čim več stvari narediti sam?

- Vlagaj vase, ne v svoj zunanji videz. Prehranjuj se zdravo, bodi aktiven, kar ti bo na stara leta prihranilo veliko €€€.

- Ne pozabi na duševno zdravje. Prekomerno zapravljanje ima pogosto psihološki vzrok.

TheTrick ::

Prva stvar ki sem jo jaz naredil, ko sem šel na svoje je da sem si ukinil vse limite povsod. Nobenih minusov nikjer, tudi kreditne so vse debetne.

Zapraviš lahko samo tisto kar maš. Kredit edino za nepremičnino pa še to tak, ki ti bo šel gladko skozi tudi če si 1 leto brez šihta.
V štumfu moraš vedno imet vsaj za 6 mesecev življenja. Ta denar se ne zapravlja.

Nehaš kupovat kar ne rabiš. Daš zadevo v košarico in če je še vedno tam čez 1 mesec ko si 10x premislil če res rabiš kupiš.
Dražje nakupe nad 300€ vedno spremljam ceno pogledam charte, če vidim da je cena lahko precej nižja od trenutne počakam na akcijo.
Avtomobil je največje stran metanje denarja. Kupiš rabljen avto, ki ustreza realnim potrebam, ne da se kažeš pred sosedi.

In še najboljši nasvet:
Home Exchange za dopust. S tem sem prišparal noro denarja za potovanja. Letos smo imeli že 9 menjav. Lansko leto 12. 1 mesce francije, 1 mesec nemčije, 1 mesec romunije. V italijo gremo večkrat na leto predvsem gardsko, toskana. Itd. Strošek je pot do tja. :)

matobeli ::

Kako pa v praksi zgleda take home exchange? To menjaš z nekimi random ljudmi in greš v random bajto/stanovanje? Ali je na principu ti prideš v njegov dom in on v tvojega? maš to posebej del bajte za goste ali dejanski del kjer sam živiš?

TheTrick ::

Jah recmo da so v štartu "random". Pač vsi menjavajo stanovanja, hiše itd. vsi imajo isti princip dojemanja potovanj.

Hiše so al vikendi, al pa so dejansko bajte kjer folk stalno živi. Tako da ja nekdo spi v tvoji pojstli ti pa v njegovi.
Ne nihče mi ni odnesel tv so mi pa vsi prinesli kako malenkost kar je nekje v nenapisanih pravilih. No edin eni nemci so pretiraval ko so v bajti pustil poln hladilnik robe in še celo košaro sladkarij za otroke. Mimgrede glih če maš froce je tole najbolj idealno, ker folk ima doma tudi igrače večina še igrala na vrtu in je špica.
Lokacije hiš so ponavadi res top, ker to večinoma niso hiše ki bi ble za oddajat.

Pa da ne bom preveč pospemal kle je dober blog na temo homeexchanga k odgovori na večino vprašanj. Lahk se pa odpre posebi temo če bi koga še zanimal.

matobeli ::

Kul, tnx, me je sam zanimal iz prve roke kako to v sloveniji zgleda, da se ne samo na bloge zanašam.

Jerry000 ::

guano je izjavil:

Dejmo mal posherat kake pametne finte glede varčevanja. V mislih imam bolj osnovne fore za casual ljudi ne v smislu vlaganja.

Ob vsaki plači instantno nakažeš neko vrednost (ki je fiksna in ne odstopaš). Seveda preračunaš koliko si zmožen dat na stran vsak mesec.

RockyS ::

Prvo moraš vedeti če sploh lahko kaj privarčuješ.
To najlažje izveš, če si vodiš finance.
Imaš aplikacije (spendee, toshl, excel...).
Glavno je da lahko vnašas transakcije, ki jim dodelis kategorijo/kategorije ter slike računov.
Vsakič ko kaj kupiš/plačaš vneseš transakcijo, dodeliš kategorije ter dodaš sliko računa.

Po dveh tednih pogledaš kaj so tvoji največji izdatki in kaj so tvoji najbolj butasti izdatki.
Šele potem vidiš katere izdatke lahko omejiš.
Ker če vidiš da te malica stane 20x9€ boš valda optimiziral in to skrčil vsaj za 50% če ne več.

LynxEffect ::

Čim manj naročniških servisov (Netflix, hbo, youtube premium)

alešhojs ::

LynxEffect je izjavil:

Čim manj naročniških servisov (Netflix, hbo, youtube premium)

Ah nevem no, glede na to, koliko časa in potrpljenja mi YT premium prihrani je vsekakor vreden tiste dva pira. Enako Netflix, ob katerem se za ceno ene pice cel mesec zabava cela družina.

zobnik ::

Razpršiš varčevanje, kam dat ja to pa nas vse zanima.:D

uomostolto ::

Mečeš v S&P500. Zaenkrat še najbolj učinkovito.

Jerry000 ::

uomostolto je izjavil:

Mečeš v S&P500. Zaenkrat še najbolj učinkovito.

Kaj je to?

FireSnake ::

Glede stroškov telefonske naročnine: odkar ima bob za 5€ neomejeno pogovorov in SMSov ne vidim razloga zakaj bi nekdo dal za naročnino več, kot 5€.
Jaz zaslužim relativno dobro, pa sem že prej bil na bob petki (Signal in Viber naredita svoje).

Drugače pa je res: kot govorijo zgoraj se zadeva da v tabelo in se analizira. In reže.

Pa priden bit v službi in vsake toliko časa zaplesat s šefom za povišico. In potem isto živeti naprej: na ta način začenja ostajati veliko denarja neporabljenega.

Še ena dobra finta: nikoli kupiti od plače, ki ste jo dobili. Vedno si prej našparajte in šele nato kupite. Na ta način bo plača, ki je pravkar priletela vedno varna za vsaj nekaj časa (od kreditov pa tak ne more pobegniti).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Gama ::

Če si vzemaš od 'ust' zato da našparaš par 100€ s tem nisi naredil nič dobrega, prej slabega. Če si mlad in zdrav, si najdi dodatno delo, 10ur na teden, že to je dosti. Če si pa starejši, je pa tako da če do 60ga nisi pogruntal tudi zdaj neboš. Za primer, če bi vsak teden delal 10ur dodatnega dela po recimo 10€/ura(da bo lažje računati) bi imel 5000€ našparanega na leto. (Brez da si vzemas od ust, pa še manj časa imaš da zapravljas po nepotrebnem)

Če bi pa rad šparal, pa ti ne gre ker te skos srbijo prsti po zapravljanju, pa redno kupovanje investicijskih zlatih ploščič, ki jih ne mores impulzivno prodajati in kupovati z njimi, imas pa moznost da svoj denar še oplemenitiš. *Zlato kot varčevanje in varovanje*


Sicer pa ko enkrat imas se mi zdi smiselno, 30% na banki, 30% zlato, 20% delnice, 10% gotovina, 10% tvegane naložbe. Ko pa kupuješ nepremičnine se pa odločis glede na trg iz kje bos črpal. (Taka je teorija 8-) )

Horas ::

255211 je izjavil:

- Blokiraj oglase na netu, ne beri revij (ki so v osnovi zgolj v članke zamaskirani oglasi).

- Ne uporabljaj družbenih omrežij.

- Ne primerjaj se z drugimi.

- Vse, razen nepremičnine (in pogojno avta ali drugega orodja, če ga rabiš zato, da lahko zaslužiš), skeširaj (ni mišljeno fizična gotovina, ampak da plačaš v enem kosu). Če moraš vzeti kredit, si te stvari v tem trenutku ne moreš privoščiti.

- Nauči se čim več stvari narediti sam. Bodi radoveden, izobražuj se. Znanje je najboljša investicija. Še nikoli v zgodovini človeštva ni bilo toliko znanja dostopnega v vsakem trenutku, zastonj.

- Če vidiš oglas/prebereš priporočilo na forumu in te prime, da bi kupil tisto stvar, se vprašaj, ali bi jo kupil tudi, če ne bi slišal zanjo.

- Odjebi subscription economy. Ne postani odvisen od korporacij, katerih edini cilj je, da te priklenejo nase in iz tebe izvlečejo še več denarja.

- Odjebi peer pressure, modo, trende. Furaj svoj lifestyle, ne oziraj se na druge.

- Kupuj stvari, ki so narejene, da trajajo. Nič zato, če ne izgleda fancy. Namesto consumer robe, kupuj profi robo, narejeno za resno uporabo in zlorabljanje. Je dražja, ampak pri consumer uporabi zdrži nekajkrat dlje od plastičnega klumpa, preračunanega, da zdrži garancijo.

- Pazi na brande, ki se šlepajo na staro slavo kvalitete in limajo svoje logotipe na kitajski crap.

- Odjebi middlemane. Turistične agencije, nepremičninske agencije, preprodajalce itd., ki si vsak vzame svoj delež.

- Sem že rekel, da se nauči čim več stvari narediti sam?

- Vlagaj vase, ne v svoj zunanji videz. Prehranjuj se zdravo, bodi aktiven, kar ti bo na stara leta prihranilo veliko €€€.

- Ne pozabi na duševno zdravje. Prekomerno zapravljanje ima pogosto psihološki vzrok.



aja torej je dobr da si debeluh pa čeprav izobražen/ bogat??? muslim... ravno zunanjost je poezana z zdravjem!! delat je treba tako na zdravju fizičnem kot psihičnem.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

255211 ::

Don't be so triggered. Je treba prebrati do konca, v nadaljevanju namreč piše "bodi aktiven".

d4vid ::

Horas je izjavil:

255211 je izjavil:

- Blokiraj oglase na netu, ne beri revij (ki so v osnovi zgolj v članke zamaskirani oglasi).

- Ne uporabljaj družbenih omrežij.

- Ne primerjaj se z drugimi.

- Vse, razen nepremičnine (in pogojno avta ali drugega orodja, če ga rabiš zato, da lahko zaslužiš), skeširaj (ni mišljeno fizična gotovina, ampak da plačaš v enem kosu). Če moraš vzeti kredit, si te stvari v tem trenutku ne moreš privoščiti.

- Nauči se čim več stvari narediti sam. Bodi radoveden, izobražuj se. Znanje je najboljša investicija. Še nikoli v zgodovini človeštva ni bilo toliko znanja dostopnega v vsakem trenutku, zastonj.

- Če vidiš oglas/prebereš priporočilo na forumu in te prime, da bi kupil tisto stvar, se vprašaj, ali bi jo kupil tudi, če ne bi slišal zanjo.

- Odjebi subscription economy. Ne postani odvisen od korporacij, katerih edini cilj je, da te priklenejo nase in iz tebe izvlečejo še več denarja.

- Odjebi peer pressure, modo, trende. Furaj svoj lifestyle, ne oziraj se na druge.

- Kupuj stvari, ki so narejene, da trajajo. Nič zato, če ne izgleda fancy. Namesto consumer robe, kupuj profi robo, narejeno za resno uporabo in zlorabljanje. Je dražja, ampak pri consumer uporabi zdrži nekajkrat dlje od plastičnega klumpa, preračunanega, da zdrži garancijo.

- Pazi na brande, ki se šlepajo na staro slavo kvalitete in limajo svoje logotipe na kitajski crap.

- Odjebi middlemane. Turistične agencije, nepremičninske agencije, preprodajalce itd., ki si vsak vzame svoj delež.

- Sem že rekel, da se nauči čim več stvari narediti sam?

- Vlagaj vase, ne v svoj zunanji videz. Prehranjuj se zdravo, bodi aktiven, kar ti bo na stara leta prihranilo veliko €€€.

- Ne pozabi na duševno zdravje. Prekomerno zapravljanje ima pogosto psihološki vzrok.



aja torej je dobr da si debeluh pa čeprav izobražen/ bogat??? muslim... ravno zunanjost je poezana z zdravjem!! delat je treba tako na zdravju fizičnem kot psihičnem.


A si nepismen? Lepo piše, da vlagaj v svoje zdravje, ne pa v zunanji videz (predrage obleke, čevlji, parfumi, nakit, ure, šminke...).
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

guano ::

To pa ni res. Tudi v zunanji viddez je potrebno na vsake toliko kaj vložiti, ali pač?;);););)

nosiyo ::

Itak se splača. Namontiraš par jošk pa si miljonar na onlyfans.

guano ::

V Sloveniji ne.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dodatno pokojninsko varčevanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6613969 (1429) solatko
»

Varčevanje za otroka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
617190 (4288) user4683
»

Plemenitenje denarja

Oddelek: Loža
458367 (5414) DegenGambler
»

Za upokojence - kam ste vlagali? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5910977 (7646) Dosan
»

Mesečno varčevanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12629822 (25028) jype

Več podobnih tem