» »

Velik del plače vezan na poslovno uspešnost

Velik del plače vezan na poslovno uspešnost

bedak_res ::

Zdravo,

Pri sebi imam osnutek pogodbe za novo delovno mesto, kjer pa je 1/3 plače vezana na poslovno uspešnost podjetja.
Torej osnova (to kar piše v pogodbi) npr. je 1000€, uspešnost je 50% dodatek na to in tako je bruto plačilo 1500€. (zneski so simbolični)

Zanima me kaj so tukaj pasti?
Vem, da je sigurno ta, da če gre firmi slabo da je plača ustrezno manjša. Kaj pa glede dopustov, bolniške, prispevkov? Kaj gre v pokojninsko?
Dodatek na delovno dobo se izračunava tudi le glede na osnovo.
Kaj glede najema kredita.. gledajo tam osnovo ali končno bruto izplačilo? Ko sem šel pred kratkim na informativni izračun so sicer gledali le prilive na račun.

Kakršna koli informacija je več kot dobrodošla.
Podjetje samo mi deluje fer, sodelavci so prijazni, malo me moti to, da so to da je tako velik del plače vezan na uspešnost skrivali praktično čisto do konca (predvidevam, da zato ker bi se večina kandidatov tega prestrašila).

Hvala!

Lonsarg ::

Tudi vsi dodatki gredo v obični izračun dohodnine/pokojnine itd, tak da iz tega stališča ni razlike med rednim plačilom in nagrado. Pri kreditih pa zna biti problem ja, meni so sicer upoštevali tudi nagrade, ampak menda so to upoštevali le ker sem pri firmi ki ima rezome, v splošnem pa da ne upoštevajo...

Tanajvečja past je to, da ne veš koliko točno bo ta nagrada, ampak to vidiš v praksi šele po letu/dveh dela. Če je to tvoja prva služa pač vzameš, ko pa menjaš službo pa upoštevaš pravilo, da je osnova 1200+200 nagrade bolje kot osnova 1000+500 nagrade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tody ::

Uspešnost se jemlje na svoje delo ne na skupno. Ker ni vse odvisno od tebe. Nagrada za uspešnost podjetja, je samo to nagrada in ne kompenzacija za tvoje storitve. Torej se vedes kot da je nikoli ne bo. Ce pa bo pa super ne pa na njo vezat stroškov življenje ampak eksta počitnice

HotBurek ::

Past je v tem, da te hočejo nategnat.

Ponudi jim 1.800€ fix plača pa roka, ali pa adijo.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

redtech ::

Pri nas so imeli 15% variabile, 10% je odvisno od tebe, 5% od stanja v podjetju. Med korono je teh 5% takoj odpadlo, vzemi v račun tudi tak izredni dogodek. Gospodarstvo se ohlaja, če firma ne bo dosegala številk, si tudi lahko brez variabile?

bemfa ::

Zadeva je enostavna. Če si zadovoljen z osnovo, sprejmeš. Če ti je osnova premala, se pogajaš ali iščeš naprej.

darkolord ::

Kot že omenjeno, ni nobenega problema glede prispevkov ipd, ker je glede obračuna isto - plača je plača.

Koliko boš res dobil, pa ti nihče tukaj ne bo znal povedati.

Nekatere firme vedno izplačajo max in si možnost neizplačila dodatka pustijo le za morebitne hude čase; kakšne druge pa stiskajo vsak mesec.

Če se ti zdi, da te nategujejo, pač kadarkoli daš odpoved in čao.

Furbo ::

Če si sposoben, je bolje imeti ta dodatek vezan na tvojo poslovno uspešnost. Firma lahko vedno prikaže izgubo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

svecka ::

ko boš na bolniški boš šele jokal, ko ne boš nobenih dodatkov mel, ker se bo upoštevala sam osnova in še to samo 80% PA na dopustu bo isto, sam osnova.

Če maš osnovo višjo se ti boniška/dopust ne bosta nič poznala na plači. PA še če maš osnovo višjo, so nadure dosti bolj poznajo.

Zakaj pa misliš, da je tok folka pod minimalcem? Ker se jim dodatki za zimensko/nočno/nadure/osnovna plača štejejo na osnovno urno postavko POD MINIMALNO. tak recimo za 1 tedn nočne dobiš npr 50EUR bruto, namesto 142EUR kork bi blo po minimalni plači.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

CrniPanter ::

Delam sicer v IT Sales-u in IT svetovanju kar pomeni, da je variabilen del plače nekaj normalnega ampak iz izkusenj govorim kar se tice Slovenskih firm je karkoli variabilnega na koncu v praksi skoraj nemogoce dobiti ali pa je mnogo tezje in mnogo manjse kot dogovorjeno / pricakovano. V tujini temu vecinoma ni tako. Je pa lepota, da lahko das odpoved ce ti kaj ni vsec in ni tako kot dogovorjeno in pac gres naprej. To je pa super, ker je povprasevanje veliko in ni tezko najdit.

Ne vem tvoje branže ampak ce je Slovensko podjetje - bejzi od variabile. Ce je bazirana na firmi ne na tebi - še hitreje. Ko se podpisuje je vse super in vsi pogoji jasni in dobro definirani. Ko se izplacuje je pa... zanimivo.

Glugy ::

Vse kar ni fiksno je brezveze upoštevat. Ti računaš in se odločaš lahko samo na podlagi fiksnega. Če ti fiksno ni plača zadost greš drugam.
Tist dodatek je sam super pika na i nikar pa ne sme biti stvar na podlagi katere se odločaš o službi!!

korenje3 ::

bedak_res je izjavil:

Zdravo,

Pri sebi imam osnutek pogodbe za novo delovno mesto, kjer pa je 1/3 plače vezana na poslovno uspešnost podjetja.
Torej osnova (to kar piše v pogodbi) npr. je 1000€, uspešnost je 50% dodatek na to in tako je bruto plačilo 1500€. (zneski so simbolični)

Zanima me kaj so tukaj pasti?
Vem, da je sigurno ta, da če gre firmi slabo da je plača ustrezno manjša. Kaj pa glede dopustov, bolniške, prispevkov? Kaj gre v pokojninsko?
Dodatek na delovno dobo se izračunava tudi le glede na osnovo.
Kaj glede najema kredita.. gledajo tam osnovo ali končno bruto izplačilo? Ko sem šel pred kratkim na informativni izračun so sicer gledali le prilive na račun.

Kakršna koli informacija je več kot dobrodošla.
Podjetje samo mi deluje fer, sodelavci so prijazni, malo me moti to, da so to da je tako velik del plače vezan na uspešnost skrivali praktično čisto do konca (predvidevam, da zato ker bi se večina kandidatov tega prestrašila).

Hvala!


z drugimi besedami, gre se delodajalcu samo zato, da ti bo v pogodbi pisal nižji znesek, tako da če ga boš sral ti bo imel zakonsko pravico dajat nižjo plačo. Prav tako bo imel zakonsko pravico dajat nižjo bolniško, na tistih 40% dodatka za nadure pozabi...

Plača bo pa seveda vedno enaka in tista "uspešnost" bo tudi vedno enaka.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

mojca ::

Pri nas imamo variabilen del, ki je vezan na uspeh podjetja. Vsi, ki so zaposleni vsaj eno leto, dobijo enak procent, ki je tudi "javno" (znotraj podjetja) kadarkoli dostopen. (Dodatno imajo nekateri posamezniki še ločen personaliziran variabilen del, ampak slednji so v manjšini.)

Podjetje je slovensko in z izplačilom variabilnega dela nikoli ni bilo težav ali dilem. Odstotek nekoliko niha in je tipično najvišji na koncu leta, ko morajo kupci "do 31.12. porabiti budget za tisto leto" in proizvodnja dela kot črna živina; januarja se end-of-year nakupovalna mrzlica umiri in z njo tudi bonus. Vendar je v povprečju že leta in leta zelo konsistentno. Torej ne drži povsem, da "beži od vseh slovenskih podjetij, ki ti ponujajo bonus". Je pa res, da je podjetje ta sistem predstavilo že takoj na uvodnem razgovoru, še preden je kdorkoli govoril o konkretni plači.

To, da se s podjetjem najprej strinjate o tem, da ti bodo dali 1500 EUR plače, šele kasneje pa ti pod nos pomolijo pogodbo za 1000 EUR + max 500 EUR bonusa, mi vsaj malo smrdi. (Meni je bilo najbolj všeč eno podjetje (že dolgo tega), kjer sem jasno povedala, naj me ne vabijo na razgovor, če ciljajo na manj kot X neto. Intervju je šel fantastično, bili so zelo zagreti (jaz za njih precej manj), nato pa so poslali pogodbo za X bruto, kar je skoraj 2x manj. Vprašam, če smo se slučajno narobe razumeli. Pa rečejo: "ne, ne, saj boste dobili X neto: če zraven prištejemo še malico, potne stroške in druge dodatke, boste na X neto")

Sklepam, da je večina odgovorov odvisna od delodajalca. Pri nas med bolniško in dopustom bonusa ni. Nadure so z bonusom (nadure izplačujejo v proizvodnji, v razvoju jih ni). Kolikor razumem, gre tudi bonus v zdravstveno in pokojninsko blagajno (vsaj sodeč po tem, kolikšen neto znesek ostane ;). Pri najemu kredita je nekoliko bolj zoprno dokazovati tvojo zajamčeno plačo. (Ne pravim, da ne gre, je pa precej manj trivialno. Spet odvisno od banke.)

Na vsa ta vprašanja bi ti moralo znati podjetje brez težav odgovoriti. Poleg razjasnitve bolniških, dopustov (ko je odgovor zelo verjetno jasen), nadur ... ti morajo znati brez obotavljanja razložiti, na podlagi katere formule se izračunava bonus, kako lahko kot zaposleni preveriš, če so bonus pravilno izračunali, in če ti lahko posredujejo tabelo/graf bonusov za zadnji dve leti. Če imajo s temi vprašanji probleme, ti bo takoj jasno, kam pes taco moli.

KraitPay ::

Meni so se dodatki zamerili pri enem delodajalcu, kjer je osebna uspešnost bila nekako vezana na "prisotnost". V času kolektivnega dopusta potem ni bilo "stimulacije". Če se je kolektivni dopust prekrival preko dveh mesecev (en teden v juliju, en teden v avgustu), nisi dva meseca dobil nič.
Če si bil na negi za otroka, nisi dobil nič. Skratka nek interni akt, ki ga nihče ni razumel in sem imel občutek da me delodajalec samo nateguje.

Bellzmet ::

Tistih 1500 ne boš nikoli videl. To je samo vaba. Najprej kaj sploh pomeni, da je poslovno uspešno? Je to 1 EUR dobička ali 1 mio EUR dobička?

MadMicka ::

Samo toliko, glede nadomestila za dopust in bolniško. Če vsak mesec dobiš del plače iz naslova uspešnosti, nagrade, itd., velja, da se mora ta del seveda upoštevati tudi pri nadomestilu in tam ne smeš biti prikrajšan. Zastaralni rok znaša 5 let.

MIHAc27 ::

Največji problem, ki se mi zdi da se pojavlja... Prvi mesec bo norma za uspešnost 500. Naslednji bo 600. Potem bo 700... you get the picture.

Šimpanz ::

V našem podjetju ima prodaja zelo visoko variabilo, ostali oddelki pa so bolj ali manj na fiksni plači. Vse je bilo ok do korone in težavami z dobavami, ko nisi mogel doseči planov. Zato je vsem v prodaji močno padla plača, vsem ostalim v podjetju pa je ostala ista. Vodstvo je potem korigiralo plače v prodaji, tako da imamo sedaj višjo fiksno plačo in manj variabile.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj "fiksna stimulacija" kot del plače?

Oddelek: Loža
222342 (1416) Vice
»

Razlika v bruto plači (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8711441 (7569) buttcrack
»

večji bruto ali nižji bruto + nagrada

Oddelek: Loža
284368 (3590) Smurf
»

Plača po bolniški

Oddelek: Loža
82052 (1367) Hexx
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8120082 (17698) McHusch

Več podobnih tem