» »

Daljinski nadzor potopnih črpalk...

Daljinski nadzor potopnih črpalk...

bbbbbb2015 ::

Bom pa tokrat jaz vprašal nekaj...

Imamo potopne črpalke (uradni naziv: potopne črpalke za fekalno vodo) in sicer štiri.

To so podatki o črpalki:
http://www.vip-tehnika.si/hisni-program...

Gre za 1,1kW potopne črpalke,enofazne

Na žalost nam na vsake toliko te črpalke crknejo. Nazadnje je ena črpalka povzročala odklop FID stikala in posledično so vse črpalke ostale brez napajanja. Zdaj smo dali tri črpalke nove, vsaka omarico, kjer je:
FID posebej
20A hitra odklopna varovalka
3-20A bimetalna zaščita, nastavljena na 5,3A

Te črpalke bi radi na daljavo nadzorovali, predvsem:
a) da ima vsaka črpalka napetost
b) da imamo indikacijo, če črpalka obratuje
c) če je prišlo do bimetalnega odklopa

Bimetalni odklop črpalko ščiti pred preobremenitvijo, črpalka se sicer ne bi smela zatakniti, samo v praksi se zataknejo. To smo dali delati posebej, čeprav je bilo rečeno, da je tudi v črpalki sami bimetalna zaščita. To sem poslušal že prejšnjič, kjer se je ena črpalka ustavila, ter nenehno sprožala odklop 20A varovalke. Bilo je rečeno, da je motor pregorel, v črpalki so bile smeti in jebiga, vse smo morali (zopet) zamenjati. To mi je zdaj že malo dopyzdilo. Zato je bimetalna zaščita posebej.

Predstavljal sem si, da damo v omarico Raspberry Pi X ter te tri vrednosti nadzorujemo. Torej, kako nadzorovati a) b) in c)?

Kalibri ::

bbbbbb2015 je izjavil:

vsaka omarico, kjer je:
FID posebej

Odgovora na ostalo nimam, samo vprašanje - je ta FID edini pred glavno omarico oziroma imajo vsi 4 FID-i še en FID med njimi in glavno omarico?
(Imam pa podoben problem - na istem FID-u 1+2 potopni črpalki (rezerva), s tem, da št. 1 že sumljivo dolgo dela.)

DamijanD ::

na hitro bi dal vmes shellyje in potem preko HA (na RPI) lahko narediš obveščanje, če je poraba pri pumpi manjša od pričakovane (daljši čas) - odvisno kako ti to laufa) Torej s enostavno je operirati ali posamezna pumpa vleče tok ali ne. Za bimentalni, pa nimam pojma.
tole npr: https://www.shelly.si/en/energy-meters/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

starfotr ::

Če ima črpalka napetost lahko detektiraš preko kontaktorja, ko vklopi črpalko. Če kontaktor nima vgrajene te funkcije, se navadno lahko prigradi pomožni kontakt. Poleg tega lahko tudi na imštalacijski odklopnik montiraš pomožni kontakt.

Vezava zanke je lahko samostojna, lahko pa spelješ preko zanke pomožnega kontakta na motorski zaščiti oz. bimetalu.

Tokovni transformator na faznem vodniku ti pa pove, koliko toka teče v črpalko.

gre se za eno izmed teh vrpalk

http://www.leo-pumps.com/1-10-1-12-stai...

http://www.leo-pumps.com/1-10-1-11-stai...

Detekcija napajalne napetosti lahko izvajaš s "phase monitoring relay".

In tudi to napako vključiš v sistem obveščanja. Mora pa biti seveda baterijsko napajanje, da je mogoče kaj takega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

bbbbbb2015 ::

Kalibri je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

vsaka omarico, kjer je:
FID posebej

Odgovora na ostalo nimam, samo vprašanje - je ta FID edini pred glavno omarico oziroma imajo vsi 4 FID-i še en FID med njimi in glavno omarico?
(Imam pa podoben problem - na istem FID-u 1+2 potopni črpalki (rezerva), s tem, da št. 1 že sumljivo dolgo dela.)


Prej smo imeli glavni FID za razsvetljavo, potopne črpalke, vtičnice po hodnikih, razsvetljavo po hodnikih. Ta FID nam je ena črpalka izklapljala.

Zdaj je tako, da sta dve črpalki skupaj, ena posebej, ena posebej. Zdaj imata dve skupaj svoj FID, ena posebej svoj FID, ter četrta, ki sicer FID nima, bomo pa to naredili. Zdaj smo najprej sanirali črpalke, ki so bile defektne.

Ob neurjih v maju 2023 so vse štiri delale na polno, podtalnica se je dvignila nenormalno. Potem je deževje prenehalo, pumpe so še vedno delale na polno. Nakar je ena vrgla ven FID, za eno pa smo ugotovili, da ko smo jo priklopili nazaj, je metala 20A varovalko ven.

Imeli smo srečo. Podtalnica se je dvignila še za 20cm, ko pumpe niso delale. Drugače bi nas zalilo ko bobre.

mirator ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Imamo potopne črpalke (uradni naziv: potopne črpalke za fekalno vodo) in sicer štiri.
To so podatki o črpalki:
http://www.vip-tehnika.si/hisni-program...

Gre za 1,1kW potopne črpalke,enofazne

Na žalost nam na vsake toliko te črpalke crknejo. Nazadnje je ena črpalka povzročala odklop FID stikala in posledično so vse črpalke ostale brez napajanja. Zdaj smo dali tri črpalke nove, vsaka omarico, kjer je:
FID posebej
20A hitra odklopna varovalka
3-20A bimetalna zaščita, nastavljena na 5,3A

Te črpalke bi radi na daljavo nadzorovali, predvsem:
a) da ima vsaka črpalka napetost
b) da imamo indikacijo, če črpalka obratuje
c) če je prišlo do bimetalnega odklopa

Bimetalni odklop črpalko ščiti pred preobremenitvijo, črpalka se sicer ne bi smela zatakniti, samo v praksi se zataknejo. To smo dali delati posebej, čeprav je bilo rečeno, da je tudi v črpalki sami bimetalna zaščita. To sem poslušal že prejšnjič, kjer se je ena črpalka ustavila, ter nenehno sprožala odklop 20A varovalke. Bilo je rečeno, da je motor pregorel, v črpalki so bile smeti in jebiga, vse smo morali (zopet) zamenjati. To mi je zdaj že malo dopyzdilo. Zato je bimetalna zaščita posebej.

Predstavljal sem si, da damo v omarico Raspberry Pi X ter te tri vrednosti nadzorujemo. Torej, kako nadzorovati a) b) in c)?

Potopne črpalke so običjno v izvedbi II, kar pomeni, da imajo v električnem smislu dvojno izolacijo in za njih FID ne pride v poštev. Iz tehničnih podatkov se tega ne da razbrati. Verjetno pa nimaš FID stikal ampak KZS. Iz tvojih podatkov je težko razbrati ali ti izklaplja diferenčni ali kratkostični (preobremenitveni tok).
Kako lahko narediš nadzor, so ti že opisali predhodniki, vsekakor pa bi bilo dobro vedeti, zakaj do izklopa sploh prihaja in odpraviti ta vzrok.

starfotr ::

Mirator, ne gre za črpalko z dvojno izolacijo. V črpalki je najverjetneje voda. In steče tok po PE, zato FID odklopi.

Detekcije vdora vode in detekcijo previsoke temperature (vgrajenega bimetala) pa cenejše črpalke nimajo.

Profesionalne črpalke imajo nekaj takega:

https://www.phoenixpumps.com/sulzer-abs...

mirator ::

Verjetno res ne gre za črpalko z dvojno zaščito, vseeno pa je IP68, kar pomeni da bi morala brez težav delovati popolnoma potopljena. Sicer pa je mene zmotilo, da ima za vsako črpalko svoj FID in ločeno varovalko kar sicer tudi ni nič narobe.

starfotr ::

Črpalka, če ni stalno v pogonu v njo vdre voda. Sploh če v vodi stoji.

IP68 je lahko. V praksi se pa zgodi vdor vode v oljno komoro ali pa v motor.

telexdell ::

Kaj pa, če bi enostavno vgradil neko nivojsko stikalo nad nivojem črpanja črpalk? Ko bi se podtalnica preveč dvignila bi to nivojsko stikalo sprožilo nek alarm saj to pomeni, da črpalke ne delujejo, kot bi morale.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

bbbbbb2015 ::

telexdell je izjavil:

Kaj pa, če bi enostavno vgradil neko nivojsko stikalo nad nivojem črpanja črpalk? Ko bi se podtalnica preveč dvignila bi to nivojsko stikalo sprožilo nek alarm saj to pomeni, da črpalke ne delujejo, kot bi morale.


Do sedaj so padli predlogi za instalacijo SIEMENS LOGO! PLCja. V vsakem primeru, če črpalke odpovedo, moram to vedeti čim prej, da, če drugače ne, z ročno potopno črpalko izčrpamo viške.

Smo že prišli nekam. Plan B je Shelly, ki ima praktične module za merjenje in nadzor 230V linij.

Drugače pa... Nepremičnino imamo od leta 2008, do sedaj smo zamenjali 3 ali 4 komplete črpalk. V grobem so problemi naslednji:

a) črpalka začne izklapljati FID - nekje je vanjo vdrla voda

b) črpalka se zatakne. Ta voda ni umazana, da bi smeti plavale po njej, samo pač iz nekega razloga se zatakne. Moral bi jo izklopiti bimetal (tokovna zaščita), ampak brez zajebancije, bimetal po 10 letih inštalacije ne dela, ne izklopi nič

c) zato izklopi 20A varovalko (pumpa bi sicer morala vleči max. 5A tok)

d) zatakne se nepovratni ventil - to je mogoče povezno - obstajata dve vrsti ventilov, krogelni in loputni, krogelni še dela original od leta 2008, loputni pa delajo samo med 7h in 13h, vsak dan razen ob nedeljak in praznikih, ko ne delajo, vmes imajo odmor za malico ali pa nikoli več ne pridejo delat - to ni druge, kot ventil zamenjat

Mogoče mi kaj delamo narobe. Recimo vsako leto bi morali potegniti črpalko iz vode in kakšne dihtunge zamenjati ali kaj jaz vem. Mogoče bi črpalke morali testno zagnati 1x na 6 mesecev. Ker recimo poleti mirujejo. Delajo tipično pozno zimo in rano spomlad.

Zgodovina sprememb…

Kalibri ::

Pri sebi opažam enako. Trenutna črpalka iz Obija mi dela neobičajno dolgo, in še ni začela metati FID-a ven. Nima plovca, ima tipalo.
Cenejše črpalke po parih letih crknejo. Plastične crknejo prej ;)
Po moje pride voda zaradi izrabe ležaja ob osi do statorja/rotorja in potem osmodi. Ali pa kje drugje, čeprav višje gor ni v vodi, vsekakor minimalno, diferenčni tok verjetno ni velik, je pa dovolj velik da vrže 30mA FID-ven.
Povratnega ventila nimam. Voda v cevi pač steče nazaj. Ena motnja manj.
Ko začne metati FID ven, je čas za menjavo. Zato imam eno črpalko vezano na štrom, ki je na drugem FID-u, ta bi se vklopila samo, če bi bil nenormalen naliv ali pa če bi prva črpalka spregla. Če imaš več FIDov v vrsti, seveda vrže vse ven.
Varovalke mi še ni vrglo ven.
Nainštaliral sem par senzorjev vode v različnih višnah, ki preko wifija sporočajo gladino vode. Seveda, ko jih rabiš, ne delajo/ ali ko zmanjka elektrike.

Iz te teme sem pogruntal, mora biti obveščanje neodvisno od hišne napeljave elektrike.

starfotr ::

S črpalkami se je treba ukvarjat.

Da ste jih toliko menjali pomeni, da nekaj ne delate prav.

Tudi v najboljše in najdražje črpalke vdre voda, če stojijo v vodi in/ali dolgo časa ne delajo.

Obrnite se na kake profije, tam v MB imate tudi proizvajalca črpalk.

Čeprav prej omenjeni kitajci oz. slovenska firma, ki to dobavlja ima kar v redu robo.

Brendirane črpalke imajo navadno zelo drage rezervne dele.

In definitivno je PLC rešitev.

DamijanD ::

A je nujno, da morajo biti črpalke potopne? Se s kakšnimi cevmi tega ne da rešiti? Ker vsake 3 leta menjati komplet črpalk je malo neekonomično...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potopna črpalka

Oddelek: Loža
175371 (2229) c3p0
»

Katero črpalko

Oddelek: Loža
103813 (3684) mihec87
»

Vse o agregatih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8234511 (26175) int47
»

Črpalka+filter za bazen

Oddelek: Loža
179560 (4613) bastadu
»

Omarica z varovalkami - neznana reč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2323733 (21761) Štromar 007

Več podobnih tem