» »

Kmet mi grozi s predkupno pravico

Kmet mi grozi s predkupno pravico

«
1
2

barakus ::

Zdravo,

Njiva (kmet. zemljišče), ki meji na našo kmetijo/bajto, ima 3 solastnike. Oseba A (večinski lastnik), RS in oseba B. Oseba B nam je z blagoslovom osebe A ponudila njen delež v odkup, ker delček te njive obdelujemo sami kot vrt (v dogovoru z lastniki).

Hkrati naša 100 let stara bajta leži točno na meji s to parcelo in bi bilo veliko bolj življenjsko, če bi si lastili še del sosednje parcele, zaradi dostopa, adaptacij itd.

Problem je sedaj, ker se je pojavil nekdo s statusom kmeta ki nima veze z ničemer in pravi, da bo ta delež kupil on in naj se ne mešamo v njegove posle ter da če bomo odkupovali ima on itak predkupno pravico in bo on kupil tako da naj se ne trudimo. Prodajalec je rekel, da je ta tip že bil pri njemu in mu deleža noče prodati.

Mi se bojimo, da bi ta delež ne mogli kupiti, še bolj se bojimo dobiti tega kmeta za mejaša.

Kaj narediti v takem primeru? Ali obstaja kakšen način, da se s prodajalcem zmenimom, da bi lahko kupili mi in ne ta kmet s statusom? Je imel že kdo take probleme in kako ste jih rešili?

recmajkemi ::

Pridobi si status kmeta in odkupi parcelo.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

barakus ::

Ja to sem že študiral, vendar bi morali imeti minimalno 16,5k EUR katastrskega dohodka, imamo pa morda polovico tega.

Unilseptij ::

To, ali pa ne komplicirajte in naj ti da parcelo v 99-letni najem z vpisom vseh mogočih služnosti v tvojo korist, v zameno za kupnino, tako, da se najem ohrani tudi ob spremembi lastništva (ne vem, kako se temu že reče po pravniško). Čez 100 let bajte verjetno ne bo več tam, s tem si tudi zagarantiraš, da ga ne dobiš za mejaša, in upaš da ima morda naslednja generacija več sreče pri dokončnem urejanju stanja. Če ne gre za velike denarje, lahko tudi požreš, da bodo tvoji potomci morali plačati še enkrat, če bodo hoteli zares odkupiti.

BRBR ::

Problem je sedaj, ker se je pojavil nekdo s statusom kmeta ki nima veze z ničemer


In, torej ni mejaš, torej imaš prednostno predkupno pravico.


23. člen

Pri nakupu kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije, če ni glede kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije z drugimi zakoni določeno drugače, lahko uveljavljajo predkupno pravico predkupni upravičenci po naslednjem vrstnem redu:

1. solastnik;

2. kmet, katerega zemljišče, ki ga ima v lasti, meji na zemljišče, ki je naprodaj;

3. zakupnik zemljišča, ki je naprodaj;

4. drug kmet;

5. kmetijska organizacija ali samostojni podjetnik posameznik, ki jima je zemljišče ali kmetija potrebna za opravljanje kmetijske oziroma gozdarske dejavnosti;

6. Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije za Republiko Slovenijo.

Ob enakih pogojih se med kmeti, uvrščenimi na isto mesto v skladu s prejšnjim odstavkom, pravico do nakupa določi po naslednjem vrstnem redu:

1. kmet, ki mu kmetijska dejavnost pomeni edino ali glavno dejavnost;

2. kmet, ki zemljišče sam obdeluje;

3. kmet, ki ga določi prodajalec, razen v primeru, ko gre za prodajo kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije, ki je stvarno premoženje države in mora prodajalec določiti kmeta na podlagi metode javne dražbe.

Kmetijska dejavnost se šteje za edino in glavno dejavnost, če pridelki oziroma sredstva, pridobljena iz te dejavnosti, pomenijo tej osebi poglavitni vir za preživljanje.

Če nihče od predkupnih upravičencev ne uveljavlja predkupne pravice, lahko prodajalec proda kmetijsko zemljišče vsakomur, ki je sprejel ponudbo pravočasno in na način, predpisan s tem zakonom, če sklenjeno pogodbo odobri upravna enota v skladu z 22. členom tega zakona.




Drugače pa, money rules the world, naj prodajalec navije ceno, da bo onega minilo, tebe je pa itak tako strah, da boš plačal karkoli.
Tako se to dela. Spisek predkupnih upravičencev izgine v daljni megli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

johnnyyy ::

Kolega, ki ima kmetijo je rekel: "Ne kompliciraj. S prodajalcem, se zmenita za uradno in neuradno ceno, kjer je uradna konkretno višja. Tako ti bo on uradno prodal po precej višji ceni in nihče ne bo kupil. Potem pa ti naj del denarja prinese v gotovini in je zgodba zaključena."

delavec44 ::

Točno to. Mal večji davek plača kar mu ti pokriješ pa je.

svecka ::

Unilseptij je izjavil:

To, ali pa ne komplicirajte in naj ti da parcelo v 99-letni najem z vpisom vseh mogočih služnosti v tvojo korist, v zameno za kupnino, tako, da se najem ohrani tudi ob spremembi lastništva (ne vem, kako se temu že reče po pravniško). Čez 100 let bajte verjetno ne bo več tam, s tem si tudi zagarantiraš, da ga ne dobiš za mejaša, in upaš da ima morda naslednja generacija več sreče pri dokončnem urejanju stanja. Če ne gre za velike denarje, lahko tudi požreš, da bodo tvoji potomci morali plačati še enkrat, če bodo hoteli zares odkupiti.


tudi pri najemu imajo kmetje predkupno pravico. Tako da tole ne pije vode.

johnnyyy je izjavil:

Kolega, ki ima kmetijo je rekel: "Ne kompliciraj. S prodajalcem, se zmenita za uradno in neuradno ceno, kjer je uradna konkretno višja. Tako ti bo on uradno prodal po precej višji ceni in nihče ne bo kupil. Potem pa ti naj del denarja prinese v gotovini in je zgodba zaključena."


Jaz sem mel tud podobne probleme. smo navil ceno na 10x pa se je kljub temu prijavil (cen aje skočila iz 2k na 15k). Davek je potem narastel kapitalski na 3k. Poleg tega pa lahko on kadarkoli odstopi in boš moral spet na oglasno desko dat, če on uveljavlja pravico. Potem pa ti ostane edino tožba, da sklene pogodbo. Poleg tega pa nam se je na vsako stvar pritožil, kar je naneslo v času korone, da sem dobil zemljo šele čez 2 leti od oglasne deske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

johnnyyy ::

svecka je izjavil:

Jaz sem mel tud podobne probleme. smo navil ceno na 10x pa se je kljub temu prijavil (cen aje skočila iz 2k na 15k). Davek je potem narastel kapitalski na 3k. Poleg tega pa lahko on kadarkoli odstopi in boš moral spet na oglasno desko dat, če on uveljavlja pravico. Potem pa ti ostane edino tožba, da sklene pogodbo. Poleg tega pa nam se je na vsako stvar pritožil, kar je naneslo v času korone, da sem dobil zemljo šele čez 2 leti od oglasne deske.

Jaz sem bolj študiral o opcijah in do realizacije še ni prišlo. Pač na način, "kaj pa če bi". Pa sem gledal preko uradnih poti pa nisem našel nekih pametnih rešitev, potem pa sem enkrat govoril s tem kolegom in mi je zadeva pila vodo.

On je kupoval na drugačen način, saj je spremljal oglasno desko in nekajkrat se je prodajalo zemljišče na katerega je mejil za fer ceno. Ker je bil kupec in cana znana, se je potem vmešal on in drugemu kmetu speljal kupčijo - saj je imel kot sosed predkupno pravico.

Drugače pa hvala, da si opozoril tudi na drugo plat te zgodbe.

svecka ::

Pomembno je kaj napišeš na oglasno desko pod druge pogoje: ker ko se sprejme ponudba, se šteje to kot kupoprodajna pogodba in če bi notri pisalo da se proda tud pes, moraš tud psa dat v kupoprodajno. To je obvezujoče. Jaz sem takole napisal:

Drugi prodajni pogoji, kateri kupec jih ob prijavi na to ponudbo sprejme :
- Zemljišči se prodajata izključno in samo skupaj v celoti in individualni nakup posamezne parcele NI MOŽEN.
- KUPEC nosi dodatne stroške poplačila zastavne pravice na nepremičnine (HIPOTEKA), katera bremenita obe zemljišči v višini 4.064,05 EUR. KUPEC nosi tudi vse nadaljnje stroške, ki bodo s tem pravnim poslom (HIPOTEKA) povezani.
- KUPEC nosi dodatne stroške plačila davka na promet od nepremičnin (2%).
- KUPEC nosi dodatne stroške parcelacije obeh prodajnih zemljišč v višini 1033,00 EUR.
- KUPEC nosi dodatne stroške sestave kupoprodajne pogodbe v približni višini 500 EUR.
- KUPEC nosi dodatne stroške plačila notarskih storitev v višini 531,05 EUR.
- KUPCA bremenijo ČISTO VSI nadaljnji stroški, ki so povezani z tem pravnim poslom, vključno z vsemi nadaljnjimi notarskimi in ostalimi stroški, ki bodo v zvezi s tem poslom nastali.


Sem pa še hipteko dal na zemljišče (samo na zemljišča, ki sem jih kupoval) v vrednosti kupnine, ki sem jo lastniku zemljišča plačal za kmetijsko zemljo (prodajalec mora biti za to). Če bi pa un kupil kmet kupil zemljo, bi mi pa itak meni bil dolžan celo kupnino + lastniku zemljišča še za zemljo (tako bi mel dvojne stroške, meni hipoteko, njemu kupnino iz oglasne deske). Hipoteko pa lahko sam sebi dol daš, ko si lastnik zemlje. Hipoteko smo na zemljo dal preden sem dal na oglasno desko. Tako sem dobil zemljišče pred unim smotanim nategunskim kmetom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

delavec44 ::

svecka je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

To, ali pa ne komplicirajte in naj ti da parcelo v 99-letni najem z vpisom vseh mogočih služnosti v tvojo korist, v zameno za kupnino, tako, da se najem ohrani tudi ob spremembi lastništva (ne vem, kako se temu že reče po pravniško). Čez 100 let bajte verjetno ne bo več tam, s tem si tudi zagarantiraš, da ga ne dobiš za mejaša, in upaš da ima morda naslednja generacija več sreče pri dokončnem urejanju stanja. Če ne gre za velike denarje, lahko tudi požreš, da bodo tvoji potomci morali plačati še enkrat, če bodo hoteli zares odkupiti.


tudi pri najemu imajo kmetje predkupno pravico. Tako da tole ne pije vode.

johnnyyy je izjavil:

Kolega, ki ima kmetijo je rekel: "Ne kompliciraj. S prodajalcem, se zmenita za uradno in neuradno ceno, kjer je uradna konkretno višja. Tako ti bo on uradno prodal po precej višji ceni in nihče ne bo kupil. Potem pa ti naj del denarja prinese v gotovini in je zgodba zaključena."


Jaz sem mel tud podobne probleme. smo navil ceno na 10x pa se je kljub temu prijavil (cen aje skočila iz 2k na 15k). Davek je potem narastel kapitalski na 3k. Poleg tega pa lahko on kadarkoli odstopi in boš moral spet na oglasno desko dat, če on uveljavlja pravico. Potem pa ti ostane edino tožba, da sklene pogodbo. Poleg tega pa nam se je na vsako stvar pritožil, kar je naneslo v času korone, da sem dobil zemljo šele čez 2 leti od oglasne deske.


Če po nori ceni še vedno uveljavlja predkupno pravico pa naj kupi. Ne more pa enostavno odstopiti.

2% davek ni neke velike razlike, za kapitalski je pa odvisno od primera do primera. Če imaš srečo, ga ni.

svecka ::

Lahko odstopi, po temu ko uveljavlja predkupno pravico. Ima pravico. Ampak potem pa ti lahko zahtevaš, da izpolni svojo obvezo, če jo noče, ga moraš civilnopravno tožiti. Sedaj ali ga boš tožil in se fjakal na sodišču 1, 2 leti za 2k eur je pa vprašanje. Če nočeš tožit, pa moraš spet na oglasno desko dat. Sem se takrat pozanimal, kaj narest v svojem primeru.

In največja fora, ko drugič daš na oglasno desko se spet isti kmet lahko spet prijavi. Res obupen sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

johnnyyy ::

svecka je izjavil:

Lahko odstopi, po temu ko uveljavlja predkupno pravico. Ima pravico. Ampak potem pa ti lahko zahtevaš, da izpolni svojo obvezo, če jo noče, ga moraš civilnopravno tožiti. Sedaj ali ga boš tožil in se fjakal na sodišču 1, 2 leti za 2k eur je pa vprašanje. Če nočeš tožit, pa moraš spet na oglasno desko dat. Sem se takrat pozanimal, kaj narest v svojem primeru.

In največja fora, ko drugič daš na oglasno desko se spet isti kmet lahko spet prijavi. Res obupen sistem.

Hja in potem lahko te stvari dela v nedogled - se prijavi in potem odstopi.

fikus_ ::

Na to parcelo obesite dolgoletni najem ali pa neko "zahtevno" služnost (to se vpiše v ZK), čez kakšno leto pa speljite posel.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Furbo ::

Ja saj če imate vi kmetijo, ste tudi kmet in še sosed, kar pomeni, da ste prej na vrsti s predkupno, kot pa ta X kmet?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

darkolord ::

Nima veze, če imaš kmetijo; rabiš status kmeta, kar pa je napisal, da ga nima, ker nimajo dovolj velikega dohodka iz tega naslova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Meee ::

čak pa to je kr normalno al kaj, tak folk? Neki zajebani kmetje s preveč keša, ki levo desno kupujejo delčke zemlje po vasi, kar tako? Ali je kakšen namen zadaj? Te parcele res potrebujejo za obdelavo ali samo nagajajo in si večajo ego, da so glavni na vasi, ker imajo največ zemlje naokoli?

Razumem, da se kje najde tak pacient, ampaak tukaj se bere kot da ima že pol folka na foruma podobne težave...

lemur233 ::

Ta predkupna pravica je tudi ena debilna iznajdba slovenskh birokratov.

tikitoki ::

johnnyyy je izjavil:

Kolega, ki ima kmetijo je rekel: "Ne kompliciraj. S prodajalcem, se zmenita za uradno in neuradno ceno, kjer je uradna konkretno višja. Tako ti bo on uradno prodal po precej višji ceni in nihče ne bo kupil. Potem pa ti naj del denarja prinese v gotovini in je zgodba zaključena."


Kar lahko po prejemu kupnine mirno pozabi.

nosiyo ::

Kot solastnik imaš prednost pred kmetom, zgodba zaključena. https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...
Zato tudi enostaven trik za vse, ki (še) niso solastniki: darilna pogodba za eno tisočino parcele, da postaneš solastnik. Pol pa kupiš.

Machete ::

Meee je izjavil:

čak pa to je kr normalno al kaj, tak folk? Neki zajebani kmetje s preveč keša, ki levo desno kupujejo delčke zemlje po vasi, kar tako? Ali je kakšen namen zadaj? Te parcele res potrebujejo za obdelavo ali samo nagajajo in si večajo ego, da so glavni na vasi, ker imajo največ zemlje naokoli?

Razumem, da se kje najde tak pacient, ampaak tukaj se bere kot da ima že pol folka na foruma podobne težave...


To je čisto povsod po Sloveniji. Eni samo to delajo. Gledajo oglasno https://e-uprava.gov.si/e-uprava/oglasn... in kupujejo. Večinoma pa tudi izsiljujejo. Daj mi toliko in toliko in se umaknem. Pri nas je ene par takih pacientov. Čakajo, da jim nekdo sesuje zobe očitno. Skratka skoraj nemogoče je kupit kmetijsko zemljišče ali gozd brez statusa. Skoraj.
Je pa en obvod, da se z nekom zmeniš, ki ga poznaš, kupi namesto tebe in potem z njim zamenjaš nek svoj kos zemlje za tistega.

Seveda je klasika tudi nerelana cena. Vendar mora kupec potem požreti višji davek na to, plača pa prodajalcu kolikor sta že zmenjena na roke.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

c3p0 ::

nosiyo je izjavil:

Kot solastnik imaš prednost pred kmetom, zgodba zaključena. https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...
Zato tudi enostaven trik za vse, ki (še) niso solastniki: darilna pogodba za eno tisočino parcele, da postaneš solastnik. Pol pa kupiš.


Dobra... in to bi tudi naredil.

svecka ::

nosiyo je izjavil:

Kot solastnik imaš prednost pred kmetom, zgodba zaključena. https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...
Zato tudi enostaven trik za vse, ki (še) niso solastniki: darilna pogodba za eno tisočino parcele, da postaneš solastnik. Pol pa kupiš.


Ne bo držalo:

Zakon o kmetijskih zemljiščih določa, da lastnik lahko sklene darilno pogodbo, katere predmet so kmetijska zemljišča, gozdovi ali kmetija, le z: zakoncem oziroma zunajzakonskim partnerjem, otroci oziroma posvojenci, starši oziroma posvojitelji, brati oziroma sestrami, nečaki oziroma nečakinjami in vnuki oziroma vnukinjami;

fikus_ je izjavil:

Na to parcelo obesite dolgoletni najem ali pa neko "zahtevno" služnost (to se vpiše v ZK), čez kakšno leto pa speljite posel.


tudi tukaj ima predkupno pravico kmet pred ostalimi

Zakon o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 59/97) določa, da se pri zakupu kmetijskih zemljišč smiselno uporabljajo ista določila in postopki, ki veljajo pri prodaji zemljišč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

lambda ::

svecka je izjavil:

Zakon o kmetijskih zemljiščih določa, da lastnik lahko sklene darilno pogodbo, katere predmet so kmetijska zemljišča, gozdovi ali kmetija, le z: zakoncem oziroma zunajzakonskim partnerjem, otroci oziroma posvojenci, starši oziroma posvojitelji, brati oziroma sestrami, nečaki oziroma nečakinjami in vnuki oziroma vnukinjami;


Rešitev je na dlani. Prodajalec te posvoji ali pa se poročiš z njim za čas trajanja posla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

Badwolff ::

Poroka reši vse!

Machete ::

Poroka z namenom koristi v kakršnemkoli upravnem postopku se mi zdi je kazniva.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

fikus_ ::

Že, ampak je potrebno dokazati kakšen je namen.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

NovakJ ::

Kaj pa posojilna pogodba v višini dogovorjene kupnine kjer se kot garancija vpiše hipoteka na omenjeno zemljišče?

fikus_ ::

Še vedno lahko kupi nekdo tretji.
Kot sem zgoraj napisal dolgoročni najem, "sočna" služnost lahko samo odvrneta nekoga od nakupa, še vedno pa ima pravico.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

frke ::

Menjalna pogodba. Ti mu daj eno svojo parcelo primerljive velikosti, vrednosti, na primerni lokaciji. On ti da solastninski delež.
Kasneje lahko drugo parecelo proda nazaj, če je ne potrebuje.

johnnyyy ::

Kaj pa nakup kot podjetje ali sp? Nekje v malih možganih imam, da je pred časom neko podjetje precej kupovalo kmetijska zemljišča po sloveniji? Recimo imaš zelenjavo, sadovnjak itd. in pod s.p.-jem prodajaš izdelke in ker bi se rad širil bi kupil sosednje zemljišče?

Daniel ::

svecka je izjavil:

nosiyo je izjavil:

Kot solastnik imaš prednost pred kmetom, zgodba zaključena. https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...
Zato tudi enostaven trik za vse, ki (še) niso solastniki: darilna pogodba za eno tisočino parcele, da postaneš solastnik. Pol pa kupiš.


Ne bo držalo:

Zakon o kmetijskih zemljiščih določa, da lastnik lahko sklene darilno pogodbo, katere predmet so kmetijska zemljišča, gozdovi ali kmetija, le z: zakoncem oziroma zunajzakonskim partnerjem, otroci oziroma posvojenci, starši oziroma posvojitelji, brati oziroma sestrami, nečaki oziroma nečakinjami in vnuki oziroma vnukinjami;

fikus_ je izjavil:

Na to parcelo obesite dolgoletni najem ali pa neko "zahtevno" služnost (to se vpiše v ZK), čez kakšno leto pa speljite posel.


tudi tukaj ima predkupno pravico kmet pred ostalimi

Zakon o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 59/97) določa, da se pri zakupu kmetijskih zemljišč smiselno uporabljajo ista določila in postopki, ki veljajo pri prodaji zemljišč.


Tukaj okrog nas je en kmet, ki je imel malo več pod palcem tako pokupil verjetno kar večino zemlje, ki jo ima. Najprej se je vpisal pod solastništvo, ko je prišlo do prodaje pa smo vsi ostali lahko samo gledali zraven. Je imel nekoga, ki ga je obveščal o vseh teh luknjah. No potem so tu luknjo zakrpali in smo sedaj enakovredni.

Drugače pa ja, obstajajo tudi taki špekulanti, ki pač imajo denar in izsiljujejo s predkupnimi pravicami, ko imajo status kmeta. Meni je to sicer sramotno početje ampak marsikdo enostavno nima morale in nima zadržkov do izsiljevanja ljudi.

billy ::

Meee je izjavil:

čak pa to je kr normalno al kaj, tak folk? Neki zajebani kmetje s preveč keša, ki levo desno kupujejo delčke zemlje po vasi, kar tako? Ali je kakšen namen zadaj? Te parcele res potrebujejo za obdelavo ali samo nagajajo in si večajo ego, da so glavni na vasi, ker imajo največ zemlje naokoli?

Razumem, da se kje najde tak pacient, ampaak tukaj se bere kot da ima že pol folka na foruma podobne težave...


Ne pa ni neumno. Ta predkupna pravica je zelo dobra. Vse preveč je tega, da se dobre obdelovalne površine kar poziduje. Potem pa imaš nekje na vasi, sredi gozda, kar neko bajto. Bz.

Kmetijsko zemljišče naj ostane kmetijsko, in prav je, če trenuten lastnik ne zmore obdelovati, da ga odkupi "sosedov kmet", ki bo potem obdeloval. Še vedno pa lahko trenutni lastnik spremeni namembnost in se naj potem odkupi zamljišče, ko bo zazidljivo.

Seveda če je vmes zajebavanje pa ne moremo vedeti.

svecka ::

Predkupna pravica je neumnost, da sosed ne more kupiti zemljišča pred kmetom, ki je 300 km stran, ker dejansko se to dogaja, da štajerski kmetje uveljavljajo predkupno pravico na primorskih kmetijskih zemljiščih. A se bo kmet 300km vozil s trahtorjhem, da bo pokosil travnik. PRedkupna pravica bi morala prenehati z določeno razdaljo, ne pa da se vsak špekulant/izsiljevalec prijavlja.

billy ::

Zakaj pa bi sosed moral kupiti kmetijsko zemljišče, če sam nima dejavnosti kmeta? A zato da bo pozidal, ali da bo pridobil nekaj metrov lepe zelenice za piknik?

Kmetijska zemljišča so takšna z razlogom - pa pustimo sedaj primere ko niso temu namenjene, velikokrat pa so.

kriptobog ::

billy je izjavil:

Zakaj pa bi sosed moral kupiti kmetijsko zemljišče, če sam nima dejavnosti kmeta? A zato da bo pozidal, ali da bo pridobil nekaj metrov lepe zelenice za piknik?

Kmetijska zemljišča so takšna z razlogom - pa pustimo sedaj primere ko niso temu namenjene, velikokrat pa so.


Saj ne mores pozidati kmetijskega zemljisca brez spremembe namembnosti... Predkupna je bedarija. Pri meni je imela predkupno pravico obcina. In sem njih cakal 2 meseca, da so podpisali, da se odrekajo.

Daniel ::

svecka je izjavil:

Predkupna pravica je neumnost, da sosed ne more kupiti zemljišča pred kmetom, ki je 300 km stran, ker dejansko se to dogaja, da štajerski kmetje uveljavljajo predkupno pravico na primorskih kmetijskih zemljiščih. A se bo kmet 300km vozil s trahtorjhem, da bo pokosil travnik. PRedkupna pravica bi morala prenehati z določeno razdaljo, ne pa da se vsak špekulant/izsiljevalec prijavlja.


Koliko PRAVIH štajerskih kmetov ima obdelovalne parcele na Primorskem? Tile že niso kmetje, vse prej kot to.

Magic1 ::

svecka je izjavil:

Pomembno je kaj napišeš na oglasno desko pod druge pogoje: ker ko se sprejme ponudba, se šteje to kot kupoprodajna pogodba in če bi notri pisalo da se proda tud pes, moraš tud psa dat v kupoprodajno. To je obvezujoče. Jaz sem takole napisal:

Drugi prodajni pogoji, kateri kupec jih ob prijavi na to ponudbo sprejme :
- Zemljišči se prodajata izključno in samo skupaj v celoti in individualni nakup posamezne parcele NI MOŽEN.
- KUPEC nosi dodatne stroške poplačila zastavne pravice na nepremičnine (HIPOTEKA), katera bremenita obe zemljišči v višini 4.064,05 EUR. KUPEC nosi tudi vse nadaljnje stroške, ki bodo s tem pravnim poslom (HIPOTEKA) povezani.
- KUPEC nosi dodatne stroške plačila davka na promet od nepremičnin (2%).
- KUPEC nosi dodatne stroške parcelacije obeh prodajnih zemljišč v višini 1033,00 EUR.
- KUPEC nosi dodatne stroške sestave kupoprodajne pogodbe v približni višini 500 EUR.
- KUPEC nosi dodatne stroške plačila notarskih storitev v višini 531,05 EUR.
- KUPCA bremenijo ČISTO VSI nadaljnji stroški, ki so povezani z tem pravnim poslom, vključno z vsemi nadaljnjimi notarskimi in ostalimi stroški, ki bodo v zvezi s tem poslom nastali.


Sem pa še hipteko dal na zemljišče (samo na zemljišča, ki sem jih kupoval) v vrednosti kupnine, ki sem jo lastniku zemljišča plačal za kmetijsko zemljo (prodajalec mora biti za to). Če bi pa un kupil kmet kupil zemljo, bi mi pa itak meni bil dolžan celo kupnino + lastniku zemljišča še za zemljo (tako bi mel dvojne stroške, meni hipoteko, njemu kupnino iz oglasne deske). Hipoteko pa lahko sam sebi dol daš, ko si lastnik zemlje. Hipoteko smo na zemljo dal preden sem dal na oglasno desko. Tako sem dobil zemljišče pred unim smotanim nategunskim kmetom.

Ta zadeva se mi zdi, da še najbolj pije vodo. Posodiš keš lastniku in vpišeš hipoteko na zemljišče (seveda z zelo slabimi pogoji). Nato odda oglas za prodajo parcele s hipoteko in vsemi stroški.
Magic

Jure14 ::

barakus je izjavil:


Hkrati naša 100 let stara bajta leži točno na meji s to parcelo in bi bilo veliko bolj življenjsko, če bi si lastili še del sosednje parcele, zaradi dostopa, adaptacij itd.

Kaj pa kakšna "izravnava meje", al pa če je meja še neurejena, da jo določite tisti meter stran?
A RS ne bo delala problemov? Niso tudi predkupni?

johnnyyy ::

billy je izjavil:

Zakaj pa bi sosed moral kupiti kmetijsko zemljišče, če sam nima dejavnosti kmeta? A zato da bo pozidal, ali da bo pridobil nekaj metrov lepe zelenice za piknik?

Kmetijska zemljišča so takšna z razlogom - pa pustimo sedaj primere ko niso temu namenjene, velikokrat pa so.

Dejavnost kmeta zelo težko pridobiš, saj moraš biti lastnik kmetijskih zemljišč ali pa le te imeti v najemu in jih obdelovati. In če jih hočeš najeti imaš prednost, če imaš status kmeta - kako to zgleda v praksi vpraši kakšnega Izolana - kjer so štajerski kmetje najeli občinska/državna kmetijska zemljišča in potem so gor postavili prikolico.

Ko se boš kdaj fural po vaseh boš velikokrat videl sadovnjake ali vrtove ob hišah v naseljih - to so zazidljiva zemljišča, ki jih navadni smrtniki uporabljajo za vrtnarjenje, saj jim je nakup kmetijskega zemljišča onemogočeno. Tako da v teoriji so kmetijska zemljišča zaščitena da se na njih nebi gradilo, dobimo pa efekt, da se zazidljiva zemljišča ne pozidajo, saj gor ljudje vrtnarijo ...

tikitoki ::

Eno vprasanje. Ali si pri kmetijskih zemnljiscih kakorkoli omejen s ceno? Ce se zmenis za kupnino, ki je nekoliko visja, kot jo je pripravljen placati konkurennci kupec, je to to. Al so v primeru kmetijskih zemljisc omejitve?

svecka ::

v Sloveniji velja pravilo svobodnega trga, tako da lahko daš za 1000 eur zemljišče ceno tudi 1.000.000 eur. Seveda bo potem pa zelo velik davek, tako da z vsakim fiktivnim večanjem vrednosti zemljišča je na slabšem prodajalec in tudi kupec (odvisno kdo kaj plača, ker moraš plačati kapitalski dobiček, ki je lahko tudi 25% in pa davek na promet nepremičnin "%).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Daniel ::

johnnyyy je izjavil:

billy je izjavil:

Zakaj pa bi sosed moral kupiti kmetijsko zemljišče, če sam nima dejavnosti kmeta? A zato da bo pozidal, ali da bo pridobil nekaj metrov lepe zelenice za piknik?

Kmetijska zemljišča so takšna z razlogom - pa pustimo sedaj primere ko niso temu namenjene, velikokrat pa so.

Dejavnost kmeta zelo težko pridobiš, saj moraš biti lastnik kmetijskih zemljišč ali pa le te imeti v najemu in jih obdelovati. In če jih hočeš najeti imaš prednost, če imaš status kmeta - kako to zgleda v praksi vpraši kakšnega Izolana - kjer so štajerski kmetje najeli občinska/državna kmetijska zemljišča in potem so gor postavili prikolico.

Ko se boš kdaj fural po vaseh boš velikokrat videl sadovnjake ali vrtove ob hišah v naseljih - to so zazidljiva zemljišča, ki jih navadni smrtniki uporabljajo za vrtnarjenje, saj jim je nakup kmetijskega zemljišča onemogočeno. Tako da v teoriji so kmetijska zemljišča zaščitena da se na njih nebi gradilo, dobimo pa efekt, da se zazidljiva zemljišča ne pozidajo, saj gor ljudje vrtnarijo ...


Lahko iz prakse eno parcelno številko in katastrsko občino v Izoli, da preverim, če je zadaj res kakšen kmet iz Štajerske. Me res zanima.

Zazidljivo zemljišče okrog hiše imam tudi sam in tam vrt in vse ostalo. Ampak ta zemljišča je kot zazidljiva takrat, ko se je to sprejemalo določila občina in ne lastniki. Smo imeli kar nekaj težav s pojasnjevanjem, da 5 metrov od gnojišča ne rabimo zazidljive parcele, ker ga ni človeka, ki bi si tam postavil hišo. Zazidljivo pa pač je.

delavec44 ::

Omejitve so, če daš prenizko ceno. Potem ti lahko davek odmerijo na tržno.

svecka ::

Ja to je res, prenizka cena ne bo šla čez davčno, se bodo hitro umešali. Tukaj lahko vidiš zadnji promet s nepremičninami https://eprostor.gov.si/ETN-JV/

Magic1 ::

Ali si lahko prodajalec premisli, ko enkrat odda oglas? Ali se lahko preprosto premisli, preden se gre pogodbo spisat? Smo že ugotovili, da te kupec lahko dost enostavno odpika, kljub ubveljavljanju prednosti.
Magic

Daniel ::

Mislim, da si lahko premisli in odstrani podudbo za prodajo dokler ni dana prva ponudba za nakup, nisem pa 100%.

Mato989 ::

V osnovi je spet pač zakomplicirala država vse skup

1. predkupno pravico bi sicer res moral met kmet ampak samo v primeru da prebiva v regiji torej štajerci za štajerske kmetijske površine itd...
2. tudi če ima predkupno pravico mora izenačit ponujeno ceno od žnj osebe (to mislim da je že)
3. če je sosednja parcela kmetijska njegova bi jaz sicer dovolil predkupno ampak pod pogojem da se parcele združujejo, se pravi ne bi dovolil da imaš 10 parcel skupaj kmetijske zemlje in to ni defakto 1 parcela... (ne vem če je)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

fikus_ ::

Magic1 je izjavil:

Ali si lahko prodajalec premisli, ko enkrat odda oglas? Ali se lahko preprosto premisli, preden se gre pogodbo spisat? Smo že ugotovili, da te kupec lahko dost enostavno odpika, kljub ubveljavljanju prednosti.


Lahko si premisli dokler ni podpisane kupoprodajne pogodbe.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

johnnyyy ::

Daniel je izjavil:

Lahko iz prakse eno parcelno številko in katastrsko občino v Izoli, da preverim, če je zadaj res kakšen kmet iz Štajerske. Me res zanima.

Zazidljivo zemljišče okrog hiše imam tudi sam in tam vrt in vse ostalo. Ampak ta zemljišča je kot zazidljiva takrat, ko se je to sprejemalo določila občina in ne lastniki. Smo imeli kar nekaj težav s pojasnjevanjem, da 5 metrov od gnojišča ne rabimo zazidljive parcele, ker ga ni človeka, ki bi si tam postavil hišo. Zazidljivo pa pač je.

To izvem od kolegov iz obale, tako da ne vem za točno katere parcele gre. In po navadi zvem takšne informacije, ko nekoga dobijo in mu že prekinejo pogodbo. To se je pred leti precej delalo pa so začeli kontrolirati na pobudo občine. Potem je bilo v porastu, da so kmetje najemali in domačinom za visoke zneske oddali naprej.

Saj na gnojišču ni potrebno postaviti hiše, ampak če se ti malce zakonodaja spremeni pa lahko imaš zaradi kmetijskega zemljišča problem čez n-let postavit malo čistilno napravo, ki bi prav pasala v tisti drek. Če je občina določila da gre zazidljivo zakaj si gor postavil vrt? Postavi ga na kmetijsko, kamor spada ...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup kmetije

Oddelek: Loža
242967 (1528) svecka
»

Papirnati kmeti in njihova predkupna pravica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22525390 (15883) enemon
»

Nakup njive

Oddelek: Loža
224878 (4044) bf4ed
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9220081 (11016) noraguta
»

Kako do kontakta lastnika nepremičnine

Oddelek: Loža
166878 (6155) BeremPišem

Več podobnih tem