» »

Izbira interneta - optika ali 5G

Izbira interneta - optika ali 5G

i33a ::

Pozdravljeni,
v stanovanju v Ljubljani potrebujem hiter in zanesljiv internet zaradi dela od doma.
Do stanovanja je potegnjena optika podjetja T2, najbolj (cenovno, hitrost priklopa) pa mi ustreza ponudba podjetja A1, kjer pa je naj bi vse potekalo preko 5G omrežja (300 / 100 Mb/s).
Ima kdo izkušnje z internetom preko 5G omrežja? Deluje dovolj zanesljivo? So kakšne težave? Je vseeno bolje izbrati optiko?

Najlepša hvala za odgovore
  • spremenil: bluefish ()

klemenSLO ::

kabel je kabel.
Če je le možno vzem to.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Master_Yoda ::

V tem casu bi jaz vzel optiko.
Dovie'andi se tovya sagain.

beta1 ::

i33a, resno ???
Huawei LTE CPE master.

i33a ::

Hvala za mnenja.
Ja, resno sprašujem. Obljubljene hitrosti so zelo visoke tudi pri 5G poleg tega pa je zelo enostaven in hiter priklop.
Me pač zanima kaj je slaba stran tega in ali bom kot uporabnim sploh opazil razliko med njima?

PINki ::

Optiko anytime, bolj zanesljiva... pri 5G imas lahko prezasedeno omrezje, si predalec od oddajnika, morebitni vremenski vplivi...

Alien123 ::

Optika ali 5G? Resno?

V-i-p ::

i33a je izjavil:

Hvala za mnenja.
Ja, resno sprašujem. Obljubljene hitrosti so zelo visoke tudi pri 5G poleg tega pa je zelo enostaven in hiter priklop.
Me pač zanima kaj je slaba stran tega in ali bom kot uporabnim sploh opazil razliko med njima?

Če ti kaj pove. Hot Giga in Huawei B535 uporabljam na eni lokaciji "že leta" in dela kot urca pa še svoj net vzamem s sabo, če rabim in da o enostavnem priklopu niti ne govorim. Nič ni narobe, če poskusiš, zakaj ne.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

delavec44 ::

Pa še ceneje je.

jb_j ::

optika je prioriteta, da lahko delujejo tudi 5g,6g,7g in 8g oddajniki

ministrstvo za infrastrukturo, bi moralo poleg cest,

moralo obravnavati tudi optična omrežja,
(predvsem za 5g,6g,7g in podobna ostala mobilna omrežja)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

RokX ::

Sem imel Hot Giga. Zvečer med 19.00 in 00.00 je bil omrežje preveč zasedeno in ni bilo uporabno. Ponoči in drugače čez dan med delavnikom pa ok.
To je vezano bolj na HoT omrežje, ker imajo nižjo prioriteto.

Mobilni internet preko telekoma dela kot raketa, ampak je ustrezni dražji.

Če bi imel optiko od telekoma bi bilo super ker bi lahko izbiral/menjaval med ponudniki. Ker imaš pa t2 pa si vezan samo na njih. Januarja so imeli super akcijo 30€/mesec za 2 leti. Zdaj ne vem kaj je. Najceneši paket je 26€ mesečno za 50/20.

Vsekakor bi pa poskusil najprej 5G preko HoT. Lahko je pri tebi omrežje ok.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

_Denny_ ::

i33a je izjavil:

Obljubljene hitrosti so zelo visoke tudi pri 5G

Obljubljajo lahko marsikaj, zagotovljene hitrosti pa ni, zato tudi paketi z "do" v imenu. Poglej si temo "A1 ULTRA" nekaj cm pod tvojo in boš videl kake težave imajo uporabniki.

Sam živim v luknji in mi hitrost zaradi prezasedenosti med 20:00 in 22:00 (ob nedeljah in v času šolskih počitnic tudi čez dan) pade iz povprečno 120-150 Mbps na 15 ali manj, nočem si predstavljati kako bi bilo v centru LJ, kjer v eni ulici živi več ljudi kot pa v celi moji ~50km2 občini. Sicer se gre za 4G/LTE, a 5G ni glede tega čisto nič drugačen.

Skratka - če je možnost za optiko, se vedno brez izjem vzame to.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

2f4u ::

LTE 5g imam v firmi.
Speedtest bil 60/45.

Kabel 360/260.

GupeM ::

Podobno vprašanje kot: ali hiša, ali vrtna lopa? Vrtna lopa se hitreje postavi, obe pa nudita streho nad glavo.

Vzemi optiko. To sploh ni vprašanje.

starfotr ::

Vprašanje ni tehnične narave ampak ekonomske. Model bi rad prihranil. To je vse.

Ne gre se toliko za zanesljivo in kakovostno mrežo, kot za prihranek.

GupeM ::

To pa sam ve, koliko je pripravljen plačat. Vsekakor pa je v prvi povedi omenil, da rabi hiter in zanesljiv internet. Če želi to, mora bit medij bolj zanesljiv, kot je zrak. In optika je med bolj zanesljivim mediji.

Če bi rekel, da rabi internet za na vikend, bi mu pa seveda svetoval 4G oz 5G.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

starfotr ::

Jaz bi tudi kupil nov avto, imam pa 2 k. Ali bi bio rabljen isto, kot nov? Isto butasto in neumno vprašanje. Nov ni nikoli enak, kot rabljen. Optika ni nikoli slabša, kot RF.

GupeM ::

Res je. Ampak 5G internet za na vikend je vrh glave. Ne rabiš optike. Tako kot ne rabiš novega enoprostorca za 50k, če greš z njim 3x na 14 dni k zdravniku. Potem si pač kupiš Cliota za 500 eur. Še bolje pa nekaj, za kar ne rabiš plačevat letne cestnine. Recimo (e-)kolo, (e-)skiro,...

starfotr ::

Meni ni jasna obsedenost z internetom na vikendih.

Tja greš, da se odklopiš. Ne da se priklopiš.

Če že kaj rabiš, si lahko pa vedno narediš hotspot.

In OP nikjer ni omenjal vikenda.

delavec44 ::

Zato ker za večino ljudi vikend ni samo za vikend. Greš kadarkoli hočeš in delaš remote.

GupeM ::

starfotr je izjavil:


In OP nikjer ni omenjal vikenda.

Je pa spraševal ali optika, ali 5G. Pa smo mu povedali, vsaj večina, da je optika the way to go. Da je 5G rešitev za kam drugam, ali če nimaš možnosti optike.

starfotr ::

5G je samo v urbanih središčih. Tam kjer so vikendi, je že dober 4G bolj redkost.

DamijanD ::

skratka: optika je bistveno boljša od zraka (hitrosti, ping, zanesljivost). Ekonomsko gledano se mora pa OP sam odločit (oz. mogoče za njegove potrebe 5g zadošča za 99.99% časa). Recimo za kakšne multiplayer igre 5g sigurno ni priporočljiv.

Scorpy84 ::

_Denny_ je izjavil:

i33a je izjavil:

Obljubljene hitrosti so zelo visoke tudi pri 5G

Obljubljajo lahko marsikaj, zagotovljene hitrosti pa ni, zato tudi paketi z "do" v imenu. Poglej si temo "A1 ULTRA" nekaj cm pod tvojo in boš videl kake težave imajo uporabniki.

Sam živim v luknji in mi hitrost zaradi prezasedenosti med 20:00 in 22:00 (ob nedeljah in v času šolskih počitnic tudi čez dan) pade iz povprečno 120-150 Mbps na 15 ali manj, nočem si predstavljati kako bi bilo v centru LJ, kjer v eni ulici živi več ljudi kot pa v celi moji ~50km2 občini. Sicer se gre za 4G/LTE, a 5G ni glede tega čisto nič drugačen.

Skratka - če je možnost za optiko, se vedno brez izjem vzame to.


V mestu imajo bazne postaje precej vecje kapicitete in ni takega padca, vsaj pri telekomu tega ne opazim. Za izven mesta, je dobra resitev samo antena in dober router, kateri lahko zdruzuje cim vec frekvenc oziroma, da podpira cat8 in cat15.

BorutO ::

Pa ni 5g mišljen, da presega 1gb/s hitrosti? Vsaj tako se je takrat to na veliko pisalo, kako bo vse potekalo brezskrbno, ker bo boljša in hitrejša povezava z omrežjem. Po tem takem je 5g samo pravljica tega, kar so opevali ob izumu 5g omrežja.

MadMax ::

Saj tudi optika omogoča večmestni mnogokratnik, pa glej kje smo, desetletja po "izumu".
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

starfotr ::

Industrija je pač biznis. Odkrili bodo toplo vodo z vsako generacijo. In kasirali mnogo denarja. Tudi toplogija se spremeni zaradi interesov industrije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 ULTRA (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Omrežja in internet
608113006 (3705) scythe
»

Huawei B535-333 A1 LTE router?

Oddelek: Omrežja in internet
405386 (3749) rogerg
»

Internet prek LTE in zanesljivost, kvaliteta delovanja

Oddelek: Omrežja in internet
233797 (2910) SaXsIm
»

V Sloveniji dobili omrežje 5G (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9823534 (9759) Geho
»

A1 GPON FTTH, modem, mere?

Oddelek: Omrežja in internet
232830 (2175) XS!D3

Več podobnih tem