» »

Kako zanesljivi so SSD-ji

Kako zanesljivi so SSD-ji

Backblaze - Backblaze redno poroča o statistiki delovanja svojih diskov in SSD-jevih, ki poganjajo njegova podatkovna polja. SSD-je kot zagonske diske uporabljajo od leta 2018, in sicer v vseh novih strežnikih in kot zamenjavo za okvarjene diske. Zagonskih SSD-jev ne uporabljajo za shranjevanje podatkov strank, je pa na njih sistem in dnevniške datoteke, ki se dnevno pišejo in berejo. Tudi zato je statistika njihove zanesljivosti zanimiva.

Konec minulega leta so imeli 2906 SSD-jev, ki so pripadali 13 različnim modelom, večinoma namenjeni uporabi domačih uporabnikov. Največ pogonov imajo od podjetja Seagate, znatne deleže pa še od Cruciala in Della, medtem ko je WD-jevih in Micronovih bolj za vzorec. V povprečju je bila povprečna letna stopnja okvar (annualized failure rate) en odstotek, pri posameznih modelih pa je segala od 0 do 1,98 odstotka. Ničlo so večinoma zabeležili SSD-ji, ki so nabrali premalo ur delovanja, da bi bili rezultati reprezentativni. Tudi primerjava s preteklimi leti pokaže, da v povprečju odpove kakšen odstotek SSD-jev.

10 komentarjev

ales85 ::

Torej isto ali bolje kot HDD. Samo vzorec je precej manjši. Še malo se poceni, pa bo to v NASu namesto HDD. Seveda odvisno od potrebnega prostora.

Lonsarg ::

Jaz sem že prešaltal na SSD ob zadnji nadgradnji NAS (ko mi je tretjič v 10 letih en HDD crknil). Sem si nekako na oko izračunal da je 1x4TB SSD približno isti availability kot 2x4TB HDD v RAID (torej pozor govorimo o availability, ne o backup, za backup so ločene lokacije). Cena za 1 SSD pa je bila enaka kot če bi dva HDD kupil in sem bil torej cenovno na istem. Moram reči da je res fajn filing imeti silent mini Intel NUC z SSD kot NAS.

Tudi podjetja ki se gredo storage počasi HDDje shiftajo zgolj v specifične Archive namene (ker tisti 16TB HDD vseeno cenovno zmagajo proti SSDjem) in vse ostalo šibajo v SSD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tiger ::

V članku bi lahko omenili, da se SSD diski delijo na dva vmesnika priklopa in sicer SATA in NVMe ter do so na seznamu Backblaze v glavnem SATA SSD-ji. Zanimivo bi bilo izvedeti koliko je okvar zaradi pregrevanja NVme SSD diskov.

BT52 ::

Pa še porabo imaš manjšo. Jaz sem tudi študiral za SSD. Imam v NASU celo par 2.5" komadov kot za test. Vsekakor pa nisem imel jajc za ssd.

link_up ::

je pa data recovery precej tezji na SSD.
In and Out

FireSnake ::

link_up je izjavil:

je pa data recovery precej tezji na SSD.


Če ne nemogoč. Ko crkne, crkne.
Zato pa se uporabi RAID na način, da z odpovedjo enega diska podatkov še ne izgubimo.

Obstaja kaj takega:
https://geizhals.eu/synology-diskstatio...
le, da je manjše in je že narejeno samo za SSD diske?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

BT52 ::

FireSnake je izjavil:


Če ne nemogoč. Ko crkne, crkne.
Zato pa se uporabi RAID na način, da z odpovedjo enega diska podatkov še ne izgubimo.


Duh. Kdo še sploh tega ne uporablja v 21 stoletju?

Gregor P ::

RAID0 FTW:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Maxlos ::

Odvisno za kaj rabiš doma NAS.Za navadne smrtnike, z dump in mail strežnik, so hdd dovolj. SSD v kombinaciji z s hdd, ja. samo moraš malo več znanja skonfigurirat...
Barking up the wrong tree

ales85 ::

link_up je izjavil:

je pa data recovery precej tezji na SSD.

Zato imaš pa potem še backup na drugi lokaciji, ki ga NAS izvaja samodejno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja diskov še naprej pada, medtem SSD-ji čedalje cenejši (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
679466 (5424) bajker
»

Backblaze: Po petih letih SSD-ji zanesljivejši od diskov

Oddelek: Novice / Diski
224115 (1912) borisk
»

Cene SSD-jem še naprej padajo

Oddelek: Novice / Rezultati
4614662 (11102) Relanium
»

SSD-ji so prihodnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8821005 (16527) Lion29
»

SSD-ji krepko pod mejo dolar/GB (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
15433668 (25807) krneki0001

Več podobnih tem