» »

Zgolj zadnje verzije Applovih operacijskih sistemov so polno varnostno posodabljane

Zgolj zadnje verzije Applovih operacijskih sistemov so polno varnostno posodabljane

Apple - Pri Applu so posodobili uradno razlago nadgrajevanja svojih operacijskih sistemov, v kateri so prvič pojasnili, da vse poznane varnostne popravke prejmejo zgolj zadnje inačice programja, starejše pa ne nujno.

Varnostni strokovnjaki že nekaj časa opozarjajo, da starejše različice Applovih operacijskih sistemov macOS in iOS v nekaterih primerih utrpijo napade skozi varnostne luknje, ki so bile na aktualnih verzijah sistemov že zdavnaj pokrpane. Iz tega je bilo mogoče sklepati, da popravki na starejše programje prispejo z zamikom ali pa sploh ne. Pred dnevi so v Cupertinu izdali nov dokument z razlago svoje terminologije nadgrajevanja, v katerem lahko denimo preberemo, da "upgrade" pomeni preskok na novo veliko različico, na primer z macOS 12 na 13, "update" pa pomeni vzdrževalni popravek. Pedantnežem in varnostnim strokovnjakom pa je obrvi privzdignila omemba, da "zgolj za zadnje različice operacijskih sistemov zagotavljajo vse varnostne popravke" - s čimer gre za prvo uradno potrditev uvodoma opisanih opazk. To pomeni: čeprav sta na primer mac OS 11 in 12 še vedno uradno "podprta" z varnostnimi popravki, bodo ti v realnosti nanju prihajali počasneje kot na Venturo ali tudi sploh ne.

Apple s tem pojasnilom v svojem postopanju ni ničesar spremenil, zgolj pojasnil nekaj, kar smo že slutili. Še največji problem je ravno v slabi razlagi strategije. Medtem ko pri Microsoftu za različice Windows običajno zagotavljajo 10 let polnega dostavljanja varnostnih popravkov, kar vselej tudi jasno naznanijo in popišejo, v Cupertinu tako jasno določenih in razloženih postopkov preprosto nimajo. Verjetno zato, ker v Redmondu bolj kot tekmec ciljajo na poslovno rabo, kjer je treba takšne stvari resneje upoštevati. Dodaten problem pri napravah z jabolkom je tisti, da nadgradnje operacijskih sistemov za seboj vlečejo še nadgradnje strojne opreme, saj na primer več kot pet let stari maci najnovejšega macOS 13 Venture ne podpirajo več. Pri Oknih je to veliko redkeje, kar je nenazadnje tudi botrovalo razburjenju ob visokih zahtevah kompatibilnosti pri Windows 11. Današnja novica torej v praksi pomeni, da smo na stari Applovi napravi slej ko prej obsojeni na luknjavo osnovno programje.

10 komentarjev

#000000 ::

Moram matki rečt da je njena jablana f pisdi, in enako moja fuuk

mtosev ::

Očitno pri Microsoftu bolj skrbijo za varnost oz jo bolj resno jemljejo kot pri Applu. Se spomnim ko sem leta 2000 kupil Windows 2000 in že ta je imel 10 let podpore.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Sokrates ::

Nimaš kaj. Windows za poslovno in pomembno uporabo. Apple je bolj za facebook ali nekaj kar ni nujno potrebno. Zato tudi nima veze če je kot švocarski sir. Ko šljivi male uporabnike itak je vse neresno.
Baracuda

ripmork ::

Sokrates je izjavil:

Nimaš kaj. Windows za poslovno in pomembno uporabo. Apple je bolj za facebook ali nekaj kar ni nujno potrebno. Zato tudi nima veze če je kot švocarski sir. Ko šljivi male uporabnike itak je vse neresno.

Po 5+ letih tako za profesionalno poslovno rabo lahko trdim, da MacOS laufa brez problemov. Sicer tudi na Windows mašinah prej nisem imel nekih resnih problemov, sem pa moral redno nucat CCleaner in podobne zadeve, da sem sistem ohranjal odzivnejši. Razen če pride sila, me Microsoft ne vidi več nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

no comment ::

mtosev je izjavil:

Očitno pri Microsoftu bolj skrbijo za varnost oz jo bolj resno jemljejo kot pri Applu. Se spomnim ko sem leta 2000 kupil Windows 2000 in že ta je imel 10 let podpore.

Pri macOS/iOS je tvoj patch pač tudi nova verzija macOS-a. Glede na to, da je zastonj, ni nekih večjih zadržkov, da ne namestiš nove verzije.

Z drugimi besedami, iPhone SE izpred šestih let in pol je ravnokar dobil zadnje security patche.

ninite ::

"Z drugimi besedami, iPhone SE izpred šestih let in pol je ravnokar dobil zadnje security patche."

Ali drugace povedano, LAHKO dobi zadnji security update, CE ga bo pa dobil, to he pa naslednje vprasanje.

opeter ::

no comment je izjavil:

Pri macOS/iOS je tvoj patch pač tudi nova verzija macOS-a. Glede na to, da je zastonj, ni nekih večjih zadržkov, da ne namestiš nove verzije.


To je res, ampak boš s trepetanjem pritisnil gumb za nagradnjo. Zakaj? Ker ne veš, kaj bo delovalo in kaj ne.
Ampak nič zato, firme morajo zaslužiti in od nečesa živeti.

Ti kot uporabnik boš moral kupiti (tam kjer ni naročnina) nove programe, saj imajo stari imajo praviloma manjše ali večje težave pri delovanju na (naj)novejšem Appleovem sistemu. Ali pa se več ne zaženejo. In ne, ne govorim samo o prehodu iz 32-bit na 64-bit in niti o Rosetti 2 (Intel x86 -> Apple Silicon/ARM).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

no comment ::

Če zaradi česarkoli MORAŠ poganjat kodo, ki je nehala biti vzdrževana pred desetimi leti, se vsaj ne slepit, da je tvoji izpostavljenost za raznirazne ranljivosti kriv izključno Apple, ker prejšnji teden ni pokrpal OS9.2.

Ko pa NOBEN Windows patch NIKOLI ne bo NIČESAR brejknil... se pa spet oglasi.

no comment ::

Jaz imam doma opremo, ki je nehala bit akrivno podprta kakšnih 20 let nazaj. Dokler je bila podprta je imela tako mac kot Windows podporo. Z OS X sem priklenjen na verzijo 10.4, pri Windows pa na XP.

FULL sem bolj varen na XP, ccc...

Djuro ::

ripmork je izjavil:

Sokrates je izjavil:

Nimaš kaj. Windows za poslovno in pomembno uporabo. Apple je bolj za facebook ali nekaj kar ni nujno potrebno. Zato tudi nima veze če je kot švocarski sir. Ko šljivi male uporabnike itak je vse neresno.

Po 5+ letih tako za profesionalno poslovno rabo lahko trdim, da MacOS laufa brez problemov. Sicer tudi na Windows mašinah prej nisem imel nekih resnih problemov, sem pa moral redno nucat CCleaner in podobne zadeve, da sem sistem ohranjal odzivnejši. Razen če pride sila, me Microsoft ne vidi več nazaj.


V poslovnem svetu uporabnik nima administrativnih lokalnih pravic. Tistih nekaj nameščenih programov posodablja IT služba, ki prek GPO / intune dela še marsikaj .... torej tudi ni potrebe po CCleanerju ipd.
Torej ... hočeš nočeš, Windows so še vedno najbolj uporabljan OS na endpointih bussinesswide. In najbrž bo še nekaj časa tako, ker enostavno nima konkurence.
Ne trdim, da so ostali OS slabi ali slabši. MS je pač spimpal celoten ekosistem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MacOS 13 Ventura je na voljo

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
63025 (1825) mrdaco
»

proxsign e-vem El Capitan pritozbe

Oddelek: Programska oprema
363898 (2892) techfreak :)
»

Windows 7 noče umreti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6812691 (9536) Riff
»

Mac OS X 10.6 v petek (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
21017773 (12275) ShARk63
»

Zaradi večje varnosti Windows 7 se slabo piše Linux in Mac uporabnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
9810956 (7312) MrStein

Več podobnih tem