» »

Rumena jeklenka plina

Rumena jeklenka plina

«
1
2

StevicaM ::

Zdravo. Opazam, da ze druga jeklenka plina zelo slabo gori, razen ce jo obrnem na glavo, potem gori kot noro. Zanima me ali je mozno da se tlaci notri neke druge primesi glede na to, da gre za plinsko krizo?




Po praznikih imam plan nabavit jeklenko od kuriva gorice in od butana zeleno jeklenko pa vse skupaj sprobati. Ce ugotovim, da bolje gori bom rumene jeklenke vrnil na petrol pobral kavcijo pa kupil konkurencne jeklenke.
  • spremenilo: StevicaM ()

m3k ::

StevicaM je izjavil:

...Zanima me ali je mozno da se tlaci notri neke druge primesi .....

V jeklenki imaš kondenz (voda), dobro jo pretresi pred uporabo.
https://sl.exactosystem.com/1613-how-to...

m0LN4r ::

Kupi na madzarskem, 3x ceneje, pa ni poceni mesanica propana in butana.
Butan gori bistveno slabse, celo ce je jeklenka na hladnem.
Mam jeklenko propana, s tem lahko zunaj pozimi na mrazu grilas, z butanom oz. mesanico pa je pri 10-15 stopinj ze srednja zalost.

PS: zaceli so mesati vecje kolicine butana not. Mi kupujemo sam se na madzarskem. Slovenske jeklenke so ble se do 1/3 polne, gorele so pa za kurac.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

starfotr ::

Mislim, da je problem bio plin (biopropan).

https://www.dnevnik.si/1042957519

m0LN4r ::

Za kurac pac. Propan je nekaj povsem drugega, res da ni ekonomicen, ampak gori konkretno.
Celo ce prizges 2-3 stedilnike in kuhas kaj vecjega, ne cakas celo vecnost in to ne glede na temperaturo jeklenke.

Sparati je treba, pa nima veze kaj stane.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

StevicaM ::

m3k je izjavil:

StevicaM je izjavil:

...Zanima me ali je mozno da se tlaci notri neke druge primesi .....

V jeklenki imaš kondenz (voda), dobro jo pretresi pred uporabo.
https://sl.exactosystem.com/1613-how-to...



Hvala za ta clanek. Nisem vedel za to, da moram rukat plinske jeklenke pa evo napolnil sem 31 let :D

m0LN4r je izjavil:

Kupi na madzarskem, 3x ceneje, pa ni poceni mesanica propana in butana.
Butan gori bistveno slabse, celo ce je jeklenka na hladnem.
Mam jeklenko propana, s tem lahko zunaj pozimi na mrazu grilas, z butanom oz. mesanico pa je pri 10-15 stopinj ze srednja zalost.

PS: zaceli so mesati vecje kolicine butana not. Mi kupujemo sam se na madzarskem. Slovenske jeklenke so ble se do 1/3 polne, gorele so pa za kurac.



Mi ni lih blizu Madzarska, ma si bom vzel cas pa stestiral vse mozne jeklenke na nasem trgu in okoli nas. Rumena jeklenka, me je razocarala al sem pa trofnil na dve slabe ker do zdej je blo kul.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: StevicaM ()

Avenger ::

Hm, zanimivo... jaz sem ravno pred tem da bi naročil nove, imam zeleno in rumeno, nisem ravno opazil občutne razlike, je pa res, da ne menjam dovolj pogosto, in ne štopam koliko časa rabi gorilnik 1, da segreje določeno posodo z 1 litrom vode pri 15°C do vrelišča. Ampak bi bilo mogoče dobro sprobat....

Ok, mislim da ima večina ponudnikov možnost izbire med propanom in mešanico propan-butan.

Butanplin pravi:
mešanica propan in butan plina je primerna za domačo rabo v notranjih prostorih. Zelena jeklenka polnjena samo s propanom, ki ima boljše lastnostni izgorevanja pri nizkih temperaturah, pa je primernejša za na primer ogrevanje vašega avtodoma pozimi ali kadar je jeklenka izpostavljena mrazu (zunanja inštalacija, uporaba na prostem v hladnih mesecih...) oz. pri uporabi trošil, ki imajo večji odvzem (zunanji grelci, brenerji...).


A pa naj bi bila res razlika v temperaturi plamena na običajni kuhalni plošči in v običajno ogrevani kuhinji??
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

starfotr ::

Temperatura plamena:

Propan 1980 °C
Butan 1970 °C

Propan-butan mešanica 1970 °C

Gas burner @ Wikipedia

Sicer pa vsebnost energije:

Propan 49,6 MJ/kg
Butan 49,1 MJ/kg

Avenger ::

Medtem sem še malo guglal in mislim da je poleg temperaturne fore razlika tudi v "hitrosti" izgorevanja. A veš uno ko z bencinom potegneš črto po tleh in prižgeš in začne tam goret in se potem relativno počasi širi naprej? Če bi lahko naredil isto z butanom in propanom, bi se pri propanu plamen širil hitreje. Kolikor razumem, v praksi to pomeni, da če imaš gorilnik z veliko šobo, s katero je omogočen visok pretok in hitrost, bo propan v občutni prednosti, krajši in bolj vroč plamen. Pri gospodinjskih gorilnikih, ki imajo majhno šobo, pa skoraj ni razlike. Predstavljam si, da bi prav prišlo za tiste profi gorilce za wok, za domačo kuhinjo pa itak brez veze.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

starfotr ::

Bencin ne gori. Gorijo hlapi pomešani z zrakom. Zato počasno širjenje.

Ne kompliciraj glede tega. Večje šobe imaš, če uporabljaš zemeljski plin oz. metan. Tam to rabiš, da ti normalno deluje štedilnik.

Če želiš več moči, si kupi večji štedilnik oz. plinski gorilnik. Ne pa večjih šob noter tlačit.

m0LN4r ::

Jaz sem napisal iz lastnih izkusenj in izkusenj domacih, ki dosti kuhajo prakticno na plin ze 40 let.

Prej skos jamranje in kurcenje, po novem samo propan. Tudi ce je malo drazje, se splacalo menjat.

Jaz zar s mesanico ne morem segreti na temperaturo da bi upepelil mascobo. Razen, ce je zunaj 25C+

Doma pa imamo bombo v shrambi, ki je deloma pod 20C, se pozna. Pa je ni treba trest vec, obracat na glavo ipd. fore.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

ToniT ::

Če obrneš jeklenko, gre ven tekoča faza. Ne delati tega.

StevicaM ::

ToniT je izjavil:

Če obrneš jeklenko, gre ven tekoča faza. Ne delati tega.



Daj to pojasni

Comandante ::

Propan je boljsi za hladno vreme, okoli nule ti butan vec ne prehaja v plinasto stanje. Sicer se dobi tudi propan v rumeni jeklenki, stane isto, volumsko isto, je ga pa manj po masi.

Za zunanjo uporabo pozimi obvezno propan. Lahko pa se gorilnik za 10 sekund obrne na bombo, pa se segreje in deluje ok.

IL_DIAVOLO ::

StevicaM je izjavil:

ToniT je izjavil:

Če obrneš jeklenko, gre ven tekoča faza. Ne delati tega.



Daj to pojasni


Nič kar je pod tlakom, ni priporočljivo okoli obracat in bognedaj "kastuhat" :O

ToniT ::

Gorilci na štedilniku so narejeni za plinsko fazo. Če obrneš jeklenko, priteče ven tekoča faza in lahko priteče do gorilca in se tam razlije in začne izhlapevati in pride do požara, kajti gori samo plinska faza in ne tekoča.

StevicaM ::

Hvala za te informacije sem bil neveden glede tega. Sem skuril nesteto plinskih jeklenk kot student z vilicarjem, ki lezijo horizontalno na vilicarju pa sem zgleda napacno sklepal da zelezno jeklenko lahko obracam tko kot aluminjasto industrijsko.

starfotr ::

Tekoča faza je npr. za viličarje.

Če bi imel tekočo fazo v jeklenki, bi rabil izparilec plina. To ni primerno za domačo rabo. Samo za industrijsko rabo.

StevicaM ::

Sem pa odtrgal nesteto ventilov pri manevriranju po ozkih skladiscih, mi je bilo vedno zanimivo kako ventil na alu flasi v hipu zamrzne. Mi je blo pa vedno zato neugodno, ker se mel zraven vroco izpusno cev motorja, da ne bo slo kej narobe. Ko sem presaltal na baterijske vilicarje, takrat mi je pa odleglo vse dokler se kolega ni ornk zastrupil z hlapi baterije ker se je kislina v bateriji pregrevala on je pa to pod zicom v kabini vohal. Dizelski vilicar od tega pa dobis samo revmatske travme:D

starfotr ::

Potem pa nisi bog ve kakšen viličarist. Sploh pa nakladaš, da se kar kadi.

gruntfürmich ::

kakšne pravljice okoli navadnega plina...

obračati flašo je za idiote, ki jim nič ni jasno glede fizike plina. stresati za kao vodo premešat je tudi za idiote ki jim ni jasna kemija plina.

butan se pač hitro utekočini in zato tudi ko se flaša shladi ko se pod tlakom utekočinjeni butan upraja, bo morda malce težje se uplinjal naprej. ampak ne verjamem da bo to v stanovanju kakšen problem. bolj je problem pri kakšnih nizkih temperaturah zunaj, ker se utekočini pri 0°C.

propan je načeloma boljša rešitev in energijsko bogatejši na težo, ampak po mojem ga v sloveniji za gospodinjstva ni veliko na izbiro, razen v kakšni plinarni.

bio propan pa mi morate razložit, kaj je lahko tu drugačnega pri povezanih 3 atomih ogljika in 8 vodika z enojno vezjo?

skratka, večinoma vas je bebčkov ki nimate pojma kaj blebetate.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

misek ::

starfotr ::

StevicaM je izjavil:

Zdravo. Opazam, da ze druga jeklenka plina zelo slabo gori, razen ce jo obrnem na glavo, potem gori kot noro. Zanima me ali je mozno da se tlaci notri neke druge primesi glede na to, da gre za plinsko krizo?




Po praznikih imam plan nabavit jeklenko od kuriva gorice in od butana zeleno jeklenko pa vse skupaj sprobati. Ce ugotovim, da bolje gori bom rumene jeklenke vrnil na petrol pobral kavcijo pa kupil konkurencne jeklenke.


A si ti kaj servisiral plinsko inštalacijo in sam plinski štedilnik? Morda imaš kje kako nečistočo in ti zato slabo gori.

mancini ::

starfotr je izjavil:

Bencin ne gori. Gorijo hlapi pomešani z zrakom. Zato počasno širjenje.


Kaj pa gori? A drva, papir, premog...
Vedno gorijo hlapi, z dovajanjem visoke temp povzrocis hlape in le ti gorijo.

Ni samo bencin tak

starfotr ::

A sedaj naj grem pa za vsak energent razlagat? Omenil je benz in dobil je razlago.

Nisem jaz kriv, če folk ne pozna osnov in vleče neke teorije o gorenju na svoj način.

Avenger ::

starfotr, ja bog pomagaj, ker nisem bil dovolj precizen pri izražanju, meni je popolnoma jasno, kako stvari gorijo, ampak noben ne bo rekel, da so vnetljivi "hlapi bencina, bencin pa ne", sploh pa je bil primer samo za ponazoritev.

Kakorkoli že, ali je torej zaključek, da propan pri kuhanju v gospodinjstvu NI v prednosti, torej v smislu, da plamen dosega višjo temperaturo ali boljše gorilne lastnosti? Starfotr je dal tehnične podatke in v kuhinji v praksi ne bi smelo bit razlike. Ampak m0LN4r očitno prisega, da je propan boljši. Je kakšen minus pri propanu???

Butanplin prodaja propan in propan/butan mešanico po isti ceni, količina je ista, 10kg. Zakaj ne bi vzel tokrat propana?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

m0LN4r ::

Prizgi 2-3 stedilnike in cez 10 minut primte z roko jeklenko kako je hladna.
Ne splaca se jebat z mesanco, razen ce samo jajca peces in imas jeklenko vedno na 20+ sobne temperature.
Prinas jeklenka ni na toplem in se pozna, jebiga.
Celo pa ko gre proti drugi polovici je se bolj ocitno.

Verjet pa vam ni treba.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

starfotr ::

Če je jeklenka na npr. 5-40 stopinjah Celzija je to povsem nepomembno ali imaš samo propan ali mešanico z butanom.

Če je pa manj kot 5 stopinj Celzija, pa moraš imeti samo propan, drugače imaš težave.

gruntfürmich ::

Avenger je izjavil:

Ampak m0LN4r očitno prisega, da je propan boljši. Je kakšen minus pri propanu???

Butanplin prodaja propan in propan/butan mešanico po isti ceni, količina je ista, 10kg. Zakaj ne bi vzel tokrat propana?

Če je cena ista, boš na težo dobil več energije. Torej en sam plus.
V ameriki kolikor gledam, vsaj te male gorilnike za lotanje, imajo v jeklenkah skoraj vedno samo propan. V evropi je to ekzotika, in smo vedno na mešanicah.

Ampak je propan tudi utekočinjen? Kolikšna je kritična temperatura in tlak utekočinjenja?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

ToniT ::

Propan se utekočini pri -42 st.C, butan pa pri -2 st.C.
Še to: propan ima nižjo kalorično vrednost od butana.

starfotr ::

Zakaj zavajaš?

Comandante ::

Tekoci propan je cca 10% redkejsi od tekocega butana, tako v jeklenki dobis manj energije za isto ceno (iszti volumen, manjsa masa).

Je pa pomoje vseeno bolje vzeti cisti propan, ker ti ne zmrzne bomba niti v najhujsi zimi.

SambaShare ::

Comandante je izjavil:

Tekoci propan je cca 10% redkejsi od tekocega butana, tako v jeklenki dobis manj energije za isto ceno (iszti volumen, manjsa masa).


A niso jeklenke polnjene glede na težo plina?

starfotr ::

Seveda, plačilo po masi je. Dobiš 10 kg plina v obeh primerih.

Tu je razlika v gostoti tekoče faze:

Propane @ Wikipedia

m0LN4r ::

starfotr je izjavil:

Če je jeklenka na npr. 5-40 stopinjah Celzija je to povsem nepomembno ali imaš samo propan ali mešanico z butanom.

Če je pa manj kot 5 stopinj Celzija, pa moraš imeti samo propan, drugače imaš težave.

Razlika je. Pika. Nizje od 15 naprej je razlika ocitna, da ni vec to to, manj ko je plina v jeklenki, bolj ocitna je razlika.
Pa imamo plinski stedilnik, plinsko pecico, plinski zar.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Comandante ::

SambaShare je izjavil:

Comandante je izjavil:

Tekoci propan je cca 10% redkejsi od tekocega butana, tako v jeklenki dobis manj energije za isto ceno (iszti volumen, manjsa masa).


A niso jeklenke polnjene glede na težo plina?

Res? Nisem vedel, sorry. Sem bil ziher, da gre na volumen.

starfotr ::

m0LN4r je izjavil:

starfotr je izjavil:

Če je jeklenka na npr. 5-40 stopinjah Celzija je to povsem nepomembno ali imaš samo propan ali mešanico z butanom.

Če je pa manj kot 5 stopinj Celzija, pa moraš imeti samo propan, drugače imaš težave.

Razlika je. Pika. Nizje od 15 naprej je razlika ocitna, da ni vec to to, manj ko je plina v jeklenki, bolj ocitna je razlika.
Pa imamo plinski stedilnik, plinsko pecico, plinski zar.


Izgleda, da si nad fiziko. Jaz imam jeklenko v garaži, s cevovodom povezano do kuhinje in je na temperaturi od nekje 8 do 20 stopinj Celzija pa nikoli ne opazim kakih težav pozimi.

Badwolff ::

Sam mam tole rumeno jeklenko na balkonu, za žar, pa nisem opazil, da bi pozimi ne gorelo.
Je mešanca not?

starfotr ::

100 % je mešanica. Za tvojo rabo je pa propan prava izbira.

Moraš pa prodajno mesto poklicat in vprašat, če imajo propan na zalogi. Če nimajo, morajo naročit.

Je pa enaka jeklenka.

Comandante ::

Badwolff je izjavil:

Sam mam tole rumeno jeklenko na balkonu, za žar, pa nisem opazil, da bi pozimi ne gorelo.
Je mešanca not?

Saj dokler je mesanica not, ti bo tudi pri minusu gorelo - ampak uplinja se samo propan, butan ostaja v jeklenki. Na neki tocki zar ugasne, v bombi pa je se polno butana. Ko je malo topleje, skuris preostanek bp.

Meni se zgodi, da mi v hladnem vremenu bomba z mesanico zmrzne, ko kurim plevel z mocnim gorilnikom. Obrnem gorilnik na bombo za par sekund, pa je reseno.

Mocnejsi ko je pretok, prej zmrzne. Zar je zanemarljiv, gorilnik za hidroizolacijo pa precej pokuri.

nejcek74 ::

za male gorilnike imaš za mraz ponavadi bombice propan - isobutan, pa še te si včasih grel med rokami (ali pa kar z drugim gorilnikom), priznam pa, da se v podrobnosti nikoli nisem spuščal. Se pa spomnim, da sem ostal lačen in žejen, ker nismo dobili dobili bombic z mešanico in smo štukali z lokalnimi zalogami samo z butanom.

m0LN4r ::

starfotr je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

starfotr je izjavil:

Če je jeklenka na npr. 5-40 stopinjah Celzija je to povsem nepomembno ali imaš samo propan ali mešanico z butanom.

Če je pa manj kot 5 stopinj Celzija, pa moraš imeti samo propan, drugače imaš težave.

Razlika je. Pika. Nizje od 15 naprej je razlika ocitna, da ni vec to to, manj ko je plina v jeklenki, bolj ocitna je razlika.
Pa imamo plinski stedilnik, plinsko pecico, plinski zar.


Izgleda, da si nad fiziko. Jaz imam jeklenko v garaži, s cevovodom povezano do kuhinje in je na temperaturi od nekje 8 do 20 stopinj Celzija pa nikoli ne opazim kakih težav pozimi.

Sej sem rekel, dokler jajca peces je ok.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

gruntfürmich ::

daj povprašaj na butan plin če je kakšna razlika v ceni med mešanico in samim propanom!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Cena je enaka.

wcpapir ::

Kaksno kavcijo dobis za jeklenke? Imam jih 5 doma pa ne uporabljamo.

starfotr ::

Če imaš dokumente, dobiš polno plačilo kavcije nazaj.

gruntfürmich ::

wcpapir je izjavil:

Kaksno kavcijo dobis za jeklenke? Imam jih 5 doma pa ne uporabljamo.

mislim da 20€. ampak raje jih napolni in imej polne.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

StevicaM ::

wcpapir je izjavil:

Kaksno kavcijo dobis za jeklenke? Imam jih 5 doma pa ne uporabljamo.



Rumene petrol vzame ne potrebujes nic. 10e na jeklenko dobis. Stare oranzne pa nebi vedel, vem pa da jih nek tip na boljsem sejmu v Ljubljani odkupuje in mislim, da vozi na jug. Za kok cekinov pa nevem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: StevicaM ()

Comandante ::

Stare oranzne pa nebi vedel

Ne polnijo jih vec, lahko jo brezplacno oddas na plinarni. Na deponiji jo vzamejo samo brez ventila.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prazne plinske jeklenke

Oddelek: Loža
174652 (3805) WhiteAngel
»

Čiščenje računalnika z stisnjenim zrakom

Oddelek: Pomoč in nasveti
152065 (1529) Jst
»

Petrolov smisel za biznis

Oddelek: Loža
4519041 (14672) Invictus

avto na plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7929215 (18214) WarpedGone
»

Varjenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
1510413 (10220) ali3n

Več podobnih tem