» »

Priključitev na električno omrežje

Priključitev na električno omrežje

glisglis ::

Pozdravljeni,
Zanima me ali morda kdo ve sledeče:

Investitor prodaja nepremičnino (stanovanje) v 5. gradbeni fazi. Ali so stroške priklopa stanovanja na električno omrežje dolžni plačati investitorji, ali kupec?
Če vprašanje zastavim drugače: ali priklop objekta na električno omrežje smatramo kot del 5. gradbene faze, ali to spada pod ostale stroške po končani omenjeni gradbeni fazi?

Hvala za pomoč :)

energetik ::

Gradbena faza je fiktivni pojem. Nima veze kam kaj spada, važno je kaj boš dobil za svoj denar v trenutku nakupa. Če misliš, da bi moral za tvoj denar dobiti tudi el. priključek, to povej prodajalcu. Ampak potem lahko da bo prodal drugemu. Ponudba-povpraševanje.
vires in numeris

kriptobog ::

Stvar dogovora,

FrRoSt ::

Vprašaš prodajalca, drugače pa vprašaš strička googla, da ti pove!! ;)

Ti pa samo preveriš, če to vse drži! :)

Prosim, ni za kaj! :))

https://www.slonep.net/gradnja/zidava/v...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

glisglis ::

Hvala vsem za odgovore!

Strička googla sem spraševal, pa nikjer dotično ne piše kaj in kako glede priključitve na električno omrežje tako da je verjetno res stvar dogovora in pogodbe. Pri vseh opisih gradbenih faz namreč nikjer ne piše o priključitvah na omrežje.

t3hn0 ::

Tudi pri nas je bilo tako, da smo si sami morali urediti priključek in to se mi zdi tudi prav.
Kaj pa gradbinec ve kakšna bo tvoja poraba?
^.^

Jazon ::

Jaz bi na tvojem mestu zahteval uporabno dovoljenje in energetsko izkaznico. Priključek plačaš pa sam, če se tako dogovorite.

Namreč za uporabno dovoljenje potrebuješ:
- izjave projektantov, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, da so skladna z gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene bistvene zahteve.
- PID dokumentacijo z označenimi odstopanji.
- dokazila o zanesljivosti objekta.

Na podlagi pridobljenega uporabnega dovoljenja boš dobil hišno številko in na podlagi hišne številke ti bodo priključili elektriko.

Pazi, pri gradnji v lastni režiji vse obveznosti izvajalca prevzame investitor.
To pomeni, da če je investitor gradil v lastni režiji, z nakupom nepremičnine brez uporabnega dovoljenja vse obveznosti izvajalca preneseš nase.

Invictus ::

Sedaj naj bi bil na parceli gradbeni elektro prključek.

Ko dobiš uporabno dovoljenje, ti elektro da normalnega.

Tako, da je ta strošek najbrž kar tvoj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kriptobog ::

Uporabno dovoljenje ni pogoj za gospodinski odjem. Meni so prikljucili se preden sem sploh oddal vlogo za uporabno dovoljenje. Niti v kataster se ni bila vpisana stavba. Elektro Gorenjska. Pri drugih pa ne vem ali kaj zahtevajo ali ne. Recimo za internet je Telekom javklao uporabnem, Telemach pa ni nic zanimalo in so priklopili.

Jazon ::

kriptobog je izjavil:

Uporabno dovoljenje ni pogoj za gospodinski odjem. Meni so prikljucili se preden sem sploh oddal vlogo za uporabno dovoljenje. Niti v kataster se ni bila vpisana stavba. Elektro Gorenjska. Pri drugih pa ne vem ali kaj zahtevajo ali ne. Recimo za internet je Telekom javklao uporabnem, Telemach pa ni nic zanimalo in so priklopili.


Ja, mimo tebe je potekala komunikacija med UE in Elektro.
Elektro Gorenjska ti je omogočilo začasen priklop za testiranje instalacij, nakar si ti zbral še nekaj papirjev oni so pa tik pred normalnim priklopom preverili na UE ali tam vse štima v tvojem primeru (enostanovanjska hiška).

Sc0ut ::

Jazon je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu zahteval uporabno dovoljenje in energetsko izkaznico. Priključek plačaš pa sam, če se tako dogovorite.

Namreč za uporabno dovoljenje potrebuješ:
- izjave projektantov, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, da so skladna z gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene bistvene zahteve.
- PID dokumentacijo z označenimi odstopanji.
- dokazila o zanesljivosti objekta.

Na podlagi pridobljenega uporabnega dovoljenja boš dobil hišno številko in na podlagi hišne številke ti bodo priključili elektriko.

Pazi, pri gradnji v lastni režiji vse obveznosti izvajalca prevzame investitor.
To pomeni, da če je investitor gradil v lastni režiji, z nakupom nepremičnine brez uporabnega dovoljenja vse obveznosti izvajalca preneseš nase.


Ni tako. Jaz ko sem delal montazno sem bil na normalni elektriki 4 mesce preden ko sem dobil hisno stevilko. Elektro je zahteval samo meritve.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Invictus ::

kriptobog je izjavil:

Uporabno dovoljenje ni pogoj za gospodinski odjem. Meni so prikljucili se preden sem sploh oddal vlogo za uporabno dovoljenje. Niti v kataster se ni bila vpisana stavba. Elektro Gorenjska. Pri drugih pa ne vem ali kaj zahtevajo ali ne. Recimo za internet je Telekom javklao uporabnem, Telemach pa ni nic zanimalo in so priklopili.

V teoriji bi moral imeti. Itak pa vsak hlasta za naročniki...

Kolega, ki nima uporabnega dovoljenja, recimo ne more dobiti kante za smeti, niti se ne more tja stalno prijavit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jazon ::

Sc0ut je izjavil:

Jazon je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu zahteval uporabno dovoljenje in energetsko izkaznico. Priključek plačaš pa sam, če se tako dogovorite.

Namreč za uporabno dovoljenje potrebuješ:
- izjave projektantov, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, da so skladna z gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene bistvene zahteve.
- PID dokumentacijo z označenimi odstopanji.
- dokazila o zanesljivosti objekta.

Na podlagi pridobljenega uporabnega dovoljenja boš dobil hišno številko in na podlagi hišne številke ti bodo priključili elektriko.

Pazi, pri gradnji v lastni režiji vse obveznosti izvajalca prevzame investitor.
To pomeni, da če je investitor gradil v lastni režiji, z nakupom nepremičnine brez uporabnega dovoljenja vse obveznosti izvajalca preneseš nase.


Ni tako. Jaz ko sem delal montazno sem bil na normalni elektriki 4 mesce preden ko sem dobil hisno stevilko. Elektro je zahteval samo meritve.


Seveda je tako. Tebi elektro potegne priključek za potrebe testiranja in tistih 14-dni so sposobni potegniti tudi do pol leta, da ti "zrihtaš" vse papirje (uporabno dovoljenje). Pri enostanovanjskih hišah ni to noben problem.

Zgodi pa se (in tega ni bilo malo), da nadebudni investitor v enostanovanjskem naselju hišo predela v enote z dvemi, tremi ali štirimi stanovanji. In potem nič hudega sluteči naivni kupci naletijo na mino, ker so skeširali gradnjo v zaključeni IV. gradbeni fazi.

Šimpanz ::

Pri naši hiši smo morali mi sami plačati priključek, samo je bilo to že na začetku povedano.

FrRoSt ::

Kakšna je cena-strošek priklopa na električno omrežje za gospodinstvo!??

Nekaj 100€!!?

Samo toliko, da vemo, o kakšnih cifrah se govori!! 8-)

https://www.elektro-ljubljana.si/pogost...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Matko ::

Hišno številko dobiš, ko imaš uporabno dovoljenje.

Eden izmed pogojev za uporabno dovoljenje so tudi dokončane inštalacije in vsi s tem povezani papirji (.

velikBrokoli ::

Bom kar to temo uporabil - sem v postopku nakupa ene izmed parcel, ki so v postopku parcelacije (iz večje parcele bo nastalo 6 parcel). Pozanimal sem se pri elektru glede priklopa parcele na omrežje in sem dobil naslednji odgovor:

V primeru gradnje novih šestih objektov bo potrebno predvideti nov distribucijski vod iz transformatorske postaje v središče obtežbe (običajno se predvidi prostostoječa razdelilna omarica), od koder se potem priključujejo objekti. V takih primerih običajno investitorji pridobivajo ločeno gradbeno dovoljenje za izgradnjo celotne infrastrukture, za gradnjo distribucijskega omrežja pa sklepa dogovor o širitvi distribucijskega omrežja, v katerem se upošteva predvidena omrežnina predvidenih objektov, ki se vkalkulira v izračun izgradnje oz.širitve distribucijskega omrežja.


Ali prav razumem, da bom moral osebno financirati gradnjo distribucijskega voda iz transformatorske postaje do omarice, kar bo pa terjalo gradbeno dovoljenje? Šele po uspešno zgrajeni zadevi pa se na mojo parcelo lahko priključili na elektro omrežje?

Se morda komu sanja kakšen je to strošek in ali se mi takšno parcelo sploh splača kupiti? Bo to predolgo trajalo ali je to trivialen poseg? Na srečo parcele še nisem dokončno kupil, le plačal manjšo aro.

starfotr ::

Glej, nimajo dovolj zmogljivega omrežja in jim boš ti naredil omrežje, kot ti bodo oni rekli. Pa še plačal jim boš za to.

Ko bo narejeno, bodo oni lagano priklopili na vod nove objekte ko bodo izgrajeni na novih parcelah.

Lahko narediš zračni vod. Je ceneje, kot kopat čez pol vasi.

velikBrokoli ::

Elektrika je zelo blizu, ker so zraven nove in stare hiše, ni potrebno kopat čez pol vasi.

Saj verjamem, da bo potrebno naresti, kar bodo oni rekli, tudi ne pričakujem, da bo karkoli zastonj. Samo zanima me, če je bil kdo v podobni situaciji, ker ne najdem veliko na spletu glede tega..

starfotr ::

Odvisno kje je transformatska postaja. Če so ti dali pogoj d9 trafota, je to lahko kar daleč.

Vsakemu novemu dajo to. Ker je večina distribucije v klincu, ker niso dovolj vlagali skozi desetletja.

scythe ::

Prijatelj je imel isti problem kot ti pri novogradnji, moral je odkopati 200m ulice do trafe in položiti kabel 4x70Alu od trafe do svoje hiše.

Strošek je bil kar lep, posebi ker je moral delati 3x preboj pod cesto + na roke odkopati okrog trafe, kjer je že bilo 20 kablov v zemlji.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

starfotr ::

Če je kaj daljša razdalja, bodo hoteli kabel 4x150 mm^2 aluminij.

velikBrokoli ::

Hvala za info! Vem, da je to zelo odvisno od situacije, ampak o kakšnem strošku bi tukaj šlo? Nekaj jurčkov, 10k, 20k, 30k? :D Da si vsaj približno znam predstavljati..

scythe ::

velikBrokoli je izjavil:

Hvala za info! Vem, da je to zelo odvisno od situacije, ampak o kakšnem strošku bi tukaj šlo? Nekaj jurčkov, 10k, 20k, 30k? :D Da si vsaj približno znam predstavljati..


Kabel ga je prišel cca 550EUR 4x70Alu, preboji 1m/30EUR, izkop 700EUR(izvajalec je moral imeti zavarovane izkope, zato ker je bilo vsega čuda kablov v zemlji), zaščitni trak 50EUR, zaščitna cev cca 350EUR. To govorimo o delu v lastni režiji, sam iskal kabel, kopača, polaganje kabla...itd. Če bi dal izvajalcu vse delati, bi ga olupli 3500-4500EUR.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: scythe ()

starfotr ::

https://www.primerjam.si/cene/izkopi-in...

Cev, 110 mm, 6 eur/m
kabel 4x70 cca. 10 eur/m,
delo, xx/m
jaški,
omarica in vsebina omarice, števci...

Plačat je treba še projekt, zakoličbe vodov ipd.

Tega je ogromno.

velikBrokoli ::

scythe je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Hvala za info! Vem, da je to zelo odvisno od situacije, ampak o kakšnem strošku bi tukaj šlo? Nekaj jurčkov, 10k, 20k, 30k? :D Da si vsaj približno znam predstavljati..


Kabel ga je prišel cca 550EUR 4x70Alu, preboji 1m/30EUR, izkop 700EUR(izvajalec je moral imeti zavarovane izkope, zato ker je bilo vsega čuda kablov v zemlji), zaščitni trak 50EUR, zaščitna cev cca 350EUR. To govorimo o delu v lastni režiji, sam iskal kabel, kopača, polaganje kabla...itd. Če bi dal izvajalcu vse delati, bi ga olupli 3500-4500EUR.


Hvala!

Ali je za to potreboval ločeno gradbeno dovoljenje? Ker meni elektro o tem govori, pa ne vem kako zakomplicirano je to vse skupaj spraviti in koliko časa traja.

borut_p ::

Odgovor elektra gre v smeri, da se bo iskalo 7 gradbenih dovoljenj. 6 parcel - 6 his - 6 gradbenih dovoljenj. Ker gre to ze za malo naselje :), je potrebno izvesti komunalno infrastrukturo - dostopno cesto, vodovod, kanalizacijo, plin, po moznosti še pločnik in na koncu tk in elektro vod.
Tukaj eleltro predvideva, da se bo za ta del pridobilo loceno GD, kjer se potem v sredini naselja izvede skupno glavno omaro - od katere se potem vlecejo kabli za loceno hiso. Obicajno investitor izvede kabelsko kanalizacijo in omaro, elektro pa potegne kabel na lastne stroske.

Hise ne morejo pridobiti UD, dokler nima UD infrastruktura

velikBrokoli ::

Trenutno je naselje priklopljeno preko nadzemnega voda, zato mi je čudno, najbrž na Elektru želijo na moje stroške zgraditi infrastrukturo :D

Transformacijska postaja pa je najbližje oddaljena 150m.

starfotr ::

Seveda hoče na tvoje stroške naredit omrežje. In to tako, da bo močno predimenzionirano in bodo lahko na to dali še druge nove in/ali stare uporabnike.

Pa še vkopat boš moral.

velikBrokoli ::

Super, in če se tako odločijo, mi najbrže ne preostane prav veliko?

starfotr ::

Popizdit moraš. Sem imel primer, ko so želeli do 300 m oddaljene postaje vleči vod 800 m. Samo zato, da bi prasci na ta vod navezali še ostale objekte. Boli njih, ker ne plačajo niti ne delajo oni.

scythe ::

velikBrokoli je izjavil:

scythe je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Hvala za info! Vem, da je to zelo odvisno od situacije, ampak o kakšnem strošku bi tukaj šlo? Nekaj jurčkov, 10k, 20k, 30k? :D Da si vsaj približno znam predstavljati..


Kabel ga je prišel cca 550EUR 4x70Alu, preboji 1m/30EUR, izkop 700EUR(izvajalec je moral imeti zavarovane izkope, zato ker je bilo vsega čuda kablov v zemlji), zaščitni trak 50EUR, zaščitna cev cca 350EUR. To govorimo o delu v lastni režiji, sam iskal kabel, kopača, polaganje kabla...itd. Če bi dal izvajalcu vse delati, bi ga olupli 3500-4500EUR.


Hvala!

Ali je za to potreboval ločeno gradbeno dovoljenje? Ker meni elektro o tem govori, pa ne vem kako zakomplicirano je to vse skupaj spraviti in koliko časa traja.


Ne, imaš pa že v tem gradbenem dovoljenju vsa soglasja od občine in lastnikov parcel za izgradnjo priključka. Pokliči prvo lokalnega elektro rajonca, da ti bo povedal kje je najboljša opcija zate da se koplje in kakšna vloge boš moral izpolniti za izgradnjo novega elektro priključka. Prijatelj je rekel, da je kar nekaj vlog in cca 6-8 mesecov gre, da ti vse ¨poštemplajo¨ iz strani elektra.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

OneYellow ::

Brokoli, kakšen je epilog z elektrom? :) Si dobil kaj več informacij od njih?

velikBrokoli ::

Jap, so mi odgovorili, da bodo na lastne stroške zgradili dodatni distribucijski vod za novih 6 parcel, ker jim je to v interesu. Plača se pa le priklop, kot ponavadi.

Ni hudega, bo pa seveda dodatno delo, ker elektro ponavadi kar zavlačuje :) ampak so rekli, da bodo dali soglasje za gradnjo tam brez problema.

OneYellow ::

Odlično, nekaj le deluje očitno še pri nas! Glede na stanje parcel trenutno, bo pa verjetno res trajalo kakšno leto, da se uredi območje, da bo primerno za vložitev GD.

velikBrokoli ::

OneYellow je izjavil:

Odlično, nekaj le deluje očitno še pri nas! Glede na stanje parcel trenutno, bo pa verjetno res trajalo kakšno leto, da se uredi območje, da bo primerno za vložitev GD.


Saj načeloma veliko stvari deluje, le počasno je vse skupaj :)) Na koncu manj časa gradiš, kot pa se ukvarjaš z birokracijo..


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabno dovoljenje za hiso (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7011760 (1652) edi123
»

Gradnja med finančno krizo

Oddelek: Loža
395121 (3492) nejcek74
»

Nov gradbeni zakon (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9210681 (7842) Pika na i
»

Prodaja nevrisane nepremičnine v ZK ?

Oddelek: Loža
415504 (4388) telexdell
»

Kako preverim, če je stavba črna gradnja in ne poznam investitorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8837128 (35222) Rok Woot

Več podobnih tem