» »

Gradbena omarica za novogradnjo

Gradbena omarica za novogradnjo

«
1
2

lisaac ::

Živjo,

Sem tik pred tem, da se začne gradnja na parceli, ki ima že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Sedaj sem pridobil tudi soglasje od Elektra Ljubljana za priključitev.
Zanima me pa info glede same gradbene omarice. Za gradnjo se rabi trofazni tok, katerega lahko dobim direktno od soseda, tako da načeloma ne bi potreboval nobene gradbene omarice, saj bi bil kabel direktno speljan na parecelo s katerega bi izvajalec imel potrebno elektriko.
Sama gradbena omarica je za moje pojme (kot sem do zdaj slišal od drugih) brezzvezni strošek katerega se lahko ogneš če imaš možnost dobiti kje drugje elektriko (kot jaz v tem primeru), toda sam izvajalec mi pravi da je gradbena omarca nujna zaradi FID stikala...koliko je to res? Sam se (zelo) malo spoznam na to, pa me zanima iz vaših izkušenj kako ste gradili ali kako so gradili vaši sorodniki/prijatelji?
Z gradbeno omarico četudi so imeli možnost elektriko pridobiti drugje ali se da to bolj "po domače" speljat brez nenujnih dodatnih stroškov (postavitev gradbene omarice, umeritev ipd ipd.)


Hvala za odgovore

Lp

kriptobog ::

Ce ti sosed posodi trofazno, potem ne rabis omarice. Meni je sosed posodil trofazno in navadno za cas gradnje, nisem imel nobene gradbene omarice.

lisaac ::

Ti izvajalec ni nič vztrajal pri postavitvi gradbene omarice? Pri meni vztraja češ da je potrebna zaradi FID stikala v primeru če elektriko ven vrže, da jo vrže samo na parceli in ne tudi sosedu..

Tidule ::

Gradbena omarica ni obvezna, ce imas moznost pridobit prikljucke drugje. Gradbena omarica je pac namnjena temu, da se uredi zacasen priklop za gradnjo.

Drugo pa je ce tvoj izvajalec iz taksnega ali drugacnega razloga zahteva, da se uredi gradbena omarica in se noce priklapjat na sosedov kabel. Mogoce ima samo slabe izkusnje s kakega druge gradbisca.

To pa je stvar dogovora med tabo in izvajalcem. Pomislek izvajalca je na mestu v toliko, da se res lahko zgodi da bo sosedu vrglo ven in potem bo treba pri njemu nazaj priklapljat. Koliko je to verjetno je odvisno tudi od kakovosti napajave. Edino ti pa poznas soseda dovolj, da ves kako bo reagiral na take situacije. Verjami pq da izjalec ne bo prevec srecen ce bo moral 4 ure cakat soseda da se vrne domov ko bo vrglo ven elektriko, pa tudi sosed ne bo ploskal z usesi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

kriptobog ::

lisaac je izjavil:

Ti izvajalec ni nič vztrajal pri postavitvi gradbene omarice? Pri meni vztraja češ da je potrebna zaradi FID stikala v primeru če elektriko ven vrže, da jo vrže samo na parceli in ne tudi sosedu..


Ne. Izvajalcu je bilo vazno samo, da imajo elektriko.

Jure14 ::

lisaac je izjavil:

Ti izvajalec ni nič vztrajal pri postavitvi gradbene omarice? Pri meni vztraja češ da je potrebna zaradi FID stikala v primeru če elektriko ven vrže, da jo vrže samo na parceli in ne tudi sosedu..

Verjetno je že imel "bližnje" kontakte s takšnimi sosedi.
Pa teži, da preveč porabi, pa čaka cel dan da varovalko nazaj vklopi, pa pamet soli,...

tiborrr ::

@Jure, takšno izkušnjo sem imel tudi sam. Kaj čemo, če imaš 4 od 4 sosedov v redu je to že ekvivalent dobitku na loteriji :)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

s1m0n ::

Pri bratu je tudi nekaj časa delovalo preko soseda :) Dokler ni kljub meritvi porabe na strani gradnje želel višje plačilo kot je bilo porabe...

Je pa tudi problem postal pri določenih izvajalcih, ki so potrebovali 3-fazni priklop, da so kljub temu želeli priklop na gradbeno omarco.

borut_p ::

Jaz sem za casa gradnje nabavil omarico za 100e - trofaza, 3x monofaza. Zdaj jo imam kot servisno v garaži.

Kakšne omete boš dal? Ta masina oz 3 motorji so na gradbiscu najvecji potrosnik. Rabis pa 3dni :)

velikBrokoli ::

A ni ta omarica majhen strošek, tam nekje 200eur? Se mi zdi nesmiselno komplicirati, sploh pri trenutnih cenah gradnje :))

starfotr ::

V bistvu je najbolje narediti prostostoječo omarico na robu parcele, katera bo potem tudi PMO za objekt.

Na ta priključek nato povežeš vtično gnezno, katerga daš pod streho in je stvar rešena. Brez podvajanja dela/stroškov.

Isto narediš z vodo. Na parcelo postaviš vodomerni jašek in iz njega potegneš cev z vodo in pipo. Ko je gradnja končana, cev in pipo lahko uporabiš za vrtno zalivanje ali pranje avta.

kriptobog ::

velikBrokoli je izjavil:

A ni ta omarica majhen strošek, tam nekje 200eur? Se mi zdi nesmiselno komplicirati, sploh pri trenutnih cenah gradnje :))


Omarica ja. Samo kaj ti bo omarica brez dovodnega kabla :)) Najlazje se je zmenit s sosedom ce je opcija, ker imas hitreje strom, kot pa da najprej izvajas priklop. Par tednov casa prihranis, ce pa rabis se cez kako sosednjo parcelo kopati za dovod pa se vec. Preden elektro spelje vse skup imas ti ze hiso pod streho in zaprto.

zcetrt ::

Mi smo prišli skozi s sosedovo enofazno elektriko (montažna gradnja), z nekaj stokanja izvajalca in ob dejstvu, da živim zelo blizu in sem soseda poznal že od prej. Za nameček smo bili še večinoma doma zaradi korone in je bilo enostavno vržt nazaj elektriko. Med gradnjo je cca 10× vrglo elektriko ven (večkrat fit, enkrat varovalko).

Gradbena omarica se dobi rabljena za pod 100 EUR. Gradbena elektrika je cca 60 EUR na mesec (v to nisem čisto prepričan).

Dobit elektriko v novogradnjo je sicer svojevrstna bolečina. Nejasna navodila, polno akterjev in ogromno obrazcev.
4.

starfotr ::

Elektriko dobit je razmeroma enostavno.

Greš v lokalno pisarno, dobiš spisek vseh zadev, ki jih moraš tja nazaj dostavit. To narediš in imaš elektriko. Ni nek pain, samo dosledno se je treba držati protokola.

Sem službeno urejal mnogo novih priključkov in je vedno šlo gladko.

Sicer je super, če delaš z npr. Gorenjsko, tam ti vse postavijo sami. Medtem ko npr. Ljubljana so bolj gospodje, tam moraš vse sam. Oni samo požegnajo.

kriptobog ::

starfotr je izjavil:

Elektriko dobit je razmeroma enostavno.

Greš v lokalno pisarno, dobiš spisek vseh zadev, ki jih moraš tja nazaj dostavit. To narediš in imaš elektriko. Ni nek pain, samo dosledno se je treba držati protokola.

Sem službeno urejal mnogo novih priključkov in je vedno šlo gladko.

Sicer je super, če delaš z npr. Gorenjsko, tam ti vse postavijo sami. Medtem ko npr. Ljubljana so bolj gospodje, tam moraš vse sam. Oni samo požegnajo.


Elektro Gorenjska so super. Pri meni so vse zrihtal. Jst sem samo uredil dovodni kabel do bajte. izkop, postavitev in prikljucitev omarice so pa vse speljali oni, pri notarju imajo tudi osnutek za sluznost, tako da samo tam izpolnes in podpises in je to to. Strosek cca 800e, 2 tedna cakanja in smo imeli strom v hisi.

lisaac ::

Pozdravljeni, da spet oživim temo.
Najprej sem vam dolžan en manjši update:
Z izvajalcem sva uredila zadevo tako, da se je na gradbeno omarico vgradilo še FID stikalo, da če pride do kakšnega izpada na gradbišču ne pride potem do izpada tudi pri sosedu.

Ker sem laik, pa bom najprej tukaj vprašal...za kakšen kabel se gre to, katerega moram imeti za nemoteno dobavo elektrike iz sosedove tri fazne vtičnice v gradbeno omaro?

starfotr ::

Vsaj 4x ali 5x2,5.

Naj ti električar uredi!

fikus_ ::

V projektni dokumentaciji bi moral imeti podatek o predvideni priključni moči in predvidenem preseku kabla. Če je hiša, zelo verjetno, 5 x YYmm2.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Likalnik ::

lisaac je izjavil:

Živjo,

Sem tik pred tem, da se začne gradnja na parceli, ki ima že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Sedaj sem pridobil tudi soglasje od Elektra Ljubljana za priključitev.
Zanima me pa info glede same gradbene omarice. Za gradnjo se rabi trofazni tok, katerega lahko dobim direktno od soseda, tako da načeloma ne bi potreboval nobene gradbene omarice, saj bi bil kabel direktno speljan na parecelo s katerega bi izvajalec imel potrebno elektriko.
Sama gradbena omarica je za moje pojme (kot sem do zdaj slišal od drugih) brezzvezni strošek katerega se lahko ogneš če imaš možnost dobiti kje drugje elektriko (kot jaz v tem primeru), toda sam izvajalec mi pravi da je gradbena omarca nujna zaradi FID stikala...koliko je to res? Sam se (zelo) malo spoznam na to, pa me zanima iz vaših izkušenj kako ste gradili ali kako so gradili vaši sorodniki/prijatelji?
Z gradbeno omarico četudi so imeli možnost elektriko pridobiti drugje ali se da to bolj "po domače" speljat brez nenujnih dodatnih stroškov (postavitev gradbene omarice, umeritev ipd ipd.)


Hvala za odgovore

Lp



ta ti povem kaj se je mojemu kolegu zgodilo...enako tako kot ti je kupil parcelo kjer bo gradil...s sosedom se je dogovoril, da se brez problema priklopi na njegovo omarico...in seveda se je.
nakar ta sosed, čez nekaj časa dobi na dom elektro, uglavnem težava je bila ker sosed ni plačeval položnic za elektriko...in je že nekaj mesecev zamujal s plačilom....takrat so pa ugotovili, da je na to omarico priklopljen tudi kolega....kazen za kolega je bila 600EUR (nekako so se uspeli dogovoriti...drugače bi bila kazen 2000EUR)

kakorkoli, če se boš priklopil na soseda se pozanimaj prej, da ima plačane vse položnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

delavec44 ::

Kaj je kaznivo, da ti sosed posodi elektriko?

Invictus ::

Elektro ni preveč srečen, ko se priklopiš na soseda.

Znajo potem zajebavati, ko hočeš svojo bajto priklopit na elektro omrežje, že zaradi žlehtnobe. Mi je to razlagal in monter iz M-Sore kako se je zajebaval z Eletro Gorenjska...

Lahko se pa zlažš in rečeš, da si imel generator... Seveda, ko pospraviš kable...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Vanich ::

Omarico posodi štromar, ki ti bo delal štrom v bajti. Nekateri štromarji zaračunajo najem omarice, nekateri pa tudi ne zaračunajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanich ()

borut_p ::

starfotr je izjavil:

Vsaj 4x ali 5x2,5.

Naj ti električar uredi!


To bo zabavno, ko bo delal omete.

starfotr ::

Zakaj?

johanblond ::

lisaac je izjavil:

Ker sem laik, pa bom najprej tukaj vprašal...za kakšen kabel se gre to, katerega moram imeti za nemoteno dobavo elektrike iz sosedove tri fazne vtičnice v gradbeno omaro?

Rabiš kable, ki imajo presek, ki je potreben po uradnih normativih za ustrezne tokove.
Ustrezni tokovi so pa tisti, ki jih prepusti varovalka, ki varuje sosedovo trifazno vtičnico.

http://www.elektro-pirnat.si/index.php/...

Kabli za hišno elektro omarico so pa druga stvar, to pa moraš imeti v dokumentaciji, in so ponavadi kar debeli, ker so za celo hišo (celokupno prilopno moč).

starfotr ::

Do hiše pride 70 ali 150 kvadrat aluminij. Od omare do razdelilca imaš baker 10 kvadrat.

borut_p ::

starfotr je izjavil:

Zakaj?


Masina za omete - ce delas iz silosa rabi 3x25A

delavec44 ::

Potrjujem. Ne spomnim se več točno zakaj a med gradnjo je 3x20A večkrat vrglo ven (mogoče tudi zagonski tok na enofazni napravi). Po menjavi na 3x25A ni bilo nikoli več težav.

starfotr ::

borut_p je izjavil:

starfotr je izjavil:

Zakaj?


Masina za omete - ce delas iz silosa rabi 3x25A


In če ima sosed 3x20 A boš naredil kaj?

link_up ::

kaj 3x25A za omete? A so znoreli? Pri danasnjih cenah elektrike je to se tri sobe zraven ali kako? Kaj pa pocne ta stroj, da toliko rabi?
In and Out

Invictus ::

3-fazni motor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

novak-t ::

a nimajo po večini dizelice notri?

link_up ::

pa dobro no, 17kW kuri al kaj? To mora biti v 15s skozi potem...
In and Out

borut_p ::

Stroj za omete ima 3 elektromotorje ... polž, mešalec, stroj za nanos.

Sosed lahko da ima na hisi 3x20 dovod, pomeni da ima odvod max 3x16.

Preostane seveda da omete delas 'rocne' ali pa brez silosa. Posledicno bodo ometi drazji. Koliko drazji pa ne vem ... dobi ponudbe in se potem odloci ali se splaca investirat v gradbiscni strom

starfotr ::

Za tisti čas si lahko najameš tudi ustrezen agregat.

barakus ::

Sosed je od nas vzel 3*20 pa je bilo dovolj za silos in strojne omete

borut_p ::

barakus je izjavil:

Sosed je od nas vzel 3*20 pa je bilo dovolj za silos in strojne omete


Torej imas prikljucek 3x25?

starfotr je izjavil:

Za tisti čas si lahko najameš tudi ustrezen agregat.


Tudi mozno - teza 900kg

https://tesi.si/vse_kategorije/najem_st...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

starfotr ::

Glede agregata je fino, če ne presega 50 % moči za dolgotrajno delovanje.

barakus ::

Ne, 3x20A imamo

borut_p ::

barakus je izjavil:

Ne, 3x20A imamo


Iz kje je vzel strom - iz omarice, pred hisnimi varovalkami verjetno?

starfotr ::

A ti misliš, da gradbinci znajo to? In da imajo ključe od vseh omar? Še profiči ne delajo pod napetostjo, če ni nujno treba.

borut_p ::

starfotr je izjavil:

A ti misliš, da gradbinci znajo to? In da imajo ključe od vseh omar? Še profiči ne delajo pod napetostjo, če ni nujno treba.


Pri nas smo na notranji omari vzeli plastiko dol in priklopli kabel direkt na dovod. Tako da je bila prva varovalka pancerka v stevcni omari. Brez skrbi, delajo to ometači zelo pogosto. Reskiras pa seveda, da ti pancerko ven vrze, potem pa klici elektro in placas ... razen ce ima stromar kljuc (vecina jih ima)

starfotr ::

Jao. Potem pa ratajo take teme kot je ta.

https://slo-tech.com/forum/t811341/

DimmniBurek ::

A kdo ve kako je z gradbeno elektriko za novogradnje? A se sploh splača? Ker imam zraven na parceli od staršev možnost povleč 3 fazni štrom v hišo prek podaljška...
There Is No Stronger Drug Than Reality

telexdell ::

DimmniBurek je izjavil:

A kdo ve kako je z gradbeno elektriko za novogradnje? A se sploh splača? Ker imam zraven na parceli od staršev možnost povleč 3 fazni štrom v hišo prek podaljška...

V elektru soglasju za priključitev je tudi navedba:
-Na uporabnikove elektroenergetske naprave ni dovoljeno brez soglasja upravljalca
priključevati elektroenergetskih naprav drugih uporabnikov

Torej, brez soglasja pristojnega elektro podjetjatja tega ne smeš narediti. Če pa to kljub temu storiš je pa vprašanje, če bo kdorkoli vedel oz. kompliciral. Vsekakor pa na gradbišču postavi gradbeno omarico v katerem naj bo poleg varovalk za vsako vtičnico posebej tudi FID stikalo 30 mA ali manj. Tako bo delo zate in druge bolj varno, pa še starši ne bodo deležni pogostih izpadov elektrike zaradi strojev na gradbišču.
Zavedati pa se moraš še dodatne težave. S 1.3.2024 bo začel veljati nov način obračuna omrežnine. S tem, ko se boš priključil na hišo staršev boš njim povečal odjemno moč. Tako počano moč bodo potem plačevali še vsaj 1 leto, ko boš v hiši že imel svoko elektriko in se ne boš več napajal od njih. Če svoje elektrike ne boš dobil prej kot v dveh letih (do 1.1.2026), se bodo staršem začele zaračunavati tudi 15 minutne prekoračitve dogovorjene moči.
Pač opozarjam, na posledice.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DimmniBurek ::

Za fleksarco, bormašino in reflektor mislim, da res ne bo nekega problema. Ne mislim svoje bajte priklapljat na njihov štrom. Govorim za podaljšek za ročno orodje.
Čez zimo bo na bajti le vodovodar, če ne bo premraz, štromar in za zmontirat okna...
Gradbeni štrom, bi priklapljal pač drugo leto, ko bo potrebno za kake strojne omete in podobno.
There Is No Stronger Drug Than Reality

johnnyyy ::

Moj izvajalec do 3GF je rekel, da on potrebuje vodo pa 1f priključek. Rekel je da ima večinoma dizel/bencin ter na baterije, ter da štrom rabi bolj kot ne za to da baterije napolni. Za streho rabi 1f priključek za kompresor. Štromar in vodovodar pa za štemanje.

Tako da največji problem so strojni ometi in tlaki.

DimmniBurek ::

No točno to. Zakaj bi plačeval pol leta za nekaj kar ne rabim... Ko bom rabil, bomo pa prklopil in čaw.
There Is No Stronger Drug Than Reality

barakus ::

borut_p je izjavil:

barakus je izjavil:

Ne, 3x20A imamo


Iz kje je vzel strom - iz omarice, pred hisnimi varovalkami verjetno?



V hisni omarci kjer so hisne varovalke mamo najprej glavno trofazno varovalko 3x20A (al 3x25A, se ne spomnim), zvezal sem mu eno 3F vticnico direktno na to varovalko.

fikus_ ::

Uradno nimaš dostopa do glavnih varovalk.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ločitev elektroinštalacije dveh sob (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6610458 (9215) mirator
»

Koliko plačate elektriko (stanovanje)? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9330420 (26861) BorutK-73
»

priključitev FID stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3611982 (11202) Aston_11

Več podobnih tem