» »

Menjava kariere

Menjava kariere

b1on1cman ::

Pozdrav vsem,

tule je zagotovo veliko štručkotov, ki bodo znali malo svetovati in povedati kaj več. Želel bi bi zamenjati poklicno pot, in sicer na računalniško področje, natančenje development oz. QA testing, zanimivo področje pa mi je tudi cybersecurity s katerim sem se v teoriji srečal že na prvem faksu (varnostne vede). Nekih izkušenj do zdaj na tem področju nimam. Imam sicer 7. stopnjo izobrazbe, delam v oglaševanju in sem starejši "kandidat" (39 going on 40).

Gledal sem malo izobraževalne programe, od domačih do tujih. V SLO obstaja kar nekaj višjih šol/fakultet, ki nudijo izobraževanje na tem področju, zanima pa me vaše mnenje o njih. Konkretno je govora o B2, DOBA, Academia, FIŠ v Novem mestu, Erudio, CPU, ŠC Novo mesto in podobno. Na FRI, FERI in FAMNIT ne bi šel, ker se mi zdijo njihovi programi kar zalogaj za nekoga, ki bi zraven hodil v redno službo in mislim da niti ne ponujajo izrednega študija.

Skratka, je katera od zgoraj izobraževalnih ustanov smiselna izbira, ali je bolje poseči po posameznih tečajih, izobraževanjih, bootcampih, certifikatih ipd. Npr. na Courseri, edX, Udacity ali kaj podobnega?

TheBlueOne ::

Pri QA imas sanse, cybersecurity raje pozabi, ce si noob. Bos 50 preden bos ekspert in kaj pametnega sluzil, ce sploh. Cybersecurity tipi so redkost in jih je skoraj nemogoce najti, seveda ne brez razloga. Jih je pa nekaj tukaj eden je celo pred kratkim delil svoje knjige.

Jaz bi pozabil izobrazevalne programe. Ce znas kaksen programski jezik ga malo podrilaj in poslji morje prosenj, pa ne za ravno ta jezik. Trenutno se vzema ljudi, ki nimajo pojma in samo delujejo kakor, da so se sposobni uciti. Tako pades takoj v prakso, imas takoj placo in odneses vec kot od teh faksov. Ce znas tuj jezik morda nekaj let tujine. Posebej pri QA je dosti copy pasta, ce ne delas na novo.

Torej vse kar planiras ne, ker te prej omeji, ker si mislis, da je to oh in sploh, potem pa niti ne pises prosenj drugam. Zamenjaj z morjem prosenj, bos malo videl podjetja, morda ti sploh ne bo vsec itn. Ce ne kaj drugega bos dobil realnem obcutek kaj se isce in ti je vsec. Pac nimas vec prav veliko casa.

Tody ::

Če se že greš izobraževanje potem se pojdi takega ki je svetovno priznan in dobiš nek certifikat pol. En tak za "poslovne" ljudi je tole https://www.iiba.org/business-analysis-... Kar ne pomeni da boš znal konfigurirat ruter, boš znal pa biti pameten. Vsaj kar se Cyber-a tiče.

Ne rabiš pošiljat morje prošen. Bi bilo pa fino si izbrat novo nišo. Lahko si sicer multitalent ampak tudi pri nas počasi delamo razilke med projektnim vodjo in programerjem. Lahko si seveda oboje pri sebi pa ugotovi kaj ti bolj diši ali poslovna ali tehnična plat. Analitika ali kucanje kode.

TheBlueOne ::

Koliko pa imate primerov, da je nekdo naredil samo certifikat in kot cisti noob nasel ravno vas? Jaz tega se nisem dozivel. Poznam pa kolikor hoces ljudi, ki so se izobrazevali za brezveze. Slednje je skoraj slovenska klasika.

Zgodovina sprememb…

Tody ::

V naši firmi kot cyber ne boš prišel daleč. Dal sem samo primer, kaj se splača če hoče imeti kak certifikat. Ker o OP vemo nič tudi pomagati ne moremo nič. Če si bo našel pravo podjetje, bo vrjetno kar skozi njih šel na kako izobraževanje. Če se je pa danes zbudil in ugotovil da bi bil rad programer ker oni pa ful služijo denarja bo šel zelo razočaran spat :)

Če hočeš cepat certifikate pa se lahko odpraviš tudi na Microsoftovo platformo in jih v mesecu ali dveh naštampaš ene par. Zdej če nič ne delaš z Microsofotm se je treba vprašat zakaj si to naredil?

TheBlueOne ::

Tody je izjavil:

Če se je pa danes zbudil in ugotovil da bi bil rad programer ker oni pa ful služijo denarja bo šel zelo razočaran spat :)


Jaz sem bolj racunal s tem. :) Ce si v branzi pa ja menda ves kaj ti lahko koristi?

b1on1cman ::

Hja, v branži nisem, programiranja sem se začel dobro zdaj učiti, zato sem tudi najbolj gledal v smeri QA. Kje je najbolje iskati začetniške/neznalske priložnosi na tem področju? Oz. povedano drugače, firme sploh iščejo n00be in kaj točno od njih pričakujejo na day 1?

TheBlueOne ::

Kjer je pomanjkanje delovne sile, kjer so nova podjetja itn. Kje iscejo gledas skozi oglase. Ce je OK tujina imas morda boljse sanse. Ampak je velika verjetnost, da bos moral biti fleksibilen. Ce si pripravljen potovati, potem dobis v Avstriji bolj kot ne takoj, tam se se najvec naucis in dober denar je. Spoznas podjetja, kako delujejo itn.
- IBN Techniker, (Roboter, SPS, Maschinen, Anlagen, Verkettungen ...)
- Servicetechniker
Dobis navodila od razvijalcev in se ucis.
Kjer sem jaz smo imeli za tehnicno dokumentacijo bivsega taksista. Tam je bil podcenjen, pri nas nadcenjen.
Q&A zna biti zelo kompleksno, je sicer odvisno od industrije ampak recimo v farmaciji prakticno nimas sans.

b1on1cman ::

TheBlueOne je izjavil:

Kjer je pomanjkanje delovne sile, kjer so nova podjetja itn. Kje iscejo gledas skozi oglase. Ce je OK tujina imas morda boljse sanse. Ampak je velika verjetnost, da bos moral biti fleksibilen. Ce si pripravljen potovati, potem dobis v Avstriji bolj kot ne takoj, tam se se najvec naucis in dober denar je. Spoznas podjetja, kako delujejo itn.
- IBN Techniker, (Roboter, SPS, Maschinen, Anlagen, Verkettungen ...)
- Servicetechniker
Dobis navodila od razvijalcev in se ucis.
Kjer sem jaz smo imeli za tehnicno dokumentacijo bivsega taksista. Tam je bil podcenjen, pri nas nadcenjen.
Q&A zna biti zelo kompleksno, je sicer odvisno od industrije ampak recimo v farmaciji prakticno nimas sans.



Kakšen nivo nemščine pa je npr. zahtevan za tovrstno delo v Avstriji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b1on1cman ()

TheBlueOne ::

Cisto razlicno, pogosto bolj anglescina, ker so projekti globalno. Avstrija in Nemcija prodajata industrijske zadeve globalno in prakticno povsod manjka takih, ki bi potovali. Ce si samski 40 letnik, ki ne misli imeti druzine se lahko imas zelo fino. :)

Zgodovina sprememb…

b1on1cman ::

TheBlueOne je izjavil:

Cisto razlicno, pogosto bolj anglescina, ker so projekti globalno. Avstrija in Nemcija prodajata industrijske zadeve globalno in prakticno povsod manjka takih, ki bi potovali. Ce si samski 40 letnik, ki ne misli imeti druzine se lahko imas zelo fino. :)



Mam sicer familijo, bi jih s sabo vzel, ampak verjamem, da je tudi brez dobro. :) Imaš mogoče kakšne vire kje začeti iskati po Avstriji, Nemčiji?

TheBlueOne ::

b1on1cman je izjavil:



Mam sicer familijo, bi jih s sabo vzel, ampak verjamem, da je tudi brez dobro. :) Imaš mogoče kakšne vire kje začeti iskati po Avstriji, Nemčiji?


Ce bos vedno na istem mestu bos tezje nasel. Je pa tako, da nekatera podjetja znajo kaj kriti tudi za familijo, samo je bolj redkost.

Poznam samo za Avstrijo. Koroska okoli beljaka ima trenutno veliko pomanjkanje, ker Infineon dela megainvesticijo. Pa niti ni edini.

https://kaernten.orf.at/stories/3121726/

Linki za iskati:

https://www.karriere.at
https://www.willhaben.at/jobs/

Potem poznam headhunterje:
ISG
Activ jobmade
....

Tega je morje.

Zgodovina sprememb…

b1on1cman ::

TheBlueOne je izjavil:

b1on1cman je izjavil:



Mam sicer familijo, bi jih s sabo vzel, ampak verjamem, da je tudi brez dobro. :) Imaš mogoče kakšne vire kje začeti iskati po Avstriji, Nemčiji?


Ce bos vedno na istem mestu bos tezje nasel. Je pa tako, da nekatera podjetja znajo kaj kriti tudi za familijo, samo je bolj redkost.

Poznam samo za Avstrijo. Koroska okoli beljaka ima trenutno veliko pomanjkanje, ker Infineon dela megainvesticijo. Pa niti ni edini.

https://kaernten.orf.at/stories/3121726/

Linki za iskati:

https://www.karriere.at
https://www.willhaben.at/jobs/

Potem poznam headhunterje:
ISG
Activ jobmade
....

Tega je morje.



hvala t! vsaka info prav pride ...

b1on1cman ::

Btw, ima mogoče kakšne izkušnje z Outfit7 oz. Ekipa2? Velikokrat iščejo junior testerje, pod pogoje pa ne zahtevajo ravno veliko, vsaj ne na papirju. Je mogoče delal kdo tam, kakšne so realne zahteve za to pozicijo?

styrian ::

Raje pozabi ta pipe-dream in se pojdi kakemu obrtniku naučiti polagati ploščice.

Tiste šole ki niso zahtevne so brezveze in jih nobeden delojemalec ne jemlje resno. Kvečjemu se ti štejejo negativno, da si sploh šel zapravljati denar za to.

p0f ::

styrian je izjavil:

Raje pozabi ta pipe-dream in se pojdi kakemu obrtniku naučiti polagati ploščice.

Tiste šole ki niso zahtevne so brezveze in jih nobeden delojemalec ne jemlje resno. Kvečjemu se ti štejejo negativno, da si sploh šel zapravljati denar za to.


Tole. Ali pojdi za vodovodarja, elektricarja,... V ITju je sicer denar ampak moras ulala casa in truda vreci v to, pa se tehnologije se ves cas menjajo, bos hitro rabil 10-20 let, da bos na neko normalno placo prisel.

Pa se ta balon se bo enkrat razpocil in odpihnil vse kuharje, cistilke ipd., ki so se nekako zrinili med "spletne programerje".

Vodovodarja, elektricarja, polagalca plosic pa probaj dobiti, ti bojo povedali, da enkrat spomladi, vsi imajo dela cez glavo in mastno sluzijo. Ti garantiram, da si pripravljen mastno placati, ko ti cev poci, samo da nekdo pride.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Tody ::

Tole vaše blebetanje okoli vodovodarjev in električarjev je čisti bullshit. Moreš vseeeno imeti tudi malce žilice za to. Biti programer ali podjetnik (ja vodovodarji so podjetniki!) ni lih isto. Še zmeri nevemo kaj OP sploh dejansko hoče počet razen da hoče programirat. Balon pa nima kaj počit, ker če mislite da nek wordpress programer dobi velike denarje potem itak ne veste o čem govorite. Vlaganja v digitializacijo in informatizacijo podjetji pa še dolgo ne bo konec. Večja kot je kriza več podatkov se rabi in načini odločanja se spreminjajo. Staro gardo bo počasi odneslo in bo prišel nov val informatiziranih vodji, ki se bodo znal odločevat na podlagi podatkov ne prsta v riti.

Ahim ::

Tody je izjavil:

Tole vaše blebetanje okoli vodovodarjev in električarjev je čisti bullshit. Moreš vseeeno imeti tudi malce žilice za to. Biti programer ali podjetnik (ja vodovodarji so podjetniki!) ni lih isto. Še zmeri nevemo kaj OP sploh dejansko hoče počet razen da hoče programirat. Balon pa nima kaj počit, ker če mislite da nek wordpress programer dobi velike denarje potem itak ne veste o čem govorite. Vlaganja v digitializacijo in informatizacijo podjetji pa še dolgo ne bo konec. Večja kot je kriza več podatkov se rabi in načini odločanja se spreminjajo. Staro gardo bo počasi odneslo in bo prišel nov val informatiziranih vodji, ki se bodo znal odločevat na podlagi podatkov ne prsta v riti.

Za programiranje (ali quality assurance ...) pa kaksne prave "zilice" po tvoje ne rabis? Tole bo najbrz sokantno ampak ... za cisto VSAKO stvar jo rabis, ce hoces biti dober - naj bo to peka bureka, razvoj igric ali pa res polaganje ploscic. Kljucna razlika pa je v tem, da se pri ploscicah mogoce na vsakih nekaj let spremeni vzorec robe, ki jo imajo trgovine na zalogi, pa na vsakih 10 let mogoce neka firma da ven malenkost boljse lepilo ali pa fugirno maso, ki se malo lepse zamaze, v IT (ali pa v medicini in najbrz raznih drugih poklicih, kjer je pot izobrazevanja ze v startu zeloooooo dolga) pa se dogajajo spremembe na letni ravni, po 10 letih ne-sledenja razvoju si pa za v smeti, ne pa da bos mogoce moral vzeti 5 minut pa dejansko prebrat navodila z vrecke novega, modernejsega lepila ... 8-O Tudi pri bureku ti tehnologija po 10 letih ne bo nikamor usla, dejansko lahko se dandanes uspes s tisto iz casov turske kolonizacije (se drazje toprodas, ce imas kaj podjetniske zilice ;) ).

kuall ::

b1on1cman je izjavil:

Oz. povedano drugače, firme sploh iščejo n00be in kaj točno od njih pričakujejo na day 1?

jaz te že ne bi vzel, če nič ne znaš. ker se je lahko naučit sam vse brez tečajev in ceritikatov. če nič ne znaš to pomeni, da te sploh ne zanima v resnici. če te ne zanima pa boš zanič.
ponavadi imajo firme relativno zahtevne teste za kandidate. testi so ok ali pa mim, odvisno od firme. nekje se boste že ujeli. itak nočeš delat na firmi ki dela mim teste. to je prvi red alarm, da je firma zanič.

LukiYo ::

Tole priporočam: https://www.smartninja.si/web-developme...

Slovenski tečaj programiranja za noobe, kjer lahko sprašuješ, delaš naloge, gre počasi čez vsebino, itd. Ampak moraš potem tudi redno sodelovat in dokončat (ne spustit treninga :)

Kayzon ::

TheBlueOne je izjavil:

Pri QA imas sanse, cybersecurity raje pozabi, ce si noob. Bos 50 preden bos ekspert in kaj pametnega sluzil, ce sploh. Cybersecurity tipi so redkost in jih je skoraj nemogoce najti, seveda ne brez razloga. Jih je pa nekaj tukaj eden je celo pred kratkim delil svoje knjige.

Jaz bi pozabil izobrazevalne programe. Ce znas kaksen programski jezik ga malo podrilaj in poslji morje prosenj, pa ne za ravno ta jezik. Trenutno se vzema ljudi, ki nimajo pojma in samo delujejo kakor, da so se sposobni uciti. Tako pades takoj v prakso, imas takoj placo in odneses vec kot od teh faksov. Ce znas tuj jezik morda nekaj let tujine. Posebej pri QA je dosti copy pasta, ce ne delas na novo.

Torej vse kar planiras ne, ker te prej omeji, ker si mislis, da je to oh in sploh, potem pa niti ne pises prosenj drugam. Zamenjaj z morjem prosenj, bos malo videl podjetja, morda ti sploh ne bo vsec itn. Ce ne kaj drugega bos dobil realnem obcutek kaj se isce in ti je vsec. Pac nimas vec prav veliko casa.


Zakaj pa rabi biti ekspert? Komot se najci network/sexurity in zacnes kot security analitik ter obenem dodatno uci linux/python ter tko pocasi naprej.

Nikoli ni prepozno 8-)

LukiYo ::

Cybersecurity brez predhodnih IT izkušenj je pre-omptimistično.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako do joba v IT? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
505857 (3519) link_up
»

Delo v tujini (avstrija, nemčija, severna evropa...) kje najti ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
150101280 (23907) NewHope
»

Ekonomska smiselnost tečŤajev na zavodu za zaposlovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5811439 (9267) PrihajaNodi
»

Iskanje službe (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30252630 (40781) M.B.

Več podobnih tem