» »

T-2 1. 8. 2022 pričeli z zaračunavanjem statičnih IP naslovov

T-2 1. 8. 2022 pričeli z zaračunavanjem statičnih IP naslovov

«
1
2

D-PaX ::

T-2 je začel narod obirati za prazen nič.
Pričeli so računati uporabnino statičnega ip naslova (se pravi meglo) in to dodatno 2€ mesečno.
Glede tega oni nimajo nobenega stroška.
Kaj pravite o tem?

Povezava
Paxy

misek ::

So pač ugotovili, da to lahko zaračunajo in s tem povečajo dobiček. Zgleda je takih uporabnikov dovolj, da se jim bo splačalo.

Še večja cvetka je po moje to:
Ob tem še obveščamo, da z avgustom 2022 uvajamo novo administrativno storitev: Dodelitev oziroma urejanje statičnega IP naslova, ki se bo zaračunala ob vzpostavitvi statičnega IP naslova oziroma v primeru urejanja teh naslovov. Slednja postavka se bo obračunala v enkratnem znesku 10,00 EUR (z DDV).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: misek ()

D-PaX ::

za 1.min dela to je par klikov v programu hočejo imeti 10€.
hahahah kam smo prišli....
Paxy

igorpec ::

Od kdaj so pa cene storitev povezane z par kliki? Prodajaš, ker so kupci za to pripravljeni plačat. Ostali bodo pač vrnili. Kje je zdaj problem?

A ti ne bi kasiral "za par klikov", če bi lahko? :)

Zimonem ::

Trenutno sem pred tem , da pri njih odjavim televizijo. Še par traparij , bomo pa še ostalo rezali.

barakus ::

Kaj pa drugi operaterji? Kateri ima to zastonj?

blink ::

Ali slucajno T2 enkrat letno spremeni staticni ip? Ker so mi brez obvestila spremenili staticni ip lani junija in letos junija.

Zimonem ::

Ene dvakrat na leto spremeni dinamični ip

Daniel ::

Pismo imam srečo, da mi na Telemach dinamiki na optiki drži IP že par let. Je pa res, da nikoli nismo bili 24 ur brez elektrike. Medtem na drugi strani par km stran na Telemachovi kabelski se IP menja ob vsakem rebootu modema.

aiko ::

To je ena največjih bedarij kar sem jih videl. Ne vem če se spomnite, a pred leti je bila na T-2 statika klasična izbira ko si sklenil pogodbo. Nato so jih potiho zamenjali z dinamičnimi IP-ji. Zdaj pa še mislijo zaračunat tako banalnost.
Še ena taka neumna od njih in grem drugam.

Ganon ::

D-PaX je izjavil:

T-2 je začel narod obirati za prazen nič.


Začel? Nategujejo že celo večnost. Primer: Brezžični internet 2,49 EUR (mesečno). Dva evra in pol mesečno, da ti odklenejo Wi-Fi. :))

misek ::

In potem ljudje jamrajo, kak oje Telemach slab. Zgleda imajo vsi operaterji vsak svoje fore :)

kriptobog ::

Telemach racuna to ze kar nekaj let. Sicer pa koliko vas dejansko rabi statiko?

NiDobraCena ::

kriptobog je izjavil:

Telemach racuna to ze kar nekaj let. Sicer pa koliko vas dejansko rabi statiko?

Verjetno samo tisti, ki ne vedo, da obstaja dynamic DNS.

tony1 ::

Dodelitev *dodatnega* statičnega IPja računa T2 že kakšnih 5 let (in gotovo vsi ostali ISPji podobno)...

sbawe64 ::

Ta podražitev je zaradi Ukrajine.
Pravzaprav je sedaj za vsako podražitev razlog kot prej naveden.

Bodite solidarni, dirty peasants !
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

LeQuack ::

NiDobraCena je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Telemach racuna to ze kar nekaj let. Sicer pa koliko vas dejansko rabi statiko?

Verjetno samo tisti, ki ne vedo, da obstaja dynamic DNS.


Ni res. Folk dela vse živo na internetu, in če potem ti dobiš nek IP od ene take osebe si kar naenrkat tarča raznih hekerjev, ali pa government agencies.
Quack !

Poldi112 ::

kriptobog je izjavil:

Telemach racuna to ze kar nekaj let. Sicer pa koliko vas dejansko rabi statiko?


Jaz ga. In tista 2 eur mi za to ne bo problem plačati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

D-PaX ::

igorpec je izjavil:

Od kdaj so pa cene storitev povezane z par kliki? Prodajaš, ker so kupci za to pripravljeni plačat. Ostali bodo pač vrnili. Kje je zdaj problem?

A ti ne bi kasiral "za par klikov", če bi lahko? :)


Veš koliko strank je takih, ko ne ve zakaj se gre pa bodo plačali, ker pač mislijo, da je to oh in sploh....
Starim strankam bi lahko dali free novim pa od 1.8 dalje kasirali to je fer.... pa ne 2€ ampak 0,50€ realno....
Paxy

Poldi112 ::

Ne vem - koliko je takih strank, ki so naročile statični IP, brez da bi vedele zakaj, in ga bodo sedaj plačevale, ker mislijo ga potrebujejo?

Zanemarljivo malo?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

FireSnack ::

Lahko prekinete vezavo zaradi spremenjenih pogojev brez penalov. Kar odjavit in je to to.
Preprodajalec NFT umetnin

mr_chai ::

A je to kašna FDV-jevka na Telemachu predlagala. Upam, da je dobila nagrado za tako dobro idejo. Očitno smo mi res narod nategunov in preprodajalcev. Ustvarjati več ne znamo nič.

LeQuack ::

Zato pa vsa Slovenska podjetja kupujejo tujci.
Quack !

Daniel ::

mr_chai je izjavil:

A je to kašna FDV-jevka na Telemachu predlagala. Upam, da je dobila nagrado za tako dobro idejo. Očitno smo mi res narod nategunov in preprodajalcev. Ustvarjati več ne znamo nič.


Telemachu?

Rias Gremory ::

Daniel je izjavil:

mr_chai je izjavil:

A je to kašna FDV-jevka na Telemachu predlagala. Upam, da je dobila nagrado za tako dobro idejo. Očitno smo mi res narod nategunov in preprodajalcev. Ustvarjati več ne znamo nič.


Telemachu?

Ja, saj govorimo o A1, ane?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Phantomeye ::

Ne pozabit telekoma in njihovih S-boxov, kjer je treba plačat ekstra, da lahko vtakneš svoj usb not

bbbbbb2015 ::

D-PaX je izjavil:

T-2 je začel narod obirati za prazen nič.
Pričeli so računati uporabnino statičnega ip naslova (se pravi meglo) in to dodatno 2€ mesečno.
Glede tega oni nimajo nobenega stroška.
Kaj pravite o tem?

Povezava


Mojster, ti seveda lahko to rešiš drugače, ker si tak car.
Za začetek moraš *kupiti* IP blok, ti si v Evropi, to bo RIPE. Poglej malo, kdo to prodaja:
https://auctions.ipv4.global/

14.000€ in imaš svoj blok in se ne rabiš zajebavati s cigani, ki se jim reče T-2.

Samoto ne bo dovolj. Rabiš še AS peering:
https://www.peeringdb.com/net/8611

Ah, šit. To so ti isti cigani. Klinc, njim ne bomo plačevali, ko jih yebe.
Ah, evo, lahko imaš direkt dostop do SIX:
Slovenian Internet Exchange @ Wikipedia

To je to:
https://www.six.si/en/home

Neko članarino imajo, pa firma moraš biti, a še nekaj pogojev je.

Evo, smo že skoraj na cilju.

Ti imaš hišo v Spodnjem Dupleku, rabiš dark fiber do tja. Ker SIX je v Ljubljani. To bi pa lahko une konje na T-2 okrog prnesli. Imaš internetni dostop, lahko bi naredil tuneliranje. Samo rabiš fiksen IP za to. Pfff. To zgleda bolj komplicirano, kot smo mislili.

Lahko pa bi naredili IPv6 tunel preko HE:
http://he.net/

V redu. To bo. Zdaj še samo rabimo opremo za BGP. To je brezveze, da zdaj daješ za Juniper stikalo za 100k €. Inflacija je danes, samo ne taka huda.

Kupi Cisco Catalyst 3750G stikalo, to dobiš pod 500€:
https://www.cisco.com/c/en/us/products/...

To je to. Ta megla stane cca 30.000€.

Glugy ::

Če bi tok stal pol ne bi sam 2-3 evre računal. Njih tok stane pa če je dinamičen al pa statičen ip dodeljen teb. Torej je vse sam v glavah problem. Dejansko ni razloga da se statičen ip računa.

Je pa res da je dinamičen ip bolj varen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

pegasus ::

Glugy je izjavil:

Dejansko ni razloga da se statičen ip računa.
Wake up, ipv4 naslovov je zmanjkalo že pred leti. Če hočeš free up naslov, lahko dobiš ipv6 naslov, za v4 boste pa kar lepo plačevali.

bbbbbb2015 ::

Glugy je izjavil:

Če bi tok stal pol ne bi sam 2-3 evre računal. Njih tok stane pa če je dinamičen al pa statičen ip dodeljen teb. Torej je vse sam v glavah problem. Dejansko ni razloga da se statičen ip računa.

Je pa res da je dinamičen ip bolj varen.


V realnosti vsak dodeljen resurs stane. Seveda se kumulativna cena resursov porazdeli na vse uporabnike.
Zdaj, kar dela T-2 je sicer odvratno (začeli so zaračunavati nekaj, kar prej niso), vendar pač jahajo ta val podražitev.

Če bi jaz našel cenejšo enako dobro delujočo rešitev, bi že šli dol iz T-2.

S tem, da ti iz prakse povem, če ti v Belgiji optika crkne, se pred petimi dnevi ne prizibljejo, razen če imaš business class naročnino.

Internet je v Sloveniji precej cenejši, kot drugje po svetu. Pač bil je, zdaj se draži.

smrko ::

Ob tem še obveščamo, da z avgustom 2022 uvajamo novo administrativno storitev: Dodelitev oziroma urejanje statičnega IP naslova, ki se bo zaračunala ob vzpostavitvi statičnega IP naslova oziroma v primeru urejanja teh naslovov. Slednja postavka se bo obračunala v enkratnem znesku 10,00 EUR (z DDV).

LeQuack ::

Zakaj ne bi raje zaračunavali dinamične IP-je, ki jih ima več uporabnikov, in bi tako več zaslužili. So pa res neumni na T-2.
Quack !

route ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj ne bi raje zaračunavali dinamične IP-je, ki jih ima več uporabnikov, in bi tako več zaslužili. So pa res neumni na T-2.


Še manj bi lahko bili neumni, če bi kar obojim zaračunavali, a ne. Statične je treba ves čas držati iste, dinamične pa je treba ves čas nove dodeljevati.

Oboje je torej "delo", ki bi se lahko zaračunavalo.

Koliko bi lahko šele zaslužili, če bi tudi ipv6 naslove začeli kasirati. Ampak dvomim, da so lahko tolikanj neneumni.


p.s. Da se ne bi/bo še kakšna občina spomnila in začela zaračunavati statične hišne številke.. ker € na € in se hitr nabere..

mr_chai ::

Rias Gremory je izjavil:

Daniel je izjavil:

mr_chai je izjavil:

A je to kašna FDV-jevka na Telemachu predlagala. Upam, da je dobila nagrado za tako dobro idejo. Očitno smo mi res narod nategunov in preprodajalcev. Ustvarjati več ne znamo nič.


Telemachu?

Ja, saj govorimo o A1, ane?


Pomota, mislil sem T2 !!

T2, odjebal sem te že dolgo nazaj, ampak želim ti, da na račun tega izgubiš na tisoče uporabnikov! Pezdeti pokvarjeni FDVjevski..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

D-PaX ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Glugy je izjavil:

Če bi tok stal pol ne bi sam 2-3 evre računal. Njih tok stane pa če je dinamičen al pa statičen ip dodeljen teb. Torej je vse sam v glavah problem. Dejansko ni razloga da se statičen ip računa.

Je pa res da je dinamičen ip bolj varen.


V realnosti vsak dodeljen resurs stane. Seveda se kumulativna cena resursov porazdeli na vse uporabnike.
Zdaj, kar dela T-2 je sicer odvratno (začeli so zaračunavati nekaj, kar prej niso), vendar pač jahajo ta val podražitev.

Če bi jaz našel cenejšo enako dobro delujočo rešitev, bi že šli dol iz T-2.

S tem, da ti iz prakse povem, če ti v Belgiji optika crkne, se pred petimi dnevi ne prizibljejo, razen če imaš business class naročnino.

Internet je v Sloveniji precej cenejši, kot drugje po svetu. Pač bil je, zdaj se draži.


ka te primerjaš tujino????
so tudi večje plače tak, da ne mešaj....
itak na njihove plače je to bolj poceni kot pa pri nas....
Paxy

hipertija ::

D-PaX je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Glugy je izjavil:

Če bi tok stal pol ne bi sam 2-3 evre računal. Njih tok stane pa če je dinamičen al pa statičen ip dodeljen teb. Torej je vse sam v glavah problem. Dejansko ni razloga da se statičen ip računa.

Je pa res da je dinamičen ip bolj varen.


V realnosti vsak dodeljen resurs stane. Seveda se kumulativna cena resursov porazdeli na vse uporabnike.
Zdaj, kar dela T-2 je sicer odvratno (začeli so zaračunavati nekaj, kar prej niso), vendar pač jahajo ta val podražitev.

Če bi jaz našel cenejšo enako dobro delujočo rešitev, bi že šli dol iz T-2.

S tem, da ti iz prakse povem, če ti v Belgiji optika crkne, se pred petimi dnevi ne prizibljejo, razen če imaš business class naročnino.

Internet je v Sloveniji precej cenejši, kot drugje po svetu. Pač bil je, zdaj se draži.


ka te primerjaš tujino????
so tudi večje plače tak, da ne mešaj....
itak na njihove plače je to bolj poceni kot pa pri nas....

Tudi krave razmišljajo samo o tem, kako lepa je trava na njihovem travniku, ostalo pa pozabijo. V glavnem, pusti ga, ker pojma nima.
Prekle za kurnk

ales85 ::

V bistvu tudi jaz ne razumem kako sploh to delajo danes, ko smo "vsi" na broadband in s tem stalno priključeni, torej morajo IP naslovi biti stalno dodeljeni, niti ne morejo krožiti, kot so lahko v času dial-up.

Sicer pa je tudi to meni pika na i in bom končno zapustil T-2. Trenutno grem na A1. Se pa zavedam, da se lahko tudi tam to kaj hitro zgodi, ampak zaenkrat bo še vedno ceneje kot pri T-2.

kuvanasarma ::

Se kje vidi a imaš statiko al dinamiko?

ales85 ::

kuvanasarma je izjavil:

Se kje vidi a imaš statiko al dinamiko?

Če nisi posebej naročil, potem imaš dinamiko. Statiko imaš pri T-2 samo v primeru, da zaprosiš za njo, in jo tudi ustrezno nastaviš na routerju. Če zaprosiš in ne nastaviš ustrezno, boš imel dinamični IP naslov.
Vsaj moja izkušnja je takšna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

_Denny_ ::

Rofl toliko pritoževanja za prazen nič. Bodite radi, da sploh imate možnost za statiko oz. celo možnost lastnega od zunaj dosegljivega v4 IP-ja; skoraj vsepovsod drugje si en zunanji IP deli po nekaj sto ali tisoč uporabnikov (CGNAT). Pred časom sem se pogovarjal z osebami, ki iz dolgčasa doma gonijo več strežnikov kot povprečno podjetje in so bili začudeni, ko sem omenil kako imajo domači uporabniki z najcenejšimi paketi pri nas možnost za statični IP ali celo prek večih PPPoE sej do 4 dinamične ob istem času, medtem, ko njih tam ISP-ji niti za nekaj tisočakov nočejo "osvoboditi" iz CGNAT-a, kaj šele, da bi jim dodelili statični IP (US, Kanada in podobno, ne neke Afriške ali JV Azijske luknje kot bi mogoče kdo mislil).

Kdor zadevo res rabi bo pač plačal, za ostale, ki jo imajo iz razloga "xyz je rekel, da je statika kul!!!" pa je itak vseeno kaj imajo. Sam sem recimo na LTE že več kot eno leto na CGNAT-u in niti ne pogrešam zunanjega dostopa, ker v tem času (še) ni bilo situacije, ki se ne bi dala rešiti na nek drug način.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

ales85 ::

Glej, pač imamo srečo, da smo tako majhni, da je bilo "poceni" kupiti dovolj naslovov. Tudi pod razno ne rabimo sprejeti vso sranje samo zato, ker ga imajo drugod. Pri nas je, po sreči za nas, situacija drugačna.

Sicer pa imaš prav, da marsikje "zunaj" ni tako luštno. Ali pa jih že več let zaračunavajo po do 10 (ali več?)€/mesec.

c3p0 ::

Problem je, da pri nas ni prave konkurence in vedno vsi "sledijo" ostalim pri takih novih idejah marketing departmenta kako cuzat nove fičnike iz obstoječih strank, slej ali prej.

joze67 ::

FireSnack je izjavil:

Lahko prekinete vezavo zaradi spremenjenih pogojev brez penalov. Kar odjavit in je to to.
Seveda če je statični IP del osnovne pogodbe, ne pa dodatna storitev ali celo samo tehnična izvedbena podrobnost, ki ni nikjer zapisana.

Kar se same teme tiče: T2 je gospodarska družba. Bilo bi neodgovorno do lastnikov, če bi ne prodajali stvari, ki se jih da prodati.

mn ::

pegasus je izjavil:

Glugy je izjavil:

Dejansko ni razloga da se statičen ip računa.
Wake up, ipv4 naslovov je zmanjkalo že pred leti. Če hočeš free up naslov, lahko dobiš ipv6 naslov, za v4 boste pa kar lepo plačevali.


IPv6, ki na T2 out of the box niti ne dela:

Your readiness score: 0/10

starfotr ::

IPv6 na T-2 dela BP. Tako kot pri vseh ostalih naših največjih 4 operaterjih.

Problem je, da nihče, razen TS novim naročnikom ne dodeli v6. Moraš biti nov naročnik, da dobiš privzeto dodeljeno (pri TS) ali pa ekstra zaprosit za to. Kar je neumnost. To bi morali vsem omogočit in vsem naredit. Oprema je nova na veliki večini lokacij in podpora je za kaj takega.

In če bi bilo vse tako drago, potem ne bi zaračunavali samo pol evra za naslov.

https://www.t-2.net/ip-naslovni-prostor

Cenik
Postavka Enkratni strošek dodelitve brez DDV Mesečna naročnina brez DDV
Vsak posamezen IP naslov (od 2 do 4 IP naslovi) 30,00 € 2,00 €
/29 (6 uporabnih IP naslovov) 240,00 € 9,00 €
/28 (14 uporabnih IP naslovov) 420,00 € 19,00 €
/27 (30 uporabnih IP naslovov) individualno 29,00 €
/26 (62 uporabnih IP naslovov) individualno 54,00 €
/25 (126 uporabnih IP naslovov) individualno 67,00 €
/24 (254 uporabnih IP naslovov) individualno 109,00 €

Poleg IPv4 naslovov, lahko poslovni uporabniki naročite tudi IPv6. Dodelitev IPv6 naslovnega prostora je brezplačna.

mn ::

starfotr je izjavil:

IPv6 na T-2 dela BP. Tako kot pri vseh ostalih naših največjih 4 operaterjih.

Problem je, da nihče, razen TS novim naročnikom ne dodeli v6. Moraš biti nov naročnik, da dobiš privzeto dodeljeno (pri TS) ali pa ekstra zaprosit za to. Kar je neumnost. To bi morali vsem omogočit in vsem naredit. Oprema je nova na veliki večini lokacij in podpora je za kaj takega.

In če bi bilo vse tako drago, potem ne bi zaračunavali samo pol evra za naslov.

https://www.t-2.net/ip-naslovni-prostor

Cenik
Postavka Enkratni strošek dodelitve brez DDV Mesečna naročnina brez DDV
Vsak posamezen IP naslov (od 2 do 4 IP naslovi) 30,00 € 2,00 €
/29 (6 uporabnih IP naslovov) 240,00 € 9,00 €
/28 (14 uporabnih IP naslovov) 420,00 € 19,00 €
/27 (30 uporabnih IP naslovov) individualno 29,00 €
/26 (62 uporabnih IP naslovov) individualno 54,00 €
/25 (126 uporabnih IP naslovov) individualno 67,00 €
/24 (254 uporabnih IP naslovov) individualno 109,00 €

Poleg IPv4 naslovov, lahko poslovni uporabniki naročite tudi IPv6. Dodelitev IPv6 naslovnega prostora je brezplačna.


Verjamem da dela če usposobijo, ampak kot sem rekel "out of the box" ne dela, ker ne dodelijo IPv6 naslova.

Poldi112 ::

starfotr je izjavil:

IPv6 na T-2 dela BP. Tako kot pri vseh ostalih naših največjih 4 operaterjih.


Imam T-2 preko Telekomovega GPON-a ip IPv6 ne morem imeti.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Malajlo ::

A IPv6 na GPON T-2 že omogoča?

starfotr ::

Na svojem GPONu jim dela vse. Na TS GPONu in na splošno BRO priključkih pa ne, ker so škrtuhi in nekaj čudnega zakupijo pri TS in potem ni multicasta, ni IPv6 ipd.

Na A1 preko TS GPONa dela IPv6.

kuvanasarma ::

ales85 je izjavil:

kuvanasarma je izjavil:

Se kje vidi a imaš statiko al dinamiko?

Če nisi posebej naročil, potem imaš dinamiko. Statiko imaš pri T-2 samo v primeru, da zaprosiš za njo, in jo tudi ustrezno nastaviš na routerju. Če zaprosiš in ne nastaviš ustrezno, boš imel dinamični IP naslov.
Vsaj moja izkušnja je takšna.



Sem rekel raje vprašam ker jim čistno nič ne verjamem..
Smo že 6x nastavljali modem v bridge, in naj bi na portu 3 delovalo kot bridge in je na koncu vedno vseeno DHCP na strani modema proti mojemu routerju...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IPv6 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
36386806 (4821) Klemen86
»

Mobilni internet - javni IP

Oddelek: Omrežja in internet
162404 (662) Lightning5
»

Statični vs dinamični IP

Oddelek: Omrežja in internet
172654 (2013) Bakunin
»

Varnost statičnega IP? Davčna blagajna (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7615466 (13088) Er333
»

RIPE razdeljuje zadnje evropske naslove IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3812083 (9798) JesusChrist

Več podobnih tem