» »

T-2 1. 8. 2022 pričeli z zaračunavanjem statičnih IP naslovov

T-2 1. 8. 2022 pričeli z zaračunavanjem statičnih IP naslovov

1
2
»

murrieta ::

_Denny_ je izjavil:

Rofl toliko pritoževanja za prazen nič. Bodite radi, da sploh imate možnost za statiko oz. celo možnost lastnega od zunaj dosegljivega v4 IP-ja; skoraj vsepovsod drugje si en zunanji IP deli po nekaj sto ali tisoč uporabnikov (CGNAT). Pred časom sem se pogovarjal z osebami, ki iz dolgčasa doma gonijo več strežnikov kot povprečno podjetje in so bili začudeni, ko sem omenil kako imajo domači uporabniki z najcenejšimi paketi pri nas možnost za statični IP ali celo prek večih PPPoE sej do 4 dinamične ob istem času, medtem, ko njih tam ISP-ji niti za nekaj tisočakov nočejo "osvoboditi" iz CGNAT-a, kaj šele, da bi jim dodelili statični IP (US, Kanada in podobno, ne neke Afriške ali JV Azijske luknje kot bi mogoče kdo mislil).


Moram reci, da moras biti temeljito zabit, da se kot potrosnik zavzemas za manj, tudi ce ne rabis. Nekaj konkretno velikega ti mora manjkati v glavi, da primerjas ameriski in podobne ISP sisteme, kjer nategujejo stranke na polno, imajo monopol preko razdelitve teritorija med ISPje, kjer imajo med vsemi ZDA firmami ravno ISPji najnizju ugled pri potrosnikih, kjer prodajajo tvoje prometne podatke drugim in ti celo urivajo tracking idje v tvoje http headerje in bi radi prioretizirali promet glede na ponudnika vsebin. In potem gres to zagovarjat, izgleda, da si nor.

Na, da ti bo malo bolj jasno stanje v ZDA:


_Denny_ je izjavil:

Kdor zadevo res rabi bo pač plačal, za ostale, ki jo imajo iz razloga "xyz je rekel, da je statika kul!!!" pa je itak vseeno kaj imajo. Sam sem recimo na LTE že več kot eno leto na CGNAT-u in niti ne pogrešam zunanjega dostopa, ker v tem času (še) ni bilo situacije, ki se ne bi dala rešiti na nek drug način.


Seveda, tudi 80 letne babice in 5 letni otroci so zadovoljni s CGNATom, pac spadas v enako skupino uporabnikov. Ko si bos pa email server postavil na CGNATu, se pa le oglasi in razlozi kako.

Pa sploh se ne gre za 2 eura ampak za nemarno obnasanje T-2, kjer je tole zaracunavanje direkten primer, kako probajo odreti stranke tudi na najbolj brezveznih stvareh za nek drobiz, ki ga bojo zasluzili. Me prav zanima koliko strank imajo, 100?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murrieta ()

mn ::

OK, dejmo raje kaj konstruktivnega.

Če zaprosim za IPv6 naslov, ali dobim stalnega? Če spodnjo shemo prav razumem jaz potrebujem "Povezovalni segment + /64 subnet".

https://ipv6.si/wp-content/uploads/2016...

Sam router imam dovolj nov, da mi podpira IPv6. Verjetno potem moj router dodeljuje naslove v tem /64 IPv6 segmentu?

Kari bi ras je, da mi nekdo linka kak dobro napisan "Tutorial", ki razloži nastavitev domačega omrežja nekomu, ki pozna osnove konfiguracije IPv4 domačega omrežja.

brbr21 ::

Ravnokar prejel potrditev, da bo tudi IPv6 statika plačljiva. FO
Štekam v4, v6 tudi.... kot moneygrab.

€2 ni mnogo, €24 na leto tudi ne. Odnos ponudnika pa je.
Slovenija in konkurenca? Nak, v tej incestoidni mikro vukojebini pač ne.

starfotr ::

Ja, v6 statika je plačljiva. Kar je absurd.

joze67 ::

Zakaj točno (je to absurd)?

starfotr ::

Ja, ker je neumnost. Kot da bi ti komunala zaračunala za "dober tlak" v cevovodu. To je vračunano v ceno storitve, ne pa posebej postavka.

joze67 ::

To seveda ni res.

starfotr ::

Dinamika, NAT in podobno se je uvedlo zato, ker ni bilo dovolj IP naslovov. Sedaj jih je dovolj. Kje je sedaj problem, da se ne bi internet postavil, kot je nekoč bil zamišljen?

joze67 ::

To ni isto vprašanje. Internet je bil zamišljen za druge potrebe (vojska - ti imajo fiksne IP, če jih potrebujejo) in v drugih časih.

To je kot večno ameriško vprašanje: "Kaj bi ustanovitelji rekli?"

Komu mar. Živeli so četrt tisočletja nazaj. Amerika danes ni amerika takrat, in ne more biti.

Čim je prvi uporabnik pristal na plačevanje stalnega naslova IP, je stalni naslov IP postal tržno blago. Kakšna cena je zadaj, vpliva samo na bilance pri prrometu s tem blagom. Lahko pa sprožiš zakonodajno pobudo, ki vsakemu prebivalcu RS zagotavlja par stalnih naslovov IP, in se bodo ponudniki prilagodili.

ales85 ::

kuvanasarma je izjavil:

ales85 je izjavil:

kuvanasarma je izjavil:

Se kje vidi a imaš statiko al dinamiko?

Če nisi posebej naročil, potem imaš dinamiko. Statiko imaš pri T-2 samo v primeru, da zaprosiš za njo, in jo tudi ustrezno nastaviš na routerju. Če zaprosiš in ne nastaviš ustrezno, boš imel dinamični IP naslov.
Vsaj moja izkušnja je takšna.


Sem rekel raje vprašam ker jim čistno nič ne verjamem..
Smo že 6x nastavljali modem v bridge, in naj bi na portu 3 delovalo kot bridge in je na koncu vedno vseeno DHCP na strani modema proti mojemu routerju...


Pri meni je port 4.

brbr21 je izjavil:

Ravnokar prejel potrditev, da bo tudi IPv6 statika plačljiva. FO
Štekam v4, v6 tudi.... kot moneygrab.

EUR2 ni mnogo, EUR24 na leto tudi ne. Odnos ponudnika pa je.
Slovenija in konkurenca? Nak, v tej incestoidni mikro vukojebini pač ne.

Pri T-2?

joze67 je izjavil:

Zakaj točno (je to absurd)?

Kot so sicer ze omenili, amopak v Sloveniji jih jendovolj, IPv4. IPv6 jih je pa ze na sploh ogromno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

Gokeiken ::

Sam sem jim poslal dopis, da naj spremenijo v dinamicnega 31.7... me zanima, ce se bodo drzali datuma in ce bo bil izpad interneta, glede na to, da so mi morali na njihovem ruterju nastavljat izhod posebno za staticnega.

krho ::

Ipv6 na t-2 za domace uporabnike je že več kot eno leto. Dinamičen. Na wan nastaviš dhcpv6 prefix. Za lan pa potem lahko nastaviš samo router advertisement
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IPv6 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
36387977 (5992) Klemen86
»

Mobilni internet - javni IP

Oddelek: Omrežja in internet
162467 (725) Lightning5
»

Statični vs dinamični IP

Oddelek: Omrežja in internet
172691 (2050) Bakunin
»

Varnost statičnega IP? Davčna blagajna (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7615664 (13286) Er333
»

RIPE razdeljuje zadnje evropske naslove IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3812210 (9925) JesusChrist

Več podobnih tem