» »

ISC '22

ISC '22

pegasus ::

Včeraj se je začela international supercomputing konferenca, tokrat spet v Hamburgu, kot pred 10imi leti ISC12 Hamburg . Lepo videti znane obraze spet v živo ... Pričakovanja so velika, precej novega hardvera smo že videli, nekaj ga še bomo. Pričakuje se exaflop na top500 in temu primeren party, kljub govoricam, da na kitajskem že dobro leto teče exaflop v produkciji. Politične igre tu so zagotovo zanimive in do neke mere odražajo trenutno razmerje moči v svetu. Počakajmo še dobri dve uri ...

pegasus ::

Dobil cene od Nvidia za H100. Nekako pričakovano, price per $ je boljši kot A, cena posamezne kartice je za zjokat. L40 bo na voljo verjetno šele drugo leto (datacenter pakiranje 4090ti)...
Zdaj pa da vidimo top 500.

pegasus ::

Evo, imamo Frontier z 1.102 EF. AMD #1, a baje ne za dolgo ;-)
Frontier je ravnotako #1 na hpc-ai in green500.

Na temo benchmarkanja ... Za to aktivnost lahko dobite ekvivalent Nobelove nagrade, ACM Turing award, a morate to početi 50 let in razviti lastne algoritme. Ta čast je lani doletela Jacka Dongarro, avtorja knjižnice nelib, testa linpack in seznama top500.

zee ::

Easy-peasy.

NSCC ima ISC skromno delegacijo ... in nov racunalnik v TOP500.

Sem kar jezen, da me ni tam. :/
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

pegasus ::

Exascale ARM BoF je nabito poln. Odraža, kam gre mental mind share. Na top500 sicer trenutno kraljuje AMD Trento + Mi250x, a imam občutek, da je to zadnji krik te veje evolucije in da je čas za novo. Bomo videli, kako bo top500 izgledal proti koncu tega desetletja.

Na io500 kraljujejo kitajski flashfs, madfs in OceanFS. Intel daos, weka in vast pravijo, da bodo pripravili sveže številke za novemberski SC. Vidi se, da Kitajci pametno vlagajo tja, kjer je efekt za celoten stroj največji. Velike mašine je namreč potrebno futrati z veliko podatki, zelo hitro. Podoben signal sem dobil tudi ob analizi top500 ... Kitajci so začeli na prvo mesto postavljati produktivnost, očitno imajo dovolj petelinjenja. Fun times ahead ...

pegasus ::

Razstavni prostor ob prvem ogledu ne ponuja nič silno zanimivega. Karkoli se bo našlo, bo kril Patrik @ STH, ki ga je polno na vseh štantih ;-)
Zelo izstopa AMD štant, ki je ena velika zofa v zelenem naravnem okolju, nekaj kofeta in pijače. Upam da to ne pomeni, da se bodo polenili ;-) , sporoča pa, da jim je udobno ...
Še ena zanimiva reč so nemški hpc labi, ki imajo booth samo za to, da razglasijo, da iščejo ljudi. Če kdo íšce službo in želi prispevati k reševanju sveta...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

pegasus ::

Nekaj linkov za bolj lene:
https://www.nextplatform.com/2022/05/30...
https://www.nextplatform.com/2022/05/30...
https://www.servethehome.com/hpe-and-am...

Sem pa uspel izvedeti veliko zanimivih tehnikalij tako na hw kot na sw nivoju od LUMI ljudi, s katerimi vedno več sodelujem. FYI, LUMI je zelo podobna arhitektura kot Frontier, #1 v EU, nameščen na finskem, kjer ogreva 20% lokalnega mesta ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

Zimonem ::

A ni že par eksotov v izgradnji. Ok prvi tale Japonci potem pa kup Kitajcev. Hitro gre tole še nedavno so bile petke moderne.

Kaj pa kaj software?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

pegasus ::

Kaj konkretno te zanima? Sicer glej kaj počnejo Gordon Bell Award winnerji.

pegasus ::

Sedim na predavanju o FPGAjih v HPC. Zadeve so mikavne za posamezne memory bandwidth bound algoritme. Po novem ljudje gruntajo, kako med seboj omrežiti večje število fpgajev, da delajo skupaj v istem jobu. Izkaže se, da je daleč najbolj efektiven programabilen L1 circuit switch, tak kot v analognih telefonskih centralah, le da deluje na optiki, ne na bakru. Zero added latency :-) Kr fascinantno ...

pegasus ::

Iz današnjih novic vidim, da je bil včerajšnji Intelov keynote prva javna najava Rialto bridge in falcon shore linij. Nisem vedel, sem zadevo poslušal bolj skozi prizmo konkuriranja amdju. AMD svojih APU planov še ni javno objavil, a verjemite, da so zelo vznemirljivi. Verjetno bodo to storili novembra na SC. To desetletje bo zagotovo desetletje integracije različnih kosov silicija ... Počakati moramo samo še, da se sw devi odločijo, čigav sw stack jim je najbolj všeč.

pegasus ::

Tretji dan eventa poslušam bolečine llvm userjev nad fragmentacijo ekosistema, eurohpc plane, nemške plane, vremenarje z ai in big pharma hpc. Med bolj fascinantnimi novicami je nemški model družbe, nad katerim politiki testirajo efekte različnih političnih vzvodov in motivacij za prehod na EV: 10M agentov so razporedili po simulirani državi glede na statistično gostoto populacije, jim naključno razdelili neka mnenja in zmožnosti in sedaj opazujejo, kateri korenčki in palice ob katerem času bodo dosegli najhitrejši prehod. Tako da ... Go away or we'll replace you with a very small shell script :-D

Še ena opazka iz razstavišča - ravno se zapira, a na vseh štantih je še vedno polno gizmotov in gadgetov. Letos so bili posebej popularni veliki Lego paketi, na voljo pa so bili tudi droni. Imam poln nahrbtnik krame, toliko kot še nikoli. Očitno posledica covida, pritisk z obeh strani ...

Naj še enkrat izpostavim - "we are hiring" je čisto povsod. Išče se vse od paper pusherjev do quantum scientists in vse vmes ... Idealen čas, da prispevate k reševanju sveta po vaših najboljših močeh.

zee ::

Kako ti zavidam, ravno iščem...

Hvala za update!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

pegasus ::

Včeraj zaključil to avanturo po Hamburgu s plazenjem po Desy Petra 3 pospeševalniku in prišel domov danes ponoči, popolnoma ožet. Po dveh letih dobrodošlega miru in produktivnosti smo se sedaj spet primorani socializirati, kar me močno izčrpa.

Nekaj opazk, ki jih še nisem omenil zgoraj ... Kitajci imajo baje prepoved sodelovanja na top500 & co lestvicah zaradi političnih in ekonomskih trenj z US. Zelo opazna je bila tudi odsotnost kitajcev na eventu, čeprav so japonci in korejci bili tam, torej težave s potovanjem niso vzrok. Manjkala je cela "hpc in asia" sekcija ... Ni še jasno, kam nas to vodi v prihodnosti.

Razprav o razvoju MPI se nisem udeležil, ker mi trenutno ni prioriteta, a glede na njihovo obiskanost so zelo aktualne. Zasledil sem debate o nadgradnji obstoječega v5 standarda in razmišljanja o "app malleability". Problem je sledeč: MPI omogoča, da eno aplikacijo zaženemo čez N mašin; problem je, da je ta alokacija fiksna skozi življenje te aplikacije. Z večanjem N se veča verjetnost, da kaka mašina v našem časovnem oknu crkne. Do sedaj se je to reševalo s snapshotanjem procesov in dumpanjem na disk (to je primarna naloga Lustra), a ker je to prevelika cokla, zdaj razmišljajo o drugih načinih failure recoveryja, ki ne bi zahtevali ponovnega zagona joba. Pravtako ugotavljajo, da imajo različni taski različne potrebe po hardveru, kar bi tudi radi prilagajali on the fly, za boljši izkoristek velikih sistemov. Fun times ahead ...

Sem se pa udeležil dveh BoFov o data managementu. Tu imamo vsi resne bolečine, brez nekih uporabnih odgovorov in če kdo rad rešuje velike in enostavno razumljive probleme, je tu cel kup poslovnih priložnosti. Npr: Kako organizirat 140 miljard fajlov z željo dodat še kakih 100 miljard v naslednjih nekaj letih? Samo baza s katalogom je 1PB ... Kako premaknit 400+PB iz UK v Italijo? Še vedno je edini smiseln odgovor "naložiš jih na 7 tovornjakov in odpelješ" ... Kako organizirat enoten pool podatkov, da bo uporaben za vse mogoče OSe, ACL pravice, uid/gid mappinge in da bodo userji znali upravljati s tem? Katere metapodatke nalepiti na podatke in kako? Obstaja univerzalna shema ali rabimo domain specific rešitve za metapodatke? ... Vse to so vprašanja, ki se mi ne zdijo več tehnična in pri katerih vidim večjo potrebo po "soft human skills" za uspešno reševanje. Vsekakor se bomo teh debat udeleževali tudi v prihodnje.

Overall ... ekipa s prizorišča je delovala, kot da so iz vaje po dveh letih downtimea. Prvi dan so nas stresli ven s fire alarmom, dvorane so bile ali prehladne ali prevroče, hrana je bila meh, kava je bila baje zanič. Na srečo je prizorišče praktičo v centru Hamburga, tako da je izbira restavracij 10min peš v katerokoli smer vrhunska, cene pa so presenetljivo ok, najdejo se tudi nižje od ljubljanskih. Kljub vremenu sem vsak večer naredil še 10-15km po random ulicah mesta, kjer je res marsikaj za videti. Zagotovo bomo naslednje leto to ponovili, se tipkamo spet med 21. in 25. majem 2023.

pegasus ::

"Fan favourite" nagrado na tekmovanju študentarije je dobila španska ekipa, ki je sestavila gručico iz risc-v boardov. Tole je njihova prezentacija za easybuild skupnost:


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD Epyc (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Strojna oprema
52598179 (1847) pegasus
»

ZDA ponovno prevzele superračunalniški primat

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84545 (3145) pegasus
»

ISC 2019

Oddelek: Znanost in tehnologija
261655 (965) pegasus
»

RISC-V vstopa v komercialne naprave...

Oddelek: Znanost in tehnologija
101327 (1152) Ales
»

Na novi lestvici superračunalnikov ZDA na 1. in 3. mestu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
255654 (4007) pegasus

Več podobnih tem