» »

Tožba proti arhitektu zaradi zamud

Tožba proti arhitektu zaradi zamud

DimmniBurek ::

Živjo,
s punco imava velike težave z neodzivnostjo arhitekta. Septembra 2021 bi moral oddati vlogo za gradbeno dovoljenje, pa je do danes še ni. Ne javi se na telefon, ne odpiše na mail. Vsake toliko ga dobiva, in se vedno nekaj zgovarja (bolan, corona, ovo, ono) in celo laže. Rekel je, da je 6.5. poslal vlogo na občino, danes ponovno preverjeno pri 2 različnih uradnikih in sta oba rekla da vloge nimajo.
Zajebal nama je gradnjo letos, ker bi se morali dogovarjati decembra, januarja, tako pa se še vedno ne moremo sploh začeti pogovarjati z izvajalcem gradnje, ker nimamo gradbenega dovoljenja. Za letos je verjetno že prepozno. Sončna elektrarna, vprašanje če nam uspe do konca 2023, ko se spremeni zakon o obračunavanju...
Cene materiala se dražijo iz tedna v teden.
Ali je sploh opcija neke civilne tožbe za povračilo stroškov, ki u bistvu še niso nastali. Si mislim, da bi bilo to zelo težko dokazat?
There Is No Stronger Drug Than Reality

BuDi79 ::

DimmniBurek je izjavil:

Cene materiala se dražijo iz tedna v teden.
Ali je sploh opcija neke civilne tožbe za povračilo stroškov, ki u bistvu še niso nastali. Si mislim, da bi bilo to zelo težko dokazat?
Mogoče bi moralo biti v začetku v pogodbi?
Poznam arhitekta, ki je delal v tujini, biro kjer je delal je zamujal mislim da tri mesece pri nekem velikem projektu... so zaradi tožbe in penalov enega samega posla dejansko propadli in zaprli vseskupaj.

DimmniBurek ::

Sej to, najverjetneje ni nič zapisano, je pa splošna obveza, da dela v interesu čimprejšnjega zaključka in to. Tudi zbornica arhitektov ima takšna načela, ki jih obvezujejo.
Če prou razumem, nekaj takega kot zdravnike zavezuje, da delajo v dobro pacienta itd.
There Is No Stronger Drug Than Reality

mirator ::

Pa si poskušal na ZAPS? Takšen arhitekt lahko tudi izgubi licenco. Samo je pogoj podpisana pogoba, ki pa je najbrž nimaš.
V pogodbi bi morali biti definirani penali zaradi zamude roka pogodbene storitve. Žal je takšnih primerov kar veliko. Fizični investitorji se z arhitekti dogovarjajo za ceno brez pogodb in verjetno projekte plačujejo kar s kešom.
Predlagam, da zahtevaš (predvidevem, da si mu dal nek avans) povračilo 2-kratne vrednosti avansa, kot je za aro običajno.
Sicer pa žal, pridobi odvetnika in v tožbo.

DimmniBurek je izjavil:

Sej to, najverjetneje ni nič zapisano, je pa splošna obveza, da dela v interesu čimprejšnjega zaključka in to. Tudi zbornica arhitektov ima takšna načela, ki jih obvezujejo.
Če prou razumem, nekaj takega kot zdravnike zavezuje, da delajo v dobro pacienta itd.

Na to kar pozabi, čeprav bi tako moralo biti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

DimmniBurek ::

Pogodbo je podpisala punca že 4 leta nazaj, takrat se nisva še poznala...
Pravi da se ne spomne točno kaj piše, ampak za razne penale skoraj sigurno nič, samo to o dobrih načelih whatever...
Je celo nazaj poklical in zatrdil da je 100% poslal in da so na občini založili. Pač ne verjamem mu več nič...
There Is No Stronger Drug Than Reality

c3p0 ::

Pa prej si že dobi novega, ker ta ti bo vlekel postopek par let. Mogoče je lenoba, a tak pozna kako to gre na sodišču, ker ziher ni le tebe namočil.

In seveda vse pisno, neverjetno da se noben klic nikoli ni zgodil, ko bo treba kaj povedat na sodišču.

mirator ::

DimmniBurek je izjavil:

Pogodbo je podpisala punca že 4 leta nazaj, takrat se nisva še poznala...
Pravi da se ne spomne točno kaj piše, ampak za razne penale skoraj sigurno nič, samo to o dobrih načelih whatever...
Je celo nazaj poklical in zatrdil da je 100% poslal in da so na občini založili. Pač ne verjamem mu več nič...

Uf, tole pa težko razumem, pa sem v tem poslu, da sem brado dobil.
4 leta? Razumem zamudo par mesecev ampak 4 leta?
Pa punca se ne spomni, kaj v pogodbi piše? Ja, če je pogodba bila, potem mora imeti en izvod, pač naj prebere, kaj vse piše v njej. Zahteval jo bo tudi odvetnik in bo mogoče ugotovil, da je pogodba nična, ker nima zaščitnih klavzul naročnika.

DimmniBurek ::

Ne ne, ni zamuda 4 leta, vmes so bili problemi z občino in whatnot...
Dejanska zamuda je zdej september - maj.

Ja, to sem se jest zdej spomnil, če lahko kake stroške dobiva nazaj, ker tole je že too much. Štekam da kej vmes pride, ampak tip se zajebava.
Nazadnje ga ona kliče ene 5x, se ne javi, potem ga jest kličem in se tip javi v prvo (k ni mel cifre shranjene). Take fore...
There Is No Stronger Drug Than Reality

DimmniBurek ::

Evo, mi je poslala po mailu, tole je edino kar piše takega. Penalov in tega ni notri.

Izvajalec se s sklenitvijo te pogodbe obvezuje, da bo:
- prevzete naloge, določene v tej pogodbi, opravil strokovno, vestno in kvalitetno, v skladu z veljavnimi predpisi, pravili stroke in standardi tako, da bodo projektirani objekti funkcionalni ter arhitekturno in inženirsko kakovostni,
- naročniku pojasnil vse morebitne nejasnosti glede pogodbenih storitev,
- aktivno sodeloval z naročnikom, pri svojem delu upošteval smernice in delovna napotila ter zahteve, ki so ali še bodo dane z dokumentacijo in tiste, ki bodo v obliki zapisnikov koordinacije dogovorjene na sestankih,
- naročnika sproti obveščal o tekočih problemih in o nastalih situacijah, ki bi utegnile vplivati na izvršitev pogodbenih obveznosti,
There Is No Stronger Drug Than Reality

jukoz ::

A v Begunjah zidaš?

DimmniBurek ::

Nikjer ne zidamo :))

Ne, ni v Begunjah
There Is No Stronger Drug Than Reality

BRBR ::

Zdaj sem potolažen, da nisem edini.
Srž problema je, da jim je mafija zrihtala posel, zdaj jim pa nihče nič ne more.

Likalnik ::

BRBR je izjavil:

Zdaj sem potolažen, da nisem edini.
Srž problema je, da jim je mafija zrihtala posel, zdaj jim pa nihče nič ne more.


jaz sem iz okolice Begunj...lahko kaj več poveš glede tega kaj se dogaja? kdo, kaj, zakaj?

BRBR ::

Kdo, tule javno ne bom govoril, razen če plačaš in sicer mnogo. Ne oglaša se na telefon, zdaj je pa poletje, gospod bodo že v tretje dopustovali. Kar je spacano ni v skladu z mojimi navodili.
Vedno pač upaš da bo vendarle premaknil. Ni pa prvi tak primer, enega sem že dal skozi in ga odpikal.
Kot rečeno mafija jim je zagotoivila posel, cene so si navili kakor jim paše in tu smo.

Potem ti pa še pride Janez Horvat z občine Radovljica, ta je exponencialno bolj škodljiv kot vsi skupaj preden prideš do njega. Vso srečo ti želim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

bbbbbb2015 ::

DimmniBurek je izjavil:

Živjo,
s punco imava velike težave z neodzivnostjo arhitekta. Septembra 2021 bi moral oddati vlogo za gradbeno dovoljenje, pa je do danes še ni. Ne javi se na telefon, ne odpiše na mail. Vsake toliko ga dobiva, in se vedno nekaj zgovarja (bolan, corona, ovo, ono) in celo laže. Rekel je, da je 6.5. poslal vlogo na občino, danes ponovno preverjeno pri 2 različnih uradnikih in sta oba rekla da vloge nimajo.
Zajebal nama je gradnjo letos, ker bi se morali dogovarjati decembra, januarja, tako pa se še vedno ne moremo sploh začeti pogovarjati z izvajalcem gradnje, ker nimamo gradbenega dovoljenja. Za letos je verjetno že prepozno. Sončna elektrarna, vprašanje če nam uspe do konca 2023, ko se spremeni zakon o obračunavanju...
Cene materiala se dražijo iz tedna v teden.
Ali je sploh opcija neke civilne tožbe za povračilo stroškov, ki u bistvu še niso nastali. Si mislim, da bi bilo to zelo težko dokazat?


Kot nekdo, ki je zgradil v življenju dosti prizidkov, obnovil hiš, poslovni prostori namembnosti in to... Nisem sicer imel novo novo gradnje v nulo, če je to en minus...

Temu človeku je treba pisno odpovedati sodelovanje, ter mu pisno povedati, da se mu kakšni koli njegovi stroški (veš, on pa ima kao svoje stroške) ne bodo priznali. Ne rabiš mu razlagati, zakaj mu odpoveduješ, če pa že, pa na kratko zaradi neizpolnjenih dogovorov in zamud pri izvedbi.

Ter potem iščeš drugega arhitekta oz. karkoli pač rabiš.

Razmišljati, da si boš od njega "povrnil" stroške pa to je fail. Na sodišču je to težko dokazati. Recimo, da si imel ponudbo za material, da si plačal aro (ne avans) in recimo da nisi kupil potem tega materiala, saj ne veš, kaj točno rabiš. In je škoda (zaradi izgubljene are 5000+ EUR, recimo). To je gladko iztožljivo.

Moje mnenje je, da je človeka potrebno odrezati čim bolj na čisto, najti drugega in iti v nov projekt s "clean sheetom".

Jaz sem imel dobrega arhitekta, delal sem prizidek, poslovne prostore. Potem bi moral narediti nekaj k drugi hiši - izgovarjal se je in nič iz njega. Potem zvem, da so dobil neki jaki projekt v Dubaju in delajo ko konji. Na žalost sem moral prekiniti vse z njim. Kakorkoli je bil dober arhitekt, pa kar sva delala je zelo dobro naredil. Samo da on ne zna povedati, da nima časa, ker je dobil velik projekt je pa fail. Včasih kontaktiram kakšnega mojstra, pa mi ta takoj pravi, da zdaj ne more. To je korektno. Čakati na nekoga kar še in še - to pa je treba sodelovanje prekiniti.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nad zidek nad garažo

Oddelek: Loža
233090 (2345) PrimoZ_
»

Starejša hiša brez gradbenega in uporabnega dovoljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6214973 (6757) otago
»

Gradnja med finančno krizo

Oddelek: Loža
395116 (3487) nejcek74
»

Gradbeno dovoljenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5615914 (12759) Malajlo
»

Mere hiš?

Oddelek: Loža
263819 (2897) jype

Več podobnih tem