» »

nad zidek nad garažo

nad zidek nad garažo

j0ker94 ::

Pozdravljeni ,

Imam par vprašanj
1. Vprašanje - Doma imamo 2 nadstropno hišo in zraven garažo ki se drži zraven hiše . Sedaj imam idejo , da bi nad garažo naredil oz nadzidal še kak prostor (večja dnevna soba) . Zanima me ali je to sploh možno?

2. Vprašanje - Koliko bi me približno stalo? (vsega skupaj je okoli 50 kvadratov , streha je nova, )

3. Vprašanje - Na koga se prvo obrnit da bi prišel zadevo pogledat? na zidarje? na arhitekta?

IL_DIAVOLO ::

Podri jugoslovanski gradbeni presezek in ne delaj iz varčne hise gospodarsko poslopje s toplotnimi mostovi.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

FrRoSt ::

Verjetno bi rabil za to že gradbeno dovoljenje!??

Pozanimaj se! Pri kakšnem arhitektu, ki se s tem ukvarja ali pri kakšnem birokratu na občini!? ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

j0ker94 ::

FrRoSt je izjavil:

Verjetno bi rabil za to že gradbeno dovoljenje!??

Pozanimaj se! Pri kakšnem arhitektu, ki se s tem ukvarja ali pri kakšnem birokratu na občini!? ;)


Kako je z plačilom pri arhitektu? Če se grem pozanimat, mi bo on znal povedat okvirno ceno projekta? In kako je z plačilom arhitekta če se po tem za projekt ne odločim?

FrRoSt ::

j0ker94 je izjavil:


Kako je z plačilom pri arhitektu? Če se grem pozanimat, mi bo on znal povedat okvirno ceno projekta? In kako je z plačilom arhitekta če se po tem za projekt ne odločim?

Prvo moraš dobiti nekoga, ki se vsaj malo ukvarja in spozna na te zadeve in cake in ti bo v 5. minutah razložil, kaj in kako in se da in koliko bi to prišlo in kaj je sploh možno, če je.....

Upam, da imaš vsaj garažo že legalno!!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

j0ker94 ::

FrRoSt je izjavil:

j0ker94 je izjavil:


Kako je z plačilom pri arhitektu? Če se grem pozanimat, mi bo on znal povedat okvirno ceno projekta? In kako je z plačilom arhitekta če se po tem za projekt ne odločim?

Prvo moraš dobiti nekoga, ki se vsaj malo ukvarja in spozna na te zadeve in cake in ti bo v 5. minutah razložil, kaj in kako in se da in koliko bi to prišlo in kaj je sploh možno, če je.....

Upam, da imaš vsaj garažo že legalno!!?

Ja garaža je že od gradnje hiše, in se drži čist zraven.

kuglvinkl ::

A to je na meji s sosedi?
Your focus determines your reallity

j0ker94 ::

kuglvinkl je izjavil:

A to je na meji s sosedi?

Ni na meji z sosedi

mkk20 ::

Sigurno je za preverit temelje, nosilne zidove in plato...verjetno so bili narejeni za namen garaže. So pa včasih radi delal tud "ornk", močneje kot je bilo potrebno in več kot je bil pa namen...
Če že, bi jaz delal skeletno naprej, pa pleh na streho. Vsekakor je treba dobit mnenje strokovnjaka.

j0ker94 ::

mkk20 je izjavil:

Sigurno je za preverit temelje, nosilne zidove in plato...verjetno so bili narejeni za namen garaže. So pa včasih radi delal tud "ornk", močneje kot je bilo potrebno in več kot je bil pa namen...
Če že, bi jaz delal skeletno naprej, pa pleh na streho. Vsekakor je treba dobit mnenje strokovnjaka.

Pleh na strehi je menjan pred cca pol leta.Predvidevam da lahko streha ostane? kajti kvadratura ostaja ista.

IL_DIAVOLO ::

Streho seveda moras odstraniti in delat plato.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Groot ::

Brez gradbenega dovoljenja ne bo šlo ;)

toro69 ::

j0ker94 je izjavil:

Pozdravljeni ,

Imam par vprašanj
1. Vprašanje - Doma imamo 2 nadstropno hišo in zraven garažo ki se drži zraven hiše . Sedaj imam idejo , da bi nad garažo naredil oz nadzidal še kak prostor (večja dnevna soba) . Zanima me ali je to sploh možno?

2. Vprašanje - Koliko bi me približno stalo? (vsega skupaj je okoli 50 kvadratov , streha je nova, )

3. Vprašanje - Na koga se prvo obrnit da bi prišel zadevo pogledat? na zidarje? na arhitekta?


1. Je možnno, običajno brez komplikacij.
2. Cca 550€/m2 glede da sk temelji in ostali priključki že obstoječi.
3. Zidarje, z arhitekti so sami problemi. Priporočam kake makedonce, se je lažje na roko zmenit. Pa še pošteni so, kar znajo to naredijo.

j0ker94 ::

toro69 je izjavil:

j0ker94 je izjavil:

Pozdravljeni ,

Imam par vprašanj
1. Vprašanje - Doma imamo 2 nadstropno hišo in zraven garažo ki se drži zraven hiše . Sedaj imam idejo , da bi nad garažo naredil oz nadzidal še kak prostor (večja dnevna soba) . Zanima me ali je to sploh možno?

2. Vprašanje - Koliko bi me približno stalo? (vsega skupaj je okoli 50 kvadratov , streha je nova, )

3. Vprašanje - Na koga se prvo obrnit da bi prišel zadevo pogledat? na zidarje? na arhitekta?


1. Je možnno, običajno brez komplikacij.
2. Cca 550€/m2 glede da sk temelji in ostali priključki že obstoječi.
3. Zidarje, z arhitekti so sami problemi. Priporočam kake makedonce, se je lažje na roko zmenit. Pa še pošteni so, kar znajo to naredijo.

hvala za odgovore.
Torej najbolje, da se prvo posvetiv z zidarji in potem grem na občino za gradbeno dovoljenje?

nejc_nejc ::

Ce gledamo samo tehnicno...
Pusti ti ZIDARJE, rabis gradbeno firmo oziroma gradbinca to ni zidar, tudi arhitekt ne vsaj vecina njih ne.
Kot je ze omwnjeno, TEMELJI.

Toliko za obcutek, vidim da se ne loci od arhitekta, gradbenika in zidarja...... ena boga plata 12 cm 4m x 8m je brez zeleza tezka skoraj 10 ton.

j0ker94 ::

nejc_nejc je izjavil:

Ce gledamo samo tehnicno...
Pusti ti ZIDARJE, rabis gradbeno firmo oziroma gradbinca to ni zidar, tudi arhitekt ne vsaj vecina njih ne.
Kot je ze omwnjeno, TEMELJI.

Toliko za obcutek, vidim da se ne loci od arhitekta, gradbenika in zidarja...... ena boga plata 12 cm 4m x 8m je brez zeleza tezka skoraj 10 ton.


Okej , torej najboljše da pokličem prvo neko gradbeno firmo ? oni pridejo povejo ali je možno naredit?

FrRoSt ::

j0ker94 je izjavil:


hvala za odgovore.
Torej najbolje, da se prvo posvetiv z zidarji in potem grem na občino za gradbeno dovoljenje?


NE!!!

PRVO se moraš pozanimati INFORMATIVNO pri nekom, ki se vsaj malo spozna in ukvarja s takimi (gradbenimi) stvarmi!!! :O

Tak informativen, tja do pol ure, te ne bo stal praktično nič! Samo mora biti nekdo, ki se s tem ukvarja, ima izkušnje, tudi čisto praktične in pozna zakonodajo, predpise, luknje in omejitve pri teh zadevah!! :)

Kaj gre lahko skozi in kako!! In koliko je potrebno dovoljenj, taks in davkov!!

Koliko je to blizu meje s sosedom, ali bo koga motilo, ali te bo prijavljal in klicaril inšpekcijo in vse to!!! Vse ima svoje meje in za določene posege moraš imeti dovoljenje soseda, tudi če si samo 4 m od meje z njim!? To je samo tako, za ponazoritev!;)

Potem potrebuješ vizijo, kaj bi sploh rad in kako!? Torej imaš pleh za streho, kar ne bo šlo, razen če misliš narediti kurnik!?? Narediti boš moral prvo plato!!! Na katero boš lahko položil cegle in zazidal sobi, nad katero bo še ena plata, ali pa vsaj streha!!

Morda se ti bo splačalo narediti v dveh ali več fazah, se pravi prvo narediš plato in od začetka samo verando, čez kakšno leto se pa potem premisliš in dopolniš še kot majhen prizidek!?? Za to potrebuješ strokovnjaka, da ti svetuje tiste optimalne korake, kako bi to šlo.... in koliko bi stalo ter kakšno dokumentacijo potrebuješ!??

Potem pride na vrsto šele zidarstvo!!

Lahko pa vse narediš tudi na črno, kar ni daleč od domače folklore, samo to je pa potem druga pesem!! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

j0ker94 je izjavil:



Okej , torej najboljše da pokličem prvo neko gradbeno firmo ? oni pridejo povejo ali je možno naredit?

NE!!!! ;((

Najavi se prvo v nekem gradbenem BIROJU, ali nekaj njih, in povprašaj, kako ocenjujejo zadevo, kakšne dokumente bi rabil, soglasja, takse, .....

Potem, ko boš imel malo opcij in pogledov, tudi s stroškovne plati, bos že počasi razumel, katera možnost ti najbolj odgovarja!!? In ce so lastniki starši, ali tašča, boš moral pridoboti njihovo dovoljenje.... in ne zanemarjaj možnosti, kakorkoli se zadeve obrnejo, do bo viden tvoj vložek v hišo tudi kasneje, če bo še kakšna zapuščinsa rasprava za hišo....
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

nejc_nejc ::

Za ostalo je frost napisal, za ogled rabiš nekoga, ki se spozna na statiko.... ali imas zidove ali zidke, ali imas slucajno kaksno horizontalno vez pa kakane stebre.....nisem cist na tekocem samo, ce se dotika objekta ni vec enostavna gradnja in ti itak nihce ne bo naredil nacrta brez, da je sam preprican v nosilnost spodaj.
Folklora je pa druga stran.

mirator ::

Si pa dobil kar nekaj kontradiktornih nasvetov.
Greva po vrsti.
- če je garaža tik ob zgradbi še od časov gradnje, še ne pomeni, da ima uporabno dovoljenje oz. drugače povedano, da ni črna gradnja. Torej naprej to preveri.
- če si prepričan, da je garaža legalna, potem se pozanimaš za korektne arhitekte v tvoji bližini in od njih zahtevaš ponudbe za predvideno gradnjo.
- če so izbrani arhitekti res korektni, si bodo ogledali situacijo na licu mesta in ti že ob obisku povedali ali je tvoja zamisel izvedljiva ali ne. To bo še vse brezplačno. Verjetno oz. možno je, da ti bodo že ob obisku povedali okvirno ceno projekta, vendar jim moraš takoj dati, da želiš pismeno ponudbo in da boš še nekoliko razmislil.
- v ponudbi bodo zajeti vsi stroški arhitekta, statika, gradbenega, strojnega in elektro projektanta z vsemi popisi del in oceno investicije in sicer od projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja do projekta za izvedbo.
- za izvajanje del pa boš lahko zopet pridobil ponudbe izvajalcev po projektnih popisih del

Mogoče izgleda moj zapis komplicirano, vendar boš za ta poseg vseeno rabil gradbeno dovoljenje in brez projektne dokumentacije ne bo šlo.

Seveda lahko izbereš tudi hitrejšo in verjetno na prvi pogled cenejšo varianto in se dogovarjaš direktno z izvajalci: zidarjem, električarjem, vodovodarjem itd., samo potem bo to črna gradnja in težave, ki bi nastale po gradnji (posedanje (bog ne daj porušitev ob prvem potresu) objekta, zamakanje itd,lahko pripišeš samo sebi.

Hm, moderatorji.
Sem šele sedaj opazil, da je to v temi o sedmi umetnosti. Ali res paše sem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

Tidule ::

Zamenjaj v zgornjem tekstu arhitekta s gradbenim projektantom in si zmagal. Sicer če poznaš kakšnega arhitekta boš osnovne informacije vseeno dobil, samo to ni njihovo primarno delo.

Pri teh izrazih je kup opletanja z gostilniskim razumevanjem tematike in potem si kjer si. Kar ti rabiš je projektanta, ki ti bo glede na specifično situacijo znal svetovat ali je zadeva sploh izvedljiva. Za osnovni pogovor ti po vsej verjetnosti niti računal ne bodo.

V osnovi je treba preverit:
Ali obstajajo pravni zadržki glede nadgradnje. Tukaj je bilo že omenjeno to ali je vsa papirologija za obstoječi objekt že urejena. Dodatno je treba preverit tudi lokacijsko informacijo ali je tak poseg sploh dovoljen v tvojem okolju.
Drugo pa je potem vprašanje tehnične izvedbe, kamor sodi seveda vprašanje statike.

Ko imaš odgovore na zgornja vprašanja in veš da je proket možen, pa sledi konkretna priprava projekta kamor se vključijo statiki in arhitekti, ki oblikujejo predlog rešitve na podlagi česar potem pridobiš gradbeno dovoljenje in začneš iskat izvajalca.

vuego ::

Pojem "gradbeni projektant" ne obstaja. Arhitekti, statiki, električarji, strojniki smo vsi projektanti.

Če tukaj misliš inženir gradbeništva (statik po domače), se ti v 99% ne ukvarjajo s prvim korakom (zasnovo, prostorskimi akti,..). Pravi naslov za prvi korak je arhitekt.

Lokacijske informacije ni treba preverjati, preveri se prostorski akt (opn oz predhodnike).

l0g1t3ch ::

Jaz sem kontaktiral lokalno firmo, ki je imela v opisu "družba za arhitekturo, projektiranje in gradbeni inženiring". Prišla je ena punca in en gospod.
Ona je imela čez birokratske zadeve, on pa je pregledal celo hišo od tal do vrha in pripravil popis gradenih del, ter izračun statike.

Za laika verjetno najlažja pot.

On je bil potem tudi kot gradbeni nadzornik in je ganjal vse izvajalce.

Pa taki majstri tud poznajo vse mogoče izvajalce/obrtnike in ti lahko priporočajo koga izbrat. Oz. ti oni zrihtajo mojstre s katerimi so že sodelovali. Itak se vsi med sabo poznajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

PrimoZ_ ::

Podobna izkušnja.
Jaz sem klical enega, ki se ukvarja z statiko ker me je zanimalo če lahko neke stene predelam.
Potem mi je ponudil kontakt nekoga, ki dela kot gradbeni nadzornik da mi lahko naredi popis del in organizira obnovo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rušenje stare hiše

Oddelek: Loža
327989 (6379) fikus_
»

Gradnja med finančno krizo

Oddelek: Loža
395140 (3511) nejcek74
»

Nov gradbeni zakon (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9210753 (7914) Pika na i
»

Gradbeno dovoljenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5615993 (12838) Malajlo
»

Mere hiš?

Oddelek: Loža
263851 (2929) jype

Več podobnih tem