» »

Registracija avtomobila, bivanje v tujini

Registracija avtomobila, bivanje v tujini

janez2000 ::

Pozdravljeni,

lansko leto sem se službeno preselil na Irsko, kjer sem se tudi prijavil, v Sloveniji pa sem odjavil stalno prebivališče. Ker tu vozijo po levi, avta nisem vzel s seboj, parkiran je na skupnem parkirišču pri starših. Prihodnji mesec se izteče registracija, na moje presenečenje pa so mi na zavarovalnici rekli, da je ne bom mogel podaljšati, ker v Sloveniji nimam prijavljenega bivališča (niti začasnega) - ali ta informacija sploh drži?

Ker se v Slovenijo večkrat na leto vračam po nekaj tednov v kosu, bi rad obdržal registracijo avtomobila, ker je to še vedno ceneje, kot pa da bi ga prodal in uporabljal rent-a-car medtem ko sem tu. Kakšne so sploh (legalne) možnosti?

Nekaj idej in opomb:

  • "Irskega" avta seveda ne bi vozil v Slovenijo, ker ima volan na napačni strani pa še predaleč je.

  • Prijavim začasno prebivališče, toliko da registriram avto, potem pa prebivališče odjavim, registracija in zavarovanje avta pa potem spet veljata eno leto. Ali je morda tu kakšna pravna zanka?

  • Avto in bonus prepišem na sorodnika, ki avto registrira, plačam seveda jaz. Seveda s kakšno pogodbo, da ne ostanem brez avta, če se z osebo slučajno skregama (drugače smo sicer v dobrih odnosih).
    Verjetno bi delovalo, ampak bi se temu izognil, če se da, da ne obremenjujem drugih ljudi.

  • Odprem d.o.o. in avto prepišem na firmo - raje ne. Tudi če bi delovalo, je to čisto preveč komplikacij.



Obstaja morda še kakšna tretja možnost, na katero nisem pomislil?

Še enkrat poudarjam, da želim samo 100% legalne možnosti. Voziti v sivi coni in se tresti, kaj bo, če pride do nesreče in ali potem zavarovanje velja, tega se nočem iti.

Hvala za nasvete že vnparej!

pegasus ::

Zavarovalnica ti je povedala prav. Na tvojem mestu bi prepisal avto na sorodnike ali znance. Lahko pa za čas ko si doma uporabljaš tudi kak rent-a-car ali javni prevoz, kar zna biti najbolj enostavna opcija.

wcpapir ::

lansko leto sem se službeno preselil na Irsko, kjer sem se tudi prijavil, v Sloveniji pa sem odjavil stalno prebivališče. Ker tu vozijo po levi, avta nisem vzel s seboj, parkiran je na skupnem parkirišču pri starših. Prihodnji mesec se izteče registracija, na moje presenečenje pa so mi na zavarovalnici rekli, da je ne bom mogel podaljšati, ker v Sloveniji nimam prijavljenega bivališča (niti začasnega) - ali ta informacija sploh drži?


To drži, zavarovanje bi načeloma lahko uredil, registracije pa ne. Imaš dve opciji, ki sta najmanj zapleteni:
-Prepišeš avto na sorodnike, jim daš bonus in vse ter si ga potem "izposojuješ".
-Na zavarovalni polici izbereš uporabnika, sorodnika, in na registraciji vpišeš istega uporabnika, tako boš lahko lastnik avtomobila, vseeno boš lastnik avtomobila, avtomobil pa bo lahko registriran.

connel ::

Mah, pooblasti starše oz. kogarkoli da v tvojem imenu opravlja vse v zvezi z avtomobilom in je to to.

wcpapir ::

Kaj bo s pooblastilom rešil ? Eno od zgornjih možnosti ki sem jih opisal bo moral izbrati pa s pooblastilom ali ne. Pooblastilo mu bo samo pomagalo, da ga nebo rablo bit zraven.

matobeli ::

Tko kot pravi wcpapir, izbereš še enega uporabnika na katerega je potem avto registriran (polica in lastništvo pa še vedno tvoje). nekih 10 al 20eur za doplačat.

Če ti seveda zavarovalnica nardi polico na naslov v tujini, možno da je to odvisno od politike zavarovalnice.

MIHAc27 ::

Kaj pa preizkusne tablice? Pride 20€+zavarovanje za 5 dni. Verjetno ceneje kot najem.
Čeprav resno razmisli, če se splača avto obdržat. Stroškov je cel kup, tudi če samo stoji. (Cestnina, vinjeta, registracija...)

connel ::

Sem ravno par dni nazaj vprašal na AMZS - Preizkusne tablice za 5 dni skupaj z zavarovanjem stanejo 46,23 EUR. Ni važno za kakšen avto se gre, koliko kw ima itd.

wcpapir ::

matobeli je izjavil:

Tko kot pravi wcpapir, izbereš še enega uporabnika na katerega je potem avto registriran (polica in lastništvo pa še vedno tvoje). nekih 10 al 20eur za doplačat.

Če ti seveda zavarovalnica nardi polico na naslov v tujini, možno da je to odvisno od politike zavarovalnice.

Zavarovanje mu naredimo na katerikoli naslov bo navedel ali pac damo placnika nekoga od tukaj, s tem ni tezav edina tezava je registracija ;)

Recimo obroke v tujino ne dela nobena zavarovalnica na upn, ce je enkratno placilo ni tezav.

connel je izjavil:

Sem ravno par dni nazaj vprašal na AMZS - Preizkusne tablice za 5 dni skupaj z zavarovanjem stanejo 46,23 EUR. Ni važno za kakšen avto se gre, koliko kw ima itd.

Vazno pa je da imas naslov v EU.

MIHAc27 je izjavil:

Kaj pa preizkusne tablice? Pride 20€+zavarovanje za 5 dni. Verjetno ceneje kot najem.
Čeprav resno razmisli, če se splača avto obdržat. Stroškov je cel kup, tudi če samo stoji. (Cestnina, vinjeta, registracija...)

Pa pride 5x dol pa ima celoletno placano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

connel ::

Ko imam ravno podoben primer, lastnik mrtev, dedič v ZDA, avto tukaj, sedaj bom jaz lastnik oz. se bo prodal dalje in bom v prihodnjih dneh to urejal, upam do konca, bom pa vprašal še za ta primer.
V končni fazi pa pošlji vprašanje po mailu na upravno enoto oz. jih kliči pa ti bodo povedali, ne grizejo.

janez2000 ::

pegasus je izjavil:

Lahko pa za čas ko si doma uporabljaš tudi kak rent-a-car ali javni prevoz, kar zna biti najbolj enostavna opcija.

MIHAc27 je izjavil:

Čeprav resno razmisli, če se splača avto obdržat. Stroškov je cel kup, tudi če samo stoji. (Cestnina, vinjeta, registracija...)

Sem poračunal, se žal ne izide. V Sloveniji bi skupaj bil vsaj dva meseca, tako da je nekaj 100 EUR za omenjene stroške še vedno veliko manj kot pa najem. Pa še občasno kdo avto dejansko potrebuje in pride prav.
Javni prevoz žal tudi ni primeren za različne izlete vsenaokoli...

MIHAc27 je izjavil:

Kaj pa preizkusne tablice? Pride 20€+zavarovanje za 5 dni. Verjetno ceneje kot najem.

Tipično bi potreboval za par tednov zapored, verjetno nima smisla vsakih 5 dni urejati novih začasnih tablic (če je to sploh možno)?

wcpapir je izjavil:

- Na zavarovalni polici izbereš uporabnika, sorodnika, in na registraciji vpišeš istega uporabnika, tako boš lahko lastnik avtomobila, vseeno boš lastnik avtomobila, avtomobil pa bo lahko registriran.

To bi bilo idealno, žal pa mislim, da ne bo šlo. Upravne enote nisem uspel priklicati (po več kot 20 minut čakanja sem se naveličal), mi je pa zavarovalni agent povedal, da 95% mora lastnik imeti prebivališče v Sloveniji, če želi tam registirati avto.

Načeloma bi celo šlo z začasnim prebivališčem, ampak registracija naj bi avtomatično prenehala ob odjavi. Prijavljanje in odjavljanje ob vsakem obisku je vseeno preveč nadležno, pa še avta vmes ne bi mogel voziti nihče. Pa še po 30 dneh od odjava bi moral vrniti tablice ali nekaj takega...
(začasno bivališče bi seveda vsakič odjavil, sicer bi tvegal, da bi moral davke doplačati v Sloveniji, kar pa bi bila daleč najdražja možnost izmed vseh :D )




Kot kaže, bo verjetno res treba prodati/prepisati avto na koga drugega, ki živi v SLO, novi lastnik pa bi napisal pooblastilo, da lahko avto vozim jaz.
Ali je kakšen problem, če kupoprodajna pogodba določa, da imam tudi po prodaji še vedno predkupno pravico avto kadardkoli odkupiti nazaj po neki simbolični ceni, recimo 100 EUR?

Je pa agent opozoril, da lahko bonus prenesem samo na ožje sorodnike, drugače novi lastnik plača polno ceno zavarovanja. Na srečo pa ima lahko ista oseba več bonusov, tako da če sorodnik stolče svoj avto, "moj" bonus na "mojem" avtu ostane nedotaknjen.

Bom poskusil še enkrat poklicati na upravno enoto, danes so me čisto razkurili ko sem se v skoraj pol ure premaknil samo za eno čakalno mesto v vrsti.;((

matobeli ::

ma ne, ti samo vpišeš enega uporabnika (sorodnika) avtomobila, in na njegovo ime se bo potem avto registriral, zavarovalna polica in lastništvo bosta pa še vedno tvoja.

To ti vse nardi teta na tehničnih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

janez2000 ::

matobeli je izjavil:

ma ne, ti samo vpišeš enega uporabnika (sorodnika) avtomobila, in na njegovo ime se bo potem avto registriral, zavarovalna polica in lastništvo bosta pa še vedno tvoja.

Si prepričan? Potemtakem se je agent zmotil (je pa res rekel, naj dodatno preverim).

Torej lastništvo vozila dejansko ni važno, pomembno je le, da je zavarovalna polica (in potem registracija) pisana na nekoga z bivališčem v Sloveniji? Morda veš na pamet, kje v zakonih to piše?

To je pa res terna, bom tudi še poklical na upravno enoto, ziher je ziher.

matobeli ::

Ne, nisem čist 100%, ker sem to počel samo 1x in še to 10+let nazaj :)

Dej poklič jutr na AMZS pa vprašej, pusti upravno enoto, tolk enostavna možnost da se jo splača preverit pa tud če je v resnic bolj long-shot.

blink ::

janez2000 je izjavil:

matobeli je izjavil:

ma ne, ti samo vpišeš enega uporabnika (sorodnika) avtomobila, in na njegovo ime se bo potem avto registriral, zavarovalna polica in lastništvo bosta pa še vedno tvoja.

Si prepričan? Potemtakem se je agent zmotil (je pa res rekel, naj dodatno preverim).

Torej lastništvo vozila dejansko ni važno, pomembno je le, da je zavarovalna polica (in potem registracija) pisana na nekoga z bivališčem v Sloveniji? Morda veš na pamet, kje v zakonih to piše?

To je pa res terna, bom tudi še poklical na upravno enoto, ziher je ziher.


Kaj si izvedel? Tudi mene zanima katera opcija pride najbolj v postev.

janez2000 ::

Tako, pa sem uspet priklicati tudi upravno enoto, povedali so mi enako kot na AMZS - avto lahko registrira samo lastnik, ki ima bivališče v Sloveniji, tudi če ga registrira za drugega uporabnika.
Bivališče je lahko tudi začasno, ampak ob odjavi registracija preneha in je potem ob vsakem prihodu in odhodu prijavljati/odjavljati, kar zna biti nadležno.

Predlagali so, da se naredi kupoprodajna pogodba na nekoga drugega, davka ni, zgolj administrativna taksa dobrih 20 EUR (na okencu za registracije). V pogodbo se lahko doda tudi razne člene, da novi lastnik ne sme prodajati avtomobila naprej, ga ne sme predelovati, da ima stari lastnik predkupno pravico za 100 EUR in podobno. Na ta način se lastnik formalno zamenja, a ima stari lastnik še vedno veliko vzvodov, če pride do kakšnega spora.

Bonus se pa lahko prenaša zgolj na ožje sorodnike, tako da je smiselno avto prepisati na nekoga, ki mu lahko bonus podarimo, da ni treba plačati polnega zavarovanja.

Tako nekako.

blink ::

janez2000 je izjavil:

Tako, pa sem uspet priklicati tudi upravno enoto, povedali so mi enako kot na AMZS - avto lahko registrira samo lastnik, ki ima bivališče v Sloveniji, tudi če ga registrira za drugega uporabnika.
Bivališče je lahko tudi začasno, ampak ob odjavi registracija preneha in je potem ob vsakem prihodu in odhodu prijavljati/odjavljati, kar zna biti nadležno.

Predlagali so, da se naredi kupoprodajna pogodba na nekoga drugega, davka ni, zgolj administrativna taksa dobrih 20 EUR (na okencu za registracije). V pogodbo se lahko doda tudi razne člene, da novi lastnik ne sme prodajati avtomobila naprej, ga ne sme predelovati, da ima stari lastnik predkupno pravico za 100 EUR in podobno. Na ta način se lastnik formalno zamenja, a ima stari lastnik še vedno veliko vzvodov, če pride do kakšnega spora.

Bonus se pa lahko prenaša zgolj na ožje sorodnike, tako da je smiselno avto prepisati na nekoga, ki mu lahko bonus podarimo, da ni treba plačati polnega zavarovanja.

Tako nekako.


Če ima sorodnik že svoj avto s premijskim razredom 1 (zavarovalni bonus -55%), ti imaš na svojem tudi razred 1 (zavarovalni bonus -55%) in avto prepišeš na tega sorodnika. Ali bo prepisan avto imel zavarovalni bonus -55%? Sorodnik bi imel potem dva avtomobila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blink ()

DostMam ::

janez2000 je izjavil:

...
Bivališče je lahko tudi začasno, ampak ob odjavi registracija preneha in je potem ob vsakem prihodu in odhodu prijavljati/odjavljati, kar zna biti nadležno.

Predlagali so, da se naredi kupoprodajna pogodba na nekoga drugega, ...
Tako nekako.

Mojih 5 centov: predlagali so vam tako, da je za njih njmanj nadležno. Z začasnim bivališčem imajo oni sitnosti in ne vi. Velja 2 leti, torej dlje kot registracija, lahko ga podaljšate preko portala iz tujine, razlogov za prijavo vam ni treba pojasnjevati. Edini haklc je, da morate imeti nepremičnino na naslovu, kjer se boste prijavili oz. vam to mora pisno dovoliti lastnik nepremičnine.

In bolj za hec, kot za res: začasno bivališče lahko (menda) prijavite tudi na lokalnem zavodu za socialno delo kot mestu za vročanje listin...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DostMam ()

Motion ::

blink je izjavil:

janez2000 je izjavil:

Tako, pa sem uspet priklicati tudi upravno enoto, povedali so mi enako kot na AMZS - avto lahko registrira samo lastnik, ki ima bivališče v Sloveniji, tudi če ga registrira za drugega uporabnika.
Bivališče je lahko tudi začasno, ampak ob odjavi registracija preneha in je potem ob vsakem prihodu in odhodu prijavljati/odjavljati, kar zna biti nadležno.

Predlagali so, da se naredi kupoprodajna pogodba na nekoga drugega, davka ni, zgolj administrativna taksa dobrih 20 EUR (na okencu za registracije). V pogodbo se lahko doda tudi razne člene, da novi lastnik ne sme prodajati avtomobila naprej, ga ne sme predelovati, da ima stari lastnik predkupno pravico za 100 EUR in podobno. Na ta način se lastnik formalno zamenja, a ima stari lastnik še vedno veliko vzvodov, če pride do kakšnega spora.

Bonus se pa lahko prenaša zgolj na ožje sorodnike, tako da je smiselno avto prepisati na nekoga, ki mu lahko bonus podarimo, da ni treba plačati polnega zavarovanja.

Tako nekako.


Če ima sorodnik že svoj avto s premijskim razredom 1 (zavarovalni bonus -55%), ti imaš na svojem tudi razred 1 (zavarovalni bonus -55%) in avto prepišeš na tega sorodnika. Ali bo prepisan avto imel zavarovalni bonus -55%? Sorodnik bi imel potem dva avtomobila.


Bonus je vezan na vozilo in ne na osebo. Tako da ja, lahko maš več vozil z polnim bonusom če hočeš.

janez2000 ::

DostMam je izjavil:


Mojih 5 centov: predlagali so vam tako, da je za njih njmanj nadležno. Z začasnim bivališčem imajo oni sitnosti in ne vi. Velja 2 leti, torej dlje kot registracija, lahko ga podaljšate preko portala iz tujine, razlogov za prijavo vam ni treba pojasnjevati. Edini haklc je, da morate imeti nepremičnino na naslovu, kjer se boste prijavili oz. vam to mora pisno dovoliti lastnik nepremičnine.

Žal ta možnost ne pride v poštev, kot sem že zgoraj pojasnil, ker nočem tvegati, da bi samo zaradi tega trenutno moral doplačevati dohodnino v Sloveniji. Pa zato, ker kdo tudi vmes avto potrebuje in ker je po 30-ih dneh od odjave potrebno vračati tablice (in jih pri naslednjem obisku ponovno pridobiti).
Ne rečem, če bi šlo samo za poklikanje prebivališča preko euprave, tako pa so še dodatni postopki če sem prav razumel...

blink je izjavil:


Če ima sorodnik že svoj avto s premijskim razredom 1 (zavarovalni bonus -55%), ti imaš na svojem tudi razred 1 (zavarovalni bonus -55%) in avto prepišeš na tega sorodnika. Ali bo prepisan avto imel zavarovalni bonus -55%? Sorodnik bi imel potem dva avtomobila.

Na zavarovalnici so pojasnili, da je to možno, ista oseba ima lahko več bonusov, vsak je vezan na svoje vozilo. To je dobro, če pride do nesreče z drugim avtom, ker tvoj prenešeni bonus ostane nedotaknjen in se lahko kot tak zmeraj prenese od sorodnika nazaj.

karafeka ::

Če obdržiš stalni naslov v Sloveniji in imaš center ekonomskih interesov v drugi državi EU (si tam zaposlen in tam živiš več kot 183 dni na leto, ter nimaš žene oz. otrok, ki bi ostali v Sloveniji), potem se lahko pri ugovoru dohodnine v Sloveniji sklicuješ na mednarodno pogodbo o izogibu dvojnega obdavčevanja med Irsko in Slovenijo in boš oproščen plačila dohodnine na dohodek iz države pogodbenice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

kloko ::

karafeka je izjavil:

in boš oproščen plačila dohodnine

razliko bo še vedno doplačal, če bi bilo treba, to je njemu jasno. To je tudi kamen spotike pri vseh čezmejnih gaterbajterjih v Avstriji, ki jim tudi ni jasno, da dokler se ne odjavijo v Sloveniji, bo treba doplačevati razliko v dohodnini... In nobeni dopisni advokati in ustavna sodišča niso pomagala.

L.p., Kloko

delavec44 ::

Bonus je res vezan na vozilo, zgubi pa lahko lastnik 2 vozil, zaradi škode pri enem, morebitne popuste za neškodno dogajanje pri obeh. Tu gledajo pa stranko. V takih primerih se splača imeti vsak avto na drugi zavarovalnici.

karafeka ::

kloko je izjavil:

karafeka je izjavil:

in boš oproščen plačila dohodnine

razliko bo še vedno doplačal, če bi bilo treba, to je njemu jasno. To je tudi kamen spotike pri vseh čezmejnih gaterbajterjih v Avstriji, ki jim tudi ni jasno, da dokler se ne odjavijo v Sloveniji, bo treba doplačevati razliko v dohodnini... In nobeni dopisni advokati in ustavna sodišča niso pomagala.

L.p., Kloko


Ti dohodnino in prispevke plačuješ v državi, kjer živiš.
Če delaš in živiš v drugi džravi Eu in kljub temu, da imaš stalno prebivališče še vedno v Sloveniji, ne rabiš plačevat dohodnine v Sloveniji za prihodke iz države, kjer živiš (pod pogoji, ki sem jih omenil v mojem prejšnjem postu in pa Slovenija mora imeti pogodbo o izogibu dvojnega obdavčevanja s to državo). Obstaja cel kup lepo spisanih navodil od fursa objavljenih na internetu, kako je s tem.

Problem sta predvsem dva:
1. zakonodaja, ki postaja v vseh pogledih preveč zapletena in kompleksna (po celem svetu).
2. ljudje posledično ne vejo, kakšne pravice imajo, ker se jim ne da zapravljat časa z iskanjem.

EDIT: aja, janez2000 je že odjavil stalno prebivališče v Sloveniji. Ah, smola potem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

wcpapir ::

Motion je izjavil:

blink je izjavil:

janez2000 je izjavil:

Tako, pa sem uspet priklicati tudi upravno enoto, povedali so mi enako kot na AMZS - avto lahko registrira samo lastnik, ki ima bivališče v Sloveniji, tudi če ga registrira za drugega uporabnika.
Bivališče je lahko tudi začasno, ampak ob odjavi registracija preneha in je potem ob vsakem prihodu in odhodu prijavljati/odjavljati, kar zna biti nadležno.

Predlagali so, da se naredi kupoprodajna pogodba na nekoga drugega, davka ni, zgolj administrativna taksa dobrih 20 EUR (na okencu za registracije). V pogodbo se lahko doda tudi razne člene, da novi lastnik ne sme prodajati avtomobila naprej, ga ne sme predelovati, da ima stari lastnik predkupno pravico za 100 EUR in podobno. Na ta način se lastnik formalno zamenja, a ima stari lastnik še vedno veliko vzvodov, če pride do kakšnega spora.

Bonus se pa lahko prenaša zgolj na ožje sorodnike, tako da je smiselno avto prepisati na nekoga, ki mu lahko bonus podarimo, da ni treba plačati polnega zavarovanja.

Tako nekako.


Če ima sorodnik že svoj avto s premijskim razredom 1 (zavarovalni bonus -55%), ti imaš na svojem tudi razred 1 (zavarovalni bonus -55%) in avto prepišeš na tega sorodnika. Ali bo prepisan avto imel zavarovalni bonus -55%? Sorodnik bi imel potem dva avtomobila.


Bonus je vezan na vozilo in ne na osebo. Tako da ja, lahko maš več vozil z polnim bonusom če hočeš.


Trditev da je bonus vezan na vozilo ne drži. Potem kupiš nov avto in nimaš bonusa ? Imaš prav drug stavek, samo v prvem si podal napačno trditev.

Če ima sorodnik že svoj avto s premijskim razredom 1 (zavarovalni bonus -55%), ti imaš na svojem tudi razred 1 (zavarovalni bonus -55%) in avto prepišeš na tega sorodnika. Ali bo prepisan avto imel zavarovalni bonus -55%? Sorodnik bi imel potem dva avtomobila.


Ja drži. Paziti moraš le, da ima sorodnik vozniško dovoljenje dlje kot 11 let. Za vsako leto vozniškega dovoljenja lahko prevzameš le 5% bonusa. Primer če ima obdarjenec 5 let izpit za avto, ti pa mu podariš bonus, bo upravičen le do 25% bonusa, ostalo pa gre v nič.

delavec44 je izjavil:

Bonus je res vezan na vozilo, zgubi pa lahko lastnik 2 vozil, zaradi škode pri enem, morebitne popuste za neškodno dogajanje pri obeh. Tu gledajo pa stranko. V takih primerih se splača imeti vsak avto na drugi zavarovalnici.


Bonus ni vezan na vozilo, ker ga lahko prestaviš na vsakokratno vozilo, bonus je vezan na stranko, gre pa ga uveljavit le na enem vozilu hkrati. Zaradi morebitne škode na enem vozilu, izgubiš bonus samo po tisti polici s katero je bila škoda povzročena, enako je s popustom na brezškodno dogajanje, tako da ne vem od kje ti takšne trditve. Je pa res, da imaš potem pri zavarovalnici slabši škodni rezultat, kar pomeni, da ni nujno da boš pri sklepanju nove police, če ne gre za podaljšanje dobil iste variabilne popuste, kot si jih imel.

Sam stremim k temu, da se popusti ohranjajo tudi ob slabšem škodnem rezultatu, ker samo tako dobimo "denar nazaj". Najslabše je, da ti stranka po večji škodi odide na drugo zavarovalnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

delavec44 ::

wcpapir je izjavil:

Bonus ni vezan na vozilo, ker ga lahko prestaviš na vsakokratno vozilo, bonus je vezan na stranko, gre pa ga uveljavit le na enem vozilu hkrati. Zaradi morebitne škode na enem vozilu, izgubiš bonus samo po tisti polici s katero je bila škoda povzročena, enako je s popustom na brezškodno dogajanje, tako da ne vem od kje ti takšne trditve. Je pa res, da imaš potem pri zavarovalnici slabši škodni rezultat, kar pomeni, da ni nujno da boš pri sklepanju nove police, če ne gre za podaljšanje dobil iste variabilne popuste, kot si jih imel.


Na WIZu so mi komplicirali. Sem šel potem z enim avtom drugam. Šlo je za podaljšanje.
Citiram: "Žal se škoda gleda na osebo in ne na voznika kot tudi ne na vozilo, zato tudi premija vpliva na vse sklenjene police."

user4683 ::

karafeka je izjavil:

kloko je izjavil:

karafeka je izjavil:

in boš oproščen plačila dohodnine

razliko bo še vedno doplačal, če bi bilo treba, to je njemu jasno. To je tudi kamen spotike pri vseh čezmejnih gaterbajterjih v Avstriji, ki jim tudi ni jasno, da dokler se ne odjavijo v Sloveniji, bo treba doplačevati razliko v dohodnini... In nobeni dopisni advokati in ustavna sodišča niso pomagala.

L.p., Kloko


Ti dohodnino in prispevke plačuješ v državi, kjer živiš.
Če delaš in živiš v drugi džravi Eu in kljub temu, da imaš stalno prebivališče še vedno v Sloveniji, ne rabiš plačevat dohodnine v Sloveniji za prihodke iz države, kjer živiš (pod pogoji, ki sem jih omenil v mojem prejšnjem postu in pa Slovenija mora imeti pogodbo o izogibu dvojnega obdavčevanja s to državo). Obstaja cel kup lepo spisanih navodil od fursa objavljenih na internetu, kako je s tem.

Problem sta predvsem dva:
1. zakonodaja, ki postaja v vseh pogledih preveč zapletena in kompleksna (po celem svetu).
2. ljudje posledično ne vejo, kakšne pravice imajo, ker se jim ne da zapravljat časa z iskanjem.

EDIT: aja, janez2000 je že odjavil stalno prebivališče v Sloveniji. Ah, smola potem.

(Stalni) naslov je en izmed prvih kriterijev, ki se upostevajo pri presoji (odjave) davcnega rezidentstva. Ce ga ne spremenis si najmanj v prekrsku, ker ne izkazuje lokacije tvojega dejanskega, dlje casa trajajocega bivanja. Vsekakor pa ti precej zakomplicira dokazovanje rezidentstva - furs bo rekel, da si (tudi) slovenski davcni rezident, in zavezan za dohodnino (tudi) v sloveniji... ti pa se j*baj z dokazovanjem na sodiscu. In to za 5 let nazaj.

Torej z naslovom se ni pametno igrati, ce te dejansko ni tukaj. Pri svojih izracunih upostevaj tudi izgubo vrednosti avta - vsako leto izgubi kakih 10% nabavne vrednosti. Je res vredno imeti avto, ki ga nihce ne uporablja 80% casa, vsako leto pa izgubi 2 jurja vrednosti? Ce je twingo morda to ni relevantno, ker izgubi samo 200eur :))

karafeka ::

user4683 je izjavil:


(Stalni) naslov je en izmed prvih kriterijev, ki se upostevajo pri presoji (odjave) davcnega rezidentstva. Ce ga ne spremenis si najmanj v prekrsku, ker ne izkazuje lokacije tvojega dejanskega, dlje casa trajajocega bivanja. Vsekakor pa ti precej zakomplicira dokazovanje rezidentstva - furs bo rekel, da si (tudi) slovenski davcni rezident, in zavezan za dohodnino (tudi) v sloveniji... ti pa se j*baj z dokazovanjem na sodiscu. In to za 5 let nazaj.


A to govoriš iz lastnih izkušenj ali pa čula rekla?
Če si pustiš stalni naslov v Sloveniji, potem te furs smatra za dvojnega rezidenta, ampak ni pa ti treba plačevat (razliko) dohodnine za prihodke iz države kjer delaš in živiš večino leta (pod pogoji iz mojega prvega posta) In to jim moraš z ustreznimi dokumenti dokazovat vsako leto in se sklicevat na prave člene. In lahko imaš bančni račun v Sloveniji in registriran avto, prav tako nepremičnino. Ampak to OPu zdaj bolj malo pomaga, ker ni več prijavljen v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

zee ::

Potrjujem, kar je napisal znupy. V naši skupnosti Slovencev smo šli vsi čez to. Folk je tudi dobil za doplačat davke FURS-u za nazaj.

Naš nasvet vsem novincem je, da odjavijo stalno prebivališče in davčno rezidenco.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

user4683 ::

O kaksnem rezidentstvu govoris? Davcnem? Ce si davcni rezident dveh drzav, placujes davke v obeh drzavah (seveda ne dvojno, saj se placilo davkov v eni uposteva tudi v drugi in se placa samo razliko). Ce se zelis temu izogniti, v eni drzavi odjavis davcno rezidentstvo - to dokazujes s tem, da imas center ekonomskih in zivljenjskih interesov v drugi drzavi in ne v Sloveniji. Ce imas stalni naslov v Sloveniji, potem je tvoj center interesov ocitno v Sloveniji, drugace bi ga ze moral spremeniti, saj po zakonu mora odrazati stanje dejanskega dlje casa trajajocega prebivanja.

Seveda so se drugi kriteriji, po katerih se presoja kje je tvoj center... in cisto mozno, da ce stalnega naslova slucajno nisi spremenil, ti ob odjavi rezidentstva se vseeno upostevajo, da stalno bivas kje drugje.

Ne vem pa o kaksnem letnem dokazovanju govoris. Ko se izselis uredis odjavo davcnega rezidentstva (naslov v tujini je pomemben podatek na obrazcu), ko ti FURS izda odlocno o tem, da nisi vec rezident je to to, za njih skoraj vec ne obstajas (razen za dohodke z virom v Sloveniji). In ta odlocba velja dokler se spet za dlje casa ne vrnes nazaj in ponovno vzpostavis svoj "ekonomski in druzbeni center interesov".

zee ::

Natanko tako.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

user4683 ::

Seveda je, ker je logika tega precej enostavna:) Ampak mnogim se vseeno dela tezave in mislijo, da ko stopis cez drzavno mejo, pa (davcna) zakonodaja prejsnje drzave kar naenkrat ne velja vec.

Kot si rekel (zee) - ko se izselis, takoj odjavis stalni naslov in davcno rezidentstvo. Sele kot je to urejeno, si lahko siguren, da sloveniji nisi vec dolzan nic. Vse ostalo je hoja po tankem ledu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

karafeka ::

Govorim v primeru, da si dvojni rezident tako Slovenije in druge EU države na podlagi zakona dohodnini in mednarodne pogodbe o izogibu dvojnega obdavčevanja. In center življenjskih interesov se gleda predvsem iz vidika družine. Vama bom kasnej najdu navodila.....

user4683 ::

Mislim, da precej dobro iz prve roke poznava pravila o davcnem rezidentstvu in dvojnih obdavcitvah. Izogibanje dvojni obdavcitvi ne pomeni, da drugi drzavi ne placas nic, ampak samo to, da v drugi drzavi ne placas se enkrat tisto, kar si ze v prvi, ampak mogoce zgolj razliko, ce so taksni dohodko v drugi drzavi obdavceni visje.

zee ::

Jap. Se ni za hecat, ker hitro dobiš položnico za nekaj evrskih tisočakov.

karafeka je izjavil:

Govorim v primeru, da si dvojni rezident tako Slovenije in druge EU države na podlagi zakona dohodnini in mednarodne pogodbe o izogibu dvojnega obdavčevanja. In center življenjskih interesov se gleda predvsem iz vidika družine. Vama bom kasnej najdu navodila.....


Gleda se (FURS namreč) vse od mobilne telefonske številke, lastništva premičnin in nepremičnin do vrednostnih papirjev oz. kakršnokoli premoženje. Še pogodbo o zaposlitvi v tujini, iz katere je razvidno, da boš v tujini več let (višina plače ni tako pomembna), in enosmerno letalsko karto je dobro priložiti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

karafeka ::

Ne vem, se mi zdi da moje poste sploh ne bereta. Jaz govorim da obdržiš stalni naslov v Sloveniji, ne pa da dokazuješ da se boš za vedno odselil.

Tole odločbo sodišča sem na hitro našel https://www2.deloitte.com/si/sl/pages/t...

Na podlagi tega je pozneje furs pripravil navodila kakšne vse možnosti imaš pri delu v tujini.
Predvidevam, da se je veliko ljudi odselili pred 2015, kjer je bilo res potebno se kompletno odselit iz slo ( odjavit stalni naslov itd), da nisi moral doplačevati dohodnine v Slo.

Sem na telefonu in še zgodaj je, pa mal težko iščem člene in zakone in ta fursova navodila.

user4683 ::

Ne vem, kaj ima to tvoje pisanje sploh veze s tem, kar sprasuje avtor te teme, ki je ze v prvem stavku povedal, da se je tja izselil. In zdaj se o tem prepucavamo ze pol strani, avtor pa ni nic blizje registraciji avta:)

karafeka ::

To sem napisal že prej, da mu to več ne pomaga, potem pa ste me začeli napadat, da nimam pojma o rezidenstvu in zdaj se sam še branim in skušam odpreti oči nevednim ;)

user4683 ::

Se vedno sem mnenja, da o rezidentstvu ti ni cisto jasno kako stvari potekajo, lahko odpremo fork in nadaljujemo tam :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219550 (6700) karafeka
»

Registracija / prepis vozila s pooblastilom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5625364 (9379) johanblond
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12131320 (15956) SmeskoSnezak
»

Selitev v Švico

Oddelek: Loža
429658 (6415) joze67
»

Zaposlitev v dveh drŽavah

Oddelek: Problemi človeštva
4510138 (8986) black ice

Več podobnih tem