» »

Forex davek slovenija

Forex davek slovenija

rocketeer ::

pozdravljeni,
zanima me ce ima gdo kakrse koli izkusnje glede oddaje davcne napovedi za trgovanje z valutami.

V objavljeni brosuri

DAVEK OD DOBIČKA OD ODSVOJITVE IZVEDENIH FINANČNIH INSTRUMENTOV
JANUAR 2020


je navedeno


6.3 Davčne stopnje

Davek po ZDDOIFI se izračuna in plača po stopnji:
40%, če je dobiček dosežen z odsvojitvijo izvedenega finančnega instrumenta pred potekom dvanajstih mesecev imetništva oziroma dvanajstih mesecev od sklenitve posla;

in kasneje

Vprašanje 3: Ali je fizična oseba obdavčena za kapitalske dobičke, dosežene s promtnim (spot) valutnim trgovanjem? (15. 1. 2015)

Odgovor 3:
Dobiček, dosežen s posli promtnega (spot) valutnega trgovanja, ki jih sklepa fizična oseba, ki ne opravlja dejavnosti, ni predmet obdavčitve po ZDDOIFI, niti ni predmet obdavčitve po poglavju III. 6. 3 (Dobiček iz kapitala) Zakona o dohodnini - ZDoh-2.


toraj ce recimo pri brokerju oanda odprem pozicijo v vzvodom 1:30 in pri tem naredim 100e profita a se steje to v davcno stopnjo 40% ali spada pod neobdavceno skupino ker sem fizicna oseba in dobicek ni bil dosezen v okvirju opravljanja dejavnosti?

lp

kriptobog ::

Na forex ni davka.

V tej brosuri, ki si jo prilepil, poglej poglavje 4.0, pod b) Valutno trgovanje.

Ampak to velja dokler trgujes forex s svojim kapitalom. Ce trgujes recimo s kapitalom prop firm, potem velja, da za njih izvajas storitev.
Ne rabis nic prijavljati in oddajati. Lepote forexa v Sloveniji ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

rocketeer ::

Hvala za odgovor. Sedaj se komaj zadeva zakomplicira oz se mi vsaj zdi tako.

Toraj
Vzamimo naprimer brokerje IGmarket , ic market, cmc market, oanda v koliko vem bi naj vsi ti brokerji bili CFD brokerji. Toraj ko z njimo trejdas recimo eur/usd a trejdas spot fx ali CFD fx? Kajti v 4.b govori samo o spot fx.


Kaj pa glede vzvoda(leverage) pri brokerju? Na nek nacin je to tudi sposojen kapital od brokerja ki omogoca nakup vecje pozicije a to spada se vedno pod rubriko 4.b?

kriptobog ::

Trguješ spot fx. Ta leverage ne šteje za tuj kapital. Če bi želel trejdati forex brez leverage-a bi rabil zelo konkreten znesek, da bi lahko kaj obrnil :)

LLPMR ::

rocketeer je izjavil:

Hvala za odgovor. Sedaj se komaj zadeva zakomplicira oz se mi vsaj zdi tako.
Toraj
Vzamimo naprimer brokerje IGmarket , ic market, cmc market, oanda v koliko vem bi naj vsi ti brokerji bili CFD brokerji. Toraj ko z njimo trejdas recimo eur/usd a trejdas spot fx ali CFD fx? Kajti v 4.b govori samo o spot fx.


Tudi sam imam podobno vprašanje. Zgoraj omenjeni brokerji so CFD brokerji. Tradeaš FOREX CFD spot in ne dejanskih valut. Torej ne trguješ z valutami ampak "stavljaš", če bo vrednost valute padla/rasla ena proti drugi. Na podlagi česa to spada pod 4b? Sam sklepam, da bi pod scenarij 4b spadal primer, ko bi šel kupit dejansko valuto za določeno vrednost, ter jo kasneje prodal za določeno vrednost.

Primer A:
Imam 1000€ na računu.

Hipotetično je EUR/USD 1 proti 1,1

Zamenjam za USD, sedaj imam na računu 1100$ - posedujem 1100$ in 0 €.

Čez nekaj časa je EUR/USD 1 proti 1. Zamenjam nazaj v EUR in imam sedaj 1100€ in 0$. Profit 100€. Primer valutnega trgovanja pod 4b, ki se ne davči.

Primer B:
Imam 1000€ na računu.

Hipotetično je EUR/USD 1 proti 1,1

"Stavim" (CFD) 1000€, da bo USD čez čas več vreden, recimo razmerje 1:1. Nikoli v celotni fazi ne posedujem USD.
Čez nekaj časa se izkaže, da imam prav in recimo, da dobim zato znesek 1100€, profit 100€. Primer CFD trgovanja, ki se davči po 40% ali se motim?

Ima kdo konkretne informacije?

tjasa123 ::

kriptobog je izjavil:

Na forex ni davka.

V tej brosuri, ki si jo prilepil, poglej poglavje 4.0, pod b) Valutno trgovanje.

Ampak to velja dokler trgujes forex s svojim kapitalom. Ce trgujes recimo s kapitalom prop firm, potem velja, da za njih izvajas storitev.
Ne rabis nic prijavljati in oddajati. Lepote forexa v Sloveniji ;)


Zivjo!

Ali je to se aktualno, da ni davka na forex trgovanje s prop firmami? Torej preprosto trgujem in si izplačujem dobiček na svoj slovenski račun, tudi večje vsote?

Kje je to uradno zapisano oz razloženo?

Hvala v naprej za odgovor!! :)

kriptobog ::

tjasa123 je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Na forex ni davka.

V tej brosuri, ki si jo prilepil, poglej poglavje 4.0, pod b) Valutno trgovanje.

Ampak to velja dokler trgujes forex s svojim kapitalom. Ce trgujes recimo s kapitalom prop firm, potem velja, da za njih izvajas storitev.
Ne rabis nic prijavljati in oddajati. Lepote forexa v Sloveniji ;)


Zivjo!

Ali je to se aktualno, da ni davka na forex trgovanje s prop firmami? Torej preprosto trgujem in si izplačujem dobiček na svoj slovenski račun, tudi večje vsote?

Kje je to uradno zapisano oz razloženo?

Hvala v naprej za odgovor!! :)


Ce delas s prop firmami, potem placas davek. To ni bilo nikoli brez. Trgovanje s prop firmo je dejavnost in ne trgovanje in tudi furs gleda to tako. Torej, lahko registriras dejavnost, recimo sp, lahko doo, ce imas velike zneske, lahko pa nic pa bo furs to stel kod podjemno pogodbo.

anketar ::

prop?

kriptobog ::

anketar je izjavil:

prop?


ftmo.com recimo
Opravis challenge, dobis "kapital" s katerim trgujes, 80% profita ki naredis ostane tebi.
V resnici je to izjemen poslovni model in ne trgujes njihovega kapitala, ampak demo racun, ampak ti od narejenega profita vseeno dobis profit split. Izplacajo iz vrece, ki jo polnejo s prodajo challengov. Od vseh, ki kupijo challenge jih manj kot 1% pride do prvega izplacila. Nedolgo nazaj so objavili statistiko, ki je brutalna. V povprecju izplacajo en profit split na 160k prodaje challengov. Easy money za njih.
Jaz sem pri tej firmi trgoval skoraj dve leti. NAredil prvi milijon in seaj trgujem samo se svoj osebni kapital. Tako da za nabrat kapital je tole odlicna zadeva.

anketar ::

ok, prvič slišm za tako zadevo, treba mal resercha narest, sliš se zanimivo

tjasa123 ::

O super!

Hvala za odgovor!

mogoce ves tudi kako je z davkom pri kriptovalutah? Ali tam tudi ne placam davka, ce trgujem s svojim kapitalom? V mislim imam trgovanje kriptovalut preko exchangov, kot npr Bybit in Binance in ne preko forex brokerjev, ki ponujajo tudi kriptovalute.

Moram sama sicer se veliko raziskati. Do sedaj nisem nikoli denarja izplacala, ampak preprosto placevala, kar je mozno placati direktno z bitcoinom ...

Ce slucajno poznas dobro racunovodjo, ki se ukvarja urejanjem davkov forex in/ali kripto trgovanja , bom pa zelo vesela priporocila.

Email VODJA ::

kriptobog je izjavil:

anketar je izjavil:

prop?


ftmo.com recimo
Opravis challenge, dobis "kapital" s katerim trgujes, 80% profita ki naredis ostane tebi.
V resnici je to izjemen poslovni model in ne trgujes njihovega kapitala, ampak demo racun, ampak ti od narejenega profita vseeno dobis profit split. Izplacajo iz vrece, ki jo polnejo s prodajo challengov. Od vseh, ki kupijo challenge jih manj kot 1% pride do prvega izplacila. Nedolgo nazaj so objavili statistiko, ki je brutalna. V povprecju izplacajo en profit split na 160k prodaje challengov. Easy money za njih.
Jaz sem pri tej firmi trgoval skoraj dve leti. NAredil prvi milijon in seaj trgujem samo se svoj osebni kapital. Tako da za nabrat kapital je tole odlicna zadeva.



Pozdravljen! Ravno trgujem z prop firmo in sem naredil cca 40k . To bo šlo sedaj na bančni račun. Ampak izplacilo sem dobil na kripto denarnico v obliko USDT. Kak zdaj to fursu prijavim? Kakšen davek bom plačal na 40k ? Hvala za odgovor

limastyle122 ::

kriptobog je izjavil:

anketar je izjavil:

prop?


ftmo.com recimo
Opravis challenge, dobis "kapital" s katerim trgujes, 80% profita ki naredis ostane tebi.
V resnici je to izjemen poslovni model in ne trgujes njihovega kapitala, ampak demo racun, ampak ti od narejenega profita vseeno dobis profit split. Izplacajo iz vrece, ki jo polnejo s prodajo challengov. Od vseh, ki kupijo challenge jih manj kot 1% pride do prvega izplacila. Nedolgo nazaj so objavili statistiko, ki je brutalna. V povprecju izplacajo en profit split na 160k prodaje challengov. Easy money za njih.
Jaz sem pri tej firmi trgoval skoraj dve leti. NAredil prvi milijon in seaj trgujem samo se svoj osebni kapital. Tako da za nabrat kapital je tole odlicna zadeva.



Ali mogoče veš koliko jih pride čez drugi challenge?Ali si lahko izplačaš vsak mesec profit split? Včeraj sem poklicala na FURS in kot fizična oseba če posluješ z prop firmami ni davka. Tako da sem v precepu kaj je sploh pravi podatek.

LLPMR ::

Vsake toliko časa kakšna prop firma objavi statistiko - nazadnje je prišla informacija o 2 step varianti - 19% jih naredi fazo 1, od teh fazo 2 naredi 42% - overall jih je funded 8%. Do prvega profit splita jih pride 3.5%. Davek se plača - ti opravljaš storitve za njih in moreš tudi pogodbo podpisat kot contractor. Če je manjši letni znesek se splača normiran s.p. Glede Fursa, ne klicat in hodit spraševat ampak pošlji pisno. Meni so v živo še čisto vsako stvar narobe povedali. Ko sem želel pisno izjavo so me napotili naj pisno pošljem - kjer sem pol dobil relativno pravo informacijo. Osebe s katerimi sem se v živo menil niso želele podat pisno izjavo.

kriptobog ::

Email VODJA je izjavil:

kriptobog je izjavil:

anketar je izjavil:

prop?


ftmo.com recimo
Opravis challenge, dobis "kapital" s katerim trgujes, 80% profita ki naredis ostane tebi.
V resnici je to izjemen poslovni model in ne trgujes njihovega kapitala, ampak demo racun, ampak ti od narejenega profita vseeno dobis profit split. Izplacajo iz vrece, ki jo polnejo s prodajo challengov. Od vseh, ki kupijo challenge jih manj kot 1% pride do prvega izplacila. Nedolgo nazaj so objavili statistiko, ki je brutalna. V povprecju izplacajo en profit split na 160k prodaje challengov. Easy money za njih.
Jaz sem pri tej firmi trgoval skoraj dve leti. NAredil prvi milijon in seaj trgujem samo se svoj osebni kapital. Tako da za nabrat kapital je tole odlicna zadeva.



Pozdravljen! Ravno trgujem z prop firmo in sem naredil cca 40k . To bo šlo sedaj na bančni račun. Ampak izplacilo sem dobil na kripto denarnico v obliko USDT. Kak zdaj to fursu prijavim? Kakšen davek bom plačal na 40k ? Hvala za odgovor


Imas kak sp ali kaj? Fursu lahko pokazes pogodbo, ki jo imas s prop firmo, ampak to je za furs podjemna pogodba, se sp bolj splaca.

LLPMR je izjavil:

Vsake toliko časa kakšna prop firma objavi statistiko - nazadnje je prišla informacija o 2 step varianti - 19% jih naredi fazo 1, od teh fazo 2 naredi 42% - overall jih je funded 8%. Do prvega profit splita jih pride 3.5%. Davek se plača - ti opravljaš storitve za njih in moreš tudi pogodbo podpisat kot contractor. Če je manjši letni znesek se splača normiran s.p. Glede Fursa, ne klicat in hodit spraševat ampak pošlji pisno. Meni so v živo še čisto vsako stvar narobe povedali. Ko sem želel pisno izjavo so me napotili naj pisno pošljem - kjer sem pol dobil relativno pravo informacijo. Osebe s katerimi sem se v živo menil niso želele podat pisno izjavo.


Ko sem jim jaz pisal so me klicali za razlago in sem visel skoraj eno uro na twlwfonu, da so zastopili kaj se grem :))

Statistike so pa brutalne. Na twitterju sem enkrat zasledil od ene firme statistiko, da od vseh, ki kupijo challenge jih pride 0.8% do prvega payouta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

pH4RD ::

Sp narest pa je zadeva rešena, kasneje pa v doo.

Me zanima a je v slo tudi SMC popularen? Twitter poka od ICT-ja.

kriptobog ::

pH4RD je izjavil:

Sp narest pa je zadeva rešena, kasneje pa v doo.

Me zanima a je v slo tudi SMC popularen? Twitter poka od ICT-ja.


Jp. Ampak saj ni ict pogruntal tega. Supply demand je bil tu ze pred njim. So pa ustvarili en velik hype okoli tega "institutional" ala "smart money" trading, v resnici je pa to svetlobna leta od institutional tradinga. Ampak hej, vazno da se course prodaja :))
Kdor ne zna ustvarit profitov iz trejdanja gre pa naredit smc course in ga prodaja :))

pH4RD ::

Hja to glede coursov je res poplava, forex/kripto..se slovenska scena je content prepakirala in prodala...za bruhat. Ga moram pa v bran vzet, to kar letos dela, ni naredil še noben "mentor";(( All 4 free, ogromno efforta ngl.
Konec koncev nima veze strategy, če ti nosi denarce.

Kaj pa je zate institutional trading? Čist genuine vprašanje. Predvidevam da po tvoje potem takem IPDA ne obstaja?

kriptobog ::

Institucije imajo high frequency trading algoritme. Manual tradinga skorajda nimajo vec za fx, tam kjer je pa poteka vecinoma na podlagi fundamentalnih podatkov in ne nekih tehnicnih analiz na grafih, kot si to mi predstavljamo, oziroma kot nam course sellerji prodajajo. Prav tako ne vidijo nasih pozicij in jim ni cilj pobrati nasih stop lossov. Na trading floorih tam gre bolj ko ne za sell high, buy low, podprto s fundamentalno analizo. Ampak tega je res malo.

pH4RD ::

Ja, se strinjam z vsem napisanim. Ravno IPDA je algoritem (Interbank price delivery algorithm), ki skrbi za premikanje cene na podlagi buyerjev/sellerjev. "Banke" kot take niti ne participirajo v tem, ampak klirinške hiše po sistemu t+1 ali t+2.
In kot big boy ne mores prodajat, če nimaš kupca. Zato je sinonim, da pobirajo retail SL.
Ampak on je edini alpa ajde eden redkih, ki zajema time&price teorijo, ostali segajo max do "ne trejdat novic".

Email VODJA ::

pH4RD je izjavil:

Sp narest pa je zadeva rešena, kasneje pa v doo.

Me zanima a je v slo tudi SMC popularen? Twitter poka od ICT-ja.

Pozdravljen !

Srčni te prosim daj malo na širše razloži sp narest . Ne hecam se zadnji dve leti sem praktično vsak dan par ur za rač. Vse ICT contente pogledal in res mi gre super z prop firmami. Trenutno vse dobičke mam na crypto walletu prek deel-a amapk bom začel na banko izplačevat.
Razloži mi prosim , SP odprem za? Za katero oz kakšo obrt. Kaj mi potem pomaga s.p oz ko izplačam recimo mesečno 20k a to izplačam na račun od s.pja? Pa furs bo vseeno zanimalo kaj to je ali kak je potem z davkom . Lepo prosim vidim da se razumeš in nikjer ne najdem prave razlage .lp

Hruška92 ::

Email VODJA je izjavil:

pH4RD je izjavil:

Sp narest pa je zadeva rešena, kasneje pa v doo.

Me zanima a je v slo tudi SMC popularen? Twitter poka od ICT-ja.

Pozdravljen !

Srčni te prosim daj malo na širše razloži sp narest . Ne hecam se zadnji dve leti sem praktično vsak dan par ur za rač. Vse ICT contente pogledal in res mi gre super z prop firmami. Trenutno vse dobičke mam na crypto walletu prek deel-a amapk bom začel na banko izplačevat.
Razloži mi prosim , SP odprem za? Za katero oz kakšo obrt. Kaj mi potem pomaga s.p oz ko izplačam recimo mesečno 20k a to izplačam na račun od s.pja? Pa furs bo vseeno zanimalo kaj to je ali kak je potem z davkom . Lepo prosim vidim da se razumeš in nikjer ne najdem prave razlage .lp


Živjo, mene pa zanima, katere videje priporočaš za ICT strategijo? Hvala :)

kriptobog ::

Hruška92 je izjavil:

Email VODJA je izjavil:

pH4RD je izjavil:

Sp narest pa je zadeva rešena, kasneje pa v doo.

Me zanima a je v slo tudi SMC popularen? Twitter poka od ICT-ja.

Pozdravljen !

Srčni te prosim daj malo na širše razloži sp narest . Ne hecam se zadnji dve leti sem praktično vsak dan par ur za rač. Vse ICT contente pogledal in res mi gre super z prop firmami. Trenutno vse dobičke mam na crypto walletu prek deel-a amapk bom začel na banko izplačevat.
Razloži mi prosim , SP odprem za? Za katero oz kakšo obrt. Kaj mi potem pomaga s.p oz ko izplačam recimo mesečno 20k a to izplačam na račun od s.pja? Pa furs bo vseeno zanimalo kaj to je ali kak je potem z davkom . Lepo prosim vidim da se razumeš in nikjer ne najdem prave razlage .lp


Živjo, mene pa zanima, katere videje priporočaš za ICT strategijo? Hvala :)


Ja za ict pogledas direkt od ict kanal. Ima vse gor.

G[e]c ::

Se pravi če sem prav zastopil, če imam lasten kapital na icmakretu in leverage 1:100, mi ni potrebno popolnoma nič prijavit in lahko vse dvigujem na lasten račun.

A velja tudi, če delam samo to in sploh ne hodim v službo ali se potem kaj spremeni?

LLPMR ::

Odvisno kaj tradeaš. Vse se davči, razen načeloma forex spot. Tam je siva cona, kot pri kriptovalutah. Torej, če opravljaš dejavnost. Če opravljaš dejavnost pa niti na Fursu ne vedo. So osnovne smernice na njihovi strani.

G[e]c ::

EUR/USD

LLPMR ::

b) Valutno trgovanje

Upoštevaje opredelitev izvedenih finančnih instrumentov v točkah 4. do 11. drugega odstavka 7. člena ZTFI-1, se za izvedene finančne instrumente po ZDDOIFI ne štejejo posli promptnega (spot) valutnega trgovanja (tj. posli, ki se takoj izvršijo, poravnava pa se lahko izvrši do nekaj dni kasneje). Navedeno je potrebno upoštevati v primeru trgovanja preko Foreign Exchange Market (FOREX). Opozoriti je potrebno, da se dobiček iz poslov promptnega (spot) valutnega trgovanja, če ga fizična oseba dosega v okviru opravljanja dejavnosti, obdavčuje kot dohodek iz dejavnosti po določbah ZDoh-2.

21vs7 ::

Email VODJA je izjavil:

pH4RD je izjavil:

Sp narest pa je zadeva rešena, kasneje pa v doo.

Me zanima a je v slo tudi SMC popularen? Twitter poka od ICT-ja.

Pozdravljen !

Srčni te prosim daj malo na širše razloži sp narest . Ne hecam se zadnji dve leti sem praktično vsak dan par ur za rač. Vse ICT contente pogledal in res mi gre super z prop firmami. Trenutno vse dobičke mam na crypto walletu prek deel-a amapk bom začel na banko izplačevat.
Razloži mi prosim , SP odprem za? Za katero oz kakšo obrt. Kaj mi potem pomaga s.p oz ko izplačam recimo mesečno 20k a to izplačam na račun od s.pja? Pa furs bo vseeno zanimalo kaj to je ali kak je potem z davkom . Lepo prosim vidim da se razumeš in nikjer ne najdem prave razlage .lp


kako si rešil tole?

Sam razmišljam o podobnem-odprtje popoldanskega normiranca...dodaten challenge mi predstavlja kako FTMO live account spravit na ime.priimek s.p....pazi, ker ko presežeš 50k prihodkov iz EU, si atipični davčni zavezanec...etc..

Mogoče še kdo drug o tem, kako pripeljete iz prop firme sredstva

mategranic ::

Ja, pri izplačilu izbereš SWIFT, napišeš podatke in ti nakažejo.

drugače pa...
Greš na FTMO Identity, in izbereš Entrepreneur (Self-employed).

mategranic ::

Uglaunem, Epilog te zgodbe:

V upanju, da dobim potrditev mnenja mnogih, da FX-TR. v Slo NI obdavčen....Žal temu ni tako.

Če kdo vpraša "Ali je Forex v Sloveniji obdavčen" bo dobil odgovor ne. (ne dovolj specifično vprašanje, ta ki pa odgovori, pa kot da ne ve kaj osebo zanima)

Ja Forex SPOT res ni obdavčen, za to pa se šteje samo in zgolj fizična pridobitev valute. A veš ko si šel k Hrvatom pa si menjal EUR V KUNE, e to res ni obdavčeno.

Tisto kar vsakega zanima ob vprašanju ali je FX obdavčen, ker je to pojem, ki je nastal v internetni kulturi Forexa..( noben ne reče, jojo js sm forex trader in hodim na pošto menjat EUR/USD)...Kar vsakega zanima..

ICMarkets, Admiral Markets, TD365, BDSWISS, TRADING212 vse to so ponudniki CFD ali Spread Betting-a. (enako, spread betting boljši, trguješ v domači valuti)

CFD ali Spread Betting pa se štejeta za izvedeni finančni inštrument.

V primeru, da se kot fizična oseba s tem ukvarjaš, se daj preko s.p. (tako se izogneš TURBO DAVKU)

Vir informacij: Prijatelj s FURSA. Ne sej ni prjatu, svetovalec je.

21vs7 ::

Ja itak...CFD je podvržen davku. Je pa treba razumet poročanje in kakšen je sedanji zakon. Turbo davek kot praviš ne rabi biti tako turbo aka40% če ga pravilno razumeš.

Kakorkoli, FTMO ima dejansko več oblik sodelovanja ja, in smo že uredili glede tega. Fokus je bil edino na tem, če ti ostanejo live accounti - ko spremeniš iz natural na enterpreneur. In ti ostanejo...reset na inital balance...potem pa mirno na s.p.
Mogoče še to..s.p. in izdajanje računov v EU ti ne uide da imaš dodatno "delo" oz če ti to poročanje nekak računovodja uredi. Srečno!

Miha 333 ::

Ja, forex trgovanje na platformah oz. brokerjih spada pod CFD, se pravi IFI in s tem 40% obdavčitev. To je v nasprotju s prepričanjem nekaterih, ki so v preteklosti trdili, da na dobičke forex trgovanja pri fizični osebi ni davka. Mnenje FURSa.

Zanima pa me teoretično, če bi to počel kot popoldanski normirani s.p. Se v tem primeru dohodek obdavči kot dohodek normiranega s.p.? Je treba na kaj posebej paziti? Trgovalni račun se mora verjetno glasiti na s.p.? Glede DDVja pa kolikor vem dobiček iz tovrstnega trgovanja ne spada pod obdavčljive transakcije za namen DDV in se ne všteva v prag za registracijo v DDV?

mategranic ::

Dobra vprašanja, če ugotoviš prosim sporoči.

Če trguješ preko posrednika, ne vem kakšen račun jim naj bi sploh izstavil ker gre za stave.

https://data.si/blog/atipicni-davcni-za...

Miha 333 ::

Miha 333 je izjavil:

Ja, forex trgovanje na platformah oz. brokerjih spada pod CFD, se pravi IFI in s tem 40% obdavčitev. To je v nasprotju s prepričanjem nekaterih, ki so v preteklosti trdili, da na dobičke forex trgovanja pri fizični osebi ni davka. Mnenje FURSa.

Zanima pa me teoretično, če bi to počel kot popoldanski normirani s.p. Se v tem primeru dohodek obdavči kot dohodek normiranega s.p.? Je treba na kaj posebej paziti? Trgovalni račun se mora verjetno glasiti na s.p.? Glede DDVja pa kolikor vem dobiček iz tovrstnega trgovanja ne spada pod obdavčljive transakcije za namen DDV in se ne všteva v prag za registracijo v DDV?

Sem izvrtal malo več informacij. Problem normiranega s.p. je v tem, da dejanski odhodki niso priznani, kar pomeni, da negativnih transakcij ne moreš odštevati od pozitivnih. Se pravi kar prodaš z izgubo, se ne upošteva kot odhodek. Upoštevajo se samo transakcije z dobičkom in te predstavljajo dohodek, ki se potem obdavči po pravilu normirancev. Torej verjetno to za večino ne pride v poštev.

LLPMR ::

Verjetno še slabše. Če prodaš z izgubo je to še vedno dohodek in gre vse v davek. Recimo daš 1k v pozicijo, prineseš nazaj 800... Zanimivo bi bilo vprašanje, če bi preko d.o.o. oz. nenormiranih oblik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LLPMR ()

Miha 333 ::

LLPMR je izjavil:

Verjetno še slabše. Če prodaš z izgubo je to še vedno dohodek in gre vse v davek. Recimo daš 1k v pozicijo, prineseš nazaj 800... Zanimivo bi bilo vprašanje, če bi preko d.o.o. oz. nenormiranih oblik.

Pri nenormiranih s.p. in d.o.o. je jasno. Po FIFO metodi, izgube in dobički se med letom pokrijejo (med istovrstnimi instrumenti). Enak princip kot npr. delnice. Rabiš pa trgovalni račun na firmo, za kar moraš v večini primerov pridobiti še LEI številko.

LLPMR ::

Premalo sem se poglabljal, torej recimo pri d.o.o je 40% ali se upošteva 19& oz sedaj 22% +25% kapitalski? Pri nenormirah sp podobno, 40% ali dohodninska lestvica?

Miha 333 ::

LLPMR je izjavil:

Premalo sem se poglabljal, torej recimo pri d.o.o je 40% ali se upošteva 19& oz sedaj 22% +25% kapitalski? Pri nenormirah sp podobno, 40% ali dohodninska lestvica?

Gre v osnovo kot vsi drugi prihodki - pri d.o.o. je potem davek 19%, pri s.p. dohodninska lestvica. S tem da pri d.o.o. če želiš izplačati dobiček kot lastnik, plačaš še 25% kot fizična oseba.

So pa pri s.p. neke izključitve, česar ne moreš opravljati kot dejavnost, glej 54. čl. Zdoh-2.

LLPMR ::

Hvala za odgovor. Še veš to mogoče - wash trading - je to samo pri delnicah ali gnjavijo tudi pri CFD, Futures? Sklepam, da samo delnice ampak pri našem Fursu se nikoli ne ve.

forexbog ::

kriptobog je izjavil:

Trguješ spot fx. Ta leverage ne šteje za tuj kapital. Če bi želel trejdati forex brez leverage-a bi rabil zelo konkreten znesek, da bi lahko kaj obrnil :)


Imam račun na prop firmu in sem prišel do prvega izplačila. Zanima me ali moram narediti sp ali si lahko samo načažem zaslužek na banko.
Si lahko nakažem na Binance in se tako izognem temu?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trgovanje s tujim kapitalom in davek

Oddelek: Loža
483744 (187) LLPMR
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784763 (2546) wajdouc

Kako se počutite ob plačevanju davkov? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21022783 (15408) BigWhale
»

Forex (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24396560 (26325) chrush

Več podobnih tem