» »

Rad bi kupil nov procesor

Rad bi kupil nov procesor

steretsjaaj ::

Pozdravljeni,

Pišem vam v zvezi s procesorjem. Imam še staro 3. generacijo i7 intelovega procesorja in bi ga rad nadgradil z 7. generacijo na primer. Vzel bi Ryzen, ampak ne vem koliko se splača glede na to da bi moral potem zamenjat še matično...

Kje v Sloveniji je trgovina kjer imajo največ zaloge oz. dobro ponudbo -iščem slovensko trgovino, ki je med najboljšimi pri nas za kupovanje rač. komponent.. Sestavljal bi sam, zanimajo me samo posamezne komponente.

V Mariboru poznam samo COMSHOP oz. COMTRON (AKCIJA.si) trgovino in Rolan, vendar imajo slabo ponudbo/zalogo..

Zanima me kje vi kaj kupujete posamezne komponente (lokacija ni težava). Nemčija, Avstrija mi ni všeč zaradi njihovih zakonsko eno-letnih garancij..

Lep pozdrav vsem!
-Steretsjaaj

ziga1990 ::

Funtech
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

ziga1990 ::

Tudi če želiš iti na 7 generacijo rabiš novo matično
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

d4vid ::

Trenutno so vsi ryzeni na istem socketu, kar pomeni da ob izbiri pravega chipseta in matične s updejti lahko prišparaš na matični, če ne rabiš vseh fićerjev zadnje generacije matičnih.
Je pa tako, da zen 4 seli procesorje na AM5 podnožje, kar pomeni da je s AM4 konec. Če maš namen v prihodnosti upgrejdat, bi počakal na AM5, ker bo spet par generacij na tem socketu.
Drugače pa če rabiš, kupi in je to to.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kixs ::

Verjetno se ti ne splaca. Odvisno kateri i7 imas, vendar tudi star i7-3770 je danes vecinoma vec kot dovolj. Ce imas SSD in dovolj rama (vsaj 8GB), potem je to to.

Ampak povej vsaj kaj delas. V dolocenih stvareh so novejsi procesorji z vec jedri pac obcutno hitrejsi.

Sam sem pred nekaj meseci nabavil Ryzen 5800X in sem ga uporabljal le 10 dni, da sem dokoncal en mini projekt, kjer je 8-jeder prav prislo. Sicer je bil misljen kot zamenjava za prenosnik. Ampak se kar tipkam na prenosniku, ki je po moci precej svoh i5-6200u, sicer dovolj rama (16GB) in NVMe 1TB Samsung+ ter 1TB SSD. Masina pa "pociva v kotu" :(

opeter ::

d4vid je izjavil:

Trenutno so vsi ryzeni na istem socketu, kar pomeni da ob izbiri pravega chipseta in matične s updejti lahko prišparaš na matični, če ne rabiš vseh fićerjev zadnje generacije matičnih.
Je pa tako, da zen 4 seli procesorje na AM5 podnožje, kar pomeni da je s AM4 konec. Če maš namen v prihodnosti upgrejdat, bi počakal na AM5, ker bo spet par generacij na tem socketu.
Drugače pa če rabiš, kupi in je to to.


Se strinjam. Ampak AM5 matične plošče in procesorji pridejo šele proti koncu tega leta, mislim na zalogo v trgovinah ... sploh pri nas. V tujini morda že kaj prej.
Lahko sicer kupiš AM4, ampak je to zdaj že slepa ulica.

Zadnji (sveži) procesorji so:


Lahko pa kupiš tudi prejšnje (glej nekatere modele v spodnji tabeli), saj razen 3D modela so ostali po zmogljivostih podobni prejšnjim.
https://www.amd.com/en/processors/ryzen



Vredno je premisliti še o Intelu (12. generacija). Matične so morda rahlo dražje, ampak verjetno lahko v trenutno aktualne čipsete(H610, B660, H670 in Z690) vstaviš 13. generacijo, ki je pravtako napovedan za konec letošnjega leta, oziroma začetek naslednjega (2023).

https://www.pcworld.com/article/609312/...

Mogoče je smiselno pretehtati še, če boš investiral v DDR5 RAM ali ne. Cene sicer počasi padajo, a še zdaleč niso tako nizko kot DDR4.
Denar je tvoj, premisli.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Rias Gremory ::

Glede trgovin: Pritožbe in pohvale računalniških trgovin
Sam imam dobre izkušnje s trgovino Mlacom.

Glede nakupa novih komponent pa glej Nakup namiznega PC-ja
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

kuglvinkl ::

jest kupm vse v Funtechu, če je karkol narobe, se da vse zment.
Your focus determines your reallity

steretsjaaj ::

Delam 3d animacije, teksturiranje (substance painter), modeliranje (tudi Zbrush), photoshop, in slično.. igram tudi igre..

Bi šel na Ryzen sam se ful ne spoznam ker sem bil vedno Intelovec. Mudi se ne, tako da bi lahko počakal na tisti AM5, katerega si D4vid omenil, razen če nebo zadeva predraga (upam da bo kaka budget opcija tudi?)

Trenutno imam i7 3. generacijo (3930K - 3.20GHz, 12CPUs), pa še kar pelje z GPU-jem GTX 1650S ter 16 GB rama.

Ako bo potrebna nova matična v vsakem primeru, bom pač še to nabavil, sam bo treba fajn preverit, se naučit kaj o novih zadevah/procesorjih (predvsem Ryzen), ker nisem ravno vešč v temu.. sicer gledam Linusa tu in tam, ampak tu se moje znanje konča..

Vsak nasvet seveda prav pride, hvala vam vsem za odgovore.
-Steretsjaaj

Zgodovina sprememb…

ziga1990 ::

rabil boš tudi nov RAM ti imaš še DDR3
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

steretsjaaj ::

ziga1990 je izjavil:

rabil boš tudi nov RAM ti imaš še DDR3


Potem pa najbolše da kupim procesor zadnje Intelove generacije, ki še paše na mojo matično (P9X79 PRO od ASUSa), pa kupim pač nov računalnik za kakšno leto.

Drugač se mi ne izplača, mi igre niso toliko pomembne, da bi vse to zamenjal sedaj..
-Steretsjaaj

mirancar ::

trenutno ni slab cajt za nakup, pocenitve so od prihoda intel 12th gen konkretne (P/P je šel ful gor)
12th gen intel ti je trenutno "first choice", cel lineup je dober razen i9K, ki je preveč navit (gretje in cena). napram ryzenom ma boljši single thread performance, tko da je v general use za slabo generacijo boljši. Nič narobe z ryzeni, če prideš kej ceneje skozi, so ble kr pocenitve zadnji mesec

lahko tudi čakaš, samo neveš kolko se boš načakal, lahko da boš doživel še kak paper launch, ker TSMC 5nm proizvodnja ima svoje omejitve. Bo pa zih cenejši in boljši DDR5 ram v prihodnosti. Mogoče bodo tudi matične cenej

mtosev ::

P9X79 PRO je že kr star mimogrede. Ne vem, če se ti splača kupiti novejši cpu za tako staro platformo. No vsaj nekaj dobrega je dejstvo, da so cpuji za tako staro platformo poceni.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

DarwiN ::

steretsjaaj, če se ne mudi, je smiselno čakat.. Ampak čakaš lahko tudi v nedogled, saj praktično vsako leto izide nova generacija, ki je ~10-30% hitrejša.

Obstoječega sistema pa nimaš kaj nadgrajevat, saj si že lastiš enega boljših procesorjev, tko da ne moreš nič pridobit.

Vsekakor ga ne biksneš z nakupom novega sistema. 12 ali 16 jedrni intel z DDR4 ramom, pa si dober za 5-10 let. Lahko tudi AMDjev 5950X. Ampak cel sistem s solidno grafično kartico hitro košta ~2k€.. Nisi povedal budgeta.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

kuglvinkl ::

ma itak, na AM4 lahko obesiš 16-core proc, če bi ga rabu, sam ko boš ti rabi hitrejš mašino, bo AM6 na razplago. Ne ga srat s čakanjem...
Your focus determines your reallity

dexterboy ::

Raje tako; ne ga srat z dobavljivostjo... ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

steretsjaaj ::

Bom počakal.. dejansko sem želel nov procesor zaradi iger, ker mi freezne svake tolko, ampak lahko živim s tem.. ustavilo me je pri ramih, res imam še DDR3 in to bo še dodatno nabilo ceno če želim imeti pol 16 oz 32 GB..

Kar se pa tiče dela na kompu pa ni nekih težav, tudi pri Zbrushu lahko navijem subdivizije do podrobnosti, kjer lahko delam fajn detajle, tako da težave so samo pri igrah, ki pa niso velik del mojega vsakdanjika.

Bom def počakal pa se oglasim def kaj ponovno :)

Fantje hvala vam še enkrat!


Edit: Darwin, običajno imam budget med 2000 in 2500 EUR samo za škatlo (brez monitorja id..). Ampak nazadnje je to bilo 12 let nazaj, cene so verjetno večje sedaj.. pač, zadnji komp, ki sem ga nabavil celotnega, sem želel imeti najboljše zadeve (sestavil mi ga je en kolega od soseda, ki se je spoznal na to)
-Steretsjaaj

Zgodovina sprememb…

ziga1990 ::

2000-2500 budget je vredu za odličen gaming računalnik
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

mtosev ::

Tudi cene grafičnih niso več tako pretirano visoke kot so bile zadnje čase.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mirancar ::

mimgrede, ta tvoj 3930k je bolj 2nd gen (sandy bridge) kot 3rd gen (ivy bridge - 3770k in podobno)
lahko ga naviješ na ene 4.5 ghz, pa bo to prineslo 20% dodatne zmogljivosti, rabiš samo nek semi-decent hladilnik

steretsjaaj ::

mirancar je izjavil:

mimgrede, ta tvoj 3930k je bolj 2nd gen (sandy bridge) kot 3rd gen (ivy bridge - 3770k in podobno)
lahko ga naviješ na ene 4.5 ghz, pa bo to prineslo 20% dodatne zmogljivosti, rabiš samo nek semi-decent hladilnik


Mam ful velik hladilnik v bistvu (mel težave da se je povešal :)), tako da bi ga lahko navil. Menda so mi nastavili v BIOSu to že..
-Steretsjaaj

opeter ::

Kakšen napajalnik imaš?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

issak ::

i7-12700, pa boš imel spet mir za nekaj časa. Seveda boš rabil tudi novo plato in DDR4 RAM.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

KTr1sk ::

Pri AMDju je res AM4 podnožje že zelo dolgo, tako da paše gor, ampak se moreš prej prepričat, če ga bo plošča prepoznala, prej preveri če je treba BIOS posodobit!
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

hojnikb ::

sam tolk v vednost, na 2011 socket grejo tut serverski xeoni, kar pomeni potencialno do 12 jeder. V tvojem primeru skoraj 2x boost.

https://www.aliexpress.com/item/4000863...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

kuglvinkl ::

hojnikb je izjavil:

sam tolk v vednost, na 2011 socket grejo tut serverski xeoni, kar pomeni potencialno do 12 jeder. V tvojem primeru skoraj 2x boost.

https://www.aliexpress.com/item/4000863...


pa je smiselno?
Your focus determines your reallity

ziga1990 ::

osebno bi jaz če je možno počakal na Raptor lake in ZEN4
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

mtosev ::

Glede, da oboje pride ven še letos mu je to verjetno najboljša izbira. Ali že sedaj 12th gen Intel cpu pa je ok za neki časa.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

kuglvinkl je izjavil:

hojnikb je izjavil:

sam tolk v vednost, na 2011 socket grejo tut serverski xeoni, kar pomeni potencialno do 12 jeder. V tvojem primeru skoraj 2x boost.

https://www.aliexpress.com/item/4000863...


pa je smiselno?

za 90e ? Why not, sploh ce mislis met za vmes, ko cakas ddr5 platformo.
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

hojnikb je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

hojnikb je izjavil:

sam tolk v vednost, na 2011 socket grejo tut serverski xeoni, kar pomeni potencialno do 12 jeder. V tvojem primeru skoraj 2x boost.

https://www.aliexpress.com/item/4000863...


pa je smiselno?

za 90e ? Why not, sploh ce mislis met za vmes, ko cakas ddr5 platformo.


kolk bo razlike za teh 90 evorv?

da ne bo pomote, sem nekoč zamenjal Q8200 za najhitrejši 9xxx, za 40 evrov. Ja malo se je poznalo. Se je splačalo? Mogoče, itak se moral pasto na novo nanesti. A bi naredil še enkrat? Ne, ker ni časa.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

kuglvinkl je izjavil:

hojnikb je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

hojnikb je izjavil:

sam tolk v vednost, na 2011 socket grejo tut serverski xeoni, kar pomeni potencialno do 12 jeder. V tvojem primeru skoraj 2x boost.

https://www.aliexpress.com/item/4000863...


pa je smiselno?

za 90e ? Why not, sploh ce mislis met za vmes, ko cakas ddr5 platformo.


kolk bo razlike za teh 90 evorv?

da ne bo pomote, sem nekoč zamenjal Q8200 za najhitrejši 9xxx, za 40 evrov. Ja malo se je poznalo. Se je splačalo? Mogoče, itak se moral pasto na novo nanesti. A bi naredil še enkrat? Ne, ker ni časa.


glede na to da pridobis 2x vec jeder, ja
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...
#brezpodpisa

DarwiN ::

Ampak pridobi počasna jedra.. Single core zmogljivost bo pa celo nekoliko izgubil. In če ga prav zastopim, on ne potrebuje dodatnih jeder, pač pa hitrejša jedra.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

steretsjaaj ::

Kateri procesor boljši od i7 3930K bi potem potem pasal na matično P9X79 PRO?
Ivy bridge 3770k morda, kot je Mirancar že omenil... PSU imam 750-ko Gold, mislim da napajalnik nebo težava..

Toliko da nabavim procesor vsaj malo bolj zmogljiv za to leto, dokler ne nabavim nov komp...
...sem se začel učiti sestavljat kompe from scratch in bi mi to bila dobra vaja :)
-Steretsjaaj

hojnikb ::

si ze dobil odgovor zgoraj
https://www.aliexpress.com/item/4000863...

tole je najhitrejsi proc k pase na tvojo plato.

3770k sploh ni procesor za tvojo platformo.
#brezpodpisa

hojnikb ::

DarwiN je izjavil:

Ampak pridobi počasna jedra.. Single core zmogljivost bo pa celo nekoliko izgubil. In če ga prav zastopim, on ne potrebuje dodatnih jeder, pač pa hitrejša jedra.

niti ne. Xeon ma vec cacha pa se novejsi arch je (ivy bridge namest sandy) tako da bi tistih 300mhz deficita pri single core s tem notr prnesu. Tko da zgubi nic, samo pridobi, kjer lahko izkoristi jedra.
#brezpodpisa

mirancar ::

https://www.asus.com/SupportOnly/P9X79_...
i7-4820k je tvoj ivy bridge ekvivalent za 3770k (to je 4 core 8 thread)
i7-4930k je tvoj direktni naslednik za 3930k (torej ivy bridge 6 core 12 threads)
nevem kako je z overclockanjem teh serverskih xeonov, sam če nimaš OC-ja in si stuck na 3.5ghz, si v dodatni zgubi.
jst ti sicer navijam da kr kupš vse novo (razen GPU lahko počakaš, 1650s za silo je) al pa pustiš na mir (razen overclock!)
more ti bit to mal v zabavo da greš menjat, drgač neke blazne razlike nebo

steretsjaaj ::

Kakšna pa je razlika med Xeonom in i5,7,..

Niso xeon slabši oz. bolj budget carianta i modelov?
-Steretsjaaj

steretsjaaj ::

Kakšna pa je razlika med Xeonom in i5,7,..

Sem prebral da Xeoni lahko delujejo z več cpu-ji (core-i?) hkrati..

Software v katerem delam ima 4 okna (tloris,naris,stranskiris,..) in lahko baje uporabi 1 jedro na okno.. Lahko to dosežem z Xeonom samo ali z i7 tudi?
-Steretsjaaj

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

steretsjaaj je izjavil:

Kakšna pa je razlika med Xeonom in i5,7,..

Niso xeon slabši oz. bolj budget carianta i modelov?

xeoni so drazja zadeva za streznike. Sj vidis da xeon varjante imajo obicajno moznost precej vec jeder kot namizne i izvedbe ;)

steretsjaaj je izjavil:

Kakšna pa je razlika med Xeonom in i5,7,..

Sem prebral da Xeoni lahko delujejo z več cpu-ji (core-i?) hkrati..

Software v katerem delam ima 4 okna (tloris,naris,stranskiris,..) in lahko baje uporabi 1 jedro na okno.. Lahko to dosežem z Xeonom samo ali z i7 tudi?


prebral si narobe. Z xeoni nemors pocet nic vec kar lahko pocnes z i7. Razlika je kvecjemu v jedrih in frekvenci. i7 z 8 jedri in 3ghz bo enako hitr kot xeon z 8 jedri in 3ghz.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

steretsjaaj ::

hojnikb je izjavil:

steretsjaaj je izjavil:

Kakšna pa je razlika med Xeonom in i5,7,..

Niso xeon slabši oz. bolj budget carianta i modelov?

xeoni so drazja zadeva za streznike. Sj vidis da xeon varjante imajo obicajno moznost precej vec jeder kot namizne i izvedbe ;)

steretsjaaj je izjavil:

Kakšna pa je razlika med Xeonom in i5,7,..

Sem prebral da Xeoni lahko delujejo z več cpu-ji (core-i?) hkrati..

Software v katerem delam ima 4 okna (tloris,naris,stranskiris,..) in lahko baje uporabi 1 jedro na okno.. Lahko to dosežem z Xeonom samo ali z i7 tudi?


prebral si narobe. Z xeoni nemors pocet nic vec kar lahko pocnes z i7. Razlika je kvecjemu v jedrih in frekvenci. i7 z 8 jedri in 3ghz bo enako hitr kot xeon z 8 jedri in 3ghz.



Kako pa je pri AMD-jih? Imajo tudi oni kakšne razlike med cpu-ji (kot xeon in i)? če razumem so Ryzen slični i5, 7, 9 procesorjem.. Imajo še kaj razen Ryzen?
-Steretsjaaj

FireSnake ::

Imajo Epyc procesorje za serverje.
A tega za "desktop" uporabo ne rabiš.

Odvisno za kaj gledaš so lahko Ryzen procesorji:
- (tudi) slabši
- enaki
- boljši
od Intel izdelkov.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Antistatične vrečke: limanje oz. stiskanje, zapiranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
14963 (680) Assass1n
»

5V UPS

Oddelek: Strojna oprema
11816 (366) hojnikb
»

Katero kitajsko reinkarnacijo X79 + Xeon

Oddelek: Kaj kupiti
221218 (751) hojnikb
»

Slaba odzivnost v windowsih 10

Oddelek: Operacijski sistemi
292269 (1562) x45

Več podobnih tem