» »

Kam se shrani nastavitev?

Kam se shrani nastavitev?

SVGA ::

Živijo, imam en star VAIO prenosnik (originalno so bili Windows 7 gor), na katerem sem leta nazaj v gor nameščenem proprietary VAIO control settings programčku izklopil touchpad (ker sem stalno uporabljal miško in ga nisem rabil). Ko sem kasneje formatiral disk in na novo namestil Windows 10 je delalo vse, razen touchpad. Naredil sem tudi "clean all" diska z diskpart (iz PE USB-ja), tako da je bil celoten disk prespisan z ničlami, namestil sem tudi Linux itd. Skratka vse mogoče, ampak nastavitev se nikoli ni spremenila in touchpad je bil vedno nedelujoč - disabled. Dokler nisem danes potegnil iz omare star CD z original driverji in programi za ta VAIO laptop ter namestil najprej Windows 7 nanj, potem pa vse te gonilnike in tudi ta Sony VAIO control center software. Tam sem potem nastavil touchpad na enabled - in po dolgih letih in raznoraznih poizkusih sedaj touchpad na tem starem prenosniku spet dela!

Kar me zanima je: kam se ta nastavitev zapiše? Na disk očitno ne, če sem naredil "low level format". V BIOS ni touchpad nastavitev (kot so recimo na Thinkpad laptopih), sem pregledal vse, tudi nastavil BIOS na defaults itd. ampak nič od tega ni pomagalo. Torej, kam? Glede na to da se ta setting spremeni v tem programu v samih Windowsih, ali se mogoče lahko zapiše v nek firmlware od touchpada? Zelo me zanima kam se shrani ta nastavitev, če kdo ve? Hvala. :)

Tody ::

Prtisnes tipko fn in eno od stevilk zgoraj? Lahko pa da si driverje zbrisal.

SVGA ::

Nisem prav vsega napisal zgoraj. Driverje sem namestil vse ko sem probal z Windows 10 in po namestitvi driverja za touchpad je ta delal za sekundo ali dve, potem pa nehal. Tako sem vedel da touchpad dejansko ni fuč. Ampak tista nastavitev je očitno potem takoj "stopila v veljavo" in touchpad spet ni delal več, na noben način. Tisti VAIO control software pa se namesti samo na Windows 7, tudi downloada ni več, sem ga potegnil iz starega CDja ki sem ga dobil ob nakupu prenosnika več kot 10 let nazaj. Fn tipke tudi nimajo veze.

Kar me zanima je, če kdo ve, kam se shrani ta "touchpad=disabled" setting, da tudi ko cel disk povozim z ničlami, na novo namestim Windows 10 (v Device Managerju nobenega klicaja, vsi driverji nameščeni), da še vedno ne dela touchpad - kar pa NI default setting - po defaultu je touchpad delujoč (ko sem prvič dobil laptop recimo). Torej, kam se shrani ta setting, da tudi po formatu ostane touchpad disabled?

DeeCoy ::

Opcija je samo v BIOS, če tudi na live linuxu ne dela. Sicer je touchpad fuč - tudi če je delal za sekundo..
Edit:
razen, če je mogoče "pameten" touchpad in si že kaj zapomni.. Bi morala biti pa nastavitev nekje v šoferjih..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeCoy ()

janezvalva ::

ja res. mene tudi zanima kam se spravijo nastavitve. bomo kdaj izvedeli?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

V-i-p ::

Jah, zadeva je rahlo čudna saj če disable ni narejen v biosu bi drugje, sploh ob formatiranju, težko še kje bil. Vem, da, ko je očeta to motilo zaradi zunanje miške in tipkovnice, sem mu zadevo izključil v biosu in je seveda ostala disable-ana pri vseh naslednjih inštalacijah polkn.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

feryz ::

Nobenih nastavitev ni. Včasih so gonilniki toliko zajebani (ali pa hardver) da delajo samo z enim in edinim gonilnikom, na enem in edinem operacijskem sistemu.
Se spomnim, da sem tudi po 20 gonilnikov menjal, da je na koncu delalo tako, kot je moralo.

Zdaj, ko spet dela, povozi windowse z desetko in boš videl, če bo delal. Ker je trenutno na on, kao.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

V-i-p ::

Jah, če Vaio nima te opcije v biosu je jako čudno no. Eni (veliko njih) ima to.

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

hojnikb ::

eeprom touchpada najverjetneje. Najlazje bos vedel tako da das bios na factory default. Ce ni spremembe, mas odgovor.
#brezpodpisa

SVGA ::

Torej.
VAIO nima nobenih touchpad opcij v BIOS (tudi na sploh ima zelo skromen nabor možnosti v BIOS).
Reset BIOS settings to defaults ne naredi nobene spremembe glede touchpada.
Touchpad zdaj dela, tako v Windows 10 kot v live Linux.
Da bi imel touchpad dejansko svoj eeprom spomin? Nekaj takega sem pomislil ker ni ostalo več kaj dosti drugih možnosti. Ampak zanimivo da se ta nastavitev shrani direktno v Windowsih, preko tistega VAIO control softwarea - gre za eno kljukico (enable/disable touchpad).
In ja, po formatu diska in BIOS resetu ta nastavitev ostane, tudi če je to touchpad=disabled (kar NI privzeta nastavitev).
A mogoče kdo ve kje bi lahko kaj več prebral o tem?
Gre za ALPS touchpad (ampak tukaj ne dobim nobene informacije o tem):
https://www.alps.com/driver_win7/index_...
https://www.kernel.org/doc/html/v4.14/i...

SVGA ::

Ali mogoče kdo ve za kakšen dober specializiran HW ali mogoče alptop ali celo touchpad forum kjer bi kdo vedel kaj več o tem? Se priporočam. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ob instal.Win verjetno izbrisani podatki (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
624985 (3988) solatko
»

Lenovo thinkpad t440s touchpad ne deluje v WIN10

Oddelek: Pomoč in nasveti
191649 (1366) nsa_ag3nt
»

Kurzor mi preskakuje

Oddelek: Pomoč in nasveti
111143 (961) Eilinel
»

disable/delete_drivers touchpad laptop

Oddelek: Pomoč in nasveti
19960 (763) Alen T 1978
»

Je možen izklop touchpada?

Oddelek: Pomoč in nasveti
162182 (1850) Ursus

Več podobnih tem