» »

Tesla dobila uporabno dovoljenje za tovarno v Nemčiji

Tesla dobila uporabno dovoljenje za tovarno v Nemčiji

Reuters - Nemške oblasti so v petek Tesli po več mesecih zamud in odlaganj vendarle izdale dovoljenje za proizvodnjo električnih avtomobilov in baterij v novi tovarni v zvezni državi Brandenburg. Tesla je pet milijard evrov težko investicijo začela, ko še ni bilo jasno, ali bo naposled dobila vsa dovoljenja. Proizvodnja se bi lahko začela že čez dva tedna, če Tesla v tem času izvedla še zadnje potrebne korake.

Premier zvezne države Dietmar Woidke je ob tem dejal, da gre za velik korak v prihodnost, saj da bo Teslina nova tovarna pomemben tehnološki in industrijski dejavnik v Nemčiji in regiji. Na koncu naj bi tovarna nudila 12.000 delovnih mest, doslej pa so zaposlili že 2600 ljudi. To bo tretja velika Teslina tovarna - prvi stojita v Kaliforniji in v Šanghaju, kmalu pa bodo v Austinu postavili še četrto. V nemški tovarni načrtujejo proizvodnjo 500.000 vozil letno.

Približno sto petdeset kilometrov zahodno od tovarne leži Wolsfburg, utrdba Volkswagna, ki je na nemškem trgu največji konkurent v segmentu električnih vozil. Istega dne so iz Volkswagna sporočili, da bodo vložili dve milijardi evrov v novo tovarno, ki bo proizvajala - električna vozila.

40 komentarjev

voss_ ::

Kaj bojo pa delali? Samo sestavljali?

Gregor P ::

Mene bolj zanima, če bodo ta vozila potem v Nemčiji tudi bolj kakovostno sestavljena?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

MadMax ::

Gregor P je izjavil:

Mene bolj zanima, če bodo ta vozila potem v Nemčiji tudi bolj kakovostno sestavljena?

Saj "nemško" že dolgo ni sinonim za kvaliteto...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Ganon ::

Gregor P je izjavil:

Mene bolj zanima, če bodo ta vozila potem v Nemčiji tudi bolj kakovostno sestavljena?


Še vedno je to samo Tesla.

DamijanD ::

Upam, da bodo imeli tudi oblikovalski oddelek, da bodo naredili tudi "evropsko" teslo

TheBlueOne ::

DamijanD je izjavil:

Upam, da bodo imeli tudi oblikovalski oddelek, da bodo naredili tudi "evropsko" teslo


To verjetno ne bi bilo v skladu z minimalisticno filozofijo. Potem bi bili dosti drazji.

a_borlak ::

Za FSD celo sami teslaši pravijo, da bo potreben še močnejši računalnik, kot je že sedaj v avtu, da bo lahko pravilno obdeloval vse informacije. Kolikor vem, prvi avti serije 3 že potrebujejo nadgradnjo računalnika, če želiš zadnji FW.

kow ::

voss_ je izjavil:

Kaj bojo pa delali? Samo sestavljali?


Ne Lade, ampak high-tech avtomobile. Ce bi samo sestavljali, ne bi zgradili tako velike tovarne.

Ganon je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Mene bolj zanima, če bodo ta vozila potem v Nemčiji tudi bolj kakovostno sestavljena?

Še vedno je to samo Tesla.


Ki je dalec najcenejsi spodoben EV. Cene pa lahko z lahkoto znizajo, ce je potrebno, ker imajo trenutno dovolj visoke marze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mike_Rotch ::

Katera tehnologija?


Npr:

Giga press: Giga Press @ Wikipedia

Supercharger: Supercharger @ Wikipedia

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:

Katera tehnologija?


Npr:

Giga press: Giga Press @ Wikipedia


Pa se ti zdi Gigapress smotern glede na mentalitete EU kupcev? Drugace je sama tehnologija stroja iz EU. Kot drugo pa ne verjamem, da lahko na masi konkuriraju VW MEB platformi.

Meni se zdi tale zadnji Teslin pristop, posebej pri bodocih tamickenih avtih nekoliko faljen, ker ceprav so poceni za narediti, mi deluje kakor da se jih prakticno ne bo dalo popravljati. To je bil v EU vedno ogromen faktor. Mi delujejo kakor moderna elektronika, kjer menjas vse zaradi neke malenkosti.

Mike_Rotch ::

Tovarna v Berlinu naj bi imela kapaciteto okoli 500.000 avtomobilov letno z 12.000 zaposlenimi, ko bo v polnem pogonu.

Največja VW tovarna v Wolfsburgu naj bi letno proizvedla cca. 850.000 avtomobilov z nekaj več kot 60.000 zaposlenimi.

TheBlueOne ::

Uf... Faktor skoraj cez 3x. Lahko das kaksen vir za branje. Ne za ugovarjanje, bolj radovednost.

Gregor P ::

... a to vključno z dodatnimi šotori zunaj, ali brez :P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Haha, vidim da te panika daje. Ker se je razblinil tvoj mit o superiornih Nemcih. Je moral American zrihtat, da bodo Nemci spet kaj novega naredil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gregor P ::

... superioren kdo? Ameriška vozila so vedno na splošno veljala kot vozila slabše kakovosti in Tesla ni nobena izjema - dejansko pa pričakujem, da bodo sedaj zaradi standardov kakovosti v EU ta sedaj bolje sestavljena. Sam sicer trenutno preferiram japonska vozila. A to se lahko hitro spremeni 8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Ti si zacel z nekimi custvenimi izbruhi o sotorih. Ocitno nimas pametnih argumentov, pa neke floskule vec meces. Zaenkrat se Tesle prodajajo kot vroce zemljice, tako da kakovost ocitno ni problem.

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:

Tovarna v Berlinu naj bi imela kapaciteto okoli 500.000 avtomobilov letno z 12.000 zaposlenimi, ko bo v polnem pogonu.

Največja VW tovarna v Wolfsburgu naj bi letno proizvedla cca. 850.000 avtomobilov z nekaj več kot 60.000 zaposlenimi.


Jaz sem nasel takole:

Während der Elektroauto-Pionier zum Bau von 500.000 Autos im Jahr nur 10.000 Beschäftigte einplane, habe das größte deutsche Volkswagen-Werk Wolfsburg vor der Corona-Krise mit 25.000 Menschen etwa 700.000 Autos gebaut.

Potem ni tako grozna razlika.

voss_ ::

MadMax je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Mene bolj zanima, če bodo ta vozila potem v Nemčiji tudi bolj kakovostno sestavljena?

Saj "nemško" že dolgo ni sinonim za kvaliteto...


Ker ne vse le Turško. Rezervni Avto deli so že boljši kitajski kot pa nemški.

Razen tisti ki so pod patenti, drugače bi nas vse povozili, če bi jim dovolili uvažat klone.

Tudi emisije so praktično le varovalka da lahko blokiramo njihov trg. Saj vsi vemo za naše eko teste.

kow ::

TheBlueOne je izjavil:


Potem ni tako grozna razlika.


Saj ne ves, ce obe tovarni izdelujeta enak odstotek avtomobila itd. Moras upostevati tudi podizvajalce itd.
Produktivnost se bo videla v profitih. In Tesla je ujela nemsko profitabilnost.

TheBlueOne ::

kow je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Potem ni tako grozna razlika.


Saj ne ves, ce obe tovarni izdelujeta enak odstotek avtomobila itd. Moras upostevati tudi podizvajalce itd.
Produktivnost se bo videla v profitih. In Tesla je ujela nemsko profitabilnost.


To je res. Ampak tudi ne gre primerjati 1:1. Manjsi in cenejsi so avti, manjsi je praviloma odstotek profita.

Drugace pa bo MEB menda uporabljal vsaj se Ford, kar dodatno poceni platformo.

Gregor P ::

kow je izjavil:

Ti si zacel z nekimi custvenimi izbruhi o sotorih. Ocitno nimas pametnih argumentov, pa neke floskule vec meces. Zaenkrat se Tesle prodajajo kot vroce zemljice, tako da kakovost ocitno ni problem.

... veš, tisti smeškoti imajo svoj namen;) Logično, da pri povsem novi tovarni ne pričakujem dodatnih šotorov v Nemčiji kot so jih imeli/imajo v ZDA. Sicer pa, od kdaj je sinonim za kakovost množičnost prodaje?:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mike_Rotch ::

TheBlueOne je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Tovarna v Berlinu naj bi imela kapaciteto okoli 500.000 avtomobilov letno z 12.000 zaposlenimi, ko bo v polnem pogonu.

Največja VW tovarna v Wolfsburgu naj bi letno proizvedla cca. 850.000 avtomobilov z nekaj več kot 60.000 zaposlenimi.


Jaz sem nasel takole:

Während der Elektroauto-Pionier zum Bau von 500.000 Autos im Jahr nur 10.000 Beschäftigte einplane, habe das größte deutsche Volkswagen-Werk Wolfsburg vor der Corona-Krise mit 25.000 Menschen etwa 700.000 Autos gebaut.

Potem ni tako grozna razlika.


The heart of the Volkswagen Group is located directly on the Mittelland Canal. The Wolfsburg plant employs about 60,500 people in an area of more than 6 km²


https://www.volkswagen-karriere.de/en/w...

Je pa verjetno res, da med temi 60k zaposlenimi veliko ljudi dela še kaj drugega kot samo sestavlja avtomobile.

Sicer pa, od kdaj je sinonim za kakovost množičnost prodaje?:|


Ne pozabi, da je "kakovost" le značka, ki jo pripnejo avtomoto novinarji določenem izdelku in načeloma ni bistvena poslovna metrika.

Prodaja in zadovoljstvo kupcev je tisto kar IMHO šteje bistveno bolj. In v obeh točkah se Tesla drži precej dobro.

Meni osebno npr. dol visi, če ima levi blatnik 2mm več lufta kot desni. Po drugi strani mi je precej pomembno, da je avto udoben, varen, dovolj zmogljiv, da ga lahko hitro napolnim tam kjer rabim... In očitno ima večina lastnikov Tesle podobna pričakovanja.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:


Je pa verjetno res, da med temi 60k zaposlenimi veliko ljudi dela še kaj drugega kot samo sestavlja avtomobile.


Ja, taka primerjava ne bo ravno mirodajna. Bo res treba pocakati na profit margine. Ampak ze pred casom sem bral, da VW stane proizvodnja ID.3 manj kot podobno opremljen Golf. Ampak tudi to ne pove dovolj.

Jaz si mislim, da je MEB pred Tesla platformo, ker tu je le dosti izkusenj, nekatere EV tehnologije Tesle pa so na vsak nacin med najboljsimi. Ne vem pa koliko ima rezerve recimo Bosch, ki razvija morje motorjev in elektronike.

Mike_Rotch je izjavil:



Ne pozabi, da je "kakovost" le značka, ki jo pripnejo avtomoto novinarji določenem izdelku in načeloma ni bistvena poslovna metrika.


Sem bil kar nekaj let planer proizvodnje v Automotive in lahko kar trdim, da so razlike v kakovosti. Ne samo, da vem da obstajajo, poznam konkretne specifikacije, zahtevana testiranja, intervale prilagajanj linij, koliko kontrol produkta, koliko kontrol procesa itn. Jih pa poznam za nekaj brendov.

Zgodovina sprememb…

kow ::

TheBlueOne je izjavil:

Ampak ze pred casom sem bral, da VW stane proizvodnja ID.3 manj kot podobno opremljen Golf. Ampak tudi to ne pove dovolj.


Tesline marze so znane - ker izdelujejo samo EV. Za VW pac ne vemo.

voss_ ::

Ameri pravijo da moraš pogledat da ni bil sestavljen v Mehiki.

TheBlueOne ::

kow je izjavil:



Tesline marze so znane - ker izdelujejo samo EV. Za VW pac ne vemo.


Tako. Vse kar je povedal VW je tale primerjava z Golfom. Ce je tako kakor pravijo, potem imajo tako visoke marze za ID.3, da ga jaz ne bi kupil ze zaradi tega. Slab value... :)

Mike_Rotch ::

Sem bil kar nekaj let planer proizvodnje v Automotive in lahko kar trdim, da so razlike v kakovosti. Ne samo, da vem da obstajajo, poznam konkretne specifikacije, zahtevana testiranja, intervale prilagajanj linij, koliko kontrol produkta, koliko kontrol procesa itn. Jih pa poznam za nekaj brendov.


Nisem napisal, da ni razlik v kvaliteti. Pravim, da je bistveno bolj pomembno razmerje med pričakovanji kupcev ter dejanskim stanjem kot pa absolutne mere kakovosti.

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:



Nisem napisal, da ni razlik v kvaliteti. Pravim, da je bistveno bolj pomembno razmerje med pričakovanji kupcev ter dejanskim stanjem kot pa absolutne mere kakovosti.


Ne vem ce... Mercedes je enkrat spustil kakovost za menda polovico modelnega intervala in mu se niso oprostili lep cas za tem. Bo verjetno nekje 20 let, pa posebej nemski novinarji se vedno pogrevajo kiks.

Recimo japosnki avti so definitivno se level up od evropskih kar se tice kakovosti in tocno to je njihov prodajni adut.

Pac odvisno od kupca. Recimo Tesla je imela dosti karakteristik, ko se ni bilo konkurence, da so bili kot znanstvena fantastika. Si mislim, da so te ekstramne zmogljivosti in varcnost imeli kot protiuteuz za slabo "kakovost".

Imas kaksen primer brenda (razen Tesla), katerega slaba kakovost ni spravila v tezave?

Gregor P ::

Jaz sem zadovoljen z električno Dacio, če je dovolj kakovostno narejena (in nima nekih neživljenjskih tehničnih omejitev, da lahko potem lažje prodajajo električne Reanulte), ne rabim letečega Mercedesa. Ampak tudi če denar ne bi bila ovira, je še vedno pomembno, kako kakovostno je narejeno vozilo. In še to je potem le 1/3 zgodba, ker mora potem biti kakovostna še servisna storitev, vzdrževanje vozila itd. - tu so pri meni padli na izpitu tako pri Volvotu kot tudi pri Mercedesu; in jih zato še nekaj časa ne mislim kupiti.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mike_Rotch ::

Imas kaksen primer brenda (razen Tesla), katerega slaba kakovost ni spravila v tezave?


Najprej je treba definirati, kaj pomeni "kvaliteta". Japonci so npr. narejeni solidno in relativno zanesljivi. Po drugi strani materiali v notranjosti ponavadi niso na nivoju nemške konkurence.

Če imaš v mislih zanesljivost/pogostost okvar: Ferarri, Fiat, BMW, praktično vse GM in FCA znamke, ki se prodajajo v USA...

Recimo Tesla je imela dosti karakteristik, ko se ni bilo konkurence, da so bili kot znanstvena fantastika. Si mislim, da so te ekstramne zmogljivosti in varcnost imeli kot protiuteuz za slabo "kakovost".


Se strinjam. Ne moreš imeti avtomobila, ki je zanič, se pogosto kvari in veliko stane. Lahko imaš npr. 2 od teh 3 stvari, pa vseeno narediš uspešno prodajno zgodbo.

Kupci Tesle definitivno lahko spregledajo kakšno okvaro ali slabo izdelavo, ker v ostalih pogledih ponuja veliko.

voss_ ::

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:

Imas kaksen primer brenda (razen Tesla), katerega slaba kakovost ni spravila v tezave?


Najprej je treba definirati, kaj pomeni "kvaliteta". Japonci so npr. narejeni solidno in relativno zanesljivi. Po drugi strani materiali v notranjosti ponavadi niso na nivoju nemške konkurence.

Če imaš v mislih zanesljivost/pogostost okvar: Ferarri, Fiat, BMW, praktično vse GM in FCA znamke, ki se prodajajo v USA...


Ajde Ferrari nima tukaj kaj iskati, ker je drug segment, vsi ostali pa so imeli zaradi tega probleme. Bi lahko uporabil svoje definicije, ce bi napisal kaj so, ker menda ti pravis, da kakovost ni tako pomembna. Recimo Fiat je zadnja leta znatno zvisal zahteve po kakovosti.

Kaj smo smatrali za kakovost v Automotive? To bo bolj grobo, ker je tezko vse vreci na papir, posebej ko ze vec kot pet let ne delam v automotive.
Podjetje, ki dela avtomobilske dele:
- Stevilo meritev v procesu
- Stevilo pregledov posameznih delov s strani zaposlenih
- Koliko koncanih delov se testira (je bilo 100%)
- Odstotek koncanih delov, ki se testira do breaking pointa


POdjetje, ki sestavlja avte, varjenje karoserij
- Stevilo meritev v procesu
- Pregled varov
- Ciscenje linije
- Kolikokrat se gre skozi linije in se dela fine nastavitve
- Koliko koncanih karoserij se v celoti pregleda

Itn.

Mike_Rotch ::

Ajde Ferrari nima tukaj kaj iskati, ker je drug segment, vsi ostali pa so imeli zaradi tega probleme. Bi lahko uporabil svoje definicije, ce bi napisal kaj so, ker menda ti pravis, da kakovost ni tako pomembna. Recimo Fiat je zadnja leta znatno zvisal zahteve po kakovosti.


Ne pravim tega. Pravim da je pomembno razmerje med pričakovanji kupcev in realnim stanjem.

Pravim tudi, da je "kakovost" širok pojem. Za nekoga to pomeni kako verjetno je, da bo avto zjutraj vžgal brez problema naslednjih 10 let. Za drugega je kakovost to, da ima na sedežih napa usnje in pravi mahagonij na armaturki.

kow ::

Gregor P ::

Mahagonij ipd. pričakujem npr. od Mercedesa. Če dam najmanj 150.000 evrov za avto, potem so moja pričakovanja res visoka - in to za vsako malenkost (recimo pri S500 jih je matralo avtomatsko zapiranje/odpiranje vrat - to je za mene nesprejemljivo pri tej ceni! Pomeni, da vsaj 20 let ne bom kupil več tega avtomobila, če nemudoma ne odpravijo te težave, pa imajo lahko najboljši motor na svetu. Enako pri servisu tega vozila, če ne dobim dobrega nadomestnega vozila, me več ne vidijo za 20 let).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:



Pravim tudi, da je "kakovost" širok pojem. Za nekoga to pomeni kako verjetno je, da bo avto zjutraj vžgal brez problema naslednjih 10 let. Za drugega je kakovost to, da ima na sedežih napa usnje in pravi mahagonij na armaturki.


Morda ne razumem tega, ker sem bil v fohu. Tudi ostali katere poznam kakovost dojemajo kot neko natancnost izdelave, kakovost materialov in trdozivost.

Kjer kakovost materialov ne pomeni drazji ampak bolj doelan za funkcijo.

Ce bi bil v igri detajl iz mahagonija bi kakovost bila:
- Rast, letnice
- Natancnost obdelave
- Uspesnost zascite pred zunanjimi vplivi

kow ::

Pozabil si na ceno, ki je najbolj pomemben kriterij. Ce bos koncni ceni dodal tisocaka, bos zlahkoto dobavil mnogo boljsi mahagonij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

TheBlueOne ::

Kakovost vedno rezultira v visji ceni. Vsak faktor nosi ceno. "Rast letnice" je misljeno kot "boljsi"/redkejsi mahagonij.

Zgodovina sprememb…

OracleDev ::

Tesla privrženci imajo res dober smisel za humor :)

Gregor P ::

... to ne more biti res, brez da bi sploh šel preverjat. Ker č bi to bilo res, potem bi že samo ta Dacia stala max 7000 evrov za kar ponuja (to je omejeno praktično vse).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tesla dobila uporabno dovoljenje za tovarno v Nemčiji

Oddelek: Novice / Ostale najave
407435 (5507) Gregor P
»

Intel bo gradil novi tovarni

Oddelek: Novice / Ostale najave
3612022 (9814) FireSnake
»

Tesla v Nemčiji zaradi zamud brez subvencij

Oddelek: Novice / Rezultati
95724 (2742) Mr.B
»

Tesla lani dobavila pol milijona električnih vozil (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Rezultati
20829197 (24419) kow
»

Tesla za veliko tovarno izbrala Berlin

Oddelek: Novice / Ostale najave
4115300 (11834) blink

Več podobnih tem