» »

koliko daste na mesec na stran (varcevanje)?

koliko daste na mesec na stran (varcevanje)?

musicfreak ::

korenje3 je izjavil:

Minimalno moraš dajat vsak mesec 1000€ na stran. Sploh če nimaš otrok. Še najbolje je če imaš investicijski plan. Torej kaj boš s privarčevanim denarjem in zakaj ga varčuješ. Torej kdaj boš kupil avto, kdaj boš kupil hišo ipd.


Po tej logiki vecina ljudi zivi bedno zivljenje, pa ne verjamem da je tako. Vecina se zadovolji z nekim povprecjem, kar je ok. Sam niti nisem zelo ambicioniram, rad bi zivel povprecno zivljenje, ker mi je to dovolj, dokler imam veliko prostega casa in svoje hobije ki me razveseljujejo. Avta ne rabim, zivim v velikem evropskem mestu in imam vse prevoze in trgovino pred vhodom, sem ga prodal ker je nesmiselno. Dragih cunj ne kupujem, povprecne, edini "grehi" so parfumi in oprema za glasbo obcasno in kake zabave. Na strani pa mam nekaj vec kot letni neto dohodek za rezervo tudi.

Gre se za to da bi trenutno rad videl kaj od sveta koncno, ker bi si trenutno lahko privoscil. Kake rajske otoke vsaj enkrat, kako drazje potovanje dlje v svet, ampak si po drugi strani zal recem ko pridem iz dopusta, bo ta denar zapravljen.

Je pa to tako kot vidimo pri vsaki stvari, da ma vsak svoje mnenje.

IL_DIAVOLO ::

Osebno kupujem premium kozmetiko, premium obutev in oblačila, ki jih nosim x-let. Velik del prihodkov dam za hrano. Za avto in crappy gadgete, ki jih slej kot prej stran vrzes, mi dol visi. V glavnem stvari, ki so imo koristne za longetivity.

Ostalo gre v kripto.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

l0g1t3ch ::

kuall je izjavil:

Puščat začne ker podplat poči. Ne vem od česa je to odvisno ampak po moje loterija. Zdej nosim ene superge za 20e že 1 leto, čist ok so, bodo pa počas za v kanto, ker so se malo obrabile in najbrž že malo smrdijo in so umazane. Isti problem bi imele une za 200e, jih ne bi mogel nosit 10let.


Superge vržeš v stroj in so kot nove, vsaj tiste spodobne.

Podplat teh cenenih je iz ene take penaste gume, ko sladkorna pena :D
In to v dveh mesecih znucas profil in prideš do tega penastega dela potem pa vleče vodo notr k goba.
2x 20e za čevlje, ki so oboji skupaj zdržali manj kot pol leta.
Alpinini pohodni za 100e so pa brezhibni že
3 leta.

Kot pravi Terry Pratchett
The reason that the rich were so rich, Vimes reasoned, was because they managed to spend less money.

Take boots, for example. He earned thirty-eight dollars a month plus allowances. A really good pair of leather boots cost fifty dollars. But an affordable pair of boots, which were sort of OK for a season or two and then leaked like hell when the cardboard gave out, cost about ten dollars. Those were the kind of boots Vimes always bought, and wore until the soles were so thin that he could tell where he was in Ankh-Morpork on a foggy night by the feel of the cobbles.

But the thing was that good boots lasted for years and years. A man who could afford fifty dollars had a pair of boots that'd still be keeping his feet dry in ten years' time, while the poor man who could only afford cheap boots would have spent a hundred dollars on boots in the same time and would still have wet feet.

This was the Captain Samuel Vimes 'Boots' theory of socioeconomic unfairness.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

aken ::

gruntfürmich je izjavil:

aken je izjavil:

Jah taki levaki, kot si ti, nimajo denarja, pa so se potem prisiljeni zgovarjati na naravo.

povej mi zakaj rabi folk kupovat pocenske smeti?


Zaradi takih levakov kot si ti, ki v imenu gospodarske rasti (oz. svojega zepa) placujejo ljudi premalo, da bi si lahko privoscili karkoli bolj kvalitetnega.

Rezultat je, da se smeti kopicijo, sicer pa sam ves, ker si nisi sposoben privosciti niti crocksov, moras knockoffe kupovat.

matic492 ::

l0g1t3ch je izjavil:


The reason that the rich were so rich, Vimes reasoned, was because they managed to spend less money.

Take boots, for example. He earned thirty-eight dollars a month plus allowances. A really good pair of leather boots cost fifty dollars. But an affordable pair of boots, which were sort of OK for a season or two and then leaked like hell when the cardboard gave out, cost about ten dollars. Those were the kind of boots Vimes always bought, and wore until the soles were so thin that he could tell where he was in Ankh-Morpork on a foggy night by the feel of the cobbles.

But the thing was that good boots lasted for years and years. A man who could afford fifty dollars had a pair of boots that'd still be keeping his feet dry in ten years' time, while the poor man who could only afford cheap boots would have spent a hundred dollars on boots in the same time and would still have wet feet.

This was the Captain Samuel Vimes 'Boots' theory of socioeconomic unfairness.


Točno to, jaz hodim malo bolj na pete in če kupim karkoli poceni uničim podplat v 3 mescih. Kupujem praktično isti model adidsak že vsaj 10 let, in rabim 1 par na 1-2 leti preden tam uničim podplat. Pa je to razlika samo med tem a daš 20EUR ali 40-50EUR za adidaske.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

Furbo ::

donvitoc je izjavil:

Furbo je izjavil:

Tako je prav, večina pa denar zapravi, še preden ga zasluži (kupovanje na obroke in podobne oslarije).


Ja, sploh bedaki ki ne živijo doma pri mami, oziroma jim starši niso kupili stanovanja in avta.
Ali pa kak cepec ki zboli in se sreča z realnostjo socialnega zdravstva kjer moraš vse plačati iz žepa da ne crkneš.

Ko sem se jaz postavljal na noge sem ob sobotah vedno delal, ne pa zahteval socializem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

aken ::

matic492 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:


The reason that the rich were so rich, Vimes reasoned, was because they managed to spend less money.

Take boots, for example. He earned thirty-eight dollars a month plus allowances. A really good pair of leather boots cost fifty dollars. But an affordable pair of boots, which were sort of OK for a season or two and then leaked like hell when the cardboard gave out, cost about ten dollars. Those were the kind of boots Vimes always bought, and wore until the soles were so thin that he could tell where he was in Ankh-Morpork on a foggy night by the feel of the cobbles.

But the thing was that good boots lasted for years and years. A man who could afford fifty dollars had a pair of boots that'd still be keeping his feet dry in ten years' time, while the poor man who could only afford cheap boots would have spent a hundred dollars on boots in the same time and would still have wet feet.

This was the Captain Samuel Vimes 'Boots' theory of socioeconomic unfairness.


Točno to, jaz hodim malo bolj na pete in če kupim karkoli poceni uničim podplat v 3 mescih. Kupujem praktično isti model adidsak že vsaj 10 let, in rabim 1 par na 1-2 leti preden tam uničim podplat. Pa je to razlika samo med tem a daš 20EUR ali 40-50EUR za adidaske.


Ja, seveda pa ne upostevas ljudi, kot je gruntfürmich.

Zdaj se pa probaj vziveti (pac rabis malo EQja - meni tudi ni hudega, tudi, ce placo prepolovim, bom imel vsaj trikratnik place gruntfurmich), tip dobi na mesec 600 eurov, zivi v najemniskem stanovanju in placa 300-400 eurov, ostane mu 200 eurov za najbolj nujne potrebscine (hrana je seveda na prvem mestu).

Prispara lahko 10-20 eurov na mesec, s tem, da ne more iti niti na pivo.

In zdaj naj placa 100+ eurov za adidaske, s tem, da rabi se obutev za zimo.

Se ne izide. Tako, da ga popolnoma razumem, da podpira Levico in si zeli socialne podpore. Kot ti bo rade volje razlozil, za take nesposobneze (kar je sicer neumnost, vrzen je v situacijo, kjer svojih sposobnosti sploh ne more pokazat, je trg prezasicen z monopolisti) ni dela, ki bi mu lahko prinesli kaksen evro vec.

Resitev je, da se znebimo plac tipa "Golob", kjer lahko s svojo placo 7000 eurov zivi 7 druzin, ne samo samega sebe. Pa, da ne bo cisto brez koristi, naj ima 2000 eurov, zraven pa pomaga se dodatnim 5 ljudem/druzinam.

Enako velja od JJa do Hojsa, od Fajonke do Pahorja, Meseca.

Ni nobene potrebe, da imajo ljudje denar za preseravanje, ko drugi nimajo za fucking superge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

gruntfürmich ::

ne razumem folka zakaj rabi načrt za varčevanje? a brez tega pa je varčevanje brezveze? ne boš nič prišparal?
šparaš ker veš da boš nekoč potreboval denar za nekaj pametnega. zakaj mora to biti točno določeno? želje in potrebe se spreminjajo, in če imaš denar našparan brezciljno, pač izbiraš med željami. če ne pač ne in boš denar sežgal v peči.
nobeden problem ni v tem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

matic492 ::

gruntfürmich je izjavil:

ne razumem folka zakaj rabi načrt za varčevanje? a brez tega pa je varčevanje brezveze? ne boš nič prišparal?
šparaš ker veš da boš nekoč potreboval denar za nekaj pametnega. zakaj mora to biti točno določeno? želje in potrebe se spreminjajo, in če imaš denar našparan brezciljno, pač izbiraš med željami. če ne pač ne in boš denar sežgal v peči.
nobeden problem ni v tem.



Če ciljaš moj post, sem mislil o tem da imaš že konkretne vsote našparane. Recimo poznam osebo, ki ima 40-50k na varčevalnem računu, z malo nadpovprečno plačo (okoli 2k€), pa ne ve kam z denarjem, ne upa investirat, ne upa kupit stanovanja, pač od tega nima noben nič potem.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

gruntfürmich ::

aken je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

aken je izjavil:

Jah taki levaki, kot si ti, nimajo denarja, pa so se potem prisiljeni zgovarjati na naravo.

povej mi zakaj rabi folk kupovat pocenske smeti?


Zaradi takih levakov kot si ti, ki v imenu gospodarske rasti (oz. svojega zepa) placujejo ljudi premalo, da bi si lahko privoscili karkoli bolj kvalitetnega.

Rezultat je, da se smeti kopicijo, sicer pa sam ves, ker si nisi sposoben privosciti niti crocksov, moras knockoffe kupovat.

vidiš, izgleda da projiciraš svoje probleme na druge.
prvič imaš čisto narobe, drugič se motiš glede moje politične usmeritve, tretjič objektivno zaključim da si izredno nizko inteligenten.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

aken ::

gruntfürmich je izjavil:

aken je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

aken je izjavil:

Jah taki levaki, kot si ti, nimajo denarja, pa so se potem prisiljeni zgovarjati na naravo.

povej mi zakaj rabi folk kupovat pocenske smeti?


Zaradi takih levakov kot si ti, ki v imenu gospodarske rasti (oz. svojega zepa) placujejo ljudi premalo, da bi si lahko privoscili karkoli bolj kvalitetnega.

Rezultat je, da se smeti kopicijo, sicer pa sam ves, ker si nisi sposoben privosciti niti crocksov, moras knockoffe kupovat.

vidiš, izgleda da projiciraš svoje probleme na druge.
prvič imaš čisto narobe, drugič se motiš glede moje politične usmeritve, tretjič objektivno zaključim da si izredno nizko inteligenten.


Ah, kekec, slucajno te osebno poznam, tako, da prisparaj svoj bullshit zase. Saj cisto socustvujem s tvojo situacijo, pac si mislil, da je revscina samo tvoje zacasno stanje, pa si se malo zahebal. Zdaj se gres pando (nature fiercest predator), v realnosti pa nimas nic drugega kot internet. Pac upraviceno vreden usmiljenja in to mora druzba resiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

gruntfürmich ::

matic492 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

ne razumem folka zakaj rabi načrt za varčevanje? a brez tega pa je varčevanje brezveze? ne boš nič prišparal?
šparaš ker veš da boš nekoč potreboval denar za nekaj pametnega. zakaj mora to biti točno določeno? želje in potrebe se spreminjajo, in če imaš denar našparan brezciljno, pač izbiraš med željami. če ne pač ne in boš denar sežgal v peči.
nobeden problem ni v tem.



Če ciljaš moj post, sem mislil o tem da imaš že konkretne vsote našparane. Recimo poznam osebo, ki ima 40-50k na varčevalnem računu, z malo nadpovprečno plačo (okoli 2k€), pa ne ve kam z denarjem, ne upa investirat, ne upa kupit stanovanja, pač od tega nima noben nič potem.

ni samo tvoj post, je kar par ljudi imelo takšno mnenje.

lažje je tudi živet da imaš par letnih plač našparanih, kot pa da si vedno v minusu in ti vsak nepredvidljiv izdatek poruši finance. in takšnih, ko jim 500€ pokvari finance za pol leta, ni malo! in to je katastrofalno narobe!

aken je izjavil:

Ah, kekec, slucajno te osebno poznam, tako, da prisparaj svoj bullshit zase.
:)) šala stoletja!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

zobnik je izjavil:

Pravljice za lahko noč oz. mam hotel seveda gre oz.bajta, stanovanje od staršev.....drugače pa takole pri enih
500 evrov je najemnina, 200 evrov stroški, 200 evrov hrana že tole je 900 evrov, potem kakih dodatni nakupu 100 pa avto 100 povprečno/mesec, ....a diplomirana med.sestra zasluži 1100 neto, kar so ravno našteti stroški
Vi pa sanjate od tem da dajete na stran 500-1000 evrov ja mogoče na fuš, Absoltnu, kolega k živi v domači hiši, on pa res lahko da na stran tud 700-800 evrov, mal doda za hišne stroške kakih 50 evrov, pa hrano 100.
Kje so še otroc, izleti, kak pijača s kolegi, obleko in obutev sploh nisem štel, kje so še gos.aparati pa ostalo, če potegneš črto še 1500/mesec zapraviš



No tale post je čisto ogledalo bedne slovenske mentalitete.
Če nekdo pravi, da ima več kot minimalca, se zihr laže, ali pa dela na črno.
Ane, hribovc zaplankani?

aken ::

gruntfürmich je izjavil:

šala stoletja!

Ja, si pomilovanja vreden in tocno za take je potrebno poskrbeti. :(

gruntfürmich ::

aken je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

šala stoletja!

Ja, si pomilovanja vreden in tocno za take je potrebno poskrbeti. :(

nehaj spamat po temah ki so izven tvojega dosega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Phantomeye ::

Lonsarg je izjavil:

Niti slučajno mi na pamet ne pade da bi na mesečni ravno spremljal koliko porabim. Ali bohnedaj ročno premikal na razne ločene račune itd. Pač odrasel človek mora biti zmožen osnovne kontrole, da ima lahko nekaj plač ali magari 50 plač na računu brez da bi zarad tega bila nevarnost da jih porabi.

Se pa recimo na kake 2 leti oziroma ko me prime lotim v skupni excel izvozit svoj promet, da dobim malce natančnejši vpogled v svoje navade.


lol, še dobro, da si to napisal, ker sem bil prepričan, da imajo ljudje različne sisteme, kako se lotevajo financ. In da noben sistem ni napačen, če deluje za posameznika.

matic492 ::

gruntfürmich je izjavil:


lažje je tudi živet da imaš par letnih plač našparanih, kot pa da si vedno v minusu in ti vsak nepredvidljiv izdatek poruši finance. in takšnih, ko jim 500€ pokvari finance za pol leta, ni malo! in to je katastrofalno narobe!



Seveda je, ampak kot rečeno 3-6 mesecev stroškov. Vse kar je več nima smisla držat na varčevalnem računu, razen če šparaš za polog za novo hišo.

Kot sem napisal v drugi temi enkrat; nekateri ljudje hočejo forsirat svoje "ziheraško" mišljenje na naš trenuten sistem, ki je credit-backed kapitalizem. Cashflow z rezervo je vse, kdor je ziheraš po vedno zadnji, to je dejstvo. Lahko sicer filozofiramo o tem a je sistem pravilen/moralen, ampak scat proti vetru nima smisla, ker ne boš porušil sistema. Kredit ni vedno slab, čeprav je nažalost za večino ljudi pogled na kredit negativen. Jaz recimo v svoji aplikaciji za budget tracking imam odplačilo kredita pod kategorijo "Investicije", zato ker smatram odplačilo kredita za stanovanja vsak mesec kot investicija, obresti so pač strošek. Tako imam pač namesto na varčevalnem računju v investicijskem stanovanju, ja, riziko je konkretno večji, ampak me ni strah inflacije in raznih ležarin. Cashflow cashflow cashflow. Tista oseba, ki sem jo omenil, bo imela čez 5 let mogoče 70k na računu, jaz bom imel pa stanovanje vredno 20% več, pa še vsak mesec bom dobival najemnine.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

aken ::

gruntfürmich je izjavil:

aken je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

šala stoletja!

Ja, si pomilovanja vreden in tocno za take je potrebno poskrbeti. :(

nehaj spamat po temah ki so izven tvojega dosega.


Ja, drzi se tega. Tip z zeljo po socialni pomoci, ki brez prezivljanja na racun davkoplacevalcev, hkrati pa se pritozuje cez njih, ces da so razlog vseh njegovih problemov. Slabo.

Razumem, da si hud druzbeni problem, ki ga je treba resiti ampak, daj, nalijva si cistega vina, si pac nesposobnez odvisen od druzbe. Bodi torej hvalezen, da te hoce sponzorirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Mike_Rotch ::

tilen03 je izjavil:

Tisti, ki dajete na stran 500€+, kaj to pomeni? Upam, da ne lezanje na bancnem racunu...


Večinoma ja. Kaj je narobe s tem? Tistih nekaj % inflacije je majhen strošek za likvidnost, ki jo ponuja varčevalni račun.

l0g1t3ch ::

Jurja dam za kredit
Jurja za stroške take in drugačne
Jurja in še malo mi pa ostane

Nimam pa najmanjše ideje kam varno nalagat za na dolgi rok.

matic492 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Večinoma ja. Kaj je narobe s tem? Tistih nekaj % inflacije je majhen strošek za likvidnost, ki jo ponuja varčevalni račun.


Ni samo inflacija, je tudi pričakovanje da boš služil več. To govorim o 10-20 let, razen če nameravaš biti takrat še na isti plači?

Danes si trgaš od boljšega dopusta recimo, čez 5 let boš pa dobil povišico in ti bo žal (ker na varčevalnam računu dobivaš zanemrljive obresti dandanes). Seveda pač kakor komu, mogoče koga pomirja to da ima 50k na varčevalnem računu, mene bi znerviralo da bi imel take vsote, pri nizkih dohodkih (ne rečem da služiš 10k na mesec in imaš 50k rezerve).
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

aken ::

aken je izjavil:

Bodi torej hvalezen, da te hoce sponzorirat.


Mimogrede, da se ne bova razumela narobe, saj to ni nic sramotnega. Je pa sramotno, da se delas, da si velika zver, ki misli, da je njegova revscina samo prestopno obdobje. Ne. Ce se v druzbi nekaj ne spremeni bos ostal revez, ki se bo komajda prebijal iz meseca v mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Mike_Rotch ::

Danes si trgaš od boljšega dopusta recimo, čez 5 let boš pa dobil povišico in ti bo žal (ker na varčevalnam računu dobivaš zanemrljive obresti dandanes). Seveda pač kakor komu, mogoče koga pomirja to da ima 50k na varčevalnem računu, mene bi znerviralo da bi imel take vsote, pri nizkih dohodkih (ne rečem da služiš 10k na mesec in imaš 50k rezerve).


Za dober dopust sicer ne rabiš veliko denarja. Ampak ne govorim o tem. Pravim, da gre večino tistega, kar dam na stran na ločen TRR, kjer denar leži in čaka. Nič se ne plemeniti, nič ne raste ampak je safety net za hude čase.

aken ::

l0g1t3ch je izjavil:


Nimam pa najmanjše ideje kam varno nalagat za na dolgi rok.


Jaz kupujem zlato, pac edina zadeva, kjer sicer ne dobim velike marze (no ja... s tem sem zacel dovolj zgodaj :)), mi pa ohranja vrednost.

Ves ta novodoven bullshit tipa delnice in kriptovalute se lahko skrije. Nocem na tem sluziti - sluzim s svojim delom - vec kot rabim - rad bi samo, da ohrani vrednost in zlato (in srebro) je edina zadeva, ki ni podvrzena spekulacijam raznih prascov. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Mike_Rotch ::

n zlato (in srebro) je edina zadeva, ki ni podvrzena spekulacijam raznih prascov. ;)


LOL. Naivnost ali samo pomanjkanje informacij?

aken ::

Mike_Rotch je izjavil:

n zlato (in srebro) je edina zadeva, ki ni podvrzena spekulacijam raznih prascov. ;)


LOL. Naivnost ali samo pomanjkanje informacij?


Zaenkrat imam vec kot je bila inflacija, tako, da ta svoj bullshit si lahko nekam zataknes. :)

Se enkrat, nocem biti spekulativna pizda, zanima me samo ohranjanje vrednosti. Ja, razumem, da bi nekateri radi na tem sluzili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

matic492 ::

aken je izjavil:

Nocem na tem sluziti - sluzim s svojim delom - vec kot rabim - rad bi samo, da ohrani vrednost in zlato (in srebro) je edina zadeva, ki ni podvrzena spekulacijam raznih prascov. ;)



Dandanes je vse riskantno. Če hočeš biti res neodvisen rabiš kmetijo, kjer si lahko vso hrano sam vzgojiš. Pa še to ti lahko ukradejo, če pridejo komunisti na oblast in rečejo da je zdaj skupna lastnina :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

zobnik ::

jest10 je izjavil:

zobnik je izjavil:

Pravljice za lahko noč oz. mam hotel seveda gre oz.bajta, stanovanje od staršev.....drugače pa takole pri enih
500 evrov je najemnina, 200 evrov stroški, 200 evrov hrana že tole je 900 evrov, potem kakih dodatni nakupu 100 pa avto 100 povprečno/mesec, ....a diplomirana med.sestra zasluži 1100 neto, kar so ravno našteti stroški
Vi pa sanjate od tem da dajete na stran 500-1000 evrov ja mogoče na fuš, Absoltnu, kolega k živi v domači hiši, on pa res lahko da na stran tud 700-800 evrov, mal doda za hišne stroške kakih 50 evrov, pa hrano 100.
Kje so še otroc, izleti, kak pijača s kolegi, obleko in obutev sploh nisem štel, kje so še gos.aparati pa ostalo, če potegneš črto še 1500/mesec zapraviš



No tale post je čisto ogledalo bedne slovenske mentalitete.
Če nekdo pravi, da ima več kot minimalca, se zihr laže, ali pa dela na črno.
Ane, hribovc zaplankani?


Tako so mi znanci iz doline razlagal o stroških. Na podeželju je drugače, tam se večinoma glavnim stroškom izogne, zato se lahko tud več varčuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

aken ::

matic492 je izjavil:

aken je izjavil:

Nocem na tem sluziti - sluzim s svojim delom - vec kot rabim - rad bi samo, da ohrani vrednost in zlato (in srebro) je edina zadeva, ki ni podvrzena spekulacijam raznih prascov. ;)



Dandanes je vse riskantno. Če hočeš biti res neodvisen rabiš kmetijo, kjer si lahko vso hrano sam vzgojiš. Pa še to ti lahko ukradejo, če pridejo komunisti na oblast in rečejo da je zdaj skupna lastnina :)


Imam tudi nekaj hektarov najbolj rodovitne zemlje v Sloveniji, s svojo vrtino za vodo. :) Pa se eno (vrtino) sredi Ljubljane, sem vedel kaj iscem, ko sem kupoval hiso. Pac, to, da si placan vec kot lahko zapravis ima dolocene prednosti. Naslednja kriza? Dol mi visi.

Ce vas bo pa ostale produkte idiokracije pobralo, ne bom potocil niti solzice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Vetrolov ::

Pri meni pa ni več varčevanja. Od trenutne minimalne plače mi socialna pobere vse kar zaslužim nad 620e (meja socialne varnosti) pa do potencialne plače 1600e neto, torej če hočem imeti za sebe minimalno plačo rabim službo za 1750e neto plače. Prihranki izpred let počasi kopnijo, ker porabim več kot 620e na mesec. Od tega položnice približno 400e + vse ostalo kar se sproti porabi. Tako da bom verjetno kmalu začel delat prek s.p. zaradi optimizacije prihodkov ;)

aken ::

Vetrolov je izjavil:

Pri meni pa ni več varčevanja. Od trenutne minimalne plače mi socialna pobere vse kar zaslužim nad 620e (meja socialne varnosti) pa do potencialne plače 1600e neto, torej če hočem imeti za sebe minimalno plačo rabim službo za 1750e neto plače. Prihranki izpred let počasi kopnijo, ker porabim več kot 620e na mesec. Od tega položnice približno 400e + vse ostalo kar se sproti porabi. Tako da bom verjetno kmalu začel delat prek s.p. zaradi optimizacije prihodkov ;)


Ja, tega bi se moral drzati gruntfurmich. Naj ti bo hvalezen za nasvet.

Mike_Rotch ::

Zaenkrat imam vec kot je bila inflacija, tako, da ta svoj bullshit si lahko nekam zataknes. :)


Lepo. Ampak to, da si ti naredil profit še ne pomeni, da zlato ni ena od najstarejših špekulacij na svetu, pravzaprav definicija "speculative asseta". Zlato ima šele zadnjih nekaj desetletji dejansko uporabno vrednost.

l0g1t3ch ::

Jap, večino časa je imelo zlato vrednost, ker je bilo večini ljudi lepo in je hkrati hvaležno za obdelavo in izdelavo nakita. Pa zadosti redko je.

Sicer pa jaz sem do kakega leta nazaj praktično vse vlagal v nakup in odnovo hiše, pa SE sm dal na streho, pa vrt sm naredil konkretno velik in rastlinjak sm postavil...
Zdej pa z hišo recimo da imam 30let mir :)
Sedaj bo treba pa kako drugo investicijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

aken ::

l0g1t3ch je izjavil:

Jap, večino časa je imelo zlato vrednost, ker je bilo večini ljudi lepo in je hkrati hvaležno za obdelavo in izdelavo nakita. Pa zadosti redko je.


Pa ima odlicno prevodnost in je vedno bolj nepogresljivo. In zgodovina nas uci, da tudi v najvecji krizi ne izgublja vrednosti in zamenjuje valute. Aja ima bitcoin padec? Aha ima eurov/dolar/... padec? Dol mi visi, ce pa kdo tezi mu lahko cegel vrzem v glavo kar je vec kar lahko naredi katerikoli kriptovalutas aka gambler.

Btw, nakit je samo nacin nosenja valute. Danes se je izpridilo ampak dejansko je bilo v zgodovini tocno tako.


l0g1t3ch je izjavil:

Sicer pa jaz sem do kakega leta nazaj praktično vse vlagal v nakup in odnovo hiše, pa SE sm dal na streho, pa vrt sm naredil konkretno velik in rastlinjak sm postavil...
Zdej pa z hišo recimo da imam 30let mir :)
Sedaj bo treba pa kako drugo investicijo.


Ja, jaz sem pa vse vlagal v obnovo hise 20 let nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Mike_Rotch ::

In zgodovina nas uci, da tudi v najvecji krizi ne izgublja vrednosti in zamenjuje valute.


https://www.macrotrends.net/1333/histor...

Očitno gledaš neko alternativno zgodovino.

Sicer pa ne govorim o ohranjanju vrednosti ampak odgovarjam na tvoje nesmisle o tem, da zlato ni špekulacija.

aken ::

Mike_Rotch je izjavil:

In zgodovina nas uci, da tudi v najvecji krizi ne izgublja vrednosti in zamenjuje valute.


https://www.macrotrends.net/1333/histor...

Očitno gledaš neko alternativno zgodovino. Saj ni panike, ti v miru stran meci denar v druge "produkte", jaz sem popolnoma zadovoljen, ce ohranja denar vrednost in zlato jo bo.

Sicer pa ne govorim o ohranjanju vrednosti ampak odgovarjam na tvoje nesmisle o tem, da zlato ni špekulacija.


Potegni mediano skozi svoj graf, pa ti bo vse jasno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Mike_Rotch ::

Počasna rast, daleč od rasti delnic ali bitkojna. Your point?

aken ::

Mike_Rotch je izjavil:

Počasna rast, daleč od rasti delnic ali bitkojna. Your point?

Da hocem samo ohraniti nasparano. Samo to in nic drugega, nisem pohlepen in ne manjka mi prihodkov, kar bi tezko trdili za pohlepne salabajzerje, ki se ukvarjajo z kriptovalutami/delnicami in se prepricujejo, da so cool, ker se grejo loterijo.

Ja, razumem, da tisti, ki nic nimajo in tezko racunajo na kakrsnokoli izboljsanje kupujejo kriptovalute in srecke. Ker nimajo nic za izgubiti in upanje umre zadnje.

Za razliko od njih, imam stalne prihodke, ki se nikoli niso usahnili in kaze prej v drugo smer (v naslednjem momentu lahko zamenjam sluzbo, ce se mi "sprdne" in s tem bom osrecil veliko "podjetnikov"), samo vrednosti nocem izgubljati.

Sam sem sebi investicija in ne rabim "sreck" za to. Kar ni situacija pri raznih spekulantskih pizdah in odvisnezev od gamblinga, ki se imajo danes zaradi kriptoscene za "nekaj vec".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

m0LN4r ::

musicfreak je izjavil:

Sam imam kar solidno placo in bi si lahko vec privoscil kot si, ampak imam vedno neko slabo vest, ko si privoscim kako bedarijo, ki je res nujno ne potrebujem (verjetno posledica mladosti, ko si mi starsi vedno tezili ce sem si kupil kaj kar ni bilo za oblect oz. da je po njihovo pametno kupit oz. sparal denarja) :D ne vem kako bi se tega resil :) ne ne zivim vec doma in nisem pod vplivom starsem :) rad bi bil tak da mi nebi bilo problema vrect 200, 300 evrov ven kot nekaterim, ki jim 100 evrov ven vrect ni nic posebnega. Rad bi v trgovini spontano kupil nekaj, kar mi je vsec, ne da bi si ob tem rekel da tega v resnici ne rabim sedaj. Vedno je nekje v podzavesti da je treba sparat denar da si lahko enkrat kupis nepremicnino, ceprav tega niti nujno nocem.

Drugace 2200 evrov, 1000- 1200 nekje na mesec mi uspe dat na stran. Skratka, rad bi se preprical v glavi da je ok ce mi na mesec uspe samo 500 evrov dat na stran :D

Nic, vse zapravim sproti, kupujem razne brezvezne ETFje, delnice, kripto, kokakolo, cips, tankam cimvec itn.

PS: Sparanje je samo prelaganje vecjega nakupa na pozneje. Saj kot reces, eni si rajsi privoscijo manjse stvari pogosteje in jim nepremicnina "bajturaina" ne pomeni nic. Ti si se stara sola (nic narobe) sparas in se odrekas malenkostim, da pol cez par let fuknes ven pol miljona za nepremicnino, na katero bos custveno-financno navezan, kot veliko slovencev.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

matic492 ::

aken je izjavil:


Da hocem samo ohraniti nasparano. Samo to in nic drugega, nisem pohlepen in ne manjka mi prihodkov, kar bi tezko trdili za pohlepne salabajzerje, ki se ukvarjajo z kriptovalutami/delnicami in se prepricujejo, da so cool, ker se grejo loterijo.

Ja, razumem, da tisti, ki nic nimajo in tezko racunajo na kakrsnokoli izboljsanje kupujejo kriptovalute in srecke. Ker nimajo nic za izgubiti in upanje umre zadnje.

Za razliko od njih, imam stalne prihodke, ki se nikoli niso usahnili in kaze prej v drugo smer (v naslednjem momentu lahko zamenjam sluzbo, ce se mi "sprdne" in s tem bom osrecil veliko "podjetnikov"), samo vrednosti nocem izgubljati.

Sam sem sebi investicija in ne rabim "sreck" za to. Kar ni situacija pri raznih spekulantskih pizdah in odvisnezev od gamblinga.


Ma daj ne nakladaj, kot da gremo po kredit za kripto. Celoten računalnik v podpisu sem dobil za okoli 1000EUR investicije, ostalo pa rast kriptovalut.

Ravno če imaš viška, si lahko privoščiš poleg varčevanja metat še v špekulativne naložbe kot so kripto. Če si na minimalcu boš bolj težko vlagal v kripto...

Trenutno imam 5x več v kripto kot pa na banki.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

feryz ::

S šparanjem je tako. Sem že povedal to zgodbico, pa jo bom še enkrat.
Pred leti kupim mojo zafiro. Pripeljem se domov in pred bajto gledamo to čudo. Pride mimo sosed.
"Matr avta", pravi, "a je sto jurjev dost za tole?"
"Ne, je treba še kaj zraven", mu odvrnem.
"Maš pa ogromno denarja" pravi.
"Pa ja de, valjda ti je jasno, da je tole na leasing."
Sosed en cajt tuhta in pravi, "Vidiš, jaz si pa nikoli ne bi kupil avta na kredit. Že nekaj časa šparam in ko se bo nabralo, si bom kupil avto, ki si ga že dolgo želim."
Jaz sem mu pa tako nazaj dejal, "Se pravi, oba morava dajati denar na stran. Enemu ga nažirajo obresti zaradi kredita, drugemu ga nažira inflacija zaradi varčevanja.
Edino razlika je, da eden leta uživa dobrino, medtem ko drugi leta hrepeni po njej."
Tako je to z varčevanjem.

aken ::

m0LN4r je izjavil:

musicfreak je izjavil:

Sam imam kar solidno placo in bi si lahko vec privoscil kot si, ampak imam vedno neko slabo vest, ko si privoscim kako bedarijo, ki je res nujno ne potrebujem (verjetno posledica mladosti, ko si mi starsi vedno tezili ce sem si kupil kaj kar ni bilo za oblect oz. da je po njihovo pametno kupit oz. sparal denarja) :D ne vem kako bi se tega resil :) ne ne zivim vec doma in nisem pod vplivom starsem :) rad bi bil tak da mi nebi bilo problema vrect 200, 300 evrov ven kot nekaterim, ki jim 100 evrov ven vrect ni nic posebnega. Rad bi v trgovini spontano kupil nekaj, kar mi je vsec, ne da bi si ob tem rekel da tega v resnici ne rabim sedaj. Vedno je nekje v podzavesti da je treba sparat denar da si lahko enkrat kupis nepremicnino, ceprav tega niti nujno nocem.

Drugace 2200 evrov, 1000- 1200 nekje na mesec mi uspe dat na stran. Skratka, rad bi se preprical v glavi da je ok ce mi na mesec uspe samo 500 evrov dat na stran :D

Nic, vse zapravim sproti, kupujem razne brezvezne ETFje, delnice, kripto, kokakolo, cips, tankam cimvec itn.

PS: Sparanje je samo prelaganje vecjega nakupa na pozneje. Saj kot reces, eni si rajsi privoscijo manjse stvari pogosteje in jim nepremicnina "bajturaina" ne pomeni nic. Ti si se stara sola (nic narobe) sparas in se odrekas malenkostim, da pol cez par let fuknes ven pol miljona za nepremicnino, na katero bos custveno-financno navezan, kot veliko slovencev.


Spranje je samo hranjenje denarja za takrat, ko ga bos res rabil. Tisti, ki ga imamo v sedanjem zivljenju cez glavo dovolj, ga pac shranimo, ker nimamo nobenega razloga, da bi ga porabili. Revezi in pohlepnezi pa ga "investirajo", ker upajo, da bojo zadeli jackpot, eni v kriptovalute, drugi v loto.

Nekaterim pa tega ni treba.

Ko bos dovolj vreden zaradi svojega znanja bos razumel kar ti razlagam. Do takrat pa ti ostane samo loto (kriptovalute) in tudi razumeti ne zmores. Zate je nadrealisticno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

m0LN4r ::

matic492 je izjavil:

aken je izjavil:


Da hocem samo ohraniti nasparano. Samo to in nic drugega, nisem pohlepen in ne manjka mi prihodkov, kar bi tezko trdili za pohlepne salabajzerje, ki se ukvarjajo z kriptovalutami/delnicami in se prepricujejo, da so cool, ker se grejo loterijo.

Ja, razumem, da tisti, ki nic nimajo in tezko racunajo na kakrsnokoli izboljsanje kupujejo kriptovalute in srecke. Ker nimajo nic za izgubiti in upanje umre zadnje.

Za razliko od njih, imam stalne prihodke, ki se nikoli niso usahnili in kaze prej v drugo smer (v naslednjem momentu lahko zamenjam sluzbo, ce se mi "sprdne" in s tem bom osrecil veliko "podjetnikov"), samo vrednosti nocem izgubljati.

Sam sem sebi investicija in ne rabim "sreck" za to. Kar ni situacija pri raznih spekulantskih pizdah in odvisnezev od gamblinga.


Ma daj ne nakladaj, kot da gremo po kredit za kripto. Celoten računalnik v podpisu sem dobil za okoli 1000EUR investicije, ostalo pa rast kriptovalut.

Ravno če imaš viška, si lahko privoščiš poleg varčevanja metat še v špekulativne naložbe kot so kripto. Če si na minimalcu boš bolj težko vlagal v kripto...

Trenutno imam 5x več v kripto kot pa na banki.
Ma jaz sem se odlocil, da na banki hocem imeti cim manj oz. blizu nic. Dinozavri, ki znajo samo z EVRI opravljati in astronomske obratovalne stroske kasirati, pa tudi ce prakticno ne delajo nic.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

matic492 ::

aken je izjavil:


Spranje je samo hranjenje denarja za takrat, ko ga bos res rabil. Tisti, ki ga imamo v sedanjem zivljenju cez glavo dovolj, ga pac shranimo, ker nimamo nobenega razloga, da bi ga porabili. Revezi in pohlepnezi pa ga "investirajo", ker upajo, da bojo zadeli jackpot, eni v kriptovalute, drugi v loto.

Nekaterim pa tega ni treba.


Ko bos dovolj vreden zaradi svojega znanja bos razumel kar ti razlagam.



Mah, tipičen primer jealous tipa, ki je pač zamudil entry in zdaj se delaš kot da si moralno boljši od vseh nas, ki smo dali v kripto. Tako kot se nekateri vegani imajo za boljše od mesojdecev.

Jaz imam čez glavo dovolj, nadpovprečno programersko plačo, pa vseeno investiram, kaj sem potem, pohlepnež? Razloži mi kaj je narobe s tem, da delam to z mojim denarjem?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

m0LN4r ::

aken je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

musicfreak je izjavil:

Sam imam kar solidno placo in bi si lahko vec privoscil kot si, ampak imam vedno neko slabo vest, ko si privoscim kako bedarijo, ki je res nujno ne potrebujem (verjetno posledica mladosti, ko si mi starsi vedno tezili ce sem si kupil kaj kar ni bilo za oblect oz. da je po njihovo pametno kupit oz. sparal denarja) :D ne vem kako bi se tega resil :) ne ne zivim vec doma in nisem pod vplivom starsem :) rad bi bil tak da mi nebi bilo problema vrect 200, 300 evrov ven kot nekaterim, ki jim 100 evrov ven vrect ni nic posebnega. Rad bi v trgovini spontano kupil nekaj, kar mi je vsec, ne da bi si ob tem rekel da tega v resnici ne rabim sedaj. Vedno je nekje v podzavesti da je treba sparat denar da si lahko enkrat kupis nepremicnino, ceprav tega niti nujno nocem.

Drugace 2200 evrov, 1000- 1200 nekje na mesec mi uspe dat na stran. Skratka, rad bi se preprical v glavi da je ok ce mi na mesec uspe samo 500 evrov dat na stran :D

Nic, vse zapravim sproti, kupujem razne brezvezne ETFje, delnice, kripto, kokakolo, cips, tankam cimvec itn.

PS: Sparanje je samo prelaganje vecjega nakupa na pozneje. Saj kot reces, eni si rajsi privoscijo manjse stvari pogosteje in jim nepremicnina "bajturaina" ne pomeni nic. Ti si se stara sola (nic narobe) sparas in se odrekas malenkostim, da pol cez par let fuknes ven pol miljona za nepremicnino, na katero bos custveno-financno navezan, kot veliko slovencev.


Spranje je samo hranjenje denarja za takrat, ko ga bos res rabil. Tisti, ki ga imamo v sedanjem zivljenju cez glavo dovolj, ga pac shranimo, ker nimamo nobenega razloga, da bi ga porabili. Revezi in pohlepnezi pa ga "investirajo", ker upajo, da bojo zadeli jackpot, eni v kriptovalute, drugi v loto.

Nekaterim pa tega ni treba.

Ko bos dovolj vreden zaradi svojega znanja bos razumel kar ti razlagam. Do takrat pa ti ostane samo loto (kriptovalute).

Pa cuj, ce pogooglas stevilo propadlih bank v Sloveniji, si me preprical, da imam denar rajsi na Coinbase oz. na Neobrokerjih, ki imajo v ozadju banke, ki dajejo posojila nasi drzavni banki, ce bo spet prosjacila in fehtarila po tujini.
Nevem no.

Se pa strinjam, da ce bi imel gotovine kot dreka, bi se kopal v njej kot donald duck. Slovenskim lopovom se manj zaupam kot tujim velikanom.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

aken ::

matic492 je izjavil:

Mah, tipičen primer jealous tipa, ki je pač zamudil entry in zdaj se delaš kot da si moralno boljši od vseh nas, ki smo dali v kripto. Tako kot se nekateri vegani imajo za boljše od mesojdecev.


Ti kar projiciraj. Si pac se en gamblerski odvisnik, ki upa na to, da bo nekoc zadel sedmico.

matic492 je izjavil:

Jaz imam čez glavo dovolj, nadpovprečno programersko plačo, pa vseeno investiram, kaj sem potem, pohlepnež? Razloži mi kaj je narobe s tem, da delam to z mojim denarjem?


Potem si pac idiot, najdi si sluzbo, ki ti bo vzela manj casa, ker na koncu je edina valuta, ki je vredna cesarkoli, tvoj cas. Ne razumes? Pa se bos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()

Mike_Rotch ::

Da hocem samo ohraniti nasparano. Samo to in nic drugega, nisem pohlepen in ne manjka mi prihodkov, kar bi tezko trdili za pohlepne salabajzerje, ki se ukvarjajo z kriptovalutami/delnicami in se prepricujejo, da so cool, ker se grejo loterijo.


Še enkrat si potrdil, da ne razumeš ironije. Anyway, važno, da si zadovoljen s svojo špekulativno naložbo in se ti zdijo druge oblike špekulativnih naložb manjvredne.

Jaz sem mu pa tako nazaj dejal, "Se pravi, oba morava dajati denar na stran. Enemu ga nažirajo obresti zaradi kredita, drugemu ga nažira inflacija zaradi varčevanja.


Kupovanje avtomobila za 100k ni šparanje, ne glede na to ali ga skeširaš ali vzameš na lizing.

aken ::

Mike_Rotch je izjavil:

Da hocem samo ohraniti nasparano. Samo to in nic drugega, nisem pohlepen in ne manjka mi prihodkov, kar bi tezko trdili za pohlepne salabajzerje, ki se ukvarjajo z kriptovalutami/delnicami in se prepricujejo, da so cool, ker se grejo loterijo.


Še enkrat si potrdil, da ne razumeš ironije. Anyway, važno, da si zadovoljen s svojo špekulativno naložbo in se ti zdijo druge oblike špekulativnih naložb manjvredne.


Lej, z vsakim idiotom se mi pac ne da ukvarjat.

matic492 ::

aken je izjavil:

Ti kar projiciraj. Si pac se en gamblerski odvisnik, ki upa na to, da bo nekoc zadel sedmico.


Jap, hudo je ko daš manj kot 10% mesečnega dohodka v "loterijo kripto", ne?

Se pa strinjam z tabo v ekstremnih primerih, da nekdo komaj gre skozi mesec pa potem vse stavi na neke kripto coine.

Vse ostalo je pa samo tvoja mentaliteta.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

aken ::

matic492 je izjavil:

aken je izjavil:

Ti kar projiciraj. Si pac se en gamblerski odvisnik, ki upa na to, da bo nekoc zadel sedmico.


Jap, hudo je ko daš manj kot 10% mesečnega dohodka v "loterijo kripto", ne?

Se pa strinjam z tabo v ekstremnih primerih, da nekdo komaj gre skozi mesec pa potem vse stavi na neke kripto coine.

Vse ostalo je pa samo tvoja mentaliteta.


aken je izjavil:

Potem si pac idiot, najdi si sluzbo, ki ti bo vzela manj casa, ker na koncu je edina valuta, ki je vredna cesarkoli, tvoj cas. Ne razumes? Pa se bos.


Vzami ta nasvet za zlato, ker je vec vreden kot tvoja trenutna eksistenca na planetu. Bos razumel, tudi, ce danes ne. In takrat se bos tepel po glavi zakaj me nisi poslusal :)

Razen, ce si prisiljen v gamblanje (zaradi pomanjkanja perspektive), ker pac nisi kar se predstavljas. Kar je vec kot verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aken ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko % prihodkov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10511920 (6082) borut_p
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11224316 (20170) zobnik

Več podobnih tem