» »

Ali se mi splača reskirat faks za fiziko?

Ali se mi splača reskirat faks za fiziko?

«
1
2

Tychohuybers ::

Sem v 4. letniku tehniške gimnazije ampak nikoli nisem imel interesa študirati elektrotehnike ali računalništva. Že od 4. razreda osnovne šole me zanima astronomija, v gimnaziji pa sem dobil super profesorja fizike. Ampak zanimanje ni niti približno dovolj da naredim faks.

V preteklem letu sem se odločil, da se želim vpisati na fakulteto astrofizike v Ajdovščini, ker je njihov predmetnik bolj usmerjen v področja, ki me zanimajo (torej bolj v vesolje kot pa npr. FMF).
Fizika temelji na matematiki, torej mi je že kar nekaj časa tudi matematika všeč. Pred parimi dnevi pa smo pisali zadnji večji test matematike 4. letnika, torej integrale, ampak profesorica je vključila v test tudi odvode. To seveda ne bi smel biti nikakršen problem, saj če hočeš razumeti integrale, moraš razumeti odvode. Vendar jaz sem absolutno vsak primer narobe rešil.
Rezultatov še nismo izvedeli, ampak jaz sem popolnoma pozabil osnove odvajanja med testom in močno dvomim, da bo ocena višja od 2.

To mi je dalo za mislit in dojel sem, da v 4 letih gimnazije, sem pri fiziki samo 1 test pisal odlično, pa še to ne vse točke. V bistvu sam kar nekaj testov pisal 3 in celo 2.
Med poukom sem zelo aktiven in nenehno pred tablo in mi načeloma kar gre. Zaključena ocena nikoli ni bila manjša od 4 zaradi tega. Ampak kontrolna naloga je v mojih očeh zadnja faza učenja in če ne moreš povezati snovi v glavi med testom, potem se jih nisi dobro naučil.

Zaradi tega "reality checka" sem res začel dvomit, ali je dobra ideja, da grem študirat fiziko, če na gimnaziji še komaj odličen ne morem bit pr tem predmetu.
Nimam se za nekega genija, vsi me nenehno zbadajo da sem "neumen" (kar je do neke mere res), ampak kle se ne gre za neko foro med sošolci, obstaja zelo realistična možnost, da padem prvi letnik faksa.
Vem da se ljudje radi preveč osredotočamo na negativno, ampak na prvo roko sem že večkrat videl, kaj se zgodi, ko se nekdo prijavi na faks, ki ga ni sposoben narest. Morda je sedaj še zadnji čas, da se pravilno odločim in grem na fakulteto, ki bi bolj ustrezala mojim matematičnim sposobnostim.

Vem da vsi dijaki dvomijo vase in da je to normalno, ampak jaz nisem še nikoli dvomil v to, kaj bom šel študirat, o 2. in 3. želji sploh začel nisem razmišljat.
Zato me zanima, ali se mi splača reskirat in se vseeno vpisati na fakulteto za astrofiziko, ali je boljša ideja, da se hitro spomnim kakšne alternative, bolj primerne za moje sposobnosti?
Tudi če v življenju kaj drugega delam, še vedno lahko sledim napredkom v astronomiji, samo aktiven ne bi mogel biti na tem področju.

Raptor F16 ::

Če hočeš biti dober v matematiki moraš rešiti čim več nalog.

Teorijo lahko obvladaš ampak postopkov na roke se ne moreš učit iz knjige. Samo svinčnik in papir. Itak boste v prvem letniku začeli s srednješolsko snovjo in nato nadaljevali po poglavjih diferencialne analize.

Za faks zdelat rabiš bolj vztrajnost kot pa voljo. Na teh-gimnaziji sem mel matematiko v povprečju 4 pa mi sama matematika ni povzročala prevelikih težav na prvi in drugi stopnji (MAG) študija strojne.

Kot rečeno itak vas bodo vsega, tudi fizike naučili na novo in vam povedali da ste se v srednji šoli učili narobe in da je vaše obstoječe znanje brskanje po smetišču. (dejanska izjava ki smo jo slišali na enem uvodnih predavanj)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

ripmork ::

Če si “še komaj odličen” ti gre bolje kot večini IMO :) Meni je Mat od nekdaj delala probleme. Sam ko zdaj kot starejši gledam nazaj jasno vidim, da sta bila razloga za to zelo preprosta: 1) vedno sem imel težave s koncentracijo (in pri matematiki zelo hitro človek izgubi nit) 2) nisem videl nobene praktične uporabnosti matematike v svojih interesih, posledično me ni zanimala in se nisem kaj dosti trudil. Na področjih, kjer sem videl več smisla in sem se bolj trudil, mi je šlo pač precej bolje.

Kot je @Raptor F16 povedal: vse je stvar volje in vztrajnosti.
Sicer pa, četudi se zgodi “črn” scenarij da prvi letnik padeš, ni panike. Na koncu to nobenega ne zanima.
Bolj zoprn scenarij je, če ti gre prvi letnik odlično in potem v starejših letnikih ugotoviš, da si ga posral z izbiro študija (happened to me). Če bi svoje resnične želje bolj poslušal, bi si bolj primeren študij izbral. Ampak, vsaka lekcija je za nekaj dobra; včasih "napačne" odločitve privedejo do dobrih stvari :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Blinder ::

Tychohuybers je izjavil:

fakulteto astrofizike v Ajdovščini


:))
astrofiziko veš kam si lahko potisneš. Dosti ljudi se zanima za to področje, ampak jobov iz tega področja ni. Pointless.
Fakulteta v Ajdovščini pa je manj vredna kot srednja ekonomska šola. Kdo za vraga bi zaposlil nekoga iz neke fakultete iz Ajdovščine, če ima na voljo poljubno dosti študentov iz FMF-ja?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

genesiss ::

https://www.astronom.si/forum/showthrea...

Ne se bati "reskirat", tudi če kasneje ugotoviš da to ni to. Ta leta so najboljša za to da reskiras in se iz tega kaj naučiš.

joze67 ::

Tako ali tako veliko ljudi ne dela na področju svojega študija.

Kar se matematike tiče, pa res velja: vaja, vaja in vaja. Teorije v srednji šoli ni, na večini faksov tudi ne, in tudi fiziki verjamejo, da vsi integrali in vse vrste konvergirajo (in po letih študija in vaj, vaj, vaj mimogrede povedo, kam). Dobro znanje srednješolske matematike (z drugo besedo "nadrkanost") je kot zalet - pomaga na začetku, ampak čez nekaj časa se izpoje in moraš sam brcat naprej.

tilen03 ::

Blinder je izjavil:

Tychohuybers je izjavil:

fakulteto astrofizike v Ajdovščini


:))
astrofiziko veš kam si lahko potisneš. Dosti ljudi se zanima za to področje, ampak jobov iz tega področja ni. Pointless.
Fakulteta v Ajdovščini pa je manj vredna kot srednja ekonomska šola. Kdo za vraga bi zaposlil nekoga iz neke fakultete iz Ajdovščine, če ima na voljo poljubno dosti študentov iz FMF-ja?

Sluzb res ni veliko, pa ce hoces imeti potrebujes doktorat. Je pa astrofizika buljenje v stevilke in interpretiranje, tako da pridobis zaposljivo znanje, prenos znanja na zaposljivo podrocje je lahko.

Kar se tice srednjesolskih odvodov in integralov pa se ni za sekirati, ce si slabo pisal. V srednji soli se ti ne sanja kaj tocno je odvod ali integral, naucis se samo razlikovati in osnovna pravila. V bistvu sem jaz komaj zacel razumevati matematiko na faksu, ko smo obravnavali vec mnozic.

Tychohuybers ::

Raptor F16 je izjavil:


Kot rečeno itak vas bodo vsega, tudi fizike naučili na novo in vam povedali da ste se v srednji šoli učili narobe in da je vaše obstoječe znanje brskanje po smetišču. (dejanska izjava ki smo jo slišali na enem uvodnih predavanj)

Mi je šlo kar iz glave, da se na faksu ponovi. Potem verjetno ni tako hudo, kot sem si mislil. Seveda pa je absolutno obvezno sprotno delo, kar ni nekaj kar sem zelo vestno opravljal med svojim šolanjem na gimnaziji...


ripmork je izjavil:


Bolj zoprn scenarij je, če ti gre prvi letnik odlično in potem v starejših letnikih ugotoviš, da si ga posral z izbiro študija (happened to me).

Je res, da imam vsaj to srečo, da za 100% vem, kaj me zanima. V bistvu je moj največji strah kar se tiče padanja letnika dejstvo, da izgubim eno leto potencialne delovne dobe in da moram vrniti državno štipendijo. Ampak če bom sproti delal, upam da do tega ne bo prišlo.


Blinder je izjavil:


Fakulteta v Ajdovščini pa je manj vredna kot srednja ekonomska šola. Kdo za vraga bi zaposlil nekoga iz neke fakultete iz Ajdovščine, če ima na voljo poljubno dosti študentov iz FMF-ja?

Po opravljenem faksu si dipl. fizik, torej po mnenju tistih, ki določajo kakšen nivo znanja imaš po diplomi, je enakovredna FMF. Jaz ne grem študirat v Ajdovščino, ker mislim, da bo šola "lažja," (to bi bilo skoraj tako neumno, kot če bi primerjal mednarodno priznano fakulteto s strokovno srednjo šolo), po 4 letih se mi je Ljubljana res zamerila in si ne želim zapraviti še (upajmo) 5-6 let tam, nasploh si ne želim tam živeti.
Baje nekaj profesorjev FMF-ja dela tudi na tej fakulteti in to fakulteto sta mi priporočila profesorica matematike in profesor fizike.
Vem da te ne zanima, ampak po mnenju Round University Rankings (https://roundranking.com/universities/u..., je kot ustanova Univerza v Novi Gorici bolje ocenjena kot Univerza v Ljubljani. Priznam pa, da obstajajo delodajalci kot si jih omenil, ki vidijo besede "Fakulteta matematike in fizike" in se začnejo slinit, pri takemu delodajalcu raje ne delam. Jaz verjamem, da svoje znanje pridobiš skozi lastno delo, ne skozi naziv univerze, katero si obiskoval.
TL:DR, tisti, ki je malo pogooglal preden si je tvoril mnenje se zaveda, da Univerza v Novi Gorici ni "slaba," samo manj znana.

Blinder je izjavil:


astrofiziko veš kam si lahko potisneš. Dosti ljudi se zanima za to področje, ampak jobov iz tega področja ni. Pointless..

Men ni cilj dobiti "job" al dobr zaslužit, če je to tebi cilj potem ti želim vso srečo, osebno bi rajši umrl kot pa delal v pisarni pri neki firmi, mene zanima znanost, ne denar. Možnosti zaposlitve za specifično astrofizika, se strinjam s tabo, ni veliko. Ampak glede na to, da ima fakulteta v Ajdovščini 98% zaposljivost svojih dijakov v enem letu po zaključku študija in aktiven poklicni center kjer redno sodelujejo z inštitutom Jožefa Štefana, nimam toliko skrbi kar se tiče zaposlitve.

Zgodovina sprememb…

Cupakabra123 ::

Jaz sem imel matematiko 2 v srednji soli pa sem sel na FRI in ga koncal. Nima veze kaksne mas ocene ampak ali si se pripravljen potrudit da bi pocel to kar bi rad pocel.

Glugy ::

ripmork je izjavil:

Meni je Mat od nekdaj delala probleme. Sam ko zdaj kot starejši gledam nazaj jasno vidim, da sta bila razloga za to zelo preprosta: 1) vedno sem imel težave s koncentracijo (in pri matematiki zelo hitro človek izgubi nit) 2) nisem videl nobene praktične uporabnosti matematike v svojih interesih, posledično me ni zanimala in se nisem kaj dosti trudil. Na področjih, kjer sem videl več smisla in sem se bolj trudil, mi je šlo pač precej bolje.

Ja enako ..enostavno se ne morem pri matematiki koncentrirat pa razumet abstrakcijske teorije tud ko so podani primeri. Je pa zanimivo da mi je pa finančna matematika vedno zelo dobro šla, verjetno ravno zato ker sem videl praktično uporabnost. Navadna matematika je bla vedno 2 , finančna pa vedno 4 včasih celo 5. Hecno ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

MasterTade ::

Če te res zanima faks lahko narediš tudi če se ti zdi težko. Problem rata če ugotoviš da to ni ravno to, kar je skupaj z zajebanostjo recept za menjavo študija (kar tudi ni nič takega, sem sam izkusil, naredil drug faks in ni bilo treba štipendije vračat)
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

A110 ::

Tychohuybers je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:


Kot rečeno itak vas bodo vsega, tudi fizike naučili na novo in vam povedali da ste se v srednji šoli učili narobe in da je vaše obstoječe znanje brskanje po smetišču. (dejanska izjava ki smo jo slišali na enem uvodnih predavanj)

Mi je šlo kar iz glave, da se na faksu ponovi. Potem verjetno ni tako hudo, kot sem si mislil. Seveda pa je absolutno obvezno sprotno delo, kar ni nekaj kar sem zelo vestno opravljal med svojim šolanjem na gimnaziji...


ripmork je izjavil:


Bolj zoprn scenarij je, če ti gre prvi letnik odlično in potem v starejših letnikih ugotoviš, da si ga posral z izbiro študija (happened to me).

Je res, da imam vsaj to srečo, da za 100% vem, kaj me zanima. V bistvu je moj največji strah kar se tiče padanja letnika dejstvo, da izgubim eno leto potencialne delovne dobe in da moram vrniti državno štipendijo. Ampak če bom sproti delal, upam da do tega ne bo prišlo.


Blinder je izjavil:


Fakulteta v Ajdovščini pa je manj vredna kot srednja ekonomska šola. Kdo za vraga bi zaposlil nekoga iz neke fakultete iz Ajdovščine, če ima na voljo poljubno dosti študentov iz FMF-ja?

Po opravljenem faksu si dipl. fizik, torej po mnenju tistih, ki določajo kakšen nivo znanja imaš po diplomi, je enakovredna FMF. Jaz ne grem študirat v Ajdovščino, ker mislim, da bo šola "lažja," (to bi bilo skoraj tako neumno, kot če bi primerjal mednarodno priznano fakulteto s strokovno srednjo šolo), po 4 letih se mi je Ljubljana res zamerila in si ne želim zapraviti še (upajmo) 5-6 let tam, nasploh si ne želim tam živeti.
Baje nekaj profesorjev FMF-ja dela tudi na tej fakulteti in to fakulteto sta mi priporočila profesorica matematike in profesor fizike.
Vem da te ne zanima, ampak po mnenju Round University Rankings (https://roundranking.com/universities/u..., je kot ustanova Univerza v Novi Gorici bolje ocenjena kot Univerza v Ljubljani. Priznam pa, da obstajajo delodajalci kot si jih omenil, ki vidijo besede "Fakulteta matematike in fizike" in se začnejo slinit, pri takemu delodajalcu raje ne delam. Jaz verjamem, da svoje znanje pridobiš skozi lastno delo, ne skozi naziv univerze, katero si obiskoval.
TL:DR, tisti, ki je malo pogooglal preden si je tvoril mnenje se zaveda, da Univerza v Novi Gorici ni "slaba," samo manj znana.

Blinder je izjavil:


astrofiziko veš kam si lahko potisneš. Dosti ljudi se zanima za to področje, ampak jobov iz tega področja ni. Pointless..

Men ni cilj dobiti "job" al dobr zaslužit, če je to tebi cilj potem ti želim vso srečo, osebno bi rajši umrl kot pa delal v pisarni pri neki firmi, mene zanima znanost, ne denar. Možnosti zaposlitve za specifično astrofizika, se strinjam s tabo, ni veliko. Ampak glede na to, da ima fakulteta v Ajdovščini 98% zaposljivost svojih dijakov v enem letu po zaključku študija in aktiven poklicni center kjer redno sodelujejo z inštitutom Jožefa Štefana, nimam toliko skrbi kar se tiče zaposlitve.



Prosim ne pisati bedarij. Tudi če v Ajdovščini uči kdo iz fmf verjemi da je zahtevano znanje veliko manjše kot na fmf. Podobno je z študijem v Kopru. Fmf je z razlogom verjetno edina fakulteta ki je popolnoma primerljiva elitnim evropskim fakultetami (sploh prva stopnja) po pridobljenem znanju. Delodajalci se z razlogom slinojo ob diplomantih ker vedo da tega vsak Lolek pač ni sposoben končatim jaz ti priporočam da probaš s fiziko na fmf, v najslabšem primeru boš ob prepisu na drug faks mislil da so izpiti in kriteriji otročje lahki. Štipendije pa za vsako ponavljanje tudi ni treba kar vracati

mojca ::

Če te od vsega najbolj zanima fizika, boš na FDV-ju:
a) umrl od dolgčasa
b) postal najbolj nezaposljiv kader v državi.

Tehnične smeri (fizika, elektrotehnika, strojništvo, programiranje, ...) načeloma producirajo zelo iskan kader. Samo dejstvo, da končaš faks, ti sicer službe ne bo zagotovilo (z zanič programerjem, ki je preplonkal domače naloge, si nihče ne more kaj prida pomagat), ampak dokler te zanima in spremljaš, delaš, ... imaš zelo dobro izhodišče za naprej.

Jaz imam precej sodelavcev, ki so prišli na univerzitetni program fizike, ugotovili, da jim je "too much", pa so prešaltali na visokošolski program fizike (nekoliko lažji), tam uživali, in zdaj zelo uspešno delajo na svojem področju: vodijo projekte, stranke učijo in jim pomagajo pri meritvah, ... še vedno precej s fiziko povezano delo, nikogar pa ne zanima, če znajo dokazat nek X izrek ali na roke izpeljat nek Y integral (ampak ja, še vedno morajo znati stranki razložit kakšen detajl o tem, kako pravilno nastaviti integracijo v softveru ...).

Za astrofiziko morda v Sloveniji res ni na tone job-ov. Ne pomeni pa, da ga ne moreš najti oz. še vedno dobiš dovolj znanja, da delaš nekaj relativno sorodnega, pa magari pri Pipistrelu. Jaz bi ti v vsakem primeru toplo priporočala samoiniciativno učenje programiranja, npr. v Pythonu (kar te vsaj v Ljubljani definitivno naučijo tudi na FMF-ju, je pa odvisno od vsakega posameznika, koliko od tega odnese).

Faksa v Ajdovščini ne poznam, zato o njem ne morem sodit. Par profesorjev, ki tam uči in jih poznam, je dobrih. Tudi če drži to, da imajo nižje kriterije za napredovanje v višji letnik (težko sodim), to ne pomeni, da mora študent delati na minimalnih obratih, da zdela letnik. Delodajalcev ne zanima, katero fakulteto si naredil. Zanima jih, kaj znaš pokazat. Stavim, da se ti lahko v tako butičnem faksu, kot je v Ajdovščini, bolj individualno posvetijo, če za to pokažeš interes. (V Ljubljani definitivno spoznaš več sošolcev in več bodočih "top znanstvenikov/podjetnikov".)

ripmork ::

Glugy je izjavil:

ripmork je izjavil:

Meni je Mat od nekdaj delala probleme. Sam ko zdaj kot starejši gledam nazaj jasno vidim, da sta bila razloga za to zelo preprosta: 1) vedno sem imel težave s koncentracijo (in pri matematiki zelo hitro človek izgubi nit) 2) nisem videl nobene praktične uporabnosti matematike v svojih interesih, posledično me ni zanimala in se nisem kaj dosti trudil. Na področjih, kjer sem videl več smisla in sem se bolj trudil, mi je šlo pač precej bolje.

Ja enako ..enostavno se ne morem pri matematiki koncentrirat pa razumet abstrakcijske teorije tud ko so podani primeri. Je pa zanimivo da mi je pa finančna matematika vedno zelo dobro šla, verjetno ravno zato ker sem videl praktično uporabnost. Navadna matematika je bla vedno 2 , finančna pa vedno 4 včasih celo 5. Hecno ne?

Res je. Jaz sem matematiko večino življenja videl kot nekaj relativno nepotrebnega. Ironično pa zdaj, ko se s 3d-jem ukvarjam, vsakodnevno gledam xyz kordinatni sistem, beizer krivulje, občasno uporabljam formule,... math is life :) Če bi dandanes obiskoval šolo, bi verjetno precej bolj kot izziv (namesto kot nadlogo) jemal ta predmet.

korenje3 ::

delaš tisti faks, ki te zanima. sicer boš delal vse drugo, samo študiral ne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

bbbbbb2015 ::

Tychohuybers je izjavil:

Sem v 4. letniku tehniške gimnazije ampak nikoli nisem imel interesa študirati elektrotehnike ali računalništva. Že od 4. razreda osnovne šole me zanima astronomija, v gimnaziji pa sem dobil super profesorja fizike. Ampak zanimanje ni niti približno dovolj da naredim faks.

V preteklem letu sem se odločil, da se želim vpisati na fakulteto astrofizike v Ajdovščini, ker je njihov predmetnik bolj usmerjen v področja, ki me zanimajo (torej bolj v vesolje kot pa npr. FMF).


Moje mnenje je, tako kot si opisal, da je bolje, da se ne vpisuješ na faks za fiziko, Ajdovščina ali ne Ajdovščina.
Ta reality check ti je res pokazal, da nisi tako dober v matematiki, da bi lahko pariral na takem faksu. To je zelo dragocena introspekcija, ker to zmorejo le redki.

Napačno je mnenje, da naj greš študirat nekaj kar te "veseli". Eno je, da te veseli na nivoju da bereš novice iz tega področja in podobno (ki so sicer pogosto poljudno napisane).

Nekaj povsem drugega pa je, da pariraš sam na področju matematike na tej smeri.

Najdi si nekaj drugega, kar je vseeno inženirski študij, pa vsebuje kanček umetnosti, recimo arhitekturo.

Magic1 ::

Švoh matematika iz srednje šole sploh ni problem. Se pač lotiš intenzivno takoj na začetku semestra matematike in narediš vse možne vaje večkrat do izpita/kolokvija. Vprašaj asistenta, ali koga iz višjega letnika za naloge.
Drugače je moj nasvet za skoraj vse, da se vpišejo na VSŠ. Uni je bolj za geeke, ki so konkretno pametni, ali pridni in cilajo na dr. S vsš lahko delaš normalno magisterij, vendar je pot lažja in bolj praktično usmerjena.
S astrofiziko pa greš itak samo po naziv in zraven še delaš nekaj kar te veseli.
Magic

Fizikalko ::

Se zelo strinjam, Mojca. :)


mojca je izjavil:

Če te od vsega najbolj zanima fizika, boš na FDV-ju:
a) umrl od dolgčasa
b) postal najbolj nezaposljiv kader v državi.

Tehnične smeri (fizika, elektrotehnika, strojništvo, programiranje, ...) načeloma producirajo zelo iskan kader. Samo dejstvo, da končaš faks, ti sicer službe ne bo zagotovilo (z zanič programerjem, ki je preplonkal domače naloge, si nihče ne more kaj prida pomagat), ampak dokler te zanima in spremljaš, delaš, ... imaš zelo dobro izhodišče za naprej.

Jaz imam precej sodelavcev, ki so prišli na univerzitetni program fizike, ugotovili, da jim je "too much", pa so prešaltali na visokošolski program fizike (nekoliko lažji), tam uživali, in zdaj zelo uspešno delajo na svojem področju: vodijo projekte, stranke učijo in jim pomagajo pri meritvah, ... še vedno precej s fiziko povezano delo, nikogar pa ne zanima, če znajo dokazat nek X izrek ali na roke izpeljat nek Y integral (ampak ja, še vedno morajo znati stranki razložit kakšen detajl o tem, kako pravilno nastaviti integracijo v softveru ...).

Za astrofiziko morda v Sloveniji res ni na tone job-ov. Ne pomeni pa, da ga ne moreš najti oz. še vedno dobiš dovolj znanja, da delaš nekaj relativno sorodnega, pa magari pri Pipistrelu. Jaz bi ti v vsakem primeru toplo priporočala samoiniciativno učenje programiranja, npr. v Pythonu (kar te vsaj v Ljubljani definitivno naučijo tudi na FMF-ju, je pa odvisno od vsakega posameznika, koliko od tega odnese).

Faksa v Ajdovščini ne poznam, zato o njem ne morem sodit. Par profesorjev, ki tam uči in jih poznam, je dobrih. Tudi če drži to, da imajo nižje kriterije za napredovanje v višji letnik (težko sodim), to ne pomeni, da mora študent delati na minimalnih obratih, da zdela letnik. Delodajalcev ne zanima, katero fakulteto si naredil. Zanima jih, kaj znaš pokazat. Stavim, da se ti lahko v tako butičnem faksu, kot je v Ajdovščini, bolj individualno posvetijo, če za to pokažeš interes. (V Ljubljani definitivno spoznaš več sošolcev in več bodočih "top znanstvenikov/podjetnikov".)

Raptor F16 ::

Magic1 je izjavil:

Švoh matematika iz srednje šole sploh ni problem. Se pač lotiš intenzivno takoj na začetku semestra matematike in narediš vse možne vaje večkrat do izpita/kolokvija. Vprašaj asistenta, ali koga iz višjega letnika za naloge.
Drugače je moj nasvet za skoraj vse, da se vpišejo na VSŠ. Uni je bolj za geeke, ki so konkretno pametni, ali pridni in cilajo na dr. S vsš lahko delaš normalno magisterij, vendar je pot lažja in bolj praktično usmerjena.
S astrofiziko pa greš itak samo po naziv in zraven še delaš nekaj kar te veseli.


Dodal bi še to, da večina fakultet organizira predhodne uvajalne tečaje, kjer uvodno predelajo res najbolj grobe osnove in pojasnijo kako bodo razlagali snov. Tisto bi vsem ki niso prepričani vase res toplo priporočil da se vsaj zmočijo če niso prepričani v svoje "plavalne" sposobnosti.

bbbbbb2015 je izjavil:

Tychohuybers je izjavil:

Sem v 4. letniku tehniške gimnazije ampak nikoli nisem imel interesa študirati elektrotehnike ali računalništva. Že od 4. razreda osnovne šole me zanima astronomija, v gimnaziji pa sem dobil super profesorja fizike. Ampak zanimanje ni niti približno dovolj da naredim faks.

V preteklem letu sem se odločil, da se želim vpisati na fakulteto astrofizike v Ajdovščini, ker je njihov predmetnik bolj usmerjen v področja, ki me zanimajo (torej bolj v vesolje kot pa npr. FMF).


Moje mnenje je, tako kot si opisal, da je bolje, da se ne vpisuješ na faks za fiziko, Ajdovščina ali ne Ajdovščina.
Ta reality check ti je res pokazal, da nisi tako dober v matematiki, da bi lahko pariral na takem faksu. To je zelo dragocena introspekcija, ker to zmorejo le redki.

Napačno je mnenje, da naj greš študirat nekaj kar te "veseli". Eno je, da te veseli na nivoju da bereš novice iz tega področja in podobno (ki so sicer pogosto poljudno napisane).

Nekaj povsem drugega pa je, da pariraš sam na področju matematike na tej smeri.

Najdi si nekaj drugega, kar je vseeno inženirski študij, pa vsebuje kanček umetnosti, recimo arhitekturo.


TL: Dont Read

Ne poslušaj ga. Arhitektura je sploh zafuk od faksa in profesorjev zato da boš konkuriral neštetim "umetnikom" ki bodo risali grde kocke ker je to pač "moderno". Umetnosti v arhitekturi že dolgo ni več.


Pojdi na FMF ker boš tam multidisciplinarno uporaben. Četudi ti ne uspe priti do zvezde mogoče pristaneš na luni (delaš na čem podobnem).
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

mojca ::

Točno tako.

Arhitektura te mora eksplicitno veseliti oz. moraš imeti žilico za to.
Lahko si še tako talentiran matematik / naravoslovec. Če nimaš veselja in daru za oblikovanje, prostorske predstave, pa če si še malo bolj introvertiran ... kaj boš počel? (Na faks je tudi relativno težko priti.)

Pa še ena stvar je. Na teh množičnih faksih je študent bolj kot ne "nadloga", ki jo morajo za vsako napako kaznovat, da na situ ostane "znosno število preživelih". Na fiziki je pa študent redka dobrina, ki jo je potrebno vzpodbujat in negovat, da ostane. Povsem drug nivo tretiranja študentov.

ripmork ::

mojca je izjavil:

Točno tako.

Arhitektura te mora eksplicitno veseliti oz. moraš imeti žilico za to.
Lahko si še tako talentiran matematik / naravoslovec. Če nimaš veselja in daru za oblikovanje, prostorske predstave, pa če si še malo bolj introvertiran ... kaj boš počel? (Na faks je tudi relativno težko priti.).


+1
Arhitektura definitivno ni “inženirstvo s kančkom umetnosti” ampak multidisciplinarna veda, kjer sta kreativa in konkreten interes za to področje (poleg prostorske predstave in sposobnosti dobre prezentacije idej) absolutno bistvena.

mertseger ::

Ti sam pojdi študirat kar te veseli pa da bo uporabno. Ne se sekirat se boš pa bolj učil. V mojem cajtu na fiziki ni bilo vpisa pa je kolega bil dober s srednji in je končal fiziko redno pa je bil res slab v matematiki. Ampak je na faksu Mal bol svical kot drugi da je dosegel enako.

Meizu ::

Prosim ne pisati bedarij. Tudi če v Ajdovščini uči kdo iz fmf verjemi da je zahtevano znanje veliko manjše kot na fmf. Podobno je z študijem v Kopru. Fmf je z razlogom verjetno edina fakulteta ki je popolnoma primerljiva elitnim evropskim fakultetami (sploh prva stopnja) po pridobljenem znanju. Delodajalci se z razlogom slinojo ob diplomantih ker vedo da tega vsak Lolek pač ni sposoben končatim jaz ti priporočam da probaš s fiziko na fmf, v najslabšem primeru boš ob prepisu na drug faks mislil da so izpiti in kriteriji otročje lahki. Štipendije pa za vsako ponavljanje tudi ni treba kar vracati


Za nekoga, ki promovira FMF kot primerljiv faks elitnim šolam (kar namiguje na to, da si FMFjevc tudi sam, Ljubljanska univerza in ego profesorjev in posledično tudi pranje možganov študentom je namreč over9000), ti gre pravopis nekam strašno slabo. A vas niso nič podučili o tem? Sam številke, xy, pa to?

tilen03 ::

Saj FMF-jevci so zelo arogantni, sploh smer fizika(KaRkOlI kVaNtUm Je ZaKoN) in finančna matematika(EF jE hObI fAkS, mI sMo PrAvI eKoNoMiStI).

Poosebitev arogance so v glavnem študenti FMF, FFA, FS, PF. Moje izkušnje...

otago ::

ripmork je izjavil:

Glugy je izjavil:

ripmork je izjavil:

Meni je Mat od nekdaj delala probleme. Sam ko zdaj kot starejši gledam nazaj jasno vidim, da sta bila razloga za to zelo preprosta: 1) vedno sem imel težave s koncentracijo (in pri matematiki zelo hitro človek izgubi nit) 2) nisem videl nobene praktične uporabnosti matematike v svojih interesih, posledično me ni zanimala in se nisem kaj dosti trudil. Na področjih, kjer sem videl več smisla in sem se bolj trudil, mi je šlo pač precej bolje.

Ja enako ..enostavno se ne morem pri matematiki koncentrirat pa razumet abstrakcijske teorije tud ko so podani primeri. Je pa zanimivo da mi je pa finančna matematika vedno zelo dobro šla, verjetno ravno zato ker sem videl praktično uporabnost. Navadna matematika je bla vedno 2 , finančna pa vedno 4 včasih celo 5. Hecno ne?

Res je. Jaz sem matematiko večino življenja videl kot nekaj relativno nepotrebnega. Ironično pa zdaj, ko se s 3d-jem ukvarjam, vsakodnevno gledam xyz kordinatni sistem, beizer krivulje, občasno uporabljam formule,... math is life :) Če bi dandanes obiskoval šolo, bi verjetno precej bolj kot izziv (namesto kot nadlogo) jemal ta predmet.


Imel srednjo šolo brez fizike. Imel veliko veselje do matematike. Na faksu je trajalo, da sem položil izpite. Mi pa ni bilo tako mučno, kot razno piflanje. Nekateri profesorji so hoteli odgovore v točno obliki, kot so narekovali na predavanjih. Po obvodih našel delo s 3D geometrijo, transformacijami KS itd ... Odprl se je nov svet, nov pogled na matematiko. Mi je žal, da nisem izkoristil možnosti vprašanj na faksu.

So resni faksi, kot. npr. FMF, FS itd... Neka podružnica v Ajdovščini in Novem mestu ne bo še 10-20 let na tem nivoju. Gre tudi za to, v kakšnem bazenu plavaš. Hočeš biti najboljša riba v malem ribniku ali se izgubiti v povprečju, biti podpovrečen v velikem ribniku. Takšni bodo po Gaussu tudi ssovpisani v letnik. In za karkoli v tujini iskat delo (sploh v fiziki, astrofoziki), je bolje iti s priznano fakulteto, univerzo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

A110 ::

Meizu je izjavil:

Prosim ne pisati bedarij. Tudi če v Ajdovščini uči kdo iz fmf verjemi da je zahtevano znanje veliko manjše kot na fmf. Podobno je z študijem v Kopru. Fmf je z razlogom verjetno edina fakulteta ki je popolnoma primerljiva elitnim evropskim fakultetami (sploh prva stopnja) po pridobljenem znanju. Delodajalci se z razlogom slinojo ob diplomantih ker vedo da tega vsak Lolek pač ni sposoben končatim jaz ti priporočam da probaš s fiziko na fmf, v najslabšem primeru boš ob prepisu na drug faks mislil da so izpiti in kriteriji otročje lahki. Štipendije pa za vsako ponavljanje tudi ni treba kar vracati


Za nekoga, ki promovira FMF kot primerljiv faks elitnim šolam (kar namiguje na to, da si FMFjevc tudi sam, Ljubljanska univerza in ego profesorjev in posledično tudi pranje možganov študentom je namreč over9000), ti gre pravopis nekam strašno slabo. A vas niso nič podučili o tem? Sam številke, xy, pa to?



Meizu, da pravopis mi gre slabo, preveč znakov in številk med studijem, sploh ko dodaš aoutocorrect na telefonu. Da, sem končal fmf sicer ne fiziko ampak matematiko, kasneje sem preizkusil na drugi stopnji se FRI za katerega lahko rečem da je hobi program. Sicer je potrebno dosti sprotnega dela ampak zahtevnost izpitov je pa smešno lahka. UL ni nič posebnega, ampak fmf je svetla izjema ki izstopa iz povprečja. Smo za hec kdaj poskusili reševati izpite (matematične) iz teh elitnih evropskih univerz in niso bili nič posebnega - kvečjemu so bili marsikdaj celo lažji od fmf izpitov. Je pa res da znanje običajno (na žalost) ni najpomembnejša dobrina ki jo z zaključkom študija lahko dobiš. In tudi praktično vsi delodajalci zelo cenijo fmf. Sploh zaradi načina razmišljanja ki ga tekom študija dobiš (in ne ker bi znal izračunati nek poseben integral). EF pa sploh nebi mešal zraven ker praktično ni delodajalca ki bi raje vzel ekonomista kot nekoga iz fin mat. Čeprav tudi fin mat manjka par pravih matematičnih predmetov, ampak imajo vsaj verjetnosti in statistike dovolj kar ima tudi svoje prednosti.

mojca ::

Meizu je izjavil:

Za nekoga, ki promovira FMF kot primerljiv faks elitnim šolam (kar namiguje na to, da si FMFjevc tudi sam, Ljubljanska univerza in ego profesorjev in posledično tudi pranje možganov študentom je namreč over9000), ti gre pravopis nekam strašno slabo. A vas niso nič podučili o tem? Sam številke, xy, pa to?


Definitivno.

Podobno kot na filofaksu verjetno nimajo fizike, tudi na fiziki ni niti enega samega predmeta iz slovenske (ali angleške) slovnice, zemljepisa, zgodovine ali gospodinjstva. Slovensko slovnico se načeloma obravnava v osnovni šoli. Seveda ne bi škodil kakšen splošen predmet, kot so veščine javnega nastopanja, znanstveno komuniciranje (v slovenščini in/ali angleščini), ... a tega žal ni, tudi na drugih faksih ne.

Meizu ::

Slovensko slovnico se načeloma obravnava v osnovni šoli.


Ter srednji.

Seveda ne bi škodil kakšen splošen predmet,


Absolutno ne bi, namreč cel namen študija je ne le elevacija znanja, temveč tudi zorenje posameznika kot učenika in pisno izražanje bi moralo dobiti svoj del pozornosti, sploh na tem nivoju, ko se lahko kandidat poteguje za visoka delovna mesta.

Poleg tega ne bi škodila še obvezna sociologija, ter osnove filozofije.

tony1 ::

OP: naziv, ki ga dobiš nikakor ne bo pomenil, da imaš primerljivo znanje kot bi ga dobil na FMFju. In tudi delodajalci zelo dobro vedo, kaj je FMF, kaj pa ni.

Primerjava obeh univerz pa je prav tako brez osnove.

Moj nasvet je, da če se boš odločil za študij fizike (a ni tudi smer astrofizika na FMFju? Lahko se seveda motim...), da greš najprej probat na FMF. Če boš po enem letu videl, da ti ni pravo, greš lahko študirat fiziko kam drugam (preveri sicer merila za prehode na drug študij, ker se je v teh letih veliko spremenilo) ali pa kaj čisto drugega.

mojca ::

Ja, na FMF-ju si lahko na prvi stopnji izbereš astronomsko smer in na drugi stopnji astrofiziko.
Ampak tudi na FMF-ju imaš blazno razliko med "mafijsko", pedagoško, visokošolsko vejo, ... Tudi po "tasimpl" poti pridejo nekateri do doktorata, in po doktoratu ne nihče ne vpraša, "katero osnovno šolo si obiskoval".
Delodajalce v prvi vrsti zanima predvsem to, kaj znaš.
Glede na to, da se mi ne zdi, da je tu kak diplomant smeri v Ajdovščini, je precej nefer na pamet podcenjevat Univerzo na Primorskem. Jaz si upam verjeti samo to, da tam predvidoma spoznaš nekoliko manj "exceptional" sošolcev, kot bi jih v Ljubljani.

DamijanD ::

Čist iz firbca. Kaj je "mafijska" smer?

tony1 ::

Mafija je matematična fizika, ki jo je nekoč predaval Aloj Kodre (poglej si Brecljev komad na YT, čeprav je uradno ime Alojz Valček; dovolj poveden je verz "Alojz brez milosti"). Nekoč je bil to selektivni predmet na UNI programu fizike. Danes je prfoks menda že v penziji (ja, gre za istega človeka, ki je prevedel Štoparski vodnik).

Iz tega je nastala cela folklora, pikniki fizike so mafijski pikniki itd. (Kodre Brecljevega komada uradno ne komentira.)

Raztrgani žamet bolonjske reforme je poskrbel, da je predmet postal izbiren (detajlov ne vem, nikoli nisem študiral na FMF).

Po eni strani se do neke mere strinjam z Mojco, da bi doktorat tudi dovolj pomenil, po drugi strani pa se je vsaj včasih (nek košček v tem mozaiku je bila tudi mafija) zelo dobro vedelo, kaj je razlika med nekom z diplomo iz UNI ali iz VSŠ programa (kjer menda ravno mafije ni bilo).

mojca ::

tony1 ::

Še mimogrede: Brecelj je bil dovolj pregnan, da v komadu poje "Alojz Podre".

Nekje sredi 90ih so v Moped showu komentirali stranpoti naše privatizacije in naredili priredbo komada, kjer je šel refren "Uroš Korže, mojster za mafijo".

Barbarpapa2 ::

tony1 je izjavil:

... (Kodre Brecljevega komada uradno ne komentira.)... .


Mi ni dalo mira, sem nekje prebral ali slišal Kodrejev (ali je Kodretov ;)) komentar na Brecljev komad. Sem malo googlal in sem našel to:

https://val202.rtvslo.si/2019/12/nedelj...

V sivem okvirčku....

Lp

Jože

tony1 ::

Zanimivo, hvala. Morda se je z leti tudi malo umiril. :)

mojca ::

@tony1 je zelo lepo opisal

mafija = ljubkovalno ime za matematično fiziko
Matematična fizika je (bil?) eden od selektivnih, ampak dejansko boljših predmetov na fiziki, ki so mu sledili še matematično-fizikalni praktikum in modelska analiza. Vsi omenjeni predmeti so bili tudi obvezni na matematično-fizikalni smeri.
(v širšem pomenu se je pridevnik nanašal na celoten FMF: mafijski žur = žur matematikov in fizikov)

Alojz Kodre je bil eden od najboljših profesorjev na faksu (tudi nekakšen "ata" matematično-fizikalne smeri) in eden od največjih mojstrov jezika. Njegova predavanja so bila simfonija: vso uro je pretežno govoril anekdote in zgodbice ter na tablo napisal kvečjemu eno formulo. Predmet matematične fizike slovi po tem, da obstaja (neformalna) zbirka nalog s kolokvijev za vsaj 50 let nazaj, pa se niti ena naloga ne ponovi. Na kolokvij lahko prineseš poljubno literaturo, ki pa ti jasno nič ne koristi, če snovi nisi razumel. Nekateri so hodili na izpite po devetkrat in več. Legenda pravi, da je pokojni Brecelj zaradi Kodreta (nezmožnosti narediti ta predmet) pustil faks in mu posvetil pesem, ki je hitro postala himna FMF-ja. Baje se je vsakič, ko se je pisal kolokvij iz mafije, pesem vrtela tudi na radiu. Modelska analiza pa je bil predmet, ki ti je v zadnjem letniku pobral 90 % vseh resursov, in morda edini, od katerega si res res veliko odnesel: programiranje, poglobljeno razumevanje in pristop do reševanja fizikalnih problemov in modeliranja. Mimogrede, modeliralo se je tudi epidemije in vpliv cepljenja ;). Zadnjo noč pred rokom za oddajo poročila praviloma nihče ni spal.

("Podre" v pesmi je posledica spora med Brecljem in Kodretom. Kodre je vztrajal, da je potrebno ime spremeniti, Brecelj pa ga tudi ni spremenil v obliko, ki bi bila Kodretu bistveno bolj všeč.)

tilen03 ::

A110 je izjavil:

EF pa sploh nebi mešal zraven ker praktično ni delodajalca ki bi raje vzel ekonomista kot nekoga iz fin mat.

Takšne neumnosti zadrži za mafijski piknik. :P

tony1 ::

"Baje se je vsakič, ko se je pisal kolokvij iz mafije, pesem vrtela tudi na radiu."

Izjemno zanimivo, tudi Brecelj je bil od vraga :))

"("Podre" v pesmi je posledica spora med Brecljem in Kodretom. Kodre je vztrajal, da je potrebno ime spremeniti, Brecelj pa ga tudi ni spremenil v obliko, ki bi bila Kodretu bistveno bolj všeč.)"

Torej sta Kodre in Marko kdaj na to temo vendarle komunicirala?

tilen03 je izjavil:

A110 je izjavil:

EF pa sploh nebi mešal zraven ker praktično ni delodajalca ki bi raje vzel ekonomista kot nekoga iz fin mat.

Takšne neumnosti zadrži za mafijski piknik. :P


Vem, da ne bo lepo, ampak treba se je zavedati, da lahko vsak matematik naštudira vso ekonomijo, vsak ekonomist pa matematike ne more.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

tilen03 ::

tony1 je izjavil:

Vem, da ne bo lepo, ampak treba se je zavedati, da lahko vsak matematik naštudira vso ekonomijo, vsak ekonomist pa matematike ne more.

Ja, vsemogočnemu matematiku(sploh iz FMF-ja) je ekonomija nedeljsko razvedrilo. Ponudba : povpraševanje, pa gremo. :P

A110 ::

Seveda, zato pa praktično ni brezposelnih (financnih) matematikov. Medtem ko med ekonomisti... Pa ne se obesati na to da je enih več kot drugih. Ker tudi ce bi bilo obojih enako bi pri omejeno stevilo mest prvo razgrabili fmf kader potem pa sele ef.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

tilen03 ::

A110 je izjavil:

Seveda, zato pa praktično ni brezposelnih (financnih) matematikov. Medtem ko med ekonomisti... Pa ne se obesati na to da je enih več kot drugih. Ker tudi ce bi bilo obojih enako bi pri omejeno stevilo mest prvo razgrabili fmf kader potem pa sele ef.

EF je v bistvu svetovno gledano bolj priznana fakulteta od FMF. >:D V bistvu najbolj priznana slovenska fakulteta. Se pa strinjam glede zaposljivosti. Pri nas FMF nosi nekaj takega kot Stanford v ZDA. Pa ne pravim, da je EF več vredno: samo sovražim to bolano poveličevanje FMF in podcenjevanje vseh študijev matematičnih subdisciplin, ki se izvajajo v sklopu drugega faksa. Če hočeš biti akademski ekonomist je študij matematike definitivno dober začetek pred usmeritvijo. (2., 3. stopnja.) Ni pa to edina pot na goro. Niti ne nujno najbolj optimalna.

tony1 ::

To glede rajtinga ustanove EF menda drži (da so to dosegli so morali plačati (in verjetno tudi narediti... kdo bi vedel?) kup ekstra dela, ker pa v tej državi tega ne moreš upravičiti pa da ga jebeš so to naredili z dodatki za pripravljenost :)). Na koncu so jih menda vračali.).

Bom pa popravil izjavo od prej: vsak matematik lahko naštudira snov kateregakoli drugega faksa, diplomant poljubnega drugega faksa pa ne matematike.

A110 ::

tony1 je izjavil:

To glede rajtinga ustanove EF menda drži (da so to dosegli so morali plačati (in verjetno tudi narediti... kdo bi vedel?) kup ekstra dela, ker pa v tej državi tega ne moreš upravičiti pa da ga jebeš so to naredili z dodatki za pripravljenost :)). Na koncu so jih menda vračali.).

Bom pa popravil izjavo od prej: vsak matematik lahko naštudira snov kateregakoli drugega faksa, diplomant poljubnega drugega faksa pa ne matematike.


Jaz kot matematik marsikaterega nebi mogel. Sem prelen. Zato sem pa tudi sel studirati na fmf haha. Ampak razumem kaj zelis povedati :D

Magic1 ::

Točno tako videno v službi. Fiziku moram konstantno razlagat eno in isto o določenih ne preveč zahtevnih štromarskih zadevah pa se ga ne prime pretirano (katere bolj potrebuje, kot pa svojo znanje fizike). Preprosto mu manjka preveč znanja o štromu. Verjamem da zmore, sam pač ni znanja/časa/volje. Tudi jaz bi se lahko karkoli od fizike naučil, samo zakaj? Snovi je povsod praktično neskončno, časa pa je zelo malo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kuall ::

jstz sm kr naredu vtis na enega delodajalca za računalniško programiranje, ki je imel razgovor z menoj kot študentom fizike :D samo na podlagi tega sem dobil un šiht.
tak da ugleden fax je, o tem ni dvoma.
sem bil pa tudi na feri, tam sem prvi dan (ali na dan vpisa, nekaj takega) videl celo unega zdaj uspešnega andraža torija, če se prav spomnim. ima specifično faco pa zmeraj se je režal kot pečen maček. zanimivi cajti tam na začetku 2000ih.
no na noben fax nisem pretirano dost hodil, za kar mi ni žal, da sem se ognil mučenju. par dni na vsakega heh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Raptor F16 ::

Magic1 je izjavil:

Točno tako videno v službi. Fiziku moram konstantno razlagat eno in isto o določenih ne preveč zahtevnih štromarskih zadevah pa se ga ne prime pretirano (katere bolj potrebuje, kot pa svojo znanje fizike). Preprosto mu manjka preveč znanja o štromu. Verjamem da zmore, sam pač ni znanja/časa/volje. Tudi jaz bi se lahko karkoli od fizike naučil, samo zakaj? Snovi je povsod praktično neskončno, časa pa je zelo malo.


Bejsikli zakaj smo nekateri šli na inženirski faks, ne pa se učiti eksaktne vede. Saj bi tudi mi lahko tako dobro obvladali matematiko in teoretično fiziko, samo študij bi trajal vsaj še 2 leti ekstra.

Inženirski faks te pač nauči dovolj matematike in fizike da jo lahko apliciraš na realnih problemih. Mogoč bom zdaj kog izzval, ampak en profesor je zlo direkt prbil na predavanjih. "fizik še nobenga delujočega letala ni naredil" Razume mogoče bolje kot mi zakaj sploh leti ampak mi smo tisti ki prinesemo delujoč rezultat :D

Pa upam da nisem preveč podkuru.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Bom pa popravil izjavo od prej: vsak matematik lahko naštudira snov kateregakoli drugega faksa, diplomant poljubnega drugega faksa pa ne matematike.


Ni vse matematika gospod, ne bo šlo to tako, kot ti misliš.

Zimonem ::

Kaj če te res veseli boš odjebal tistih par let. Ponavadi prvo , drugo je najbolj jebeno. Tudi mi smo po teden presedali po knjižnicah. Dobiš pa neko disciplino , da ne pade vse iz neba. Če nisi meteorit.

Predvsem pa odjebej vse ki bolje vedo , kot sam kaj ti hočeš. Ti greš v to Knauf še lahko potem pomagaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

bbbbbb2015 ::

mojca je izjavil:

Alojz Kodre je bil eden od najboljših profesorjev na faksu (tudi nekakšen "ata" matematično-fizikalne smeri) in eden od največjih mojstrov jezika. Njegova predavanja so bila simfonija: vso uro je pretežno govoril anekdote in zgodbice ter na tablo napisal kvečjemu eno formulo. Predmet matematične fizike slovi po tem, da obstaja (neformalna) zbirka nalog s kolokvijev za vsaj 50 let nazaj, pa se niti ena naloga ne ponovi. Na kolokvij lahko prineseš poljubno literaturo, ki pa ti jasno nič ne koristi, če snovi nisi razumel. Nekateri so hodili na izpite po devetkrat in več.


Hoditi na izpit 9x in več? A ste vi normalni? Pa to je nekaj narobe s profesorjem, študenti ali faksom. Ali kar vsemi ali samo nekaterimi.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5011907 (9144) neverlucky
»

FMF, FS ali FE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
599315 (7236) A120
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215633 (12601) žana

Več podobnih tem