» »

Prometna nesreča

Prometna nesreča

1
2
3

dxx ::

Ajaj, alkoholo pijem.... fajn. Nisem spil kapljice že 2 leti zaradi sladkorne bolezni. a to pa nisi diagnosticiral, proklet madež alkoholni?

dxx je izjavil:

Ajaj, alkoholo pijem.... fajn. Nisem spil kapljice že 2 leti zaradi sladkorne bolezni. a to pa nisi diagnosticiral, proklet madež alkoholni?

aja pozabu sem da sem nepismen ničvreden. bom kot šintaro kr samomo naredu, k sm tebe spoznal

dxx je izjavil:

Ajaj, alkoholo pijem.... fajn. Nisem spil kapljice že 2 leti zaradi sladkorne bolezni. a to pa nisi diagnosticiral, proklet madež alkoholni?

dxx je izjavil:

Ajaj, alkoholo pijem.... fajn. Nisem spil kapljice že 2 leti zaradi sladkorne bolezni. a to pa nisi diagnosticiral, proklet madež alkoholni?

aja pozabu sem da sem nepismen ničvreden. bom kot šintaro kr samomo naredu, k sm tebe spoznal imagodei

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dxx ()

PacificBlue ::

Če postavimo čustva na stran, vsaj bilo je tako, da če si vozil z neveljavnim vozniškim dovoljenjem, je bila kazen 3 kazenske točke + policist ti je lahk zaplenil vozilo(pobral tablice). Morda se je vmes kaj spremenilo z zadnjimi spremembami zakonodaje.

dxx ::

PacificBlue je izjavil:

Če postavimo čustva na stran, vsaj bilo je tako, da če si vozil z neveljavnim vozniškim dovoljenjem, je bila kazen 3 kazenske točke + policist ti je lahk zaplenil vozilo(pobral tablice). Morda se je vmes kaj spremenilo z zadnjimi spremembami zakonodaje.

Tako. Zakonodaja se glede tega ni spremenila. Pač na zapisniku je navedena številka VD, ki ni veljavna. Postopek zavarovalnice se vodi v skladu s predpisi.... Karkoli, brez vozniškega dovoljenja, kriješ sam.
imagodei: hvala ker, me ne žališ. Pravila foruma. Bannali te bodo, ali pa se boste. JASNO?

dxx ::

@ imagodei
Kje zbrišem ST račun? Rad bi zbrisal račun, zaradi tebe. Nepismen sem.

dxx je izjavil:

@ imagodei
Kje zbrišem ST račun? Rad bi zbrisal račun, zaradi tebe. Nepismen sem.
PS: zbriši vse moje objave. Ostalo dobiš od Pirc-Musar

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dxx ()

dxx ::

imagodei daj zbriši mi prosim račun in vse moje objave. res sem verjetno trollllll.

V-i-p ::

Določbo splošnih pogojev zavarovanja, po katerih zavarovanec izgubi zavarovalne pravice, če je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, je treba razumeti na način, da zavarovalne pravice izgubi, če sploh ni imel vozniškega dovoljenja, ne pa tudi, če je veljavnost vozniškega dovoljenja zgolj potekla.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

mikhaair ::

Če mu je bila povzročena skoda kaj ima veze kaj je podpisal s svojo zavarovalnico?
Po logiki kriv ker nima vozniškega dovoljenje, cene ga ne bi bilo tam, bi moral plačat se škodo povzročitelju.

Tidule ::

dxx je izjavil:

Mare2 je izjavil:

Zstiller je izjavil:

Zaradi prekratke varnostne razdalje se mi je v zadnji del avta zaletel voznik s svojim vozilom. Oba se strinjama kdo je kriv, krivda ni v vprašanju. Pri izpolnjevanju Evropskega poročila sem opazil, da mi je poteklo vozniško. Ali mi lahko zavarovalnica zavrne odškodninski zahtevek? Vsake izkušnje in mnenje dobrodošlo.


Problem bi bil, če bi povzročitelj vozil brez vozniškega dovoljenja. V tem primeru zavarovalnica tebi povrne škodo, njemu pa regresira zahtevek.

Ti pa si storil zgolj prekršek. Torej, ali bo to prišlo do policije pa ne vemo. Je kdo kaj omenil, da te bo prijavil?
preverjeno, plačano. Zavarovalnico zanima samo, veljavna vozniška ali neveljavna. Zakaj je neveljavna jih ne zanima.

Vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja zavarovalnica obravnava vsakič v škodo neimetnika VD.

Lazi lazi me, ti to radis najbolje... zdaj se pa prosim nehaj smesit.

dxx je izjavil:

PacificBlue je izjavil:

Če postavimo čustva na stran, vsaj bilo je tako, da če si vozil z neveljavnim vozniškim dovoljenjem, je bila kazen 3 kazenske točke + policist ti je lahk zaplenil vozilo(pobral tablice). Morda se je vmes kaj spremenilo z zadnjimi spremembami zakonodaje.

Tako. Zakonodaja se glede tega ni spremenila. Pač na zapisniku je navedena številka VD, ki ni veljavna. Postopek zavarovalnice se vodi v skladu s predpisi.... Karkoli, brez vozniškega dovoljenja, kriješ sam.
imagodei: hvala ker, me ne žališ. Pravila foruma. Bannali te bodo, ali pa se boste. JASNO?

Katera zakonodaja to pravi? Dajmo vir, ker lagat res ni lepo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Tidule ::

PacificBlue je izjavil:

Tidule-
PacificBlue je danes ob 17:00:57 izjavil:
Morate pazit na take stvari. Moj sodelavec je tudi pozabil, pa so se policaji za njim peljali, ko je sel v sluzbo. Vmes mu skenirali tablice in postopek z njim opravili kar na parkingu pred firmo.
Izgledalo, kot da bi bil nek kriminalc. Še direktor je prišel ven gledat, kaj se dogaja.lol


ne nakladaj, kako naj bi policist na podlagi tablic vedel ali ima voznik veljavno dovoljenje?


Anpr sistem poveže z bazo podatkov, kjer imajo podatke o lastniku vozila, naslovu, kje je zaposlen, podatek o veljavnosti vozniškega dovoljenja lastnika, celo facebook sliko ti lahk pokažejo?!

Vse lepo in prav, ampak ce ni drugega prekrska je sklep da je lastnik avtomaticno voznik za lase privlecen in nedopusten. Se posebej ker bit brez veljavnega vozniskega ni prekrsek samo po sebi. Drugo pa je ce pride do postopka in policija dodatno ugotovi se to.

In tocno zato ker je imela policija ideje da bo kar malo na blef ustavljala in tezila je ustavno sodisce prepovedalo uporabo avtomaticnega prepoznavanja tablic o katerem je govora v linku, ki si ga dal.

V-i-p je izjavil:

Določbo splošnih pogojev zavarovanja, po katerih zavarovanec izgubi zavarovalne pravice, če je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, je treba razumeti na način, da zavarovalne pravice izgubi, če sploh ni imel vozniškega dovoljenja, ne pa tudi, če je veljavnost vozniškega dovoljenja zgolj potekla.

Spet dokazujes kako nic ne razumes. OP ni zavarovanec, OP je oskodovanec. Tako da neodvisno od tega, da ni imel veljavnega dovoljenja (njemu ni zgolj pretekla administrativna veljavnost dovoljenja) to ne vpliva na njegove pravice kot oskodovanca. Ce bi zavarovalnica zavrnila zahtevek bi morala dokazat, da je oskodovanec,zato ker ni imel veljavnega vozniskega dovoljenja, prispeval k nastanku nesrece in skode. Kar pa je totalna neumnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Tidule ::

Miha 333 je izjavil:

Mare2 je izjavil:

dxx je izjavil:


Vožnja brez veljavnega vozniškega dovoljenja zavarovalnica obravnava vsakič v škodo neimetnika VD.

Imaš kakšen vir za to?

Kolega imel podoben primer. Zavarovalnica je zavzela stališče, da voznik brez VD sploh ne bi smel voziti in v tem primeru do nesreče sploh ne bi prišlo. Se pravi je s svojim protipravnim ravnanjem omogočil nastanek nesreče.

Moj kolega tudi, potem se je pa zbudil vsem moker in s prstom v riti in sel hitro pogledat kdaj mu potece voznisko. To je tipicna gostilniska zgodbica, ki nima nikakrsne osnove v resnicnem svetu. To je pac v kategoriji idiotizmov, da ce ponoci vidim pijanega pesca na cesti ga lahko zgazim, ker je v prekrsku.

Tidule ::

imagodei je izjavil:

No, glede na to, da je očitno splošni pogoji zavarovanja, ki jih podpišeš, ko sklepaš zavarovanje, eksplicitno navajajo, da ti pravice iz zavarovanja prenehajo, če voziš brez vozniškega dovoljenja, je jasno, da zavarovalnica ima neko podlago za izpodbijanje izplačila zavarovanja:
Sodišče je odločitev oprlo na splošne pogoje za zavarovanje avtomobilske odgovornosti tožene stranke (v nadaljevanju: AO-03), ki določajo, kdaj zavarovanec in sozavarovane osebe izgubijo pravice iz zavarovanja, med drugim zaradi vožnje brez vozniškega dovoljenja in zaradi upravljanja vozila pod vplivom alkohola.


Vprašanje tule je samo, ali lahko to pred zakonom res zdrži v vseh primerih? Se pravi, če pozabiš doma vozniško dovoljenje, je to enako, kot če imaš 2 leti pretečeno vozniško dovoljenje?


Konkretna sodba nima nic z nasim primerom ker govori o zavarovancu ne pa o oskodovancu. OP v konkretni zadevi nastopa kot oskodovanec in za njega je relavantna zakonodaja vezana obvezno avtomobilsko zavarovanje in obligacijsko pravo. Ki pa seveda na noben nacin ne prejudicira, da oskodovanec ni upravicen do odskodnine zgolj zato ker je v prekrsku. Ce med prekrskom in nastalo skodo ni vzrocno posledicne povezave potem je preksek brezpredmeten.

V danem primeru je slo za to, da je bil oskodovanec hkrati tudi zavarovanec in je zavedno prepustil svoje vozilo v upravljanje osebi ki je bila brez vozniskega in se pod vplivom alkohola.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Yossarian ::

Tidule ima v celoti prav. Zavarovalnica mora dokazat, da je za nesrečo krivo to, da nisi imel veljavnega (podaljšanega) izpita. To pa bo zelo težko. OP lahko kvečjemu faše kakšno prekrškovno kazen, ker se ni vozil z veljavnim izpitom; če ga bo seveda kdo prijavil.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

mikhaair ::

Kaj pa bi bilo, če bi bil OP pijan z veljavnim vozniškim?

Tidule ::

Povsem enako. Odgovoren bil bil za svoj prekrsek (torej alkohol). Glede skode pa bi se presojalo ali je njegov prekrsek kakorkoli prispeval k nastanku in kolicini skode.

WhiteAngel ::

Um... a ne cilja zakon na "veljavno vozniško dovoljenje" na to, da imaš veljaven vozniški izpit - torej da ti ga ni sodnik vzel zaradi kakšnega težjega prekrška ali pa ti je pretekel, ker si star 85 let in moraš redno opravljati zdravniške preglede, da ti ga podaljšajo? OP-u je verjetno samo pretekel tisti kos plastike, na katerem je natisnjeno vozniško dovoljenje? Analogijo bi lahko potegnil z osebno izkaznico - če ti poteče, ali to pomeni, da nisi več državljan in nimaš več stalnega bivališča?

joze67 ::

Državljanstvo je status, vozniško dovoljenje je licenca.

Stikalo ::

Mene zanima, če kdo tukaj ve kako se določa krivca? Kdo je pristojen in kakšni zakonodaji mora slediti?

Kakor vem, se izpolni obrazec o promenti nesreči in potem zavarovalnica presodi kdo je kriv. Samo po kakšnih kriterijih? Če je razvindo, da je nekdo kriv?

Pri OP-ju je soudeleženec nesreče priznal krivdo in kot kaže to zapisal, to je verjetno plus. Lahko bi pa pogledal, če ima OP veljavne dokumente pa bi rekel, čakaj voziš brez vozniškega dovoljenja, ne priznam krivde saj nisi za na cesto. OP tudi ni samo potekel dokument, ampak v trenutku prometne nesreče ni imel veljavnega VD, ker bi moral opraviti pregled.

Samo glede na to, da je priznal krivdo in, če se ne bo jajcal ti načeloma časti popravilo. Samo lahko bo pa zavarovalnica od domnevnega povzročitelja rekla OPA, mi ne bomo plačali popravila avtoa od OP, ker nima VD in je tako sokriv/kriv za prometno nerečo.

Verjetno je tukaj jeba, dejansko bi lahko tisti ki se je zaletel v rit pošteno jajca. Tudi, če se nekomu zaletiš v rit nisi nujno kriv, če se je on ustavljal brez razloga, nepravilno zavijal ipd... :)


Pomojem OP ima problem, spoh ker ni veljavno VD in ne samo pretekel dokument. Lahko reče tisti zadaj da je bil voznik prej slep in je, čudno vozil. Po drugi strani pa lahko OP reče, da je vozil brezhibno, spoh če dobi še potrdilo da je sposoben za vožnjo brez korekcijsih očal. Haha. Ja lej, če nekdo udeležen v prometni nesreči pa ni imel očal na galvi in je bil udeležen bi lahko rekel, da te ni videl.

Jeba je tole.

Tidule ::

Krivda se presoja na podlagi veljavne zakonodaje. Ce se udelezenca ne moreta zmenit potem je na prvem mestu policija, na koncu pa sodisce tisto, ki odloci.

V primeru, da je prekrskov vec vsak odgovarja za svoje prekrske, medtem ko se za skodo presoja ali je dolocen prekrsek vplival na nastanek in obseg skode.

V konkretnem primeru imamo nalet od zadaj, tako da vso sreco z dokazovanjem, da je za nalet krivo dejstvo, da je vozniku spredaj poteklo voznisko dovoljenje.

Lahko reče tisti zadaj da je bil voznik prej slep in je, čudno vozil. 
in po kaksni bizarni logiki, se imas zato pravico od zadaj zaletet v njega?

Predvsem pa je tisti zadaj ni popolnoma nic od tega ozjavil ampak ke mirno priznal povzrocitev nesrece in slednje je zapisano na evropskem obrazcu. Zavarovalnica seveda lahko podvomi v napisano ampak bodo morali predlozit konkretne dokaze za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Glugy ::

A ni vožnja brez vozniške izkaznice v tem primeru samo stranski prekršek? Mislim sej tud na splošno bi moral osebni dokument imet vendo pri seb pa to ne pomen da če ga nimaš pa če te nekdo napade ali te okrade da zdej ta ropar ni brez prekrškov. Pa ne pomen da si kot žrtev kriv sam zato ker nisi imel enga dokumenta pr seb. ( recimo da so ti vsi osebni dokumenti potekli ).

Vidim da je Tidule nekaj podobnega napisal. Vsak odgovarja za svoje prekrške. To ima edino smisel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

joze67 ::

Nesreča je stvar med udeleženci. Zavarovalnica prevzame vlogo enega ali drugega po pogodbi med zavarovalnico in enim ali drugim. Če ni zavarovalnice v igri, nesreča in škoda ne izgineta,kot tudi ne obveza povzročitelja, da povrne škodo oz. vzpostavi prvotno stanje. Temelj vsega je obligacijski zakonik.

Vsak odgovarja za svoje prekrške. Neodvisno od tega vsak odgovarja za povzročeno škodo (lahko tudi za nedelovanje v smislu zmanjšanja škode) v ocenjenem deležu skupne škode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joze67 ()

MacLeod ::

PacificBlue je izjavil:

Morate pazit na take stvari. Moj sodelavec je tudi pozabil, pa so se policaji za njim peljali, ko je sel v sluzbo. Vmes mu skenirali tablice in postopek z njim opravili kar na parkingu pred firmo.
Izgledalo, kot da bi bil nek kriminalc. Še direktor je prišel ven gledat, kaj se dogaja.lol


Tu si ga tudi mimo vsekal, pa napisal neumnost, kot je že Tidule omenil je sodišče prepovedalo skeniranke tablic, tako da ne vem s čim so mu skenirali.

Glugy je izjavil:

A ni vožnja brez vozniške izkaznice v tem primeru samo stranski prekršek? Mislim sej tud na splošno bi moral osebni dokument imet vendo pri seb pa to ne pomen da če ga nimaš pa če te nekdo napade ali te okrade da zdej ta ropar ni brez prekrškov. Pa ne pomen da si kot žrtev kriv sam zato ker nisi imel enga dokumenta pr seb. ( recimo da so ti vsi osebni dokumenti potekli ).

Vidim da je Tidule nekaj podobnega napisal. Vsak odgovarja za svoje prekrške. To ima edino smisel.


Nisi zgoraj prebral in pišeš nekaj na pamet. V tem primeru gre za neveljavno vozniško dovoljenje, ker mu je poteklo zaradi zdravstvenih razlogov.

Tidule je izjavil:


Se posebej ker bit brez veljavnega vozniskega ni prekrsek samo po sebi. Drugo pa je ce pride do postopka in policija dodatno ugotovi se to.

Ni prekršek dokler ne voziš brez veljavnega vozniškega dovoljenja. Prekršek je še vedno, tudi če policija tega ne ugotovi.

V-i-p ::

V-i-p je danes ob 02:27:43 izjavil:

Določbo splošnih pogojev zavarovanja, po katerih zavarovanec izgubi zavarovalne pravice, če je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja, je treba razumeti na način, da zavarovalne pravice izgubi, če sploh ni imel vozniškega dovoljenja, ne pa tudi, če je veljavnost vozniškega dovoljenja zgolj potekla.


Spet dokazujes kako nic ne razumes. OP ni zavarovanec, OP je oskodovanec. Tako da neodvisno od tega, da ni imel veljavnega dovoljenja (njemu ni zgolj pretekla administrativna veljavnost dovoljenja) to ne vpliva na njegove pravice kot oskodovanca. Ce bi zavarovalnica zavrnila zahtevek bi morala dokazat, da je oskodovanec,zato ker ni imel veljavnega vozniskega dovoljenja, prispeval k nastanku nesrece in skode. Kar pa je totalna neumnost.


Tidule: kaj spet noriš na prvo žogo??! Ravno zato sem prilimal tale del ene sodbe, ki jasno pokaže, da pretečeno vozniško dovoljenje ne pomeni avtomatsko, da človek kar izgubi zavarovalne pravice.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: V-i-p ()

Tidule ::

Nic ne norim, samo spet dokazujes da ne razumes kaj govoris.

To kar si linkal je povsem brezpredmetno. Prvic zato ker OP je dejansko vozil brez veljavnega vozniskega dokumenta (ne samo s preteceno kartico) in drugic zato ker ne locis med oskodovancem in zavarovancem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PacificBlue ::

MacLeod je izjavil:

PacificBlue je izjavil:

Morate pazit na take stvari. Moj sodelavec je tudi pozabil, pa so se policaji za njim peljali, ko je sel v sluzbo. Vmes mu skenirali tablice in postopek z njim opravili kar na parkingu pred firmo.
Izgledalo, kot da bi bil nek kriminalc. Še direktor je prišel ven gledat, kaj se dogaja.lol


Tu si ga tudi mimo vsekal, pa napisal neumnost, kot je že Tidule omenil je sodišče prepovedalo skeniranke tablic, tako da ne vem s čim so mu skenirali.



To se je zgodilo približno leto dni nazaj, mogoče so pa policaji kršili zakon..saj si ne namišljujem.

https://www.mladina.si/205845/avtomatsk...

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

Verjamem da ti je nekdo prodal pravljico. Ali pa so kolegu sledili zarai kaksnega prometnega prekrska in ugotovili se da nima vozniske in je moral v gostilni izpast heroj.

Pa tudi clankov lahko nalepis kolikor ti pase to ne spremeni dejstva da policija tega ne sme in ne uporablja. Vse kar je tem clankom skupnega pa je da o sistemu govorijo v pogojniku. Le zakaj?

Zdaj pa vsak lahko sam vprasa ali je bolj verjetna sistematicna krsitev odlocbe ustavnega sodisca zaradi katere bi policaji masovno ostali brez sluzbe in si o njej nihce ne upa nic povedat, ali pa da nakljucni uporabnik foruma (ali pa njegov kolega) prodaja pravljice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PacificBlue ::

Ja, vsi delajo vse po reglcih. Tako je v naši državi. Spi mirno.

Tidule ::

Ko moram zbirat med tem ali zlorablja polozaj par tisoc prometnih policistov v povezavi z vec 100 odvetniki in kompletnim sodstvom ali pa nakljucni nakladac na forumu prodaja pravljice, si lahko brezbskrbi da nimam tezav s spanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

imagodei ::

Tidule je izjavil:

imagodei je izjavil:

No, glede na to, da je očitno splošni pogoji zavarovanja, ki jih podpišeš, ko sklepaš zavarovanje, eksplicitno navajajo, da ti pravice iz zavarovanja prenehajo, če voziš brez vozniškega dovoljenja, je jasno, da zavarovalnica ima neko podlago za izpodbijanje izplačila zavarovanja:
Sodišče je odločitev oprlo na splošne pogoje za zavarovanje avtomobilske odgovornosti tožene stranke (v nadaljevanju: AO-03), ki določajo, kdaj zavarovanec in sozavarovane osebe izgubijo pravice iz zavarovanja, med drugim zaradi vožnje brez vozniškega dovoljenja in zaradi upravljanja vozila pod vplivom alkohola.


Vprašanje tule je samo, ali lahko to pred zakonom res zdrži v vseh primerih? Se pravi, če pozabiš doma vozniško dovoljenje, je to enako, kot če imaš 2 leti pretečeno vozniško dovoljenje?


Konkretna sodba nima nic z nasim primerom ker govori o zavarovancu ne pa o oskodovancu. OP v konkretni zadevi nastopa kot oskodovanec in za njega je relavantna zakonodaja vezana obvezno avtomobilsko zavarovanje in obligacijsko pravo. Ki pa seveda na noben nacin ne prejudicira, da oskodovanec ni upravicen do odskodnine zgolj zato ker je v prekrsku. Ce med prekrskom in nastalo skodo ni vzrocno posledicne povezave potem je preksek brezpredmeten.

V danem primeru je slo za to, da je bil oskodovanec hkrati tudi zavarovanec in je zavedno prepustil svoje vozilo v upravljanje osebi ki je bila brez vozniskega in se pod vplivom alkohola.

Dobro. Hvala za pojasnilo. Torej velja moje (laično) razumevanje situacije, ki sem ga objavil v prvem postu v tej temi.
- Hoc est qui sumus -

Sergio4 ::

Tidule je izjavil:

Ce med prekrskom in nastalo skodo ni vzrocno posledicne povezave potem je preksek brezpredmeten.


Med protipravnim ravnanjem oškodovanca (vožnja po javni cesti brez VD) in nastalo škodo jaz vzročnost vidim. Če bi ravnal v skladu s pravom in ne bi šel na cesto, potem tudi do škodnega dogodka in posledično škode ne bi prišlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sergio4 ()

Mare2 ::

Sergio4 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ce med prekrskom in nastalo skodo ni vzrocno posledicne povezave potem je preksek brezpredmeten.


Med protipravnim ravnanjem oškodovanca (vožnja po javni cesti brez VD) in nastalo škodo jaz vzročnost vidim. Če bi ravnal v skladu s pravom in ne bi šel na cesto, potem tudi do škodnega dogodka in posledično škode ne bi prišlo.


Nič hudega, če vidiš vzročnost pri tem. Nisi edini.

Pijanec v avtu, pijan voznik seveda stori prekršek, ker je pijan. Ni pa nujno, da stori prekršek, da je zapeljal v križišče, ko je na semaforju gorela rdeča luč. Je pač ustavil pravilno pred črto. In če se takrat od ne vem kod pojavi en idiot in se zaleti vanj je kriv idiot, ne pa pijanec. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Sergio4 ::

Mešaš krivdno in vzročnost. Pravno gledano sta to dve ločeni predpostavki oz. dva ločena elementa odškodninske odgovornosti.

Tidule ::

Sergio4 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ce med prekrskom in nastalo skodo ni vzrocno posledicne povezave potem je preksek brezpredmeten.


Med protipravnim ravnanjem oškodovanca (vožnja po javni cesti brez VD) in nastalo škodo jaz vzročnost vidim. Če bi ravnal v skladu s pravom in ne bi šel na cesto, potem tudi do škodnega dogodka in posledično škode ne bi prišlo.


ja, to bizarno logiko nekateri skušajo zagovarjat kadar sanjajo o tem, da je dovoljeno povozit pešca, ki nepravilno prečka cesto in podobne blodnje. Ampak če smo že pri neumni logiki, kaj pa če je bila njegova mati 17 in pijana ko je bil spočet? A je potemtakem vse njena odgovorst in treba njo preganjat? Ker bi se držala zakonov in pred 18 ne bi pila in posledično OP ne bi bil rojen.

Dejstva so na srečo precej drugačna. Vprašanje, ki je za vzorčno posledično povezavo v primeru škode pomembno je sledeče: Ali bi bil do škodnega dogodka prišlo in ali bi bila škoda drugačna, če bi OP imel veljavno vozniško dovoljenje? Če je odgovor NE, potem je veljavnost njegovega vozniškega dovoljenja brezpredmetna.

Sergio4 je izjavil:

Mešaš krivdno in vzročnost. Pravno gledano sta to dve ločeni predpostavki oz. dva ločena elementa odškodninske odgovornosti.


daj si prosim najprej razčisti kaj odškodninaska odgovornost sploh je, preden take pišeš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Sergio4 ::

Tidule je izjavil:

Sergio4 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ce med prekrskom in nastalo skodo ni vzrocno posledicne povezave potem je preksek brezpredmeten.


Med protipravnim ravnanjem oškodovanca (vožnja po javni cesti brez VD) in nastalo škodo jaz vzročnost vidim. Če bi ravnal v skladu s pravom in ne bi šel na cesto, potem tudi do škodnega dogodka in posledično škode ne bi prišlo.


ja, to bizarno logiko nekateri skušajo zagovarjat kadar sanjajo o tem, da je dovoljeno povozit pešca, ki nepravilno prečka cesto in podobne blodnje. Ampak če smo že pri neumni logiki, kaj pa če je bila njegova mati 17 in pijana ko je bil spočet? A je potemtakem vse njena odgovorst in treba njo preganjat? Ker bi se držala zakonov in pred 18 ne bi pila in posledično OP ne bi bil rojen.

Dejstva so na srečo precej drugačna. Vprašanje, ki je za vzorčno posledično povezavo v primeru škode pomembno je sledeče: Ali bi bil do škodnega dogodka prišlo in ali bi bila škoda drugačna, če bi OP imel veljavno vozniško dovoljenje? Če je odgovor NE, potem je veljavnost njegovega vozniškega dovoljenja brezpredmetna.

Sergio4 je izjavil:

Mešaš krivdno in vzročnost. Pravno gledano sta to dve ločeni predpostavki oz. dva ločena elementa odškodninske odgovornosti.


daj si prosim najprej razčisti kaj odškodninaska odgovornost sploh je, preden take pišeš.



Točno, dober primer (s pešcem). Tudi tam vzročna povezava med nepravilnim prečkanjem in nastalo škodo je, zato gre praviloma skoraj vedno v teh primerih za deljeno odgovornost. Glede 17 letne pijanke pa za take primere pride v potev korektura presoje vzročnosti imenovana adekvatna teorija. Domnevam da si pravnik in veš o čem govorim (upam).

Na zadnji stavek ne bom odgovarjal, ker je vsebinsko prazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sergio4 ()

Tidule ::

Ja, ampak kar ti ne dojames: voznik, ki povozi pesca ni avtomaticno razresen odgovornosti za skodo, zgolj zato ker je pesec v preksku, skaldno z bizarno arbitrarno logiko, da se tam ne bi smel nahajat.

Ampak se case by case preverja koliko je ravnanje pesca doprineslo k nastanku skode in koliko ravnanje voznika. In tukaj je isto. S tem da vsak, ki so mu stvari vsaj priblizno jasne, razume da dejstvo, da je potekel izpit popolnoma nic ne vpliva na nastalo skodo.

Dejstvo da je eden (ali) vec oskodovancev v prekrsku samo po sebi nic ne pomeni glede presojanja odgovornosti za skodo. Sele ce se med skodo in prekrskom dokaze povezava je to faktor.

A po tvoji bizarni lokigi pesec ni upravicen do odskodnine, ce ga avto zgazi na prehodu ampak nima pri sebi dokumentov(ker to je prekrsek) in se posledicno tam sploh ne bi smel nahajat?

Ali ce nekdo krsi jrm s tem da hodi po plocniku nag, a je nakljucni voznik ki ga zgazi zato razresen odgovornosti za nastalo skodo? Kaj pa ce se izkaze, da udelezenec v prometni nesreci ni placal davkov? Izgubi vse pravice do odskodnine?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Sergio4 ::

Tidule je izjavil:

Ja, ampak kar ti ne dojames: voznik, ki povozi pesca ni avtomaticno razresen odgovornosti za skodo, zgolj zato ker je pesec v preksku, skaldno z bizarno arbitrarno logiko, da se tam ne bi smel nahajat.

Sem morda kje napisal da je?? Že uporabljena dikcija "DELJENA odgovornost" kaže na to, da tega nisem imel v mislih.

Tidule je izjavil:

Ampak se case by case preverja koliko je ravnanje pesca doprineslo k nastanku skode in koliko ravnanje voznika. In tukaj je isto. S tem da vsak, ki so mu stvari vsaj priblizno jasne, razume da dejstvo, da je potekel izpit popolnoma nic ne vpliva na nastalo skodo.

Dejstvo da je eden (ali) vec oskodovancev v prekrsku samo po sebi nic ne pomeni glede presojanja odgovornosti za skodo. Sele ce se med skodo in prekrskom dokaze povezava je to faktor.
Razčlenjuješ to kar sem sam napisal. Hvala.

Tidule je izjavil:

A po tvoji bizarni lokigi pesec ni upravicen do odskodnine, ce ga avto zgazi na prehodu ampak nima pri sebi dokumentov(ker to je prekrsek) in se posledicno tam sploh ne bi smel nahajat?

Ali ce nekdo krsi jrm s tem da hodi po plocniku nag, a je nakljucni voznik ki ga zgazi zato razresen odgovornosti za nastalo skodo? Kaj pa ce se izkaze, da udelezenec v prometni nesreci ni placal davkov? Izgubi vse pravice do odskodnine?

Na abstraktni ravni sem že povedal, pa tudi ti zgoraj. Konkretne primere pač ustrezno subsumiraš pod to, kar si celo sam napisal v postu na katerega odgovarjam. Presojaš protipravno ravnanje in njegovo povezavo z nastalo škodo. Pomagaš si z različnimi teorijami vzročnosti. Glede nagega pešca in pešca brez dokumentov prideš s sledenjem vsem teorijam ki jih poznam (razen ene) do zaključka, da vzročne zveze ni, posledično tudi soprispevka oškodovanca ni, posledično je povzročitelj 100% odgovoren za nastalo škodo.

Tidule ::

Sergio4 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ja, ampak kar ti ne dojames: voznik, ki povozi pesca ni avtomaticno razresen odgovornosti za skodo, zgolj zato ker je pesec v preksku, skaldno z bizarno arbitrarno logiko, da se tam ne bi smel nahajat.

Sem morda kje napisal da je?? Že uporabljena dikcija "DELJENA odgovornost" kaže na to, da tega nisem imel v mislih.


Potem tale idiotizem: "Če bi ravnal v skladu s pravom in ne bi šel na cesto, potem tudi do škodnega dogodka in posledično škode ne bi prišlo." Nisi ti izjavil, al kaj se zdaj vleces ven?

Sergio4 ::

Kaka špekulacija pa je to zdaj? Da to da vzročnost je, pomeni, da je povzročitelj 100% razbremenjen odgovornosti??? Pa ravno o tem govori deljena odgovornost... kjer je dvoje ali več ravnanj vzročno povezanih z nastalo škodo.

Tidule ::

Glede nagega pešca in pešca brez dokumentov prideš s sledenjem vsem teorijam ki jih poznam (razen ene) do zaključka, da vzročne zveze ni, posledično tudi soprispevka oškodovanca ni, posledično je povzročitelj 100% odgovoren za nastalo škodo.


It tocno tak je tudi zakjucek glede doprinosa pretecenaga vozniskega k nesreci.

Sergio4 je izjavil:

Kaka špekulacija pa je to zdaj? Da to da vzročnost je, pomeni, da je povzročitelj 100% razbremenjen odgovornosti??? Pa ravno o tem govori deljena odgovornost... kjer je dvoje ali več ravnanj vzročno povezanih z nastalo škodo.

Ne bluzi, si pac ugotovil da si bleknil neumnost, se zgodi. Nikarsne deljene odgovornoati ni. Ker je preteceno voznisko na nesreco ravno toliko vplivalo kot ce pesec ne bi imel osebnega veljavnega dokumenta ali pa neplacano parkirnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Sergio4 ::

Malo mešaš in prav ti streljaš neumnosti. Najprej mešaš abstraktno debato o tematiki z OP-jevim konkretnim primerom, nato mešaš tudi različne definicije vzročnosti. Če po v sodni praksi ustaljeni razlagi vzročnosti, vzročnosti ni, to ne pomeni, da je absolutno ni. Pomeni zgolj, da je ni po eni teoriji oz. razlagi, ki je trenutno aktualna v Sloveniji.
Edit: in ja, v konretnem primeru (da ti bo jasno kdaj govorim o tematiki abstraktno, kdaj pa se navezujem na OP-jevo situacijo) bi/bo sodišče skoraj gotovo presodilo, da je za škodo 100% odgovoren tisti, ki se je v OP-ja zaletel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sergio4 ()

Tidule ::

Se dobro da je bil point te teme abstrakstna debata s podarkom na ineterpetaciji vzorcnosti na filipinih v zgodnjem 12 stoletju in ne OPjev konkretni primer... oh, wait...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Sergio4 ::

Še dobro da TI (eden izmed več desetih prispevkarjev te teme) odločaš o tem, kaj je point. lol.

Tidule ::

Sergio4 je izjavil:

Še dobro da TI (eden izmed več desetih prispevkarjev te teme) odločaš o tem, kaj je point. lol.

Nope, to je naredil OP, ko je odprl temo in postavil konkretno vprasanje.

Predvsem pa si bil ti tisti, ki je zadevo derailal v tri dni ko si se na izjavo vezano na specificen in jasno definiran problem obesil z kvazi abstraktno debato. Pac simpaticen izgovor, da ne rabis priznat kako si bleknil neumnost povsem izven konteksta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Sergio4 ::

Today I Learned, da s tem, ko OP postavi konretno vprašanje, prepove oz. naredi za nezaželjeno, abstraktno debatiranje o tematiki, ki je neposredno povezana z njegovim vprašanjem.

No, to je tvoje mnenje, do katerega si upravičen. Jaz pa menim, da se sklicuješ na neka neobstoječa (pisana ali nepisana) pravila z razlogom, da zmanjšaš svojo sramoto, ki izhaja iz tega, da si pomešal kar sem zgoraj napisal. Sploh ne vem kje sem bleknil neumnost. Aja točno, ti misliš da sem jo, ker (spet) ne ločuješ podane vzročnosti s podano odškoninsko odgovornostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sergio4 ()

Tidule ::

Kar bi se lahko naucil je, da ce imas namen derailat debato poves kaj vec od neumne izjave, ki v kontekstu dosedanje debate nima nikakrsne dodane vrednosti.

Zgovarjat se na abstraktnost potem ko uletis v debato povsem konkretni zadevi, je pac samo in le zalosten izgovor.

Lahko pa se sedaj potrudil pa pojasnis v kateri dimenziji ima izjava, ki je zacela ta derail kakrsenkoli smisel, ce govorimo o oskodninski odgovornosti povzrocitelja prometne nesrece? Ker izjava, da OP nosi kakrsnokoli odgovornost za nastalo skodo, ker brez vozniskega dovoljenja, ne bi smel nahajat v prometu pac ne pije vode v resnicnem svetu. Tako da me zanima o katerem stoletju ali tisocletju govorimo in o katerem planetu? Sem preprican da v kaksni kombinaciji z bliznjim vzhodom ali afriko, celo najdes kak primer ki bi tako logiko sprejel.

Sergio4 ::

V kontekstu dosedanje debate moje izjava nima nikakršne dodane vrednosti tebi, ki se na tematiko očitno ne spoznaš najbolje in/ali ne ločiš abstraktnosti od konkretnosti v smislu tgornjih zapisov. Pametnim dovolj, s tem zaključujem debato. Dejstvo je, da si predpostavljal, da sem pisal o konkretnem primeru, kljub temu, da je bilo že iz narave zapisanega jasno, da temu ni tako. Verjemi pa, da ne rabiš iti tako daleč, da najdeš državo, v kateri bi danes voznik brez VD v primeru kakršen je OP-jev, nosil del svoje škode.

Yossarian ::

Kateri bo prej odnehal? Sergio4 ali Tidule?
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Ahim ::

Yossarian je izjavil:

Kateri bo prej odnehal? Sergio4 ali Tidule?

Tidule ima cisto smiseln point glede prvega posta, ki ga je napisal sergio4 - za osvezitev:

Med protipravnim ravnanjem oškodovanca (vožnja po javni cesti brez VD) in nastalo škodo jaz vzročnost vidim. Če bi ravnal v skladu s pravom in ne bi šel na cesto, potem tudi do škodnega dogodka in posledično škode ne bi prišlo.


Precej pisarjenja da bi se izognil dejstvu, da je napisal nekaj, kar najbrz ni povsem resnicno (kar Tidule poskusa pokazati). Me je pa spomnilo na tisti vic:

Q: Doctor, before you performed the autopsy, did you check for a pulse?
A: No.

Q: Did you check for blood pressure?
A: No.

Q: Did you check for breathing?
A: No.

Q: So, then it is possible that the patient was alive when you began the autopsy?
A: No.

Q: How can you be so sure, Doctor?
A: Because his brain was sitting on my desk in a jar.

Q: But could the patient have still been alive, nevertheless?
A: Yes, it is possible that he could have been alive and practicing law.

joze67 ::

Sergio4 je izjavil:

V kontekstu dosedanje debate moje izjava nima nikakršne dodane vrednosti tebi, ki se na tematiko očitno ne spoznaš najbolje in/ali ne ločiš abstraktnosti od konkretnosti v smislu tgornjih zapisov. Pametnim dovolj, s tem zaključujem debato. Dejstvo je, da si predpostavljal, da sem pisal o konkretnem primeru, kljub temu, da je bilo že iz narave zapisanega jasno, da temu ni tako. Verjemi pa, da ne rabiš iti tako daleč, da najdeš državo, v kateri bi danes voznik brez VD v primeru kakršen je OP-jev, nosil del svoje škode.
Tudi abstraktno gledano je vsakemu - ops, skoraj vsakemu jasno, da je vozniško dovoljenje namenjeno zmanjševanju verjetnosti, da pride do nesreče, ker naj bi vsi udeleženci imeli neko osnovno in skupno znanje in vedenje o prometu. Ne pa omejevanju dosopa do cest. Če je edini način, da ugotoviš, da udeleženec niimel veljavnega izpita ta, da pogledaš v evidenco oz. dokument, potem to dejstvo na konkretno nesrečo pač ni vplivalo, mar ne? Tudi vozilo s potečenim kompletom prve pomoči je formalno tehnično neustrezno, ampak na morebitno nesreč to ne vpliva. Tvoja prigoda s pešci je zgrešena, ker pešec ne upravlja nevarne stvari (kar avto je) in ne potrebuje licence za hojo po cesti (čeprav ga pravila še vedno obvezujejo). Gre torej za popolnoma drugo kategorijo in ugotavljanje krivde tam temelji na vsem, samo na prometnih pravilih ne - te je pešec očitno kršil, ampak niso pa ta edina, ki pravno določajo naša življenja na cesti.

Dionis ::

Zdravo,

ali lahko OP poda kakšen je bil epilog primera potem?

Drugače, sem še vprašal kolega, ki je pravnik in je rekel, da si z pretečenim vozniškim dovoljenjen avtomatsko kriv. Da je treba tudi upoštevati, da imajo zavarovalnice še nižje standarde pravil kot policija. Se pravi, da če bi bil za policijo to morda samo prekšrek, bo za zavarovalnico skoraj zagotovo dovolj, da ne izplača popravila.
Enako je pri tem, če si vinjen preko meje za odvzem izpita. Ker to pomeni, da ti sploh ne bi smel biti na cesti in če ne bi bil, ne bi prišlo do nezgode.
Tako je bilo meni še enkrat razloženo od pravnika. Če se moti, bi pa z veseljem rad videl, da je bilo kako drugače rešeno.

lp

Utk ::

Eno je policija, drugo zavarovalnica, tretje pa sodišče. Če se zjutraj ne bi vstal iz postelje, tudi ne bi bil na cesti in ne bi bilo nesreče. No, ti je ne bi imel. Bi se pa tist zabil v nekoga drugega.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pretečeno vozniško dovoljenje

Oddelek: Loža
2313845 (4067) starfotr
»

Zavarovanje mladega voznika

Oddelek: Loža
407724 (6659) DamijanD
»

Odgovornost iz obveznega zavarovanja in civilna tožba

Oddelek: Na cesti
244476 (3604) MrStein
»

Dve vprašanji o obveznem zavarovanju

Oddelek: Na cesti
61391 (1205) St235
»

Povratniki (alkohol) nazaj v cestni promet.

Oddelek: Loža
4512212 (11036) fosil

Več podobnih tem