» »

Zastonjkarjem na G Suite bo odklenkalo

1
2
3 4 5

krempelj ::

_Denny_ je izjavil:

Raje (še naprej) plačujem Microsoftu, kjer za isto vsoto dobim Office, 50GB Outlooka brez reklam, 1TB Onedrive, 1h mesečnih brezplačnih Skype klicev in tono drugih bonusov za katere sploh ne vem


Sicer vsekako bolje kot google, opozoril bi pa samo na detajl, ki ga vsi ignorirajo: tudi pri Microsoftu ne bo ves cas enako. Cene clouda storitev, VSEH, bojo sle postopoma gor in vedno bolj vas bojo odirali. Manj, ko bo alternativ, bolj boste vendor lockinani, bolj bodo navijali cene.

Celotna PC scena je nastala, ker so lastniki mainframov navijali cene do cistega oderustva. Prehod pa je trajal 20 let. Razdrobljeni trg PCjev in on-premise serverjev je to prakticno onemogocil. In zdaj spet rinemo v "mainframe" model - kaj mislite, kaj se bo tokrat zgodilo? Zgodovina nas uci...
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Jakkob ::

Pa je kdo od vas že dejansko dobil kak e-mail z obvestilo oziroma vidi kaj v admin panel-u?
Berem po internetu da eni so drugi niso dobili še nič - sedaj pa se na podlagi tega pojavljajio teorije, da so nekateri sprejeli drugačne TOS kot drugi (drug čas prijave).

Samael ::

Ne, jaz nisem prejel prav ničesar, pa imam kar nekaj accountov. Večina so zgodnje generacije (to pomeni večjim številom user licenc v admin računu) - če ti to kaj pomeni.
Osebno dvomim, da gre za drugačen TOS, saj tega lahko vedno spremenijo, ampak zgolj postopen rollout. (zgolj ugibanje)
Samael != Samuel

Kiwix ::

Jaz nisem nic dobil, tudi v admin racunu oz v kozoli nimam nobenega obvestila (po tujih forumih berem, da imajo v konzoli obvestilo).

Samael ::

Google could face class action lawsuit over free G Suite legacy account shutdown

GOOGLE LEGACY G SUITE – CLASS ACTION INVESTIGATION

Zanimivo in povsem ameriško :)
Verjetno bo tisto "tresla se je gora, rodila se je miš" ampak po prvotni novici, da bo pobrisano vse, so spremenili vsaj to, da ne bo izgubljen na račun vezan dodaten content (plačane play store licence, youtube kanali, itd ...) ampak vse to googlu itak prinaša denar, tako da jim je v interesu obdržati.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

PerS ::

Men je google apps interesanten samo zaradi "custom gmaila". Torej kul mi je njihov app na telefonu, kul mi je web app in najbolj od vsega mi je kul njihov spam filter.
Vse ostale aplikacije in vezano na account me ne zanima.

Če ukinem account in self hostam email tam kjer pač hostam domeno, a bi bila varianta, da si odprem en navaden gmail račun, pa si svojo domeno dodam kot IMAP account.

Mislim, delalo verjetno bi. Ampak a mi bo gmail poganjal spam filter na teh imap mailih al jih bo kar vse v inbox nametal? A bi bil še kakšen drug minus lahko?

Verjetno bi bil potem sender maila v resnici moj server, kar pomeni slabši deliverability kot sedaj, ko je sender google?

A sploh dejansko obstaja kakšna pametna alternativa googlovemu mailu. Se pravi da je vse omenjeno od appov do spam filtrov na takem nivoju, pa da pricing ni tako ubitačen

krempelj ::

PerS je izjavil:

Men je google apps interesanten samo zaradi "custom gmaila". Torej kul mi je njihov app na telefonu, kul mi je web app in najbolj od vsega mi je kul njihov spam filter.
Vse ostale aplikacije in vezano na account me ne zanima.

Če ukinem account in self hostam email tam kjer pač hostam domeno, a bi bila varianta, da si odprem en navaden gmail račun, pa si svojo domeno dodam kot IMAP account.

Mislim, delalo verjetno bi. Ampak a mi bo gmail poganjal spam filter na teh imap mailih al jih bo kar vse v inbox nametal? A bi bil še kakšen drug minus lahko?

Verjetno bi bil potem sender maila v resnici moj server, kar pomeni slabši deliverability kot sedaj, ko je sender google?

A sploh dejansko obstaja kakšna pametna alternativa googlovemu mailu. Se pravi da je vse omenjeno od appov do spam filtrov na takem nivoju, pa da pricing ni tako ubitačen


Ne razumem, kje ste dobili idejo, da je pa gmail nekaj posebnega. Pac web jajca, ki probajo ujeti razvoj klasicnih desktop aplikacij. Vzami kateregakoli mail clienta izpred 20 let pa si ze na boljsem. Niti spam filter ni nic posebnega (https://www.rspamd.com/ )

Webshiti res dobro poneumljajo mnozice...
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Ryanair ::

Jakkob je izjavil:

Pa je kdo od vas že dejansko dobil kak e-mail z obvestilo oziroma vidi kaj v admin panel-u?
Berem po internetu da eni so drugi niso dobili še nič - sedaj pa se na podlagi tega pojavljajio teorije, da so nekateri sprejeli drugačne TOS kot drugi (drug čas prijave).

Zanimivo, tudi jaz nisem dobil nobenega obvestila, nobene objave.
Niti v admin panel, niti v email predal. Panel sam mi da sicer osnovni info:

 G panel

G panel


To pa je tudi vse. Naj še počakam? Kaj predlagate? Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ryanair ()

mujek ::

Jaz bom še počakal par tednov, da vidim kako si bo google premislil. Oziroma kako/kam bodo ostali migrirali :)

Ryanair ::

mujek je izjavil:

Jaz bom še počakal par tednov, da vidim kako si bo google premislil. Oziroma kako/kam bodo ostali migrirali :)

Tudi jaz. Ampak mi je res čudno, da te nič ne obvestijo, niti v admin panel, niti preko emaila.
Sem zdaj še 1x vse preveril, nobenega obvestila. Morda pa glede na to, da v panelu piše FREE in zgolj priporočajo prehod na Business, da bo tudi ostalo tako.
Zase in za familijo ne rabim business paketa.... Morda pa bo pritisk na Google vseeno tako velik, da si "premislijo" in zadevo omilijo :D

Pro ::

Pravite pritisk na Google... Dvomim. Se mi zdi da večina samo po forumih kritizira pa jamra, njim pa redko kdo piše. Se motim?

Not A Number ::

Sem bil že skoraj pred tem, da se tudi jaz preselim na ProtonMail Visionary account, ampak sem najprej naredil test in imajo 2 dealbreakerja: 1) ne moreš syncat kontaktov in koledarja na telefon in 2) njihova mobile aplikacija ne podpira conversation pogleda za emaile. Po internetih sodeč obljubljajo to že zadnji 2 leti, ampak do danes ni še nič.

Mogoče jih pa tole malo spodbudi ... upam, da čimprej.

Zgodovina sprememb…

Kiwix ::

Tudi jaz bom za enkrat še počakal :). Na hitro mi je na pamet prišla ta ideja, popravite me če sem kaj spregledal/pozabil :):

- vzamem email hosting na katerega prenesem domeno za maile
- odprem nov gmail račun in nastavim, da gmail prevzema maile iz hostinga
- v gmailu nastavim, da se za nova sporočila in vse odgovore kot privzeto uporabljala pošiljatelj z domeno

Vse ostalo (beležke, kontakte, koledar) se izvozi iz g suite in uvozi v gmail, funkcionalnost praktično ostane kot je bila. Strošek za tak email hosting je cca 15€/leto/predal.

domenc ::

Hm, za društvo so mi odobrili non profit tip računa.. Kdo ve oz. je že kdo kdaj kaj probaval, če tudi privat e-mail preneseš na tak tip računa?

Tidule ::

Odvisno kakšna dokazila zahtevajo. Predvsem pa imaš potem vsakodnevno nad glavo tveganje da ti bodo čez noč blokirali račun zaradi kršitev pogojev uporabe.

Samael ::

Najbrž mu ne bo hudega, saj @domenc kot administrator v skladu s politiko organizacije, članom dotičnega društva, šole, itd ... sam podeljuje račune - nima pa vpogleda ali kakorkoli kontrolira njihovo vsebino (maile, drive, imenik...).
@domenc, koliko uporabniških licenc pa imaš (pod subscription)? Včasih ji je bilo za nonprofits/education računu po defaultu 2000.

Kolikor sem preletel TOS/AUP za dotično zadevo, google v primeru zlorabe (spam, phishing, bla bla...) opozori administratorja organizacije, ki mora napako v 24ih urah odpraviti, nikjer pa nisem zasledil, da bi le ti kakorkoli odrejali samo uporabo računov - to je najbrž v domeni same organizacije.
Saj, če društvo prostovoljcem ali šola učencem podeli nek mail (ki je v končni fazi lahko tudi v okviru Google Workspace for Education), ti tudi ne bodo zapovedovali, da učenci pa ne smejo uporabljati svojega dodeljenega maila za nič drugega, kot šolsko vsebino.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

styrian ::

Kiwix je izjavil:

Tudi jaz bom za enkrat še počakal :). Na hitro mi je na pamet prišla ta ideja, popravite me če sem kaj spregledal/pozabil :):

- vzamem email hosting na katerega prenesem domeno za maile
- odprem nov gmail račun in nastavim, da gmail prevzema maile iz hostinga
- v gmailu nastavim, da se za nova sporočila in vse odgovore kot privzeto uporabljala pošiljatelj z domeno

Vse ostalo (beležke, kontakte, koledar) se izvozi iz g suite in uvozi v gmail, funkcionalnost praktično ostane kot je bila. Strošek za tak email hosting je cca 15€/leto/predal.


Kolikor vem avtomatskega izvoza med Workspace in brezplačnim Gmailom ni in ga je potrebno narediti ročno z lastnimi orodji. Moj računalnik je za migracijo 20.000 e-mailov potreboval 2 uri.

domenc ::

@Samael

Takole imam:





Sicer dodeljevanje računov me niti ne skrbi (če dodeljujem na primarno domeno) - skrbi me edino, če dodam novo "sekundardno" domeno na organizacijo.
Pomojem bi bila boljša varianta dodajanje aliasa na domeno (dodajanje domene kot alias in ne kot sekundarne domene) - primer: eno domeno za kolega imam že od prej (takrat nisem imel pravic dodajanje nove domene, ampak samo alias-a).

Zimonem ::

Kdor je posel koncipiral na brezplačni storitvi. Je bil optimist. Za ostale je vseeno preneseš pa je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Kiwix ::

styrian je izjavil:

Kiwix je izjavil:

Tudi jaz bom za enkrat še počakal :). Na hitro mi je na pamet prišla ta ideja, popravite me če sem kaj spregledal/pozabil :):

- vzamem email hosting na katerega prenesem domeno za maile
- odprem nov gmail račun in nastavim, da gmail prevzema maile iz hostinga
- v gmailu nastavim, da se za nova sporočila in vse odgovore kot privzeto uporabljala pošiljatelj z domeno

Vse ostalo (beležke, kontakte, koledar) se izvozi iz g suite in uvozi v gmail, funkcionalnost praktično ostane kot je bila. Strošek za tak email hosting je cca 15€/leto/predal.


Kolikor vem avtomatskega izvoza med Workspace in brezplačnim Gmailom ni in ga je potrebno narediti ročno z lastnimi orodji. Moj računalnik je za migracijo 20.000 e-mailov potreboval 2 uri.


Potrebujem samo izvoz/uvoz kontaktov in koledarja, narediš ročno, ker tako Workspace kot Gmail to omogočata. Za to potrebuješ 5min :).

styrian ::

Za stare emaile ti je vseeno?

Poldi112 ::

Stare maile lahko preneseš z ImapSync.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Kiwix ::

styrian je izjavil:

Za stare emaile ti je vseeno?


Maile imam urejene, drugače pa imaš več možnosti... mogoče je najlažje, da gmail nastaviš enako kot sem zapisal za hosting - da gmail prevzame vse tvoje maile iz drugega računa.

 Nastavitev e-pošte z drugim naslovom v Gmailu

Nastavitev e-pošte z drugim naslovom v Gmailu



Enako kar sem zapisal zgoraj je opisano na tej strani, kjer sem našel tudi pripeto sliko :):
http://blog.web5.si/nastavitev-e-poste-...

darkolord ::

Jakkob je izjavil:

Pa je kdo od vas že dejansko dobil kak e-mail z obvestilo oziroma vidi kaj v admin panel-u?
Berem po internetu da eni so drugi niso dobili še nič - sedaj pa se na podlagi tega pojavljajio teorije, da so nekateri sprejeli drugačne TOS kot drugi (drug čas prijave).
Dobivam že nekaj let, pa tudi tega zadnjega sem dobil.

V adminu ni nič posebnega, samo paket je G Suite Legacy (je bil že precej pred 2013, ampak pred tem se je očitno klical drugače):

Samael ::

darkolord je izjavil:



(33 x $6 USD /user/month)
198USD / mesečno - tole je pa kar nerodna reč, tudi če pol ali več accountov pobrišeš.
Samael != Samuel

clarity99 ::

jaz razmisljam uporabiti cloudflare email routing da preusmerim maile od domene na gmail, za ven posiljati iz gmaila pa uporabim al sendgrid and sendinblue smtp server, ki oba znata v redu podpisati maile, da potem spam filtri ne jamrajo.

pa mas oboje zastonj (dokler se spet kaj ne spremeni :D )

Kiwix je izjavil:

Tudi jaz bom za enkrat še počakal :). Na hitro mi je na pamet prišla ta ideja, popravite me če sem kaj spregledal/pozabil :):

- vzamem email hosting na katerega prenesem domeno za maile
- odprem nov gmail račun in nastavim, da gmail prevzema maile iz hostinga
- v gmailu nastavim, da se za nova sporočila in vse odgovore kot privzeto uporabljala pošiljatelj z domeno

Vse ostalo (beležke, kontakte, koledar) se izvozi iz g suite in uvozi v gmail, funkcionalnost praktično ostane kot je bila. Strošek za tak email hosting je cca 15€/leto/predal.

Invictus ::

Dejstvo je, da neke zastonj rešitve ne bo, če boš hotel imeti lastno domeno. Tudi, če je mail server v lastni režiji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ryanair ::

darkolord je izjavil:

Jakkob je izjavil:

Pa je kdo od vas že dejansko dobil kak e-mail z obvestilo oziroma vidi kaj v admin panel-u?
Berem po internetu da eni so drugi niso dobili še nič - sedaj pa se na podlagi tega pojavljajio teorije, da so nekateri sprejeli drugačne TOS kot drugi (drug čas prijave).
Dobivam že nekaj let, pa tudi tega zadnjega sem dobil.

V adminu ni nič posebnega, samo paket je G Suite Legacy (je bil že precej pred 2013, ampak pred tem se je očitno klical drugače):


Živjo.

Kam si dobil/dobival te emaile, ker jaz nisem dobil niti enega! Admin panel pri meni izgleda identično tvojemu, le da imam jaz 10, ti pa 50 userjev/predalov na voljo.
2x sem premetal celoten admin mailbox, preklikal celoten admin panel, pa nisem našel ama nič.

Če bi moral kaj spremeniti, bi moralo kje pisati "tole ti je na voljo le do 1.5.2022,...." pa ne piše nikjer.
Free plan, Free edition. Upam, da tako tudi ostane. :D

matter ::

@Ryanir: Jaz imam enako:
 G suite

G suite

Grem basket pa bom neloke metal

darkolord ::

Če klikneš na "Learn more" ti bo pač napisalo, da se G Suite Legacy ukinja; ne glede na to, ali si mail dobil ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

bostjanz ::

Nekaj se planira tudi za nas, ki to uporabljamo za personal/family use:
What if I use G Suite legacy free edition for personal use and don't want to upgrade to a Google Workspace subscription?

Upgrading to a Google Workspace subscription is a seamless transition for all customers currently on the G Suite legacy free edition. However, we understand some customers may not use their G Suite legacy free edition for business and may be interested in other options. If you have 10 or fewer users in your group and do not use your G Suite legacy free edition for business, please complete the form below by April 1, 2022 if you're interested in learning about different options for your account in the coming months.

G Suite legacy free edition feedback form

Note that even if you decide you don't want to upgrade to Google Workspace, you'll still retain access to additional Google services and paid content purchased though non-Google Workspace services made with your legacy edition account (such as movies purchased on Google Play). Learn more above.

Vir: https://support.google.com/a/answer/602...

domenc ::

Kul :) se še malo počaka, če bodo kaj spustili cene ali pa samo omejili na 10 accountov na domeno brezplačno.

Jakkob ::

Pisal ... bomo videli kaj bo

styrian ::

Jaz sem ravno zdajle dobil ta e-mail o plačljivi naročnini z 1. julijem.

domenc ::

@styrian: tudi jaz

njyngs ::

V kaj boste menjali? MS rešitev? ProtonMail? Kaj drugo? Kaki predlogi?

Kiwix ::

Poglej se Zoho, mislim, da je do 5 uporabnikov brezplacno (baje bo tako ostalo, ce jim gre verjeti :)).

njyngs ::

bostjanz je izjavil:

Nekaj se planira tudi za nas, ki to uporabljamo za personal/family use:
What if I use G Suite legacy free edition for personal use and don't want to upgrade to a Google Workspace subscription?

Upgrading to a Google Workspace subscription is a seamless transition for all customers currently on the G Suite legacy free edition. However, we understand some customers may not use their G Suite legacy free edition for business and may be interested in other options. If you have 10 or fewer users in your group and do not use your G Suite legacy free edition for business, please complete the form below by April 1, 2022 if you're interested in learning about different options for your account in the coming months.

G Suite legacy free edition feedback form

Note that even if you decide you don't want to upgrade to Google Workspace, you'll still retain access to additional Google services and paid content purchased though non-Google Workspace services made with your legacy edition account (such as movies purchased on Google Play). Learn more above.

Vir: https://support.google.com/a/answer/602...

Thanks, sem tudi jaz izpolnil formo. Fingers crossed nam pustijo račune. Če ne bom iz principa izbral drugo rešitev (magar ne bo cenejša).

borutzi ::

Jaz ne najdem te forme v portalu, me kdo lahko usmeri? Tudi jaz imam za privatno rabo in imam samo mail 6 accountov
Bolje da se ga nabiješ kot pes, kot pa da ti ga nabije pes.

Jakkob ::

Prijavi se z admin accountom in obišči zgornji link. Potem ti jo ponudi.

mtech7 ::

Kaj pa synology mailPlus?

mm&r ::

Sem naletel na en video, kako postaviti svoj mail server, zgleda enostavno, če komu prav pride.

Create Your Own Email Server (Free Quick Setup) with CyberPanel

Samael ::

Been there, done that, never again :)

Postaviti mail server je relativno lahko delo. Security & hardening tudi - če veš kaj delaš. Ampak to je šele začetek. Tisto bolj časovno zamudno je vzdrževanje, ki je neverending story. Dodatni server za backup MX zapis. Troubleshooting zakaj nek mail ni prispel nekam, kamor bi moral. Zafrkavanje z blacklistami - ki so večni pain in the ass. Urejanje filtrov. 10 minut downtimea, zaradi katerega iz nekega razloga mail zamuja par ur. Itd, itd, itd...

Pa ne me zdaj narobe razumeti. Če ima človek voljo in čas ... seveda, mogoče. Ampak večino časa ni vredno oz. je v tem primeru pogosto celo plačljivi poštni predal boljša ideja.
Samael != Samuel

Jakkob ::

Ryanair ::

styrian je izjavil:

Jaz sem ravno zdajle dobil ta e-mail o plačljivi naročnini z 1. julijem.

Evo, tudi jaz. Danes zjutraj.

styrian ::

Google naj se odloči.

Jaz sem že naredil migracijo na novega providerja, kjer sem trenutno na trial planu in nisem še nič plačal.

Če bo Google zavlačeval do zadnjega trenutka, jaz gotovo ne bom šel nazaj.

njyngs ::

Saj to je wakeup call, da se spravimo iz njihovega ekosistema.

Kam si pa šel, če ni skrivnost? Jaz mam na mizi več opcij, časa je pa še dovolj, da se odločim: Zoho, Protonmail, MS O365 ali pa celo slovenski registrar kjer mam domeno (sem spada tudi hosting, podatkovne baze, itd... in se mi zato ne zdi tako nora ideja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Invictus ::

Sam bom šel po moje kar na Microsoft 365...

Tako ali tako to uporabljajo moje stranke (tudi IBM gre na Microsoft, stran od Lotusa), tako da to ne bo velik problem...

Microsoft 365 Business small, 5 USD/mesec
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

njyngs ::

Maš domeno na GoDaddy al boš šel čez workaround z ročnimi DNS vnosi (ki ga je med drugim omenjal tudi _Denny_)? Nekaj sem slišal celo, da je workaround potreben samo za Home account, ne pa tudi za Business account.

Invictus ::

Nimam, mogoče bom pa len, pa bom plačal 6 USD/mesec Googlu. Pri Basic accountu pri Microsoftu nimaš Outlook klienta na PC/Mac...

Kar je konkreten minus...

Za svoj business ne rabim MS Offica, tako da mi bo tudi osnovni Google Workspace dovolj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zastonjkarjem na G Suite bo odklenkalo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
24930399 (12432) _Denny_
»

G Suite za nekomercialne uporabnike vendarle ostaja brezplačen

Oddelek: Novice / Android
124023 (1945) Ryanair
»

Google Workspace in legacy free G Suite

Oddelek: Omrežja in internet
102182 (1030) Pat_MaGroin
»

Google stopil korak nazaj pri G Suitu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
649519 (5563) krempelj
»

Free email provider za lastno domeno?

Oddelek: Pomoč in nasveti
245783 (2797) zuz3k

Več podobnih tem