» »

Samsung naposled predstavil tehnologijo QD-OLED

Samsung naposled predstavil tehnologijo QD-OLED

Sonyjev A95K

vir: CNet
Samsung Display - Na sejmu CES smo po treh letih draženj končno lahko videli prve televizorje in monitorje na podlagi zasnove QD-OLED, ki združuje organske svetleče diode s kvantnimi pikami in bi lahko bila nova osrednja tehnologija v tej industriji.

Leta 2019 so pri Samsung Displayju namignili, da testirajo prikazne panele, ki vsebujejo tako organske svetleče diode (OLED) kakor kvantne pike. To so delci polprevodnika, ki se obnašajo podobno kot atomi: imajo diskretna energijska stanja in izsevajo svetlobo določenih valovnih dolžin. Kvantne pike sicer že lep čas uporabljajo v spregi s klasičnimi LCD paneli, in sicer v obliki tankega polimernega filma, s katerim ojačajo barve, čemur skupina na čelu s Samsungom tržno pravi QLED. QD-OLED pa gre dlje, saj je tu film kvantnih pik, ki ga dobijo z brizgalnim tiskanjem, veliko gostejši in natančno poravnan z virom svetlobe, to je diodami OLED. Struktura panela za ozadno osvetlitev uporablja organske diode modre svetlobe, ki jim v dveh od treh podpikslov na pot postavijo kvantne pike rdeče in zelene barve.

Rezultat je zaslon, ki v oglasnih prospektih "združuje najboljše iz obeh konkurenčnih taborov" ... kar ni povsem res, a gre v to smer. V praksi QD-OLED pomeni visoke kontraste, žive barve in odlično črnino, kakršnih smo vajeni na OLED televizorjih, medtem ko kvantne pike hkrati prinesejo boljšo kvaliteto slike pri višjih jakostih svetlobe, ki so sicer šibka točka organskih diod, in menda tudi boljše zorne kote. Ker kvantne pike ne pojedo toliko svetlobe kot barvni filter v LGjevih OLED panelih, je svetlost dejansko rahlo višja in naj bi šla tam do 1000 nitov - kar pa je še vedno precej manj od najmodernejših zaslonov LED LCD, ki dosežejo dvakrat toliko. Prav tako ostaja problem razpadanja organskih spojin v diodah - kjer so modre še posebno občutljive - zato bo zanimivo videti, kako obstojni so Samsungovi paneli, ki jih podjetje sicer oglašuje pod znamko QD Display.

Te smo na letošnjem sejmu CES lahko videli na treh koncih. Samsung je predstavil 65- in 55-palčno različico tovrstnih televizorjev z ločljivostjo 4K in osveževanjem 144 hercev. Omenjena panela sta sicer edina dva za TV naprave, še enega pa imajo za računalniške monitorje, in sicer v ultraširoki ločljivosti 1440p pri 34 palcih. Takšen monitor, z osveževanjem 175 Hz, je na sejmu pokazal Alienware. Tretji je bil Sony, ki Samsungove panele vgrajuje v linijo televizorjev A95K. Pri nobeni od predstavljenih naprav niso navedli okvirne cene, medtem ko naj bi na police trgovin prišle v zadnjem letošnjem četrtletju. Gotovo bo šlo za drage izdelke, bržkone med najdražjimi v ponudbah, kar pomeni okolico 5000 evrov za 65-palčne televizorje. Samsung Display namreč trenutno lahko izdela le 30.000 panelov na mesec. Prav tako bomo še zaman iskali 8K naprave ali pa zaslone za tablice, saj še niso uspeli dovolj zmanjšati velikosti posameznih pikslov.

38 komentarjev

mgermo ::

Pomenljivo je, da pri nobeni od predstavljenih naprav niso navedli cene ali točnega datuma prihoda

A je res pomenljivo?
Na cesu je seveda bil predstavljen tudi 2022 lineup LGja, Sonya etc. A je kateri od njih navedel cene in točen datum prihoda?
A je kadarkoli katerikoli proizvajalec tvjev na cesu navedel tudi cene in dobavljivost?

Aggressor ::

Res je, to je na Cesu praksa. Bom popravil.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

LeQuack ::

Zakaj je folk tako nor na najvišjo svetlost? Če gledaš tm zvečer ali v temu, je še 300 nitov na makismum čisto preveč in te zaslepi če recimo čisto belo sliko prikažeš. Te ekstremne svetlosti so samo nabijanje, da lahko rečejo da je več kot star model. Noben normalen človek ne bo na taki svetlosti gledal, razen če hočeš gledati sredi dneva ko sonce v sobo sije.
Quack !

Aggressor ::

Pri brightnessu je en kup detajlov.

-visoka svetlost je pomembna pri HDRu, kakorkoli pogledaš
-svetleje ko goniš Olede, prej razpadejo in imaš burn-in, zato je vsekakor dobrodošlo, da se lahko pri QD očitno za enako svetlost naprezajo manj
-učinkovitost ni diskretna, ampak zvezna - proti višji svetlosti ko greš, bolj so na OLED zaslonu barve sprane
-nasploh je treba vedet, da je merjenje svetlosti bolj zapleteno od ene številke - večina vrednosti, ki jih vidiš v oglasih, pomeni meritev na omejenem območju (ponavadi 10% panela), medtem ko je full-screen brightness veliko nižji, pri Oledih recimo samo ~200 nitov; tudi teh jakih 2000 nitov za QLEDe je kratkotrajen višek na 10% pasu
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Unilseptij ::

Razen, če sem kaj spregledal v zadnjem času, bi tule "...1000 nitov - kar pa je še vedno precej manj od najmodernejših zaslonov LED, ki dosežejo dvakrat toliko." po mojem moralo biti LCD.

Ganon ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj je folk tako nor na najvišjo svetlost? Če gledaš tm zvečer ali v temu, je še 300 nitov na makismum čisto preveč in te zaslepi če recimo čisto belo sliko prikažeš. Te ekstremne svetlosti so samo nabijanje, da lahko rečejo da je več kot star model. Noben normalen človek ne bo na taki svetlosti gledal, razen če hočeš gledati sredi dneva ko sonce v sobo sije.


Za HDR in Dolby Vision prvič slišiš?

HotBurek ::

TV bo delal 3 leta, potem bo pa crknal zarad napihnjenga kondenzatorja, ki se pregreva zraven hladilnika. Ja ni kej, hitr vržt v smeti, po kredit in nabavt novega, tak ki ima "GREEN A++++" nalepko.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

LeQuack ::

Ganon je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Zakaj je folk tako nor na najvišjo svetlost? Če gledaš tm zvečer ali v temu, je še 300 nitov na makismum čisto preveč in te zaslepi če recimo čisto belo sliko prikažeš. Te ekstremne svetlosti so samo nabijanje, da lahko rečejo da je več kot star model. Noben normalen človek ne bo na taki svetlosti gledal, razen če hočeš gledati sredi dneva ko sonce v sobo sije.


Za HDR in Dolby Vision prvič slišiš?


Za high dynamic range (na splošno, ne TV standard) ne rabiš visoke svetlosti, če gledaš v temnem prostoru in je črna res črna, kot je na OLED.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Netrunner ::

HotBurek je izjavil:

TV bo delal 3 leta, potem bo pa crknal zarad napihnjenga kondenzatorja, ki se pregreva zraven hladilnika. Ja ni kej, hitr vržt v smeti, po kredit in nabavt novega, tak ki ima "GREEN A++++" nalepko.

Zato pa se ne kupuje dragih TV-jev z najnovejšo tehnologijo, moj 10+ let stari 37" LG mi lepo služi in pričakujem da mi bo še vsaj 5 let.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

m0LN4r ::





Meni je pa to vsec.

Netrunner je izjavil:

HotBurek je izjavil:

TV bo delal 3 leta, potem bo pa crknal zarad napihnjenga kondenzatorja, ki se pregreva zraven hladilnika. Ja ni kej, hitr vržt v smeti, po kredit in nabavt novega, tak ki ima "GREEN A++++" nalepko.

Zato pa se ne kupuje dragih TV-jev z najnovejšo tehnologijo, moj 10+ let stari 37" LG mi lepo služi in pričakujem da mi bo še vsaj 5 let.

Nas premium SUHD dela preracunano ze 5 let, glih en teden nazaj nalozil nov update z novimi aplikacijami.
Pa prevrti nekaj ur na dan ne samo kot TV, ampak tudi za igranje. Vcasih laufa tudi cel dan.
Pa ima lep 10bitni panel in HDR in 4k.

Ne crkne to tak hitro, sicer imamo tudi enga 15 let starga LGja, ampak slika je tam se slabsa danes kot na najcenejsem monitorju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

LeQuack je izjavil:

Ganon je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Zakaj je folk tako nor na najvišjo svetlost? Če gledaš tm zvečer ali v temu, je še 300 nitov na makismum čisto preveč in te zaslepi če recimo čisto belo sliko prikažeš. Te ekstremne svetlosti so samo nabijanje, da lahko rečejo da je več kot star model. Noben normalen človek ne bo na taki svetlosti gledal, razen če hočeš gledati sredi dneva ko sonce v sobo sije.


Za HDR in Dolby Vision prvič slišiš?


Za high dynamic range (na splošno, ne TV standard) ne rabiš visoke svetlosti, če gledaš v temnem prostoru in je črna res črna, kot je na OLED.
Rabis rabis. Cim vecji razpon rabis, da je razmerje med svetlimi in temnimi deli na sliki lahko cim visje.
Recimo, ce v filmu svetijo z luckami, sonce, reflektorji, razne luci vesoljskih plovil in in in.

HDR ni samo crna, ampak kot sam pravis visok dinamicni razpon. Sicer je res da eni rajsi gledajo smucanje na soncnem dnevi rajsi poscani sneg pa se kar nekaj primerov se najde.
Recimo ognjemet dubajskega stolpa, to mora celo stanovanje svetit, ko gledas.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj je folk tako nor na najvišjo svetlost? Če gledaš tm zvečer ali v temu, je še 300 nitov na makismum čisto preveč in te zaslepi če recimo čisto belo sliko prikažeš. Te ekstremne svetlosti so samo nabijanje, da lahko rečejo da je več kot star model. Noben normalen človek ne bo na taki svetlosti gledal, razen če hočeš gledati sredi dneva ko sonce v sobo sije.

Hjao ej, ta svetilnost ni za to, da imas celo belo sliko kot reflektor, ampak da med visokosvetlecmi elementi v sliki vidis razliko.

Nevem kako ti naj razlozim, da bos razumel. Recimo, da ti ognjemet in zvezde od dalec niso enako svetle. Ali pa ce bi posvetil z 10 razlicnimi lucmi od svece, pa do fotografskega flasha, da bos videl razliko v svetilnosti.

Ali ko je kaksna ulicna scena v filmu, da ne samo vidis glede na snop svetlobe, ampak tudi v jakosti svetlobe razliko med ulicno osvetljavo, avtom z dolgimi lucmi in navadnimi lucmi.

Se pa jos. Recimo Olimpijske igre ponoci, kjer je smukaska steza osvetljena z reflektorji izgleda na oledu bolj bogo ali kak stadion, crne barve so tam, ampak naceloma tam ko pa sveti reflekotr pa mora biti slika zelo svetla, svetlejsa od dela slike, ki je od reflektorja bolj oddaljen ali pa ce kamera slucajno pogleda gor proti reflektorju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

darck ::

Sami znanstveni ljudje na tem področju ne vedo kako bo,če enkrat pridejo tako daleč z svetilnostjo da bo televizor znal prikazati tudi več kot 3.000-4.000 nitov saj barva se gubi ob vsaki večji svetilnosti. Morda bodo do takrat spet kaj poštidirali,da se barve ne bodo gubile.

m0LN4r ::

Unilseptij je izjavil:

Razen, če sem kaj spregledal v zadnjem času, bi tule "...1000 nitov - kar pa je še vedno precej manj od najmodernejših zaslonov LED, ki dosežejo dvakrat toliko." po mojem moralo biti LCD.



To z nitsi je samo en faktor. Drugi faktor je kako dolgo lahko drzi to svetilnost in na kako veliki povrsini. Recimo prvi HDR TVji z 1000nits so po parih minutah, ce si gledal smucanje padli na 100nits.

OLEDi pa drzijo svetilnost v svetlih scenah zelo kratek cas. Vem, ker se dobesedno ta pojav ze videl. Lepa soncna scena, v snegu, pa gres na wc in prides nazaj in je slika za pol temnejsa, kot prej.

darck je izjavil:

Sami znanstveni ljudje na tem področju ne vedo kako bo,če enkrat pridejo tako daleč z svetilnostjo da bo televizor znal prikazati tudi več kot 3.000-4.000 nitov saj barva se gubi ob vsaki večji svetilnosti. Morda bodo do takrat spet kaj poštidirali,da se barve ne bodo gubile.



Je ze bilo par let nazaj pokazano. Barve bodo izginile malenkost, bos pa si mogoce moral dati gor soncna ocala, ko bo kak odsev sonca v kaliforniji na lakiranem avtu.

@1:50
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

mrdaco ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj je folk tako nor na najvišjo svetlost? Če gledaš tm zvečer ali v temu, je še 300 nitov na makismum čisto preveč in te zaslepi če recimo čisto belo sliko prikažeš. Te ekstremne svetlosti so samo nabijanje, da lahko rečejo da je več kot star model. Noben normalen človek ne bo na taki svetlosti gledal, razen če hočeš gledati sredi dneva ko sonce v sobo sije.


Moji otroci zjutraj gledajo TV, kjer sonce direktno sije na TV. Sploh v pomladanskih dneh. Tudi sicer je cel dan dnevna soba zelo osvetljena, in mi na kraj pameti ne pride da bi zaradi televizorja vlačil rolete. Zato kupim QLED ki fantastično pokrije moje potrebe.

darck ::

m0LN4r je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Razen, če sem kaj spregledal v zadnjem času, bi tule "...1000 nitov - kar pa je še vedno precej manj od najmodernejših zaslonov LED, ki dosežejo dvakrat toliko." po mojem moralo biti LCD.



To z nitsi je samo en faktor. Drugi faktor je kako dolgo lahko drzi to svetilnost in na kako veliki povrsini. Recimo prvi HDR TVji z 1000nits so po parih minutah, ce si gledal smucanje padli na 100nits.

OLEDi pa drzijo svetilnost v svetlih scenah zelo kratek cas. Vem, ker se dobesedno ta pojav ze videl. Lepa soncna scena, v snegu, pa gres na wc in prides nazaj in je slika za pol temnejsa, kot prej.

darck je izjavil:

Sami znanstveni ljudje na tem področju ne vedo kako bo,če enkrat pridejo tako daleč z svetilnostjo da bo televizor znal prikazati tudi več kot 3.000-4.000 nitov saj barva se gubi ob vsaki večji svetilnosti. Morda bodo do takrat spet kaj poštidirali,da se barve ne bodo gubile.



Je ze bilo par let nazaj pokazano. Barve bodo izginile malenkost, bos pa si mogoce moral dati gor soncna ocala, ko bo kak odsev sonca v kaliforniji na lakiranem avtu.

@1:50



Ja ne vem točno za kater tip televizorja je tisto bolj mišljeno z bledenjem barv z višjo svetilnostjo mogoče je to mišljeno za OLED zaslone ampak nekje sem videl da so o tem govorili.

MrStein ::

in menda tudi boljše zorne kote.

Boljše kot kaj? LCD ali OLED?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Nikonja ::

Ni tko vse črno belo kot eni omenjate, peak brightnes je pomembna stvar ampak je bolj pomemben dinamični obseg (dynamic range) kateri eni očitno ne razumete kako funckionira. Če se vem ljubi lahko več preberte spodaj in potem boste razumeli zakaj OLED ekrani kljub nižji svetilnosti še vedno prikazujejo bolj kvalitetno HDR sliko kot LCD-i.

https://www.archivalworks.com/blog/hdr-...

krempelj ::

Barve so sekundarnega pomena, med malo boljsim in najboljsim TVjem so razlike tako majhne, da je cisto vseeno. QLED, OLED, mikroled,... who cares. Ko imas enkrat TV doma in nimas zraven se 10 drugih v trgovini (kjer najdrazje in tiste, ki se jih hocejo znebiti, veselo futrajo z 4k+ HDR signalom, ostale pa z 1080p brez HDR), ne bos opazil razlike niti pod razno. Vse ostalo je samo pumpanje k* z nekimi brezveznimi sinteticnimi testi, ki jih bos seveda gledal iz youtuba na LCDju za 100 eurov. Ali se bolje, na telefonu.

Razumem, da proizvajalcem cisto pase, da je ekran vzgan po treh letih, meni pa precej manj, tako, da bom vedno izbral tehnologijo, ki burn-inov nima (ali drugih zadev, ki so si jih fanboyi vzeli v zakup, dejansko pa spadajo v kategorijo tovarniskih napak in zablod v razvoju). Pa mi je cisto vseeno ali ima najboljse barve, kontrast in osvetlitev (in crno, se razume, najbolj pomembna zadeva pod soncem, brez crne nam ziveti ni) ali ne.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

darck ::

Točno tako totalno so že nekaj let vsi zmešani in samo črna barva črna barva ta pa nima tako črne barve itd.... a ob popoldanskem gledanju televizije v svetli sobi boš en _urac videl razliko šele v temi boš videl razliko pa še to ne vem kakšno če imaš višji razred LED TV. Sem na tem forumu enkrat zasledil objavo uporabnika ki je kupil nov OLED LG CX in ko ga je imel doma pravi,da sploh ne opazi take velike razlike kot je zgledalo v trgovini. Doma ima tudi FALD televizor in kakor sam pove ni sploh neke opazne ogromne razlike je mislil,da bo nekaken BUM ko bo nabavil OLED televizor evo tako je to.

Aggressor ::

MrStein je izjavil:

in menda tudi boljše zorne kote.

Boljše kot kaj? LCD ali OLED?


Oboje.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

BigWhale ::

Mal ste off-topic.

ircr ::

Meni pa osebno ima OLED pretemno sliko in zgleda kot ogledalo. Smo kupili 75inch Samsung NeoQled QN95 in je slika fantaaaaaastična :D TV je zelo svetel in tudi ponoči sveti noro....ampak slika je pa res huda. Če gledaš HDR filme pa sploh no comment. Pa tudi podnevi ne moti močna svetloba, ki jo dobimo iz okna zraven.
Novi QD-OLED bo verjetno boljši, ker bojo z quantom dot izboljšali barve in nitse. Me pa skrbi cena....
Je pa zanimivo, da Samsung še nima modela z qd-oled tehnologijo...so pa take panele prodali Sonyju
check out my server -> <a href="http://ircr.info">

Nikonja ::

pretemno sliko, kaj si slep?? Mene so oči pekle ta prvi mesec ko sem iz plazme prešaltal na OLED.

darck ::

Mogoče misli pretemna slika v prikazovanju temnih prizorov saj nekateri omenjajo ta problem. Daj raje povejte kako bi se obnesel OLED pri delovanju od 12-16 ur na dan na programih kjer je odtisnjen znak programa na zaslonu. Kar nekaj jih pravi,da ni priporočljivo imeti OLED v takih pogojih

m0LN4r ::

Nikonja je izjavil:

pretemno sliko, kaj si slep?? Mene so oči pekle ta prvi mesec ko sem iz plazme prešaltal na OLED.

Naso staro mamo tudi. Mogoce pa ravno zaradi tega, ker so tako svetleci paneli.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Tsunamii ::

Nikonja je izjavil:

pretemno sliko, kaj si slep?? Mene so oči pekle ta prvi mesec ko sem iz plazme prešaltal na OLED.

SAm imam se zmeraj plazmo Panasonic doma..in kmalu bo čas menjave. Kako si zadovoljen z OLEDOm ? RAzen da so te oči pekle ? :D Mene skrbi da ne bo naravne barve..tukaj na plazmi ( vsaj zame ) je res lepa naravna barva. Pri frendih ( LCDjih) je vsaj zame porazna.

darck ::

Jaz sem pred 10 leti imel namen kupiti plazmo Panasonic zato sem šel v Big bang in tam me je pa ob pogledu na druge televizorje nekako begalo. Siguren sem bil kupiti plazmo Panasonic samo potem jo pa nisem,ker nikakor ni bila slika tako ostra kakor na vseh LCD televizorjih in sem takrat kupil Sony televizor. Čez nekaj časa sem se oglasil pri sodelavcu in videl isto Panasonic plazmo kot sem jo jaz takrat hotel kupiti pa spet me ni prepričala njena slika spet je bilo manj ostra slika nič kaj drugače kot obični katodni televizor. Pri OLED televizorjih pa seveda oči drugače vidijo in morda tudi nekatere bolijo saj slika je veliko bolj povdarjena,globlja...... Zame sploh ni noben problem poraznih barv na LCD televizorju kot tukaj opisujete in vedno bi raje imel sprane barve kakor tiste nasičene kot jih nekateri imajo nastavljene. Imam doma 4 LCD televizorje Sony,Philips,Samsung pa na vseh je barva v redu samo nastaviti jih je potrebno tako kot mora biti. Ne vem meni nikakor ni plazma bila všeč meni je zgledala kot,da bi gledal malo boljši in večji katodni televizor zato sem takrat potlej raje kupil LCD in bil zadovoljen in še sedaj mi deluje res,da je samo Full Hd in se ne more primerjati zdajšnjim 4K

m0LN4r ::

Odvisno je tudi kaj se gleda.
Nacionalk recimo ne gledam, samo slucajno in sem se na 4k kr navadil, tudi tam pri stream servicih se takoj opazi ali ima serija hdr ali nima.
Pac navadis se.
Potem ko se pa navadis, pa takoj opazis, ko internet zatrokira in locljivost pade na 1080p.

Isto, sem za test sprobal Formulo1 v 4K na amazonu, pa to ko se navadis, pol pa slucajno vidis zadevo na nacionalki, pa to je preteklost.

Barve so relativno stvar okusa, zvecer recimo lahko das na filmski nacin kak film, ki je temu primeren, ne mores pa gledati podnevi formulo 1 v filmskem nacinu ane.

Tsunamii je izjavil:

Nikonja je izjavil:

pretemno sliko, kaj si slep?? Mene so oči pekle ta prvi mesec ko sem iz plazme prešaltal na OLED.

SAm imam se zmeraj plazmo Panasonic doma..in kmalu bo čas menjave. Kako si zadovoljen z OLEDOm ? RAzen da so te oči pekle ? :D Mene skrbi da ne bo naravne barve..tukaj na plazmi ( vsaj zame ) je res lepa naravna barva. Pri frendih ( LCDjih) je vsaj zame porazna.

Kaj za boga je naravna barva? Sprano, kot da bi gledal skozi mastna ocala ali ti pac ne ugaja, da imajo danes OLEDi tudi do miljardo barv, katerih do danes nisi videl in nekajkrat vecji konkrast kot stari TVji in tudi posnete vsebine danes, so posnete z bistveno visjo kakovostjo?
TVji imajo vec nacinov prikazovanja barv, ene vsaj 3-5, tovarnisko je vecina nastavljenih na dinamicno. Pa si pac daj na "natural" ce hoces imeti rumeni sneg pri smucanju /s

Plasticni primer, ampak fora je, ce posnames dva zelo podobno rdeca paradajza, ampak vseeno razlicna, na starem TVju ne bos videl razlike, bosta oba enako "rdeca" na OLEDu pa bos videl razliko med njima.

Cisto enostavno je to testirati tudi z lastno rezijo. Vzames nek telefon, ki snema 4K/HDR in naredis 3 posnetke. Gres nekam kjer je zelo svetlo in barvno, recimo jeseni, ko so rumeni, rdeci listi obsijani s soncem.
- Enkrat posnames z 4K HDR
- Drugic z 4K brez HDR
- Tretjic pa samo z FullHD brez HDR

Drugi primer je, ko imas med navadnimi sivimi oblaki, se en kup modrih temno modrih, ko se priblizuje nevihta in je barvnih odtenkov sive in modre ogromno. Ponovi vajo.

Zdaj pa pogledas te posnetke na starejsi plazmi in na novem OLEDu ali nima veze QLEDu. Videl bos detajle/barve stvari, ki jih na stari plazmi nikoli ne bos videl.

4K je tudi taka stvar, ko se navadis se pac navadis. Jaz imam ze 6 let priklopljen PC na 4K, prakticno FHD slike ze nisem videl nekaj let oz. redkokdaj in ko nastavim locljivost na 1080p ali film v 1080p, se pac opazi.
Sicer ne pri vseh filmih, ampak pac moras vedeti kam je treba gledati. Predvsem pri close-up shotih, ko nevem recimo vidis ostro teksturo koze igralca, na fhd pa vidis bolj "mehko" verzijo tega.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

RAzen da so te oči pekle ?
Oci lahko tudi pecejo zaradi tega, ker oko ni vajeno sprocesirati toliko novih barv, detajlov, ostrine in kontrasta svetilnosti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

darck ::

Ja sigurno oči niso vajene tako izrazite spremembe isto kot bi pogledal črno belo ali barvno sliko. Zanimivo pa tudi to,ko sem nalašč šel primerjat slike posnete z mobitelom z različnimi nastavitvami recimo torto kjer se je prav videlo da z HDR je vse bilo bolj povdarjeno jagoda na torti je bila bolj rdeča kakor drugače in še z umetno inteligenco je pa bilo vse še bolj povdarjeno. zato najraje slikam brez vseh teh filtrov in dodatkov pri nastavitvah saj niso realne barve ampak vse se samo povdarja.

m0LN4r ::

Slike so eno, video je drugo. HDR slika narjena s telefonom, shranjena v .jpeg v bistvu nima veze vec z HDR Video posnetkom. Upam, da sva tu na isti valovni dolzini.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Furbo ::

m0LN4r je izjavil:

RAzen da so te oči pekle ?
Oci lahko tudi pecejo zaradi tega, ker oko ni vajeno sprocesirati toliko novih barv, detajlov, ostrine in kontrasta svetilnosti.

A to oko nikoli ne zapusti hiše? :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

m0LN4r ::

Furbo je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

RAzen da so te oči pekle ?
Oci lahko tudi pecejo zaradi tega, ker oko ni vajeno sprocesirati toliko novih barv, detajlov, ostrine in kontrasta svetilnosti.

A to oko nikoli ne zapusti hiše? :))

Vsekakor, ampak zunaj ne bulis 2 uri v akcijski film iz treh metrov na eno fokusno tocko, kjer se svetloboa prostora in opazovane slike razlikujeta, ampak oko premikas, pa se pomeziknes bistveno veckrat, pa verjetno se ti ne bliska usmerjeno pred ocmi, kot v kaksnem sci-fi filmu predvidevam.
Jesus no.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Furbo ::

Še vseeno ne vem zakaj bi te oko peklo zaradi boljše slike no, na isti način je oko delovalo prej, tudi stari televizor ni skakal po sobi.
Morda si folk preveč nažiga to tako opevano svetlost ekrana.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

m0LN4r ::

Saj smo ti napisali zakaj, nima to veze z delovanjem ocesa, ampak tega kaj si vajen. Saj ti tudi prakticno ne vidis 140Hz, ampak ko se navadis, bos takoj opazil, ce nimas pred sabo 60Hz.
Povezi to dvoje pa ti bo jasno zakaj. Nov TV in novejsa kvaliteta vsebine v primerjavi s kaksnim starim TVjem je za oko iz danes na jutri, kot lightshow - podzavestno se je zgodila sprememba, kjer si bil vajen sprocesirati veliko manj informacij in zdaj kr naenkrat jih moras veliko vec.

Znano je tudi, da pri veliko ljudeh novejsi TVji in vecja kvaliteta slike povzroca utrujenost. Poglej si danes kak crnobeli film, bos imel prakticno spocite oci.

Clovek se sele tam pri 5-6 mescih zacne uciti videti v 3D in po enem letu kaj to pomeni spredaj zadaj, koliko se jaz to spomnim se iz predavanja o cloveskem vidu.
Si ze opazoval dojencka, kako se mu oci premikajo v sobi brez vsega ali pa ko ga postavis v nek nov prostor, kjer je vse novo? Nove oblike, barve?

https://www.healthline.com/health/paren...
Samo tko kot zanimivost.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

darck ::

Drugače pa kot je rečeno bi moral OLED televizor biti bolj nežen do oči saj nima tiste modre svetlobe ali nekaj okrog tega kakor pravijo. Mene od OLED televizorja odvrača edino CENA,odbojnost zaslona in zdržljivost televizorja. Trenutni 55" TV bi v bodoče nagradil na večjega 65" ali celo večjega samo kot prvo se srečam z CENO katera je prevelika,da bi si kupil OLED dati 2.000 EUR za televizor je pa prehuda imam pa potem raje slabšo sliko

Nikonja ::

Problem je samo v vršni svetilnosti cele slike, in ta je na plazmah max 150 nitov, na OLED-ih pa cca 500/600, in ko so oči navajene vsako večer gledat dejansko tamnejšo sliko, seveda te pečejo ko je slika naenkrat 3-4 bolj svetla. Zato mi tisto nabijanje nitov čez 1000 ni niti blizu jasno, ker je meni tole iskreno več kot dovolj.
Ampak kar se tiče kvalitete slike meni je to osebno na prvem mestu in zato LCD v nobeni obliki mi ne paše ker ne želim kompromise. OLED ima mogoče svoje hibe ampak kar se tiče same kvalitete slike nima še konkurence, vsaj ne na LCD strani.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LG v zaslone OLED uvaja devterirane organske spojine (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
5610450 (6179) darck
»

Televizorji na CESu: mini-LED in svetlejši OLED

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
115835 (3627) Nikonja
»

Sony predstavil televizor z ločljivostjo 16K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
5010800 (8017) opeter
»

Kaj smo videli na CES-u (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5217111 (13513) MrStein
»

Prihaja zamenjava za OLED - OLET

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
73456 (2683) PrimozR

Več podobnih tem