» »

Starlink Slovenija

Starlink Slovenija

chort ::

xseki je izjavil:

Meni kaže Ljubljana, Slovenia (https://whatismyipaddress.com/, https://www.whatismyip.com/).

Na tej strani https://myip.ms/ pa: Thomas Cook UK Limited, United Kingdom.

Meni tudi.

starfotr ::

A lahko probate, če vam odpre bbc.co.uk

Ali vas preusmeri na .com

xseki ::

Preusmeri na .com

Apple ::

xseki je izjavil:

Moj daljši izpad je bil danes ob 5:40AM (12s). Včeraj in danes med silovitim dežjem pa nič. Samo tisti po 0.1s enkrat na uro ali dve. Tudi med nevihto sem testiral že dvakrat pa je bilo ok.

Btw, @Apple, tudi tebi med drugo in peto uro zjutraj prihaja do izpadov nad 2s in 5s? Čez dan je butter smooth, ponoči pa kar naenkrat izpadi.


Včasih so izpadi med 2s in 5s, včasih ne. Npr danes zjutraj ni bilo nobenega zabeleženega izpada, daljšega od 2s.
LP, Apple

SLOw ::

Na podroc¨ju parka Polhograjski dolomiti, je bil doslej internet problem.
Moja hiša je še posebej na lokaciji pod hribom v dolini z veliko drevesi v radiju 30m.

Do sedaj je bil edini ponudnik Telekom Slovenije s satelitskim internetom
Zadeva je obc¨asno delovala za 30GB prenosa sem plaÄcal 50eur/mesec, vendar je vsake 2 meseca prihajalo do tezav
z internetno povezavo.

odkril STARLINK.
Ko sem na zaÄcetku gledal je bilo 1000eur za opremo in 100eur mesec¨ne naroÄcnine,
pred par meseci 600eur in 100eur narocnine, zdaj 350eur in 60eur naroc¨nine,
kar se mi je zdelo sprejemljivo za neomejen prenos podatkov in na papirju boljso povezavo.

naroc¨il, stestiral na strehi. Zadeva deluje.
Preko aplikacije lahko stestiras nebo nad lokacijo, ki ti pove za ustreznost.
Prilagam speedtest.
Skenslam Telekom.
 speedtest

speedtest

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SLOw ()

xseki ::

DamijanD ::

Zadnje čase se drugače kar pojavljajo novice, da je hitrost kar padla. Je to res?

Apple ::

Da. Iz zacetnih cca 350 Mbps je pri meni zdaj cca 150 Mbps DL. Je pa tudi sla mesecna narocnina iz 100 na 60 EUR.
LP, Apple

starfotr ::

Mislim, da je vse bilo pričakovano slej ko prej. Torej omejitev hitrosti, omejitev prometa in znižanje previsoke cene opreme in mesečne naročnine.

Glede na to, da imamo na fiksnem kablu ali na 4G/5G omejitev hitrosti. Lahko bi imeli tudi omejitev prometa na fiksnem omrežju, če bi imeli bolj pasje operaterje.

Mislim pa, da bo naslednji korak na Starlinku omejena hitrost zaradi ukinitve nevtralnosti interneta in posledično prodaja raznih paketov za npr. social, video, music ipd.

Glede na to, da so ukinili npr. LAN in je za doplačilo, pa IPv6 ipd. Povsod iščejo čim več dobička z raznimi omejitvami.

kow ::

Za starlink je vseeno se ogromno prostora za povecanje produktivnosti (cenejse izstrelitve satelitov ipd.). Ce zrihtajo Starship, bo satelitov vec oz. vzdrzevanje flote bo cenejse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

starfotr ::

Kar pa ne pomeni, da bodo kakorkoli bolj prijazni do strank.

xseki ::



Starlink Expected Speeds Lowered by 50%

Download:
from 50-200 to 20-100

Upload:
from 10-20 to 5-10

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

kow ::

starfotr je izjavil:

Kar pa ne pomeni, da bodo kakorkoli bolj prijazni do strank.


Kaj sploh to pomeni? Ce imas vec strank, bos pac imel na voljo manj bandwitha. V bistvu so ZELO prijazni do strank, ker jim celo nudijo storitev - ti ocitno predlagas manj strank za vec denarja - torej "elitizem".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

cvalsr ::

"""
ne more ne človek takole ownat vesolja oz. našo skupno plast atmosfere. Niso bili ravni da so Musku tole dopustili, za moje pojme
"""

Kot sem že nekje napisal - dopustili so mu, ker je to predvsem VOJAŠKI projekt. Nimamo pojma, kaj vse je še vgrajeno v satelitke poleg opreme za internet. Grem stavit, da je to izdatno sofinancirala vojska, ve se katera. Uporabnost pa se že praktično testira v Ukrajini. Astronomi nasprotujejo Musku, proti vojski pa se lahko pritožijo na tramvajkomando.
Velike vohunske satelite lahko RAZstreliš (SEStreliti se jih skorajda ne da) ali z laserjem onesposobiš, ogromne množice miniaturnih pa ne moreš, tudi veliko več informacij lahko zberejo kot nekaj velikih.

"Najboljša demokracija na svetu" že 70 let po 2. svetovni "ovna" Korejo, Vietnam, Afganistan, Sirijo, Libijo, Grenado, Kubo, pogrebne sprevode, ... ker "ne more"?
Mimogrede, v teku je postopno veliko "ovnanje" vode. Prodajali nam jo bodo kot nafto!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

Mikrohard ::

Tudi starlink satelite se da sestreliti (kar je Rusija že zagrozila, da bodo storili, če bodo še vedno aktivno pomagali Ukrajini). Niso tako "miniaturni", kot misliš.

OutOfTheBox ::

"Najboljša demokracija na svetu" že 70 let po 2. svetovni "ovna" Korejo, Vietnam, Afganistan, Sirijo, Libijo, Grenado, Kubo, pogrebne sprevode, ... ker "ne more"?


In v čem je problem?

cvalsr ::

Tudi starlink satelite se da sestreliti

Ja, posamezne, celo v resnici sestreliti, ker bi v tako nizki orbiti zrah 'hitro' upočasnil razbitine, da bi popadale dol.
Ampak spet - bralna pismenost - napisal sem:
ogromne množice miniaturnih pa ne moreš,


"""
In v čem je problem?
"""
Mogoče je problem v tem, da je problem samo Rusija, ki "ovna" sosednjo evropsko državo, "Demokracija", ki mesari po celem planetu pa ni problem, kenede.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

OutOfTheBox ::

Sej te razumem - ti pač gledaš na zadevo povsem iz šolskega primera: Če Janez udari Tomaža je pravično da Tomaž udari nazaj Janeza. Postavil si demokracija v navednice, ker demokracija pač ni da nekdo nekaj lahko, drugi pa ne sme (kar se strinjam - problem je da gledaš na zadevo iz napačnega zornega kota). Vprašaj se raje: Hočeš imeti avtokratični svet ali demokratični (Ruski / Kitajski način življenja ali US/EU).

Ironično se je potreba tudi za demokracijo borit - če hočemo živeti v svobodnem, odprtem svetu. Smešno mi je koliko ste v času kovida jokali zaradi mask in zaprtja, ampak s podporo putinovega režima, peljete ladjo ravno v to smer.

Drugače pa tko: Vprašaj se zakaj je Rusija tako velika, pa malo zgodovine preber :) Njihov apetit po osvajanju teritorijev se nikoli ne konča :/

V-i-p ::

Starlink omejil količino prenosa podatkov: https://racunalniske-novice.com/starlin...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

BigWhale ::

kow je izjavil:

Za starlink je vseeno se ogromno prostora za povecanje produktivnosti (cenejse izstrelitve satelitov ipd.). Ce zrihtajo Starship, bo satelitov vec oz. vzdrzevanje flote bo cenejse.


Vzdrzevanje flote, kot so jo napovedali, je takole cez palec, nerentabilno. 12.000 satelitov je koncna stevilka, nekje pa se govori tudi o 42.000 satelitih. Ce bo en satelit delal deset let (pricakovana zivljenska doba je pet let), to pomeni 100 novih satelitov vsak mesec, ce hoces obdrzati stevilo satelitov. Pri 42.000 satelitih je to 350 novih satelitov na mesec, to je sedem Falcon 9 izstrelitev. Ali pa dve, ce govorimo o 12.000 satelitih.

Ce pa vzames v racun najbolj crnoglede stevilke, se pravi pet let za satelit, plus recimo se 10% za satelite, ki se pokvarijo prej, pa prides na 220 satelitov na mesec za konstelacijo 12.000 satelitov in 770 satelitov na mesec za konstelacijo 42.000 satelitov.

To pomeni 5 ali pa 16 izstrelitev mesecno. 250/800 milijonov na mesec samo za izstrelitve Falcon 9, brez cene satelitov in ostale infrastrukture.

Invictus ::

Mikrohard je izjavil:

Tudi starlink satelite se da sestreliti (kar je Rusija že zagrozila, da bodo storili, če bodo še vedno aktivno pomagali Ukrajini). Niso tako "miniaturni", kot misliš.

Problem je samo, ker jih je prevec .

Jih je ceneje motiti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

OutOfTheBox ::

Vsekakor razstrelitev satelitov ne pride v postev - to je tudi napad na NATOvo infrastrukturo kar bi lahko pomenilo odziv in dvomim da so rusi tako nori da bi to tvegali.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

kow je izjavil:

starfotr je izjavil:

Kar pa ne pomeni, da bodo kakorkoli bolj prijazni do strank.


Kaj sploh to pomeni? Ce imas vec strank, bos pac imel na voljo manj bandwitha. V bistvu so ZELO prijazni do strank, ker jim celo nudijo storitev - ti ocitno predlagas manj strank za vec denarja - torej "elitizem".


"Elitizem" se gredo že sedaj. Imaš zgoraj 3 različne pakete. Za isto storitev. Za isto infrastrukturo.

Predlagam, da se omeji št. strank. Glede na to, da je pasovna širina omejena. In cena storitve mora biti taka, da pokriva vse stroške in investicijo.

V kolikor bo preveč strank, bo samo še več omejitev (uporaba po času, ne samo po prometu in hitrosti??) in še bolj nestabilno omrežje.

Konec koncev je to namenjeno peščici ljudi, ki to rabijo iz takih ali drugačnih razlogov. Ne pa množici ljudi. Za množično uporabo imamo v prvi vrsti fiksna v drugi vrsti pa mobilna omrežja. In glede na to, da raste promet preko interneta vsako leto eksponentno, pričakujem da bodo nove omejitve v prihodnosti ali pa bodo začeli strankam odpovedovati naročnine.

Če potegnemo analogijo s prometom. Omejena pasovna širina: Cest ne širit, ker pride do več prometa. Alternative: Javni prevoz, kolesarstvo in hoja so rešitev prometnih zamaškov. Isto je tu. Promet bodo prevzeli fiksni in mobilni operaterji.

Pasovna širina je:
http://www.satmagazine.com/story.php?nu...

BigWhale ::

OutOfTheBox je izjavil:

Vsekakor razstrelitev satelitov ne pride v postev - to je tudi napad na NATOvo infrastrukturo kar bi lahko pomenilo odziv in dvomim da so rusi tako nori da bi to tvegali.


Trenutno je v bistvu dovolj, da rusi receju Musku naj ugasne interne za Ukrajince in ga bo ugasnil. Zakaj bi se sploh trudili s sestreljevanjem? :>

Invictus ::

Saj je bilo jasno, da bodo prej ali slej nastali novi paketi na Starlinku.

Zadevo je pac treba monetizirati in imeti profit...

Musk ni glup, da bo omogocal folku poceni internet na svoje stroske.

Sicer pa je Musk ze nekaj izklopil internet za Ukrajince, ker mu nihce ne placuje tega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

J.McLane ::

BigWhale je izjavil:

kow je izjavil:

Za starlink je vseeno se ogromno prostora za povecanje produktivnosti (cenejse izstrelitve satelitov ipd.). Ce zrihtajo Starship, bo satelitov vec oz. vzdrzevanje flote bo cenejse.


Vzdrzevanje flote, kot so jo napovedali, je takole cez palec, nerentabilno. 12.000 satelitov je koncna stevilka, nekje pa se govori tudi o 42.000 satelitih. Ce bo en satelit delal deset let (pricakovana zivljenska doba je pet let), to pomeni 100 novih satelitov vsak mesec, ce hoces obdrzati stevilo satelitov. Pri 42.000 satelitih je to 350 novih satelitov na mesec, to je sedem Falcon 9 izstrelitev. Ali pa dve, ce govorimo o 12.000 satelitih.

Ce pa vzames v racun najbolj crnoglede stevilke, se pravi pet let za satelit, plus recimo se 10% za satelite, ki se pokvarijo prej, pa prides na 220 satelitov na mesec za konstelacijo 12.000 satelitov in 770 satelitov na mesec za konstelacijo 42.000 satelitov.

To pomeni 5 ali pa 16 izstrelitev mesecno. 250/800 milijonov na mesec samo za izstrelitve Falcon 9, brez cene satelitov in ostale infrastrukture.


Na Wiki piše, da imajo trenutno nekaj preko 2,300 satelitov in 500,000 naročnikov. Če tole prav razumem je več satelitov potrebnih zaradi več naročnikov, ne pa toliko zaradi same pokritosti. Če bi obstali na trenutnem stanju in vsakih 10 let menjali satelite bi to pomenilo ~20 novih satelitov na mesec, torej ena Falcon 9 izstreitev na mesec, ali 50 milijon na mesec. Naročniki pa notri prinesejo kvečjemu 40 milijonov.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

OutOfTheBox ::

BigWhale je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Vsekakor razstrelitev satelitov ne pride v postev - to je tudi napad na NATOvo infrastrukturo kar bi lahko pomenilo odziv in dvomim da so rusi tako nori da bi to tvegali.


Trenutno je v bistvu dovolj, da rusi receju Musku naj ugasne interne za Ukrajince in ga bo ugasnil. Zakaj bi se sploh trudili s sestreljevanjem? :>


A mu niso že rekli? In zakaj bi jih poslušal?

BigWhale ::

J.McLane je izjavil:

Na Wiki piše, da imajo trenutno nekaj preko 2,300 satelitov in 500,000 naročnikov. Če tole prav razumem je več satelitov potrebnih zaradi več naročnikov, ne pa toliko zaradi same pokritosti. Če bi obstali na trenutnem stanju in vsakih 10 let menjali satelite bi to pomenilo ~20 novih satelitov na mesec, torej ena Falcon 9 izstreitev na mesec, ali 50 milijon na mesec. Naročniki pa notri prinesejo kvečjemu 40 milijonov.


Tole so trenutne stevilke:

Total satellites launched (28 October 2022): 3,558
Total satellites failed or deorbited (10 October 2022): 318
Total satellites currently in orbit (10 October 2022): 3,177
Total satellites currently working (10 October 2022): 3,133
Total satellites operational (10 October 2022): 2,646

kow ::

J.McLane je izjavil:


Na Wiki piše, da imajo trenutno nekaj preko 2,300 satelitov in 500,000 naročnikov. Če tole prav razumem je več satelitov potrebnih zaradi več naročnikov, ne pa toliko zaradi same pokritosti. Če bi obstali na trenutnem stanju in vsakih 10 let menjali satelite bi to pomenilo ~20 novih satelitov na mesec, torej ena Falcon 9 izstreitev na mesec, ali 50 milijon na mesec. Naročniki pa notri prinesejo kvečjemu 40 milijonov.


Satelite bodo izboljsali, pa tudi ceno izstrelitve bodo mocno znizali. Tako, da je tvoja racunica off. Narocnikov imajo verjetno ze cirka 800k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Nejc37 ::

Zaradi zelo slabe povezave preko telefonskega priključka se spogledujem z Starlinkom.
Predvsem me zanima če preko starlinka delujejo aplikacije slovenskih TV ponudnikov (EON, NEO, TVIN, VOYO,...), ki ne delujejo če si npr. v tujini.
S tem bi se lahko potem znebil naročnine na internet ter TV, ter uporabljaj starlink, ali bo za TV še vedno potrebno plačevati posebej?

xseki ::

Nejc37 je izjavil:

Zaradi zelo slabe povezave preko telefonskega priključka se spogledujem z Starlinkom.
Predvsem me zanima če preko starlinka delujejo aplikacije slovenskih TV ponudnikov (EON, NEO, TVIN, VOYO,...), ki ne delujejo če si npr. v tujini.
S tem bi se lahko potem znebil naročnine na internet ter TV, ter uporabljaj starlink, ali bo za TV še vedno potrebno plačevati posebej?

Jaz imam A1 Xplore, predplačniški EON in tv2go.t-2.net, gledanje preko brskalnika na računalniku ali na telefonu deluje brez problema. Za TV app pa ne bi vedel. Lahko pa potrdim, da EON TV deluje na Chromecastu v omrežju A1 Avstrija (5G). Takda verjetno deluje tudi na Starlink IPju pri nas.

Apple ::

Zivijo, EON prek Starlinka zal ne deluje (probal sem aprila letos).
LP, Apple

Apple ::

Zivijo, EON prek Starlinka deluje. Preverjeno danes.
LP, Apple

krumpy89 ::

Tole mi ponujajo zraven v shopu, čeprav nimam RV variante, ampak residential: https://ibb.co/5Fx1hyx

Zanima me, ali lahko torej tudi residential satelit odnesem zraven na morje na primer? Do zdaj sem bil prepričan, da je vezan na mojo lokacijo. Kako je s tem? In če je odgovor JA, v čem se potem razlikuje RV varianta, razen tega, da je še 15 € dražja mesečna naročnina? :)

Lp

matevz1337 ::

Lahko satelit odneseš na morje, ker ni razlike v hardware-u, ampak si moraš potem za tisti mesec vklopit RV naročnino, drugač verjetno ne bo delalo.

Invictus ::

Mislim, da ne smes menjati drzave, ali nekaj takega. Preverjajo, in ce menjas, ti odklopijo zadevo. Rok je menda 2 meseca.

Videl v enem YouTube videu, kjer je nekdo o tem govoril zaradi Starlinka na jadrnici...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matevz1337 ::

Če imaš vklopljen portability ali RV greš lahko kamorkoli na svojem kontinentu.

krumpy89 ::

matevz1337, hudo! Torej dejansko lahko preklapljaš med residential in RV naročnino? Znotraj accounta, predvidevam?

Invictus ::

matevz1337 je izjavil:

Če imaš vklopljen portability ali RV greš lahko kamorkoli na svojem kontinentu.

Dobro vedeti...

Ko bom imel svojo barko in gor Starlink :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matevz1337 ::

V accountu lahko preklapljaš portability, RV lahko samo enkrat vklopiš in ga imaš za zmeraj. Ne vem sicer kaj je razlika, ker stane oboje enako. Edino kar sem najdu je da če si doma in imaš portability vklopljen dobiš enak QoS kot pri navadni residential naročnini, pri RV imaš pa vedno manjši QoS.

Orlus ::

Jaz imam Starlink na strehi že par dni in deluje odlično. Dl mi niha med 50-220Mb/s Ul pa med 15-45Mb/s. Latenca je med 20-80ms (povprecje nekje 35ms). Tistim, ki ste na bakru ali pa še to ne in druge opcije nimate, toplo priporočam.

Kar se tiče RV bi dodal samo to, da imajo klasične Residental naročnine prednost pred RV naročnino. To pomeni, da če bo gužva, bo tistim z RV veliko slabše delalo. Nekje sem zasledil podatek, da so minimalne zagotovljene hitrosti pri RV nekje 20/10. Pravijo tudi, da se zaenkrat ne da preklapljati med Residental in RV, kar menim da se v prihodnosti bo dalo. Sicer pa če ga imaš na strehi, res ni praktično ga odklapljati in prenašati ter reskirati poškodve. Kablovje in ostalo opremo pa tako in tako rabiš dvojno, ker vsaj jaz, imam kabel speljan skozi zračnike ob dimniku in to ni praktično vleči ven :)

Mora pa zadeva imeti čisto nebo in dejansko že vejica od drevesa, če je v vidnem polju, lahko prekine povezavo za par milisekund ali celo sekindo. Pri večini opravil ga ni junaka, ki bi to opazil.

Prilagam še random sliko speedtesta izpred par dni;
 speedtest

speedtest

xseki ::

Rusi napadli Starlink? Zgleda je Worldwide outage
https://www.reddit.com/r/Starlink/comme...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

chort ::

jp, meni in sosedu ne dela zadnjih 10min, reset ni pomagal tako da sem spet na rezervnem 4G linku z anteno na jelki :)

xseki ::

Spet nazaj na ta slow shit:|

EDIT: Je nazaj. 22:17

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xseki ()

chort ::

Back to 255/30 Mbps high life ;)

xseki ::

Meni se je ip spremenil iz ipv4 v ipv6 po tistem. Tebi tudi?

markwwd ::

Predlagam join v tale group na Facebook: https://www.facebook.com/groups/starlin...

Da si lahko hitro in enostavno delimo informacije + kak speedtest in da pokažete kako imate vi nameščenega! :)

Apple ::

FB? A obstaja kej boljsega? :)
LP, Apple

xseki ::

Vse, kar morate vedeti o satelitskem internetu Starlink
https://racunalniske-novice.com/satelit...

xseki ::

Starlink presegel 1,000,000 aktivnih uporabnikov.
https://twitter.com/SpaceX/status/16048...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Starlink izstrelil satelite, ki prinašajo satelitski internet na telefone

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
499501 (3581) chort
»

Kitajska: sateliti SpaceX so se skoraj zaleteli v vesoljsko postajo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
397836 (4114) Mr.B
»

MWC: Vmesno poročilo o delovanju Starlinka

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
399427 (5842) sija
»

SpaceX-ov satelitski internet Starlink že deluje

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
338970 (6538) vostok_1
»

SpaceX polni svojo konstelacijo satelitov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5515956 (12183) M.B.

Več podobnih tem