» »

Disk blizu napajlnika

Disk blizu napajlnika

Tic ::

Pozdrav!
Zanima me, če lahko kombinacija diska in napajalnika, ki sta oddaljena 3 cm, lahko kaj zmoti njihovo delovanje?

Hvala :)
persona civitas ;>

stromar ::

Ne.

Tic ::

Hvala za _izčrpen_ in učinkovit odgovor. :)
persona civitas ;>

stromar ::

Ni za kaj.








:D Nima bit kaj narobe, ker v napajalcu ni nobenega dovolj močnega magneta, sploh pa je v železnem ohišju, ki deluje kot faradajeva kletka in ne prepušča skozi magnetnih sil. Pc speaker (poskusi približat izvijač, boš videl, da je magnet precej močan) je pri meni oddaljen od diska 5cm in dela že 3 leta bp. Enkrat se mi je zgodilo, da sem nekaj šaril z zvočnikom (brez ohišja-nizkotonec, premera 17cm) in se mi je magnet prijel čist blizu diska. windowsi so sicer javli blue-screen, vendar je po resetu delalo vse ok.

Tic ::

Bolje preventiva kot kura ;)
persona civitas ;>

Rippy ::

Jst sm 1x ko sm si kupiu nov wufer se mal igrau pa tko monitor z enga metra daljine mal kristalcke premetavu, kišta je čisto blizu monitorja pa ni blo nč trdem disku....monitor je pa biu cist mavricen...

BaRtMaN ::

Z diski seveda ni blo nič, ker je tudi računalniško ohišje Farradayeva kletka, monitor pak ne. Problemi pa lahko nastanejo pri kakšnih pleksi oknih oz. pleksi ohišju.

Blue22 ::

hej a je probov kdo degauss (razmegnetenje)dat takrat ko je mel zvočnik zraven...zadeva ostane vijolčasta tut po resetu...šele ko sem kišto resetirov parkrat in jo dal za pol ure na počitek je blu ok!!!
kurc kne vem kaj bi napisu

ender ::

Jaz bi rekel, da so diski precej neobčutljivi na tiste magnete v zvočnikih, ker sem videl že cel kup ohišij, kjer je zvočnik namešlčen neposredno pod diskom (nekaj mm stran), pa delujejo brez problemov...
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

jest10 ::

Degasus funkcija naj bi nevtralizirala naboj statične elektrike. Z magnetom pa namagnetiš mrežico na ekranu.
To sta čisto različni stvari, tako da ne pričakuj čudežev pri uporabi degasusa, če se igraš z magnetom:D

Pyr0Beast ::

Glede PC Speakerja
Dokler je med diskom in speakerjem železo je vse ok, pri Al pa je drugačna zgodba.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::


Degasus funkcija naj bi nevtralizirala naboj statične elektrike. Z magnetom pa namagnetiš mrežico na ekranu


Napak. Degauss je že namenjen razmagnetenju, vendar je njegovo magnetno polje bolj šibko in za ekstremne primere potrebuješ profi degauss tuljavo...

TribesMan ::

Fantje en razlog mi povejte zakaj bi magnetno polje škodlo disku, ko pa je že v samem disku en svinjsko močan magnet, ki se uporablja za krmiljenje glave??? Pa tud samo ohišje diska je kovinsko tak da no problem...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Pyr0Beast ::

Ok 3 razlogi :D

Si kdaj pogledal na dlo cenejših diskov - magnetni nosilci niso problem, problem je elektronika,
v njej se lahko inducira napetost, ki zelo moti, upočasnjuje ali pa celo prekine prenos podatkov.

Motorček -sčasoma se razmagneti, ali pa hitrost vrtenja ni "ta prava"
odg.-elektronika, žice

Ohišje ti čist nič ne korist, če je med dvema deloma ohišja 1mm ali več prostora,
magnetna polja uhajajo noter ali pa se ohišje namagneti, sploh pa so pr novejših diskih ohišja iz Al, samo pokrov je večinoma iz železa in zato ti to nič ne pomaga.


Fantje en razlog mi povejte zakaj bi magnetno polje škodlo disku, ko pa je že v samem disku en svinjsko močan magnet, ki se uporablja za krmiljenje glave???

Na kater magnet si pa mislu ? (na tega od PC speakerja :))
Saj magnetek za krmiljenje glave, je čist mejhn.

Ne vem kako ti gledaš na močan magnet. Glede na to kok T ma?
(T- tesla oznaka za jakost mag. polja)
Močan magnet je lahko tak, ki je majhen ima zelo majhen razmak med poloma, al pa večji, ki ima več razmaka med poloma.

Dokler pa imaš kletko za diske iz železa se ti pa ne bo naredilo kej hudga.

Degasus funkcija naj bi nevtralizirala naboj statične elektrike. Z magnetom pa namagnetiš mrežico na ekranu.

Proti statični el. je el. prevoden premaz na ekranu.- glej rob zaslona, kjer je malo več premaza.
Kokr jaz vem je mrežica na na začetku cevi.- anodi
Degasus funkcija odmagneti magnetno navitje za krmljenje curka elektronov (in s tem tudi mrežico).
Na zaslonu je el. namagneten fosforni premaz da elektrone privlači k sebi.
Če ga/se namagneti drugače odbija ali pa nekje bolj privlači elektrone,
zato se mora zaslon sam razmagnetiti vsake nekaj ms.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::


Ok 3 razlogi

Si kdaj pogledal na dlo cenejših diskov - magnetni nosilci niso problem, problem je elektronika,
v njej se lahko inducira napetost, ki zelo moti, upočasnjuje ali pa celo prekine prenos podatkov.


To napetost lahko inducira samo spreminjajoče se magnetno polje (in to hitro spreminjajoče se polje), tako da tu kaki zvočniki itd ne igrajo toliko vloge.

Kar se PSUja tiče, sicer glavni trafo seva nekaj polja ven, vendar je tega precej malo, pa tudi stvar je v kovinskem ohišju (večinoma železnem)...


Motorček -sčasoma se razmagneti, ali pa hitrost vrtenja ni "ta prava"
odg.-elektronika, žice


Težko verjamem, da zaradi zunanjega magnetnega polja. O.K. možno, samo za to bi rabil magnetno polje solidne moči. Verjetno celo toliko, da diska niti ne bi privil- že magnetno polje bi ga pripopalo na magnet...


Degasus funkcija odmagneti magnetno navitje za krmljenje curka elektronov (in s tem tudi mrežico).


Degauss in ne "degasus". Najprej sem mislil, da gre za typo, a vidim da to stalno uporabljaš. Gauss je (IIRC stara) enota za mislim da magnetni pretok.
Zato "degauss"- odstranjevalec zaostalega magnetizma....


Na zaslonu je el. namagneten fosforni premaz da elektrone privlači k sebi.
Če ga/se namagneti drugače odbija ali pa nekje bolj privlači elektrone,


Ne najbolj res. Področje, kamor zadevajo elektroni, je v bistvu anoda (pozitivna elektroda) zaslona. Gre za površino, na akteri je zelo zelo tanek kovinski nanos (toliko, da je prozoren), na katerem so pikice raznobarvnega fosforja (rdeč, zelen, moder). Vse pikice so torej vedno na visokem pozitivnem potencialu glede na negativno elektrodo- katodo, ki je električno greta in ki izpareva elektrone. Elektrone takoj po "izhlapitvi" potegne močno električno polje in hitro pospešijo proti anodi.
Kam bojo zadeli na anodi, določa sistem odklonskih tuljav, nekaj posebnih "mrežic" (fizično so v bistvu obročki) pa glumi leče in ob določeni napetostni kombinaciji fokusira snop elektronov tako, da je fokus ravno na fosforni površini.

Na poti elektronov do zaslona pa stoji več mrežic, ki s svojim potencialom lahko po potrebi elektrone tudi ustavijo. Tako se barve pikslov izrisujejo z mrežicami, ki omejujejo tok elektronov posameznih "topov" (rdeč, zelen, plavi)

Visok pozitivni potencial stekla na notranji strani zaslona (cca 25 kV) povzroča elektrostatični privlek nesnage na drugo stran stekla. Ker je notranja elektroda hudo pozitivna, je zanjo negativen praktično ves prah v okolici, ki se lima za steklo. Zato je tisti antistatični premaz- da zmanjša ljubezen prahu do stekla zaslona in tisto nadležno prasketanje...


zato se mora zaslon sam razmagnetiti vsake nekaj ms.


Kot je pojasnjeno zgoraj, tole ni čisto res. Zaslonu se teoretično ni treba razmagnetiti nikoli. Ker pa je v praksi elektronski curek občutljiv tudi na zelo majhna magnetna polja, je treba od časa do časa počistiti remanenčni magnetizem v vseh okolišnjih feromagnetnih delih, ki bi se ga lahko sčasoma navzeli.
Zato ima monitor degauss coil...

TribesMan ::

Na kater magnet si pa mislu ? (na tega od PC speakerja :)) Saj magnetek za krmiljenje glave, je čist mejhn.


LOL a si ti že slučajno držal ta mali magnetek v roki?? Zadeva je tako svinjsko močna da sploh nisem mogel verjet prvič ko sem ga v roke dobil. Zadeve ne moreš narazen potegnt pa da si bog (lahko ga razpreš samo na škarje) da ne govorim da je vsaj 10* močnejši od kakega PCspekaerja.

Motorček -sčasoma se razmagneti, ali pa hitrost vrtenja ni "ta prava"


Zato pa se v diskih uporabljajo koračni motorji, ki so krmiljeni tako da kljub zastaranju in razmagnetenju (ki je tudi po 10 letih skoraj zanemarljivo) ne izgubijo obratov... A ti si mislil da se disk začne počasnej vrtet ko je star... Ja itaq. Če obrati minimalno odstopajo od "pravih" je disk popolnoma neuporaben. To ni CD ROM da lahko kar obrate spreminjaš.

Si kdaj pogledal na dlo cenejših diskov - magnetni nosilci niso problem, problem je elektronika,


Potemtakem bi bil moj računalnik popolnoma nedelujoč... saj uporabljam napajalnik brez kovinskega ohišja, sam računalnik pa je v pleksi kišti... Tako da bi po tvojem mnenju moralo biti ogromno napak v delovanju, pa temu ni tako. Ubistvu je računalnik popolnoma stabilen s tem da je navit za točno 100% (celeron 700 @ 1400MHz)
V drugi mašini ki jo uporabljam kot glavni comp pa mam isto napajalnik vzet ven iz ohišja, postavljen direkt nad matično ploščo, pa prav tako nobenih problemov po več mesecih uporabe v navitem stanju. To kar si ti označil kot problem, proizvajalci tiskanih vezij in čipov rešujejo s tem da na vezja postavijo velike površine za zaščito proti EM sevanju.

Ohišje ti čist nič ne korist, če je med dvema deloma ohišja 1mm ali več prostora,
magnetna polja uhajajo noter ali pa se ohišje namagneti, sploh pa so pr novejših diskih ohišja iz Al, samo pokrov je večinoma iz železa in zato ti to nič ne pomaga.


Delno res vendar je pri večini diskov direkt nad in pod ploščami s podatki v ohišju železna zaščita (včasij jo vidiš tudi na pokrovu.

Ah ja...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Pyr0Beast ::

No prov, degauss.
Zato pa je Brane2, TribesMan in drugi da te popravljajo.

Mogoče bi se mogu tut jaz kdaj degauss-irat.0:)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

OrkAA ::

Še jest bi nekej povedal od "magnetka" v disku :D Ko sem prvič ta magnet vzel ven sem imel roke 5cm stran od radiatorja! Magnet poletel do radiatorja!!! uporabil sem kar dosti moči, da sem ga vzel dol :P

Pyr0Beast ::

In kater magnetek vi to mislte?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

Tisti magnetki gate trgajo... >:D

Za hec mam vedno nekaj pri roki.

BTW: Te stvari so tako močne, da če jih spustiš po nagnjeni Alu ali bakreni plošči, kar lebdijo nad površino med drsenjem dol...

Noro...

Tic ::

Ja, s tisim pojdite malo po zaslonu >:D


(Da kdo slučajno ne bi :))
persona civitas ;>

OrkAA ::

:D :D :D Prepozno si povedal :D

Jest sm šel s tem magnetom ene pol leta nazaj po sestrini televiziji, ki je zatem postala vijolične barve :P Pol je pa fotrič prnesu neko napravo za razmagnetitev(?) in slika je zdej spet normalna :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

iskra ::

En popravek za tiste k mislijo da so ohišja železna: niso! Če bi bila železna, bi vagala ene par kg več pa še zvijala bi se kot da so iz čokolinota! Kamor pogledaš so samo litine! Razen par izjem (bakrene žice, wolframove žarilne nitke, ...). Morda bi blo bolš d bi rekli kovinske ;)

Sem pa tudi sam delal xperimente z magneti, diski in monitorji... Monitorji postanejo prav luštni >:D

Pred neki leti sm mel u rokah 2 magneta, ne vem za kaj se rabita. Dva koščka: 1x1.5x0.5 cm. Sploh nism mogu verjet da nista magneta k sta bla srebrna/krom. Enega sem dal na nart, drugega pa pod stopalo in -- nista padla dol! Neverjetno ...8-O

Mercier ::

"Včasih" (AT, potem tega nisem videl več) so se (dodatni) diski montirali čisto pod trafo.

Pyr0Beast ::

No tut to je res
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Magnetni monopoli so realnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7210922 (7209) Thomas
»

trdi disk in magneti na blagajnah v trgovini

Oddelek: Strojna oprema
214839 (4460) bluefish
»

Magnet in telefoni

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142734 (2338) gorici
»

Problem z monitorjem in blizu postavljenemi zvočniki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111326 (1171) BigWhale
»

Monitor + magnet = težava

Oddelek: Pomoč in nasveti
151513 (1238) rok_p

Več podobnih tem