» »

Spanje in mraz

Spanje in mraz

DamijanD ::

Čisto teoretičen scenarij. Recimo, da gre povprečna oseba spat pri enih 17°C (neka normalna temp. in oseba je normalno pokrita) in ko trdno zaspi se začne temperatura v prostoru hitro zmanjševati - npr 7°C na uro. A bi se oseba zbudila zaradi mraza ali bi zmrznila?

matobeli ::

Če ne bi bil mrtvo nažgan bi se precej hitro zbudil.

XyNOBvxWVJ ::

Zmrzneš.

styrian ::

Temu se morali amputirati noge, ker se je odločil prespati v avtu z mokrivimi nogavicami:

https://www.reddit.com/r/MedicalGore/co...

Invictus ::

Zaradi mraza se ne zbudis

Ampak tudi umres ne tako hitro, ce nisi ravno v zelo mrzli vodi ali na minusu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vinkop ::

seveda se zbudis, ce te zacne zebsti.

matobeli ::

Vsaj pod pogoji ki so navedeni. Celinska evropa je lahko v maju podnevi že proti 30, ponoč (do 5h zjutraj) pa pade tudi na okoli nule ali celo pod 0.

Sploh pa ni problema če maš pod sabo še dobro izolacijo (kar postla je) in nad sabo normalno odejo za spat pri 17stC.

Če nisi pjan te bo precej dolgo treslo preden boš zmrznil.

XyNOBvxWVJ ::

Če gre za praktično reč, se fajn zasendvičaj v odeje ali pa neko spalko ali kaj. Saj ne boš zunaj spal ampak v nekem prostoru, saj malo počasneje se ohlaja potem. To je radikalno. Zniževanje temperature zelo verjetno ni linearna funkcija, ne? Drugič navedi predviden minimum temperature.

matobeli ::

Pravi da gre za teoretičen scenarij, temperatura pada za 7stC/h, kar pomeni linearno.

Sicer pa, zakaj ne bi spal zunaj?

XyNOBvxWVJ ::

Zakaj bi kogarkoli zanimal teoretični scenarij glede tega?
Linearno ne more biti, ker bo absolutna ničla dosežena v 38 urah, to je ena stvar, tega na naši Zemljici ni.
Ne vem, kako je, če zmrzneš, ampak menda je bistveno, da ne zaspiš!
Če pa je to res pomemben problem, poišči na spletu ugotovite do sedaj.
Ali pa poskusi kje na Antarktiki ali kje in poročaj iz prve roke.
8-O

PS: V glavnem - slaba teoretična tema!

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Ko ti je orenk mraz je pomembno da ne zaspiš. Ampak to bi bilo nekje pri -20 če maš čez sebe kovter.

XyNOBvxWVJ ::

Ja pa saj jaz pravim - praktično.
Eh, grem se jaz raje s kripto mesijem kregat.
Tam je več koristi.

Zaradi mene, lahko teoretično pade temperatura tudi za milijon stopinj na sekundo!

;-) ::

Pomoje bi se zbudil, jaz se zbudim ko pozabim odprto okno v sobi in me zebe.

XyNOBvxWVJ ::

Seveda pri -7oC vsako uro - koliko ur, torej?
Kot rečeno, brez praktičnega eksperimenta je bz.

mr_chai ::

Jaz gledam Pinteričeve vloge na youtubu in je še mene zamikalo, da bi kdaj prespal na kakšni gori v spalki. Verjetno bi spalka za do -20 stopinj celzija zadostovala, ker tiste -30 do -40 so presneto drage in overkill za tele naše hribčke :)

kuall ::

ko se uležeš vodoravno vse mišice nehajo delat in se zato telo hitro zelo ohladi. takrat se moraš samo gibat in ne boš zmrznil, ker te bo grelo telo od gibanja.
od mraza bi se seveda zbudil. samo darwin award nominees ne bi poslušali svojega telesa in bi prenašali bolečino od mraza in kar ležali. potem bi bilo seveda sranje. veliko sranja se zgodi enostavno zato, ker ne poslušamo svojih teles.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

DePalmo ::

Sem enkrat spal v avtu, zvečer +10, zjutraj -1. Bil sem pokrit z deko, ponoči se zbudil nisem, pobral sem se pa tudi zelo težko, ker sem imel zelo mrzle noge in sem jih v kolenih komaj premikal.

Torej praksa: verjetno bi zmrznil in še vedel nebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DePalmo ()

Hemi426 ::

DePalmo je izjavil:

Sem enkrat spal v avtu, zvečer +10, zjutraj -1. Bil sem pokrit z deko, ponoči se zbudil nisem, pobral sem se pa tudi zelo težko, ker sem imel zelo mrzle noge in sem jih v kolenih komaj premikal.

Torej praksa: verjetno bi zmrznil in še vedel nebi.


Zanimivo, sem imel podobno situacijo pri +5 pa do -5, pa še sneg je zapadel tisto noč.
Pa sem se parkrat zbudil zaradi mrazenja.

zobnik ::

To je brezveze, ker nikjer ne obstaja tak drastični upad temperature v človekovem okolju, še v hribih pozimi pri -20°C z močnimi sunki vetra z občutokom mraza -35°C ni kake hude sile med hojo.

FiReFTW ::

17 stopinj je normalna temperatura za spat? Meni se zdi da si malo čuden in eden od redkih ki spijo pri takšnem mrazu.

bambam20 ::

FiReFTW je izjavil:

17 stopinj je normalna temperatura za spat? Meni se zdi da si malo čuden in eden od redkih ki spijo pri takšnem mrazu.


Ni edini. To predvsem prakticirajo tisti, ki pozimi varčujejo na ogrevanju v hišah.

Kvinta ::

Tu ste neki občutljivčki :))

Mi ko gremo v hribe ponavadi v starih kavernah spimo kjer je tam nekje do -6 >:D ,če je mrzla zima pa nben ne zmrzne :O
A.C.A.B

maldic ::

Zato, ker se verjetno bolje pripravite na hribovsko zimske pogoje kot pa ce v dolini spite v avtu. kajne? Verjetno se boljse oblecete pa nimate poletnih ali spomladanskih oblacil in nogavic gor. Tudi verjetno namest mrzle pijace pijete kaj iz termovke? Drgac pa ko greste v hribe se ze med potjo ogrejete, saj hodite gor po klancu, kar vas ogreje. V planinskih kocah pa imajo posebne planinske peci, ki grejejo bolj kot tiste v dolini. Nekateri v hribih spijo v spalnih vrecah, kar dodatno zadrzuje toploto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maldic ()

Mato989 ::

FiReFTW je izjavil:

17 stopinj je normalna temperatura za spat? Meni se zdi da si malo čuden in eden od redkih ki spijo pri takšnem mrazu.


Valda da je... jaz preden grem spat cel dan mam okno na oberliht pred spanjem pa 3 ure luftam, tudi zdaj ko je zvečer koliko? 13? in pol se zavijem v deko in spim od 22:00 +/- do 6:00 brez težav
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Webmojster ::

Odvisno od odeje :P

bbbbbb2015 ::

DamijanD je izjavil:

Čisto teoretičen scenarij. Recimo, da gre povprečna oseba spat pri enih 17°C (neka normalna temp. in oseba je normalno pokrita) in ko trdno zaspi se začne temperatura v prostoru hitro zmanjševati - npr 7°C na uro. A bi se oseba zbudila zaradi mraza ali bi zmrznila?


Normalen človek (ni bolan, čutila normalna) se zaradi mraza zbudi. V vojski (JNA) se je to meni in drugim zgodilo večkrat, na terenu seveda. Na manevrih na Krivolaku (Makedonija - Krivolak) @ Wikipedia se je vsaj takrat temperatura pogosto spustila na -30 st. C, podnevi pa je bila znosnih 10 st. C.

V vojski smo imeli tudi usposabljanje na to temo.

Večji problem je, če telo naglo izgublja toploto in se ne zmore nazaj ogreti. To je predvsem, če padeš recimo pozimi v jezero, ter si ves moker, pa take.

Znak zmrzovanja (na katerega moraš biti pozoren) je, da te mišice začnejo boleti kot pri gripi in postajaš zaspan. Potem se ti zdi, da če sem malo ustaviš, da se spočiješ bo bolje. No, takrat lahko zmrzneš. Proti zmrzovanju se boriš tako, da se otepaš in poskakuješ, ne glede na bolečine in utrujenost.

DamijanD ::

No saj to me je zanimalo ali se človek zbudi zaradi mraza in zato sem dal tak teoretičen scenarij. Torej ne zanima me situacija, ko izmučen in premražen človek omaga. Ampak to, da normalen zdrav človek zaspi v normalnih razmerah in če ga mraz potem zbudi ali pa lahko zmrzne.

Kar se spanja pri 17 stopinjah tiče - v spalnici imam raje hladno, ker mi res paše svež zrak in občutek, ko si z debelo (težko) odejo pokrit. Na splošno se za spanje priporoča, da je v hladnejšem prostoru, če se ne motim.

MoRp ::

Prejšnji vikend sem bil z letno kamp prikolico (slabše izolirana kot zimska) v Logarski in se ponoči ob jezeru že toliko ohladi da sem se pod rjuho zbujal zaradi mraza ostali družinski člani pa so se odločili za kovter in niso trzali... Danes bom tudi jaz potegnil kovček čez sebe - tule na Gorenjskem pod hribi je že sedaj mraz.

OT jaz se zbudim ko me začne zebst ponoči...

kovček = kovter :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MoRp ()

FireSnake ::

DamijanD je izjavil:

Čisto teoretičen scenarij. Recimo, da gre povprečna oseba spat pri enih 17°C (neka normalna temp. in oseba je normalno pokrita) in ko trdno zaspi se začne temperatura v prostoru hitro zmanjševati - npr 7°C na uro. A bi se oseba zbudila zaradi mraza ali bi zmrznila?


Koliko je minimum?
Edino pomembno! Pa greš izpustiti.

bbbbbb2015 je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Čisto teoretičen scenarij. Recimo, da gre povprečna oseba spat pri enih 17°C (neka normalna temp. in oseba je normalno pokrita) in ko trdno zaspi se začne temperatura v prostoru hitro zmanjševati - npr 7°C na uro. A bi se oseba zbudila zaradi mraza ali bi zmrznila?


Normalen človek (ni bolan, čutila normalna) se zaradi mraza zbudi. V vojski (JNA) se je to meni in drugim zgodilo večkrat, na terenu seveda. Na manevrih na Krivolaku (Makedonija - Krivolak) @ Wikipedia se je vsaj takrat temperatura pogosto spustila na -30 st. C, podnevi pa je bila znosnih 10 st. C.

V vojski smo imeli tudi usposabljanje na to temo.

Večji problem je, če telo naglo izgublja toploto in se ne zmore nazaj ogreti. To je predvsem, če padeš recimo pozimi v jezero, ter si ves moker, pa take.

Znak zmrzovanja (na katerega moraš biti pozoren) je, da te mišice začnejo boleti kot pri gripi in postajaš zaspan. Potem se ti zdi, da če sem malo ustaviš, da se spočiješ bo bolje. No, takrat lahko zmrzneš. Proti zmrzovanju se boriš tako, da se otepaš in poskakuješ, ne glede na bolečine in utrujenost.


Dobra informacija!
Nemara zna komu še prav priti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

DamijanD ::

FireSnake: minimum ni podan, ker če se testni osebek zbudi, gre lahko ven iz prostora in se "reši". Drugače pa, če bi se temperatura začela zmanjševati 1h po začetku spanca (tako da oseba res globoko zaspi), bi v 6ih urah padla iz 17 na -25 (vsako uro za 7 stopinj).

Mogoče je še zanimiv podatek, da če reševalci najdejo zelo podhlajeno osebo, je ne smejo rotirati (npr iz stoječega v ležeči položaj), ker bi lahko mrzla kri iz okončin prehitro ohladila osrednji del trupa.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je prepih tako problematičen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18622700 (7171) starfotr
»

Še ena tema o hrupu in sosedih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11011248 (7278) scipascapa
»

Spati pri odprtem radiatorju

Oddelek: Loža
373615 (2144) Samo346
»

Spomladanska utrujenost?

Oddelek: Loža
453870 (1994) jype
»

Spanje pri odprtem oknu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510154 (8780) Jst

Več podobnih tem