» »

Enofazni ali trofazni tok

Enofazni ali trofazni tok

«
1
2

poweroff ::

V katerih primerih je v enostanovanjski hiši smiselno imeti enofazen in v katerih trofazen priključek?
sudo poweroff

Telbanc ::

poweroff je izjavil:

V katerih primerih je v enostanovanjski hiši smiselno imeti enofazen in v katerih trofazen priključek?


Toplotna črpalka. Trofazni tok. In to je to.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Meizu ::

Če tereš jabolka in ostalo sadje so elektromotorji ponavadi trofazni.

Edit: Zajebi to zgoraj, če delaš karkoli kmetijskega se ti praktično že de facto imet 3 fazno napeljavo, enkrat vedno pride prou.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

poweroff ::

Ne govorim za "karkoli kmetijskega", ampak za hišo s pralnim strojem, hladilnikom, bojlerjem, pečico in kuhalno ploščo.
sudo poweroff

ToniT ::

Če imaš napeljavo po hiši dobro urejeno, je boljše imeti trofazni tok. Danes so indukcijske kuhalne plošče že zelo veliki porabniki elektrike in imaš na eni fazi hitro težave, če imaš še zraven bojler in pralni stroj.

XyNOBvxWVJ ::

Ne splača. Če ti bo glavna pregorevala, povečaj, če je smiselno. Sicer pa daj 3F in razporedi porabnike.
Indukcija ni bila omenjena, samo pečica in kuhalna plošča (niti število kuhališč - je morda obratno?), hladilnik, bojler, pralni stroj.
Ne pomivalni stroj, ne sušilec perila, ne TČ, nič takšnega ni bilo omenjenega, tudi TV in računalnik in podobno.
Niti vrsta plošče ali pričakovana zasedenost in preklop na powerboost (v primeru indukcije).
Z drugimi besedami... Vprašanje ne zasluži nikakršnega odgovora.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

Meni je v stanovanju metalo ven če sem kuhal in je hkrati delalo še dvoje od sledeče treh: pečice, pralni stroj, sušilni stroj.

Ne vedno ampak enkrat na mesec se mi je pa zgodilo.
Priključna moč je bila 25A.

prowb ::

Če gre za kakšno res mini stanovanje, ki ima samo razsvetljavo, in še kako malenkost je pomojem brez problema enofazno. Ko se začnejo nabirat močnejši porabniki (indukcija, bojler, klima, mogoče kalorifer za v jesenskem času, več računalnikov, ipd... Pa si hitro preobremenil inštalacijo. Če hočeš približno future proof in če je izvedljivo s strani inštalacij in če gre finančno skozi, bi jaz vedno predlagal 3 fazni priključek.

Kebo ::

Prihranka je cca 500 EUR pri priklopu in 7EUR na mesec, če imaš 1*20A, če rabiš 1*25A pa si praktično na istem kot če imaš trofazni 3*20A. S tem, da če boš kdaj v prihodnosti imel recimo električni avto in boš menjal na trofazni te bo vse skupaj na koncu prišlo dražje kot če bi že v štartu imel trofazni tok. Če imaš recimo namen kuhati na plin in se ogrevati na plin/nafto/drva potem bi še razmišljal o enofaznem če pa imaš indukcijo ali toplotno črpalko pa trofazni. Veliko indukcij danes ima že priklop na 2 fazi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kebo ()

mr_chai ::

če imaš v garaži stružnico in stroje za obdelovanje kovin

Comandante ::

Sam sem imel v prejsnjem stanovanju prikljucno moc 6kW, ena faza. Max idukcije z vsemi kuhalisci na ful je bila 7,4kW, in je ze po defaultu imela trofazni priklop. Potem pa se standardni 1-2kW porabniki, bojler, pecica, pralni stroj, sesalec,...

Tam pri 10-11kW je sla glava varovalka. Ce imas opcijo, vzemi trofazno. Vse se elektrificira, ogrevanje, avti, poraba bo vedno visja.

Invictus ::

V bajti vedno trofazni, ker obremenitev lahko porazdeliš po fazah.

Je zdaj kuhinja velik porabnik zaradi indukcije, pečice, hladilnika, nape in če vse naenkrat deluje, kar je dostikrat, je tudi glavna 40A varovalka hitro premalo. Zraven pa laufa še kaj po bajti...

Če kdo misli šparat na ta način, neka. Jaz ne bi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Badwolff ::

Bolj je vprašanje, zakaj bi imel enofazni tok. Sprašuješ za novogradnjo? Ni nobene dileme imo.

Telbanc ::

Mam trofazno 3x20 u bajti. Dve klime, indukcijo mislim da je na dve faze, toplotno. el. bojler. In to je to.

Tri faze pomenijo večjo napetost (400 V) in posledično majnši tok. Za isto moč.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Lonsarg ::

Glede na to da prihajajo masovno električni avti, se le zagrebite za 3x25A, dokler še take montirajo... Bo prišel čas ko bodo kje rekli da nema več kapacitet.

mitjau ::

v hiši obvezno trofazni.
Pa enakomerno razdeljeni porabniki, da ne bo kuhalna plošča, pečica in sušilec perila na isti... ;)
Tudi hladilnik in zmrzovalna omara nista mali porabnik, pa toplotna?, klima?,...

+ možnost priklopa trofaznih orodij, ko se kaj dela pri hiši....
+ možnost priklopa močnejšega polnilca za el. avto
+....

Zakaj bi pravzaprav pri hiši želel imeti le eno fazo?
Še pri 3x25 smo kdaj pancarko skurili... ;)

c3p0 ::

Vzami 3F, drugače boš nekoč to obžaloval, upgrade pa zna biti drag. EOD

johanblond ::

mitjau je izjavil:

v hiši obvezno trofazni.
Pa enakomerno razdeljeni porabniki, da ne bo kuhalna plošča, pečica in sušilec perila na isti... ;)


Samo opomba, sodobni pralni stroj je večji porabnik kot sodobni sušilc (ravno sem nekaj gledal kako razdeliti pri sebi porabnike :-).

Pralni stroj, 9 kg, 1400 o/min
Priključna moč (W) : 2300
Tok (A) : 10

Sušilni stroj s toplotno črpalko
Priključna moč (W) : 1000
Tok (A) : 10

starfotr ::

3 fazni, 3x20 A. Sploh ni druge debate.

Ker se ne izplača imeti kaj drugega.

3x20 A je priključna moč 14 kW, obračunska 7 kW
3x25 A je 17 kW in 10 kW...

gruntfürmich ::

Telbanc je izjavil:

Tri faze pomenijo večjo napetost (400 V) in posledično majnši tok. Za isto moč.

3 faze ne pomeni večjo napetost, ampak večjo povprečno/efektivno napetost če so sprajene skupaj na eno napravo.
3 faze so čisto navadne faze skupaj dane z enakomernim zamikom.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

starfotr ::

Pozabil sem napisat, da 1 x 25 A je pa obračunska 6 kW.

gruntfürmich ::

in ja, dandanes ko je vse na elektriko, si je treba preračunat kaj vse dati na 'eno' fazo: 230V*25A = švoh 6kW. ob vseh napravah, ki bodo morda tudi v 50% skupaj laufale, bi znalo to biti hudo premalo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

one-half ::

poweroff je izjavil:

V katerih primerih je v enostanovanjski hiši smiselno imeti enofazen in v katerih trofazen priključek?


Trofazno, vedno. Da ne bom tezil z izracuni, ki jih imas ze zgoraj, ti prakticno povem - ze pri indukciji se zatakne, ko hoces kuhati na vseh stirih ploscah hkrati.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

c3p0 ::

Odvisno od indukcije, marsikatera ima kar navadni vtikač, brez možnosti 3F priklopa.

Taka je tudi moja, ne gre dat boost na vseh štirih, gre pa komot stopnja 8 ali celo 9. Kar pa v realnosti redko rabiš, če sploh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

mirator ::

Prednosti trifazne napetosti:
- pri pregoretju ene fazne varovalke, je še vedno prisotna napetost v drugih dveh fazah,
- z enakomerno porazdelitvijo moči po tokokrogih je lahko izkoriščena vsa obračunska moč,
- prehod na enofazno napetost je vedno mogoč, brez gradbenih predelav,
- v stanovanjih sicer ne, v hišah pa kakšna trifazna vtičnica vedno pride prav,
- slej kot prej, bodo avtomobili električni in bodo potrebne polnilnice

PrimoZ_ ::

Ampak me res zanima zakaj bi OP sploh imel enofazni priklop. Prihranek nekaj fičnikov ?

imagodei ::

Tri faze definitivno. Tudi če je enostanovanjska hiša. Nikoli ne veš, kaj boš priklapljal čez 10 let, 20 let.

Ravno ta vikend se nam je zgodilo - imava precej nov prizidek, po celi bajti 3F, v najinem delu profi narejeno in razdeljeno po vseh fazah. Pa nam je v soboto eno fazo gladko ven vrglo. Ko smo šli gledat, imata tast in tašča hladilnik, bojler in pečico na isti fazi, kot midva eno fazo od pečice in bojler. Ko se je vse skupaj poklopilo in smo prižgali še nek dodaten porabnik, se je varovalka lepo zahvalila za sodelovanje. Sicer se v 7 letih to še ni poklopilo, ampak... Zgleda, da se da.

K sreči je sosed imel ključe od glavnih varovalk...
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

poweroff ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ampak me res zanima zakaj bi OP sploh imel enofazni priklop. Prihranek nekaj fičnikov ?

V bistvu je bolj vprašanje če imaš v obstoječem objektu enofazni tok, če se splača investirati v trofaznega. In odgovor je jasen - definitivno je smiselno.
sudo poweroff

starfotr ::

Zadeva ni povsem trivialna.

Treba je preurediti inštalacijo, dobiti soglasje, urediti merilno mesto, kupiti nov števec, podnožje varovalk ipd.

Skratka, skoraj tako kot, da bi imel povsem nov priklop.

facepalm ::

Jaz sem ravno letos uredil prehod iz 1F na 3F tok v sklopu obnove el. instalacij.
Iz 6kW 1F na 17kW 3F sem elektru placal cca 700€ (povecanje prikljucne moci + menjava stevca). stevec je seveda v njihovi lasti.

Tako da, ce delas instalacijo na novo, uredi 3F.
Ce imas prenizko prikljucno moc in ne rabis 3F, pa samo povecaj prikljucno moc in investiraj v 3F sele takrat, ko bos to potreboval.
Ker tak prehod bo s sabo prinesel napejavo novega 5zilnega kabla od zunanje do notranje omarice, predelava notranje omarice (3f stikalo/fid + porazdelitev porabnikov) in pregled celotne obstojece instalacije.
Skratka.. drago:)

Zimonem ::

imagodei je izjavil:

Tri faze definitivno. Tudi če je enostanovanjska hiša. Nikoli ne veš, kaj boš priklapljal čez 10 let, 20 let.

Ravno ta vikend se nam je zgodilo - imava precej nov prizidek, po celi bajti 3F, v najinem delu profi narejeno in razdeljeno po vseh fazah. Pa nam je v soboto eno fazo gladko ven vrglo. Ko smo šli gledat, imata tast in tašča hladilnik, bojler in pečico na isti fazi, kot midva eno fazo od pečice in bojler. Ko se je vse skupaj poklopilo in smo prižgali še nek dodaten porabnik, se je varovalka lepo zahvalila za sodelovanje. Sicer se v 7 letih to še ni poklopilo, ampak... Zgleda, da se da.

K sreči je sosed imel ključe od glavnih varovalk...

Res profesionalno, vse največje porabnike na isti fazi. Pa še sosed ima ključe od omarice. Zrelo za samoprijavo.

starfotr ::

Nima veze. Danes moderni števci beležijo vse. Vse posege se vidi, tudi če ljudje mislijo, da se ne. Sploh ni več potreb po plombah in ključih. Tam so, ker so navajeni na to.

facepalm ::

Danes sploh ni potrebe po kljucu. Ce "vrze ven", imas tipko na vratcih. Ce pride do okvare pa poklices elektro, saj je omarica njihova in itak nimas kaj popravljati na lastno pest.

imagodei ::

Zimonem je izjavil:

imagodei je izjavil:

Tri faze definitivno. Tudi če je enostanovanjska hiša. Nikoli ne veš, kaj boš priklapljal čez 10 let, 20 let.

Ravno ta vikend se nam je zgodilo - imava precej nov prizidek, po celi bajti 3F, v najinem delu profi narejeno in razdeljeno po vseh fazah. Pa nam je v soboto eno fazo gladko ven vrglo. Ko smo šli gledat, imata tast in tašča hladilnik, bojler in pečico na isti fazi, kot midva eno fazo od pečice in bojler. Ko se je vse skupaj poklopilo in smo prižgali še nek dodaten porabnik, se je varovalka lepo zahvalila za sodelovanje. Sicer se v 7 letih to še ni poklopilo, ampak... Zgleda, da se da.

K sreči je sosed imel ključe od glavnih varovalk...

Res profesionalno, vse največje porabnike na isti fazi. Pa še sosed ima ključe od omarice. Zrelo za samoprijavo.

Vem, da si ga rad drkaš na moje poste in po različnih temah dokazuješ svojo nezrelost... Da o bralnem razumevanju ne govorim.

Eh ja... :\
- Hoc est qui sumus -

Zimonem ::

starfotr je izjavil:

Nima veze. Danes moderni števci beležijo vse. Vse posege se vidi, tudi če ljudje mislijo, da se ne. Sploh ni več potreb po plombah in ključih. Tam so, ker so navajeni na to.

Iirc Pancerke so še vedno za zaščito po fazi, odklopnik pa če za dlje, prekoračiš nazivno moč.

Highlag ::

Omenil bi še električni avto...

Načeloma rabiš 3F če imaš večjo porabo. Žal ne vem kakšne kable polaga elektro do Hiš. Od tega je odvisna maksimalna varovalka, ki jo lahko imaš in od te vrednosti pa imaš potem maksimalno moč ki jo lahko priključiš. Če je glavna varovalka 40A imaš na eni fazi potem 230Vx40A =9,2KW. Če imaš porabe več rabiš več faz, da se moč porazdeli. Povprečna indukcija ima priklopno moč dobrih 7KW, če imaš še kak bojler lahko prišteješ 2KW, in tako naprej... si hitro na 9KW

Polnilci za avtomobile pa gredo od 7 do 43KW... Pri 43KW je 3F obvezno...
Never trust a computer you can't throw out a window

poweroff ::

Da bo potrebna preureditev omarice mi je jasno. Malo bolj zoprn poseg bo edino menjava kabla, ampak OK, ni tako grozno.
sudo poweroff

facepalm ::

Potemtakem pri sebi ze ves ali se ti splaca ali ne. Plusi in minusi so bili nasteti:)

ginekk ::

Ne vem kje živite, ampak praktično do vsake hiše/bloka so pripeljane tri faze in so morebitni porabniki (torej vtičnice) razdeljeni po vseh približno enakomerno.

Potem je pa samo še stvar izbire ali želiš imet priključek (vtičnico) ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ginekk ()

Comandante ::

ginekk je izjavil:

Ne vem kje živite, ampak praktično do vsake hiše/bloka so pripeljane tri faze in so morebitni porabniki (torej vtičnice) razdeljeni po vseh približno enakomerno.

Potem je pa samo še stvar izbire ali želiš imet priključek (vtičnico) ali ne.

Center MB, blok '68, v stanovanje prideta dve zici, varovalka 25A in to je to. Ja, dve zici, brez zemlje. V staromescanskih stavbah sem videl se dosti bolj neokusne stvari.

Silici ::

S tri faze na eno je lažje kot obratno.

XyNOBvxWVJ ::

Silici je izjavil:

S tri faze na eno je lažje kot obratno.

Is that you, Sherlock? :-)

Invictus ::

Comandante je izjavil:

Center MB, blok '68, v stanovanje prideta dve zici, varovalka 25A in to je to. Ja, dve zici, brez zemlje. V staromescanskih stavbah sem videl se dosti bolj neokusne stvari.

Kranj ni nic boljsi...

Veliko starih blokov preprosto nima ozemljitve in se dela nicenje...

Mi smo v nasem bloku 1x narocili elektro naj preglede spojke. Prakticno niti ena ni bila dovolj privita. Kaj to pomeni, najbrz veste...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Silici ::

XyNOBvxWVJ je izjavil:

Silici je izjavil:

S tri faze na eno je lažje kot obratno.

Is that you, Sherlock? :-)


3.5kw rooru je vseeno za Sherlocke.

one-half ::

c3p0 je izjavil:

Odvisno od indukcije, marsikatera ima kar navadni vtikač, brez možnosti 3F priklopa.

Taka je tudi moja, ne gre dat boost na vseh štirih, gre pa komot stopnja 8 ali celo 9. Kar pa v realnosti redko rabiš, če sploh.


Cez vikend delajo vse 4 vsaj enkrat.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zimonem ::

Comandante je izjavil:

ginekk je izjavil:

Ne vem kje živite, ampak praktično do vsake hiše/bloka so pripeljane tri faze in so morebitni porabniki (torej vtičnice) razdeljeni po vseh približno enakomerno.

Potem je pa samo še stvar izbire ali želiš imet priključek (vtičnico) ali ne.

Center MB, blok '68, v stanovanje prideta dve zici, varovalka 25A in to je to. Ja, dve zici, brez zemlje. V staromescanskih stavbah sem videl se dosti bolj neokusne stvari.

Do bloka pa pride 3 fazni vod. Po bajti pa urejajo kakor urejajo.

mirator ::

Števci so pa kje?
Seveda je vsak distribucijski vod trifazen. Dvižni vodi pa že ni več nujno, da so trifazni. Vsekakor pa sta od omarice na stopnišču v stanovanje napeljana dva vodnika preseka največ 6 mm2.

gruntfürmich ::

poweroff je izjavil:

Da bo potrebna preureditev omarice mi je jasno. Malo bolj zoprn poseg bo edino menjava kabla, ampak OK, ni tako grozno.

kakšna menjava kabla? po bajti nič ne rabiš menjavat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

prowb ::

gruntfürmich je izjavil:

poweroff je izjavil:

Da bo potrebna preureditev omarice mi je jasno. Malo bolj zoprn poseg bo edino menjava kabla, ampak OK, ni tako grozno.

kakšna menjava kabla? po bajti nič ne rabiš menjavat.


Ja ni nujno, da je kablovje po bajti optimizirano... Kaj veš - lahko da ima samo eno varovalko in potem štrikano z enim kablom za vse luči in drugim za vse vtičnice...

Če že dela, naj se tudi po bajti inštalacije porihtajo - sicer več stane - ampak bolj, ko ločiš porabnike na posamezne veje in varovalke, bolje je!

starfotr ::

Seveda rabiš menjat kable. Od števca do razdelilne omare moraš napeljat žice preseka 10 mm^2. Mehka žila, zaključna z dolgimi tulci.

Danes elektro zahteva do števca oz. zunanje omare 4x70 mm^2 AL kable. Oziroma mogoče lahko prideš skozi tudi z 4x35 mm^2, če koga poznaš ali nimaš prostora. Če si pa bolj na samem je pa hitro v igri 4x150 mm^2.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722819 (4077) hafnerurban
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
328765 (7787) anzy4
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942855 (29448) borut_p
»

Indukcijska plošča (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6528303 (20152) mat xxl
»

Priklop steklokeramične kuhalne plošče (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8645239 (41640) Volk|

Več podobnih tem