» »

Kaj se poslavlja?

Kaj se poslavlja?

Hemi426 ::

Pozdravljeni!

V zadnjem obdobju se je čas od prižiga PCja pa do začetka prikaza BIOS zaslona kar vidno/občutno podaljšal.
Kaj bi lahko temu botrovalo oz. za katero komponento lahko pričakujem, da se poslavlja?

kixs ::

Na hitro bi rekel disk.

Hemi426 ::

kixs je izjavil:

Na hitro bi rekel disk.


Hvala za odgovor, sem se tudi sam nagibal k tej ugotovitvi...
Bi programi za testiranje diska pokazali če crkuje?
(SeaTools, Crystaldisk info)

kixs ::

Ce imas vec diskov, jih enega po enega dajaj ven.

Poglej SMART podatke. Ni pa nujno, da se bo kaj pametnega videlo.

Hemi426 ::

Bom preveril, hvala!

TheBlueOne ::

Software?

Hemi426 ::

kixs je izjavil:

Ce imas vec diskov, jih enega po enega dajaj ven.

Poglej SMART podatke. Ni pa nujno, da se bo kaj pametnega videlo.


Evo mi javlja "Reallocated sectors count 195", threshold je pa 140. Tako, da se poslavlja, ja.

TheBlueOne je izjavil:

Software?


Najverjetneje ni, to se gre za nostalgičen retro 2008 PC, in je v MsConfigu omejeno vse kar je lahka, nalaga se pa tudi nič ne na njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hemi426 ()

kixs ::

Ce imas kaksne pametne podatke, pa cim prej skopirat drugam.

Hemi426 ::

kixs je izjavil:

Ce imas kaksne pametne podatke, pa cim prej skopirat drugam.


Definitivno, sem že začel!
Pa je to pogojeno, da bo kmalu crknil, ali še lahko tako "šepa" tudi dlje časa?

vnetidebater ::

lahko šepa nekaj let, lahko ti bo čez 5 minut crknil.

Takoj skopiraj vse kar ti je ljubega in kupi nov disk, tega pa vrži v smeti (ne imej ga niti za shranjevanje neumnosti).

Baja ::

lahko šepa še 20 let al pa 20 sekund. no way to tell

vnetidebater ::

Hemi426 je izjavil:


Evo mi javlja "Reallocated sectors count 195", threshold je pa 140. Tako, da se poslavlja, ja.



tak disk lahko tako živi še dolgo, lahko pa bo v nekem naključnem trenutku filesystem postal corruptan in bo disk postal povsem neuporaben.


Na ta disk ne shranjuj več ničesar, ne zapisuj ničesar. Samo še skopiraj vse podatke na drug disk, tega pa čimprej likvidiraj.

Zgodovina sprememb…

Hemi426 ::

Razumem fantje, najlepša hvala za vse odgovore!

Han ::

Če je disk Seagate, skopiraj pomembne podatke, nato s Seatools (za DOS) izvedi Full Erase. V kolikor po tem test ne bo več pokazal slabih sektorjev, računalnik pa se bo normalno zagnal, je disk načeloma še uporaben za hrambo nepomembnih podatkov.

Hemi426 ::

Han je izjavil:

Če je disk Seagate, skopiraj pomembne podatke, nato s Seatools (za DOS) izvedi Full Erase. V kolikor po tem test ne bo več pokazal slabih sektorjev, računalnik pa se bo normalno zagnal, je disk načeloma še uporaben za hrambo nepomembnih podatkov.


Nažalost je WD.

vnetidebater ::

WD je čisto ok. Najbrž obstaja kakšno orodje za ga rešit, da bi ti služil za hrambo "nepomembnih podatkov".


Jaz imam en tak disk v sistemu, služi mi za hrambo nanizank (pred leti sem skopiral vsebine gor zdaj pa samo še berem iz diska). Vem pa da moram čimprej kupiti nov disk, tega pa vreči v smeti.



Ampak če me bilokdo vpraša za nasvet mu rečem da je tak disk za v smeti. Je lažje dat nekaj EUR za nov disk kot potem jokat če se kdaj spozabiš in skopiraš nekaj važnega na tak disk, čez nekaj dni pa disk crkne.

Zgodovina sprememb…

kuall ::

poletje

Invictus ::

Naredi backup in vrzi disk stran...

Drugace bos 1x ostal brez kaj pomembnega, ker bos pozabil, da je disk zanic...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Hemi426 ::

vnetidebater je izjavil:

WD je čisto ok. Najbrž obstaja kakšno orodje za ga rešit, da bi ti služil za hrambo "nepomembnih podatkov".


Jaz imam en tak disk v sistemu, služi mi za hrambo nanizank (pred leti sem skopiral vsebine gor zdaj pa samo še berem iz diska). Vem pa da moram čimprej kupiti nov disk, tega pa vreči v smeti.



Ampak če me bilokdo vpraša za nasvet mu rečem da je tak disk za v smeti. Je lažje dat nekaj EUR za nov disk kot potem jokat če se kdaj spozabiš in skopiraš nekaj važnega na tak disk, čez nekaj dni pa disk crkne.


WD je super, samo odgovoril sem prejšnji post, če je disk Seagate.

Invictus je izjavil:

Naredi backup in vrzi disk stran...

Drugace bos 1x ostal brez kaj pomembnega, ker bos pozabil, da je disk zanic...


Ravno končujem z backupom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hemi426 ()

donvito ::

Hemi426 je izjavil:

kixs je izjavil:

Ce imas vec diskov, jih enega po enega dajaj ven.

Poglej SMART podatke. Ni pa nujno, da se bo kaj pametnega videlo.


Evo mi javlja "Reallocated sectors count 195", threshold je pa 140. Tako, da se poslavlja, ja.

TheBlueOne je izjavil:

Software?


Najverjetneje ni, to se gre za nostalgičen retro 2008 PC, in je v MsConfigu omejeno vse kar je lahka, nalaga se pa tudi nič ne na njega.

Sem preveril svojega, a bo tudi treba menjat ali je še OK?

Baja ::

rezervni sektorji so ze v uporabi, tako da jaz bi menjal.

Hemi426 ::

Dodatno vprašanje:
Če kupim čisto novega:
https://www.mimovrste.com/trdi-diski-hd...

Na kaj vse moram biti pozoren za kompatibilnost? (cca 2008 PC)
Če je nov HDD SATA 3, bo delal na SATA 2?

filip007 ::

Kupi raje WD Black, bo delal na bilo kaj.

Pazi na SMR in CMR tip zapisovanja.
https://www.reichelt.com/magazin/en/smr...

AAKS to je že 10 let star disk.
Lahko ga mučiš še s WD Diag.
https://support.wdc.com/downloads.aspx?...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Hemi426 ::

filip007 je izjavil:

Kupi raje WD Black, bo delal na bilo kaj.

Pazi na SMR in CMR tip zapisovanja.
https://www.reichelt.com/magazin/en/smr...

AAKS to je že 10 let star disk.
Lahko ga mučiš še s WD Diag.
https://support.wdc.com/downloads.aspx?...


Hvala za predlog, ampak WD Black je malce preveč premium za ta moj PC.
Gre za 2008 PC, ki ga ohranjam pri življenje zaradi nostalgije :)

Baja ::

bo delal, ampak na sata2 hitrosti

kixs ::

donvito je izjavil:

Hemi426 je izjavil:

kixs je izjavil:

Ce imas vec diskov, jih enega po enega dajaj ven.

Poglej SMART podatke. Ni pa nujno, da se bo kaj pametnega videlo.


Evo mi javlja "Reallocated sectors count 195", threshold je pa 140. Tako, da se poslavlja, ja.

TheBlueOne je izjavil:

Software?


Najverjetneje ni, to se gre za nostalgičen retro 2008 PC, in je v MsConfigu omejeno vse kar je lahka, nalaga se pa tudi nič ne na njega.

Sem preveril svojega, a bo tudi treba menjat ali je še OK?


Disk je cisto v redu. Nic realociranih sektorjev nima - poglej desni stolpec, DATA, je 0.

Ce hoces res dobro preveriti disk, potegni dol zadnjo verzijo Victoria HDD 5.xx in skeniraj disk. Pokaze ti statistiko dostopnih casov do vseh sektorjev. Glede na odstopanja in pozicijo lahko vidis v kaksnem stanju je disk.

Han ::

Seagate ST1000DM010, ki je CMR, imajo pri nas najceneje Eigre.si, Nakupovanje.net in Shoppster.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Hemi426 ::

Han je izjavil:

Seagate ST1000DM010, ki je CMR, imajo pri nas najceneje Eigre.si, Nakupovanje.net in Shoppster.


V lokalnem okolju oseba od katere sem že kupil DDR2 za isti PC, prodaja rabljene WD za nizko ceno.
Ob nakupu in potencialno slabem testu nudi menjavo/vračilo denarja.

Kupim to ali novega?

kixs ::

Odvisno od cene. Naj ti da SMART podatke in diski, ki imajo zelo veliko ur, jih ne bi kupil. Veliko ur je recimo nad 15000 - seveda relativno glede na starost diska.

Ce kupis, pa preveri disk z Viktorijo.

vnetidebater ::

Hemi426 je izjavil:

Han je izjavil:

Seagate ST1000DM010, ki je CMR, imajo pri nas najceneje Eigre.si, Nakupovanje.net in Shoppster.


V lokalnem okolju oseba od katere sem že kupil DDR2 za isti PC, prodaja rabljene WD za nizko ceno.
Ob nakupu in potencialno slabem testu nudi menjavo/vračilo denarja.

Kupim to ali novega?


kupi nov disk. Pri diskih se nikdar ne tvega.



ps.: lahko tudi tvegaš in privarčuješ nekaj eurov ampak potem nas ne prosi za pomoč pri reševanju podatkov če ti crkne.

kixs je izjavil:

Odvisno od cene. Naj ti da SMART podatke in diski, ki imajo zelo veliko ur, jih ne bi kupil. Veliko ur je recimo nad 15000 - seveda relativno glede na starost diska.

Ce kupis, pa preveri disk z Viktorijo.


Preveč nepotrebnega dela. Kaj a misliš da se bo pingpongal s prodajalcem, ki mu bo dal seznam nekam diskov s smart podatki da bo potem kupec lahko izbiral najboljšo opcijo? :D


Kupi nov disk.
Če je WD Black predrag zate pa kupi navaden WD Blue in fertik.

lp

Zgodovina sprememb…

Hemi426 ::

Ob nakupu bi seveda stestiral, že tako uporabljam SeaGate pa Crystal disk.

Bi mu ga pa brez težav vrnil, sam mi je že pri nakupu RAMov dal ene par, pa mi na zaupanje rekel, da naj stestiram in vrnem kar ne dela.

WD black je pa predrag za ta PC in kar predstavlja.

Super, najlepša hvala vsem za ažurne inpute!

Hemi426 ::

Okej, update.
PC se fizično prižge, ampak ne pride niti do BIOSov.

Za vsaj slučaj sem HDD stestiral pri kolegu in normalno delo.
Je matična?
Edini simptom je bil, da je cca zadnjih 7 dni PC ob zagonu potreboval par minut, da je prišel do BIOS zaslona.
Na namizju ni delal nič bolj počasneje

Lučka na matični gori, pa ventilator na procesorju tudi dela, če to sploh kaj pove.

Hemi426 ::

Grafična tudi ni, ker ko priklopim VGA direkt na MB je ista pesem.

Sam LCD ekran pa tudi dela normalno z laptopom.

Gagatronix ::

Ce potrebuje dolgo casa, da pride do POST-a, najbrz kaj na power railu na plati odpoveduje. Verjetno kaksen kondenzator, sploh ce je stara plata.

Hemi426 ::

Gagatronix je izjavil:

Ce potrebuje dolgo casa, da pride do POST-a, najbrz kaj na power railu na plati odpoveduje. Verjetno kaksen kondenzator, sploh ce je stara plata.


Hja, sedaj sploh ne pride več. Črn zaslon in normalno zvok delovanja PCja.

Najboljše, da se obrnem na serviserja, ha?
Nimam niti druge plate, da bi testiru...

Gagatronix ::

Tega ti nihce ne bo popravljal. Sploh ce je stara roba.

vnetidebater ::

Hemi426 je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Ce potrebuje dolgo casa, da pride do POST-a, najbrz kaj na power railu na plati odpoveduje. Verjetno kaksen kondenzator, sploh ce je stara plata.


Hja, sedaj sploh ne pride več. Črn zaslon in normalno zvok delovanja PCja.

Najboljše, da se obrnem na serviserja, ha?
Nimam niti druge plate, da bi testiru...


Torej...imeli smo prav da bo nekaj hudo kmalu crknilo tako da bravo da si pravočasno nareidl kopijo vseh podatkov kljub temu da je disk še delujoč. Kljub temu da ti je crknilo nekaj drugega in ne disk je zelo fajn da si pripravil varnostno kopijo!!

Lahko ti crkuje power rail na matični kot je nekdo napisal možno je pa tudi da ti crkuje napajalnik...ali pa kaj tretjega.

Karkoli ti bomo sedaj rekli je zgolj ugibanje.

Gagatronix je izjavil:

Tega ti nihce ne bo popravljal. Sploh ce je stara roba.


Drži, če je računalnik star je smiselnost popravljanja vprašljiva.

Zgodovina sprememb…

Hemi426 ::

Ja, glede kopije podatkov ste mi pomagali, tega nisem imel kar namena naredit.
Sem si pa sam mislil "da se nekaj poslavlja", zato sem tudi odprl temo.

Imam človeka, ki je popoldanski serviser in ima polno delov (sem kupil DDR2 in starejšo grafično) in boma v ponedeljek menjala matično.

Vam javim kako bo :)!

Gagatronix ::

Kaj, ko bi denar raje investiral v nov racunalnik ? Stara roba je tocno to, stara.

vnetidebater ::

Hemi426 je izjavil:

Ja, glede kopije podatkov ste mi pomagali, tega nisem imel kar namena naredit.
Sem si pa sam mislil "da se nekaj poslavlja", zato sem tudi odprl temo.

Imam človeka, ki je popoldanski serviser in ima polno delov (sem kupil DDR2 in starejšo grafično) in boma v ponedeljek menjala matično.

Vam javim kako bo :)!


DDR2 imaš v sistemu?
Torej je tvoj računalnik nekje izpred leta 2010?


Ne popravljaj tega, razen če si res absolutno ne moreš privoščiti novega.

Karkoli boš vtaknil v ta računalnik bo velikanska potrata denarja (razen HDD, ki ga lahko uporabiš tudi v novem računalniku).


Si bom dovolil biti kar precej nesramen:
Se kar nekako umikam iz te debate saj ti ne mislim pomagat popravljat te antične škatle ker karkoli ti bomo pomagali narediti bo delalo slabo, ti pa si boš delal neke stroške ki nimajo prav nobenega smisla.

lp

Zgodovina sprememb…

Hemi426 ::

vnetidebater je izjavil:

Hemi426 je izjavil:

Ja, glede kopije podatkov ste mi pomagali, tega nisem imel kar namena naredit.
Sem si pa sam mislil "da se nekaj poslavlja", zato sem tudi odprl temo.

Imam človeka, ki je popoldanski serviser in ima polno delov (sem kupil DDR2 in starejšo grafično) in boma v ponedeljek menjala matično.

Vam javim kako bo :)!


DDR2 imaš v sistemu?
Torej je tvoj računalnik nekje izpred leta 2010?


Ne popravljaj tega, razen če si res absolutno ne moreš privoščiti novega.

Karkoli boš vtaknil v ta računalnik bo velikanska potrata denarja (razen HDD, ki ga lahko uporabiš tudi v novem računalniku).


Si bom dovolil biti kar precej nesramen:
Se kar nekako umikam iz te debate saj ti ne mislim pomagat popravljat te antične škatle ker karkoli ti bomo pomagali narediti bo delalo slabo, ti pa si boš delal neke stroške ki nimajo prav nobenega smisla.

lp


Sem že v OPju izpostavil, da gre za PC iz 2008, ki se ohranja pri življenju kot nostalgičen-retro PC.
Ni glaven računalnik.
Sem pa že ogromno težav rešil takole pteko forumov in tudi to bom nekak.
100 evrov na par let pa res ni hudo za košček preteklosti.

Gagatronix ::

Problem je v tem, ker:

a) ne bo ostalo samo pri 100 eur na leto, star hardver bo samo se drazji
b) ohranjanje stare gajbe pri zivljenju iz nostalgicnih razlogov je nesmisel, vecino retro spilov lahko spilas v emulatorjih
c) starejsa kot je roba, vec problemov bos imel

Hemi426 ::

Iz objektivnih razlogom imaš čisto prav.
Ampak, če ni vsi isto razmišljali, ne bi bilo oldtimerjev na cesti, itd...

Pa tudi, niso to take unikum komponente, v Slo po "garažah" so dokaj normalne cene.

Gre pa res za totalno nelogičen podvig.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hemi426 ()

Gagatronix ::

V SLO po "garazah" bos dobil skart robo, za katero nimas nobene garancije koliko casa ti bo se delala, elektrolitski kondiji imajo omejen rok trajanja. Potem bos pa skesiral 100 eur za nadomestno plato staro 15 let, pa ti bo crknila na enak nacin kot trenutna, pa si ga nafukal.

Ni vredno. Pa ne mi primerjat oldtimerjev in racunalnikov, prosim te.

Ne bi rekel, ce bi se slo za recimo PDP-11 ali kaj podobnega. Ne pa kista iz 2008 in temu govorit "retro".

marshall ::

bom kar tule, obstaja kakšno orodje za povrnitev podatkov, ki sem jih pomotoma izbrisal, kot drugo kaj bi lahko šlo narobe če se računalnik ne ugaša, ampak na gumb, Shut down vedno samo resetira...

Han ::

Recuva, narobe priklopljeni žici gumba za vklop na osnovno ploščo.

Han ::

Če si mislil Shut down gumb operacijskega sistema na ekranu, je verjetno nastavljen tako, da se računalnik znova zažene.

Baja ::

to se je meni dogajalo na starih c2d sistemih. ko si dal shtudown, se je restartal. verjetno kaki windows bug. se nisem ukvarjal prevec, ker so masine vecinoma letele 24/7

marshall ::

gumb v START je na Shut down, za kable še nisem preveril, Windowse sem na novo namestil pa se zadeva ni popravila. Sumim napajalnik, če bi bil tam kje vgrajen kašen soft clip stikalo. Zadevo imam drugače urejeno preko tipkovnice gumb, in do sedaj je delovalo več let. Tudi ko grem z mišo na START se zadeva samo resetira in noče ugasniti... Bi lahko bili tudi BIOS-i, kakšna Power nastavitev?? Še nekaj bi vprašal, imam W7, kako lahko posodobim te winse, kot opažam več ne deluje preko funkcije posodobi, sedaj imam SP1, ali obstaja tudi SP2??

Han ::

SP2 ne obstaja, posodobitve pa lahko dobiš le še proti plačilu ali 'na črno', če se znajdeš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

opozorilo za disk

Oddelek: Strojna oprema
251266 (650) A-242
»

Hp 6730s menjava diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
554985 (3810) tiltech
»

HDD garancija

Oddelek: Pomoč in nasveti
363820 (3235) Xserces
»

Trdi disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9612159 (10133) radmannsdorf
»

Caviar Black umira (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
757426 (5562) filip007

Več podobnih tem