» »

opozorilo za disk

opozorilo za disk

polozweii ::

Danes je PC že takoj na začetku zmrznil pa sem naložil program za pregled diska ki je javil opozorilo.
Kaj pomeni opozorilo v rumenem? Reallocated Sectors Count
Se disk poslavlja?

Baja ::

slabe sektoje je pridelo. lahko še dela 20min ali pa 20 let.

mahoni ::

Ce se nisi naredil backup podatkov, je to skrajni cas, ce ti seveda sploh se uspe.

B34ST ::

Reallocated sectors pomeni da so okvarjeni sektorji že premaknjeni na konec (verjetno zunanji obod diska) in nimaš več dostopa do njih, tako da ti ti ne bodo povzročali težav.
Edini problem je če bi se število povečevalo.
Najbolje sicer ni, ampak jaz imam enega takega Samsung 640GB že nekaj let, pa ne vidim da bi sploh kdaj lahko crknil. Ko enkrat preteče že tolk let, disk itak postane premajhen.
Drugače kar tako ti bad sektorji ne nastanejo. Jaz sem tega Samsunga dal bratu, ki je zelo grob pri vstavljanju diskov v postajo in iz nje.
Za kakšne precej pomembne podatke je sicer vseeno ali tak disk ali pa povsem nov, crkneta lahko oba jutri ali pa čez 10 let.

V vsakem primeru, če ne pride do res hude mehanske okvare kjer ti glava popraska plošče, bodo podatki ostali na ploščah. Tako da se jih tudi da obnovit, če crkne samo elektronika diska.
Če je disk ugasnjen, ne bi smelo prit do okvare, meni je 2,5" padel nekaj manj kot meter na tla in ni bilo nič. Pa v enega sem se malenkost zadel z roko v postajo ko sem premikal kable, pa tudi ni bilo nič.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

polozweii ::

Pozabil naložit še PrtScr.
 disk

disk

kixs ::

Naredi kopijo podatkov. Potem pa ga lahko uporabljas naprej... s tem, da imej v mislih, da lahko crkne kdajkoli - kar velja za vsak disk, tudi tisti, ki dela BP.

B34ST ::

250GB, kje si pa to staknil, če ni za kakšno Win98 mašino?
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

lolipop2 ::

A če daš tukaj v Crystaldisc opcijo "heal", a to popravi zadevo?

Han ::

B34ST je izjavil:

Reallocated sectors pomeni da so okvarjeni sektorji že premaknjeni na konec (verjetno zunanji obod diska) in nimaš več dostopa do njih, tako da ti ti ne bodo povzročali težav.
Niso premaknjeni, ker jih ni možno premikat, ampak označeni in izločeni iz uporabe. Če ima disk na rezervi večje ali enako število brezhibnih sektorjev, ostane kapaciteta nespremenjena, sicer se ustrezno zmanjša, do naslednje okvare...

Xserces ::

mahoni je izjavil:

Ce se nisi naredil backup podatkov, je to skrajni cas, ce ti seveda sploh se uspe.


LOL od kje ti pobiras take... Samo spremljaj to številko okvarjenih sektorjev. Če se viša bo počasi za v kanto če je skos isto je ok. Disk ima nekaj rezerve za kompenzirat te sektorje. Sam imam disk ki ima 35 relocated sectors že cca 8 let...
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

GupeM ::

Kakorkoli, tudi če je disk povsem nov in brez slabih sektorjev, je za backup vedno skrajni čas že v preteklosti. Če ima disk slabe sektorje, še toliko bolj.

acookook ::

Reallocated sectors count vrednost imam pri 133 (meja v CDI je 140). Glede podatkov mi je že jasno in so že zavarovani (no vsaj tisti pomembni), me pa zanima, kako bi disk lahko normalno uporabljal naprej (tudi z zmanjšano kapaciteto). Neke male datoteke ni problema downloadati, imam pa problem, ko hočem prenašati več večjih datotek ali pa kakšnem drugem delu. CHKDSK mi pa ja vi tole (zanimam me tale odebljena vrednost):
1465103359 KB total disk space.
759171256 KB in 137765 files.
75484 KB in 22312 indexes.
0 KB in bad sectors.
461687 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
705394932 KB available on disk.
.

Baja ::

pomeni da še ma disk nekaj rezervnih sektorjev na zalogi.

ampak če praviš da se disk ne obnaša normalno, bo verjetno v prihodnosti presegel to mejo.

teoretično. če ga še vseeno hočeš uporabljati, bo treba ugotoviti kateri sektorji so problematični (tako slabi, kot tisti ki zdaj povzročajo probleme) in narediti particijo izven teh vrednosti. če so raztreseni po disku lahko narediš več particij.

praktično. nabavi nov disk. boš prišparal na živcih in času. s tem pa se lahko še vedno igraš, če maš voljo.

acookook ::

Disk bi rad uporabljal res tak dolgo kot se ga pač da za nepomembne podatke, potem pa bom dalje razmišljal o kakšnem nasu/cloud storageu. Tiste res dragocene podatke sem že shranil na cloud/drug disk, bom pa ob priložnosti tudi te podatke malo prefiltriral in samo tiste res vredne ohranil.
.

hojnikb ::

teoretično. če ga še vseeno hočeš uporabljati, bo treba ugotoviti kateri sektorji so problematični (tako slabi, kot tisti ki zdaj povzročajo probleme) in narediti particijo izven teh vrednosti. če so raztreseni po disku lahko narediš več particij.

Slabe sektorje disk tako sam premapira. Pa tudi sicer ti ni treba delat particij, lahko filesystem sam markira slabe sektorje in piše mimo njih.

In any case, če maš seagate, lahko poskusiš restorat te sektorjes z FixAll funkcijo v seatools.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Alec999 ()

acookook ::

Nimam seagate, imam WD.
.

hojnikb ::

wd ima podoben tool, poskusi!
#brezpodpisa

acookook ::

.

hojnikb ::

to.
#brezpodpisa

acookook ::

sem sicer najprej
chkdsk D:/x /f /r
zagnal, tole pa je izpis:
1465103359 KB total disk space.
722776680 KB in 137768 files.
75488 KB in 22313 indexes.
24 KB in bad sectors.
420983 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
741830184 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.
366275839 total allocation units on disk.
185457546 allocation units available on disk.
Total duration: 2.45 hours (8853313 ms).
Bom probal kak velik fajl dol potegniti, pa potem javim.
.

Baja ::

hojnikb je izjavil:

teoretično. če ga še vseeno hočeš uporabljati, bo treba ugotoviti kateri sektorji so problematični (tako slabi, kot tisti ki zdaj povzročajo probleme) in narediti particijo izven teh vrednosti. če so raztreseni po disku lahko narediš več particij.

Slabe sektorje disk tako sam premapira. Pa tudi sicer ti ni treba delat particij, lahko filesystem sam markira slabe sektorje in piše mimo njih.

In any case, če maš seagate, lahko poskusiš restorat te sektorjes z FixAll funkcijo v seatools.


ja, to je tudi res. ideja je da se jih zogneš v velkem loku, tako da glava ne prkcka tam okoli.

hojnikb ::

če je takšen disk, da se slabi sektorji mnozijo, je ena in edina rešitev samo met v koš.
#brezpodpisa

Baja ::

ja, to sem že predlago, pa vidiš da še vedno trati naš in svoj čas :)

acookook ::

Baja je izjavil:

ja, to sem že predlago, pa vidiš da še vedno trati naš in svoj čas :)

/offtopic
Ne vem kaj potem sploh sodeluješ v temi, če meniš, da tratim tvoj čas - svojega si jaz lahko tratim, če želim..
/ontopic
sektorji se zaenkrat hvalabogu ne množijo, bom pa ob naslednji taki zadevi res raje premislil, če se mi da skoraj 2.5 ur čakati, mogoče bi ga tudi zdavnaj že disk vrgel v koš, če ne bi rabil ljudi, ki tudi uporabljajo ta disk, stalno opominjati, da se njihovi podatki lahko kaj kmalu poslovijo
.

Baja ::

:) tole s časom je blo mišljeno kot hec.

to glede opominjanja pa ne razumem čisto. nabaviš nov disk, skopiraš podatke, pa ga veselo vsi naprej uporabljajo. ali sem kakšen info zamudil?

A-242 ::

Okvarjeni sektorji so kar lepo ostali tam kjer so, diski imajo obicajno malo vec prostora kot ga ti eksterno lahko naslavljas in vse kar se je zgodilo je disk interno naslavljanje za dolocen sektor (ali vec njih), za katerega(e) je ugotovil, da nekaj "ne stima", premapiral v ta prostor. Ta mehanizem v osnovi izvira iz proizvajalcevega sparanja in slabe kontrole kvalitete (kot pri sd karticah (in ostalem karticnem srotu), kjer ima zadeva svoj kontroler ki sproti premapira prostor pri okvarjenih delih rezine, pa ne kot "fail safe" ampak kot normalen del procesa izdelave - predrago jim je, da bi rezino testirali za defekte pred proizvodnjo - tisti ki pomembne podatke shranjuje na razne usb kljucke in sd kartice ipd je nor).

Ergo, relociranje sektorjev je lahko popolnoma nic posebnega in pac del izlocanja zanic izdelanih predelov diska, ce pa se zacne njihova stevilka povecevati je lahko kaj hudo narobe z diskom in ga bos moral cimprej backupirati drugam.

Dobi si s.m.a.r.t monitor (smartd za linux, bsd, na windowsih nimam pojma kaj je danes "in") in vsak dan preveri ali se je stevilo relociranih sektorjev povecalo. Ce se je, se nehaj zanasati na ta disk ker bo verjetno crknil, za podatke pa seveda ni problem ker imas tako ali tako narejene backupe, mar ne? >:D

Pomaga, pa ce ne kupujes WD in Seagate consumer market diskov (ali na splosno - consumer market diskov, ker so sranje).
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HDD garancija

Oddelek: Pomoč in nasveti
363847 (3262) Xserces
»

Kam z HDD ki ima slabe sektorje?

Oddelek: Strojna oprema
192269 (1368) hojnikb
»

Računalnik deluje počasi, miška deluje slabo

Oddelek: Pomoč in nasveti
352441 (1665) Duhec
»

Opozorilo Diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
91108 (950) Duhec
»

Problem z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
404723 (3583) jonystar

Več podobnih tem