» »

Se je kdo "upokojil" predčasno?

Se je kdo "upokojil" predčasno?

«
1
2

enemon ::

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.

bambam20 ::

Odvisno, koliko je "skromno". Če ti ostane čistih 1000-1200€, potem lahko mirno greš v pokoj.

Kot drugo. Zakaj ne menjaš službe, če te vse skupaj tako moti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

feryz ::

Jaz živim tako. Žal moja okolica, odvisna od mene, ne, zato sem prisiljen delati dalje.

Te pa razumem. Tudi sam bi spregel in se umaknil na vas. Ampak trenutno še ni variante.

Btw mojemu tastaremu kompletna penzija ostane, nemajhna. Z lahkoto se prebijeta z materino, ki je nekje okrog polne minimalne. Stroški na vasi so dobesedno smešni, hrana pa doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

IL_DIAVOLO ::

In kaj bi delal naslednjih 40 let? Gledal v zrak?

Poznam enega ki dela 2 službi. Sem mu rekel, da preveč dela. Pa mi rece, kaj pa naj doma, grem raje med ljudi in dajem vsak mesec na stran 1k.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

enemon ::

feryz je izjavil:

Jaz živim tako. Žal moja okolica, odvisna od mene, ne, zato sem prisiljen delati dalje.

Te pa razumem. Tudi sam bi spregel in se umaknil na vas. Ampak trenutno še ni variante.

Btw mojemu tastaremu kompletna penzija ostane, nemajhna. Z lahkoto se prebijeta z materino, ki je nekje okrog polne minimalne. Stroški na vasi so dobesedno smešni, hrana pa doma.


Hišo na vasi, kamor se bom umaknil, že imam. Na samem, svojo vodo, nekaj sadnega drevja in malo večji vrt. Zdaj moram samo še sprejeti odločitev.

IL_DIAVOLO je izjavil:

In kaj bi delal naslednjih 40 let? Gledal v zrak?



Ne, saj sem napisal, da bi se mi čez čas mogoče utrnila kakšna ideja ali pa bi nekaj delal od doma. Pa tukaj okoli je ogromno organizacij, ki rabijo prostovoljce. Drugače pa malo prčkanja po vrtu, branje knjig, kolesarjenje, poleti kopanje na bližnjem jezeru, druženje s sovaščani...

Hišo sem kupil sicer na vasi, ampak na taki lokaciji, da je vse dostopno peš, trgovina, pošta, banka, zdravnik, zobozdravnik, železniška s hitrim vlakom do Ljubljane...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

dild0idis ::

Koliko si star?

30, 40?

Torej, recimo, da boš živel 100 let, hočeš imeti 1500 EUR na mesec, torej rabiš:

(100 - 30) * 12 * 1500 = 1.260.000 eur

(100 - 40) * 12 * 1500 = 1.080.000 eur

Da boš lahko mirno preživel vsa leta.

ps: Zavedaj pa se, da danes 1.500 eur in čez 50 let 1.500 eur ne bo kupilo iste količine dobrin!
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

enemon ::

dild0idis je izjavil:

Koliko si star?

30, 40?

Torej, recimo, da boš živel 100 let, hočeš imeti 1500 EUR na mesec, torej rabiš:

(100 - 30) * 12 * 1500 = 1.260.000 eur

(100 - 40) * 12 * 1500 = 1.080.000 eur

Da boš lahko mirno preživel vsa leta.

ps: Zavedaj pa se, da danes 1.500 eur in čez 50 let 1.500 eur ne bo kupilo iste količine dobrin!


Po modelu lahko prvo leto vzamem 4%, nato pa vsako naslednje leto povečam za inflacijo in bi z zelo visoko verjetnostjo to moralo zadoščati za vsaj 30 let. To se imenuje trinity study, narejena na preteklih podatkih. Prihodnosti se pa ne da napovedati, nekaj tveganja vedno je. Poleg tega je pri nas vsakih pet let hodlanja davek nižji, po 20 letih ga več ni. Imam pa v kratkem tudi izpolnjeno minimalno dobo za državno pokojnino, tako da nekaj pride po 65. letu še iz tam, če bo po sreči.

hyuga ::

Tu sploh ni debate. Tvoje življenje je vredno več kot stres, in tudi če boš živel bolj skromno bo to odtehtalo vse drugo.
tudi nadure lahko postanejo posledica mobinga! ne daj se in se upokoji čimhitreje se da.
stopi ven iz "kocke" . Preveč dodatnega stresa ti bo kazilo zdravje in takrat ti malce višja pokojnina ne bo pomagala. Enako sem svetoval tudi moji mami.
Eno je če si s svojo sluzbo zadovoljen, drugo pa če delaš nekaj samo zato ker moraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

janezvalva ::

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.

če imaš kaj prihranjenega, lahko pustiš službo pa poskusiš prodajat zelenjavo. če ti ne gre, poiščeš počasi drugo službo.
poznam precej tkioh, katerine delajo nič, pa vlečejo socialno.
poznam eno, katera ima invalidsko penzijo pri starosti 40 let. malo težko pride čez mesec.
sam ne vem pa kako se jim bo izšlo na stara leta. je pa res, da nihče ne ve kako bo na stara leta. eni se imajo fajn, pa nič dnarja, drugi obratno.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Gagatronix ::

Za drzavno pokojnino moras biti star vsaj 65 let in vsaj 30 let imeti prijavljeno stalno prebivalisce v Sloveniji, znasa pa tretjino najnizje pokojninske osnove torej ce bodo to tvoji edini dohodki bos se trdo gagal.

enemon ::

Gagatronix je izjavil:

Za drzavno pokojnino moras biti star vsaj 65 let in vsaj 30 let imeti prijavljeno stalno prebivalisce v Sloveniji, znasa pa tretjino najnizje pokojninske osnove torej ce bodo to tvoji edini dohodki bos se trdo gagal.


15 let pokojninske dobe rabiš za pokojnino po 65. letu, odmerni odstotek je cca. 30% od tvoje plače, kar pri meni ni tako nizko. Bo pa državna penzija samo dopolnilo, saj se v večini primerov portfelj v 30 letih poveča, ker trgi rastejo v povprečju več kot realnih (ne nominalnih) 4% letno. Poleg tega po 20 letih ni več davka na dobiček, kar pomeni, da bo takrat pasivni dohodek višji za nekje 30% kot na začetku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

IL_DIAVOLO ::

Veliko ce-jev in predvidevanja. Good luck tho
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

kuall ::

Odvisno, kako rad delaš in kako rad imaš denar. Delo je stres v vsakem primeru, ker pod stresom bolje delamo. Jaz tega ne bi naredil, ker rad delam in ker imam rad denar. Če bi delal v kaki proizvodnji, kjer je delo zanič denar pa še slabši pa bi pustil službo.
Če delaš nadure zastonj potem seveda ni vprašanj, pusti službo.

IL_DIAVOLO ::

Ce nadure niso placane, ne pomeni da jih ne moreš izkoristiti za ure v dobro. Ce pa jih ne, si pa butelj.

Ure v dobro seveda niso obvezne, si tam ali pac nisi.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

enemon ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Veliko ce-jev in predvidevanja. Good luck tho


Prihodnost je vedno nepredvidljiva, zato moraš biti fleksibilen. Lahko pa celo življenje delaš, da bo penzija, ko boš 65 let, potem pa par dni pred penzijo umreš. Poznam kar nekaj takih primerov.

Bolje poskusiti in pa da ti spodleti kot pa ne in potem obžalovati.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce nadure niso placane, ne pomeni da jih ne moreš izkoristiti za ure v dobro. Ce pa jih ne, si pa butelj.

Ure v dobro seveda niso obvezne, si tam ali pac nisi.


Koriščenje je dovoljeno samo v omejenem obsegu, ob koncu meseca se brišejo.

kuall je izjavil:

Odvisno, kako rad delaš in kako rad imaš denar. Delo je stres v vsakem primeru, ker pod stresom bolje delamo. Jaz tega ne bi naredil, ker rad delam in ker imam rad denar. Če bi delal v kaki proizvodnji, kjer je delo zanič denar pa še slabši pa bi pustil službo.
Če delaš nadure zastonj potem seveda ni vprašanj, pusti službo.


Denar mi ne pomeni dosti, tudi status ne. Pač samo sredstvo za preživetje, ne rabim ga veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

pegasus ::

Jype sporoča svoje parametre, pri katerih se je upokojil pri 35 letih: "400k ojro, 150k chf, 220k usd v raznih skladih/zavarovalnih policah, 100k ojro casha"

user4683 ::

Jaz imam v planu v kratkem, nekaj malega cez 35. Cilj je imeti toliko, da tudi ce globalno trg pade za 30% mi 4% od preostanka predstavlja dovolj za ohraniti trenutni (ne pretirano skromen niti razsipen) zivljenjski stil.

N4g4c3N ::

Veliko informacij na temo zgodnje upokojitve boš našel pod iskanjem "FIRE movement". FIRE je kratica za Financial Independence, Retire Early. Žal ne boš našel veliko prav sprecifično za Slovenijo, mogoče tale Reddit skupina, samo to je bolj bogo.

Jaz bi na tvojem mestu pustil službo, ampak ne z mindsetom, da greš že v pokoj, ampak z mindsetom, da si vzameš nekaj mesecev (ali let) "pavze". V tem času se bo hitro pokazalo ali so tvoje investicije res vzdržne na dolgi rok, ali pa prehitro kopnijo. Čisto možno, da boš po daljši pavzi spet dobil motivacijo in si poiskal novo službo ne glede na finance. V vsakem primeru z delodajalcem, ki me sili v nadure, ki jih ni mogoče izplačati/koristiti ne bi izgubljal preveč dragocenih sekund svojega življenja. Sploh, če imaš res neko spodobno finančno zaledje.

rav198 ::

Če dobiš odpoved (namesto, da daš odpoved), tudi dobiš nekaj denarja. Npr. nadomestilo za 1 leto (tudi več, če je delovna doba dolga - so razredi), odpravnina (odvisno kako si s podjetjem...). Razlika je kakšno odpoved. Mogoče bo povedal kdo, ki se je s tem ukvarjal. Seveda razumem, da ko je poln kufer bi nekdo najraje (in čimprej) dal odpoved.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rav198 ()

IL_DIAVOLO ::

Ce dobis 1 mesec, si verjetno dobrih živcev. Kaj mislis da ti kar dajo 1 leto nadomestila in pustijo cloveka da si v miru spočije? :D
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Gagatronix ::

Nadomestilo place v primeru odpovedi iz poslovnih razlogov se racuna glede na trajanje pogodbe o zaposlitvi. Ce si bil zaposlen 30 let lahko tudi celo leto dobis.

enemon ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce dobis 1 mesec, si verjetno dobrih živcev. Kaj mislis da ti kar dajo 1 leto nadomestila in pustijo cloveka da si v miru spočije? :D


Jaz sem dobil ob odhodu poleg redne odpravnine še za cca. 3 mesece plač in bonus za tisto leto. Če ne bi imel že druge službe, bi šel pa lahko še na zavod za pol leta.

rav198 ::

Za denarno nadomestilo moraš biti brezposeln in hkrati izgubiti službo + biti moraš vpisan na zavodu, kar pomeni aktivno iskanje zaposlitve, kar v praksi pomeni par poslanih prošenj na mesec, kakšen telefonski pogovor in eventuelno obisk podjetja v primeru vabila. Karkoli več je še bolje.

Razredi:
https://www.ess.gov.si/iskalci_zaposlit...

Glej 'Čas prejemanja nadomestila'.

Morebiti pozitivna stvar je, da imaš plačano iskanje službe - torej priložnost tudi dobiti kaj ustreznega. Lahko, da ne bo tako enostavno kar prenehati z delom, ter se mogoče želi samo manj dela.

Horas ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

In kaj bi delal naslednjih 40 let? Gledal v zrak?

Poznam enega ki dela 2 službi. Sem mu rekel, da preveč dela. Pa mi rece, kaj pa naj doma, grem raje med ljudi in dajem vsak mesec na stran 1k.


uživaš v hobijih!!! jao ljudje blesavi. taki ko ne vejo kaj bi so najbol bogi. inzato potem delajo delajo, dnarja majo, niso pa srečni. tolk stvari ko je za počet...
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

fiction ::

Se strinjam z N4g4c3N. Jaz bi si na tvojem mestu vzel recimo 1 leto odmora.
Zgleda, da tam kjer delaš ni ravno idealno, tako da je verjetno kasneje smiselno it drugam. V kolikor bi bil samo začasno pod stresom, bi se bilo mogoče smiselno pomeniti glede "sabbatical year" (včasih, kolikor slišim večinoma v IT-ju, ti delodajalec omogoči leto off s tem, da te služba počaka, jasno pa v tem času nisi plačan).

Zanimivo, da folk večinoma meni, da je za predčasno upokojitev treba met 1M+. V bistvu bi po 4% pravilu lahko z investiranimi 300k EUR čisto lepo živel (mesečno bi dobival 1000 EUR). Predpostavka je, da si 20 let investiran in je 0 % davka. Seveda obstaja določeno tveganje da pride do večjega crasha na delniškem trgu, večja inflacija itd., tako da ko (če) to kdaj dosežem ne bi takoj dal odpovedi v službi, ampak drugače pa mislim da je FIRE worthwhile goal. V vsakem primeru tudi ni dobro preveč računati na državno pokojnino.

Glede vprašanja kaj boš pa potem počel. Tisto kar te veseli. Če si finančno neodvisen to še ne pomeni, da ne moreš še najprej hoditi v isto službo kot prej.

GR2 ::

Moj fotr se je 2014, se pravi pri 53 letih. Seveda ne kupuje lukuznih dobrin kot jaz kot so SSD-ji za 800EUR itd., v bistvu pobere vse od mene in od brata kar ne rabiva več. Hrana je pa tudi tako osnovna kolikor je lahko.
Kaj jaz vem koliko ima, nekaj 10k ima na računu, 100k pa pomoje tudi ne, nekaj v zlatu. Z učiteljsko plačo 1500EUR se očitno da upokojit po 18 letih dela. Saj če je dajal jurja na stran je to 200kEUR. Je pa treba vedt da je zelo šparoven tip, meni to ne bi uspelo nikoli.

Bom sicer sedaj po 10 letih dela nekaj probal dajat na stran 800 od 1300EUR, bomo videli kako se bo obneslo. Za avto sem po 13 letih že ugotovil, da se ne splača vlagat niti centa več kot je nujno potrebno. Vbistvu sem to že po treh, ampak sem se potem vseeno pred 6 leti še enkrat spustil v 2 "športna avta". Ampak jaz sem zapravljiv kolikor si sploh lahko zapravljiv. Se spomnim v otroštvu, ko sem prišparal nekaj kovancev, to sem šel takoj v trafiko po kakšno igračo. Res pa da sedaj znam zapravljat samo s karticami, imam tako debetno kot kreditno, že če bi vsak mesec dvigal po 800EUR, bi bila rešitev, ampak tudi banke imajo rešitve za take tipe kot sem jaz.

Sem ravno danes računal, vse skupaj sem zaslužil 140kEUR, zapravil pa očitno tudi toliko, ker sem na računu ravno enih 10 EUR v plusu. Kar sem uspel seštet, sem prišel do 120kEUR stroškov, ampak ja, zna bit ravno 140k. Polovico bi lahko prišparal z lahkoto, ampak zdaj je kar je, za nazaj se ne da popravljat.

Tisti, ki se sprašujete kaj boš delal, pa ne vem kaj ste delali lansko leto, jaz sem imel čakanja na delo za 2 meseca. To je itak verjetno mišljeno za ko zmanjka elektrike, ker če je pa komu dandanes dolgčas pa ne vem kako bi preživel 100 ali več let nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

hbgqzR ::

Luštna ideja za predčasno upokojene, branje knjig zna biti zoprno...
Priložnosti pa kakor kje, v domači vasi morda niti ne toliko.
Povezava.

ubermensch ::

enemon je izjavil:

feryz je izjavil:

Jaz živim tako. Žal moja okolica, odvisna od mene, ne, zato sem prisiljen delati dalje.

Te pa razumem. Tudi sam bi spregel in se umaknil na vas. Ampak trenutno še ni variante.

Btw mojemu tastaremu kompletna penzija ostane, nemajhna. Z lahkoto se prebijeta z materino, ki je nekje okrog polne minimalne. Stroški na vasi so dobesedno smešni, hrana pa doma.


Hišo na vasi, kamor se bom umaknil, že imam. Na samem, svojo vodo, nekaj sadnega drevja in malo večji vrt. Zdaj moram samo še sprejeti odločitev.

IL_DIAVOLO je izjavil:

In kaj bi delal naslednjih 40 let? Gledal v zrak?



Ne, saj sem napisal, da bi se mi čez čas mogoče utrnila kakšna ideja ali pa bi nekaj delal od doma. Pa tukaj okoli je ogromno organizacij, ki rabijo prostovoljce. Drugače pa malo prčkanja po vrtu, branje knjig, kolesarjenje, poleti kopanje na bližnjem jezeru, druženje s sovaščani...

Hišo sem kupil sicer na vasi, ampak na taki lokaciji, da je vse dostopno peš, trgovina, pošta, banka, zdravnik, zobozdravnik, železniška s hitrim vlakom do Ljubljane...


Katera je ta lokacija, ker ravno iščem nekaj takega zase. Če nočeš objavit javno, bi te lepo prosil, da mi napišeš na privat. Hvala in srečno pri dosegu tvojih ciljev!

sbawe64 ::

Borovnica ?
2020 is new 1984
Corona World order

donvito ::

ubermensch je izjavil:

enemon je izjavil:

feryz je izjavil:

Jaz živim tako. Žal moja okolica, odvisna od mene, ne, zato sem prisiljen delati dalje.

Te pa razumem. Tudi sam bi spregel in se umaknil na vas. Ampak trenutno še ni variante.

Btw mojemu tastaremu kompletna penzija ostane, nemajhna. Z lahkoto se prebijeta z materino, ki je nekje okrog polne minimalne. Stroški na vasi so dobesedno smešni, hrana pa doma.


Hišo na vasi, kamor se bom umaknil, že imam. Na samem, svojo vodo, nekaj sadnega drevja in malo večji vrt. Zdaj moram samo še sprejeti odločitev.

IL_DIAVOLO je izjavil:

In kaj bi delal naslednjih 40 let? Gledal v zrak?



Ne, saj sem napisal, da bi se mi čez čas mogoče utrnila kakšna ideja ali pa bi nekaj delal od doma. Pa tukaj okoli je ogromno organizacij, ki rabijo prostovoljce. Drugače pa malo prčkanja po vrtu, branje knjig, kolesarjenje, poleti kopanje na bližnjem jezeru, druženje s sovaščani...

Hišo sem kupil sicer na vasi, ampak na taki lokaciji, da je vse dostopno peš, trgovina, pošta, banka, zdravnik, zobozdravnik, železniška s hitrim vlakom do Ljubljane...


Katera je ta lokacija, ker ravno iščem nekaj takega zase. Če nočeš objavit javno, bi te lepo prosil, da mi napišeš na privat. Hvala in srečno pri dosegu tvojih ciljev!

Preddvor?

bbbbbb2015 ::

fiction je izjavil:

ečinoma meni, da je za predčasno upokojitev treba met 1M+. V bistvu bi po 4% pravilu lahko z investiranimi 300k EUR čisto lepo živel (mesečno bi dobival 1000 EUR). Predpostavka je, da si 20 let investiran in je 0 % davka. Seveda obstaja določeno tveganje da pride do večjega crasha na delniškem trgu, večja inflacija itd., tako da ko (če) to kdaj dosežem ne bi takoj dal odpovedi v službi, ampak drugače pa mislim da je FIRE worthwhile goal. V vsakem primeru tudi ni dobro preveč računati na državno pokojnino.

Glede vprašanja kaj boš pa potem počel. Tisto kar te veseli. Če si finančno neodvisen to še ne pomeni, da ne moreš še najprej hoditi v isto službo kot prej.


Meni se zdi zanimivo, kako vsi sanjarite, kako ne bi bilo potrebno nič delati, da ste finančno "neodvisni".

OMG

Za začetek je potrebno imeti 200 - 300k ali večkratnik te vsote. Razen zlata, ki je dejansko hranilnik vrednosti, je potrebno za vse *skrbeti*.

Za nepremičnino, za investicije, spremljati donose ipd. Osebno mislim, da so časi "državne" pokojnine mimo, država pač ne bo dala dostojne penzije, saj slabo gospodari. Lahko po ne vem koliko letih dela greste v penzijo, mlajša generacija (vaše hčere in sinovi) pa skrbi (naprej) za investicijo. Ideja, da nakupčkate, potem pa vam vsak mesec pada renta - je boljkone - utopična.

zztop ::

Začetek:
-------
1) Če nočeš delat in/ali zapravljat, uporabi socialno podporo.
2) Če hočeš delat in/ali zapravljat, delaj in zapravljaj.
-------
3) Če hočeš delat in nočeš zapravljat, izberi eno in se vrni na začetek.
4) Če hočeš zapravljat in nočeš delat, izberi eno in se vrni na začetek.

Družba ti bo hvaležna.
Izberi raje izgubo kot umazan dobiček:
zakaj prva boli enkrat, druga zmeraj.
~Hilon

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zztop ()

Gagatronix ::

Vidim, da nekateri se vedno sanjate o tem, da se da od socialne podpore zivet. Samska oseba brez drugega vira dohodkov dobi okrog 400 eur. Od tega lahko placas racune in vrzes najcenejsi futr na mizo. To je eksistenca, ne pa zivljenje.

Ben Dover ::

Želje porajajo trpljenje, vprašaj Nodija..

zobnik ::

Tud 400 evrov je lahko dovolj za nekoga, saj imajo nekateri upokojenci tolk pokojnine, eni 500, 530 je bila polna še lani a so jo zvišal na 600+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

zmist ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Osebno mislim, da so časi "državne" pokojnine mimo, država pač ne bo dala dostojne penzije, saj slabo gospodari.


Razni false propheti, kot si ti bojo dali pa se manj (razen seveda, ce bojo lahko sami zasluzili, potem bojo pridno dali vse kar hoces, kovali ponzijeve sheme, blockchaine itd.). Trenutno bolj varnega mesta za naloziti svoj denar z garantiranim donosom, kot je drzavna penzija, ne obstaja. Vse je mnogo bolj riskantno.

kuall ::

Gagatronix je izjavil:

Vidim, da nekateri se vedno sanjate o tem, da se da od socialne podpore zivet. Samska oseba brez drugega vira dohodkov dobi okrog 400 eur. Od tega lahko placas racune in vrzes najcenejsi futr na mizo. To je eksistenca, ne pa zivljenje.

300€ socialne plus 500€ dela na črno, hrano si vso pridelaš sam. tako se živi precej dobro, brez stresa. seveda pa si stalno na nuli na bančnem računu, kakšno kripo še lahko kupiš za vozit to je pa tudi vse.

Gagatronix ::

Nekateri res zivite v la la landu v katerem vsi prejemniki socialne podpore se na crno delajo za 80 ur na teden, ja.

kuall ::

500€ zaslužiš v 20-30 urah, če nisi nesposoben, torej 1 teden na mesec delaš, ostale pa počivaš. res bi se fajn živelo ej. prav mika me:).

fiction ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Meni se zdi zanimivo, kako vsi sanjarite, kako ne bi bilo potrebno nič delati, da ste finančno "neodvisni".

OMG

Za začetek je potrebno imeti 200 - 300k ali večkratnik te vsote. Razen zlata, ki je dejansko hranilnik vrednosti, je potrebno za vse *skrbeti*.

Za nepremičnino, za investicije, spremljati donose ipd. Osebno mislim, da so časi "državne" pokojnine mimo, država pač ne bo dala dostojne penzije, saj slabo gospodari. Lahko po ne vem koliko letih dela greste v penzijo, mlajša generacija (vaše hčere in sinovi) pa skrbi (naprej) za investicijo. Ideja, da nakupčkate, potem pa vam vsak mesec pada renta - je boljkone - utopična.

Lahko rečeš, da je cilj utopičen, definitivno pa ne moreš reči, da zgolj sanjarim. Kajti vsak mesec konkreten delež plače namenim za varčevanje za pokojnino. Torej tudi to, da bi bil z nič dela rad finančno neodvisen, ne drži ravno. Gre pač samo zato, da namesto brezglave potrošnje danes, raje namenim delež za jutri in upam, da mi bo le-tega obrestno-obrestni račun še dodatno oplemenitil.

Ok, glede tega, da je treba varčevati za stare čase, ker "državna pokojnina" verjetno ne bo dovolj, se strinjava. Država verjetno res ni najboljši upravitelj, samo po drugi strani gre tudi za demografske trende (vedno več starega prebivalstva). Ne razumem pa zakaj je potem tak tabu iti predčasno v "pokoj", če ti uspe prej doseči zastavljene finančne okvirje. Oz. si postaviš kot cilj, da bi te prej dosegel.

Kako točno moram "skrbeti" za globalno razpršen indeksni sklad (npr. IWDA)? Ne rečem, da ni nič dela, ampak za to, da rebalansirajo vse skupaj mi vzamejo 0.20% management fee-ja letno. Pa da ne bo pomote, preden greš v penzijo je dobro en del premoženja premakniti iz delnic v manj volatilne naložbe.

Kayzon ::

Zakaj se ne odide v tujino po boljso placo,lazje prisparas za predcasno upokojitev?

fiction ::

zmist je izjavil:

Razni false propheti, kot si ti bojo dali pa se manj (razen seveda, ce bojo lahko sami zasluzili, potem bojo pridno dali vse kar hoces, kovali ponzijeve sheme, blockchaine itd.). Trenutno bolj varnega mesta za naloziti svoj denar z garantiranim donosom, kot je drzavna penzija, ne obstaja. Vse je mnogo bolj riskantno.

Trenutni pokojninski sistem je definicija ponzijeve sheme. Novi ljudje (trenutni delavci) plačujejo za tiste bolj na vrhu (ki so že v penziji). Ko bo enkrat več upokojencev kot zaposlenih, se bo sistem ustavil. Sicer pa tudi pokojninski skladi nalagajo premoženje v delnice. Tako da ne bi rekel, da je ravno risk-free. Oz. v primeru hujših izgub, bi verjetno enostavno država zvišala dajatve in davke, tako da bi vsi davkoplačevalci "sanirali" težave.

Ben Dover ::

Kayzon je izjavil:

Zakaj se ne odide v tujino po boljso placo,lazje prisparas za predcasno upokojitev?


Ker Nemci nočejo govort angleško, evo zato, razmišljam o Novi Zelandiji.. Ne mislim se učit tako grdega jezika, fuj, schmetterling pa to, kako lahko daš tako lepi žuželki yako grozno ime? Ne hvala.

Zgodovina sprememb…

zmist ::

fiction je izjavil:

Oz. v primeru hujših izgub, bi verjetno enostavno država zvišala dajatve in davke, tako da bi vsi davkoplačevalci "sanirali" težave.


Exactly saj razumes. Gre za zavarovan denar. Ne glede kaj se bo zgodilo, razen, ce pademo v anarhijo (kjer bo to se najmanjsi problem), penzija bo tukaj. Seveda je fino, da imas se kaj "na strani" privarcevanega, samo tako dobro zavarovanega denarja ne bos dobil z nobeno nalozbo. Mularija je danes bolana na """nalaganje""" ker je to seveda hype ampak tako kot v kriptovalutnem svetu nikoli ne slisis koliko denarja so ljudje "popusili", tudi tukaj slisis samo zgodbe o uspehu (hitro se pritozi, saj ti ravnokar zbijam vrednost kupljenih kriptovalut ;) )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

fiction ::

Kayzon je izjavil:

Zakaj se ne odide v tujino po boljso placo,lazje prisparas za predcasno upokojitev?
Denar tudi ni vse. Sej tudi ne zagovarjam nekega asketskega življenja samo zato da bi hitreje prišel do predčasne upokojitve. Gre enostavno za to, da poskušam tisto kar dobim v trenutnih razmerah čim bolje razdeliti med tem kar potrebujem "danes" in "jutri". Sicer pa lahko tudi iz Slovenije remote delaš za podjetje iz tujine.

mr_chai ::

Sliši se, da bi se že zdavnaj moral odločiti za potezo o kateri razmišljaš. JUST FUCKING DO IT!

Lej, na vasi boš nekaj malega zelenjave lahko tudi pridelal in prodal. S tem si lahko pokriješ hrano, ki jo boš kupoval v trgovini. Za sproti bo.

Mato989 ::

Jaz v OPjevem razmišljanju vidim predvsem težavo če se z njegovimi naložbami kaj zgodi... kaj pol?

Super je, če maš pasivnih prihodkov recimo 500€+ mesečno, ampak potreboval bi like 2.000€ na mesec pasivnih po davkih da bi rekel in upal se it "penzijon" torej tam slabih 25k letno... da bi lahko kak mali del tega še dodal k investicijam.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Tudi za penzijo si ne bi upal trditi, da bo naslednjih 40+ let še takšna, kot je sedaj. Trend (nižanja) je precej očiten, vprašanje kaj bo.

Glede investicij pa... jih seveda ne smeš imeti vseh v eni košari in jih moraš ustrezno zbalansirati. Nekaj v globalnih skladih, nekaj v kakšni nepremičnini za dolgoročno oddajanje ipd. Nekaj malega dela sigurno je, ampak veliko lažje mi je iti nekajkrat letno do najemnika, porabiti pol ure letno za oddajo napovedi od odsvojitve vrednostnih papirjev ipd, kot pa vsak dan 8h preživet v pisarni :)

Mato989 ::

Seveda, se popolnoma strinjam, ampak težava ki jo jaz vidim je to, da ko greš po pravilu razpršitve investicij običajno to pomeni nižje donose, in potreba po več kapitala kar zamakne "penzijo"

In na koncu pridem do neke računice, da bi za "upokojitev" ko bi mi bilo vseeno za delovno dobo, moral zbrat nekje 300-400k evrov... da bi torej razpršil recimo

200k v 2 stanovanji za oddajo 120k v delnice za letno vsaj 5k dividend in 80k v malo bolj rizične kripto DEFI naložbe z vsaj yieldov 7-10% (tole bi ob spreminjanju premikal) in še potem bi ob polni zasedenosti najemnikov dobival kaj?

V nekem optimalnem scenariju:

2x najemnina cca 500EUR po davkih
cca 5k po davkih od dividend
cca. 7k z utajo davkov od yielda

Pa še tu je pogoj, da sta nepremičnini polno zasedeni, in da crypto DEFI zdrži na teh yieldih, pa seveda da delnice ne padejo in padejo dividende

Čim se ena izmed zadev poruši si med "reveži" ki sicer ne rabijo delat ampak ja.


Drugo je, če bi danes dobil na TRR 500k ampak zaslužit 500k ob delu v desetletju je pa večini nedosegljivo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

user4683 ::

Hja, do financna neodvisnost na zalost ne more priti brez konkretnih cifer. Drugace bi bili vsi doma :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Beg od ponorelega tempa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
738158 (4786) Mike_Rotch
»

Stanovanje za oddajanje - dobra naložba ali ne?

Oddelek: Loža
308179 (2765) MisterR
»

Upokojitev pri 40-ih (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8312443 (8342) jakan123
»

Premalo let delovne dobe - kaj se zgodi?

Oddelek: Problemi človeštva
4919397 (18204) amigo_no1

Več podobnih tem