» »

Se je kdo "upokojil" predčasno?

Se je kdo "upokojil" predčasno?

1
2
»

martincek1 ::

Moj plan je do 32. leta vložiti €100k v ETF in nato mesečno še dodatno 750/mesec. Po trenutnih izračunih to pomeni, da bi pri štiridesetih lahko skromno živel samo od tega, če ven jemljem 4% letno (kar ni moj plan). Poleg tega nekako planiram, da do 33. leta prihranim za polog in grem v nakup nepremičnine, da ne izgubljam denarja z najemnino. Vlagam okrog 2-2.5k/mesec, verjetno bom to zmanjšal in šel na kakšno potovanje in si kupil kakšno reč sem pa tja.

To seveda ne pomeni, da se imam namen zgodaj upokojiti, cilj pa je, da od 40. leta naprej delam samo na projektih, ki me zanimajo in delam toliko, kot si sam želim. Do zdaj sem delal tam 10-16 ur/dan in si ustvarjal kariero, ideja je, da od zdaj naprej delam 6-7ur/dan, vsakih par let kakšno uro manj. Trenutni delavnik je sicer terjal precej davkov in upam, da me ne pobere prehitro.

zobnik ::

Problem je ker se to razpase in bo država že nekaj pogruntala, da bodo višji davki. Tako varčuješ za otroka, pa na koncu upoštevajo pri izračunu za otoški in višji strošek vrtca in podobno.

user4683 ::

Drzavi bi moralo biti kvecjemu v interesu, da ljudje, ki so ze toliko zasluzili, da od tega zivijo (niso v breme drzave), ta denar potrosijo v Sloveniji. Ampak ja, zaradi fovsije bi povprecni slovenci taksne rajsi nataknili na kol ali pa jim nabili davke, da se spokajo.

Old Spice ::

Vidim, da folk s 100k na računu razmišlja o penzijah :D:))

Lahko se nagarate v 10 letih ja in daste na stran 100k (ali več). Samo koliko je to? Je neka finančna blazina. Ampak, tak znesek danes še malo boljšega stanovanja ne kupi. Če si malo avanturista je to dovolj za kak malo boljši avtodom ali nekaj let potovanja. Pa potem? Za vse mlajše, so tu še partnerji, otroci, ločitve, krize srednjih let, zdravstvene težave na katere mogoče večina v mladih letih ne pomisli,...?? Poleg tega v ozadju preži še nekaj, na kar večina v štartu ne pomisli. Nekdo z par 10 eur na računu, se počuti enako na prepihu, kot nekdo z nekaj 100k. Ko imaš več, želiš (še) več. Občutek ne gre kar stran. Večina tule verjetno pravzaprav potrebuje samo malo daljši dopust stran od civilizacije, ker verjamem da bi praktično vsi, po kakem letu dveh, življenja "meniha" raje izbrala, da se vrne nazaj v stare tire.

Mato989 ::

Old Spice je izjavil:

Vidim, da folk s 100k na računu razmišlja o penzijah :D:))

Lahko se nagarate v 10 letih ja in daste na stran 100k (ali več). Samo koliko je to? Je neka finančna blazina. Ampak, tak znesek danes še malo boljšega stanovanja ne kupi. Če si malo avanturista je to dovolj za kak malo boljši avtodom ali nekaj let potovanja. Pa potem? Za vse mlajše, so tu še partnerji, otroci, ločitve, krize srednjih let, zdravstvene težave na katere mogoče večina v mladih letih ne pomisli,...?? Poleg tega v ozadju preži še nekaj, na kar večina v štartu ne pomisli. Nekdo z par 10 eur na računu, se počuti enako na prepihu, kot nekdo z nekaj 100k. Ko imaš več, želiš (še) več. Občutek ne gre kar stran. Večina tule verjetno pravzaprav potrebuje samo malo daljši dopust stran od civilizacije, ker verjamem da bi praktično vsi, po kakem letu dveh, življenja "meniha" raje izbrala, da se vrne nazaj v stare tire.


Nikakor... s 100k na računu recimo dobiš v crypto DEFI letni yield cca 9.000€... to je pa že rang penzije nekega povprečnega Slovenca, in če nimaš kredita je to teoretično dovolj. Ampak težava tukaj je, da to ni "ziher" za 40 let...

Kar se pa tiče zadnjega dela se pa strinjam s tabo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

martincek1 ::

Old Spice je izjavil:

Vidim, da folk s 100k na računu razmišlja o penzijah :D:))

Lahko se nagarate v 10 letih ja in daste na stran 100k (ali več). Samo koliko je to? Je neka finančna blazina. Ampak, tak znesek danes še malo boljšega stanovanja ne kupi. Če si malo avanturista je to dovolj za kak malo boljši avtodom ali nekaj let potovanja. Pa potem? Za vse mlajše, so tu še partnerji, otroci, ločitve, krize srednjih let, zdravstvene težave na katere mogoče večina v mladih letih ne pomisli,...?? Poleg tega v ozadju preži še nekaj, na kar večina v štartu ne pomisli. Nekdo z par 10 eur na računu, se počuti enako na prepihu, kot nekdo z nekaj 100k. Ko imaš več, želiš (še) več. Občutek ne gre kar stran. Večina tule verjetno pravzaprav potrebuje samo malo daljši dopust stran od civilizacije, ker verjamem da bi praktično vsi, po kakem letu dveh, življenja "meniha" raje izbrala, da se vrne nazaj v stare tire.


Najlažje je kar nekaj počez govorit, da večina ki razmišlja o zgodnji upokojitvi ne razmišlja o možnih problemih, da je 100k malo denarja za nekoga, ki ima pred sabo še kar nekaj desetletij in da bodo pri večji plači vsi tudi več zagonili :)

Tudi glede zadnjega dela - kdor aktivno razmišlja o zgodnji upokojitvi ima stvari veliko bolje razdelane in ve, s čim se bo ukvarjal po upokojitvi (in se z njimi ukvarja že zdaj). Na drugi strani imaš veliko večino populacije, ki sanja, kako se bodo upokojili pri 65. letih in bodo imeli čas za vse, za kar ga nimajo trenutno.

Zgodovina sprememb…

enemon ::

Old Spice je izjavil:

Vidim, da folk s 100k na računu razmišlja o penzijah :D:))

Lahko se nagarate v 10 letih ja in daste na stran 100k (ali več). Samo koliko je to? Je neka finančna blazina. Ampak, tak znesek danes še malo boljšega stanovanja ne kupi. Če si malo avanturista je to dovolj za kak malo boljši avtodom ali nekaj let potovanja. Pa potem? Za vse mlajše, so tu še partnerji, otroci, ločitve, krize srednjih let, zdravstvene težave na katere mogoče večina v mladih letih ne pomisli,...?? Poleg tega v ozadju preži še nekaj, na kar večina v štartu ne pomisli. Nekdo z par 10 eur na računu, se počuti enako na prepihu, kot nekdo z nekaj 100k. Ko imaš več, želiš (še) več. Občutek ne gre kar stran. Večina tule verjetno pravzaprav potrebuje samo malo daljši dopust stran od civilizacije, ker verjamem da bi praktično vsi, po kakem letu dveh, življenja "meniha" raje izbrala, da se vrne nazaj v stare tire.


Če imaš stroške cca. 300 evrov na mesec, je tudi 100k v ETF-ju zadosti. Čisto odvisno od življenjskega sloga. Za zdravstvene težave pa naj bi plačevali zdravstveno zavarovanje? Sicer pa so zdravstvene težave veliko verjetnejše, če si po 12 ur na dan v neki stresni službi, kot pa če živiš neko skromno umirjeno življenje. Če pa se pojavi nek nujni večji izdatek, pa še vedno greš lahko nekaj priložnostno delat. Vsakemu svoje.

oracle ::

martincek1 je izjavil:

Poleg tega nekako planiram, da do 33. leta prihranim za polog in grem v nakup nepremičnine, da ne izgubljam denarja z najemnino.

Polog in kredit? Dajmo bit optimistični in rečt, da prihranih za celotno stanovanje/hišo. 200k. Pri tvoji investiciji (precej nizek donos - 4 %) ti to prinese na mesec 666€ na mesec. Če to pretopiš v nepremičnino prihraniš... ene 500€ najemnine (velike razlike glede na lokacijo). Dobiš pa dodatne stroške davkov, zavarovanja in vzdrževanja. In po tvojem planu še obresti za kredit.

Ali je najem nepremičnine res izguba denarja, če si sposoben dobit vsaj 4% donosa iz svojega kapitala?

Mato989 ::

oracle je izjavil:

martincek1 je izjavil:

Poleg tega nekako planiram, da do 33. leta prihranim za polog in grem v nakup nepremičnine, da ne izgubljam denarja z najemnino.

Polog in kredit? Dajmo bit optimistični in rečt, da prihranih za celotno stanovanje/hišo. 200k. Pri tvoji investiciji (precej nizek donos - 4 %) ti to prinese na mesec 666€ na mesec. Če to pretopiš v nepremičnino prihraniš... ene 500€ najemnine (velike razlike glede na lokacijo). Dobiš pa dodatne stroške davkov, zavarovanja in vzdrževanja. In po tvojem planu še obresti za kredit.

Ali je najem nepremičnine res izguba denarja, če si sposoben dobit vsaj 4% donosa iz svojega kapitala?



Je ja, ker je riziko... donos ni garantiran, ko pa imaš nepremičnino in je enkrat tvoja pa je bolj ali manj garant da ne boš plačeval najemnine...

Da ne omenjamo občutka da je nekje tvoj dom, ne da je vse bolj tako luftarsko... pri 2x letih to gre, pri 3x in 4x pa vedno manj...

Seveda je pa drugače če mi nekdo garantira donos 8%+...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

oracle ::

Pustimo občutke o lastnini, tukaj je govora samo o računici.

Garantirano ni nič, tudi hiša ti lahko zgori, razpade ali je nacionalizirana. Če ti donos pade pod sprejemljivo vrednost imaš pa vedno možnost nakupa ali selitve v cenejši okoliš.

BTW, smo nad 42k, a si že buliš? :D

P.S.: pardon, ena stvar je garantirana, davki ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

martincek1 ::

Se strinjam, da glede na trenutno kalkulacijo je možnost, da se nakup nepremičnine ne izplača.. ampak tukaj gre bolj za diverzifikacijo. Tudi vlagam ne samo v Ameriko ampak cel svet, tako da načeloma tudi tukaj zgubljam par procentov.

Mato989 ::

oracle je izjavil:

Pustimo občutke o lastnini, tukaj je govora samo o računici.

Garantirano ni nič, tudi hiša ti lahko zgori, razpade ali je nacionalizirana. Če ti donos pade pod sprejemljivo vrednost imaš pa vedno možnost nakupa ali selitve v cenejši okoliš.

BTW, smo nad 42k, a si že buliš? :D

P.S.: pardon, ena stvar je garantirana, davki ;(



Ja ampak če upoštevamo samo matematiko pol je the way to go če imaš recimo možnost 250k za nepremičnino dat v DEFI in vlečt 8,5%+ na stablecoinsiv YIELD na recimo Celsius in je to kaj? 22,5k yielda letno, to pa je že več kot povprečna plača... četudi na to plačaš 25% je to še zmeraj več kot je povprečna neto plača v SLO ali pa zelo zelo blizu...

Ampak to je zelo spremenljivo, lahko bo, lahko ne, če pa kupiš nepremičnino pa če odmislimo hude malomarnosti ali naravnih nesreč, boš še zmeraj imel nekje za bivat... v najslabšem primeru pa zavarovanje... nikjer pa ne morš zavarovat, da če yield ali obresti padejo pod 4,5% da ti nekdo to krije =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

oracle ::

A res ne razumeš? Če greš v nakup, si finaliziral odločitev. Ok v skrajni sili lahko prodaš, ampak nazaj v ETF ne boš prestavljal.

Če pa ne kupiš danes, še vedno lahko jutri ali čez 10 let. Kadarkoli lahko prekineš status quo, prestaviš investicijo, karkoli. Se pravi imaš sprotno možnost upravljanja tveganja.

Če greš v nakup, je pa to to. Nabijejo davek na nepremičnine 2% in si se zajebal. Prodajal itak ne boš, ker je "tvoje".

Tko da ja, ko govorimo o tveganju, da donos pade, je treba upoštevat, da kadarkoli lahko greš v nakup, obratno pa realno gledano ne.

Moja poanta je bila samo v temu, da stvar ni črno bela. Najem=izguba, nakup=prihranek. Ni tok simpl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

zobnik ::

100.000 na TRR računu sedaj bo čez 20 let vrednih realno 70.000 evrov. Vlagat nekam je riziko. Je blo v peteklosti preveč tega s*anja okol delnic, naložb pa neko varčevanje, da dobiš čez 15 let X krat več ven se še predobro spomnem takih, ki so blebetal okol kako bo super dohodek....potrojen ahahaha, še tist kar se je vlagal se je vend obil pol manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Mato989 ::

oracle je izjavil:

A res ne razumeš? Če greš v nakup, si finaliziral odločitev. Ok v skrajni sili lahko prodaš, ampak nazaj v ETF ne boš prestavljal.

Če pa ne kupiš danes, še vedno lahko jutri ali čez 10 let. Kadarkoli lahko prekineš status quo, prestaviš investicijo, karkoli. Se pravi imaš sprotno možnost upravljanja tveganja.

Če greš v nakup, je pa to to. Nabijejo davek na nepremičnine 2% in si se zajebal. Prodajal itak ne boš, ker je "tvoje".

Tko da ja, ko govorimo o tveganju, da donos pade, je treba upoštevat, da kadarkoli lahko greš v nakup, obratno pa realno gledano ne.

Moja poanta je bila samo v temu, da stvar ni črno bela. Najem=izguba, nakup=prihranek. Ni tok simpl.


Saj če greš v ETF pol tudi načeloma ne bom prodajal... point pasivnega vlaganja v ETF je za moje pojme da poteče 20 let + in da davka ob prodaji ni! Ne predstavljam si da bi 10 let vlagal mesečno recimo 500EUR pol bi pa rekel iz danes na jutri da zdaj pa zaradi sprememb hočwem prodat in bi "doktoriral" iz raznoraznih davkov na nekaj 25 ali 27 ne nekaj 20, pa 15 pa 5 itd... (ja saj vem ni tako hudo in bi zmogel, ampak za mojo logiko to ni smisel mojega ETF investiranja)

Če oz. kar jaz vlagam danes v ETFje vlagam zato da bom vlekel ven v penziji zato pa vlagam tudi izključno v accumulating ETF...

Če nabijejo davek 2% bo se to prelilo v najemnine, če boš šel kupit boš spet kupil nepremičnino in boš šel v ta davek, tako da jaz pač realno ne vidim kako je če kombiniramo matematiko s psihologijo varnosti lahko tole bolje...

Ja kot pravim, če bi mel 250k in bi tehtal med nakupom nepremičnine in med 8%+ letnim donosom in bi mi nekdo "garantiral ta donos 20 let+" bi rekel da je bolje bit v najemu...

Ampak prva težava je, da 250k nimam in večina jih nimna in druga težava je v tem, ker večina ki kupi nepremičnino na kredit, tudi če nekoč je nepremičnina vredna 250k, je to v njihovih 60tih... pol ti pa več kaj dosti ne preostane.

Drugo je seveda če podeduješ nepremičnino vredno 250k pri 20 letih ali ob koncu študija...

Se pa s tabo popolnoma strinjam če scenarij malce spremenimo in jaz zdaj podedujem nepremičnino potem bom resno razmišljal da 2nd nepremičnino prodam in vložim denar v ETF ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

martincek1 ::

zobnik je izjavil:

100.000 na TRR računu sedaj bo čez 20 let vrednih realno 70.000 evrov. Vlagat nekam je riziko. Je blo v peteklosti preveč tega s*anja okol delnic, naložb pa neko varčevanje, da dobiš čez 15 let X krat več ven se še predobro spomnem takih, ki so blebetal okol kako bo super dohodek....potrojen ahahaha, še tist kar se je vlagal se je vend obil pol manj.


Ja , če vlagaš v en sektor ali eno državo (naprimer Balkan), pol je tveganje seveda enormno. Če vlagaš v nekaj splošnega, pa da bo čez 20 let manj vredno (z vračunano inflacijo), pa pomeni, da je prišlo do kratkega padca, kar se vedno dogaja, ali pa je prišlo do totalnega kolapsa, kjer ti ne pomaga nobena investicija več :) Mal preveč se družiš s tisto generacijo, ki so se enkrat opekli na borzi.

user4683 ::

oracle je izjavil:

Pustimo občutke o lastnini, tukaj je govora samo o računici.

Sem ze v neki drugi temi podal izracune, pa so me vseznalci brez izracunov prepeicevali, da nakup je sveti gral. Dejstvo je, da realni donos nepremicnin je 2-4% (zadnjih 20+ let), realni donos globalnega gospodarstva (recimo nek globalno razprsen ETF) zadnjih 100 let pa 8%. Smo lahko na zlomu gospodarstva in se bo za naslednjih 100 let vse postavilo naglavo? Lahko. Lahko pa se tudi zgodi potres. Mix nepremicnine in globalni ETF, pa si na 5% letnega donosa.

enemon ::

user4683 je izjavil:

oracle je izjavil:

Pustimo občutke o lastnini, tukaj je govora samo o računici.

Sem ze v neki drugi temi podal izracune, pa so me vseznalci brez izracunov prepeicevali, da nakup je sveti gral. Dejstvo je, da realni donos nepremicnin je 2-4% (zadnjih 20+ let), realni donos globalnega gospodarstva (recimo nek globalno razprsen ETF) zadnjih 100 let pa 8%. Smo lahko na zlomu gospodarstva in se bo za naslednjih 100 let vse postavilo naglavo? Lahko. Lahko pa se tudi zgodi potres. Mix nepremicnine in globalni ETF, pa si na 5% letnega donosa.


Če se bo gospodarstvo tako sesulo, da se v 100 letih ne bo več pobralo, boš imel veliko večje probleme kot je prosula investicija. Takrat bo na boljšem tisti, ki ima nekaj zemlje, pa še to ni nujno, ker bo kaos.

Sicer pa tisti, ki bi radi vlagali v nepremičnine, imate na borzah na voljo REIT-e, ki so geografsko razpršeni, z nepremičninami upravljajo strokovnjaki, ni ukvarjanja z najemniki in lahko greš noter z manjšimi zneski. Je pa res, da ni vzvoda kot v primeru, če kupuješ nepremičnino na kredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

IL_DIAVOLO ::

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

enemon ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.


Vsakemu svoje :) Odvisno od potreb posameznika in koliko na ziher greĹĄ. Äe si preveÄ ziheraĹĄa, boĹĄ paÄ delal do 65. leta in imel takrat viĹĄka denarja, s katerim ne boĹĄ imel kaj poÄeti, ker boĹĄ prestar. IMO je Äas pri ĹĄtiridesetih bolj dragocen kot pri petinĹĄestdesetih.

mr_chai ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.


Če greš v aktivno penzijo in zraven še malo na črno kaj zaslužiš, se ti bolje splača, kot da čakaš na penzijo. Če si imel plačo bolj povprečno, potem ti bo na konc tvoja penzija enaka socialni.

Aja, drugač pa poznam policaja, ki se je upokojil pri 34. letih in prejema kar lepo penzijo. Svet ni pošten. Pa sj to vsak ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

oracle je izjavil:

Pustimo občutke o lastnini, tukaj je govora samo o računici.

Sem ze v neki drugi temi podal izracune, pa so me vseznalci brez izracunov prepeicevali, da nakup je sveti gral. Dejstvo je, da realni donos nepremicnin je 2-4% (zadnjih 20+ let), realni donos globalnega gospodarstva (recimo nek globalno razprsen ETF) zadnjih 100 let pa 8%. Smo lahko na zlomu gospodarstva in se bo za naslednjih 100 let vse postavilo naglavo? Lahko. Lahko pa se tudi zgodi potres. Mix nepremicnine in globalni ETF, pa si na 5% letnega donosa.



Noben normalen ne oporeka takemu izračunu... težava je v osnovah

- Večina folka nima takih cifer na TRR če sploh kdo pred 30tem (brez dedovanja)

Glavno vprašanje za povprečne ali malo nadpovprečne je v tem, ali je bolje kupit nepremičnino na kredit in čimprej odplačat kredit ali je bolje pri 25tem it v najem in čimveč vlagat v ETFje... od česa bodo imeli več pri 65tem... Koliko sem seznanjen iz informacij, je še vedno nepremičnina tisti single najvrednejši del dedovanja zelo redko pa delnice ETFji itd...


Če vsaka generacija zapusti +1 nepremičnino v solidnem stanju svojemu potomcu bo 4ta generacija potomcev GOSPOD... vseeno bolj oprijemljivo kot ETF imo... čeprav vlagam tudi v ETF

Pomislimo takole, kaj je bolje za nekega 25 letnika ki ima na TRR recimo da 25k... in službo z povprečno plačo...

1. Kupit nepremičnino na kredit uporabit 25k za polog oz. 20% in nato odplačevat 25 let in bo pri 50tih nepremičnina njegova v vrednosti rečva cca 220k (recimo da je kupil za 120k)

2. Dat 25k v ETFje in plačevat najemnino enako obroku kredita in karkoli lahko vlagat v ETF ali kamorkoli za donos 5%


Jaz menim da je prvo bistveno bolj smiselno in varno za posameznika ki nima nekih ekstra iskanih znanj ali ekstra nadpovprečne plače
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

user4683 ::

Tudi točno to je bilo izračunano v tisti temi, s čim bolj natančnimi podatki... na koncu se je najem finančno še vseeno bolj izplačal. :) Seveda pa ni veliko takih, ki bi gledali samo na finance, lastništvo betona in "svoboda" v lastni nepremičnini nam ogromno pomeni.

multivac ::

user4683 je izjavil:

Hja, do financna neodvisnost na zalost ne more priti brez konkretnih cifer. Drugace bi bili vsi doma :)


Zakaj pa ne tovariš pfizer?
Razlastinimo grde megakorporacije in si razdelimo plen, ter uživamo v penziji.
A ni to tvoja vizija?
Je pa res, da potem bo preveč proletariata hodilo na tekme, pa bo gužva. Vemo, da ne maraš modrosrajčnikov okoli tebe.
Public Health Emergency of International Concern -> PHEIC

user4683 ::

Lol, jap, you got me. ;(( Sva skupaj ovce pasla, da ves kdo sem in koga (ne) maram?

kriptobog ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.


Tako nekako.

Sam sem službo obesil na klin pred dvemi leti. Imam nekaj čez 100k rezerve, odplačano hišo in stanovanje, ki ga zdaj oddajam. Se pa aktivno ukvarjam s trgovanjem na dnevni bazi. Odprem tam nekje do 5trejdov tedensko. Imam lep svoj kapital, potem pa še trgujem 400k pri ftmo in to kupčkam. Cilj mi je nabrati milijonček rezerve in iti v nekaj investicij, ki bi v naslednjih letih prinašale lepo pasivo in bi tako lahko prenehal trgovati in bil v pravi penziji.
Vsak, ki razmišlja o predčasni upokojitvi naj stremi k pasivnim dohodkom. Pasivni dohodek je izhod iz rat-race-a-

donvito ::

kriptobog je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.


Tako nekako.

Sam sem službo obesil na klin pred dvemi leti. Imam nekaj čez 100k rezerve, odplačano hišo in stanovanje, ki ga zdaj oddajam. Se pa aktivno ukvarjam s trgovanjem na dnevni bazi. Odprem tam nekje do 5trejdov tedensko. Imam lep svoj kapital, potem pa še trgujem 400k pri ftmo in to kupčkam. Cilj mi je nabrati milijonček rezerve in iti v nekaj investicij, ki bi v naslednjih letih prinašale lepo pasivo in bi tako lahko prenehal trgovati in bil v pravi penziji.
Vsak, ki razmišlja o predčasni upokojitvi naj stremi k pasivnim dohodkom. Pasivni dohodek je izhod iz rat-race-a-

Alfa Dog ::

Kateri pa so top pasivni dohodki?
Dividende delnic/skladov?
Prihodki od oddajanja stanovanj/poslovnih prostorov?
Nakup mesečne rente?
...?

kriptobog ::

donvito je izjavil:

kriptobog je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.


Tako nekako.

Sam sem službo obesil na klin pred dvemi leti. Imam nekaj čez 100k rezerve, odplačano hišo in stanovanje, ki ga zdaj oddajam. Se pa aktivno ukvarjam s trgovanjem na dnevni bazi. Odprem tam nekje do 5trejdov tedensko. Imam lep svoj kapital, potem pa še trgujem 400k pri ftmo in to kupčkam. Cilj mi je nabrati milijonček rezerve in iti v nekaj investicij, ki bi v naslednjih letih prinašale lepo pasivo in bi tako lahko prenehal trgovati in bil v pravi penziji.
Vsak, ki razmišlja o predčasni upokojitvi naj stremi k pasivnim dohodkom. Pasivni dohodek je izhod iz rat-race-a-



Če tebi ne uspe, to ne pomeni, da potem nikomur ne uspe...

martincek1 ::

1. Postavitev Saas podjetja
2. Prihodki od rentanja nepremičnin
3. Affiliate marketing
4. Prodaja knjige / ebooka
5. Dividende
...

Sicer pa, cilj FIRE je FI, ne RE. Ne rabiš milijona :)

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Kaj je sploh ETF, kako deluje in kako je to varno?

Vidim, da ima vsak resen investitor zajeten kup denarja v teh nalozbah.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Alfa Dog ::

Tukaj je razloženo na precej enostaven način
https://www.fool.com/investing/how-to-i...

blink ::

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Poznam enega takega, financna neodvisnost v zgodnjih 30-ih, ze cca. 10 let nazaj. Ekspert iz programiranja in investiranja/financ, podoben kaliber kot Merlak ampak s seveda manjsim premozenjem. Mi je pa pogosto omenil, da nerad govori o "upokojitvi" (nerazumevanje okolice, zavist, financna nepismenost, moraliziranje, sluzba mindset, socialisticen mindset...itd.).

Evo, pa imas en nasvet - ko/ce bos to dosegel, raje drzi jezik za zobmi ker te bodo raztrgali (kakor je vidno ze iz te debate). Mogoce je to tudi razlog, da loto milijonarji raje ostanejo anonimni.

keba ::

blink je izjavil:

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Poznam enega takega, financna neodvisnost v zgodnjih 30-ih, ze cca. 10 let nazaj. Ekspert iz programiranja in investiranja/financ, podoben kaliber kot Merlak ampak s seveda manjsim premozenjem. Mi je pa pogosto omenil, da nerad govori o "upokojitvi" (nerazumevanje okolice, zavist, financna nepismenost, moraliziranje, sluzba mindset, socialisticen mindset...itd.).

Evo, pa imas en nasvet - ko/ce bos to dosegel, raje drzi jezik za zobmi ker te bodo raztrgali (kakor je vidno ze iz te debate). Mogoce je to tudi razlog, da loto milijonarji raje ostanejo anonimni.



S čim pa se sedaj ukvarja, ko se je upokojil, še kaj investira, ali je čisto opustil use?

blink ::

keba je izjavil:

blink je izjavil:

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Poznam enega takega, financna neodvisnost v zgodnjih 30-ih, ze cca. 10 let nazaj. Ekspert iz programiranja in investiranja/financ, podoben kaliber kot Merlak ampak s seveda manjsim premozenjem. Mi je pa pogosto omenil, da nerad govori o "upokojitvi" (nerazumevanje okolice, zavist, financna nepismenost, moraliziranje, sluzba mindset, socialisticen mindset...itd.).

Evo, pa imas en nasvet - ko/ce bos to dosegel, raje drzi jezik za zobmi ker te bodo raztrgali (kakor je vidno ze iz te debate). Mogoce je to tudi razlog, da loto milijonarji raje ostanejo anonimni.



S čim pa se sedaj ukvarja, ko se je upokojil, še kaj investira, ali je čisto opustil use?


Raznorazni hobiji, izzivi in projekti ki jih dela zase. Ja, se vedno tudi investira.

keba ::

blink je izjavil:

keba je izjavil:

blink je izjavil:

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Poznam enega takega, financna neodvisnost v zgodnjih 30-ih, ze cca. 10 let nazaj. Ekspert iz programiranja in investiranja/financ, podoben kaliber kot Merlak ampak s seveda manjsim premozenjem. Mi je pa pogosto omenil, da nerad govori o "upokojitvi" (nerazumevanje okolice, zavist, financna nepismenost, moraliziranje, sluzba mindset, socialisticen mindset...itd.).

Evo, pa imas en nasvet - ko/ce bos to dosegel, raje drzi jezik za zobmi ker te bodo raztrgali (kakor je vidno ze iz te debate). Mogoce je to tudi razlog, da loto milijonarji raje ostanejo anonimni.



S čim pa se sedaj ukvarja, ko se je upokojil, še kaj investira, ali je čisto opustil use?


Raznorazni hobiji, izzivi in projekti ki jih dela zase. Ja, se vedno tudi investira.


Točno tako si jaz predstavljam upokojitev. Samo nisem tako expert, bo trajalo malo dlje, oziroma če sploh kdaj :)

Kripto mesi ::

kriptobog je izjavil:

donvito je izjavil:

kriptobog je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Imo ce nimas 500k na racunu + pasivnega dohodka, nimas kaj studirat o penziji.


Tako nekako.

Sam sem službo obesil na klin pred dvemi leti. Imam nekaj čez 100k rezerve, odplačano hišo in stanovanje, ki ga zdaj oddajam. Se pa aktivno ukvarjam s trgovanjem na dnevni bazi. Odprem tam nekje do 5trejdov tedensko. Imam lep svoj kapital, potem pa še trgujem 400k pri ftmo in to kupčkam. Cilj mi je nabrati milijonček rezerve in iti v nekaj investicij, ki bi v naslednjih letih prinašale lepo pasivo in bi tako lahko prenehal trgovati in bil v pravi penziji.
Vsak, ki razmišlja o predčasni upokojitvi naj stremi k pasivnim dohodkom. Pasivni dohodek je izhod iz rat-race-a-



Če tebi ne uspe, to ne pomeni, da potem nikomur ne uspe...

Butl a si pozabil, kaj si pisal v svojih komentarjih ne dolgo nazaj? Si bil odkrit kot nabijac v drugi temi, tako da se nehaj smesiti. Kriptobogi :))

Mike_Rotch ::

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Jaz sem si od poznih 20. do sredi 30. vzel eno "mini penzijo".

Največji problem pri vsem tem je, kaj početi sam s sabo. Veliko ljudi ima v glavi zakoreninjeno idejo, da se v penziji nič ne dela in je to nek ideal. Če temu nasedeš, imaš velik problem.

Začne se z obdobjem uživanja, ko malo potuješ okrog in uživaš, se posvetiš hobijem, ampak po nekaj mesecih odsotnosti dnevnih obveznosti in "smisla" se začne vse skupaj spreminjati v dolgčas in precej hitro lahko pripelje do depresije.

Ljudje smo zvezani tako, da rabimo smisel za preživetje. Odsotnost službe še ne pomeni, da nimamo smisla, ampak nujno je službo nadomestiti z nečem kar ti zafila ta občutek smisla (prostovoljstvo je ponavadi dobra izbira).

Moj nasvet, če greš v to. Ne vzeti upokojitve kot konec dela in "uživanje v prostem času", ker te bo pobralo. Poišči nekaj, kar ti bo aktivno nadomestilo službo ampak z bistveno manj stresa.

Mato989 ::

Mike_Rotch je izjavil:

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Jaz sem si od poznih 20. do sredi 30. vzel eno "mini penzijo".

Največji problem pri vsem tem je, kaj početi sam s sabo. Veliko ljudi ima v glavi zakoreninjeno idejo, da se v penziji nič ne dela in je to nek ideal. Če temu nasedeš, imaš velik problem.

Začne se z obdobjem uživanja, ko malo potuješ okrog in uživaš, se posvetiš hobijem, ampak po nekaj mesecih odsotnosti dnevnih obveznosti in "smisla" se začne vse skupaj spreminjati v dolgčas in precej hitro lahko pripelje do depresije.

Ljudje smo zvezani tako, da rabimo smisel za preživetje. Odsotnost službe še ne pomeni, da nimamo smisla, ampak nujno je službo nadomestiti z nečem kar ti zafila ta občutek smisla (prostovoljstvo je ponavadi dobra izbira).

Moj nasvet, če greš v to. Ne vzeti upokojitve kot konec dela in "uživanje v prostem času", ker te bo pobralo. Poišči nekaj, kar ti bo aktivno nadomestilo službo ampak z bistveno manj stresa.



Nikoli tega nisem razumel, toliko zadev me čaka da ne razumem kako bi lahko v "penziji" prišel do tega občutka... mogoče po 30 letih ja...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

IL_DIAVOLO ::

Mike_Rotch je izjavil:

enemon je izjavil:

Služba me spravlja v precejšen stres. Ne toliko zaradi dela, ampak zaradi konfuznih, neorganiziranih procesov in ogromno nadur, ki se pričakujejo zaradi obilice dela, niso pa plačane. Karkoli v zvezi s tem se omeni komu, ta pravi, da stvari pač take so, take it or leave it.

Sit sem tega, nimam več motivacije. V naložbah imam toliko, da mi pokrivajo vse osnovne stroške (hrana, zdravstveno, elektrika, kurjava, telekomunikacije). Kmalu bom dosegel minimalno delovno dobo za izplačilo pokojnine po 65. letu.

Kakšnega luksuza se ne bi mogel iti, bi pač živel bolj skromno. V tem času bi mogoče našel kaj boljšega, prišel do kakšne poslovne ideje... Če pa ne, bi pa v najslabšem primeru še vedno živel skromno.

Ali je kdo od vas živi tako? Prosim brez obsojanja, zanima me, ali kdo živi ali je živel tako in kakšne so njegove izkušnje. Hvala vsem za konstruktivno debato.


Jaz sem si od poznih 20. do sredi 30. vzel eno "mini penzijo".

Največji problem pri vsem tem je, kaj početi sam s sabo. Veliko ljudi ima v glavi zakoreninjeno idejo, da se v penziji nič ne dela in je to nek ideal. Če temu nasedeš, imaš velik problem.

Začne se z obdobjem uživanja, ko malo potuješ okrog in uživaš, se posvetiš hobijem, ampak po nekaj mesecih odsotnosti dnevnih obveznosti in "smisla" se začne vse skupaj spreminjati v dolgčas in precej hitro lahko pripelje do depresije.

Ljudje smo zvezani tako, da rabimo smisel za preživetje. Odsotnost službe še ne pomeni, da nimamo smisla, ampak nujno je službo nadomestiti z nečem kar ti zafila ta občutek smisla (prostovoljstvo je ponavadi dobra izbira).

Moj nasvet, če greš v to. Ne vzeti upokojitve kot konec dela in "uživanje v prostem času", ker te bo pobralo. Poišči nekaj, kar ti bo aktivno nadomestilo službo ampak z bistveno manj stresa.


Zelo lepo napisano in ja se strinjam. Predvsem z vidika psihe in morda se bolj pomembno, da možgani delajo.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Horzen ::

Vzel sem si sedaj frei od službe, imam 10let delovne dobe in polh kufer nategovanja, laganja in tekmovanja - vse dobre šefe k sm jih meu so skinili in naštimali kimavce ki samo rinejo naprej fantazije priviligiranih. Škoda časa porabljenga za faks, vse kar znam in kar velja sem se naučil na delovnem mestu od sodelavcev. Kdo ima voljo za delo in ustvarjanje ne rabi fancy izobrazbe, samo dobre mentorje. Trenutno si plačujem prispevke in to je to. Kako leto dni, da se sestavim skupaj nato pa nazaj na trg dela, če mi v tem času podjetniške ideje ne uspe uresničiti. Za preživeti imam, ni luksuz, ''upokojiti'' pa tudi po 65 letu mislim da ni realno ker se mi zdi ekonomija preveč nestabilna - moja sreča pa je bolj švoh. Moj fotr je upokojen že nekaj let in ne dela nič konkretnega razen da kosi travo, in z mamo, ravno tako upokojena, delata vrt, drugače gledata televizijo in stari fura svojo ljubljeno vero. Jaz sem v teh letih delovne dobe nekaj potoval po svetu, ampak povsod je več ali manj ista eksistenčna štala. Meni je važno da sem fizično in intelektualno aktiven. Internet, klima, šporhet, kopatilja in postla ... za mene je to lajf over the top.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Beg od ponorelega tempa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
738158 (4786) Mike_Rotch
»

Stanovanje za oddajanje - dobra naložba ali ne?

Oddelek: Loža
308179 (2765) MisterR
»

Upokojitev pri 40-ih (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8312443 (8342) jakan123
»

Premalo let delovne dobe - kaj se zgodi?

Oddelek: Problemi človeštva
4919397 (18204) amigo_no1

Več podobnih tem