» »

Kompenzacija negativnih učinkov sedečega življenjskega sloga

Kompenzacija negativnih učinkov sedečega življenjskega sloga

«
1
2

rusalex12 ::

Zdravo,

predpostavljam, da je na slo-tech-u večina članov s pretežno sedečim življenjskim slogom. Zato me zanima, kako kompenzirate negativne učinke sedečega življenjskega sloga?

Se ukvarjate zgolj s športom/rekreacijo, ki vam je všeč? Koliko je takšnih, ki se načrtno poslužujete specifične kombinacije npr. aerobnih dejavnosti in izbranih vaj za moč, da dosežete boljše rezultate?

Želel bi slišati predvsem izkušnje tistih, ki ste tekom leto poskusili različne stvari in lahko ocenite kaj najbolje deluje. Pri čemer niso glavni cilj dvignjeni kg v fitnesu, km na kolesu, temveč fit telo, ki službeno žal preveč sedi.

kuall ::

čimveč se premikaj na stolu, ko sediš. tudi tisto trzanje z nogo je zdravo. če delaš od doma je to lahko, če pa v pisarni in eden sedi zraven tebe pa rad čimbolj pri miru sediš, da ne bi motil, kar ni prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Machete ::

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje. Minimalno 3x, idealno 4-5x na teden popoldne 60-120 min te reši vseh tegob, razen, če imaš kako deformacijsko poškodbo. Drži se lepo, zvečer se ne zvijaj na kavču v nemogočih pozah, imej dobre stole.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

c3p0 ::

Vsako uro bi moral vsaj za 5 minut vstat, hodit, oz. nekaj druga počet. Tudi za možgane je dobro.

Drugače pa tek, občasno fitness in joga, predvsem slednje.

kuall ::

Machete je izjavil:

Drži se lepo, zvečer se ne zvijaj na kavču v nemogočih pozah, imej dobre stole.

Tole je idiotizem. Držiš se lahko lepo samo, če si stalno v isti pozi, kar ni zdravo. menjavanj poz (zvijanje) je zdravo

Machete ::

Idiot si ti, ker si funkcionalno nepismen.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

energetik ::

Machete je izjavil:

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje. Minimalno 3x, idealno 4-5x na teden popoldne 60-120 min te reši vseh tegob, razen, če imaš kako deformacijsko poškodbo. Drži se lepo, zvečer se ne zvijaj na kavču v nemogočih pozah, imej dobre stole.
Podobno jaz, v glavnem bicikl (oboje cesta in MTB), vsak vikend kak peš hrib z družino, v hladnem obdobju tek.
Zaradi pomanjkanja časa in malih otrok na žalost večinoma le 1 tura na teden, včasih 2, rata za nekih 2,5k in 18k višincev letno, čez par let upam vsaj na x2.
Vem, moral bi še kaj delat za zgornji del trupa, ampak me kolo preveč vleče. Ampak zaenkrat nimam težav s križem, hrbtom, včasih le vrat zašteka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

ginekk ::

Hodim v bližnji hrib in na fitnes.
Za križ nisem še našel boljše vaje od klasičnega deadliftanja.

Invictus ::

Kolo, plavanje, mal hribov, vaje z lastno težo.

Pa ne sedeti cel dan za kompom...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

twom ::

Sedečega načina življenja se ne da kompenzirati. Tako pravijo raziskave. Pomaga edino manj sedenja.

rozman ::

Jaz sem močno zmanjšal in izničil bolečine s Spinalis stolom, več premorov, kjer se malo pretegneš in tekom 3x tedensko.

energetik ::

twom je izjavil:

Sedečega načina življenja se ne da kompenzirati. Tako pravijo raziskave. Pomaga edino manj sedenja.
Ne govorimo o sedečem načinu življenja ampak sedeči službi.
Tistih 8h sedenja se pa sigurno da kompenzirati, saj tudi 8h noben ne sedi v kosu nepremično. Valda gre vsak vsaj parkrat na WC, na kavico, na malico. In če potem vsako popoldne še vsaj 1h kvihtaš, tečeš, telovadiš, se zihr kompenzira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

krneki2021 ::

Zares ima Twom kar prav. Ne ne dase kompenzirati. Sploh ne 8h sedenja (obcasna hoja itd. ne zmanjsa tega, da si na koncu vseeno cca. 8h na riti) z eno uro vadbe... ali pa 8h vadbe. Tistih 8h neaktivnosti ostane. Z vadbo lahko zgolj omilis posledice, ni pa to isto, kot ce ne bi sedel. Ampak jebiga hoces ali noces, sluzbo vecina nas rabi. In ce je sluzba taksna da vecinoma sedis, ni druge. Potem pac poskusis omiliti posledice kolikor se le da.

iso2000 ::

- Kolesarim, na teden v službo ob suhem vremenu naredim ca. 100km (ni ne vem kaj, ampak me ohranja v zadovoljivi kolesarski kondiciji) + vikend MTB turce
- Parkrat tedensko "špancir" po hosti
- Čim več opravkov poskušam opravit peš ali s kolesom
- 3-5x tedensko vadba z lastno težo (ca 40 minut)
- občasno košarka in badminton
- občasno kakšno pohajanje po sredogorju
- občasno rolanje

Mislim da vadba z lastno težo odlično deluje in je dobra podpora pri ostalih športih in aktivnostih. Koneckoncev tudi fizična dela so lažja, če si kolikor toliko treniran.
Namensko sem delal vaje za krepitev križa, ko so se mi pojavile bolečine, kar sem popolnoma odpravil.
Zadnjega pol leta delam namenske vaje za vrat, kjer imam težavo z diskom (posledica stare poškodbe) in za sedaj kar gre. V preteklosti me je to zaradi bolečin precej oviralo pri kolesarjenju. Pa pazim tudi, da sedim čim bolj vzravnan in pogosto poskušam vstajat.

IL_DIAVOLO ::

Vec cas poslušam jamranje delavcev, ki imajo kronične težave in poskodbe zaradi ponavljajocih oz. monotonih gibov v prisilni drzi.

Iz pisarne se se noben ni pritoževal, razen tega da klima preveč dela :D
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

mertseger ::

rusalex12 je izjavil:

Zdravo,

predpostavljam, da je na slo-tech-u večina članov s pretežno sedečim življenjskim slogom. Zato me zanima, kako kompenzirate negativne učinke sedečega življenjskega sloga?

Se ukvarjate zgolj s športom/rekreacijo, ki vam je všeč? Koliko je takšnih, ki se načrtno poslužujete specifične kombinacije npr. aerobnih dejavnosti in izbranih vaj za moč, da dosežete boljše rezultate?

Želel bi slišati predvsem izkušnje tistih, ki ste tekom leto poskusili različne stvari in lahko ocenite kaj najbolje deluje. Pri čemer niso glavni cilj dvignjeni kg v fitnesu, km na kolesu, temveč fit telo, ki službeno žal preveč sedi.


Jaz sem deloma rešil z novo dvižno mizo. Pač 4 ure sediš, 4 ure stojiš. Vmes pa še kake raztezne vaje.

Mare3 ::

Raztezne vaje za spodnji del hrbtenice, križa, so meni pomagale v obdobju ko smo gikali cele dneve in se nisem mogel premikati zaradi bolečin v križu. Vaj malo morje na netu karkoli boš delal delaj pravilno in pomagalo bo sigurno. Bolje manj vaj in pravilno kot pretiravati in narobe, lahko še poslabšaš stvar.

twom ::

energetik je izjavil:

twom je izjavil:

Sedečega načina življenja se ne da kompenzirati. Tako pravijo raziskave. Pomaga edino manj sedenja.
Ne govorimo o sedečem načinu življenja ampak sedeči službi.
Tistih 8h sedenja se pa sigurno da kompenzirati, saj tudi 8h noben ne sedi v kosu nepremično. Valda gre vsak vsaj parkrat na WC, na kavico, na malico. In če potem vsako popoldne še vsaj 1h kvihtaš, tečeš, telovadiš, se zihr kompenzira.
8 ur sedenja na dan (seveda ni noben privijačen na stol 8 ur) se ne da izničiti s tekom, telovadbo, bilo katerim športom. To pravijo raziskave. POmaga edino nesedeč način življenja (v službi), kar pa je mal težko, če imaš tako delo da je za računalnikom za mizo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

kuall ::

Machete je izjavil:

Idiot si ti, ker si funkcionalno nepismen.

Ravno "držanje lepo" je najbolj škodljivo v resnici. Lepo se lahko držiš samo na en način, medtem ko sedenj 8 ur na en način je najbolj škodljivo. Po moje bi bilo koristno tudi menjavanje stolov. Važno je, da ni prisitk stalno na eno mišico, ker potem dobiš mini "zaležnine" od sedenja in to je najbolj škodljivo.

Machete ::

Pa kdo je trdil, da moraš biti kot kamen 8 ur? Mišljeno je, da se ne ujameš ure in ure v pozah, ki so tisti trenutek udobne, a pogubne na dolgi rok. Tako kot ležanje na kavču, če delaš banano iz hrbtenice, ali si stalno v prenizki luknji itd.. tudi spanje pozna dobre oz. pravilne poze. Nisem rekel, da moraš sedeti kot lipov bog.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Comandante ::

Po mojih izkusnjah je kul 4 ure sedenja, mizo gor, ura stanja (obvezno po kosilu), potem pa spet 3 ure sedenja. Torej osmino casa stoje. Poleg tega stanje po kosilu pomaga, da se mi ne spi.

Najbrz to ne kompenzira 100% skode, je pa meni osebno dovolj za bistveno boljse pocutje.

kuall ::

Menjavanje poz vključuje tudi lepo pozo med drugimi...
Po šihtu, med šihtom in pred šihtom nujno sprehodek.

GabrieLeo ::

Sem si kupil postajo kjer zatakneš prenosnik za modul in lahko ležiš v postelji ter računalnik "lebdi" nad tabo.
Ni problem sedenje samo ampak to, da si prepolovljen na pol in ni krvnega obtoka.
Pri sedenju sedim na robu stola, pod mizo imam Cubii, ki je ubistvu takšen mali bicikelj in z njim še sodelavki, ki nasproti mene sedi napolnem telefon (kinetična energija AWESOMEE) (:

Pred kratkim sem še pričel prakticirati mrzle tuše, vmes imam za 3 minute v vsaki nosnici strok česna (spuca sinuse, ki se zamašijo med sedenjem tudi, ter slaba hrana pisarniške narave)
ter na recimo 3 ure (če vem da bom šiht potegnil) grem na wc edgat (stimuliraš se ampak ne pustiš da izliješ in spodbudi duha, krvni obtok in vse..) Malo kontraverzno ampak toplo priporočam, tudi kodo pišem veliko bolj efektivno. Včasih mi je pomagal samo prazen želodec (OMAD) ampak odkar sem odkril slednjo prakso si obetam povišico.

IL_DIAVOLO ::

Hahahaha wtf stop it! :))
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kuall ::

A zato so sekreti stalno zasedeni po pisarnah, ker edgate notri. lol svašta. jaz bi se pogreznil od sramu, ko bi prišel ven. pa itak vsi vedo, da delaš notri nekaj čudnega, če si dlje kot 1 minuto, al serješ al pa drkaš, oboje je nagravžno. v sekret v pisarni se gre samo scat na hitro.

GabrieLeo ::

@kuall ni nikoli spisal ene C++ vrstice, amater

Kayzon ::

Borilne vescine so super popestrilo,vendar je K.. ker so fiksne ure tako da prednjaci fitnes. V bliznji prihodnoasti bi dodal plavanje za kardio,k je zelo koristna zadeva.

Machete ::

Popestrilo je tudi podvodni hokej.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kuall ::

GabrieLeo je izjavil:

@kuall ni nikoli spisal ene C++ vrstice, amater

Sem že vajen poslušat takele podcenjujoče izjave od "talentov" na tem forumu.

Hansb ::

Jaz sem si tole omislil



Vam povem da je super pri 3 km/h delam kot da bi sedel.
Hans je banano

kuall ::

ena prednost sedenja je ta, da imaš po šihtu dost odvečne energije za fizične aktivnosti. če bi takole hodil med šihtom bi jo zapravil in bi bil za po šihtu samo še za kavč se mi zdi, ne bi dost pridobil. je dobro, če bi rad po šihtu 3 ure nabijal igrce ali 3 ure drkal. če pa bi rad po šihtu kmetoval,tekel ali kolesaril ali dvigal uteži ni fajn kombinacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

zmist ::

Ce imas moznost lahko zadevo resis precej preprosto. V sluzbo in iz nje se vozi s kolesom. Ne elektricnim. Cisto navadnim.

Machete je izjavil:

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje. Minimalno 3x, idealno 4-5x na teden popoldne 60-120 min te reši vseh tegob, razen, če imaš kako deformacijsko poškodbo. Drži se lepo, zvečer se ne zvijaj na kavču v nemogočih pozah, imej dobre stole.


Mhm, ko bos pa star 50 bos pa na vozicku s zhebanimi koleni. Za dodan efekt pa cimmanj soli in cimvec vode.

Ali v prevodu, pretiravati s sportom je enako nezdravo kot se ne ukvarjati s sportom in "idealno" 4-5x na teden po uro do dve JE pretiravanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

kuall ::

zmist je izjavil:

pretiravati s sportom je enako nezdravo kot se ne ukvarjati s sportom

Ne. človek je evolucijsko zgrajen za intenzivno fizično aktivnost.
mešaš intenzivno z napačno.

Machete ::

zmist je izjavil:

Ce imas moznost lahko zadevo resis precej preprosto. V sluzbo in iz nje se vozi s kolesom. Ne elektricnim. Cisto navadnim.

Machete je izjavil:

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje. Minimalno 3x, idealno 4-5x na teden popoldne 60-120 min te reši vseh tegob, razen, če imaš kako deformacijsko poškodbo. Drži se lepo, zvečer se ne zvijaj na kavču v nemogočih pozah, imej dobre stole.


Mhm, ko bos pa star 50 bos pa na vozicku s zhebanimi koleni. Za dodan efekt pa cimmanj soli in cimvec vode.

Ali v prevodu, pretiravati s sportom je enako nezdravo kot se ne ukvarjati s sportom in "idealno" 4-5x na teden po uro do dve JE pretiravanje.


Pozabljaš, da obstaja tudi opcija, da se lahko poslušaš in delaš po občutku in da gre upoštevati tudi starost. Redna tedenska rekreacija pa prav gotovo ni pretiravanje, saj ne govorimo o profesionalnih tekmah ali maratonih. To, da je 'slabše' nekaj ur na teden rekreirati, kot pa kavčati, pa predvidevam, da je samo slaba tolažba.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

blackbfm ::

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje.


Vse našteto je ok za srce/kondicijo, mišičnih neravnovesij pa s tem ne bos popravil, se pridelal bos kaj dodatno

Netrunner ::

Jaz osebno sem si nabavil spinalisa za sedenje in dvižno mizo, tako da lahko delam del dneva stoje.

Z televadbo se ne ukvarjam, se pa trudim delat daljše sprehode in imeti aktivnejše vikende. Pred korona časom sem hodil k pilatesu ali kaj podobnega 1x tedensko. Vsakodnevno tudi prakticiram WHM.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

krneki2021 ::

zmist je izjavil:

Ce imas moznost lahko zadevo resis precej preprosto. V sluzbo in iz nje se vozi s kolesom. Ne elektricnim. Cisto navadnim.

Machete je izjavil:

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje. Minimalno 3x, idealno 4-5x na teden popoldne 60-120 min te reši vseh tegob, razen, če imaš kako deformacijsko poškodbo. Drži se lepo, zvečer se ne zvijaj na kavču v nemogočih pozah, imej dobre stole.


Mhm, ko bos pa star 50 bos pa na vozicku s zhebanimi koleni. Za dodan efekt pa cimmanj soli in cimvec vode.

Ali v prevodu, pretiravati s sportom je enako nezdravo kot se ne ukvarjati s sportom in "idealno" 4-5x na teden po uro do dve JE pretiravanje.

Se ena tvojih bolanih o stvareh, o katerih nimas pojma. Vse raziskave kazejo, da je 4-5x tedensko po vsaj 1h idealno za vzdrzevanje splosne kondicije in dobrega pocutja. Po 15 letih pro sporta (plus dobrih 10 let istega sporta pred taksnim nivojim od 6 leta naprej) ter rednem sportu (smucarski tek, alpsko in turno smucanje, mtb, tek, trail running, hokej) tudi po zakljucku kariere, s tem da imam vecinoma nekje med 10 in 15h tedensko, pa moram reci, da sem krepko bolj zdrav in krepko dlje od vozicka, kot vecina ljudi, ki jih srecujem pri istih letih. Je pa res, da se nisem 50 ampak samo 48, tako da kaj pa vem, mogoce se bo pa v teh dveh letih vse spremenilo.

urosz ::

blackbfm je izjavil:

Intenzivno: hoja v hrib, tek, kolesarjenje.


Vse našteto je ok za srce/kondicijo, mišičnih neravnovesij pa s tem ne bos popravil, se pridelal bos kaj dodatno


točno to! potrebno je tako učvrstiti mišice (vse mišične skupine) kakor skrbeti za srčnožilni sistem.

v praksi: kombinacija vaj z utežmi (ali vsaj lastno težo), nizkointenzivnega kardia (hoja, kolo, tek..) in visokointenzivne vadbe (HIIT v kakršni koli obliki). vsega po malem razporediš na 3-4 vadbene dni v tednu in 3-4 dni počitka, pa ti bo telo hvaležno, prav tako pa je dovolj dinamike da se ne boš zdolgočasil.

twom ::

krneki2021 je izjavil:

Se ena tvojih bolanih o stvareh, o katerih nimas pojma. Vse raziskave kazejo, da je 4-5x tedensko po vsaj 1h idealno za vzdrzevanje splosne kondicije in dobrega pocutja. Po 15 letih pro sporta (plus dobrih 10 let istega sporta pred taksnim nivojim od 6 leta naprej) ter rednem sportu (smucarski tek, alpsko in turno smucanje, mtb, tek, trail running, hokej) tudi po zakljucku kariere, s tem da imam vecinoma nekje med 10 in 15h tedensko, pa moram reci, da sem krepko bolj zdrav in krepko dlje od vozicka, kot vecina ljudi, ki jih srecujem pri istih letih. Je pa res, da se nisem 50 ampak samo 48, tako da kaj pa vem, mogoce se bo pa v teh dveh letih vse spremenilo.

Niso vsi ironmani.

TV kaže osemdestletnike, ki tečejo maratone, resničnost je pa da večina ljudi pri tistih letih sploh ni več živa.

Več kot polovica moje razširjene druščine badmintonistov (res so sedaj nekateri že kar krepko čez 50) ne more več normalno hoditi zaradi obrab hrustanca, bolečin v križu, itd - in to dobesedno. Verjetno nekaj vpliva tudi tip športa in pravilnost izvajanja le tega - tu so tisti ki so določen šport trenirali v mladih letih v izredni prednosti, ker se naravno gibljejo pravilno in mehko.

Drugače pa ko so delali izkopanine, 10.000 let stare, so našli okostja mladih žensk z obrabljenimi koleni, ker so čepele v prisljeni drži in trle žita. Nobenih čudnih, sunkovitih, težkih gibov, zgolj vsakdanja rutina. Tko da...

Ugotovili so tudi, da so bile takrat ženske občutno bolj močne, bolj tako kot moški. Imele so bolj polne in trde kosti (ker so morale delat, so imele mišice ki zahtevajo trdo oporo, ne samo papirčkov prelagat po mizah, pa tipkat, pa jest solatke - mal karikiram). Sedaj pa s poroznimi kostmi pride menopavza in ostereopoza. Ok, mal sem zašel...

twom ::

Sicer pa poznam več tistih, ki so si s pretiravanjem uničili telo in zdravje, kot obratno. Nekateri tudi nepopravljivo (sem ne štejem umetnih kolen). Tudi z jogo se to da (uničit mišice, sklepe, naraščišča, vezi).

zmist ::

Ja... gre za klasicno pretiravanje novodobnih hipsterjev, pac fb, hollywood + sportna industrija sta naredila modne smernice, ki so obsedle narcise - ki jih je kot posledica druzabnih omrezij vedno vec in ker je nujno, da se pozira vsepovsod in pred vsakim. Saj nic posebnega, enako se je zgodilo tudi na drugih podrocjih, npr., ko si grejo zenske delati "faf-znable". Veselo glodam kokice in opazujem, kdaj si jih bojo zaceli delati tudi moski. Oz. """moski""".

In, ker je malo sporta vredu, mora biti vec sporta se bolj vredu, najvec sporta pa najbolj vredu, na internetu pa tako ali tako najdes "strokovno" opravicilo za vsako neumnost, samo, da ti lahko reklamo pokazejo in prodajo nov izdelek. Bo cas pokazal.

Za OP-a pa, ce imas do sluzbe pol ure voznje s kolesom, si s tem naredil vse kar si rabil, brez pretiravanja, nobenih posebnih vaj ne rabis, nobenih aerobnih-anaerobnih ciklov itd., pa se na bencinu bos prisparal. Ce si preblizu, pa hodi pes. Ce je pa dejansko vprasanje kako priti do "sponzoruse", potem bo pa pravi cilj bolj placa kot pa telo. Za narcisinjo, ki redno kaze svojo jogapants rit na internetu, bo treba pa bolj pomigat pa tudi kaksen sklep zhebat. Sicer takih zensk noces ampak vsakomur svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmist ()

krneki2021 ::

twom je izjavil:

Več kot polovica moje razširjene druščine badmintonistov (res so sedaj nekateri že kar krepko čez 50) ne more več normalno hoditi zaradi obrab hrustanca, bolečin v križu, itd - in to dobesedno. Verjetno nekaj vpliva tudi tip športa in pravilnost izvajanja le tega - tu so tisti ki so določen šport trenirali v mladih letih v izredni prednosti, ker se naravno gibljejo pravilno in mehko.

To je zares zelo pomembna razlika, sploh pri sportih, ki so krepko bolj utrujajoci za sklepe kot je bil recimo moj sport. Ampak pri zadostnih kolicinah (ki v pro sportu vedno so), so na koncu vsi sporti na podobnem nivoju. Ce stvari treniras od malega, imas ob sebi trenerje itd., ki ti popravijo tehniko, tako da je krepko manj moznosti za poskodbe, kot pa pri nekem rekreativcu, ki se zacne s sportom ukvarjati pri 30 letih brez predhodnega treninga in predvsem brez prave tehnike in ucenja tehnike. Konec koncev, pri 30ih ko sem se tekmoval in z vsemi tisoci ur treninga za seboj, sem se vedno na vsakem treningu delal vaje za tehniko. Pri rekreativcih tega ne dela nihce. Ne ko se zacne ukvarjati s sportom in se toliko manj, po recimo 10 letih dejavnosti.

c3p0 ::

kuall je izjavil:

A zato so sekreti stalno zasedeni po pisarnah, ker edgate notri. lol svašta. jaz bi se pogreznil od sramu, ko bi prišel ven. pa itak vsi vedo, da delaš notri nekaj čudnega, če si dlje kot 1 minuto, al serješ al pa drkaš, oboje je nagravžno. v sekret v pisarni se gre samo scat na hitro.


V našem slo office sta dva, ki redno s*rjeta 20-30 minut. Nisem več sure, da kje ne "edgata", s česnom v nosnicah.

GabrieLeo ::

Še pred 70 leti ni bilo normalno, da so ljudje tekli. Morebiti se je šlo kam v hrib ampak še to po potrebi. Ni se nacejalo s 2 litra vode (hvala bogu je ta trend potihnil).
Vegeterijansko se je jedlo zato ker so bili prisiljeni. Nikoli v zadnjih 100 letih ni bilo toliko na porastu osteoporoze, "športnih src" (še en politično korekten izraz za: model, tankaš 20 litrov več krvi po nepotrebnem kakor je tvoje srce narejeno), obrabljenih kolen, uničenih hrbtov...

Iz enega ekstrema v drug ekstrem. Sediš cel dan ter klikaš po ekranu, tvoje telo ne zazna tega kot delo (razen možgani). In nato se greš "uničit v telovadnico" zato da lahko ponočni spiš.

Good luck with that.

Master_Yoda ::

Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

krneki2021 ::

GabrieLeo je izjavil:

Še pred 70 leti ni bilo normalno, da so ljudje tekli. Morebiti se je šlo kam v hrib ampak še to po potrebi. Ni se nacejalo s 2 litra vode (hvala bogu je ta trend potihnil).
Vegeterijansko se je jedlo zato ker so bili prisiljeni. Nikoli v zadnjih 100 letih ni bilo toliko na porastu osteoporoze, "športnih src" (še en politično korekten izraz za: model, tankaš 20 litrov več krvi po nepotrebnem kakor je tvoje srce narejeno), obrabljenih kolen, uničenih hrbtov...

Iz enega ekstrema v drug ekstrem. Sediš cel dan ter klikaš po ekranu, tvoje telo ne zazna tega kot delo (razen možgani). In nato se greš "uničit v telovadnico" zato da lahko ponočni spiš.

Good luck with that.

Ja pred 100 leti je bilo normalo da si od zore do mraka na roke okopaval njivo.... vsak dan. Bi rekel, da je celo bolj naporno kot sport ;) Danes ima pa vecina ljudi sluzbe, kjer 8h/dan sedi za racunalnikom (sprehodi do kofe masine in nazaj ali pa tvoje edganje z cesnom v nosu ne spremeni prav veliko tega dejstva)

blackbfm ::

Sicer pa poznam več tistih, ki so si s pretiravanjem uničili telo in zdravje, kot obratno. Nekateri tudi nepopravljivo (sem ne štejem umetnih kolen). Tudi z jogo se to da (uničit mišice, sklepe, naraščišča, vezi).


v končni fazi je takšna razlika: kdor ne trenira riskira poškodbe med opravljanjem vsakdanjih stvari, kdor trenira seveda riskira poškodbo med treningom ampak je izven treninga mnogo varnejši

Za OP-a pa, ce imas do sluzbe pol ure voznje s kolesom, si s tem naredil vse kar si rabil, brez pretiravanja, nobenih posebnih vaj ne rabis


Aerobne vaje na splošno pobirajo mišice. Samo s kolesom boš nekolk učvrstil kvadricepse in kondicijo, ostalo pa ti bo pobralo.

Kvatebrigic ::

Sami stručnjaki tle vidim.

Celodnevno sedenje seveda zelo negativno vpliva na zdravje, mentalno zdravje in mišice. In seveda se da to kompenzirati v popoldanskem času. Po pameti in preudarno. Karkoli je boljše kot nič, pretiravati pa kot povsod drugje ni priporočljivo.
Paziti je treba predvsem pri sedečih športih, kar je ravno kolesarjenje. Sicer je super, ker noge si premigaš, še vedno pa si v sedečem položaju. Zato je po vadbi (in tudi po dolgem sedenju) nujno raztezanje ali pa celo joga.
Ker ravno mišična neravnovesja so posledica dolgega vztrajanja v določenem položaju. Pri sedenju najbolj oslabijo trebušne in ritne mišice, hip fleksorji pa postanejo zelo zategnjeni in to povzroča nenaravno ukrivljenost hrbtenice. Enako se pojavijo težave z vratom, glava se pomakne naprej - temu se reče nerd neck. Tisti, ki ste naleteli na ta problem že veste o čem govorim...
https://sitflow.com/blogs/news/10-side-...
Torej, najbolj smiselno bi bile targetirane vaje, ki krepijo mišice ki ob sedenju najbolj švohnijo, ter raztezanje mišic ki ob sedenju postanejo zategnjene. V realnosti pa že katerakoli zmerna športna aktivnost zelo pomaga.

zmist ::

krneki2021 je izjavil:


Ja pred 100 leti je bilo normalo da si od zore do mraka na roke okopaval njivo.... vsak dan. Bi rekel, da je celo bolj naporno kot sport ;)


Niti ne, glede na to kako zelo vecina "rekreativcev", ki rada govori o sportu pretirava. Ampak zdaj me pa zanima, kaksna je pa bila njihova zivljenska doba? ;)

zmist ::

Kvatebrigic je izjavil:

V realnosti pa že katerakoli zmerna športna aktivnost zelo pomaga.


Da. Zmeren si.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znižanje krvnega pritiska (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
678693 (6534) feryz
»

Sedenje 8h - kaj privoščiti hrbtenici

Oddelek: Loža
474836 (2627) Recordman
»

Tek vs. kolesarjenje vs. XY (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šport
11117764 (11767) iso2000
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725571 (23017) ThinkPad
»

Katastrofalna drža in sodni dan hrbtenice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6115110 (10614) galu

Več podobnih tem