» »

Se spozna kdo na barve za les

Se spozna kdo na barve za les

johnnyy ::

Masivno leseno omaro bi želel pobarvati na belo. Katera barva bi bila najbolj primerna za to? Predvsem pa iščem takšno barvo, ki ima čim-manj škodljivih hlapov.

fikus_ ::

Sedaj so barve za hobi uporabo na vodni osnovi, tako da škodljivih hlapov in vonja skoraj ni.

Npr. ta barva

https://www.inpos.eu/aqualux-strong-bel...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Kupiti moraš prekrivno barvo, kar večina lesnih ni...

Pri lesnih greš lahko samo iz svetlih odtzenkov na temnejše...

Pač kupiš prvo barvo, ki je poceni...

BTW. barve na vodni osnovi so bolj škodljive kot tiste prej, ker je barva topna v vodiu. Zato se veže v pljučih na mešičke, in posledično tam tudi ostane. Prejšnje se niso vezale, in si jih izkašljal. Zato so danes standardi v ličarskih delavnicah precej bolj hudi, kot so bili včasih. Ampak nepomembo za hobi delavce, ki mažejo barvo s čopičem in ne pršijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Saj bo s čopičem ali valjčkom nanašal.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Machete ::

Razmisli, če ne bi samo polužil na belo in čez prelakiral. Ti bo ostalo največ lesne strukture vidne.
Ali pa pokrij s tankolsojno, nelazurno barvo za les. Edino jaz osebno se ne bi Belinke posluževal, ker mi je katastrofa.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

c3p0 ::

Nujno pokrivno barvo, na vodni osnovi, kot je sadolin superdec, ipd.

Cca. 10€ za 0,75l, dodaš še 5% vode, da lepše "teče".

dela ::

Kradem temo, ker tudi sam nameravam lakirat les, sicer s prozornim lakom. Poliuretanski lak + nitro razredčilo je ok za uporabo skupaj? Lak "na osnovi alkidnih smol" je primerljiv s poliuretanskim lakom? Gledam tudi v angleščini, pa mi ni najbolj jasno:

Nitro razredčilo = laquer thinner?

sintetično razredčilo = paint thinner = white spirit = mineral spirits? (približno?)

Machete ::

Lak se dela v večih plasteh, spodaj je temeljni, malce bolj grob in vpojen. Včasih rabi 2 roki. Vsakič je potrebno brušenje. In potem končni, različnih sijajev. Prozoren lak rabi trdilec in redčilo. Razmerje predpiše proizvajalec.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Invictus ::

Če hočeš dobro zaščititi les, to pomeni večkratno barvanje in vmesno brušenje. Tiste jeklene gobive so bile včasih, danes uporabiš mašino + brusni papir.

Če je les dobro zaščiten, se obdrži tudi v vlažnih prostorih.

Ampak OP bi najbrž rad osvežil kako staro omaro, za to je dobra vsaka prekrivna barva plus čopič/valjček...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

"Poliuretanski lak + nitro razredčilo je ok za uporabo skupaj? " NE GRE SKUPAJ Na embalaži piše, če se redči in s čim.

Beri navodila, za določen produkt, tisti angleški nazivi so splošni za neko barvo/lak/razredčilo. Tudi piše za čiščenje orodja, kaj moraš uporabit.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

dela ::

Saj me bolj splošne informacije zanimajo od izkušenih mojstrov, da se dejansko kaj naučim in ne rabim potem slepo sledit proizvajalcem, oni itak imajo linijo za vse in bi radi vse v kompletu prodali, meni se pa že v garaži valja en kup stvari, ki bi jih bilo fajn ponucat, gre za hobi zadeve, ne rabi bit vse idealno. Po do zdaj prebranem sem mislil, da je nitro razredčilo samo overkill za PU lake, bolj škodljivo za vdihovanje, ampak bi vseeno moralo delovati. Saj če mi kdo razloži, zakaj nitro+PU ne, bom sklepal, da veliko ve in to tudi poslušal :)

Machete je izjavil:

Prozoren lak rabi trdilec in redčilo. Razmerje predpiše proizvajalec.


A enokomponentni prozorni laki pa ne obstajajo (pač manj obstojni od 2K itd.)?

Invictus ::

Nitro razredčilo ni nič škodljivo, če ga ravno ne piješ, ali vdihavaš na dnevni bazi...

Za tisto omaro ga lahko podihaš, pa ti ne bo nič...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Priporočam Jubin Decor universal barvo. Nazadnje sem barval z valjckom z belo mat, zelo dobro prekriva, rahlo hrapava površina.

Za les izpostavljen dežju je fajn najprej brezbarvna impregnacija (npr. Silvanolin), potem čez lazura v barvnem tonu po želji. Lak se ne obnese dobro, ker poka in na tem mestu začne prodirati vlaga ter les sivet.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

dela ::

Invictus je izjavil:

Nitro razredčilo ni nič škodljivo, če ga ravno ne piješ, ali vdihavaš na dnevni bazi...

Za tisto omaro ga lahko podihaš, pa ti ne bo nič...


Se strinjam in se ga ne bojim ravno, zato bi ga tud ponucal. Ampak verjetno je škodljivost glavni razlog, da se pogosto uporabljajo manj potentna in hkrati dražja redčila od nitra, ne? Tako jaz razumem zadeve.

Invictus ::

Glavni razlog je EU ekofašizem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako odstraniti ostanek lepilnega traku s kože

Oddelek: Loža
4614668 (13237) vostok_1
»

Premazi za les

Oddelek: Loža
2011896 (10040) BRBR
»

Airbrush

Oddelek: Loža
143271 (2970) JOKER
»

Barvanje plastike.

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
1221721 (20104) @nny
»

[Steklo] Odstranitev Teksta

Oddelek: Loža
111565 (1289) PaX_MaN

Več podobnih tem