» »

Kuba zaradi protestov blokira aplikacije za komuniciranje

Kuba zaradi protestov blokira aplikacije za komuniciranje

Slo-Tech - Medtem ko na Kubi potekajo eni največjih protestov v zadnjih desetletjih, so se oblasti zatekle k preverjenim ukrepom, ki jih poznamo iz drugih držav: začele so omejevati dostop do interneta, ki je na Kubi sorazmerno nova pridobitev.

Prvikrat so internet zatemnili v nedeljo, ko je za 30 minut mrknila celotna država. Odtlej je dostop možen, a ne v popolnosti. Virtualna zasebna omrežja (VPN), ki v podobnih primerih predstavljajo osnovni način, kako obiti požarni zid, so blokirana. Nedelujoče so tudi priljubljene aplikacije za sporazumevanje prek telefonov, kot so Signal, WhatsApp in Telegram. To je posebej pomembno, ker večina prebivalcev Kube do interneta dostopa prek pametnih telefonov.

Iz podjetja NetBlocks, ki spremlja dogajanje na internetni infrastrukturi po svetu, sporočajo, da so zaznali blokado dostopa do teh aplikacij, ki jo izvaja kubanski nacionalni operater ETECSA. Blokada se je začela v nedeljo in še vedno traja. To je prvič, da so na Kubi blokirali aplikacije za hipno sporočanje, predvsem pa je to prva tako obsežna blokada. To je največji internetni mrk, odkar je Kuba leta 2015 omogočila široko uporabo interneta.

Tovrstne blokade pa niso zastonj, saj negativno vplivajo na gospodarsko aktivnost. V Top10VPN so izračunali, da je Kuba v treh dneh izgubila vsaj 13 milijonov dolarjev zaradi blokade interneta. Na seznamu držav, ki so si letos proizvedle izgubo z blokado dostopa do interneta, je s tem Kuba deveta. Najvišje je Mjanmar, kjer je škoda zaradi praktično celoletne blokade ocenjena na 2,4 milijarde dolarjev.

19 komentarjev

renofkinja ::

Ta ideja o izgubah mi je bla vedno zanimiva. Izgubis nekaj cesar sploh nimas. Razen pricakovanj.

ajdov2 ::

internet bi bilo treba naredit bolj odporen na državni nadzor

bobby ::

ajdov2 je izjavil:

internet bi bilo treba naredit bolj odporen na državni nadzor


Kaksen predlog? Nadzor se da obiti ampak ko ti pipco zaprejo ti pa nic ne pomaga.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

WhiteAngel ::

ajdov2 je izjavil:

internet bi bilo treba naredit bolj odporen na državni nadzor


No ja... saj internet je odporen, dokler nekdo generalno ne zapre pipice. Aplikacije so zanič oz. niso namenjene takim situacijam, ker je vse centralizirano.

stara mama ::

A je na kubi še vedno treba kupovat kartice za dostop do interneta?

Izi ::

Do par let nazaj sploh niso imeli interneta, tako da izgub ne bo nobenih.
Vprašanje koliko ljudi na Kubi sploh ima internet. Verjetno samo tisti bolj premožni, ki so tako ali drugače pri koritu in torej podpirajo trenutno levo oblast. Tisti desničarji, ki protestirajo, interneta tudi do sedaj niso imeli.

jshadlsa232 ::

Kuba definitivno potrebuje centralno banko pod taktirko IMFa, drugace ne bodo svobodni.

Greghorian ::

bobby je izjavil:

ajdov2 je izjavil:

internet bi bilo treba naredit bolj odporen na državni nadzor


Kaksen predlog? Nadzor se da obiti ampak ko ti pipco zaprejo ti pa nic ne pomaga.

Edina rešitev v tem primeru bi bil satelitski internet oz tisti googlovi baloni in one Muskove rešitve z onimi starlink sateliti.

stara mama ::

Velik sreče pri uvozu opreme na kubo :)

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

stara mama je izjavil:

Velik sreče pri uvozu opreme na kubo :)

Na Kubo se je vedno uvozilo vse potrebno. Par ur s hitrim čolnom... Direktnega elektromagnetnega stika s satelitom ti pa ne more nihče zapreti. To je kar rešitev po moje. Me zanima, kako se bodo avtokratske države spoprijele s to novo tehnologijo. Zanima me tudi za primer, če pri nas naslednje leto po nekem "čudnem slučaju" ne bodo razpisane volitve - kar, če se nehamo sprenevedati, ni čisto zanemarljiva opcija.

strawman ::

Oberyn je izjavil:

stara mama je izjavil:

Velik sreče pri uvozu opreme na kubo :)

Na Kubo se je vedno uvozilo vse potrebno. Par ur s hitrim čolnom... Direktnega elektromagnetnega stika s satelitom ti pa ne more nihče zapreti. To je kar rešitev po moje. Me zanima, kako se bodo avtokratske države spoprijele s to novo tehnologijo. Zanima me tudi za primer, če pri nas naslednje leto po nekem "čudnem slučaju" ne bodo razpisane volitve - kar, če se nehamo sprenevedati, ni čisto zanemarljiva opcija.


Mogoče lokalni signal jammerji, glede na to da se prebivalstvo koncentrira v mesta? No čeprav ti težko preprečijo da greš nekam, kjer je izven dometa tega. Celo državo zna bit problem pokrit.

endelin ::

Luka mesec in njegova drhal so se že oglasili v zaščito kubanske revolucije zaradi katere so ljudje lačni?

krneki2021 ::

Greghorian je izjavil:

bobby je izjavil:

ajdov2 je izjavil:

internet bi bilo treba naredit bolj odporen na državni nadzor


Kaksen predlog? Nadzor se da obiti ampak ko ti pipco zaprejo ti pa nic ne pomaga.

Edina rešitev v tem primeru bi bil satelitski internet oz tisti googlovi baloni in one Muskove rešitve z onimi starlink sateliti.

Ker seveda RF povezav se ne da motiti, kajne?

l0wc4 ::

Oberyn je izjavil:

stara mama je izjavil:

Velik sreče pri uvozu opreme na kubo :)

Na Kubo se je vedno uvozilo vse potrebno. Par ur s hitrim čolnom... Direktnega elektromagnetnega stika s satelitom ti pa ne more nihče zapreti. To je kar rešitev po moje. Me zanima, kako se bodo avtokratske države spoprijele s to novo tehnologijo. Zanima me tudi za primer, če pri nas naslednje leto po nekem "čudnem slučaju" ne bodo razpisane volitve - kar, če se nehamo sprenevedati, ni čisto zanemarljiva opcija.


Ko sem nazadnje bil na Kubi, so bile satelitske antene še vedno prepovedane.

stara mama ::

Kakorkoli, tehnično je vse možno, se boš pa ubadal s težavamami, katerih pri nas ni!
Koliko energije ti bo to vzelo, pa odvisno od intenzivnosti represije.

Markoff ::

endelin je izjavil:

Luka mesec in njegova drhal so se že oglasili v zaščito kubanske revolucije zaradi katere so ljudje lačni?

Pazi, da se ne bodo kakšne lunarne trojke prikazale sredi noči kot nekoč. V svobodi je treba paziti, kaj govoriš..
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: bobby ()

l0wc4 ::

Telegram na Kubi deluje. Preverjeno.

Truga ::

novica je fake news

endelin je izjavil:

Luka mesec in njegova drhal so se že oglasili v zaščito kubanske revolucije zaradi katere so ljudje lačni?
pravilno. ljudje niso lacni zaradi revolucije ampak zaradi ameriske blokade

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

Utk ::

To komentirat iz kontinenta, ki zapira ljudi v stanovanja in ulice...bolje da smo kar lepo tiho.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kuba zaradi protestov blokira aplikacije za komuniciranje

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
195193 (3427) Utk
»

Kubanci dobili omrežje 3G

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
306677 (3847) Invictus
»

Netflix prihaja - na Kubo

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
179788 (8191) Nummy
»

Kuba vključila prvi podmorski kabel za internet

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3211733 (9461) nekikr
»

Kuba dobiva širokopasovni dostop do interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3816724 (14574) nekikr

Več podobnih tem