» »

Google prestavil lansiranje FLoC

Google prestavil lansiranje FLoC

sistem FLoC

vir: Google
Google - Googlov poskus korenite reforme načina sledenja uporabniku v Chromu zavoljo oglaševanja, s katero bi uvedel lastno različico sledenja - FLoC, se je zamaknil za leto in pol, v sredino leta 2023. Odziv na zamisel je bil pretežno negativen, zato morajo proces uvedbe skrbneje preučiti in izpeljati, pravijo.

Januarja lani so pri Googlu napovedali, da nameravajo v roku dveh let iz brskalnika Chrome odstraniti vse sledilne piškotke tretjih strank. Ideja sicer v načelu sledi splošnemu gibanju na področju spletnih brskalnikov, ki v zadnjem času množično obračajo hrbet oglaševalskim piškotkom, oziroma uporabnikom omogočajo natančnejši nadzor nad njimi. Toda ker je Google vendarle eden največjih oglaševalcev na svetu, je ob novici marsikdo zastrigel z ušesi. Seveda se v velikanu niso odločili na mah zavreči največjega dela svoje denarne pogače, temveč želijo "tuje" piškotke nadomestiti z novo platformo, imenovano Privacy Sandbox in zasnovano na sistemu, imenovanem Federated Learning of Cohorts, oziroma FLoC.

Premisa je naslednja: brskalnik bi uporabniku še vedno sledil po spletu in beležil njegove navade, toda podrobnejši podatki bi ostali na lokalni napravi. Medtem bi Googlov oblak navade uporabnikov na internetu posplošil v nekaj skupin (cohorts) in posameznika pospravil vanje. Googlove stranke, torej oglaševalci, bi kot podatek prejeli zgolj takšno uporabnikovo statistično skupino in torej ne njegovih natančnejših karakteristik pohajkovanja po trgovinah s spodnjim perilom, zato v Googlu pravijo, da gre za način, ki uporabnike bolje ščiti pred zlorabami njihove zasebnosti. Vsaj tako je v teoriji.

V praksi je bil odziv močno negativen v praktično vseh segmentih spletne industrije, ki ni oglaševalska. Aktivisti, kot so pri Electronic Frontier Foundation, so bili ogorčeni nad zamislijo, ki da malo rešuje in povzroča nove probleme. Brskalniki in servisi, kot sta Vivaldi in DuckDuckGo, so zelo hitro blokirali FLoC, še posebno podrobni pa so bili v svojem odklonilnem stališču pri Bravu, kjer trdijo, da tudi FLoC še vedno omogoča precej večje sledenje posamezniku, kot bi nam to radi predstavili v Googlu. Tudi velikani, kot sta Apple in Microsoft, so bili do ideje zadržani - toda bržkone bolj zato, ker v tem trenutku vsi snujejo kakšno konkurenčno rešitev. Za nameček problem ni zgolj zasebnostne narave, saj Google s Privacy Sandboxom uporabnika na nek način zapira v svoj vrtiček, kar bi lahko pomenilo kršitve zakonov o konkurenci. To je tudi eden od argumentov v preiskavi zoper Google, ki jo je Evropska Unija sprožila pred nekaj dnevi.

Vse to je Google prisililo, da se usede nazaj za risalno mizo in uvedbo bolje zastavi. Iz zapisanega je razvidno, da se velikan zamisli nikakor ne bo odpovedal, temveč jo namerava izpeljati počasneje, bolj odprto in z upoštevanjem pripomb. Tako naj bi pozno v prihodnjem letu in na začetku 2023 najprej lansiral programske vmesnike za sledenje, komunikacijo z oglaševalci in izdelavo skupin. Takrat bodo morali tudi videti, ali blokiranje FLoC v drugih brskalnikih oglaševalce bistveno prizadane, kar je eden od strahov v branži. Nato naj bi sredi leta 2023 v treh mesecih zmetali piškotke v koš. Če seveda ne bodo EU in ZDA imele resnih pomislekov.

6 komentarjev

Sindrom ::

Brskalnik Google Chrome je postal preveč popularen. Kar oni vgradijo v svoj brskalnik potem zaradi popularnosti postane tudi standard. Ostali ponudniki pa so nato prisiljeni implementirati enako stvar v svoje brskalnike, če želijo preživeti in ne potoniti v pozabo. Tako da če slučajno uporabljate Google Chrome, se malo zamislite in premislite, če nebi zaradi takšnega odnosa Googla raje preklopili na kateri drugi brskalnik npr. Firefox in vašim svojcem ter prijateljem svetujte naj storijo enako.
"If privacy is outlawed, only outlaws will have privacy." - Phil Zimmerman

Key Quest ::

Sicer uporabljam Firefox kot glavni brskalnik od prve razlicice dalje, ostale imam samo za testiranje ali ce hocem uporabljati razlicne profile na istih spletnih strani in tudi sem ze veckrat doniral fundaciji, tako da bi z lahkoto rekel da sem njihov privrzenec. AMPAK ... ko sem nedavno posodobil mobilno razlicico (telefon posodabljam rocno in redko), me je kar malce zmrazilo vsiljevanje Googla. Najprej se mi ponastavi Google kot privzet iskalnik, nato pa se vidim da precej odkrito priporoca da za vsak niz naredis iskanje (torej z Googlom) in ne da ti odpre URL ki si ga vpisal. Kr malce bedno jih potemtakem imet kot alternativo Chromu. In ja, vem da jim Google zagotavlja precejsen delez financiranja v zameno zato da ostanejo privzet iskalnik. Osebno bi najraje videl da se odpovejo Googlovemu denarju in zajadrajo v bolj samosvojo smer.

Aggressor ::

Key Quest je izjavil:

Sicer uporabljam Firefox kot glavni brskalnik od prve razlicice dalje, ostale imam samo za testiranje ali ce hocem uporabljati razlicne profile na istih spletnih strani in tudi sem ze veckrat doniral fundaciji, tako da bi z lahkoto rekel da sem njihov privrzenec. AMPAK ... ko sem nedavno posodobil mobilno razlicico (telefon posodabljam rocno in redko), me je kar malce zmrazilo vsiljevanje Googla. Najprej se mi ponastavi Google kot privzet iskalnik, nato pa se vidim da precej odkrito priporoca da za vsak niz naredis iskanje (torej z Googlom) in ne da ti odpre URL ki si ga vpisal. Kr malce bedno jih potemtakem imet kot alternativo Chromu. In ja, vem da jim Google zagotavlja precejsen delez financiranja v zameno zato da ostanejo privzet iskalnik. Osebno bi najraje videl da se odpovejo Googlovemu denarju in zajadrajo v bolj samosvojo smer.


Osebno na Androidu raje uporabljam Brave kot FF.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

enemon ::

Aggressor je izjavil:

Key Quest je izjavil:

Sicer uporabljam Firefox kot glavni brskalnik od prve razlicice dalje, ostale imam samo za testiranje ali ce hocem uporabljati razlicne profile na istih spletnih strani in tudi sem ze veckrat doniral fundaciji, tako da bi z lahkoto rekel da sem njihov privrzenec. AMPAK ... ko sem nedavno posodobil mobilno razlicico (telefon posodabljam rocno in redko), me je kar malce zmrazilo vsiljevanje Googla. Najprej se mi ponastavi Google kot privzet iskalnik, nato pa se vidim da precej odkrito priporoca da za vsak niz naredis iskanje (torej z Googlom) in ne da ti odpre URL ki si ga vpisal. Kr malce bedno jih potemtakem imet kot alternativo Chromu. In ja, vem da jim Google zagotavlja precejsen delez financiranja v zameno zato da ostanejo privzet iskalnik. Osebno bi najraje videl da se odpovejo Googlovemu denarju in zajadrajo v bolj samosvojo smer.


Osebno na Androidu raje uporabljam Brave kot FF.


Meni je še boljši kot Brave Bromite, tudi narejen na Chromiumu.

MrStein ::

Key Quest je izjavil:

Osebno bi najraje videl da se odpovejo Googlovemu denarju in zajadrajo v bolj samosvojo smer.

Od kod pa bi potem denar vzeli?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

multivac ::

Čemu še niste prešaltali, kaj vam nudi google, kar ne bi morali brez?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Daily mail toži Google zaradi oviranja konkurence

Oddelek: Novice / Tožbe
215211 (4382) pffff
»

Google testira nov nacin trackanja brez cookijev v Chromu

Oddelek: Loža
121628 (1006) dunda
»

Googlu grozi kazen za zaobhajanje varnostnih nastavitev v Safariju

Oddelek: Novice / Zasebnost
53609 (2941) Looooooka
»

Microsoft ne želi omejitev pri zbiranju osebnih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
135403 (4391) gendale

Več podobnih tem