» »

Težave s sosedom

Težave s sosedom

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3

cinc ::

Z sosedom so se začele težave...kje pa niso?:O

Dedek in babica sta imela njivo cca 40 let +. Ob robu njive sta si pustila rob trave, po katerem je deda včasih peljal s traktorjem. Potem pa počasi tudi drugi, ker je bila "bljižnica" na drugo stran. Cesta je bila le v naravi, vpisana ni. Cesta obstaja po drugi strani ( okrog riti v žep)

Sedaj sem jaz tole podedoval in sem obdelal komplet njivo, torej ceste več ni. Seveda ni bilo dolgo, da se je prišel ta sosed gnjavit zaradi te ceste, zakaj sem jo zaoral.
Grozi z tožbo itd.

Ali ima kakšne možnosti, glede na to, da on do svoje njive ima cesto. Le peljati se mora cca 2km okrog.
  • zaklenil: bluefish ()

Lonsarg ::

Tale 2km okrog je mal huda, že iz moralnega vidika si mu naredil sranje, ne glede na to kdo ima "pravno" prav od vaju.

Kar se pravnega tiče, pa obstajata dva načina za izsilit služnostno pravico. Prvi način je da ne bi imel nobene druge možnosti (ta v tem primeru odpade). Drugi način da te lahko prisili pa je s prisestvovanjem in glede na to kar si opisal (40 let) zelo verjetno da bi on celo zmagal:
https://zakonodaja.com/zakon/spz/217-cl...

Jaz osebno bi mu na tvojem mestu ponudil uradni vpis služnostne pravice (seveda take da piše da je zgolj za namene obdelovanja kmetijskega zemljišča) v zameno za plačilo, pa bosta oba imela nekaj od tega in vse bo porihtano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

cinc ::

Za 3x na leto, ka se pelje tja ni tako hudo.
Razumel bi da bi bila to "bližnjica" do hiše ali kaj podobnega. Torej vsako dnevni dostop. Šlo mi je v nos, ker v jeseni ko gre na njegovo njivo velik kombajn ali pa traktorji, mi naredi konkreno pizdarijo. To cesto je deda imel za tomovinkoviča, sedaj pa se vozijo classi itd.

Deda je bil pač tiho, ker ni hotel problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cinc ()

cinc ::

Cesta ni vpisana nikjer. Ne zdaj ne pred 100 leti.

Ima svojo cesto do njive. Ima classa ki gre 50 km/h.

Furbo ::

Tiho bodi, kar naj toži če hoče. Zgubiti ne moreš več, kot bi mu sam dal 'zaradi miru'.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Goody ::

Ne rabi biti vpisana, če lahko dokaže da jo je uporabljal 20 let mu boš v primeru tožbe moral priznati služnost. Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.

Bolf3nk ::

Poznam primer, kjer je takšna cesta bila skozi dvorišče. Najprej se je hodilo peš, potem s kolesi, potem pa že dnevno z avtomobili in drugimi stroji. Uradna cesta je tudi bila okrog.
Ko je lastnik dvorišča postavil ograjo, je bila takoj pizdarija. Ampak je lastnik zmagal.

Furbo ::

Lonsarg je izjavil:

Tale 2km okrog je mal huda, že iz moralnega vidika si mu naredil sranje, ne glede na to kdo ima "pravno" prav od vaju.

Kar se pravnega tiče, pa obstajata dva načina za izsilit služnostno pravico. Prvi način je da ne bi imel nobene druge možnosti (ta v tem primeru odpade). Drugi način da te lahko prisili pa je s prisestvovanjem in glede na to kar si opisal (40 let) zelo verjetno da bi on celo zmagal:
https://zakonodaja.com/zakon/spz/217-cl...

Jaz osebno bi mu na tvojem mestu ponudil uradni vpis služnostne pravice (seveda take da piše da je zgolj za namene obdelovanja kmetijskega zemljišča) v zameno za plačilo, pa bosta oba imela nekaj od tega in vse bo porihtano.

Kako bo on zmagal, če je takoj vedel, kdo je lastnik in mu prišel težiti, zakaj je oral po svojem?
Ni bil v dobri veri, da je zemlja njegova.

Jaz bi mu dobro prodal, če se noče furat.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

PgSurfer ::

Pa kaj eni nabijate? Deda je "pot" (pas trave) naredil/pustil zase na svojem. Da je to pustil ostalim v uporabo je bila njegova dobra volja. Če je OP to preoral, je tudi njegova volja. Prijazno do sosedov sicer ni, ampak pravno zadeva stoji. Sosed sicer lahko toži zaradi motenja posesti (rok za vložitev tožbe je 30 dni), ampak verjetno ne bo uspel.

Goody ::

Ne poznaš zakonodaje izgleda. Nabijamo ne:

Stvarna služnost nastane s priposestvovanjem, če je lastnik gospodujoče stvari dejansko izvrševal služnost dvajset let, lastnik služeče stvari pa temu ni nasprotoval.

cinc ::

Vse razumem. Tudi da ni lepo. Ja vem da ni. Ampak zadeva je šla preko meje. Prej je ta sosed vozil z starim steyerjem in ursosom. Sedaj pa z classom 140 km in z gumo skoraj 1m širine. Torej je cesto tak že širil.
Predstavljate si kakšno je to bilo, ko je mokro in blatno..


Njiva je cca 50 arov. Od tega vzameš 3m širine ceste. Potem pa že tako imaš smo vrt..

Bi tudi spremenil mnenje, če bi tip do mene pristopil na lep način. S kakšnih sixpackom. Ne pa takoj z grožnjami in tožbami

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cinc ()

IL_DIAVOLO ::

Nekateri se kar mislijo da lahko zapirajo poti kot njim pase, ker je pac njihovo.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Taip4n ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Nekateri se kar mislijo da lahko zapirajo poti kot njim pase, ker je pac njihovo.

In zakaj ne bi zapirali poti, ker je njihovo? Nekateri kar mislijo, da lahko prosto razpolagajo z lastnino, ki ni njihova.

Goody je izjavil:

Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.

Tako se pač ne dela? Razloži. OP je lastnik zemlje, ostali so si jo pa prisvojili. Mogoče niti noben ni vprašal ali lahko vozijo tam in je bil deda "tiho". Sedaj, ko OP želi zemljo zase je nastala pizdarija. Tipično slovensko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Taip4n ()

cinc ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Nekateri se kar mislijo da lahko zapirajo poti kot njim pase, ker je pac njihovo.


Zemlja je moja, privat lastnina. Ceste ni in on dostop do svoje zemlje ima. Tako so tudi njegovi predniki vozili do tiste njive.
Sedaj pa se moram jaz ponižat in odstopit del zemlje, ker bo on 5 min prej tam.

Goody ::

@cinc, vse razumljivo, vendar se je očitno prejšnji lastnik z uporabo strinjal, tako da ti kot novi nimaš nekih opcij. Razen če ne dokažeš da je bil prejšnji lastnik zaveden, ali pa da je prišlo do spremembe uporabe (tudi v tem primeru ne bi smel kar zapreti ceste)

cinc ::

Goody je izjavil:

@cinc, vse razumljivo, vendar se je očitno prejšnji lastnik z uporabo strinjal, tako da ti kot novi nimaš nekih opcij. Razen če ne dokažeš da je bil prejšnji lastnik zaveden, ali pa da je prišlo do spremembe uporabe (tudi v tem primeru ne bi smel kar zapreti ceste)


Razumem, prejšni ja. Zakaj bi se moral tudi jaz?

OK, kako bo on dokazal da je bila tam cesta? Na slikah se vidi samo "zelen pas". Jaz bom trdil ,da je tole "vratnica" oz rob njive. Priče? jih nima, ker si z dobenim ni dober. Je že razlog za to.

Taip4n ::

Pomoje je najboljše, da se obrneš na enega odvetnika, razložiš situacijo in plačaš par ur svetovanja. Bi pa rekel, da gre za standardni tip soseda, ki laja in laja ker ni po njegovo.

Goody ::

Zato ker si z nakupom/dedovanjem, kupil/dedoval tudi neformalno služnost. Ja, potem se gre za dokazovanje na sodišču, če greš to pot. Če je nekdo 20let uporabljal to pot in da ti sedaj meniš da tega ne bo mogel dokazati, pa good luck.

IL_DIAVOLO ::

Vse je poslikano z lufta. Nas so klicali, ko smo zemljo nasipali na neravne predele travnika.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

cinc ::

Vem kakšne zgledajo te slike. ampak to ni makadam cesta ali kaj poodobnega. Le trava je, katera se je zraven vratnice pokosila 3x na leto.. Razen, če je slikano, ko je kdo peljal v kakšnem blatu, da se vidijo "jarki".

UganiKdo ::

Goody je izjavil:

Ne rabi biti vpisana, če lahko dokaže da jo je uporabljal 20 let mu boš v primeru tožbe moral priznati služnost. Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.

Ce obstaja alternativna pot potem ni razloga za sluznoat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

sekvap ::

v temu primeru si problem ti. Cesto je uporabljal 40 let, potem pride mladi prevzemnik in se skrega z sosedi zaradi take stvari in se celo življenje potem grdo gledata. Če ti je to lajf, potem go for it, sicer je pa treba za dobre sosedske odnose tudi kaj potrpeti.

usedita se kot 2 normalna dedca in se pogovorita kako in kaj.

IL_DIAVOLO ::

Ko ti zora cesto, se nimas vec kaj pogovarjat, takrat se se samo razmišlja kako bos soseda bolj zajebal.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

cinc ::

Zakaj bi ga zajebal? Zakaj na pamet nekaj? On ima dostop. Lepe ceste, 3/4 asfalt, ostalo makadam občinske ceste.

Goody ::

@UganiKdo, si sicer že spremenil odgovor (si si verjetno 2. alinejo prebral...), ampak še vedno imaš narobe. Da ne obstaja alternativna pot ni potreben razlog za priposestvovanje služnosti.

Terminathor ::

Jaz bi na tvojem mestu pustil cesto in tik ob koloteku nabil konkretne kole.

Pot do tja bi mel. Peš ali z manjšim vozilom oz strojem.

Mi smo imeli podobno težavo, le da je bila občinska cesta.

Ko se je v jeseni vozili z velikimi stroji, so delali tak einšlag, da je cca 2 metra naredil krog po njivi s posejano pšenico.
Sem naredil ograjo glede na zakon, koliko mora biti od ceste.
Pa se jebi z s temi stroji

cinc ::

Goody je izjavil:

@UganiKdo, si sicer že spremenil odgovor (si si verjetno 2. alinejo prebral...), ampak še vedno imaš narobe. Da ne obstaja alternativna pot ni potreben razlog za priposestvovanje služnosti.


OK, glede na zgodovino, bi se lahko skliceval na priposestvovanje služnosti.

A jaz kot latnik pa nimam dobene pravice?

A110 ::

Ali ni priposestvovanje samo če ne veš da nisi lastnik in uporabljaš zemljo v dobri veri, da si ti lastnik?

SambaShare ::

UganiKdo je izjavil:

Goody je izjavil:

Ne rabi biti vpisana, če lahko dokaže da jo je uporabljal 20 let mu boš v primeru tožbe moral priznati služnost. Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.

Ce obstaja alternativna pot potem ni razloga za sluznoat.


2km obvoz ni alternativa. Tole na sodišču bo zelo verjetno izgubil.

A110 je izjavil:

Ali ni priposestvovanje samo če ne veš da nisi lastnik in uporabljaš zemljo v dobri veri, da si ti lastnik?


Gre se za služnost.

Zgodovina sprememb…

Linko ::

2km obvoz ni alternativa. Tole na sodišču bo zelo verjetno izgubil.


Je pa občinska cesta. 2km? Pa to ni 20km. Saj ne hodi peš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Linko ()

Uporabnik ::

Ne se pustit. Problem je seveda dolgotrajna uporaba s strani soseda, samo to mora on dokazovat, lahko ste tudi samo vi vozli, on pa ne).

Jaz bi ti svetoval, da čim več orješ in se ne oziraš na njega. Vedno se najde nekdo, ko ti hoče neko pravico vzet. Fight!
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

cinc ::

SambaShare je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Goody je izjavil:

Ne rabi biti vpisana, če lahko dokaže da jo je uporabljal 20 let mu boš v primeru tožbe moral priznati služnost. Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.

Ce obstaja alternativna pot potem ni razloga za sluznoat.


2km obvoz ni alternativa. Tole na sodišču bo zelo verjetno izgubil.

A110 je izjavil:

Ali ni priposestvovanje samo če ne veš da nisi lastnik in uporabljaš zemljo v dobri veri, da si ti lastnik?


Gre se za služnost.



OK, ali obstaja zakonska "meja" glede razdalje? ali se to definira na pamet?

Aramis ::

priposestvovanje? Priposestvovanje - legalna oblika kraje?
https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/prip...

vnetidebater ::

Goody je izjavil:

Ne rabi biti vpisana, če lahko dokaže da jo je uporabljal 20 let mu boš v primeru tožbe moral priznati služnost. Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.


kako pa bo dokazal da je to počel z dovoljenjem prejšnjega lastnika?
Če ima kje napisano je to že morda res. Drugače pa se je lahko po tistem terenu vozil brez vednosti prejšnjega lastnika, torej ilegalno.

SambaShare je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Goody je izjavil:

Ne rabi biti vpisana, če lahko dokaže da jo je uporabljal 20 let mu boš v primeru tožbe moral priznati služnost. Pa bi rekel da ima sosed problem s tabo in ne obratno. Tako se pač ne dela.

Ce obstaja alternativna pot potem ni razloga za sluznoat.


2km obvoz ni alternativa. Tole na sodišču bo zelo verjetno izgubil.

A110 je izjavil:

Ali ni priposestvovanje samo če ne veš da nisi lastnik in uporabljaš zemljo v dobri veri, da si ti lastnik?


Gre se za služnost.


ne. Služnost se da koristit samo če je to edini možen dostop do parcele. V primeru OPa pač ni edini dostop preko njegove parcele ampak obstaja uradna pot do tiste parcele.


Naj te toži in dokaže da je to počel z dovoljenjem prejšnjega lastnika.

Zgodovina sprememb…

Linko ::

Tako je,
Priposestvovanje je legalna kraja.

vse bazira na "dobri veri". Kakšen zakon je to?

vnetidebater ::

Linko je izjavil:

Tako je,
Priposestvovanje je legalna kraja.

vse bazira na "dobri veri". Kakšen zakon je to?


Če tak dogovor kdaj obstaja ga je treba podpisati. Karkoli narejenega "v dobri veri" na neki točki tebe ali tvoje potomce gladko pojebe.

Pač podpišeš...temu sosedu in izključno samo temu ssoedu dovoljujem prehod čez moje zemljišče do njegove parcele dokler se ne dogovoriva drugače, ali dokler moje posesti nekdo ne podeduje. Basta.

Zgodovina sprememb…

Goody ::

@eventyr, še enkrat, da ne obstaja alternativna pot ni pogoj za služnost. Bolj bo problem dokazati cincu, da je sosed 20 let brez dovoljenja uporabljal pot... zato pa je v zakonu 20 let

vnetidebater ::

bolj bo problem sosedu dokazat da je to pot uporabljal.

Morda pa hoče cinca nategniti z izjavo da je to pot uporabljal v prejšnjem stoletju, boh pomagaj če cinc za to ne ve nič.

Če ni podpisano, ne obstaja.

Zgodovina sprememb…

Goody ::

Lol, ja. 20 let uporabe traktorske poti in ne bo prič in ne aerial fotk, good luck kot sem rekel.

cinc ::

In? Rečem da sem jo jaz in deda uporabljala v lasten namen. Kaj pa zdaj?!

Goody ::

Predlagam da preden začnete takole pravičniško lastniško nabijati na forumu, da si vsaj kak zakon preberete.

vnetidebater ::

Zakon ni nikdar črno bel in nikdar ne velja točno tako kot ga laik razume ko ga prebere.

Pojdi do odvetnika.

Jaz ne bi nekomu podaril zemlje samo zato ker mu deda ni upal rečt ne, ne smeš uporabljat zemlje.
Če že, naj jo odkupi.

Zgodovina sprememb…

Goody ::

cinc je izjavil:

In? Rečem da sem jo jaz in deda uporabljala v lasten namen. Kaj pa zdaj?!


Ja nič, pol se pa ne sekiraj. Sem ti samo povedal, da ima, ob tem kar si napisal, po mojem skromnem mnenju, sosed na sodišču precej več možnosti kot ti.

Beli_Zajcek ::

Goody je izjavil:

Zato ker si z nakupom/dedovanjem, kupil/dedoval tudi neformalno služnost. Ja, potem se gre za dokazovanje na sodišču, če greš to pot. Če je nekdo 20let uporabljal to pot in da ti sedaj meniš da tega ne bo mogel dokazati, pa good luck.


Si jo res dedoval? Čeprav nisi mogel vedeti zanjo? Če je bila služnost res priposestvovana, potem je priposestnik imel možnost služnost vpisati v ZK, pa je ni. Zdaj pa praviš, da naj novi dedič trpi pravne posledice priposestnikove neaktivnosti?

Goody ::

Jaz ne pravim nič, tako pravi zakon.

vnetidebater ::

Goody je izjavil:

Jaz ne pravim nič, tako pravi zakon.


blefiraš neko znanje o "zakonih". to je pa tudi vse.

OP, pojdi do odvetnika preden te goody prepriča v neumnosti s svojim vrhunskim znanjem obvladovanja gostilniških debat kjer se možje prepričujejo kdo bolj "nekaj ve".


ps.: dejansko je tu velikanski problem. Kdo bo potegnil ta kratko vedo le pravniki. Sem slišal že mnogo primerov kako je naprimer sosed v obdobju 50 let svojo ograjo počasi prestavljal na sosedov teren in ko je lastnik umrl so potomci pogruntali da je sosed ukradel kakšnih 100 m2 zemlje in je pač zdaj njegova ker prejšnji lastnik ni ukrepal.

Pojdi do odvetnika čimprej preden nadaljuješ debato s sosedom!!!

Zgodovina sprememb…

Goody ::

Seveda, je tudi moj prvi predlog da stopi do odvetnika. Ker pa je spraševal tukaj sem mu iz lastnih izkušenj, ki jih s priposestvovanjem služnosti imam pač odgovoril. Nisem pa odvetnik.

vnetidebater ::

Goody je izjavil:

Seveda, je tudi moj prvi predlog da stopi do odvetnika. Ker pa je spraševal tukaj sem mu iz lastnih izkušenj, ki jih s priposestvovanjem služnosti imam pač odgovoril. Nisem pa odvetnik.


se popolnoma strinjam.

OP, v ponedeljek takoj k odvetniku, s sosedom pa nikar ne debatiraj o tem problemu. Reči mu da se moraš o tem problemu seznaniti, o pretekli situacij pa neveš ničesar. Če mu boš karkoli priznal da je bil ded "dobrega srca" in blabablabla....odvetnika ne boš več potreboval.
Tudi če si že karkoli debatiral s sosedom...pojdi do odvetnika. Nujno. :)


ps.: tule nisi napisal o kako velikem ozemlju govorimo, niti če lahko sosedu omogočiš dostop do njegove zemlje preko svojega dovoza (ki ga itak ti uporabljaš). tako da naše pisanje nima nobene pametne teže.
skratka.....huda jeba je sosedom kar "dovoliti" dostope preko parcel, če to ni res nujno

Zgodovina sprememb…

zobnik ::

Take poti se ne zbriše ali ureja v tako skrajnost da ni več uporabna za traktor..., ampak pusti dostop.

Furbo ::

K odvetniku rabi iti šele, ko dobi kak dopis/tožbo. Zaenkrat je zadeva zorana in se uporablja.

Jaz bi samo čim bolj molčal do tedaj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7811117 (8660) St235
»

Ali obstaja služnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5221384 (12635) St235
»

Sosedova stavba na moji parceli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16025710 (20415) rekt
»

problemi s sosedom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513453 (8208) shintaro
»

Arso prek privat parcele dostopa do vremenske postaje

Oddelek: Loža
374904 (3856) Go-ahead

Več podobnih tem