» »

Investiranje LONG TERM

Investiranje LONG TERM

lyricsmang ::

Pozdravljeni,

Sem v poznih 20-ih in bi želel postati bolj finančno stabilen. Glaven cilj mi je prihraniti toliko denarja, da si lahko čez nekaj let zgradim hišo brez kreditov(parcelo sem hvala bogu podedoval). Kar se tiče investiranja in trgovanja z raznimi delnicami, nisem ravno strokovnjak. V začetku leta sem na platformi Etoro investiral 1000€(copy trading), od takrat se bolj zanimam za investiranje.
Želel bi investirati v razne ETF S&P 500 indexe. Vsak mesec bi investiral dodatnih 250€. S&P 500 je povprečen return 10%. Torej bi v 15ih letih naredil nekaj čez 100k €.

Zanima me, kateri so najboljši brokerji za tak sistem in kakšni so kaj stroški in davki? Na izplačilo ETF-ov naj bi bilo 25% davka, je to res?
Je na štajerskem kak dober neodvisen finančni svetovalec?

Lep pozdrav, P

m0LN4r ::

Kdaj bo konec odpiranja novih racunov za vsako novo temo Admini?
Brez cooldowna in minimalnih prispevkov oz. uporabe iskalnika preden se odpre eno in ista tema 100x verjetno od eno in istih bolnikov?

lyricsmang je izjavil:

Pozdravljeni,

Sem v poznih 20-ih in bi želel postati bolj finančno stabilen. Glaven cilj mi je prihraniti toliko denarja, da si lahko čez nekaj let zgradim hišo brez kreditov(parcelo sem hvala bogu podedoval). Kar se tiče investiranja in trgovanja z raznimi delnicami, nisem ravno strokovnjak. V začetku leta sem na platformi Etoro investiral 1000€(copy trading), od takrat se bolj zanimam za investiranje.
Želel bi investirati v razne ETF S&P 500 indexe. Vsak mesec bi investiral dodatnih 250€. S&P 500 je povprečen return 10%. Torej bi v 15ih letih naredil nekaj čez 100k €.

Zanima me, kateri so najboljši brokerji za tak sistem in kakšni so kaj stroški in davki? Na izplačilo ETF-ov naj bi bilo 25% davka, je to res?
Je na štajerskem kak dober neodvisen finančni svetovalec?

Lep pozdrav, P

Dober svetovalec te kosta vec, kot mislis investirat.
Pa tudi ce je 48% ni velik, saj 52% zastonj dobicka ostane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Meee ::

Tem glede financ/investiranja je res preveč, ampak bom vseeno na hitro odgovoril pa naj admin zaklene če želi.

Mi2 s punco sva lani investirala preko svetovalcev Vezovišek, se lahko naredi vse online pa preko Zooma tako da jih ne rabiš imeti blizu. Ja koštajo kar nekaj (za slovenske razmere sploh, kjer bi vsi nasvete zastonj), ampak je zaenkrat bila to najina najboljša finančna odločitev. Ker nimava dovolj znanja, da bi sama in predvsem, ker so naju "porinili" da sva res investirala praktično vse kar sva imela našparanega (razen, da nama je ostala rezerva). Sej sva prej tudi sama nekaj investirala, ampak sva si upala investirat le kakšnih 20% prihrankov, večine pa ne. Je pa tako, da keš na banki izgublja vrednost in se ga splača večino imet investiranega, če ga ne misliš kmalu porabit.

KEr sva imela srečo, da smo investirala aprila lani ob padcu trga, sva trenutno cca 25% v plusu, nekaj (kripto) smo tudi izplačali dobička in vložili drugam (delnice). Večji del je razdeljen med delniške in obvezniške sklade (tudi Generali Prvi izbor in Bond, nekaj preko International Brokers v različne ETF in berkshire hathaway od Buffeta), nekaj je tudi v REIT, kripto in drage kovine. Skratka diverzifikacija.

Mesečno vlagava čimveč. Skratka če te zanima jih poguglaj. Te bo pa kar nekaj koštalo vnaprej, da ti pripravijo finančni načrt in načrt vlaganja. Po želji. Če boš investiral samo mesečno nekaj 100 EUR, je mogoč bolje res samo vlagat v kakšen ETF , kot imaš plan. Najbolj hvaljen je IB (Interactive Brokers), sam imam še Trading212, ki je res simpl in poceni za uporabljat, a kot vem trenutno ne sprejemajo novih userjev.

Davek na dobiček je mislim, da res 25%, a se ti za vsakih 5 let imetništva zniža. Po 20 letih ga ni več. Fino je, da daš v accumulating sklad, ker drugače dobivaš dividende, ki bi jih moral prijavit in plačat davek vsako leto.

Sindrom ::

Meee: Koliko so pa koštali, če smem vprašati?
"If privacy is outlawed, only outlaws will have privacy." - Phil Zimmerman

Meee ::

Tule imaš cenik: https://www.vezovisek.si/cenik/ nekaj je fiksnih stroškov za pripravo načrta, nekaj je pa potem odvisno od tvojega zneska investiranja.

Pa prva ura svetovanja je nekih 70 EUR, ampak majo velik nekih akcij, ko ti jo dajo zastonj oz. lahko te tud js priporočim, če želiš pa imaš zastonj.

Comandante ::

KEr sva imela srečo, da smo investirala aprila lani ob padcu trga, sva trenutno cca 25% v plusu

Dejansko je bil to najboljsi cas ja. Sam sem od aprila trenutno na okroglih 50% plusa, najvec sem zasluzil z nafto (+75%), ter delnicami Airbusa (+80%) in Porscheja (+115%). Vmes sem kupil in prodal Teslo, kjer je tudi kar nekaj kapnilo. Pocasi se umikam iz tveganih delnic v bolj stabilne. Nizji donosi, ampak je denar relativno varen.

Moje osebno mnenje je, da je dobro biti potrpezljiv. Sam drzim denar na banki dokler ne vidim dobre priloznosti (recimo vsesplosna panika zaradi koronavirusa lani), potem pa divje investiram. Kupujes ko vsi prodajajo, prodajas ko vsi kupujejo. Slabost tega pristopa je, da zahteva aktivno spremljanje trgov.

Trenutno mi dobro izgleda bitcoin. Mocno sumim, da bo v roku leta dni na 100k€+, tako da bom verjetno investiral.

Sparkxl ::

To kaj delaš ti nima čisto nobene veze z LONG TERM.
Za na dolgi rok je predvsem odvisno koliko se ti da ukvarjat s tem. Če bolj malo, potem v neki world etf.

TheBlueOne ::

Sparkxl je izjavil:

To kaj delaš ti nima čisto nobene veze z LONG TERM.


Drzi.

Ce zeli sam investirati na dolgi rok je pac treba prebrati kaksno knjihgo o investiranju, da znas vsaj prati porocila podjetij, ki so na borzi. Potem pa je fino kaksno branzo malo boljse poznati. Dolgorocno ne investiras v nekaj, kar ti svetuje Slo-technovec ali nek youtuber.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179288 (2507) onka
»

Kam investirati 50 000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15233577 (4052) redtech
»

Investiranje 100k

Oddelek: Loža
478782 (5881) ubermensch
»

Kako začeti z investiranjem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5520814 (18373) avani

Več podobnih tem