» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
72 / 218
»»

hbgqzR ::

dronyx je izjavil:

Ljudem se bistveno bolj pogosto plače zvišajo, kot znižajo. Enako cene izdelkov. Bistveno bolj pogosto gredo gor, kot pa dol. Saj tudi nafta je že precej nižje od vrha pa še vedno so vsak mesec glavni razlog za inflacijo cene goriv.

Ne da se mi na telefonu lepiti, poglej grafe surovin, morda si samo neučakan. Goriva so menda že na bolj prijaznih nivojih. Morda se ni konec.

Ps: Prosim, ne mi prehitro odgovarjat :))

FrRoSt ::

pangro je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Ja, počakamo in vidimo. In pomagamo.


Za moj okus surovinski trgi še niso primerni za nakup ni še tiste prave panike sploh ko pogledam postavitve kratkoročnih obresti napram dolgoročnim. Obresti na 2 letnih obveznicah so že nekaj časa višje od 10 in 30 letnih, to je zelo redek pojav in se ponavadi pojavi preden izbruhne recesija, in ko je to trg spoznal so vsi špekulantje spizdil iz surovin ker so spoznal da prihaja recesija ki bo odplaknila inflacijo. Bomo videli, bom z zanimanjem spremljal naprej.


8-) Tako nekako!! ;)

Ko se zadeva spuca/očisti tistih uši od špekulantov, potem se stvari ponovno (počasi) normalizirajo!! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Sparkxl ::

pangro je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Ja, počakamo in vidimo. In pomagamo.


Za moj okus surovinski trgi še niso primerni za nakup ni še tiste prave panike sploh ko pogledam postavitve kratkoročnih obresti napram dolgoročnim. Obresti na 2 letnih obveznicah so že nekaj časa višje od 10 in 30 letnih, to je zelo redek pojav in se ponavadi pojavi preden izbruhne recesija, in ko je to trg spoznal so vsi špekulantje spizdil iz surovin ker so spoznal da prihaja recesija ki bo odplaknila inflacijo. Bomo videli, bom z zanimanjem spremljal naprej.


Pa ti to spremljaš na podlagi šloganja iz usedline večernega kakava, kot kow recimo, ali imaš kaj bolj oprijemljivega?
Recimo kakšno podjetje vezano na surovine? Ker bi rekel da imaš okus malo pokvarjen. Surovine trgajo gate že od 2020 naprej, samo tega noben ni opazil, ker so bili vsi nahajpani na ark in podobne smeti.
Samo malo da ti okus popravim, oglej si 3 moje, te sem se zdaj random spomnil. Imam jih drugače skoraj 50 menda.
1898 HK
UUUU NYSE
ICL NYSE

Edino na kovinah imam minus, vse ostalo je letos gor 60%. Pod črto trenuto +25%. Če daš zoom out, še niti prav začeli nismo. Je pa volatilnost na surovinah brutalna. To gre -20% na mesec brez problema

dronyx ::

Malo zgodovine.

The President of the European Central Bank (ECB), Mario Draghi, has instructed angry German savers to "just be patient" with the central bank's low interest rates and large-scale money printing.
vir

Potrpljenje se ni izplačalo. Samo pet let kasneje je inflacija tudi v Nemčiji prek 8%, obresti ECB pa še vedno 0%. Še malo potrpljenja pa bo vsega konec (v mislih imam seveda prihranke na bankah). :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FrRoSt ::

dronyx je izjavil:

Tole spodaj e-pošta, ki sem jo poslal guvernerju Banke Slovenije novembra 2021. Takrat sem napisal glede inflacije, da je v ZDA prek 6%, nekatere baltske države, članice evro območja, celo prek 8%, Nemčija prek 4%. Danes, torej avgusta 2022 je inflacija v ZDA 9,6%, vse tri baltske države imajo inflacijo prek 20%, Nemčija prek 8%, mi že 11%. Ameriški FED s svojim monetarnim razvratom ne bo potopil samo nerazvitih in držav v razvoju, ampak tudi EU, GB in ostale razvite ekonomije. Job well done...

Od: Doktor Onyx
Date: V tor., 16. nov. 2021
Subject: Prehodna inflacija?
To: Boštjan Vasle

Spoštovani,

v razmislek posredujem tole:
https://dronyx.wordpress.com/2021/03/16...

Kot sam opažam, centralni bankirji po mojem mnenju usklajeno in odkrito lažejo ljudem, potem ko se nekaj izkaže za laž pa iščejo izgovore. Konkretno zadnji primer je laž o prehodni inflaciji, pri čemer se inflacija viša iz meseca v mesec. Po mojem mnenju bi morale centralne banke vzbujati zaupanje pri ljudeh, saj fiat valute temeljijo zgolj in samo na zaupanju! Ko je zaupanja v fiat valuto konec, sledijo dolge vrste čakajočih pred bankami.

Če sedanja visoka inflacija (v ZDA prek 6%, nekatere baltske države, članice evro območja, celo prek 8%, Nemčija prek 4%) res ni tudi posledica monetarne inflacije (prekomernega tiskanja denarja), zakaj bi potem zmanjševali QE in dvigali obresti? Ta ukrep verjetno ne bo rešil probleme na ponudbeni strani, če so seveda res samo problemi na strani ponudbe.

Sam sodim v generacijo, ko se še dobro spomnim, kako smo čakali na Ljubljanski tržnici v vrsti, da smo lahko zamenjali dinarje v nemške marke. Situacija z inflacijo je bila v nekem obdobju tako absurdna, da si lahko dejansko zaslužil nekaj denarja, če si v istem dnevu naredil več menjav denarja, saj menjalnice niso uspele tako hitro spreminjati tečajev, kot je denar izgubljal na vrednosti. In takrat so številni tudi izgubili prihranke.

Po več kot 30 letih se po mojem mnenju situacija ponavlja, čeprav mnogo bolj prikrito, kot je bilo to v Jugoslaviji. Številni se zavedajo, kaj se dogaja in poskušajo evre čim prej zamenjati v nekaj drugega, kar ne bo tako hitro izgubljalo vrednosti. Večina pri nas se odloča za nakup nepremičnin. Ampak na bankah je še 25 milijard evrov denarja, ki bo poskušal najti zaščito pred inflacijo. Možnosti pa ni veliko, ker je finančna represija očitno zelo dobro poštudirana in namenjena temu, da se napihuje premoženjske balone in s tem še mnogo bolj koncentrira premoženje v rokah peščice.

Ne upam si ugibati, kako se bo ta globalni monetarni eksperiment končal. Vem pa zanesljivo, kdo bo tudi tokrat nastradal! In če se bo končal kot polomija upam, da zgodovina do odgovornih ne bo imela nikakršne milosti.

Lep pozdrav,
Dr. Onyx


:)):)):))

STARI!!?? 8-) KAJ tebi ni jasno!??? :)

Nisi neumen, razumeš tudi posamezne dele! Samo, nekako ti vedno nekje uspe zgrešiti celoto!! :))

Razumeti (in videti) moraš celoten KROG (lik)! ;)

To je vsa UMETNOST!! 8-)

Tebe pa vedno nekaj zmoti in nekam odnese!! 8-O

Dva filma, ki tudi (povprečnemu) človeku razložita vse o denarju in okoli njega!! 8-)

1! Wall Street: Denar nikoli ne spi
https://www.imdb.com/title/tt1027718/?r...

2! Velika poteza
https://www.imdb.com/title/tt1596363/?r...

To sta ti Jing in Jang razumevanja finančnih in denarnih stvari! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

poweroff ::

drOnyx, zelo zanimivo razmišljaš, se tudi strinjam s tabo, ampak to, da pišeš ECB, BS in poslovnim bankam nima smisla. Izpadeš kvečjemu kot lunatik. Taka pisanja pri njih na hitro letijo v predal "spam" in dvomim, da jih kdo sploh prebere. Niti od onih na najnižjem nivoju ne, ker a) tega enostavno dobijo preveč in b) imajo "pomembnejše delo" (predvsem to slednje je dosti žalostno, ampak tako je).

Vprašanje je seveda kaj lahko v resnici narediš. Ena opcija je, da nadaljuješ s publiciranjem na blogu in počasi dosežeš, da blog postane dovolj znan in vpliven, da te bodo začeli malo bolj resno jemati. Druga opcija je, da skušaš publicirati v MSM. Ampak v obeh primerih bo učinek zgolj minimalen.

Razen, če bi imel dolgoročno strategijo zanetiti bolj splošen odpor proti centralnim bankam. Da bi ljudi spravil na ulice in bi tam vihteli transparente s povezavami do tvojega bloga ali tvojimi citati.

V resnici je v "idiokraciji" tudi to zelo težko doseči. Pa niti ne moreš zameriti ljudem, da se ne uprejo - konec koncev so brez ustreznih informacij in polno zaposleni s tem, da preživijo. In da malo pobegnejo iz krute realnosti je tukaj potem Instagram, FB, in podobna orodja za poneumljanje množic. Ampak moraš razumeti, da večina ljudi rabi nek odklop od krute realnosti, pa naj bo kakršenkoli že. In jih zato nima smisla obsojati.

Zadnja opcija je pa, da enostavno izstopiš iz tega vlaka. Oziroma iz ladje norcev. To sicer ne pomeni, da moraš biti sedaj tiho - ti le piši, za svojo dušo, za nas - ampak ne si delati iluzij, da se da kaj spremeniti.

V psihologiji imaš tri odzive na neko krizno situacijo: fight, freeze, flight. Večina ljudi zamrzne in skušajo samo preživeti. Odplačevati kredite, delati, nekako riniti naprej. Nekateri se uprejo, ampak jih večinoma zatrejo na dvojni način: tisti od zgoraj (ali nasilno, ali pa da te prikažejo kot norega), in tiha večina s svojo pasivnostjo. Nekateri se pa umaknejo. To je lahko pobeg, lahko pa se samo umakneš norcem, da se potolčejo med sabo - brez tebe.

Razmisli o tem.
sudo poweroff

Lonsarg ::

Obstaja četrta opcija poleg "fight, freeze, flight" in sicer "join".

Delaš to kar dela elita, torej jemlješ kredite in hkrati vlagaš denar da ga ni na banki.

johnnyyy ::

poweroff je izjavil:

drOnyx, zelo zanimivo razmišljaš, se tudi strinjam s tabo, ampak to, da pišeš ECB, BS in poslovnim bankam nima smisla. Izpadeš kvečjemu kot lunatik. Taka pisanja pri njih na hitro letijo v predal "spam" in dvomim, da jih kdo sploh prebere. Niti od onih na najnižjem nivoju ne, ker a) tega enostavno dobijo preveč in b) imajo "pomembnejše delo" (predvsem to slednje je dosti žalostno, ampak tako je).

Vprašanje je seveda kaj lahko v resnici narediš. Ena opcija je, da nadaljuješ s publiciranjem na blogu in počasi dosežeš, da blog postane dovolj znan in vpliven, da te bodo začeli malo bolj resno jemati. Druga opcija je, da skušaš publicirati v MSM. Ampak v obeh primerih bo učinek zgolj minimalen.

Razen, če bi imel dolgoročno strategijo zanetiti bolj splošen odpor proti centralnim bankam. Da bi ljudi spravil na ulice in bi tam vihteli transparente s povezavami do tvojega bloga ali tvojimi citati.

V resnici je v "idiokraciji" tudi to zelo težko doseči. Pa niti ne moreš zameriti ljudem, da se ne uprejo - konec koncev so brez ustreznih informacij in polno zaposleni s tem, da preživijo. In da malo pobegnejo iz krute realnosti je tukaj potem Instagram, FB, in podobna orodja za poneumljanje množic. Ampak moraš razumeti, da večina ljudi rabi nek odklop od krute realnosti, pa naj bo kakršenkoli že. In jih zato nima smisla obsojati.

Zadnja opcija je pa, da enostavno izstopiš iz tega vlaka. Oziroma iz ladje norcev. To sicer ne pomeni, da moraš biti sedaj tiho - ti le piši, za svojo dušo, za nas - ampak ne si delati iluzij, da se da kaj spremeniti.

V psihologiji imaš tri odzive na neko krizno situacijo: fight, freeze, flight. Večina ljudi zamrzne in skušajo samo preživeti. Odplačevati kredite, delati, nekako riniti naprej. Nekateri se uprejo, ampak jih večinoma zatrejo na dvojni način: tisti od zgoraj (ali nasilno, ali pa da te prikažejo kot norega), in tiha večina s svojo pasivnostjo. Nekateri se pa umaknejo. To je lahko pobeg, lahko pa se samo umakneš norcem, da se potolčejo med sabo - brez tebe.

Razmisli o tem.

Sam gledam na stvari prek interesov. Torej če imaš višek denarja, potem ti ni v interesu, da CB printajo denar in ti tako razvrednotijo premoženje. V primeru da si bolj zadolžen, pa imaš interes, da inflacija počasi žre kredit. In podobno je pri nepremičninah. Če imaš nepremičnino ali več njih, potem se nekega novega davka ravno ne veseliš. Tisti, ki so pa brez, pa seveda navijajo za nov davek, zato, da bi bile nepremičnine cenejše in bi lažje nakupili.

Iz mojega osebnega prepričanja se je brez veze tepsti za neko filozofijo, ampak delaš to, kar delajo veliki. Tudi v "komunizmu", so člani komunistične partije zasedali najpomembnejša mesta in uporabljali najboljše nepremičnine. Pa ne verejamem, da so verjeli v komunizem. Pač ljudi je bilo potrebno prepičati, da je socializem pot do komunizma kjer bo vse od vseh. Naivni so nasedli, vodilni pa so se ob razpadu sistema zagrebli za skupno premoženje.

In če se vrnem na prejšnji sistem, te je lahko pametovanje o slabostih sistema stalo zapora. Po padcu sistema pa nisi bil toliko pri koritu, da bi lahko to izkoristil. In na koncu se lahko le zapiješ in v lokalnem barčku vsem razlagaš, kako si vedel da bo Juga razpadla, a noben te ne bo jemal resno, saj se tega pri tvojem premoženju ne opazi.

dronyx ::

poweroff je izjavil:

drOnyx, zelo zanimivo razmišljaš, se tudi strinjam s tabo, ampak to, da pišeš ECB, BS in poslovnim bankam nima smisla. Izpadeš kvečjemu kot lunatik. Taka pisanja pri njih na hitro letijo v predal "spam" in dvomim, da jih kdo sploh prebere. Niti od onih na najnižjem nivoju ne, ker a) tega enostavno dobijo preveč in b) imajo "pomembnejše delo" (predvsem to slednje je dosti žalostno, ampak tako je).

Seveda, saj jaz se glede tega ne slepim. To jim napišem za lasten arhiv. Na ECB je nekdo očitno to prebral in mi odgovoril. Od naših mi ni odgovoril nihče, oziroma iz neke banke, za katero še nisem slišal so odgovorili, da spoštujejo moje mnenje. Smo pa mi vsi, vključno z našimi komercialnimi bankami in ECB del večjega kolesja in vsak bo rekel, da nima kaj dosti opcij. Komercialnim bankam obnašanje določa ECB, ECB-ju in ostalim centralnim bankam pa FED. Dejansko je tokrat ameriška centralna banka tista, ki je povzročila to razdejanje, v osnovi tega natega pa človeški pohlep. Vzeti tistim, ki imajo že tako malo in dati tistim, ki imajo dovolj za nekaj življenj in ki so blizu informacijam ter ustvarjanju novega denarja.

Me pa ECB vedno znova razočara. Kot sem tu že omenil je Bloomberg prejšnji teden objavil članek, kako ljudje pišejo negativna mnenja na ECB headquarters (ECB Tower). Ampak ob vseh drugih težavah, s katerimi bi se morala ukvarjati ECB, so bili tokrat pa izjemno učinkoviti. Že praktično naslednji dan so dosegli pri Googlu blokiranje objave mnenj in sedaj se vidijo samo še mnenja od 2 mesca nazaj (dvomim da je to samo na mojem PC). Če bi se tako izjemno hitro odzvali na višanje inflacije bi bil problem danes precej manjši in morda razvrednotenje prihrankov v bankah nižje za kakšnih 1000 milijard evrov.

Tole pa nekaj mnenj na ECB Tower:

Moj (dobil palcev navzgor):

Inflation higher then ECB tower. The main goal of the ECB's monetary policy is no more to maintain price stability. Main goal of the ECB are cheap loans for all. Disaster in progress. ECB - Gelddruckerei GmbH
Excessive money printing is a financial fraud.


Katastrophale Geldpolitik! Die Inflation ist bei 8.1%, aber der Euro Libor is bei -0.5%. Gut für all diese maroden Staaten, die bis zum Hals verschuldet sind, schlecht für den Normalbürger. Dad passiert wenn man Politiker als Notenbankchefin einsetzt. Wenn die D Mark noch wäre, hätte es diese Inflation und Euro Schulden Probleme nie gegeben!

Hallooooo, jemand zu Hause?
Die EZB beschreibt Ihr Organisationsziel auf Ihrer Internetseite wie folgt: "Wir sorgen für stabile Preise und sicheres Geld" sowie "wir halten die Inflation unter Kontrolle". Bei diesem Auftrag hat die EZB kläglich versagt - entweder kann oder will die EZB diesen Auftrag nicht erledigen. Damit wird das Vertrauen in Europa und öffentliche Institutionen auf Dauer massiv beschädigt.


Ich wollte mich mal bei der EZB bedanken.
Danke für die hohe Inflation die ihr verursacht habt.
Danke, dass dadurch der normale Bürger sein Geld verbrennt ohne ein Cent dafür auszugeben.


"die oberste und einzige Aufgabe der EZB ist im Kern die geldwertstabilität"
Merkt ihr selbst?
Man finanziert auf meine Kosten Pleitestaaten der EU.

Wir müssen auf die Straße gehen um den Wahnsinn zu beenden. Bevor es zu spät ist. Die EZB vernichtet seit Jahren unser Sparguthaben. Für das man Jahrzehnte gearbeitet hat. Es reicht jetzt.

itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

johnnyyy je izjavil:

Sam gledam na stvari prek interesov. Torej če imaš višek denarja, potem ti ni v interesu, da CB printajo denar in ti tako razvrednotijo premoženje. V primeru da si bolj zadolžen, pa imaš interes, da inflacija počasi žre kredit. In podobno je pri nepremičninah. Če imaš nepremičnino ali več njih, potem se nekega novega davka ravno ne veseliš. Tisti, ki so pa brez, pa seveda navijajo za nov davek, zato, da bi bile nepremičnine cenejše in bi lažje nakupili.

Drži. Marsikdo, ki ima visok kredit, se danes celo veseli visoke inflacije, ker pričakuje ponovitev Jugoslavije. Ampak to me spominja na prizor iz filma Ime rože, ko tipa (Salvatore) zakurijo na grmadi, on pa ne razume kaj se dogaja in še piha, da bo bolj gorelo. Tudi številni lastniki nepremičnin se nimajo kaj veseliti visokih vrednotenj, ker če ne mislijo prodat in v njih živijo jih bodo samo lopnili še z visokim davkom na nepremičnine. Visoka inflacija je prikrit davek, ki najbolj prizadene nižji in srednji sloj.

johnnyyy ::

dronyx je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Sam gledam na stvari prek interesov. Torej če imaš višek denarja, potem ti ni v interesu, da CB printajo denar in ti tako razvrednotijo premoženje. V primeru da si bolj zadolžen, pa imaš interes, da inflacija počasi žre kredit. In podobno je pri nepremičninah. Če imaš nepremičnino ali več njih, potem se nekega novega davka ravno ne veseliš. Tisti, ki so pa brez, pa seveda navijajo za nov davek, zato, da bi bile nepremičnine cenejše in bi lažje nakupili.

Drži. Marsikdo, ki ima visok kredit, se danes celo veseli visoke inflacije, ker pričakuje ponovitev Jugoslavije. Ampak to me spominja na prizor iz filma Ime rože, ko tipa (Salvatore) zakurijo na grmadi, on pa ne razume kaj se dogaja in še piha, da bo bolj gorelo. Tudi številni lastniki nepremičnin se nimajo kaj veseliti visokih vrednotenj, ker če ne mislijo prodat in v njih živijo jih bodo samo lopnili še z visokim davkom na nepremičnine. Visoka inflacija je prikrit davek, ki najbolj prizadene nižji in srednji sloj.

Juga je bila ekstremen primer. In ne poznam človeka, ki bi danes pričakoval, da bo za ceno gajbe piva odplačal 1/2 kredita za hišo. Pač pričakuje se da bi 1/2 kredita odplačal cca 1/3 manj kot bi sicer. Kaj bo z visokimi davki bo pokazal čas, sam ne verjamem da ga bom dočakal in da bo dolgo trajal. Visoka inflacija je prikrit davek na nižji in sredni sloj, saj le-ta večinoma varčuje v denarju in jim denar v primerjavi z ostalim premoženjem pomeni največi procent. Zato tudi največ izgubijo.

dronyx ::

johnnyyy je izjavil:

Visoka inflacija je prikrit davek na nižji in sredni sloj, saj le-ta večinoma varčuje v denarju in jim denar v primerjavi z ostalim premoženjem pomeni največi procent. Zato tudi največ izgubijo.

Ne gre samo za varčevanje, saj nižji in nižji srednji sloj ponavadi nimata nekih omembe vrednih prihrankov. Pri tako visoki inflaciji gre tudi za izgubo kupne moči in nižanje standarda, na drugi strani vidimo da gre ob vsem tem davkariji na smeh, saj pobere precej več davkov, ker je vse toliko dražje in zato so tudi procenti pobrani z davki precej višji. Davkariji (državi) seveda tudi ustreza pumpanje cen nepremičnin in veliko število transakcij, ker so tudi tu prihodki višji v državni proračun. Kljub zelo visoki inflaciji gre tu za nekakšen podaljšan boom cikel. Za razvito ekonomijo je zame dvomestna inflacija praktično hiperinflacija, saj valuta, ki tako hitro izgublja vrednost, ni več primerna za hranjenje. Je samo še za tekočo porabo, vse ostalo pa čim prej konverzija v nekaj drugega. Če hitro tega stanja ne rešijo je s tako valuto konec. Za Nemčijo po prvi svetovni vojni je bil značilen crack-up boom. To je pojav, ko se pred popolno temo še enkrat močno zasveti. Potem je prišla pa hiperinflacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FrRoSt ::

johnnyyy je izjavil:

poweroff je izjavil:

drOnyx, zelo zanimivo razmišljaš, se tudi strinjam s tabo, ampak to, da pišeš ECB, BS in poslovnim bankam nima smisla. Izpadeš kvečjemu kot lunatik. Taka pisanja pri njih na hitro letijo v predal "spam" in dvomim, da jih kdo sploh prebere. Niti od onih na najnižjem nivoju ne, ker a) tega enostavno dobijo preveč in b) imajo "pomembnejše delo" (predvsem to slednje je dosti žalostno, ampak tako je).

Vprašanje je seveda kaj lahko v resnici narediš. Ena opcija je, da nadaljuješ s publiciranjem na blogu in počasi dosežeš, da blog postane dovolj znan in vpliven, da te bodo začeli malo bolj resno jemati. Druga opcija je, da skušaš publicirati v MSM. Ampak v obeh primerih bo učinek zgolj minimalen.

Razen, če bi imel dolgoročno strategijo zanetiti bolj splošen odpor proti centralnim bankam. Da bi ljudi spravil na ulice in bi tam vihteli transparente s povezavami do tvojega bloga ali tvojimi citati.

V resnici je v "idiokraciji" tudi to zelo težko doseči. Pa niti ne moreš zameriti ljudem, da se ne uprejo - konec koncev so brez ustreznih informacij in polno zaposleni s tem, da preživijo. In da malo pobegnejo iz krute realnosti je tukaj potem Instagram, FB, in podobna orodja za poneumljanje množic. Ampak moraš razumeti, da večina ljudi rabi nek odklop od krute realnosti, pa naj bo kakršenkoli že. In jih zato nima smisla obsojati.

Zadnja opcija je pa, da enostavno izstopiš iz tega vlaka. Oziroma iz ladje norcev. To sicer ne pomeni, da moraš biti sedaj tiho - ti le piši, za svojo dušo, za nas - ampak ne si delati iluzij, da se da kaj spremeniti.

V psihologiji imaš tri odzive na neko krizno situacijo: fight, freeze, flight. Večina ljudi zamrzne in skušajo samo preživeti. Odplačevati kredite, delati, nekako riniti naprej. Nekateri se uprejo, ampak jih večinoma zatrejo na dvojni način: tisti od zgoraj (ali nasilno, ali pa da te prikažejo kot norega), in tiha večina s svojo pasivnostjo. Nekateri se pa umaknejo. To je lahko pobeg, lahko pa se samo umakneš norcem, da se potolčejo med sabo - brez tebe.

Razmisli o tem.

Sam gledam na stvari prek interesov. Torej če imaš višek denarja, potem ti ni v interesu, da CB printajo denar in ti tako razvrednotijo premoženje. V primeru da si bolj zadolžen, pa imaš interes, da inflacija počasi žre kredit. In podobno je pri nepremičninah. Če imaš nepremičnino ali več njih, potem se nekega novega davka ravno ne veseliš. Tisti, ki so pa brez, pa seveda navijajo za nov davek, zato, da bi bile nepremičnine cenejše in bi lažje nakupili.

Iz mojega osebnega prepričanja se je brez veze tepsti za neko filozofijo, ampak delaš to, kar delajo veliki. Tudi v "komunizmu", so člani komunistične partije zasedali najpomembnejša mesta in uporabljali najboljše nepremičnine. Pa ne verejamem, da so verjeli v komunizem. Pač ljudi je bilo potrebno prepičati, da je socializem pot do komunizma kjer bo vse od vseh. Naivni so nasedli, vodilni pa so se ob razpadu sistema zagrebli za skupno premoženje.

In če se vrnem na prejšnji sistem, te je lahko pametovanje o slabostih sistema stalo zapora. Po padcu sistema pa nisi bil toliko pri koritu, da bi lahko to izkoristil. In na koncu se lahko le zapiješ in v lokalnem barčku vsem razlagaš, kako si vedel da bo Juga razpadla, a noben te ne bo jemal resno, saj se tega pri tvojem premoženju ne opazi.


1. Odstavek! Da! Verjetno ti ni v interesu, da je inflacija, če imaš denar na banki in za njega ne dobiš še evra obresti!!? Dejstvo pa je, čeprav bo denar sedaj postal drag, da bodo ti denarni ziheraši izgubili cca 15%+ vrednosti! 8% so praktično že, verjetno, še bolje zagotovo se inhlacija v naslednjih dveh letih ne bo ravno umirila in bo min 4%, kar ti potem znese še drugo polovico!? Tu sem uposteval OPTIMISTIČNI Scenarij!! Da o kakšnih višjih stopnjah inflacije ne govorim!! ;)
Nepremičnine (cene) so že itak pobezlale, se ne splača niti pisati in razlagati! Zlato tiščijo dol in celo kripto se ne pobere!? :))

Bistvo tega prvega odstavka je v tem, da se mora tukaj PRAVILNO izpeljati pot med tema dvema točkama!! In to v časovnici!! Ker sta oba problema OBRATNO POVEZANA!! Gre za to, da se bod dolg dolgoročno zmanjšal, razvodenel, zažrla ga bo inflacija in z njenim naraščanjem bo postajal čedalje lažji, po drugi strani pa bo novo (prihodnje) zadovževanje postalo dražje in težje. Vključno z reprogramiranjem dolga!

Če povem še malo drugače, profitiral bo nekako tisti, ki ima dolg v ugodni nespremenljivi om, vsaj malo finančne maščobe in dober/ zanimiv poslovni model in panogo, ki ga možna prihajajoča recesija ne bo (močno) prizadela! Tisti, ki bo znal plavati v takih razmerah!! :)

Druga zadeva od raznih posameznikov, poslovnih subjektov, pa so tukaj države, ki jih bo ta problem tudi doletel in se mu ne bodo mogle izogniti! Najti primerno pot med tema dvema obratno povezanima točkama oz fenomenoma. In ECB bo tukaj v prvi vrsti ščitila, še bolje pa, se ozirala na posamezne države!! Posamezniki v njih, ne da niso pomembni, so pač taka ali drugačna kolateralna škoda.

2. Odstavek! Nikoli ne posplošuj! Ker imaš vedno, take in drugačne!! Se spomnim tudi našega komunizma, čeprav to ni niti primeren izraz sploh in so bili taki in drugačni ljudje, tudi med komunisti! Eni bolj po prepričanju, drugi bolj po potrebi in koristoljubju na materialnih osnovah. Ob razpadu oz menjavi sistema pa so na dan in svoj račun prišli PRIHVATIZATORJI, taki in drugačni. Nekaterim je uspelo, drugim spodletelo.

3 odstavek! Zapora te ravno ni več stalo, če odšteješ tista povojna leta in informbiro, razen če res nisi oral čisto ledino, kot so to počeli zelo redki. Je šlo za nek drugi princip, da si bil nekako odrezan, nisi mogel dobiti primerne službe, bil si skratka izobčen in odrezan iz main strema družbe, premaknjen na slepi, nomepomemben tir!! Niso mogel dobiti ustreznih kreditov in doletel te je tihi molk in javna ignoranca.

ŠE TOLE!! Ker je pomembno in danes tega ne razlaga in uči nihče več, vsaj da bi jaz vedel ne! In se tako izgublja iz razumevanja, mišljenja in glav!! :O

Po Titovi smrti so šle razmere drastično navzdol! Že prej niso bile ravno lepe, vendar se je nekako dalo in šlo naprej. Še Bosna je postala relativno razvita! Izdelovali so golfe, imeli zimske olimpijske igre 84!! Bolj južne pokrajine pa še še niso izkopale toliko iz agrarne usmeritve! Potem je udarila kriza, predvsem finančna z inflacijo! Če povem še drugače, šlo je za prerazporeditev sredstev, od tistih industrijskih razvitih republik k manj razvitim, bolj južnim republikam! Oni so bili nekako v večini in začela se borba oz prepir, kako naprej.... Če malce skrajšam, obdobje se je imenovalo stabilizacija. :)) In v tej stabilizaciji so se začele pojavljati nekatere čudne racionalne ideje, kako in kje pri/šparati!?? :O

Slovenci smo biki takrat zelo na udaru!! Hoteli so, da se odpovemo nekaterim kulturnim "dobrinam"!? 8-O Prvo je prišlo do spora med pisatelji, kejer se slovenski pisatelji niso strinjali s tem šparanjem in varčevalnim programom, kot da bi bil slovenski jezik premajhen in predrag za vzdrževanje!?? :))

Potem se je zlom in pok razširil tudi na druga področja in na koncu privedel do ideje in uresničitve osamosvojitve Slovenije! ;)

Tu pa se začne in piše že NOVA zgodba! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

johnnyyy ::

dronyx je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Visoka inflacija je prikrit davek na nižji in sredni sloj, saj le-ta večinoma varčuje v denarju in jim denar v primerjavi z ostalim premoženjem pomeni največi procent. Zato tudi največ izgubijo.

Ne gre samo za varčevanje, saj nižji in nižji srednji sloj ponavadi nimata nekih omembe vrednih prihrankov. Pri tako visoki inflaciji gre tudi za izgubo kupne moči in nižanje standarda, na drugi strani vidimo da gre ob vsem tem davkariji na smeh, saj pobere precej več davkov, ker je vse toliko dražje in zato so tudi procenti pobrani z davki precej višji. Davkariji (državi) seveda tudi ustreza pumpanje cen nepremičnin in veliko število transakcij, ker so tudi tu prihodki višji v državni proračun. Kljub zelo visoki inflaciji gre tu za nekakšen podaljšan boom cikel. Za razvito ekonomijo je zame dvomestna inflacija praktično hiperinflacija, saj valuta, ki tako hitro izgublja vrednost, ni več primerna za hranjenje. Je samo še za tekočo porabo, vse ostalo pa čim prej konverzija v nekaj drugega. Če hitro tega stanja ne rešijo je s tako valuto konec. Za Nemčijo po prvi svetovni vojni je bil značilen crack-up boom. To je pojav, ko se pred popolno temo še enkrat močno zasveti. Potem je prišla pa hiperinflacija.

Da prideš do hiperinflacije je potrebno natisniti ogromno denarja. Če gledaš iz Jugo vidika, so v parih leti prišli iz nekaj podobnega kot imamo sedaj, v milijarde. Težko si je predstavljati, da če je bil nekaj let nazaj slovenski letni proračun par 1o milijard, da bi danes posameznik na dnevnem nivoju operiral s takšnim denarjem. Tako, da to kar imamo sedaj v zgodovini ni nič posebnega. Še posebej pa ne na našem območju, kjer smo imeli Dinar in Tolarje, kjer je bila v večini življenja valute inflacija precej višja kot jo imamo sedaj.

In bistvo denarja je univerzalno plačilno sredstvo, s katerim kupuješ storitve in produkte. Denar nikoli v zgodovini ni bil namenjen hranjenju na dolgi rok.

kriptobog ::

johnnyyy je izjavil:

dronyx je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Sam gledam na stvari prek interesov. Torej če imaš višek denarja, potem ti ni v interesu, da CB printajo denar in ti tako razvrednotijo premoženje. V primeru da si bolj zadolžen, pa imaš interes, da inflacija počasi žre kredit. In podobno je pri nepremičninah. Če imaš nepremičnino ali več njih, potem se nekega novega davka ravno ne veseliš. Tisti, ki so pa brez, pa seveda navijajo za nov davek, zato, da bi bile nepremičnine cenejše in bi lažje nakupili.

Drži. Marsikdo, ki ima visok kredit, se danes celo veseli visoke inflacije, ker pričakuje ponovitev Jugoslavije. Ampak to me spominja na prizor iz filma Ime rože, ko tipa (Salvatore) zakurijo na grmadi, on pa ne razume kaj se dogaja in še piha, da bo bolj gorelo. Tudi številni lastniki nepremičnin se nimajo kaj veseliti visokih vrednotenj, ker če ne mislijo prodat in v njih živijo jih bodo samo lopnili še z visokim davkom na nepremičnine. Visoka inflacija je prikrit davek, ki najbolj prizadene nižji in srednji sloj.

Juga je bila ekstremen primer. In ne poznam človeka, ki bi danes pričakoval, da bo za ceno gajbe piva odplačal 1/2 kredita za hišo. Pač pričakuje se da bi 1/2 kredita odplačal cca 1/3 manj kot bi sicer. Kaj bo z visokimi davki bo pokazal čas, sam ne verjamem da ga bom dočakal in da bo dolgo trajal. Visoka inflacija je prikrit davek na nižji in sredni sloj, saj le-ta večinoma varčuje v denarju in jim denar v primerjavi z ostalim premoženjem pomeni največi procent. Zato tudi največ izgubijo.


Ma take inflacije ne bo, ampak ce imas kredit s fiksno om in ti firma dvigne placo zaradi inflacije, si ze na boljsem ane. In to pomoje pricakuje tudi vecina ljudi, ki ima take kredite. Dolgorocno bodo pa itak bolje cez prisli verjetno, ker place se skozi leta malo in pomalo visajo, kredit jim bo pa ostal enak znesek.

Utk ::

Jaz sem zadnji moment ko to ni bilo še popolnoma noro vzel spremenljivo OM. Potem bi lahko popravil, pa nisem. Zaenkrat imam še zmeraj nižji obrok, v 2023 bom najbrž imel istega kot bi imel s fiksno, kaj bo pa leta 2024 pa živ bog ne more vedet. Zaenkrat mi ni nič žal. Sicer tudi v najslabšem primeru ne bo krize ampak na vrat na nos spreminjat v fiksno tudi ni (bilo) nujno pametno. Če bo recesija, bojo OM vseeno nizke, tudi če bo inflacija, brezposelnost, itd.

m0LN4r ::

Temo sem odprl:
18. maj 2021, 10:52
bliza se 2023 in takrat smo se se smejali situaciji. Zdaj se vec ne, ampak se vedno ni videti, da smo na koncu.

Kaj nas se caka?

Po mojem prihajamo sedaj v fazo kjer pada kupna moc v EU. Cisto tako po obcutku, vidim vsak teden vedno vec oglasov, kjer ljudje prodajajo svoje nepremicnine, za katere so se zakreditirali 3-4 leta nazaj oz. pred korono.
Amazon ima 20% izgube od oka, online prodaja izgublja celo vec. Ljudje kupujejo vedno vec "potrebnega" kot nepotrebnega, trend se obraca. Padec prodaje telefonov tudi do 40-50% ampak recimo pralni stroji, grelniki, hladilniki pa se kr siba prodaja.

Ce pa ocitno pada kupna moc, pa bo zacela padati potrosnja, ce pada potrosnja, bo padel tudi promet.
Reakcija trgovin Lidl/Spar ipd. je, da postopoma cent za cent dvigujejo cene.

Imam se shranjene kataloge za Lidl iz Marca 2022, bomo jih pogledali naslednje leto marca.

Osebno sem jaz v trgovini opazil, ker hodim ponavadi pred zaprtjem, da so se tudi nakupovalne navade vecine malce spremenile. Lidl zapre ob 20:00 jaz pa sem tam ob 19:00 in cenejsih izdelkov prakticno vec ni nikjer. Prazne police, hladilniki, skrinje (zelenjava, meso, kozmetika). Tista mal drazja roba, pa boljkone nedotaknjena.
Zdaj ali je to umetno ustvarjeno ali pa so se navade res spremenile?
Grem v Bauhaus, paleta elektricnih radiatorjev razprodana, kletka z plinskimi bombami razprodana. Paleta z klimami nedotaknjena. Pridejo do mene neki Rusi/Ukrajinci in me sprasujejo z google translate, kje imajo tu kaloriferje (sred poletja) wth?
Kako za boga je pomanjkanje papirja? Ni vec gozdov? Odpadnega lesa in papirja za reciklazo? Digitalizacija ne funkcionira? Kako lahko dobavitelj papirja izjavi, da nimajo vec papirja?
Zastopnik za chromecaste pravi, da nova roba pride sele cez 1-2 kvartala?

Jaz vec ne verjamem, da je to covid+ukrajina, delno je, ni pa vse. Ni koruze, psenice, zato je moka drazja in zato so pekovski izdelki drazji? Bullshit. Komaj zacela se je zetev in to zito bo slo na police sele naslednje leto.

Ok razumem, da je opeka, stresniki ipd. drazje, ker se zge s plinom, ampak ce kdo rece, da je glina iz ukrajine, ga bi trebalo po glavi.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Sparkxl ::

Dane sem kupil veliko milko z lešniki. Takoj mi je nekaj zasmrdelo, pogledam zadaj, shujšala je na 270g. Shrinkflacije se ne zajema v tistem fake izračunu inflacije

FrRoSt ::

dronyx je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Visoka inflacija je prikrit davek na nižji in sredni sloj, saj le-ta večinoma varčuje v denarju in jim denar v primerjavi z ostalim premoženjem pomeni največi procent. Zato tudi največ izgubijo.

Ne gre samo za varčevanje, saj nižji in nižji srednji sloj ponavadi nimata nekih omembe vrednih prihrankov. Pri tako visoki inflaciji gre tudi za izgubo kupne moči in nižanje standarda, na drugi strani vidimo da gre ob vsem tem davkariji na smeh, saj pobere precej več davkov, ker je vse toliko dražje in zato so tudi procenti pobrani z davki precej višji. Davkariji (državi) seveda tudi ustreza pumpanje cen nepremičnin in veliko število transakcij, ker so tudi tu prihodki višji v državni proračun. Kljub zelo visoki inflaciji gre tu za nekakšen podaljšan boom cikel. Za razvito ekonomijo je zame dvomestna inflacija praktično hiperinflacija, saj valuta, ki tako hitro izgublja vrednost, ni več primerna za hranjenje. Je samo še za tekočo porabo, vse ostalo pa čim prej konverzija v nekaj drugega. Če hitro tega stanja ne rešijo je s tako valuto konec. Za Nemčijo po prvi svetovni vojni je bil značilen crack-up boom. To je pojav, ko se pred popolno temo še enkrat močno zasveti. Potem je prišla pa hiperinflacija.


8-O8-O8-O

KAJ TI NI JASNO!?? 8-O

Tako je vedno bilo, tako je in verjetno bo še dolgo tako!! Vsaj jaz verjetno ne bom dočakal sprememb, ti pa tudi ne!! ;)

Razen z manjšimi odstopanji, mislim da po ww2 kakšno dobro desetletje, morda celo slaba dva, je bogati sloj vedno profitiral in povečeval svoje dobičke in prednost pred ostalimi (srednjim slojem)!!

Praktičen primer: ker se bo zaradi vseh teh turbolenc, energijske krize, sproščanja denarja za okravanje :)) beri: potrebne likvidnost, med kovidom, zaradi vojne v Ukrajini in vsega ostalega, trganja mednarodnih verig; podražil kruh in hrana ( hrana je menda imela 13% inflacijo!?) Kolikšen delež za hrano porabi bogataš od svojega prihodka in koliko navaden človek!?? In koliko porabi za energente bogataš in koliko za tank svojega avtomobila navaden državljan!??

Če to povem še malo drugače in obrnjeno: vse te neumnosti, ki so se tako in drugače nakopičile, se bodo poznale na ceni kruha (in ostalih osnovnih dobrinah)!! In tega pojedo približno vsi enako. Tako bogati, kakor revni! Ker jesti pač moraš! Seveda se bo verjetno podražil tudi kaviar, samo tega ne pojedo toliko niti bogataši! ;)

Potem pa na vse to prištej še sušo!! :O

Kupna moč bo padla! To sploh ni vprašanje! Imamo kar imamo, pač €!! Zanimivo je, da so južne države nekako bolj prilagodljive in odporne za take zadeve. Nemci in njihov manjši krog, nizozemci, danci, avstrijci, pa na take zadeve gledajo in mislijo drugače! Imeli so trdno valuto, ki je bila praktično standard za ostale!

Paradoks ali Kavelj 22 vsega tega pa je, da ravno Nemci in njihovi špicenkandidati z Lainovo furajo zadevo naprej in sprejemajo odločitve, ki vplivajo na vso Evropo!!

Seveda se dacarjem in vladam lahko smeje! :))

Ker davki so kot (lik) kolobarja!! 8-) veš kaj je to kolobar!?? Kolobar dobiš, če cev prerežeš na pol! V krog vrišeš še en krog, z istim središčem in drugačno krožnico!! In razdaljo med tema dvema krožnicama pobarvaš (in dobiš meso!!) :))

In ta kolobar, lahko bereš tudi davki, se z inflacijo in vpihovanjem novega denarja v sistem povečuje!! Ker se zunanja krožnica povečuje! Notranja pa ostane nespremenjena. ;) Poskusi si narisati! 8-)

Še en paradoks, kavelj 22, v katerega se tukaj ne bom spuščal, ga bom pa omenil, so podnebne spremembe!! :O Že zaradi tega bomo morali manj trošiti na tak način oz trošiti za bolj trajnostne rešitve! :)
In že to bo marsikdo občutil kot padec kupne moči oz odpovedovanje (luksuznim) dobrinam!!? :O

Utk je izjavil:

Jaz sem zadnji moment ko to ni bilo še popolnoma noro vzel spremenljivo OM. Potem bi lahko popravil, pa nisem. Zaenkrat imam še zmeraj nižji obrok, v 2023 bom najbrž imel istega kot bi imel s fiksno, kaj bo pa leta 2024 pa živ bog ne more vedet. Zaenkrat mi ni nič žal. Sicer tudi v najslabšem primeru ne bo krize ampak na vrat na nos spreminjat v fiksno tudi ni (bilo) nujno pametno. Če bo recesija, bojo OM vseeno nizke, tudi če bo inflacija, brezposelnost, itd.


Vprašanje je, kam bo zavila inflacija oz om in koliko se ti bo povečal obrok!?? To je vsa umetnost!

In seveda, ali imaš ta kredit na grbi še 2 ali pa 20 let!!? ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

pangro ::

Sparkxl je izjavil:

pangro je izjavil:

kow je izjavil:

Trg pricakuje, da bo naslednjih 10 let surovinskih. Imo se moti in zopet podcenjuje tehnologijo. Sam mislim, da bo surovinskih naslednjih 5 let, morda se manj.


S tem si že nekaj časa razbijam glavo. Ponavadi se novi trendi začnejo nevidno in neslišno, tale surovinski se je pa začel z velikim pokom, zelo odmevno, popolno nasprotje tistemu iz 00 let.
Možno da gre to samo za nek war spike, podobno je bilo leta 1990 predvsem s ceno nafte zaradi kuwajtske vojne. Definitivno pa pričakujem neko umiritev surovin da trg malo pozabi na njih pa bomo potem videli kaj pa kako.


Kdaj pa se bi to naj začelo z velikim pokom?


predvsem ko je cpi naredil večletni break out tam okrog april, maj ,junij 2021 nadaljeval se je pa samo še bolj odmevno z ukrajinsko vojno in so surovinske delnice poletele v nebo v pravi špekulativni maniji.

Utk ::

Vprašanje je, kam bo zavila inflacija oz om in koliko se ti bo povečal obrok!?? To je vsa umetnost!

In seveda, ali imaš ta kredit na grbi še 2 ali pa 20 let!!?

Bolj 20 kot 2. Za 2023 ne zgleda, da bi bil obrok višji kot če bi takoj vzel fiksno, nekaj do zdaj pa vseeno sem profitiral. Kaj bo 24 in naprej pa ne morem vedet. Delat si jurja stroška za spremembo na fiksno obrestno se mi ni zdelo zelo nujno. Sej ne veš kaj bo. Malo kockam, so what...ne bo pa katastrofe, tudi če bo katastrofa.

pangro ::

Sparkxl je izjavil:

pangro je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Ja, počakamo in vidimo. In pomagamo.


Za moj okus surovinski trgi še niso primerni za nakup ni še tiste prave panike sploh ko pogledam postavitve kratkoročnih obresti napram dolgoročnim. Obresti na 2 letnih obveznicah so že nekaj časa višje od 10 in 30 letnih, to je zelo redek pojav in se ponavadi pojavi preden izbruhne recesija, in ko je to trg spoznal so vsi špekulantje spizdil iz surovin ker so spoznal da prihaja recesija ki bo odplaknila inflacijo. Bomo videli, bom z zanimanjem spremljal naprej.


Pa ti to spremljaš na podlagi šloganja iz usedline večernega kakava, kot kow recimo, ali imaš kaj bolj oprijemljivega?
Recimo kakšno podjetje vezano na surovine? Ker bi rekel da imaš okus malo pokvarjen. Surovine trgajo gate že od 2020 naprej, samo tega noben ni opazil, ker so bili vsi nahajpani na ark in podobne smeti.
Samo malo da ti okus popravim, oglej si 3 moje, te sem se zdaj random spomnil. Imam jih drugače skoraj 50 menda.
1898 HK
UUUU NYSE
ICL NYSE

Edino na kovinah imam minus, vse ostalo je letos gor 60%. Pod črto trenuto +25%. Če daš zoom out, še niti prav začeli nismo. Je pa volatilnost na surovinah brutalna. To gre -20% na mesec brez problema


NI šloganja iz kavne usedline. Predvsem, surovine obresti, dolar, tehnologija in trenutni sentiment to je moja kavna usedlina. Surovine in žlahtne kovine so bile invsticijske smeti zadnjih 10 do 12 let. No to se je pa spremenilo v zadnjih 2 leti .Ponavadi so tehnološki ciklusi daljši od surovinskih. Bomo videli kako bo ko bo na trg surovin prišla panika pa kakšni nakupi se bodo opravili.

dronyx ::

Včeraj je nekdo preroško napovedal da 10 letna ameriška obveznica kaže na to, da ne bo inflacije. Kdaj konkretno pa je 10 letna ameriška obveznica kazala na 10% inflacijo? Kakor se jaz spomnim je bila vrsto let donosnost te obveznice celo pod inflacijo, to pa zato, ker so US in D (FED) natisnile veliko njihovih trilijonov USD in s tem kupovale tudi obveznice ter jim tako umetno višale ceno in nižale donosnost, investicijski denar je pa šel v bolj tvegane naložbe in napihnil ameriško borzo. Državne obveznice so najbolj manipuliran vrednostni papir in kažejo kvečjemu na to, koliko denarja je bilo natisnjenega (ti papirji so končali na računih centralnih bank, tako da se da vse to preverit). Mnogo boljši pokazatelj prihodnje inflacije od 10 letnih ameriških obveznic bo če spijete par litrov piva, se polulate in gledate kam vam nese. Ženske prosim tega ne počnite! ;)

Drugače lopov ostane lopov ne glede na to, kakšno kravato da nase. Po moji oceni bo tokrat obseg škode večji, kot ob zadnji finančni krizi. Že samo na bankah evro območja je bilo razvrednotenje prihrankov zaradi inflacije blizu tisoč milijard evrov. Globalno raje ne računam, ker je potrebno prištet še par tisoč milijard. Pa tega seveda še ni konec. Potem je tu pa še padec kupne moči in standarda ljudi. Samo ker bo tokrat nastradala predvsem navadna raja, ni to niti novica dneva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

Včeraj je nekdo preroško napovedal da 10 letna ameriška obveznica kaže na to, da ne bo inflacije. Kdaj konkretno pa je 10 letna ameriška obveznica kazala na 10% inflacijo? Kakor se jaz spomnim je bila vrsto let donosnost te obveznice celo pod inflacijo, to pa zato, ker so US in D (FED) natisnile veliko njihovih trilijonov USD in s tem kupovale tudi obveznice ter jim tako umetno višale ceno in nižale donosnost. Državne obveznice so najbolj manipuliran vrednostni papir in kažejo kvečjemu to, koliko denarja je bilo natisnjenega (te papirji so končali na računih centralnih bank, tako da se da to preverit). Mnogo boljši pokazatelj prihodnje inflacije od 10 letnih ameriških obveznic bo če spijete par litrov piva, se polulate in gledate kam vam nese. ;)

Drugače lopov ostane lopov ne glede na to, kakšno kravato da nase. Po moji oceni bo tokrat obseg škode večji, kot ob zadnji finančni krizi. Že samo na bankah evro območja je bilo razvrednotenje prihrankov zaradi inflacije blizu tisoč milijard evrov. Globalno raje ne računam, ker je potrebno prištet še par tisoč milijard. Pa tega seveda še ni konec. Potem je tu pa še padec kupne moči in standarda ljudi. Samo ker bo tokrat nastradala predvsem navadna raja, ni to niti novica dneva.

Bo pač ena azijska valuta :D, prevzela smer. Rabijo samo indijo spravit na isti čoln.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Mr.B je izjavil:

Bo pač ena azijska valuta :D, prevzela smer. Rabijo samo indijo spravit na isti čoln.

Saj so že številne države sedaj spoznale, da ZDA zlorabljajo USD kot orožje, tako da se bodo tudi tu zgodili še veliki premiki. Saj to se v bistvu že dogaja.

pangro ::

Niso obveznice edini čuvaj monetarne politike, se strinjam fed intervencije so zbijale donosnost ampak če fed ne bi interveniral bi imeli deflacijo ki se jo pa centralni bankirji bojijo. Trenutno ne intervenirajo več v takem obsegu in na obvezniškem trgu dobivamo neko realno sliko. No drugi čuvaj je pa zlato ki se pa vedno userje v hlače ko hoče spustit svoj signal, ravno tako surovine.

Mr.B ::

pangro je izjavil:

Niso obveznice edini čuvaj monetarne politike, se strinjam fed intervencije so zbijale donosnost ampak če fed ne bi interveniral bi imeli deflacijo ki se jo pa centralni bankirji bojijo. Trenutno ne intervenirajo več v takem obsegu in na obvezniškem trgu dobivamo neko realno sliko. No drugi čuvaj je pa zlato ki se pa vedno userje v hlače ko hoče spustit svoj signal, ravno tako surovine.

Ne obveznice v večini kupuje Amerika sama. Potem so pa Ameriški skladi, v katere pa lahko investirajo tudi Kitajci in ostali tujci. Ta del je pa najbolj skriti del.

dronyx je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Bo pač ena azijska valuta :D, prevzela smer. Rabijo samo indijo spravit na isti čoln.

Saj so že številne države sedaj spoznale, da ZDA zlorabljajo USD kot orožje, tako da se bodo tudi tu zgodili še veliki premiki. Saj to se v bistvu že dogaja.

V bistvu ne, Tistzo kar pride v javnost zaradi internih Ameriških bockanj, Ameriške korporacije, prav rade delajo s temi grdimi poševnookimi itd.. Tarife pa tako ali drugače poplača končni ameriški kupec.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

pangro ::

dronyx je izjavil:

Včeraj je nekdo preroško napovedal da 10 letna ameriška obveznica kaže na to, da ne bo inflacije. Kdaj konkretno pa je 10 letna ameriška obveznica kazala na 10% inflacijo? Kakor se jaz spomnim je bila vrsto let donosnost te obveznice celo pod inflacijo, to pa zato, ker so US in D (FED) natisnile veliko njihovih trilijonov USD in s tem kupovale tudi obveznice ter jim tako umetno višale ceno in nižale donosnost, investicijski denar je pa šel v bolj tvegane naložbe in napihnil ameriško borzo. Državne obveznice so najbolj manipuliran vrednostni papir in kažejo kvečjemu na to, koliko denarja je bilo natisnjenega (ti papirji so končali na računih centralnih bank, tako da se da vse to preverit). Mnogo boljši pokazatelj prihodnje inflacije od 10 letnih ameriških obveznic bo če spijete par litrov piva, se polulate in gledate kam vam nese. Ženske prosim tega ne počnite! ;)

Drugače lopov ostane lopov ne glede na to, kakšno kravato da nase. Po moji oceni bo tokrat obseg škode večji, kot ob zadnji finančni krizi. Že samo na bankah evro območja je bilo razvrednotenje prihrankov zaradi inflacije blizu tisoč milijard evrov. Globalno raje ne računam, ker je potrebno prištet še par tisoč milijard. Pa tega seveda še ni konec. Potem je tu pa še padec kupne moči in standarda ljudi. Samo ker bo tokrat nastradala predvsem navadna raja, ni to niti novica dneva.


Ameriško borzo so lahko napihovali ker so bile cene surovin stabilne pa ameriška tehnologija je rasturala, v 00 letih so pa napihovali azijske borze in druge emerging markets borze pač dokler je šlo.

dronyx ::

m0LN4r je izjavil:

Padec prodaje telefonov tudi do 40-50% ampak recimo pralni stroji, grelniki, hladilniki pa se kr siba prodaja.

Seveda se to dobro prodaja, ker pri taki inflaciji moraš čim prej kupit kar misliš, ker bo vse samo še dražje. Številni danes prodajajo rabljene reči za več denarja, kot so jih kupili. Jaz sem par let nazaj kupil nosilec za kolo in sem dal zanj 260 €. Danes stane isti nosilec že 390 €. Pa to ni kakšna visoka tehnologija. Malo plastike, aluminija...Se ne bom čisto nič čudil, če bo kdo kakšno sobo v hiši napolnil s hladilniki, štedilniki, bojlerji...Jaz ne vidim da bi se karkoli umirjalo, ampak se ta nakupovalna mrzlica samo še stopnjuje.

pangro ::

Dronyx ima podobne argumente ki so jih širili goldbugsi v 00 letih, vem ker sem ta obdobje spremljal kaj je dogajalo na finančnih trgih. Te argumenti so pa zelo močno začeli odmevat proti koncu surovinskega ciklusa seveda ker je cena zlata in surovin rasturala in je ogromno kapitala investiral v to. Glavni goldbug trobentač je pa bil Peter Schiff. No na koncu so vsi nasedli na teh investicvijah in to vse do danes. No inflacijska zgodba se zopet ponavlja..... koliko bo pa surovinski ciklus nesel bomo pa še videli.

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Padec prodaje telefonov tudi do 40-50% ampak recimo pralni stroji, grelniki, hladilniki pa se kr siba prodaja.

Seveda se to dobro prodaja, ker pri taki inflaciji moraš čim prej kupit kar misliš, ker bo vse samo še dražje. Številni danes prodajajo rabljene reči za več denarja, kot so jih kupili. Jaz sem par let nazaj kupil nosilec za kolo in sem dal zanj 260 €. Danes stane isti nosilec že 390 €. Pa to ni kakšna visoka tehnologija. Malo plastike, aluminija...Se ne bom čisto nič čudil, če bo kdo kakšno sobo v hiši napolnil s hladilniki, štedilniki, bojlerji...Jaz ne vidim da bi se karkoli umirjalo, ampak se ta nakupovalna mrzlica samo še stopnjuje.

Examining Share Repurchasing and the S&P Buyback Indices in the U.S. Market
STOCK BUYBACK MOTIVATIONS AND CONSEQUENCES


Why Would a Company Buy Back Its Own Shares?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

pangro je izjavil:

Dronyx ima podobne argumente ki so jih širili goldbugsi v 00 letih, vem ker sem ta obdobje spremljal kaj je dogajalo na finančnih trgih. Te argumenti so pa zelo močno začeli odmevat proti koncu surovinskega ciklusa seveda ker je cena zlata in surovin rasturala in je ogromno kapitala investiral v to. Glavni goldbug trobentač je pa bil Peter Schiff. No na koncu so vsi nasedli na teh investicvijah in to vse do danes. No inflacijska zgodba se zopet ponavlja..... koliko bo pa surovinski ciklus nesel bomo pa še videli.

Peter Schiff ne mara ZDA. Jaz ne maram nikogar. Odkrito preziram pa centralne bankirje.:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

pangro ::

dronyx je izjavil:

pangro je izjavil:

Dronyx ima podobne argumente ki so jih širili goldbugsi v 00 letih, vem ker sem ta obdobje spremljal kaj je dogajalo na finančnih trgih. Te argumenti so pa zelo močno začeli odmevat proti koncu surovinskega ciklusa seveda ker je cena zlata in surovin rasturala in je ogromno kapitala investiral v to. Glavni goldbug trobentač je pa bil Peter Schiff. No na koncu so vsi nasedli na teh investicvijah in to vse do danes. No inflacijska zgodba se zopet ponavlja..... koliko bo pa surovinski ciklus nesel bomo pa še videli.

Peter Schiff ne mara ZDA. Jaz ne maram nikogar. Odkrito preziram pa centralne bankirje.:D


Glej jaz sem jih tudi preziral potem se ti pa ne da več. Realnost je pač taka kot je. Kot zanimivost glede obvezniškega trga. Pred krizo 2008 so se obresti na obveznice tudi postavile v pozicijo ki jo držijo danes (2 letne višje od 10 in 30 letnih) in to eno leto pred začetkom pizdarije. 10 letne so pa imele vedno večji donos od cpi-ja razen par mesecev preden je vse zgrmelo v prepad z inflacijo vred. Peter Schiff je trobental o nevarnosti inflacije no saj je imel prav sploh ko je bil sod nafte na 150 dolarjih a obvezniškega trga ni prepričal. Kmalu za tem smo videli sod po 30 dolarjev, čez dve leti je pa tudi cena zlata kolapsirala. To so bile lekcije ki jih nisem še do danes pozabil.

Mr.B ::

Ja ampak takrat niso bile negativne obrestne mere.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

pangro je izjavil:

Peter Schiff je trobental o nevarnosti inflacije no saj je imel prav sploh ko je bil sod nafte na 150 dolarjih a obvezniškega trga ni prepričal. Kmalu za tem smo videli sod po 30 dolarjev, čez dve leti je pa tudi cena zlata kolapsirala. To so bile lekcije ki jih nisem še do danes pozabil.

Peter Schiff ves čas razlaga isto. Če se ne motim je imel njegov oče neke težave z ameriško davkarijo ali je bil celo zaprt, tako da verjetno od tu njegov odnos do ZDA in dolarja. Aksiom ki se ga moraš vedno zavedati je, da centralne banke delajo vedno v korist najbogatejših, njihov priročen izgovor pa da rešujejo ekonomijo. Jaz sem bil zares šokiran leta 2020, ko je izbruhnil Covid in so brez kakršnihkoli pomislekov natisnili praktično čez noč nove bilijone. BDP padel, oni pa natisnili enormno denarja. Ko je večina pričakovala padec cen nepremičnin, delnic itd. se je zgodilo ravno nasprotno. Ekonomija je šla v hibernacijo, naložbe pa (še bolj) v nebo. Kaj bodo tokrat poštudirali ne vem. Je pa dejstvo, da je raja že in še bo nastradala, ker tokrat pa je očitno inflacija pokazala zobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

Ce zaradi kovida ne bi natisnili bilijone, bi revezi imeli vec problemov, kot da so se jim prihranki v cashu razpolovili. Izgubili bi sluzbe. Je pa res, da bi lahko denar za nezaposlene enako natisnili. Kaj veliko manj, ga verjetno niti ne bi natisnili. Predvsem bi se lahko korone lotili manj ideolosko - da bi imeli malo vec mrtvih, pa manj zaprte ekonomije. Samo na to, ne morejo vplivati bankirji.

Imo, so centralne banke povsem dobro posredovale v startu krize, nato pa so se prevec fiksirale na povrnitev prejsnje ekonomije. Sestava ekonomije se je pac spremenila. Eden vecjih problemov je itak bila ze ogromna zadolzenost drzav se pred korono. Dolgovi so bili ze prej previsoki.

poweroff ::

Zanimivi so odgovori nekaterih da je smiselna četrta strategija - join, pa da je treba gledat samo na lastne interese.

To razmišljanje je zanimivo, ker v tej enačbi ni prostora za moralo in etiko.

Seveda imamo zdaj lahko težko debato o tem ali je to prav ali ne, ampak meni je zanimivo nekaj drugega. Ti isti ljudje, ki sedaj pravijo, da morale ni in da je treba gledat samo na svoje interese, imajo pa polna usta morale, ko se pritožujejo nad korupcijo politikov, elit, itd.

Skratka, morala je za njih samo orodje pritiska, v resnici sami niso moralni, ampak gledajo pretežno (izključno?) na svoje koristi, šele ko gre njim slabo, pa pride morala v igro.

Povedano drugače - večina "malih ljudi", ki se pritožuje nad pokvarjenimi politiki, bankirji, elito.... bi sama počela isto ali celo hujše, če bi bila na njihovem mestu. (To bomo lahko sedaj videli tudi v praksi, ko so v elito prišli politični anonimusi iz Svobode.)

Pa da se razumemo, tega početja teh "malih ljudi" ne obsojam, in nimam nekih iluzij, da bi se pa proti temu morali zdaj moralno zoperstaviti in pisati filozofske eseje o tem.

Ampak ko slišim pritoževanje teh "malih ljudi" čez korupcijo in nepravičnosti, je moj odgovor samo ciničen "Fuck you". ;)
sudo poweroff

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

pangro je izjavil:

Peter Schiff je trobental o nevarnosti inflacije no saj je imel prav sploh ko je bil sod nafte na 150 dolarjih a obvezniškega trga ni prepričal. Kmalu za tem smo videli sod po 30 dolarjev, čez dve leti je pa tudi cena zlata kolapsirala. To so bile lekcije ki jih nisem še do danes pozabil.

Peter Schiff ves čas razlaga isto. Če se ne motim je imel njegov oče neke težave z ameriško davkarijo ali je bil celo zaprt, tako da verjetno od tu njegov odnos do ZDA in dolarja. Aksiom ki se ga moraš vedno zavedati je, da centralne banke delajo vedno v korist najbogatejših, njihov priročen izgovor pa da rešujejo ekonomijo. Jaz sem bil zares šokiran leta 2020, ko je izbruhnil Covid in so brez kakršnihkoli pomislekov natisnili praktično čez noč nove bilijone. BDP padel, oni pa natisnili enormno denarja. Ko je večina pričakovala padec cen nepremičnin, delnic itd. se je zgodilo ravno nasprotno. Ekonomija je šla v hibernacijo, naložbe pa (še bolj) v nebo. Kaj bodo tokrat poštudirali ne vem. Je pa dejstvo, da je raja že in še bo nastradala, ker tokrat pa je očitno inflacija pokazala zobe.

Relano je U.S. manufacturing was in a mild recession for all of 2019
Nato prišel COVID in je debit to GDP šel iz 107% v letu 2019 na skoraj 140% v letu 2022

Potem so ugotovili da če se nič ne spremeni bo konec stoletja cca 840% GDP-ja
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mr.B ::

poweroff je izjavil:

Zanimivi so odgovori nekaterih da je smiselna četrta strategija - join, pa da je treba gledat samo na lastne interese.

To razmišljanje je zanimivo, ker v tej enačbi ni prostora za moralo in etiko.

Seveda imamo zdaj lahko težko debato o tem ali je to prav ali ne, ampak meni je zanimivo nekaj drugega. Ti isti ljudje, ki sedaj pravijo, da morale ni in da je treba gledat samo na svoje interese, imajo pa polna usta morale, ko se pritožujejo nad korupcijo politikov, elit, itd.

Skratka, morala je za njih samo orodje pritiska, v resnici sami niso moralni, ampak gledajo pretežno (izključno?) na svoje koristi, šele ko gre njim slabo, pa pride morala v igro.

Povedano drugače - večina "malih ljudi", ki se pritožuje nad pokvarjenimi politiki, bankirji, elito.... bi sama počela isto ali celo hujše, če bi bila na njihovem mestu. (To bomo lahko sedaj videli tudi v praksi, ko so v elito prišli politični anonimusi iz Svobode.)

Pa da se razumemo, tega početja teh "malih ljudi" ne obsojam, in nimam nekih iluzij, da bi se pa proti temu morali zdaj moralno zoperstaviti in pisati filozofske eseje o tem.

Ampak ko slišim pritoževanje teh "malih ljudi" čez korupcijo in nepravičnosti, je moj odgovor samo ciničen "Fuck you". ;)


Tisti mali človek, še vedno misli da ima kakršen koli vpliv. NA srečo pravijo da je 30% sprejeti zakonov usklajenih z željami malega človeka. Če smo malo cinični bi rekel da je teh 30% dansko v interesu korporacij.

The average senator has to pull in more than $14,000 dollars every single day, just to stay in office.

Ali ima mali človek kakšen vpliv pri teh triljončkih... ? koliko so šele zasluški korporacij ali bank.
The lobbying industry had a record year in 2021, taking in $3.7 billion in revenue as companies, associations and other organizations pressed Congress
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

kow je izjavil:

Ce zaradi kovida ne bi natisnili bilijone, bi revezi imeli vec problemov, kot da so se jim prihranki v cashu razpolovili.

V ZDA so natiskan denar (helikopterski denar) pošiljali praktično vsem, verjetno tudi milijonarjem in milijarderjem. Meni je to absurdno.

FrRoSt ::

dronyx je izjavil:

Včeraj je nekdo preroško napovedal da 10 letna ameriška obveznica kaže na to, da ne bo inflacije. Kdaj konkretno pa je 10 letna ameriška obveznica kazala na 10% inflacijo? Kakor se jaz spomnim je bila vrsto let donosnost te obveznice celo pod inflacijo, to pa zato, ker so US in D (FED) natisnile veliko njihovih trilijonov USD in s tem kupovale tudi obveznice ter jim tako umetno višale ceno in nižale donosnost, investicijski denar je pa šel v bolj tvegane naložbe in napihnil ameriško borzo. Državne obveznice so najbolj manipuliran vrednostni papir in kažejo kvečjemu na to, koliko denarja je bilo natisnjenega (ti papirji so končali na računih centralnih bank, tako da se da vse to preverit). Mnogo boljši pokazatelj prihodnje inflacije od 10 letnih ameriških obveznic bo če spijete par litrov piva, se polulate in gledate kam vam nese. Ženske prosim tega ne počnite! ;)

Drugače lopov ostane lopov ne glede na to, kakšno kravato da nase. Po moji oceni bo tokrat obseg škode večji, kot ob zadnji finančni krizi. Že samo na bankah evro območja je bilo razvrednotenje prihrankov zaradi inflacije blizu tisoč milijard evrov. Globalno raje ne računam, ker je potrebno prištet še par tisoč milijard. Pa tega seveda še ni konec. Potem je tu pa še padec kupne moči in standarda ljudi. Samo ker bo tokrat nastradala predvsem navadna raja, ni to niti novica dneva.


:))

Že spet ti malo tako, prevedeš in razumeš po svoje!?? :O

Govor je bil o trendu, ki se pojavi pred RECESIJO, v recesiji pa je inflacija IMPLICITNO vsebovana in ne eksplicitno!! ;) Eksplicitno se torej govori o trendu, ki nakazuje recesijo!

Ta trend, ko se sekajo obresti kratkoročnih in dolgoročnih obveznic in začnejo prevladovati donosnosti na kratkoročnih, sproži zanimanje za kratkoročno investiranje, ker je bolj donosno in povzroča beg iz dolgoročnega cikla.
DRUGO, kar je, je to da predsedniki in predstavniki FEDa ne vedo, kako se bo obnašala inflacija, ne pomeni, da ne vedo kaj je to inflacija! ;) Pomeni samo to, da ne vedo, kako se bo ta žival inflacija obnašala! :O Ker nikakor ni nujno, da se bo npr. umirila, pomirila ali utihnila, ob 3 ali 4%, ko bo gospodarstvo začelo ječati! ;) Ni prav nobenega zagotovila za to! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

dronyx ::

FrRoSt je izjavil:

DRUGO, kar je, je to da predsedniki in predstavniki FEDa ne vedo, kako se bo obnašala inflacija, ne pomeni, da ne vedo kaj je to inflacija!

Potem se pa samo delajo idiote v javnosti. V teh njihovih enačbah za inflacijo očitno ni bilo nikjer 30 tisoč milijard USD (30 ameriških trilijonov) viška natiskanega denarja po svetu! To predstavlja tretjino svetovnega BDP in to je manjkalo v teh enačbah. Ljudi imajo za bedake.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

FrRoSt ::

pangro je izjavil:

dronyx je izjavil:

pangro je izjavil:

Dronyx ima podobne argumente ki so jih širili goldbugsi v 00 letih, vem ker sem ta obdobje spremljal kaj je dogajalo na finančnih trgih. Te argumenti so pa zelo močno začeli odmevat proti koncu surovinskega ciklusa seveda ker je cena zlata in surovin rasturala in je ogromno kapitala investiral v to. Glavni goldbug trobentač je pa bil Peter Schiff. No na koncu so vsi nasedli na teh investicvijah in to vse do danes. No inflacijska zgodba se zopet ponavlja..... koliko bo pa surovinski ciklus nesel bomo pa še videli.

Peter Schiff ne mara ZDA. Jaz ne maram nikogar. Odkrito preziram pa centralne bankirje.:D


Glej jaz sem jih tudi preziral potem se ti pa ne da več. Realnost je pač taka kot je. Kot zanimivost glede obvezniškega trga. Pred krizo 2008 so se obresti na obveznice tudi postavile v pozicijo ki jo držijo danes (2 letne višje od 10 in 30 letnih) in to eno leto pred začetkom pizdarije. 10 letne so pa imele vedno večji donos od cpi-ja razen par mesecev preden je vse zgrmelo v prepad z inflacijo vred. Peter Schiff je trobental o nevarnosti inflacije no saj je imel prav sploh ko je bil sod nafte na 150 dolarjih a obvezniškega trga ni prepričal. Kmalu za tem smo videli sod po 30 dolarjev, čez dve leti je pa tudi cena zlata kolapsirala. To so bile lekcije ki jih nisem še do danes pozabil.


Razni tegi, ali pa tudi cikli, če hočeš, se pač obnašajo, kakor se obnašajo! In ko se babe pri frizerju začnejo pogovarjati, kako je ena zaslužila z zlatom, ali pa s kriptom, potem nastane prava investicijska histerija ..... in balonček poči. ;) Tako da, vsak trg ima svoj cikel, se strinjam. Dolžine so pa relativne!

In ti lahko kupiš marsikaj na zalogo! Ali narediš! Dva sodelavca, oba za novo streho na bajti! Prvi takoj zagrabil, vzel dopust in najel krovce. Drugi se je umaknil iz situacije, čeprav ima denar od prodaje parcele, za prihodnjih nekaj let... Ker lahko še malo počaka... Kdo od njiju zdaj špekulira ali stavi na napačno!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

dronyx je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

DRUGO, kar je, je to da predsedniki in predstavniki FEDa ne vedo, kako se bo obnašala inflacija, ne pomeni, da ne vedo kaj je to inflacija!

Potem se pa samo delajo idiote v javnosti. V teh njihovih enačbah za inflacijo očitno ni bilo nikjer 30 tisoč milijard USD (30 ameriških trilijonov) viška natiskanega denarja po svetu! To predstavlja tretjino svetovnega BDP. Ljudi imajo za bedake.


To gre za knjižen (ali pa virtualni) denar!! Da, res ga pumpajo in to se pozna na balonu/ih, cenah, inflaciji in vsem ostalem ....

Bedaki gor ali dol!! Zadeve so precej jasne, že iz rimskih časov!! Množice slabo prenašajo lakoto in spravlja jih v nezadovoljstvo!! In prikazuje vladarje NESPOSOBNE! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

pangro ::

Mr.B je izjavil:

Ja ampak takrat niso bile negativne obrestne mere.


No to dejstvo tudi mene šokira. Ko je jerome powel naznanil da fed zaključuje qe in da bo iz svojih bilanc spucal obveznice sem nekako pričakoval da bo obvezniški trg to anomalijo ta gap med cpi in donosom recimo 10 letnih obveznic začel zapirat s svetlobno hitrostjo ker kdo pri zdravi pameti bo držal obveznico ki mu nese veliko manj kot je inflacija.

Na začetku je res tako kazalo saj je bil trg obveznic v pravi paniki in obresti so letele v nebo. No potem ko je pa fed pritisnil na plin in začel z 0,75 dvigi pa se je začel donos 2 letnih povečevat napram 10 letnim to je pa klasični znak da ta trg pričakuje recesijo, posledično so se 10 letne zabile v strop, ki je zdaj lepo viden na 3,5% in fedu sporoča da ga nad tem stropam čaka gospodarski masaker in to seveda na globalni ravni. To spoznanje so pa tudi resno vzeli surovinski trgi in začeli s svojo razprodajo. Fed ima svobodno voljo in lahko nadaljuje z dvigi nad 3,5% trg obveznic pa mu sporoča da bo takrat orng začel pokat po vseh možnih šivih in to toliko da bodo kasneje moral spreobrnit tok dogajanja.

Take imamo zdaj, negativne obrestne mere, trgu obveznic se pa nikamor ne mudi to anomalijo spremenit. Iz tega sledi da se trg ne boji inflacije ampak težke recesije ki bo posledica dviga obrestnih predvsem nad 3,5%. Je pa tole kar se dogaja unikat priča smo pisanju nove finančne zgodovine.

dronyx ::

Jay Powell je zgodovinska oseba. Bo pa med negativci.

pangro ::

FrRoSt je izjavil:

pangro je izjavil:

dronyx je izjavil:

pangro je izjavil:

Dronyx ima podobne argumente ki so jih širili goldbugsi v 00 letih, vem ker sem ta obdobje spremljal kaj je dogajalo na finančnih trgih. Te argumenti so pa zelo močno začeli odmevat proti koncu surovinskega ciklusa seveda ker je cena zlata in surovin rasturala in je ogromno kapitala investiral v to. Glavni goldbug trobentač je pa bil Peter Schiff. No na koncu so vsi nasedli na teh investicvijah in to vse do danes. No inflacijska zgodba se zopet ponavlja..... koliko bo pa surovinski ciklus nesel bomo pa še videli.

Peter Schiff ne mara ZDA. Jaz ne maram nikogar. Odkrito preziram pa centralne bankirje.:D


Glej jaz sem jih tudi preziral potem se ti pa ne da več. Realnost je pač taka kot je. Kot zanimivost glede obvezniškega trga. Pred krizo 2008 so se obresti na obveznice tudi postavile v pozicijo ki jo držijo danes (2 letne višje od 10 in 30 letnih) in to eno leto pred začetkom pizdarije. 10 letne so pa imele vedno večji donos od cpi-ja razen par mesecev preden je vse zgrmelo v prepad z inflacijo vred. Peter Schiff je trobental o nevarnosti inflacije no saj je imel prav sploh ko je bil sod nafte na 150 dolarjih a obvezniškega trga ni prepričal. Kmalu za tem smo videli sod po 30 dolarjev, čez dve leti je pa tudi cena zlata kolapsirala. To so bile lekcije ki jih nisem še do danes pozabil.


Razni tegi, ali pa tudi cikli, če hočeš, se pač obnašajo, kakor se obnašajo! In ko se babe pri frizerju začnejo pogovarjati, kako je ena zaslužila z zlatom, ali pa s kriptom, potem nastane prava investicijska histerija ..... in balonček poči. ;) Tako da, vsak trg ima svoj cikel, se strinjam. Dolžine so pa relativne!

In ti lahko kupiš marsikaj na zalogo! Ali narediš! Dva sodelavca, oba za novo streho na bajti! Prvi takoj zagrabil, vzel dopust in najel krovce. Drugi se je umaknil iz situacije, čeprav ima denar od prodaje parcele, za prihodnjih nekaj let... Ker lahko še malo počaka... Kdo od njiju zdaj špekulira ali stavi na napačno!?


Ja ali pa ko ti Lojze iz tretjega gozda kopiči zalogo drv saj bo pozimi putin plin zaprl in bo vse višje he he le komu bo uspela špekulacija? Recesija verjetno prihaja, kdaj je pa umetnost ugotovit, mesec leto? bog ve.

dronyx ::

pangro je izjavil:

No to dejstvo tudi mene šokira. Ko je jerome powel naznanil da fed zaključuje qe in da bo iz svojih bilanc spucal obveznice...

Spucal iz ameriških 8,9 trilijonov na ameriških 8,874 trilijona USD. Hišna razprodaja zveznih rezerv? Not!
««
72 / 218
»»