» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
65 / 218
»»

LeQuack ::

Mr.B je izjavil:

Čez 5 let, bomo v EU kupovali EV avte narejene v celoti ali pa večinskih delov narejenih na Kitajskem, Potrebno energijo za proizvodnjo EV avtov in delov iz Kitajske pa bo poskrbela Rusija. Ampak Evropejec bo pa mahal z zastavo da smo neodvisni od Ruske vukojebine.


Čez 5 let bo povprečen avto nedosegljiv za 90% prebivalstva.
Quack !

49106 ::

In vsi bomo hodili peš, tako kot že danes Mr B. Vsi enaki, vsi revni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

pangro ::

49106 je izjavil:

Pritožuješ se čez zahod, vedno in povsod opravičuješ vzhod, hkrati pa ob vsej inflaicji trpiš z nami. Seveda si degeneriran, kaj pa drugega.



pravi kleni slovencelj ki je kontradikicija na dveh nogah.

dice7 ::

cias je izjavil:

Koliko pa mislite da je dejanska recesija? Moji računi v Šparu so šli gor 50% če jih primerjam z lanskimi.

Govorim o nakupih nujnih dobrin ne 4K TVjev.

Danes v hoferju soncnicno olje 2,69/L

kixs ::

neutronium je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Mene zanima ali se vam je vsem povečala plača vsaj za 11% od lani? Kolega ki dela pri slovenskem farmacevtu pravi da se jim avtomatsko uskladi z inflacijo.


Potem dela v Krki. Iz mojih virov sem slišal, da se jim plače usklajujejo z inflacijo (si predstavljam, da če je pozitivna gredo gor, če je negativna ostanejo enake). V Leku pa sem od kolegov slišal, da so plače enake že zadnjih nekaj let, brez usklajevanj s trenutno inflacijo.

Mogoče je kje seznam podjetij kjer se plače usklajujejo z inflacijo? Bo treba menjat zgleda:) Je mogoče dobra zahteva na razgovorih za delo letno usklajevanje plače z inflacijo? Meni se plača ni nič spremenila, je še kar predkoronska in že razmišljam o menjavi službe zaradi inflacije.


V Krki tudi ni avtomatike.

kow ::

Tudi, ce se place usklajujejo, to ni nobena avtomatika - domnevam. Nobeno (dobro vodeno) podjetje si ne bo legaliziralo zmanjsano fleksibilnost vodenja podjetja.

dronyx ::

Golob umiritev inflacije napoveduje septembra: Cilj je, da bi jo ohranili pri desetih odstotkih
rtvslo

To se mi ne zdi ravno optimističen cilj. Topčider v Frankfurtu pravi, da bodo inflacijo spravili pod 2%. Samo ne upajo napovedati kdaj. Verjetno do 2030. Jaz sicer nisem optimističen tako kot Golob. Jaz trdim, da bo konec leta pri nas inflacija bližje 20% kot pa 10%. Sicer če bi hotela vlada res imeti kakšen večji vpliv na inflacijo moramo uvesti nazaj komunizem in podržaviti podjetja. Potem pa bodo lahko na vladi določali cene. Ampak to se je v Jugoslaviji končalo s hiperinflacijo.

FED je začel že nekaj mesecev nazaj dvigovati obresti, pa tudi v ZDA inflacija še vedno narašča, tako da niso naredili še nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

Imo, ti samo ne razumes kako delujejo sistemi. Manjka ti teoreticnega znanja o stanjih v sistemu, zalogovnikih, regulatorjih (recimo PID) itd.
Ce se vecji odziv na zunaj se ne opazi, ne pomeni da "niso naredili se nic". Imo, si naiven. Morda sem pa jaz - bomo videli v 6-12 mesecih.

Ce bi hoteli na hitro spraviti inflacijo na 2 odstotka, bi potrebovali nekaj mesecev deflacije. Kar pa nocemo. Preteklih napak, se ne popravlja z novimi napakami.
Vceraj sem zasledil zanimivo novico. Zadnja ladja s premogom je priplula na enega od havajskih otokov. Zaprli bodo edino elektrarno na premog. Se vecno seveda furajo naftne. Zadnjo so zgradili 2010. Zadnjih 12 let pa gradijo samo se nefosilne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

kow je izjavil:

Imo, ti samo ne razumes kako delujejo sistemi. Manjka ti teoreticnega znanja o stanjih v sistemu, zalogovnikih, regulatorjih (recimo PID) itd.
Ce se vecji odziv na zunaj se ne opazi, ne pomeni da "niso naredili se nic". Imo, si naiven.

Imam diplomo iz procesne avtomatike tako da nekaj malega tudi to poznam. Ampak ti ne razumeš, da FED nima matematičnega modela in delajo nekaj po občutku. To je zelo daleč od regulacije fizikalnih sistemov. Jaz še vedno trdim, da so izpolnjeni praktično vsi pogoji za rast inflacije. Obresti na bančne vloge še vedno 0%, kar pomeni, da denar ni vreden nič oziroma se ne vzpodbuja varčevanje, ampak potrošnja. Realne obresti so še vedno visoko negativne, kar pomeni, da se zadolževanje še vedno splača, sploh pa v evro območju. Nezaposlenost je zelo nizka, kar pomeni, da morajo delodajalci plačati več, če želijo dobiti delavce, hkrati je povpraševanje po izdelkih in storitvah visoko zaradi praktično polne zaposlenosti. Marsikje so plače že dvignili, marsikje jih še bodo morali. Torej klasična inflacijska spirala. Celo delnice in kripto spet naraščajo. Naiven gor ali dol. Bova videla inflacijo konec leta, potem pa lahko še kakšno rečemo. Po moje bo pri nas med 16% in 18%.

Po mojem mnenju bi moral FED začeti dvigovati obrestne mere vsaj leto prej (če odmislimo napake iz preteklosti) in to z višjo stopnjo kot je mesečna rast inflacije. Tudi pri inflaciji je žal tako, da kasneje začneš reševati problem, težje je in hujše bodo posledice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

LeQuack je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Čez 5 let, bomo v EU kupovali EV avte narejene v celoti ali pa večinskih delov narejenih na Kitajskem, Potrebno energijo za proizvodnjo EV avtov in delov iz Kitajske pa bo poskrbela Rusija. Ampak Evropejec bo pa mahal z zastavo da smo neodvisni od Ruske vukojebine.


Čez 5 let bo povprečen avto nedosegljiv za 90% prebivalstva.

Da, ker gre vse v najemniški model...
Citron C3 je najem 100€ na dan. Zaslužki za proizvajalca "citroen" če se gre v najemniški model bodo BAJNI.

49106 je izjavil:

In vsi bomo hodili peš, tako kot že danes Mr B. Vsi enaki, vsi revni.

 Fix za tovj mentalni doesg, copy paste vojak.

Fix za tovj mentalni doesg, copy paste vojak.

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

kow ::

No, potem poznas - narobe sem ocenil.

Da je ekonomijo nemogoce dobro modelirati - je ocitno. Se vedno pa jo lahko reguliras - to je bolj obrt oz. art, kot science.
Evropa je gotovo v vecjem sranju kot ZDA, ki uspesno povecuje realne obrestne mere. Cene delnic realno ne narascajo, ampak rastejo samo nominalno, trenutno imamo pac stagflacijo.
Ni rasti, pa inflacija. Podjetja povecujejo prihodke, profiti stagnirajo, vendar ne padajo. Dolgove zlahkoto odplacujejo.

Povsem mozno, da bo peak inflacije med 16% in 18% (ampak omenjal si ze stevilko 20%) - predvsem, ker bodo morali vsem sektorjem povisati place. Koliko mislis, da bodo dobil javni sektor? Imo, nekje med 6% in 8%, kar zna dodatno pognati inflacijo konec leta.

Ce gledamo inflacijo po mesecih (2021):
Jul: 0.4%
Avg: 0.1%
Sep: -0.1%
Okt: 0.9%
Nov: 0.7%
Dec: 0.0%

Mislim, da julija in avgusta inflacija bo podobna kot zadnja stevilka, morda malo visja. Zanimivo bo videti, kaj se bo zgodilo oktobra in novembra (stavke itd.).

Mr.B ::

kow je izjavil:

No, potem poznas - narobe sem ocenil.

Da je ekonomijo nemogoce dobro modelirati - je ocitno. Se vedno pa jo lahko reguliras - to je bolj obrt oz. art, kot science.
Evropa je gotovo v vecjem sranju kot ZDA, ki uspesno povecuje realne obrestne mere. Cene delnic realno ne narascajo, ampak rastejo samo nominalno, trenutno imamo pac stagflacijo.
Ni rasti, pa inflacija. Podjetja povecujejo prihodke, profiti stagnirajo, vendar ne padajo. Dolgove zlahkoto odplacujejo.

Povsem mozno, da bo peak inflacije med 16% in 18% (ampak omenjal si ze stevilko 20%) - predvsem, ker bodo morali vsem sektorjem povisati place. Koliko mislis, da bodo dobil javni sektor? Imo, nekje med 6% in 8%, kar zna dodatno pognati inflacijo konec leta.

Ce gledamo inflacijo po mesecih (2021):
Jul: 0.4%
Avg: 0.1%
Sep: -0.1%
Okt: 0.9%
Nov: 0.7%
Dec: 0.0%

Mislim, da julija in avgusta inflacija bo podobna kot zadnja stevilka, morda malo visja. Zanimivo bo videti, kaj se bo zgodilo oktobra in novembra (stavke itd.).

Kar te mora biti strah je inflacija v državah, ki Rusiji niso dale Sankcij.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kow ::

Srilanka? Pakistan? Si lahko bolj natancen?

dronyx ::

Vse tri baltske države imajo inflacijo že višjo od 20%! To je evro območje.

kow ::

Te drzave so v proksi vojni z Rusijo. Kot tudi Slovenija, le da so tam veliko bolj izpostavljeni in imajo veliko vecje stroske. To so izjemne okoliscine.
Visoke cene energentov so njih izjemno prizadele.

Se zanimivost, baltske drzave elektricnega omrezja nimajo sinhroniziranega z evropo. Ukrajina recimo, ima. Infrastruktura se gradi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

V Baltiku 15 odstotno zmanjsanje porabe plina ni teorija in napoved.

https://news.err.ee/1608663547/kallas-e...

Mr.B ::

kow je izjavil:

Te drzave so v proksi vojni z Rusijo. Kot tudi Slovenija, le da so tam veliko bolj izpostavljeni in imajo veliko vecje stroske. To so izjemne okoliscine.
Visoke cene energentov so njih izjemno prizadele.

Se zanimivost, baltske drzave elektricnega omrezja nimajo sinhroniziranega z evropo. Ukrajina recimo, ima. Infrastruktura se gradi.


Potem se pa čudiš lastnim Umotvorom, ko ne znaš niti ugotoviti katere države so dale Sankcije Putinu in Katere ne.
Sedaj pa ko si boš to razjasnil, poišči katere od teh držav ki niso dale Sankcije Putinu imajo kakšno inflacijo in kakšna je napoved inflacije.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

sbawe64 ::

dronyx je izjavil:

Golob umiritev inflacije napoveduje septembra: Cilj je, da bi jo ohranili pri desetih odstotkih
rtvslo

To se mi ne zdi ravno optimističen cilj. Topčider v Frankfurtu pravi, da bodo inflacijo spravili pod 2%. Samo ne upajo napovedati kdaj. Verjetno do 2030. Jaz sicer nisem optimističen tako kot Golob. Jaz trdim, da bo konec leta pri nas inflacija bližje 20% kot pa 10%. Sicer če bi hotela vlada res imeti kakšen večji vpliv na inflacijo moramo uvesti nazaj komunizem in podržaviti podjetja. Potem pa bodo lahko na vladi določali cene. Ampak to se je v Jugoslaviji končalo s hiperinflacijo.

FED je začel že nekaj mesecev nazaj dvigovati obresti, pa tudi v ZDA inflacija še vedno narašča, tako da niso naredili še nič.

Inflacija po eurozoni, julij, 10 držah dvomestna številka

22,7% - Estonija
21,0% - Latvija
20,8% - Litva
12,8% - Slovaška
11,7% - Slovenija
11,6% - Nizozemska
11,5% - Grčija
10,8% - Španija
10,6% - Ciper
10,4% - Belgija



EU povprečna za julij je bila 8.9%.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Malidelničar ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

Imo, ti samo ne razumes kako delujejo sistemi. Manjka ti teoreticnega znanja o stanjih v sistemu, zalogovnikih, regulatorjih (recimo PID) itd.
Ce se vecji odziv na zunaj se ne opazi, ne pomeni da "niso naredili se nic". Imo, si naiven.

Imam diplomo iz procesne avtomatike tako da nekaj malega tudi to poznam. Ampak ti ne razumeš, da FED nima matematičnega modela in delajo nekaj po občutku. To je zelo daleč od regulacije fizikalnih sistemov. Jaz še vedno trdim, da so izpolnjeni praktično vsi pogoji za rast inflacije. Obresti na bančne vloge še vedno 0%, kar pomeni, da denar ni vreden nič oziroma se ne vzpodbuja varčevanje, ampak potrošnja. Realne obresti so še vedno visoko negativne, kar pomeni, da se zadolževanje še vedno splača, sploh pa v evro območju. Nezaposlenost je zelo nizka, kar pomeni, da morajo delodajalci plačati več, če želijo dobiti delavce, hkrati je povpraševanje po izdelkih in storitvah visoko zaradi praktično polne zaposlenosti. Marsikje so plače že dvignili, marsikje jih še bodo morali. Torej klasična inflacijska spirala. Celo delnice in kripto spet naraščajo. Naiven gor ali dol. Bova videla inflacijo konec leta, potem pa lahko še kakšno rečemo. Po moje bo pri nas med 16% in 18%.

Po mojem mnenju bi moral FED začeti dvigovati obrestne mere vsaj leto prej (če odmislimo napake iz preteklosti) in to z višjo stopnjo kot je mesečna rast inflacije. Tudi pri inflaciji je žal tako, da kasneje začneš reševati problem, težje je in hujše bodo posledice.


Se pravi trdiš, da efektov zviševanja TOM v ZDA še ni? Morda pa bo zniževanje pohitrila ekonomska upočasnitev: in če to skombiniraš z novimi obrestnimi dvigi bo v enem trenutku inflacija padla. Je pa res, da v času Volckerja, je še pred njegovim nastopom inflacija na kratko enkrat padla, nato nazaj zrasla in šele nato začela z dolgim trendom padanja.

Kako pa kaj ocenjujete nadalnje dvige obresti v FED-u ter ECB? Bo ECB vedno zaostajala za FED-om?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

enemon ::

ECB obrestne mere ne more in ne sme agresivno dvigovati, ker se bosta sesuli Grčija in Italija, pa verjetno še katera država zraven. Tako da ja, situacija je kar zajebana.

FrRoSt ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

Imo, ti samo ne razumes kako delujejo sistemi. Manjka ti teoreticnega znanja o stanjih v sistemu, zalogovnikih, regulatorjih (recimo PID) itd.
Ce se vecji odziv na zunaj se ne opazi, ne pomeni da "niso naredili se nic". Imo, si naiven.

Imam diplomo iz procesne avtomatike tako da nekaj malega tudi to poznam. Ampak ti ne razumeš, da FED nima matematičnega modela in delajo nekaj po občutku. To je zelo daleč od regulacije fizikalnih sistemov. Jaz še vedno trdim, da so izpolnjeni praktično vsi pogoji za rast inflacije. Obresti na bančne vloge še vedno 0%, kar pomeni, da denar ni vreden nič oziroma se ne vzpodbuja varčevanje, ampak potrošnja. Realne obresti so še vedno visoko negativne, kar pomeni, da se zadolževanje še vedno splača, sploh pa v evro območju. Nezaposlenost je zelo nizka, kar pomeni, da morajo delodajalci plačati več, če želijo dobiti delavce, hkrati je povpraševanje po izdelkih in storitvah visoko zaradi praktično polne zaposlenosti. Marsikje so plače že dvignili, marsikje jih še bodo morali. Torej klasična inflacijska spirala. Celo delnice in kripto spet naraščajo. Naiven gor ali dol. Bova videla inflacijo konec leta, potem pa lahko še kakšno rečemo. Po moje bo pri nas med 16% in 18%.

Po mojem mnenju bi moral FED začeti dvigovati obrestne mere vsaj leto prej (če odmislimo napake iz preteklosti) in to z višjo stopnjo kot je mesečna rast inflacije. Tudi pri inflaciji je žal tako, da kasneje začneš reševati problem, težje je in hujše bodo posledice.


:)):)):)):)):))

Pojma nimaš!!! Kow se spozna na VSE!! Od kvante fizike naprej.....

Skratka, da ne dolgovezim!! 8-) Nakebali bodo Rusi!! :D

Pred namu je samo svetla in lepa prihodnost!! :) Nad nami je samo še modro nebo!! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

pangro ::

kljub strahotnemu dvigu obrestnih mer na fomc mitingu resnice, recesijskim podatkom itd, delniški in kripto trgi nadaljuejo svoj pohod ker zgodba ki jo obvezniški trg že zdavnaj govori vedno bolj odmeva. Fed chairman pa pravi da bodo naslednje odločitve data driven, bomo vidli septembra, avgusta pride že novi cpi verjetno nižji in bo vplival na septembrsko fomc odločitev. Obvezniški trg že zdavnaj stavi na nižji cpi.

aviator ::

enemon je izjavil:

ECB obrestne mere ne more in ne sme agresivno dvigovati, ker se bosta sesuli Grčija in Italija, pa verjetno še katera država zraven. Tako da ja, situacija je kar zajebana.


Bomo pac jih vrgli ven, naj se devalvirajo z svojo liro in drahmo, mi pa bomo hodili na poceni morje se nadaljnih 100 let.

Kje pa pise, da more EU podpirat upokojene Sredozemske landlorde, ki jim ni treba placevati davkov. Ce ruknejo ven se Spanijo toliko bolje.

Kakorkoli, Japonski scenarij ali hiperinflacija ter propad evra. To sta pac edini realni opciji.

Vsem skupaj pa je skupina korupcija, neplacevanje davkov ter do starejših ter raznih posebnih skupin prevec radodarna politika v pretekosti.

Slucajno se vozim po Visegrajskih koncih ravnokar, in ce so kje resursi so na Madzarskem, Slovaskem in Ceskem. Bratislava je v roku 10 let kar sem bil na zadnje tam po stala cisto drugo mesto. Tudi videti je da ljudje vseeno nekaj delajo,tudi strojni park se z pomocjo EU izboljsuje, sploh na Ceskem so cele njive zita, kjer koli se vozis, ter fabrike.
Da bi oni ne imeli trdega komunizma 45 let...

Pri Sredozemcih tega vtisa ne dobis. Gradnja apatmajev in ugostiteljstvo na racun podplacane poceni delovne sile. Da ni poceni kreditov, ki se nikoli ne placajo, bi landlord Sime lahko tozil o tuzni kamniti zemlji, danes pa s polno ritjo kolne Zagreb,kmalu pa bo Bruselj, ko mora 3 mesece malo delati in hliniti prijaznost, da 9 mesecev nato odmara in pise nepremicninske oglase za oljcnik od babice, ki ga prodaja za 200 eur/m2. Potem kupi BMW X3, ter joka da nima X5.

Djeca pa na Irski, ker je stari tako skrt in naduvan, in ne z drzijo prenasat njegove oholosti.
Socializem v EU se bo enkrat zakljucil in bojim se, da ne bo lepo.

pangro ::

ecb bo sledil fedu vedno je in vedno bo lah da bo še overshooting na konc naredil, kar bo popokal bo pa pač popokal.

LeQuack ::

Saj države so same umorila svoja gospodarstva s korona ukrepi. Ne vem zakaj zdaj jokajo.
Quack !

cias ::

kow je izjavil:

Zanimivo je, da se noben proruski trol ne ukvarja z logicnim vprasanjem. Kaj bodo Rusi naredili s svojo energetsko industrijo.


Saj že na veliko izvažajo v Indijo, Kitajsko, Arabcem... mi pa potem od njih kupujemo.

Aja, ne morejo kar tako vozit tja. Misliš tako kot nam ne morejo dostavljati Ameri?

zobnik ::

Dobrine so še kako pocen, če bi moral doma pridelat hrano in napravit drva bi šele videl, da je tud 10 evrov/kg moke premal....drva so po 80 evrov zarad strojev, če bi jih moral ročno ven zvlečt iz gozda, cepit bi morala bit cena 500 evrov/metr pri prodaji d abi pokril svoje delo.

pangro ::

zobnik je izjavil:

Dobrine so še kako pocen, če bi moral doma pridelat hrano in napravit drva bi šele videl, da je tud 10 evrov/kg moke premal....drva so po 80 evrov zarad strojev, če bi jih moral ročno ven zvlečt iz gozda, cepit bi morala bit cena 500 evrov/metr pri prodaji d abi pokril svoje delo.


Seveda ker gre tehnološki razvoj naprej. Zato so pa surovinski ciklusu tako kratki napram tehnološkim. Zadnji surovinski je bil tam od 2000 pa do 2011. Trenutno bomo pa še videli če smo na začetku novega surovinskega.

aviator ::

zobnik je izjavil:

Dobrine so še kako pocen, če bi moral doma pridelat hrano in napravit drva bi šele videl, da je tud 10 evrov/kg moke premal....drva so po 80 evrov zarad strojev, če bi jih moral ročno ven zvlečt iz gozda, cepit bi morala bit cena 500 evrov/metr pri prodaji d abi pokril svoje delo.


Ponudba povprasevanje. Pac cena je 80 eur, s tem pokrijes stroske in nekaj zasluzis, ni pa bogatije. Ce je gozda pri hisi dovolj, je to sicer garaska dopolnilna dejavnost, se pa da nekaj zasluzit.

Pa sam izhajam iz kmetije, ampak eto vozim se po Ceski in Slovaski, same njive, koder seze pogled, pa zelo malo mehanizacije. Pri nas pa polno mehanizacije, pa nikjer nobene njive.

Mi je kar fascinantno. Najvec traktorjev na prebivalca, pa nismo samooskrbni. Sploh v okolici na novo pozidanih kmetijskih zemljisc je opazen trend, hitreje, visje, mocneje.

dronyx ::

Tule članek kako danes banke profitirajo zaradi finančne represije, saj jim za denar ni potrebno več plačevati obresti, same pa lahko zaračunavajo visoke obresti za kredite. Vse to seveda ni naključje, ampak "by design".

kow ::

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Ko je bila inflacija pri nas 1% ali še nižje so bile obresti na bankah za potrošniške kredite okrog 6% in skupaj s stroški je bila efektivna obrestna mera 8%. Kje malo manj, kje morda tudi morda več. Sedaj je inflacija 11%, ampak obrestna mera za potrošniške kredite je kot vidim ostala pa enaka. Torej prej so bile realne obresti 7%, sedaj pa -3%. V bistvu so potrošniški krediti sedaj bolj ugodni, hipotekarni so pa sploh razprodaja. Včasih so bile obresti za kredite inflacija plus procenti. Meni to ne deluje proti inflatorno.

Lonsarg ::

Mešaš preteklo inflacijo z prihodnjo. Ta 11% inflacija se je ze zgodila. Z obrestnimi merami in količino tiskanja pa kontrolirajo prihodnjo inflacijo, ki z 11% nima nič veze. "inflacija ki bo" vedno starta iz 0%.

Realno obrestno mero lahko le za nazaj gledaš, vse za vnaprej je špekulacija.

stara mama ::

Trenutno situacijo projecirat v prihodnost in na podlagi tega jemat kredit je idiotizem prve vrste.

dronyx ::

Lonsarg je izjavil:

Mešaš preteklo inflacijo z prihodnjo.

Saj poznaš samo preteklo in sedanjo inflacijo. Kaj bo v prihodnje lahko zgolj ugibaš. Ker banke danes ne potrebujejo za denar plačevati nič in ne posojajo svojega denarja, si pa lahko privoščijo praktično karkoli. Včasih so za denar plačevale obresti in ga niso posojale ceneje, kot so zanj plačevale. Če bi padla kreditna aktivnost se jim tudi od 20% inflaciji splača posojat denar po 5% obrestni meri. Bolj 5% kot 0 %. Me pa zanima če bi imel ti denar za posojat, po kakšni obrestni meri bi bil pripravljen posoditi denar za 2 leti?

LeQuack ::

To je neumna primerjava, ker ta denar ni nikoli od bank. Tako da zmeraj posojajo tuj denar. V skrajnem primeru če vse zajebejo jih čaka bailout. To je panoga brez rizika.
Quack !

kow ::

Bailout je pogosto razlastitev delnicarjev. To ni panoga brez rizika.

dronyx ::

LeQuack je izjavil:

To je neumna primerjava, ker ta denar ni nikoli od bank. Tako da zmeraj posojajo tuj denar. V skrajnem primeru če vse zajebejo jih čaka bailout. To je panoga brez rizika.

Nisi odgovoril po kakšni obrestni meri bi ti hipotetično posodil denar. Drugače so pa nekateri tudi pri nas spoznali, da je tudi v bančništvu riziko. Sploh tisti, ki so nekoč v vrstah čakali za delnice NKBM. Je pa res, da se v bankah zadnje čase slepijo, da rizikov več ni. Večina ima sicer še vedno zaposlene ljudi za oceno tveganj, samo te se več ne upošteva in so tam bolj za okras oziroma del zgodovine. Sedaj menda banke odobrijo vse kredite. :)

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

LeQuack je izjavil:

To je neumna primerjava, ker ta denar ni nikoli od bank. Tako da zmeraj posojajo tuj denar. V skrajnem primeru če vse zajebejo jih čaka bailout. To je panoga brez rizika.

Nisi odgovoril po kakšni obrestni meri bi ti hipotetično posodil denar. Drugače so pa nekateri tudi pri nas spoznali, da je tudi v bančništvu riziko. Sploh tisti, ki so nekoč v vrstah čakali za delnice NKBM. Je pa res, da se v bankah zadnje čase slepijo, da rizikov več ni. Večina ima sicer še vedno zaposlene ljudi za oceno tveganj, samo te se več ne upošteva in so tam bolj za okras oziroma del zgodovine. Sedaj menda banke odobrijo vse kredite. :)


Vprašanje je neumno... vprašanje ki ga moraš postavit je tole:

1. Če bi ti meni dal 1 mil EUR tebi bi jaz moral vrnit 1 mil EUR po 20 letih, koliko keša bi zahteval če posodim 1 mil EUR naprej... odgovor je seveda za 5% letno, tudi če je inflacija 20%... ker to je za mene čisti profit...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

dronyx je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Mešaš preteklo inflacijo z prihodnjo.

Saj poznaš samo preteklo in sedanjo inflacijo. Kaj bo v prihodnje lahko zgolj ugibaš. Ker banke danes ne potrebujejo za denar plačevati nič in ne posojajo svojega denarja, si pa lahko privoščijo praktično karkoli. Včasih so za denar plačevale obresti in ga niso posojale ceneje, kot so zanj plačevale. Če bi padla kreditna aktivnost se jim tudi od 20% inflaciji splača posojat denar po 5% obrestni meri. Bolj 5% kot 0 %. Me pa zanima če bi imel ti denar za posojat, po kakšni obrestni meri bi bil pripravljen posoditi denar za 2 leti?
Sedanja inflacija ne obstaja, 11% je BILA inflacija, to je pretekla.

Teh preteklih 11% inflacije ne igra nobene vloge za posojanje bank.

kow ::

Nafta ves cas okoli 100$. Energetski trg je daljnoviden in ve, da so se vse glavne ekonomije upehale. Ce gre cena gor, bo takoj upad potrosnje.
Moram reci, da sem v tem ciklu precej presenecen kako dobro deluje terminski trg. Pricakoval sem vecji kaos.

Fun fact. Kitajska bo letos imela, po projekciji lastnih demografov, zanemarljivo mali UPAD stevila prebivalcev. Prvic po veliki lakoti v 60ih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Ce gre cena gor, bo takoj upad potrosnje.



Pri vseh glupostih, ki si jih samo danes nasral, mi je ta padla v oči in sem se odločil da zapravim 2 min življenja, da jo izpostavim kot vse tvoje šloganje...kup dreka...kot vedno.

https://graphspro.wordpress.com/2015/10...

Mato989 ::

kow je izjavil:

Nafta ves cas okoli 100$. Energetski trg je daljnoviden in ve, da so se vse glavne ekonomije upehale. Ce gre cena gor, bo takoj upad potrosnje.
Moram reci, da sem v tem ciklu precej presenecen kako dobro deluje terminski trg. Pricakoval sem vecji kaos.

Fun fact. Kitajska bo letos imela, po projekciji lastnih demografov, zanemarljivo mali UPAD stevila prebivalcev. Prvic po veliki lakoti v 60ih.



Po tvoji logiki torej je danes manj potrošnje kot v časih ko je bila cena nižja pred X desetletij recimo?

TROLOLOL
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Vidva se smejeta, samo graf ki ga je prilozil, kaze kratkorocen upad potrosnje, pri vsakem velikem spiku cene.
Torej imam prav.

Se to - pri 1% mesecni inflaciji, gre nafta lahko vsak mesec gor za 1$, pa realno cena stagnira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Truga ::

cena nafte je precej tecna zadeva v takozvanih "razvitih" ekonomijah

ce je prenizka propade ekonomija ker se sesujejo energetske firme
ce je previsoka propade ekonomija ker si ljudje nemorjo privoscit zapravljat

mislim da so vrli ekonomisti naracunali da $60-80 na sod je vzdrzljiva cena, vse ostalo pa prej al slej vodi v dizastr lol

kow ::

Katera nerazvita ekonomija pa ne uporablja nafte?

Druga rec, v katerih dolarjih so naracunali ta vzdrzen razpon cen? V 2022 dolarjih ali 2019 dolarjih. Velika razlika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Truga ::

marsikatera drzava nima industrije.

vsi ostali uporabljajo nafto, problem "razvitih" ekonomij je da so >70% potrosnja in financni trgi, proizvodnja in ostalo pa se izvaza ven. ko se zadeve podrazijo tisti zunaj ki tebi prodajajo potrosniski materijal kasirajo (ker ko se drazijo energenti se drazi vse), ti pa si fucked :P

in ker majo, vsaj zaenkrat, dolarji kar veliko moc na svetovnih trgih, gre lahko vse skup v franze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

dronyx ::

Šefi velikih energetskih družb bi morali putlerja častiti po božje, saj jim je omogočil bajne zaslužke o katerih bi drugače lahko samo sanjali. Številke gredo verjetno v milijarde USD. Putler je upravičeno najbogatejši zemljan. Velike energetske družbe bi mu lahko nakazovale vsaj kakšne provizije kot gesto dobre volje oziroma priznanje za zasluge.

Drugače moja napoved glede inflacije pri nas je sledeče: Inflacija bo vrh dosegla konec letošnjega ali začetkom prihodnjega leta pri okrog 18% nakar bo celo leto 2023 še vztrajala nad 10%. Na 5% bo padla leta 2025. Kot sme že večkrat napisal in ponavljam, ker to je pomembno, bo v obdobju med 2020 in 2025 evro izgubil med 30 in 50% kupne moči. Če projekcija inflacije drži bo okrog 40%. Obrestna mera Topčiderja v Frankfurtu bo dosegla največ 4%. To obdobje bo povzročilo pravo razdejanje med nižjim in večino srednjega sloja, saj bodo plače in prihranki močno razvrednoteni. Centralne banke bodo to veliko finančno prevaro skrile in vso odgovornost naprtile putlerju, kar pa je preprosto laž. Začetki te finančne prevare, ki ima za posledico visoko inflacijo segajo v čas po finančni krizi 2008, ko so začeli prekomerno tiskati denar. Putler je tu nekaj podobnega kot Gavrilo Princip. Povod, ne pa vzrok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Sparkxl ::

O čem točno blodimo že na tešče?
Kaj bi se mogli Putinu zahvaljevati? Cena je tam, kjer je bila pred invazijo. Invazija je povzročila samo kratkoročni skok cene in nazaj, kjer je bila.

Tvoje "napovedi"...to se ti je sanjalo ponoči? Ali si tudi ti na nivoju krave...torej kavna usedlina in podobni pripomočki? Ker res ne razumem zakaj čutite potrebo po nekih napovedih, ki jih tukaj suvereno servirate, v osnovi pa so samo kup dreka, ker situacija je tako nepredvidljiva, spreminja se bliskovito hitro.
Vse tvoje napovedi se sesujejo v prah instantno, če se bruseljska kura zbudi s še samo eno briljantno idejo, kako poglobiti ekonomski samomor. Do zdaj ji je to šlo odlično od rok.
In na koncu, če plina pozimi zmanjka, je industrija v pesdi, kar pomeni da gre inflacija v stratosfero. To pa se tudi lahko hitro zgodi, če ti EU pajaci potisnejo putina preko roba njegovega potrpljenja.
««
65 / 218
»»