» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
217 / 218
»»

Lonsarg ::

Za ekonomijo so taki "sužnji" idealni (in ne, večina nima znanja in/ali prilike delat kaj drugega kot taka malo plačana dela, imajo edino alternativo brezposelnost). Za ekonomijo so slabi lenuhi in tudi tisti ki premalo zapravljajo in posledično ne rabijo toliko delat. Ja rabiš neko mero iznajldjivosti, ampak če je preveč iznajdlivih in premalo delovnih je to za ekonomijo slabo. Iznajdlivi dejansko živijo na račun delovnih (ja, lepo je sicer biti oboje hkrati), se pač znajdejo da so na vrhu piramide in drugi delajo, ampak ne morejo biti vsi na vrhu, nekdo mora delat al pa vse crkne ;)

Mr.B ::

Lonsarg je izjavil:

Za ekonomijo so taki "sužnji" idealni (in ne, večina nima znanja in/ali prilike delat kaj drugega kot taka malo plačana dela, imajo edino alternativo brezposelnost). Za ekonomijo so slabi lenuhi in tudi tisti ki premalo zapravljajo in posledično ne rabijo toliko delat. Ja rabiš neko mero iznajldjivosti, ampak če je preveč iznajdlivih in premalo delovnih je to za ekonomijo slabo. Iznajdlivi dejansko živijo na račun delovnih (ja, lepo je sicer biti oboje hkrati), se pač znajdejo da so na vrhu piramide in drugi delajo, ampak ne morejo biti vsi na vrhu, nekdo mora delat al pa vse crkne ;)

Glede na superiorne rezultate Ameriške ekonomije, misliš da to funkcionira ? no v kontekstu kdo se znajde in kdo ne, ker številke kažejo drugače, no vsaj US dolg bi moral pasti. Razen če misliš to po balkansko…
Recimo a misliš da borzni indeksi in nepremičnine, ki so investicija dejansko poskrbijo za delovanje države ?


Iz spodnjega članka.
If one ever needed a reminder that the stock market is a bad indicator for the overall strength of the economy, it is this. The asset-poor see minimal upside to America’s soaring equity, and house, prices.



ali recimo pomoč kapitalistu, no Ameriški kapitalisti imajo v kešu krepko čez 4Trijonnčke in rabijo pomoč države...


Ko je inflacija trgetirana na 2%:)):)):))


A Thursday report from Zillow indicates that a typical starter home is now worth $1 million or more in 237 cities, up from 84 cities in 2019, underscoring America’s ongoing home affordability crisis.

Tako da, v sistemu,ki je nastavljen, si že zgubil, če nisi top 1%.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Tole sicer ni neposredno povezano z inflacijo, ampak recimo z ekonomijo. Zadnjič gledam na YT nek prispevek kjer so objavljeni podatki, kako revni so dejansko Nemci glede na to, koliko premoženja ima povprečen Nemec (torej vse kar imaš minus dolg). So pa povsem pri vrhu glede na absolutno številko ekstremno bogatih, torej tistih, ki imajo 30 MIO€ in več.

Da so nemci v povprečju "revni" je bil omenjen razlog, da si v Nemčiji relativno malo ljudi lasti neke nepremičnine in ker so tem cene v zadnjem desetletju močno zrastle, se tem premoženje ni nič povečalo, ker očitno plačujejo najemnine in tudi te so se močno povišale, torej imajo na razpolago še manj dohodka. No, drug razlog je pa zanimiv. Nemčija ima očitno tak pokojninski sistem kot mi. Vse kar se vplača v pokojninsko blagajno gre za pokojnine, torej tu ni nikakršnega premoženja. V pokojninskem sistemu, kot ga imajo ZDA in še kdo, kjer se denar za pokojnine varčuje v raznih naložbah pa sevda s tem, ko ti varčuješ za pokojnino imaš neko premoženje, ki se šteje v tvojo premoženjsko statistiko. In ker so z zadnjem desetletju poleg nepremičnin močno zrastle tudi cene delnic in ostalih naložb, se je tem povečalo premoženje tudi iz tega naslova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mato989 ::

Saj je jasno... invidiualni penzijski stock računi (50% delnice ETF world, 30% crypto (od tega 25% BTC) in 20% zlato) je way to go

Pa lastna nepremičnina (Bajta z nekaj parcele za gojenje zelenjave in kakšno drevo sadja zase) in morebiti dodatna v mestu za oddajanje
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

in smo spet pri slovenskih ciglh za oddajanje...;((
in se sprašujem komu boš oddajal, če bo vsak imel nerpemičnino in vsak bo še zraven oddajal...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

gruntfürmich je izjavil:

in smo spet pri slovenskih ciglh za oddajanje...;((
in se sprašujem komu boš oddajal, če bo vsak imel nerpemičnino in vsak bo še zraven oddajal...


Nikoli ne bo vsak imel nepremičnine + 1 oddajal... pa četudi bo so tu turisti, delavci iz tujine ki tega ne bodo imeli...

To da je nekaj cilj "vsakega" ne pomeni da je uresničjiv.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

Tole je zanimiv graf ECB (torej ni kar neka izmišljotina):



Premoženje povprečnega nemškega gospodinstva je nekje 106.000 €, povprečnega našega 154.000 €, na vrhu pa Luksemburg, kjer ima povprečno gospodinjstvo 740.000 € premoženja.

To so precej drugačni podatki, kot pa jih prikazuje spodnji graf, kjer so prikazani letni prihodki preračunani na kupno moč.



Povprečno slovensko gospodinjstvo ima skoraj za polovico več premoženja kot pa nemško, torej glede tega je povprečen Nemec proti povprečenmu Slovencu dejansko reven.

Kako točno se premoženje izračuna sicer nisem šel raziskovati, sem pa skoraj prepričan, da se upošteva vse, kar si lastiš, torej nepremičnine, naložbe v delnice in ostale vrednostne papirje, zlato, kripto valute in še kaj (morda tudi avto) - minus vsi dolgovi.

Eden izmed po moje glavnih razlogov za tako veliko razliko med nami leži v dejstvu, da si pri nas 75% gospodinjstev lasti nepremičnino v kateri živi, kar je v prvi vrsti posledica socializma in kasneje delitve družbenega premoženja med prebivalstvo, medtem ko je takih v Nemčiji samo 45%. In ker so se cene nepremičnin v zadnjih letih zlasti zaradi ohlapne monetarne politike centralne banke močno podražile, se je premoženje vsem tem lastnikom nepremičnin močno povečalo. Vsi tisti pa, ki plačujejo najemnine, so se jim najemnine samo močno povišale in marsikdo od teh ima še manj razpoložljivega dohodka, kot ga je imel pred tem monetarnim eksperimentom.

Nemci so sicer znani kot varčen narod, vendar glede na te podatke, to ni videti oziroma če že varčujejo, očitno nekaj počnejo hudo narobe. Morda pa še vedno varčujejo na bankah in jim je prihranke odnesla visoka inflacija? Lahko pa da so pri tako nizkem številu lastniških stanovanj in hiš stroški življenja v Nemčiji tako visoki, da vsi ti ne morejo privarčevati praktično ničesar in imajo potem zanemarljivo premoženje, kar statistiko potiska navzdol.

Ne najdem sicer podatka, je pa Nemčija zelo visoko po absolutnem številu ekstremnih bogatašev, torej ljudi, katerih premoženje presega 30 milijonv €. Tu je Nemčija zanesljivo med prvih pet na svetu.

Če nočeš, da so ljudje v povprečju revni, je očitno potrebno spodbujati, da pridejo do lastniških stanovanj oziroma hiš, v katerih živijo! Brez tega lahko celo življenje delajo samo za to, da nekomu drugemu plačujejo najemnino. Ampak tem ekstremnim bogatašem in še marsikomu drugemu pa je v interesu, da ljudje ne morejo priti do svoje lastne nepremičnine in da celo življenje plačujejo najem nekomu drugemu, ki lahko potem s tem prihodki kupuje nove nepremičnine, ki jih oddaja. Gre pa v kapitalizmu se mi zdi tendenca bolj v to nemško smer, da si ljudje ne lastijo nič in delajo vse življenje za nekoga drugega, po možnosti za ekstremnega bogataša, ki ne ve več kaj bi z denarjem, saj se v njem dobsedeno utaplja.

Skratka če se Slovenci lahko upravičeno pritožujemo glede nizkih plač in nizki kupni moči, ki je precej pod povprečjem EU, pa smo po premoženju precej visoko in nekje na povprečju EU oziroma še kakšno mesto čez.

Ko sem videl te podatke, se mi sedaj nemci po svoje kar smilijo. Taka močna avtobilska industrija in kemična industrija, farmacija in še marsikaj, za pokazati na koncu pa skoraj nič. 100.000 € premoženja ni niti 30 m2 veliko stanovanje v Murski Soboti. je pa res, da verjetno lahko povsem solidno živijo tudi če na papirju nimajo nekega omembe vrednega premoženja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gruntfürmich ::

ja, ni enostavno določit ali se bolje živi v lastni hiši ki je ne moreš vzdrževati ali v najemu.
da boš s to parcelo samozadosten in preživel je utopija.
torej kaj je boljše? v grob ne odneseš ničesar...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dronyx ::

Ob vseh teh podatkih sedaj bolje razumem, zakaj ni več toliko nemcev na hrvaški obali. Ja saj nimajo denarja, pri takih cenah, če morajo pa plačevat drage najemnine. Pošlji SMS "Pomagam 100" za pomoč nemškim družinam, da lahko pridejo k Hrvatom na morje. :D

dronyx ::

Še en zanimiv podatek Bundesbank - povprečno premoženje nemškega gospodinjstva, ki živi v najemu je samo 16.000 EUR!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

fikus_ ::

Poleg tega se v Nemčiji plača davek ob dedovanju, tako da mnogi, če niso finančno zmožni prodajo hišo/stanovanje, da plačajo davek državi, ostanek je pa njihov.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Lonsarg ::

Zanimivo ja, ocitno Nemci zivijo bolj na Ameriski nacin, iz meseca v mesec, mi smo pa se "klasicni" pa sparamo in drzimo zadeve.

Je pa to pac nacin zivljenja, nima to veze z bogastvom. En z 150k premozenja in 20k prihodka pac nima za burek proti nekomu z 10k premozenja in 50k prihodka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kow ::

dronyx je izjavil:

Ob vseh teh podatkih sedaj bolje razumem, zakaj ni več toliko nemcev na hrvaški obali. Ja saj nimajo denarja, pri takih cenah, če morajo pa plačevat drage najemnine. Pošlji SMS "Pomagam 100" za pomoč nemškim družinam, da lahko pridejo k Hrvatom na morje. :D


Ker imas danes alternativo. Lahko se usedes na letalo in gres na Kanarce.

dronyx ::

Še malo statistik iz bloombergovega članka.

Po raziskavi Nemške centralne banke (Bundesbank) iz leta 2021 ima zgornjih 10% gospodinjstev najmanj 725.000 € neto premoženja in nadzoruje več kot polovico bogastva države, medtem ko ima spodnjih 40% gospodinjstev največ 44.000 € neto premoženja.

Če je po premoženju povprečnega nemškega gospodinjstva Nemčija med najbolj revnimi v EU, pa so zelo visoko po absolutnem številu ekstremnih bogatašev, katerih neto premoženje presega 50 milijonov evrov. Takih je v nemčiji menda več kot 9.000, kar jih uvršča na tretje mesto v svetovnem merilu, za ZDA in Kitajsko. Za te pa se vsekakor ne bi dalo ravno reči, da ne znajo delati z denarjem.

The Organization for Economic Cooperation and Development and leading German economists have long criticized the country's tax system because the burden is skewed too much toward wages, while property and inheritance taxes are low.


Vsi imamo ponovadi v zobeh ZDA glede neenakosti in nepravičnega sistema, očitno Nemčija nič bistveno bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

energetik ::

dronyx je izjavil:

Kako točno se premoženje izračuna sicer nisem šel raziskovati, sem pa skoraj prepričan, da se upošteva vse, kar si lastiš, torej nepremičnine, naložbe v delnice in ostale vrednostne papirje, zlato, kripto valute in še kaj (morda tudi avto) - minus vsi dolgovi.
Kripta in zlata ne morejo videti. Vsaj pri nas ne. Še IBKR in Revoluta ne vštevajo v izračun za otroški dodatek. 8-O
vires in numeris

dronyx ::

energetik je izjavil:

dronyx je izjavil:

Kako točno se premoženje izračuna sicer nisem šel raziskovati, sem pa skoraj prepričan, da se upošteva vse, kar si lastiš, torej nepremičnine, naložbe v delnice in ostale vrednostne papirje, zlato, kripto valute in še kaj (morda tudi avto) - minus vsi dolgovi.
Kripta in zlata ne morejo videti. Vsaj pri nas ne. Še IBKR in Revoluta ne vštevajo v izračun za otroški dodatek. 8-O

To verjetno drži, samo ne verjamem da imajo nemci tega prav veliko, če ima samo vsak šesti nemec v lasti kakšne delnice. Nemci se mi zdi da so bili že tradicionalno varčevalci na bankah, samo te je pa najbolj ostrigla prav ECB s svojo monetarno politiko.

energetik ::

No, potem je to razlog, pri nas pa je veliko kriptomilijonarjev. :D
vires in numeris

gruntfürmich ::

Lonsarg je izjavil:

Zanimivo ja, ocitno Nemci zivijo bolj na Ameriski nacin, iz meseca v mesec, mi smo pa se "klasicni" pa sparamo in drzimo zadeve.

Je pa to pac nacin zivljenja, nima to veze z bogastvom. En z 150k premozenja in 20k prihodka pac nima za burek proti nekomu z 10k premozenja in 50k prihodka.

ja, spending power je tukaj bolj treba upoštevati.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dronyx ::

Hipotetično da danes pri nas razlastimo vse in moramo sedaj vsi začet plačevat sedanje tržne najemnine in kupovat stanovanja in hiše po sedanjih cenah. Ali se vam zdi da bi v doglednem času prišli v situacijo, da ima 45% ljudi lastniško nepremičnino? Po moje težko. Namreč ko prihodke obremeniš s tržno najemnino in upoštevaš vse ostale življenjske stroške po moje velika večina nima nobenih šans, da pride do svoje nepremičnine.

Čeprav imamo mi po moje še vedno nek državni socializem, ampak na področju nepremičnin pa ni zajebancije. Tu pa ultra kapitalizem, kjer lažje pride do šeste nepremičnine nekdo, ki jih ima že pet, kot nekdo do prve. Nenazadnje Banka slovenije dobro ve, da so komercialne banke pri nas najbogatejšim dajale tudi hipotekarne kredite z 0% obrestno mero za kupovat investicijske nepremičnine. Sistem je pa zastavljen tako, da se nepremičnine koncentrirajo pri določenem procentu populacije, ker se ve, da so to najboljša investicija oz. konverzija viška denarja. Recimo nikdar v zgodovini po moje ljudje niso tako zlahka zaslužili za kruh, TV ali hladilnik. Samo nepremičnine pa nedostopne kot redkokdaj. So brihtne glave tole... :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

Še malo statistik iz bloombergovega članka.

Po raziskavi Nemške centralne banke (Bundesbank) iz leta 2021 ima zgornjih 10% gospodinjstev najmanj 725.000 € neto premoženja in nadzoruje več kot polovico bogastva države, medtem ko ima spodnjih 40% gospodinjstev največ 44.000 € neto premoženja.

Če je po premoženju povprečnega nemškega gospodinjstva Nemčija med najbolj revnimi v EU, pa so zelo visoko po absolutnem številu ekstremnih bogatašev, katerih neto premoženje presega 50 milijonov evrov. Takih je v nemčiji menda več kot 9.000, kar jih uvršča na tretje mesto v svetovnem merilu, za ZDA in Kitajsko. Za te pa se vsekakor ne bi dalo ravno reči, da ne znajo delati z denarjem.

The Organization for Economic Cooperation and Development and leading German economists have long criticized the country's tax system because the burden is skewed too much toward wages, while property and inheritance taxes are low.


Vsi imamo ponovadi v zobeh ZDA glede neenakosti in nepravičnega sistema, očitno Nemčija nič bistveno bolje.

UBS says : One out of every 15 Americans is a millionaire
It also means the number of U.S. millionaires is more than three times the number in mainland China, which has the second-highest population of millionaires, and is on par with Western Europe and China put together.
The global population of millionaires dipped to 58 million in 2023 from 59.4 million in 2022. But global wealth increased 4.2%, a rebound from the prior year, which marked the first drop in wealth since the 2008 financial crisis.

Seveda sedaj pa drobni tisk… Kaj pomaga upokojencu bajturina enega miljončka in več. Te bajturine katerim je v zadnjih cca 4 letih narasla cena za ene 40-50%%. Ne samo da ima davke tudi če proda bajto bo moral nekje živeti…

Enako če imaš hišo vredno 1 mijona, če pa imaš še 800k$ v hipoteki, katere banka pričakuje da jo boš redno odplačeval...

Biti mijonar v Ameriki, pomeni tudi da rabiš, če planiraš živeti po upokojitvi še ene 20 let, vsaj miljonček $ in to ne samo v bajti v kateri živiš.


Lahko preverimo tudi kako so šel razmerje cen nepremičnin vs prihodki, od leta 1986 dalje, ko je cena nepremičnine izključena iz inflacije, saj je nepremičnina investicija. Da krivulja je letos skorj ex. Tako da stari prdci ki so pred desetletji kupili nepremičnino še nekako lahko... Starter homs so pa danes v ameriki 1 mijonček..
Tako da ja mijonar v Ameriki je zelo relativen pojem.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Mr.B je izjavil:

Biti mijonar v Ameriki, pomeni tudi da rabiš, če planiraš živeti po upokojitvi še ene 20 let, vsaj miljonček $ in to ne samo v bajti v kateri živiš.

Danes sem zasledil podatek, da imajo američani za penzijo povprečno privarčevanih 150k USD, kar ne zadošča, saj menda samo zdravstvena oskrba stane 250k USD. Zato pa rinejo na stara leta v Evropo. Evropa bo kot kaže postala neko odlagališče migrantov in upokojencev iz ZDA. Fino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Colt1911 ::

Ma naj gredo v ljubljeno Ukrajino.
300 $ all inclusive.>:D

jernejl ::

dronyx je izjavil:

Tole je zanimiv graf ECB (torej ni kar neka izmišljotina):


Premoženje povprečnega nemškega gospodinstva je nekje 106.000 €, povprečnega našega 154.000 €, na vrhu pa Luksemburg, kjer ima povprečno gospodinjstvo 740.000 € premoženja.
Na sliki piše "median" in ne "mean", kar je v tem primeru precej pomembna razlika. Glede na to, da večina Nemcev ne živi v lastni nepremičnini, večina Slovencev pač, lahko iz tega sklepamo, da je prikazano premoženje tistega Nemca ali nemškega gospodinjstva, ki si ne lasti nepremičnine, ter tistega Slovenca oz. slo. gospodinjstva, ki si lasti nepremičnino.
Verjetno bi bila slika, ki bi prikazovala povprečja, kar precej drugačna.

dronyx ::

Kako točno so prišli pri ECB do teh podatkov ne vem. Pri nas sem mi zdi da se v obeh primerih uporablja izraz "povprečno", čeprav seveda matematično ni isto. Nisem še slišal, da bi kdo rekel srednje gospodinjstvo...Tako velika razlika pa je verjetno posledica tega, da ima pri nas 75% gospodinjstev lastniško stanovanje ali hiši, v Nemčiji pa samo 45%. Če bi imeli Nemci ameriški pokojninski sistem in v povprečju privarčevanih 150kEUR na tem računu, bi bila zadeva tudi bistveno drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

dronyx ::

Še par besed glede statistike. Ponavadi izberjo tako statistično metodo, ki dokazuje, kar želijo pokazat ali dokazat. Tako da te številke moraš vedno znat interpretirat in vzet z rezervo. Recimo ta graf ECB meni pove, da ima polovica nemških gospodinjstev premženja za 100k€ ali manj, medtem ko ima polovica slovenskih gospodinjstev premoženja za 150k€ ali več. Nemški podatek je zame blamaža ob takšnem BDP na prebivalstva in dejstvu, da gre za največjo ekonomijo v EU in tretjo na svetu. Kaj je razlog pa morda vejo nemci. Lahko je sistem tak, lahko preveč trošijo, lahko pa tudi da napačno varčujejo in jim večino prihrankov pobere inflacija. Ampak ECB ima sedež v Frankfurtu, tako da bi bilo čudno, če nemci ne razumejo, kaj tam počnejo in kako se masovno tiska denar.

Če imaš niz: 1 1 1 1 100

Je srednja vrednost 1 in povprečje več kot 20 (20,8). V tem primeru če želim pokazat, kako malo imamo, je zame boljša srednja vrednost, saj ima 80% samo 1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

Cel Zahod so praktično uspeli prepričati, da je najem najboljša opcija. Tudi Nemce, ki so pregovorno šparovni, pol se jim pa zdi kredit in kupovanje nepremičnine velik strošek. Zgleda tak scernarij ustreza velikim nepremičninskim firmam, ki imajo v lasti cele soseske, btw. katoliška cerkev ima največjo nepremičninsko firmo.

Zdaj je pa usekalo ven pri penzionistih, ki so sami in nesposobni plačevati najem, pa jim pomaga država. Pač nočejo tega prepustiti trgu. In nočejo starih ljudi na cesti...

Usekalo je ven tudi pri mladih, saj so nepremičnine zanje nedosegljive. 5 let nazaj delal z mladcem iz Muenchna, tam 30+, skupaj s punco živita pri njegovih starših v eni sobi.

Seveda, če greš pa malo v nemško vukojebino, ki je ni malo mimogrede, pa lahko kupiš hišo, tam z 600-1000m2 vrta, tudi za 50k. Sicer za obnovit, ampak se da... Na koncu si na 100k za celo bajto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Seveda, če greš pa malo v nemško vukojebino, ki je ni malo mimogrede, pa lahko kupiš hišo, tam z 600-1000m2 vrta, tudi za 50k. Sicer za obnovit, ampak se da... Na koncu si na 100k za celo bajto...


In zakaj le? Zato ker tam skoraj nihče noče živet tako kot jamrajo v SLO jamrači ki nočejo v Prekmurje, Haloze, Koroško, ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

V Nemčiji so velike nepremičninske firme (landlordi). Pri nas ne vem če kaj takega sploh obstaja. Vonovia tržna kapitalizacija 22 MRD USD, Deutsche Wohnen 8 MRD in še številne druge. Tam je oddajanje stanovanj očitno velik biznis.

Če ima večina populacije lastniško nepremičnino se mi zdi da je to tudi velik blažilec v primeru raznih gospodarskih kriz. Sedaj krize že nekaj časa ni bilo, samo sigurno enkrat spet pride. V takem primeru če veliko ljudi izgubi službe in prihodke gredo na cesto, če niso lastniki stanovanja ali hiše in ne morejo več plačevat najemnin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

MisterR ::

Invictus je izjavil:

Cel Zahod so praktično uspeli prepričati, da je najem najboljša opcija. Tudi Nemce, ki so pregovorno šparovni, pol se jim pa zdi kredit in kupovanje nepremičnine velik strošek. Zgleda tak scernarij ustreza velikim nepremičninskim firmam, ki imajo v lasti cele soseske, btw. katoliška cerkev ima največjo nepremičninsko firmo.

Zdaj je pa usekalo ven pri penzionistih, ki so sami in nesposobni plačevati najem, pa jim pomaga država. Pač nočejo tega prepustiti trgu. In nočejo starih ljudi na cesti...

Usekalo je ven tudi pri mladih, saj so nepremičnine zanje nedosegljive. 5 let nazaj delal z mladcem iz Muenchna, tam 30+, skupaj s punco živita pri njegovih starših v eni sobi.

Seveda, če greš pa malo v nemško vukojebino, ki je ni malo mimogrede, pa lahko kupiš hišo, tam z 600-1000m2 vrta, tudi za 50k. Sicer za obnovit, ampak se da... Na koncu si na 100k za celo bajto...


A ni to veljalo za Mcdonalds?

dronyx ::

Julijska inflacija evro območja 2,6%, jedrna 2,9%. Storitve 4%. Pri nas sicer samo 1,4%, največ Belgija 5,5%. Hrvaška 3,4%. Je kar še nekaj inflacije.

energetik ::

M3 money supply je šel od novega leta do danes gor okoli 2%. Na letno preračunano slabih 4%. To se preliva in se še bo v višje cene. Ampak ECB je že šla zniževat obrestne mere... ;((
vires in numeris

Lonsarg ::

Res je, zato se pa treba zakreditirat cimprej, da se mi "mali ljudje" pridemo do malo natiskanega denarja, ce ga ze tko veselo talajo :)

energetik ::

Lonsarg je izjavil:

Res je, zato se pa treba zakreditirat cimprej, da se mi "mali ljudje" pridemo do malo natiskanega denarja, ce ga ze tko veselo talajo :)

Vsak, ki vzame kredit, lastnoročno "natisne" valuto. Valuta se točno takrat ustvari iz lufta.
vires in numeris

dronyx ::

Lonsarg je izjavil:

Res je, zato se pa treba zakreditirat cimprej, da se mi "mali ljudje" pridemo do malo natiskanega denarja, ce ga ze tko veselo talajo :)

Ne se hecat. Pri teh obrestih, če nujno ne potrebuješ kredita, nima smisla. Počakaj da padejo obresti.

Eduardo ::

dronyx je izjavil:


Ne se hecat. Pri teh obrestih, če nujno ne potrebuješ kredita, nima smisla. Počakaj da padejo obresti.


Ni nujno. Če dobiš dober deal na napremičnino vzmaeš variabilne in ti predvidoma padejo. Če pa ne padejo, pa s to logiko večno čakaš.

dronyx ::

Eduardo je izjavil:

Ni nujno. Če dobiš dober deal na napremičnino vzmaeš variabilne in ti predvidoma padejo. Če pa ne padejo, pa s to logiko večno čakaš.

Recimo. Nima pa sedaj smisla jemati fiksno OM, ker bodo obresti padle in boš kredit preplačal. Prej, ko so bile obresti nizke pa seveda nujno fiksna OM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Eduardo ::

Jemati fiksno pa je nekaj drugega. Pač tvoj nasvet, da nikakor ne kupit ni nujno dober.

deco16 ::

Nevem no, ste kar prepričani da zadnjih 10 let je kar realnost z ničelno obrestno mero. Se vam ne zdi je to blo mal unicorn zadeva?

Vsekakor raje vzamem(in sem tudi vzel neki časa nazaj) kredit z fiksno.

Kje je pa tvoja kristalna krogla ki pravi, da inflacija se ne more vrnit? In s tem višje obrestne mere.


To kar je zdaj je normalno. Za keš ki se sposodiš moraš neki preplačat, obresti ti morajo izplačat. Tisto kar je blo prej ni blo normalno.

energetik ::

Za keš, ki ga ustvarijo iz praznega lufta, bi bila 0% obrestna mera precej normalna.
vires in numeris

dronyx ::

energetik je izjavil:

Za keš, ki ga ustvarijo iz praznega lufta, bi bila 0% obrestna mera precej normalna.

Saj to verjetno veš, da je problem 0% ravno v tem, da se potem ustvarja mnogo preveč keša iz praznega lufta.

Colt1911 ::

Saj tudi denar ki ti ga požre inflacija gre v prazen luft.;(

energetik ::

dronyx je izjavil:

energetik je izjavil:

Za keš, ki ga ustvarijo iz praznega lufta, bi bila 0% obrestna mera precej normalna.

Saj to verjetno veš, da je problem 0% ravno v tem, da se potem ustvarja mnogo preveč keša iz praznega lufta.
Seveda, potem bi supply še bolj narasel, saj bi vsak jemal kredit, magari še za fasngo kupit.

Colt1911 je izjavil:

Saj tudi denar ki ti ga požre inflacija gre v prazen luft.;(
Nikamor ne gre, le cene nominalno zrasejo.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Eduardo ::

deco16 je izjavil:


To kar je zdaj je normalno. Za keš ki se sposodiš moraš neki preplačat, obresti ti morajo izplačat. Tisto kar je blo prej ni blo normalno.


Je bilo čisto normalno. Zadeve so ciklične, so pač bili časi, ko se je podžigalo gospodarstvo in predvsem konkurenčnost.

Niti ni bil edini nepremičninski jackpot v mojem življenju, v bistvu je bil tretji. Prvi je bil po razpadu juge, ko si imel zanimive kreditne možnosti druge je bil okoli 2010, ko si lahko za drobiž kupoval nepremičnine, tretji pred 2020. Skratka nepremičnine so poceni na ca. vsake deset let, ampak tudi vmes se zadeve balancirajo, ker se cene balansirajo s povpraševanjem in je bolj lepo graditi, ker so podjetja prijazna.

energetik je izjavil:


Colt1911 je izjavil:

Saj tudi denar ki ti ga požre inflacija gre v prazen luft.;(
Nikamor ne gre, le cene nominalno zrasejo.


Poanta kar drži, samo netočno je.

"Saj tudi vrednost denarja katero požre inflacija gre v prazen luft."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Biti mijonar v Ameriki, pomeni tudi da rabiš, če planiraš živeti po upokojitvi še ene 20 let, vsaj miljonček $ in to ne samo v bajti v kateri živiš.

Danes sem zasledil podatek, da imajo američani za penzijo povprečno privarčevanih 150k USD, kar ne zadošča, saj menda samo zdravstvena oskrba stane 250k USD. Zato pa rinejo na stara leta v Evropo. Evropa bo kot kaže postala neko odlagališče migrantov in upokojencev iz ZDA. Fino.


Ja pri teh številkah, resnično edino upanje upokojitev v eni izmed G7 članic, pa še to glede na gospodarsko stanje postane vprašljivo...
Financial advisers tell you to save 10 times your annual salary for retirement, enough cash that you can live on 4% of the balance for a year. In one widely reported survey, Americans said they would need $1.46 million in the bank to retire comfortably.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mr.B ::

dronyx je izjavil:

V Nemčiji so velike nepremičninske firme (landlordi). Pri nas ne vem če kaj takega sploh obstaja. Vonovia tržna kapitalizacija 22 MRD USD, Deutsche Wohnen 8 MRD in še številne druge. Tam je oddajanje stanovanj očitno velik biznis.

Če ima večina populacije lastniško nepremičnino se mi zdi da je to tudi velik blažilec v primeru raznih gospodarskih kriz. Sedaj krize že nekaj časa ni bilo, samo sigurno enkrat spet pride. V takem primeru če veliko ljudi izgubi službe in prihodke gredo na cesto, če niso lastniki stanovanja ali hiše in ne morejo več plačevat najemnin.

V USa ni nič bolj, saj se pri teh razmerjih resnično težko pričakovati kako drugače...

https://www.youtube.com/shorts/wxA_V0b_...
Še rent
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

dronyx je izjavil:

Eduardo je izjavil:

Ni nujno. Če dobiš dober deal na napremičnino vzmaeš variabilne in ti predvidoma padejo. Če pa ne padejo, pa s to logiko večno čakaš.

Recimo. Nima pa sedaj smisla jemati fiksno OM, ker bodo obresti padle in boš kredit preplačal. Prej, ko so bile obresti nizke pa seveda nujno fiksna OM.
Seveda da se vzame z fiksno trenutno (ker je variabilna cel % visja, ce bi bla variabilna enako ali nizja bi bla druga pesem), nato pa ko fiksna pade reprogramiras.

Sem pa si ravno vrgel v kalkulator da racunica pravi da ce je rast nepremicnin/inflacija 1.8%, ti to pokrije 3.6% obrestno mero. Racunica je pa taka, ker ne odplacujes cele dobe obresti na celo nepremicnino, ampak v povprecju zgolj na polovico, nepremicnina pa raste vedno cela.

Tak da ja vzames zdele z 3.6% fiksno in reprogramiras na sub 3% cez nekaj let, ker vse napovedi kazejo da bo padla.

In pol upas da bo povprecna inflacija nad 1.5% v naslednjih desetletji da cimvec profitiras. Ampak tudi ce bo zgolj 1.5% si na nuli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mr.B ::

Lonsarg je izjavil:

dronyx je izjavil:

Eduardo je izjavil:

Ni nujno. Če dobiš dober deal na napremičnino vzmaeš variabilne in ti predvidoma padejo. Če pa ne padejo, pa s to logiko večno čakaš.

Recimo. Nima pa sedaj smisla jemati fiksno OM, ker bodo obresti padle in boš kredit preplačal. Prej, ko so bile obresti nizke pa seveda nujno fiksna OM.
Seveda da se vzame z fiksno trenutno (ker je variabilna cel % visja, ce bi bla variabilna enako ali nizja bi bla druga pesem), nato pa ko fiksna pade reprogramiras.

Sem pa si ravno vrgel v kalkulator da racunica pravi da ce je rast nepremicnin/inflacija 1.8%, ti to pokrije 3.6% obrestno mero. Racunica je pa taka, ker ne odplacujes cele dobe obresti na celo nepremicnino, ampak v povprecju zgolj na polovico, nepremicnina pa raste vedno cela.

Tak da ja vzames zdele z 3.6% fiksno in reprogramiras na sub 3% cez nekaj let, ker vse napovedi kazejo da bo padla.

In pol upas da bo povprecna inflacija nad 1.5% v naslednjih desetletji da cimvec profitiras. Ampak tudi ce bo zgolj 1.5% si na nuli.

Trenuno , glede na stanje v ameriki, se ne splača ne eno ne drugo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

Splača kaj, kupiti zase nepremičnino? To se vedno splača, tudi pri 8% fiksni obrestni meri (ker itak tako visoko ne ostane dolgo in jo pač ob priliki znižaš).

Je pa trenutno celo dovolj nizka, da je nakup+oddajanje bolj optimalna opcija kot držanje denarja na banki, tudi iz stališča investicije (ampak slabša kot skladi/delnice).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mr.B ::

Spada sicer v drugo temo o kolapsu, je pa povezana tema na FED odločitev...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

To, koliko trilijonov izpuhti ob padcih za par procente je brez veze sploh debatirat. Ponavadi ko se ti trilijoni ustvarijo iz nič, ko vse strmo raste nihče tega tako ne jemlje. Potem pa ko nekaj "izpuhti" (kar nikdar niti ni bilo) pa panika. Korekcija je po moje nujno potrebna, pa potrebna bi bila tudi na nepremičninskem področju, ker drugače bo potrebno pa še kar nekaj inflacije. Se mi pa zdi, da ZDA sedaj naredijo vse, da rešujejo borzo, ker so tam naložene tudi ameriške penzije. Tako da je velika verjetnost za konkreten rez obresti s strani Fed-a in še precej inflacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()
««
217 / 218
»»