» »

(algebra) Projekcija na stolpcni prostor - bogata nagrada

(algebra) Projekcija na stolpcni prostor - bogata nagrada

plocnik098 ::

Potrebujem pomoc pri naslednji nalogi



Stolpcni prostor matrike A naj bi bil
3 3 1 0
1 2 1 0

Kaj pa potem?

Kdor poda pravilen rezultat + postopek dobi 5$ nagrade(posljem lahko BUSD ali USDT trc20 ali pa navaden trx/ltc)

secops ::

Ali si vsaj poskusil?

https://www.fmf.uni-lj.si/~cimpric/skri...

poglavje 4.

acookook ::

Razpon pravilnik cifer je od -10 do 10...., ko greš naprej, brez da bi shranil, se vrnil nazaj, pa ti bo attr značka pomagala....
.

A110 ::

a*prvi stolpec + d*drugi + c*tretji = b in poracunas koeficiente

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

plocnik098 ::

secops je izjavil:

Ali si vsaj poskusil?

https://www.fmf.uni-lj.si/~cimpric/skri...

poglavje 4.

Poglavje 4 je lastnost determinant. S tem si nimam kaj pomagati.
Verjetno kaj z Gram-schmidtov samo nevem kako tocno.

Zato pa sprasujem ce kdo morda pozna in mu v zahvalu posljem 5$ v poljubni kriptovaluti.

Glede drugega nasveta pa ne razumem kako tocno si lahko z tem pomagam? Inspect element? Saj stvar se preverja preko serverja.. rezultat ne bo podan uporabniku?

A110 ::

plocnik sem ti odgovoril. Stolpci matrike so ogrodje vektorskega prostora. torej lahko vektor b izrazis z njimi. za zadnjo komponento pa daš 0

plocnik098 ::

samo potem dobis sistem z 3neznankami, ne prides do konkretnih stevilk

A110 ::

zadnja stevilka je 0 ker imas same nicle v zadnji vrstici in tudi v vektorju

dobis sistem z 3 neznankamu ampak imas tudi enacbe samo 3 oz zadnja je 0 = 0

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Unilseptij ::

A110 ima prav glede ogrinjače stolpcev matrike. Poglej tule za več detajlov: https://video.arnes.si/watch/FiAUZiO5mk... , posebej okrog 6:40.

Ko imaš enkrat stolpčni prostor, je potrebno poračunati še projekcijo, za kar lahko uporabiš skripto, ki jo je linkal secops, poglavje 7.

A110 ::

da se pa tudi se hitreje. skalarni produkt 2 vektorjev je dolzina pravokotne projekcije enega na drugega. in potem izhajas iz tega

plocnik098 ::

Tisto sem vstavil v nek spletni kalkulator in dobil stolpcni prostor
3 3 1 0
1 2 1 0

Samo nevem kako naprej. Poglavje 7 je projekcija tocke, rabim za premico.

Resitev za to nalogo je bila (2,4,3,0)
Samo kako do tega priti pa nevem...

nove stevilke

A110 ::

boljse da nehas. resitev sem ti dal na pladnju ti pa nisi sposoben 3x3 sistema s konstantnimi koeficienti resiti. To spada v 1. letnik srednje sole in ne na fakulteto. Bolje da taki sploh ne dokoncajo faksa

še enkrat, stolpicnega prostora ne rabis racunati ker ga ze imas. ogrodje prostare je sestavljeno iz stolpcev matrike ki razpenjajo stolpicni vektorski prostor. vsak vektor tega prostora je pa linearna kombinacija teh "baznih" vektorjev. ti isces samo dolzino projekcije tvojega vektorja b na vsak bazni vektor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Ghost7 ::

A110 je izjavil:

boljse da nehas. resitev sem ti dal na pladnju ti pa nisi sposoben 3x3 sistema s konstantnimi koeficienti resiti. To spada v 1. letnik srednje sole in ne na fakulteto. Bolje da taki sploh ne dokoncajo faksa

še enkrat, stolpicnega prostora ne rabis racunati ker ga ze imas. ogrodje prostare je sestavljeno iz stolpcev matrike ki razpenjajo stolpicni vektorski prostor. vsak vektor tega prostora je pa linearna kombinacija teh "baznih" vektorjev. ti isces samo dolzino projekcije tvojega vektorja b na vsak bazni vektor



Si pa strog, no vsaj potem si mu (po editu) dodal razlago :DDD


@Pločnik stisni, prav je da ti direkt ne pove rešitve, brskaj, testiraj, obračaj... le tako se boš tudi za druge primere naučil. Pa ne obupaj prehitro.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

A110 ::

Mah na živce mi gre da ljudje sploh nočejo razumeti osnov in ozadja ampak samo želijo rešitev. Sam sem matematik po izobrazbi in se zavedam kako zelo uporabna in lepa je lahko ze tako osnovna linearna algebra obenem pa si tudi zelim da bi cimvec ljudi videlo vso lepoto v matematiki in jo vsaj poskusali razumeti in ne imeti samo za neke stevilke

plocnik098 ::

Saj sem rekel da sistem ni imel resitve, tako da verjetno(kljub matematicni izobrazbi) nisi pravilno razumel navodila naloge, nevem

pa z tem postopkom jo tudi naslednja naloga nima

Zgodovina sprememb…

A110 ::

Narobe racunas...

vektorji ki razpenjajo prostor so stolpci in ne vrstice

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

plocnik098 ::

Result:
(no solutions exist)

to racuna wolfram alpha.

??

A110 ::

če gledamo primer ki si ga dal najprej alfa(3,3,1,0) + beta(-1,1,2,0) + gama(-6,0,5,0) = (7,-3,9,0) in resis po komponentah.

plocnik098 ::

Sedaj potrebujem za drugi primer, ampak res nevem v cem je napaka..
saj sem po komponentah, pa pravi da ni resitve


A110 ::

Mozno pa je tudi da ce res iscemo izkljucno pravokotno projekcijo, da ta vektor ni v prostoru ki ga razpenjajo stolpci matrike. No, to moznost sem spregledal. V tem primeru naredis pravokotno projekcijo tvojega vektorja na vsak stolpec. Torej dolzina pravokotne projekcije b na posamezni stolpec je (b*stolpec)/dolzina(stolpec)

in ko dobis posamezno dolzino projekcij to dolzino pomnozis z vektorjem na keterega si projeciral (stolpecem) in ko to naredis za vsak stoplec vse 3 vektorje ki jih dobis sestejes skupaj. to pa sem 100% da bo pravilna resitev

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

A110 ::

Ampak se vedno, poskusaj razumeti ZAKAJ je to resitev. Kaj je matrika, kaj je mnozenje z matriko, kaj sploh je skalarni produkt,... brez tega bos tezko. to je dobronameren nasvet

Unilseptij ::

jaz bi rekel, da pomnožiš z enotskim vektorjem vsakega stolpca... torej še deljeno z dolžino stolpca.

Ma_en_tm ::

Kaj je Plocnik, ti je ratalo resit? Kokr vem, je bla naloga do danes opolnoci ne? Drgac pa mamo in Fri Discord in 1. letnik mamo svoj Discord, pa ti bo zivljenje malo lazje ;)

Ghost7 ::

Pločnik je zrihtal, se bo javil, ko vas bo spet rabil :D
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

FrRoSt ::

plocnik098 je izjavil:

Sedaj potrebujem za drugi primer, ampak res nevem v cem je napaka..
saj sem po komponentah, pa pravi da ni resitve



:)):)):))

Veš, kaj je szolpec in kaj je vrstica!?? :))

1x 0y 2z 1w = -2 probaj tako! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Baza v vektorskem prostoru

Oddelek: Šola
182479 (977) BivšiUser2
»

Matematika - algebra - pomoč

Oddelek: Šola
101226 (746) BivšiUser2
»

Matematika

Oddelek: Šola
313219 (1999) Math Freak
»

DirectX - težavica

Oddelek: Programiranje
141187 (920) Senitel
»

pomoč pri linearni algebri

Oddelek: Šola
63184 (3035) whatever

Več podobnih tem