» »

Kako ste prišli do svoje nepremičnine?

Kako ste prišli do svoje nepremičnine?

Temo vidijo: vsi
««
3 / 12
»»

Invictus ::

Za nakup lastne nepremičnine v lastni režiji na začetku rabiš samo jajca. A jo hočeš imeti ali ne...

Kakšno nepremičnino kupuješ in kje, je pa to potem rezultat kalkulacije kaj si lahko privoščiš.

Ampak za večino to preprosto pomeni vsaj nekaj odrekanja kar nekaj let, in precej dodatnega dela.

Samo večina se ni pripravljena odreči nekemu udobju, pa potem jamra, kako država ne poskrbi za to, da bi imeli 130m2 stanovanje v centru Ljubljane...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kriptobog ::

PrimoZ_ je izjavil:

Da ne bo kdo od tamladih preveč depresivn ob branju te teme.
Niste vi tako nesposobni ampak tukajle pišejo samo tisti ki so med 10% najbol sposobnih/pridnih/srečnih.

Napisano se namreč niti približno ne sklada s povprečno realnostjo znancev starih 30 do 40.



Se ne sklada s povprečno realnostjo tvojih znancev. Pri povprečni realnosti mojih znancev je ta, da tukaj na polno zidajo po vasi. In to mladina stara 25-30... Tako da ja, al si nesposoben ali pa len. Do 30. leta komot prideš do lastne nepremičnine. Samo se pa dela na polno.

;-) ::

Tvoji prijatelji so odraz tebe, tako da se takim izjavam ne čudim.

PrimoZ_ ::

kriptobog je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Da ne bo kdo od tamladih preveč depresivn ob branju te teme.
Niste vi tako nesposobni ampak tukajle pišejo samo tisti ki so med 10% najbol sposobnih/pridnih/srečnih.

Napisano se namreč niti približno ne sklada s povprečno realnostjo znancev starih 30 do 40.



Se ne sklada s povprečno realnostjo tvojih znancev. Pri povprečni realnosti mojih znancev je ta, da tukaj na polno zidajo po vasi. In to mladina stara 25-30... Tako da ja, al si nesposoben ali pa len. Do 30. leta komot prideš do lastne nepremičnine. Samo se pa dela na polno.


Ne skrbi zame, jaz imam že svojo hišo.
Ti imaš pa izkrivljen pogled oz. živiš v nekem balončku.

Že realnost povprečne plače ti pove da, kar vsi ne morejo zidati.

PrimoZ_ ::

In večina znancev ki so zidali na vasi, so tamzidali zato ker so dobili zastonj zemljo od staršev. Tule okoli mene se prodajajo zazidljive parcele po 160€+ na meter pa niti niso komunalno urejene. Za neko 500m^2 parcelo je to že 80k€, pa dodaj še 40k€ preden boš sploh lahko začel zidat.
To pač niso cifre, ki si jih lahko privošči par s povprečno plačo. V koliko seveda starši ne šenkajo parcele.

Invictus ::

Jap, parcele postajajo redka dobrina. Zato cene starim bajtam ne padajo.

Ampak, če hočeš biti na željeni lokaciji in je to edina opcija, potem nimaš druge.

Je pa stara bajta lahko čisto fajn, saj jo praktično lahko obnoviš brez vseh dovoljenj in vključitve občinskih veljakov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

kriptobog je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Da ne bo kdo od tamladih preveč depresivn ob branju te teme.
Niste vi tako nesposobni ampak tukajle pišejo samo tisti ki so med 10% najbol sposobnih/pridnih/srečnih.

Napisano se namreč niti približno ne sklada s povprečno realnostjo znancev starih 30 do 40.



Se ne sklada s povprečno realnostjo tvojih znancev. Pri povprečni realnosti mojih znancev je ta, da tukaj na polno zidajo po vasi. In to mladina stara 25-30... Tako da ja, al si nesposoben ali pa len. Do 30. leta komot prideš do lastne nepremičnine. Samo se pa dela na polno.

Na vasi je sirok pojem, tudi jaz poznam taksne na vasi, ampak jih je zelo malo. Mogoce so bolj 30-35 in se zlazem da so 5 let manj, poerbana parcela ali pa svinjsko poceni + mama hotel v blizini, tako se da marsikaj.
Z 1000 place, vrtec in 400+ najemnine itn. ni tako kot pravis.

Mediana plac je nekje povsem drugje in cena parcel tudi, ce glih ni od kake rodbine pa kaksnih obljub med starejsimi. Najbolj pogost scenarij prinas je, umrla je prababice ali pradedek in poerbal kaksno parcelico kje, pa naj vnuki zidajo in se srednjo generacijo preskoci.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Poslastica ::

Vsem mladim, ki vas je tema zadepresirala, bi rada povedala tole:

Vsi smo v podobni situaciji. Stanovanjski problem je težko ali nemogoče rešiti po "klasični" poti, tj. z varčevanjem, skromnostjo in pridnostjo, kot je to veljalo včasih. Sploh v primeru nizkih dohodkov. Veliki večini kupcev uspe ravno zaradi dedovanja, premožnih staršev ali predolgega pufa. Trenutne cene zaradi primanjkljaja ponudbe niti slučajno ne odražajo vrednosti gradbenih materialov in vloženega dela.

Vzroki? So v POLITIKI, ki je bila nenaklonjena gradnji, birokraciji, ki vse zakomplicira in duši voljo. V POLITIKI, ki smatra kot nekaj naravnega pufe za več kot 10 let (kar se mene tiče je to gemblanje). MENTALITETI generacije boomerjev, ki so bolestno navezani na materialne stvari in se oklepajo svojega premoženja, pa ne prodajo, pa tud če z leti vse propade in od bajte ostane sam še raufnk. V PREPRIČANJU, da se nepremičnin ne prodaja, pa tudi če v njih nihče ne živi in kljub temu, da si normalnega vzdrževanja ne morejo privoščiti.

Še tole: prosperirale so in bodo skupnosti (lokalne, državne), ki bodo začutile probleme mladih (kot je stanovanjski problem danes) in jih pri tem tudi podprle. V nasprotnem primeru sledi beg možganov, podpiranje zblojenih idej določenih političnih strank, pojav mest duhov, izumirajočih vasi, obiskov tamladih ne bo več ... Takrat je prepozno. Mladost gre sejat pač tja, kjer se lahko razcveti. Kjer so pogoji.

To pišem zato, ker potem poslušaš zgodbe teh boomerjev, kako so penzije prenizke za vzdrževanje prevelikih bajt (no shit), penzije majo pa kot nekateri mladi plače. Pa da se mladi ne osamosvojijo - naj poskusijo it sami od bajte pa živet v najemu. Pa da mladi nimajo otrok - kje naj jih pa majo, v kopalnicah svojih najetih garsonjerc najbrž.

Pa lep dan vsem :)

m0LN4r ::

Ne jamrajte glede cen za parcele, v Sloveniji so zastonj:
https://www.immowelt.de/expose/2yhr24y
V sosednji vasi, bogu za hrbtom, nic nimajo, samo kapelico.

Kupujte parcele, ker bodo tudi doli cene sle gor in gor in gor.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

kriptobog ::

PrimoZ_ je izjavil:

In večina znancev ki so zidali na vasi, so tamzidali zato ker so dobili zastonj zemljo od staršev. Tule okoli mene se prodajajo zazidljive parcele po 160€+ na meter pa niti niso komunalno urejene. Za neko 500m^2 parcelo je to že 80k€, pa dodaj še 40k€ preden boš sploh lahko začel zidat.
To pač niso cifre, ki si jih lahko privošči par s povprečno plačo. V koliko seveda starši ne šenkajo parcele.



Tisti, ki so dobili parcelo od staršev imajo še vedno prazno parcelo... Imam v ulici 3 mulce, ki so kupili parcelo in postavili hišo. Najstarejši je 28... Parcele sobile po 150€ na meter, komunalc je bil 20k.. Ne vem kaj delajo, ampak imajo. Parcele, ki so se prodajale so šle v trenutku (9 parcel). torej, da se, ljudje imajo denar. Ponudniki hiš komaj dohajajo povpraševanje. Pri nekaterih ponudnikih montažnih hiš ne prideš na vrsto pred 2022....
In par s povprečno plačo gre v nakup in gradnjo... Nekateri imajo nekaj privarčevano, nekateri se pa zakreditirajo za 30 let. Dve povprečni plači, spet ni tako malo. Potem pa, če je še kak popldanski zaslužek...

teslam2 ::

par, ~7 let varcevanja vsak po 5k na leto + 10 let krede.

jabe ::

@Poslastica
Se pravi pod črto mantra, ki se je tako lahko prijela, ker je bolj prijetna za slišati: vzroki so povsod, razen v ogledalu.

Vsak čara po svoje, skupno vsem ki so dosegli nek zastavljen cilj v življenju je pa, da so se odločili in s trudom ter odrekanjem izpeljali. Jamra, frustracij in kompleksov se pa zaenkrat še ne da prodajati, vse ostalo je pa tako frdamano težko. To je največji problem. Tistile 25 letniki z vasi, ki so za hoch izobražene Ljubljančane najbrž ubogi na umu, pa so res bolj preproste pameti. Če hočeš imeti kaj narejeno, vstani pa naredi. Ne delajo doktoratov iz tega, kje so vse namišljene ovire, ki ga onesposobijo do te mere, da ne naredijo nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

kriptobog ::

jabe je izjavil:

@Poslastica
Se pravi pod črto mantra, ki se je tako lahko prijela, ker je bolj prijetna za slišati: vzroki so povsod, razen v ogledalu.

Vsak čara po svoje, skupno vsem ki so dosegli nek zastavljen cilj v življenju je pa, da so se odločili in s trudom ter odrekanjem izpeljali. Jamra, frustracij in kompleksov se pa zaenkrat še ne da prodajati, vse ostalo je pa tako frdamano težko. To je največji problem. Tistile 25 letniki z vasi, ki so za hoch izobražene Ljubljančane najbrž ubogi na umu, pa so res bolj preproste pameti. Če hočeš imeti kaj narejeno, vstani pa naredi. Ne delajo doktoratov iz tega, kje so vse namišljene ovire, ki ga onesposobijo do te mere, da ne naredijo nič.



Tako, vedno je kriv sistem in drugi. tisti, ko imajo jim je bilo pa itak šenkano ali pa imajo veze, da imajo tako službo. Slovenska klasika ;)

Poslastica ::

jabe je izjavil:

@Poslastica
Se pravi pod črto mantra, ki se je tako lahko prijela, ker je bolj prijetna za slišati: vzroki so povsod, razen v ogledalu.

Vsak čara po svoje, skupno vsem ki so dosegli nek zastavljen cilj v življenju je pa, da so se odločili in s trudom ter odrekanjem izpeljali. Jamra, frustracij in kompleksov se pa zaenkrat še ne da prodajati, vse ostalo je pa tako frdamano težko. To je največji problem. Tistile 25 letniki z vasi, ki so za hoch izobražene Ljubljančane najbrž ubogi na umu, pa so res bolj preproste pameti. Če hočeš imeti kaj narejeno, vstani pa naredi. Ne delajo doktoratov iz tega, kje so vse namišljene ovire, ki ga onesposobijo do te mere, da ne naredijo nič.


Ne pravim, da se ne da. Tudi jaz sem rojena pod srečno zvezdo in ne jamram. Ampak sem med redkimi, znam pa opazit probleme in vzroke zanje pri MNOGIH kolegih. Se pa strinjam s tabo, vsak čara po svoje.

PrihajaNodi ::

Fuknes vse v kripto pa je kar je
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Mike_Rotch ::

Samo večina se ni pripravljena odreči nekemu udobju, pa potem jamra, kako država ne poskrbi za to, da bi imeli 130m2 stanovanje v centru Ljubljane...


Tole. Jaz sem nepremičnino podedoval. Sicer sem v obnovo vložil za konkretno stanovanje denarja. Ampak, če ne bi imel te sreče, da mi je nekaj padlo iz lufta, verjetno nikoli ne bi imel svoje nepremičnine. Če že pa mogoče kakšno majhno, poceni stanovanje.

Ljudje imamo različne prioritete. Zame so udobje, luksuz, doživetja in predvsem finančna varnost bolj pomembne stvari od lastništva nepremičnine.

Sicer resnično respect vsem, ki so iz nule spravili skupaj svojo hišo. Ampak po drugi strani se mi zdi pa to forsiranje lastništva malo pretirano. Jaz ne vidim nič posebej lepega v lastništvu, razen tega, da te vsako leto pričaka kak nepričakovan strošek.

klemenSLO ::

VeganCyclist je izjavil:

Parcela od babice. 5 let šparanja kot nor, potem mal sposojenga dnarja od tastarih brez obresti in kredit za 10let. To je blo 20let nazaj. Dons so cajti drugačni. Če me dons vprašaš, bi ti lepo vljudno povedal, da s tako plačo hiše ne moreš naredit. Sam brez dveh vsaj 2k plač v gradnjo nove hiše ne bi šel.


Kot bi opisal mojo zgodbo 16 let nazaj:)

Parcela je bla od babice. Ko so delili premoženje je fotr bil zato da se direktno name prepiše. (vrednost cca 70k€).
Nekaj € so dali tastari . Nekaj so posodili tastari brez obresti. Ostalo banka kredit 10 let. Takrat sva midva tudi zaslužila okrog 900€ vsak.
Ko smo se doma pogovarjali sem rekel fotru da po mojih izračunih ... bom mel več stroškov kukr mam (takrat) plače. Pa je dejal bosta že, saj vama bomo pomagal in staSaj sta sposobna...

Tako da hvala še enkrat tastarim za pomoč.
Namesto 50k€ krede bi bilo drugače 150€ krede... tega pa si ne bi privoščil in bi raje še nekaj časa šparal.

Zdaj bi bilo lažje, vendar je treba vedeti da večji prostor rabiš ko so mulci še doma...
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Poslastica ::

kriptobog je izjavil:

jabe je izjavil:

@Poslastica
Se pravi pod črto mantra, ki se je tako lahko prijela, ker je bolj prijetna za slišati: vzroki so povsod, razen v ogledalu.

Vsak čara po svoje, skupno vsem ki so dosegli nek zastavljen cilj v življenju je pa, da so se odločili in s trudom ter odrekanjem izpeljali. Jamra, frustracij in kompleksov se pa zaenkrat še ne da prodajati, vse ostalo je pa tako frdamano težko. To je največji problem. Tistile 25 letniki z vasi, ki so za hoch izobražene Ljubljančane najbrž ubogi na umu, pa so res bolj preproste pameti. Če hočeš imeti kaj narejeno, vstani pa naredi. Ne delajo doktoratov iz tega, kje so vse namišljene ovire, ki ga onesposobijo do te mere, da ne naredijo nič.



Tako, vedno je kriv sistem in drugi. tisti, ko imajo jim je bilo pa itak šenkano ali pa imajo veze, da imajo tako službo. Slovenska klasika ;)


Če je problem sistemski - ja, potem je kriv sistem. Če je pomanjkanje stanovanj - ja, je sistemski problem stanovanjske politike. Če je razmerje med najemninami in povprečno plačo višje, kot celo denimo v Parizu - ja, je problem sistemski, je problem v politiki. To ne izključuje možnosti privilegija, da greš zidat na deželo, ampak to ne pride v upoštev za vsakogar.

Utk ::

Problem je sistemski, ampak sistem ga ne bo rešu. Vsaj ne za časa tvojega življenja. Tako da...pusti sistem in se znajdi.

PrimoZ_ ::

kriptobog je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

In večina znancev ki so zidali na vasi, so tamzidali zato ker so dobili zastonj zemljo od staršev. Tule okoli mene se prodajajo zazidljive parcele po 160€+ na meter pa niti niso komunalno urejene. Za neko 500m^2 parcelo je to že 80k€, pa dodaj še 40k€ preden boš sploh lahko začel zidat.
To pač niso cifre, ki si jih lahko privošči par s povprečno plačo. V koliko seveda starši ne šenkajo parcele.



Tisti, ki so dobili parcelo od staršev imajo še vedno prazno parcelo... Imam v ulici 3 mulce, ki so kupili parcelo in postavili hišo. Najstarejši je 28... Parcele sobile po 150€ na meter, komunalc je bil 20k.. Ne vem kaj delajo, ampak imajo. Parcele, ki so se prodajale so šle v trenutku (9 parcel). torej, da se, ljudje imajo denar. Ponudniki hiš komaj dohajajo povpraševanje. Pri nekaterih ponudnikih montažnih hiš ne prideš na vrsto pred 2022....
In par s povprečno plačo gre v nakup in gradnjo... Nekateri imajo nekaj privarčevano, nekateri se pa zakreditirajo za 30 let. Dve povprečni plači, spet ni tako malo. Potem pa, če je še kak popldanski zaslužek...


Seveda nekateri imajo denar, veliko denarja.
Tu zraven mene so pozidali tri hiše in enega dvojča za prodajo. Hiše so bile po 350k€ v 3pgf. Vse se je prodalo takoj, kupili pa so to mladi tam okoli 30 let.
Vseeno pa iz tega sklepat da imajo kar vsi denar za nakup hiše ali pa zidavo je neumno. To ni nek naključen vzorec ampak peščica uspešnih ljudi, ki je pokupila (pre)drage nepremičnine. Niti jih jaz ne štejem zdej za svoje znance, bomo to mogoče nekoč ko se spoznamo kot sosedi.

energetik ::

Mike_Rotch je izjavil:

Samo večina se ni pripravljena odreči nekemu udobju, pa potem jamra, kako država ne poskrbi za to, da bi imeli 130m2 stanovanje v centru Ljubljane...


Tole. Jaz sem nepremičnino podedoval. Sicer sem v obnovo vložil za konkretno stanovanje denarja. Ampak, če ne bi imel te sreče, da mi je nekaj padlo iz lufta, verjetno nikoli ne bi imel svoje nepremičnine. Če že pa mogoče kakšno majhno, poceni stanovanje.

Ljudje imamo različne prioritete. Zame so udobje, luksuz, doživetja in predvsem finančna varnost bolj pomembne stvari od lastništva nepremičnine.
Meni lastništvo nepremičnine pomeni tudi finančno varnost. Sploh na starost ali če se ti kaj zgodi, da ne moreš več delat. Tekoči stroški nove bajte so tako mali, da se tisto že zagotovi z malo penzijo ali kako socialno pomočjo.

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne vem, midva sva se tudi tega spomnila in izvedla.


Kot je ze prej Utk povedal, ce imas na mesec dva jurja viska, potem ni tak problem prit do stanovanja.

Tukaj pa govorimo o 2x850 EUR na mesec, ki jih imas za vse.

Ce das na mesec 700 EUR za stanovanje in stroske, ti ostane se 30 EUR na dan za porabit, ce hoces prezivet mesec. Karkoli drucga kupis si ze v minusu. 30 EUR na dan za prehranit dva cloveka, je sicer dovolj ampak s 5 EUR na obrok si pretezno na makaronih in krompirju.

Zato je pa važno, da spremeniš način razmišljanja. Ne sme te zanimati, kako čim manj porabit, ampak kako čim več zaslužit. Je pa to seveda težje, ker vključuje veliko dela, izobraževanja, odrekanja udobju.... Delo v tujini je recimo en od načinov, kako več zaslužit.

PrimoZ_ ::

Poslastica je izjavil:

jabe je izjavil:

@Poslastica
Se pravi pod črto mantra, ki se je tako lahko prijela, ker je bolj prijetna za slišati: vzroki so povsod, razen v ogledalu.

Vsak čara po svoje, skupno vsem ki so dosegli nek zastavljen cilj v življenju je pa, da so se odločili in s trudom ter odrekanjem izpeljali. Jamra, frustracij in kompleksov se pa zaenkrat še ne da prodajati, vse ostalo je pa tako frdamano težko. To je največji problem. Tistile 25 letniki z vasi, ki so za hoch izobražene Ljubljančane najbrž ubogi na umu, pa so res bolj preproste pameti. Če hočeš imeti kaj narejeno, vstani pa naredi. Ne delajo doktoratov iz tega, kje so vse namišljene ovire, ki ga onesposobijo do te mere, da ne naredijo nič.


Ne pravim, da se ne da. Tudi jaz sem rojena pod srečno zvezdo in ne jamram. Ampak sem med redkimi, znam pa opazit probleme in vzroke zanje pri MNOGIH kolegih. Se pa strinjam s tabo, vsak čara po svoje.


Točno to.
Jaz sem prišel do hiše brez podedovane parcele in brez "majne pomoči staršev", pa zaradi tega ne težim naokoli folku da je nesposoben in len ker tega ne doseže sam.
Jaz šše vedno zagovarjam stališče, da so trenutne cene nepremičnin v SLO noro precenjene glede na povprečno plačo in da zakreditiranje za 30 let ni normalno in da tega ne smemo sprejeti kot normalnost.

Ampak ja, nekaj ljudem pri koritu ustreza da so cene nepremičnin v oblakih in aktivno sabotirajo vsak poskus da bi država začela delati na stanovansjki problematiki.
Pa seveda iamo tu še penzionerje v praznih bajtah, ki je ne prodajo nikoli in nikdar pa hkrati jamrajo da ni za vzdrževanje. Mam ravno soseda takega.

RoccoC ::

IMO je pa problem drugje, ne pa visoke cene nepremičnin. - Miselnost, da nekdo, ki je praktično na minimalcu mora imeti lastno nepremičnino in to celo v glavnem mestu po možnosti. Pojdite s takšnimi idejami v London, Berlin, Pariz, Prago, Budimpešto, tudi Beograd, Zagreb...pa se vam bodo smejali.

snezak21 ::

@Poslastica tako firmam kot vladi je v interesu da imas 30 letni kredit. Najlazje je upravljati z nekom, ki je tiho in bo pozrl ves drek, ker ve da v nasprotnem primeru lahko izgubi sluzbo, brez katere ne bo mogel odplacevati vsega tega kredita in bo na koncu se ob hiso/stanovanje.
Druga stvar pa so povprecne place. Ja jebi ga. S povprecno placo nikjer na svetu nimajo par tisoc kvadratov velike parcele na ekskluzivni lokaciji (ja 10km od glavnega mesta je ekskluzivna lokacija pa ce vam je prav ali ne) in gor postavljene 300 kvadratov velike hise, ali pa 150 kvadratov stanovanja v centru glavnega mesta. Razen seveda pri nas, kjer bi ljudje s povprecnimi placami radi imeli tisto, kar ima drugod po svetu tistih top 10% ljudi. Pac ne gre.
In se vedno se strinjam tako z @jabe kot @kriptobog.... samo od tebe je odvisno kaj in za koliko bos delal. Kot sem napisal prej, tako stanovanje kot hiso sva kupila brez kreditov in zgolj s tem kar sva zasluzila.... hiso sicer 15 let kasneje ampak celo brez da bi bilo treba prodati stanovanje.

Invictus ::

Poslastica je izjavil:

Poslastica je izjavil:


Tako, vedno je kriv sistem in drugi. tisti, ko imajo jim je bilo pa itak šenkano ali pa imajo veze, da imajo tako službo. Slovenska klasika ;)


Če je problem sistemski - ja, potem je kriv sistem. Če je pomanjkanje stanovanj - ja, je sistemski problem stanovanjske politike. Če je razmerje med najemninami in povprečno plačo višje, kot celo denimo v Parizu - ja, je problem sistemski, je problem v politiki. To ne izključuje možnosti privilegija, da greš zidat na deželo, ampak to ne pride v upoštev za vsakogar.

Nepremičnine niso sistemski problem. Dovolj jih je...

Tako v Ljubljani, kot drugje. Vsako mesto ima cel kup praznih stanovanj, priznam, eno imam celo sam. Zakaj? Ker si lahko privoščim, da je ne oddajam. Razmerje cena/najem je preprosto preslabo, da bi imel sploh nek profit. In na koncu uničeno stanovanje. Bom raje počakal, in ga dobro prodal. Ali pa bo mogoče spet zalaufal turizem in AirBnb. Najemniška zakonodaja v Sloveniji je preprosto preslaba in najemnik je čisto preveč zaščiten, sodni postopki pa dolgi...

Ravno tako na vasi. Se pelješ z biciklom, vidiš cel kup praznih bajt, ki seveda propadajo... Zakaj? Ker je lastnikom vseeno, šparajo za vnuke, ne vedo kaj bi s tem, ali preprosto nabijejo ceno in čakajo idiota... Ali pa je res zanič lokaicja in se mularija noče tja preselit, ker potem bo pa snežinkica imela 15 minut dlje do službe z avtom...

Država ne bo več zidala stanovanj. Mesta malo še, ampak predvsem zaradi dejstva, da dobijo delovno silo. Ki je manjka. Ni tukaj nihče dobri samaritan ali altruist. Tukaj se zelo meče ven Dunaj. Ampak to je mednarodno mesto, z veliko mednarodnimi inštitucijami, mesto Dunaj ima pa lastna gradbena podjetja, ki morajo imeti delo... Suma sumarum, denar se mora vrteti, pa še za trenutnega župana se nabira pike. Trenutno je mesto Dunaj začelo rušiti dvostanovanjske hiše in na njihovem mestu zidati štiri stanovanjske. Kaj bo z najemniki, ne vem, najbrž dobijo drugje... Ampak so jih lepo vrgli ven...

Država je zidala veliko stanovanj v Jugoslaviji predvsem iz dejstva, da je spravila kmečke hlapce iz kmetij v tovarne. In seveda naše južne brate. Mesta preprosto niso imela dovolj prebivalstva za tisti vzpon industrializacije, ki je bil planiran. Pa so hlapce iz praktično tlačanskega odnosa pri velikih kmetih (ki so jih ukinili), spravili v skoraj zastonj stanovanja v mesta. Zaradi delovne sile, ki je ni bilo.

Danes to ni več potrebno. Zato se ne bo zidalo...

Stanovanjska politika bi morala iti izključno v smeri definicije dobre zakonodaje in učinkovitega reševanja sporov.

BTW. trenutni novi bloki na Brdu so izključno za nabiranje volilcev. Slovenci tam ne bo do dobili nič, južnjaki pa vse. Praktično socialnih stanovanj ne dobijo več Slovenci...

Okapi je izjavil:


Zato je pa važno, da spremeniš način razmišljanja. Ne sme te zanimati, kako čim manj porabit, ampak kako čim več zaslužit. Je pa to seveda težje, ker vključuje veliko dela, izobraževanja, odrekanja udobju.... Delo v tujini je recimo en od načinov, kako več zaslužit.

Jap, ampak šparat je treba, pa naj stane kar hoče...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

3p ::

energetik je izjavil:

Meni lastništvo nepremičnine pomeni tudi finančno varnost. Sploh na starost ali če se ti kaj zgodi, da ne moreš več delat. Tekoči stroški nove bajte so tako mali, da se tisto že zagotovi z malo penzijo ali kako socialno pomočjo.


Enako.

1 opažanje) Slovenci, vsaj večina moje generacije, nismo znani po kakem smiselnem vlaganju denarja, ki bi ga potem lahko porabljali v starosti. Zanašamo se v glavnem na "penzije", ki pa so pri nas primerljivo z ostalimi državami EU, kot delež plače, mizerne ( glej recimo https://www.intotheminds.com/blog/en/co... ). Če vse drugo "zagusti", pa imaš vsaj lastno nepremičnino, se da shajati tudi s penzijo, če si v najemu, NFW.

2 opažanje) Kar nekaj vas piše "nepremičnino bom podedoval". Super. A kaj počnete zdaj? Čakate da stare "pobere"? Pazite, da se slučajno ne pokregate, in vas razdedinijo? Kako dolgo pa mislite, da boste čakali? Se zavedate, da imajo mogoče staši srečo, pa bojo potegnili 100-ko?
Meni se zdi v vsakem primeru smiselno iti na svoje, takoj ko je realno mogoče. Če pozneje podeduješ nepremičnino, super, če ne, pa tudi ni drame. Če jo, se lahko preseliš tja ali pa jo prodaš in poplačaš svoj kredit ali karkoli pač.

Invictus ::

Jaz bom nepremičnino podedoval, ampak takrat bom najbrž star 70. Ta stari živijo čisto predolgo... Zato sem trenutno pri lastnih 3 nepremičninah in pufu, da bo še za penzijo... Ki je seveda ne bo.

Potem bom pa spet bad guy, ki noče mladi familiji dati 3 sobnega stanovanja za 100 EUR/mesec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

Mike_Rotch je izjavil:

Samo večina se ni pripravljena odreči nekemu udobju, pa potem jamra, kako država ne poskrbi za to, da bi imeli 130m2 stanovanje v centru Ljubljane...


Tole. Jaz sem nepremičnino podedoval. Sicer sem v obnovo vložil za konkretno stanovanje denarja. Ampak, če ne bi imel te sreče, da mi je nekaj padlo iz lufta, verjetno nikoli ne bi imel svoje nepremičnine. Če že pa mogoče kakšno majhno, poceni stanovanje.

Ljudje imamo različne prioritete. Zame so udobje, luksuz, doživetja in predvsem finančna varnost bolj pomembne stvari od lastništva nepremičnine.

Sicer resnično respect vsem, ki so iz nule spravili skupaj svojo hišo. Ampak po drugi strani se mi zdi pa to forsiranje lastništva malo pretirano. Jaz ne vidim nič posebej lepega v lastništvu, razen tega, da te vsako leto pričaka kak nepričakovan strošek.
Vsako leto? Kaksn pa? Meni pa je financna varnost glih lastna streha nad glavo, v katero lahko das vsaj 4-6 oseb v najbolj kriticnih momentih, namesto da placujes forever najemnino in si ujetnik najemniskega trga. Ce bo stanovanjska stiska, se lahko najemnine dvignejo hitreje kot place.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mike_Rotch ::

energetik je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Samo večina se ni pripravljena odreči nekemu udobju, pa potem jamra, kako država ne poskrbi za to, da bi imeli 130m2 stanovanje v centru Ljubljane...


Tole. Jaz sem nepremičnino podedoval. Sicer sem v obnovo vložil za konkretno stanovanje denarja. Ampak, če ne bi imel te sreče, da mi je nekaj padlo iz lufta, verjetno nikoli ne bi imel svoje nepremičnine. Če že pa mogoče kakšno majhno, poceni stanovanje.

Ljudje imamo različne prioritete. Zame so udobje, luksuz, doživetja in predvsem finančna varnost bolj pomembne stvari od lastništva nepremičnine.
Meni lastništvo nepremičnine pomeni tudi finančno varnost. Sploh na starost ali če se ti kaj zgodi, da ne moreš več delat. Tekoči stroški nove bajte so tako mali, da se tisto že zagotovi z malo penzijo ali kako socialno pomočjo.


Razumem tvoje stališče. Ampak, ko boš v penziji hiša ne bo več nova, tekoči stroški ne bodo več nujno nizki. Sploh, če nisi postavil nove varčne hiške ampak si mogoče kupil stanovanje v kakšnem starejšem bloku ali staro hišo z namenom obnove.

Invictus ::

Mike_Rotch je izjavil:


Razumem tvoje stališče. Ampak, ko boš v penziji hiša ne bo več nova, tekoči stroški ne bodo več nujno nizki. Sploh, če nisi postavil nove varčne hiške ampak si mogoče kupil stanovanje v kakšnem starejšem bloku ali staro hišo z namenom obnove.

Ti seveda, tipično slovensko, predvidevaš, da ostaneš v bajti do konca življenja. Tudi, ko otroci zrastejo in se odselijo (kar je edino prav), ti pa ostaneš v predimenzionirani bajti...

Sam tega ne bom naredil. Penzijo, ko spravim otroke do kruha, bom preživljal nekje na toplem ali vsaj ob morju. V hiši za 2. Plus kaka soba za vnuke... Če bo naša mularija to še sposobna narediti...

Veliko bajto prodaš, namesto tega postaviš/kupiš neko majhno in za preostanek kupiš garsonjere, ki jih oddajaš... Ali pomagaš potomstvu pri njihovih problemih...

P.S. Morje ni samo slovensko, je še kje drugje ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

RoccoC je izjavil:

IMO je pa problem drugje, ne pa visoke cene nepremičnin. - Miselnost, da nekdo, ki je praktično na minimalcu mora imeti lastno nepremičnino in to celo v glavnem mestu po možnosti. Pojdite s takšnimi idejami v London, Berlin, Pariz, Prago, Budimpešto, tudi Beograd, Zagreb...pa se vam bodo smejali.
Poznam tocno take in na stara leta z penzijo zivotarijo. Kaj sele dnar za zdravstvene storitve, nego...
Tak razmisljajo ko so 30-40. Govorim glih za nekaj starcev v Budimpesti, ki so tako razmisljali, zdaj pa zivotarijo in kupujejo 2 dni star znizan kruh in ga namakajo v mleku, pa seveda kurijo glih tolko, da jih v pulovrih in dekah ne zebe.
Budimpesta ja, sem bil tam v taksnem bloku. Jebeni babici na vasi ostane vec na mesec, kot tistim v bloku. Pol pa majo 19 stopinj in ne kurijo.
Glih tisti z visoko placo in nadpovprecnimi sposobnostmi in sluzbami se lahko preseravajo z najemninami do konca zivljenja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Okapi ::

snezak21 je izjavil:

@Poslastica tako firmam kot vladi je v interesu da imas 30 letni kredit. Najlazje je upravljati z nekom, ki je tiho in bo pozrl ves drek, ker ve da v nasprotnem primeru lahko izgubi sluzbo, brez katere ne bo mogel odplacevati vsega tega kredita in bo na koncu se ob hiso/stanovanje.
Toliko pa nisi brihten, da bi pogruntal, da je po tej logiki tem istim firmam in vladi potem še bolj v interesu, da si 50+ let najemnik. Ker najemnike še precej bolj skrbi, da bi ostali brez službe, ker brez nje ne morejo plačevati najemnine.

Mike_Rotch ::

Vsako leto? Kaksn pa?


Jaz dam za vzdrževanje 40 let stare bajte krepko čez jurja na mesec zadnjih nekaj let. Ravno ta mesec npr. urejanje greznice, dobra 2 jurja. Lani urejanje centralnega ogrevanja, menjava peči za toplotno črpalko, cca. 10k. Saniranje dotrajane (oz. mogoče slabo narejene) hidroizolacije 7k. Menjava žlebov npr., ne sepomnim se točnega zneska, ampak ni bilo zastonj.

Če delaš novo hišo, ti je veliko teh stroškov sicer prihranjenih, ampak ideja o tem, da boš v penziji plačeval par 10 eur za ogrevanje in nič drugega je precej zgrešena.

Ti seveda, tipično slovensko, predvidevaš, da ostaneš v bajti do konca življenja. Tudi, ko otroci zrastejo in se odselijo (kar je edino prav), ti pa ostaneš v predimenzionirani bajti...


Ne, ne razmišljam tako. Meni osebno je vseeno kje živim. Nimam težav s tem, da bi hišo prodal, če mi bo enkrat postala preveliko breme. Ampak treba je vedet, da nepremičninam cene ne rastejo kar po defaultu in povsod.

Okapi ::

Invictus je izjavil:

Ti seveda, tipično slovensko, predvidevaš, da ostaneš v bajti do konca življenja. Tudi, ko otroci zrastejo in se odselijo (kar je edino prav), ti pa ostaneš v predimenzionirani bajti...

V resnici je zares dovolj prostora v povprečni slovenski "bajti" šele potem, ko se otroci odselijo. Da imaš lahko v eni sobi biljard, v drugi fitnes, v tretji ima žena prostor za svoje konjičke, četrto urediš kot sobo za obiske...

3p ::

Okapi je izjavil:

V resnici je zares dovolj prostora v povprečni slovenski "bajti" šele potem, ko se otroci odselijo. Da imaš lahko v eni sobi biljard, v drugi fitnes, v tretji ima žena prostor za svoje konjičke, četrto urediš kot sobo za obiske...


Keteri letnik pa si ti? Biljard pa imaš ja na VR-ju, ki ga pospraviš v predal. :))

energetik ::

Mike_Rotch je izjavil:

Vsako leto? Kaksn pa?


Jaz dam za vzdrževanje 40 let stare bajte krepko čez jurja na mesec zadnjih nekaj let. Ravno ta mesec npr. urejanje greznice, dobra 2 jurja. Lani urejanje centralnega ogrevanja, menjava peči za toplotno črpalko, cca. 10k. Saniranje dotrajane (oz. mogoče slabo narejene) hidroizolacije 7k. Menjava žlebov npr., ne sepomnim se točnega zneska, ampak ni bilo zastonj.

Če delaš novo hišo, ti je veliko teh stroškov sicer prihranjenih, ampak ideja o tem, da boš v penziji plačeval par 10 eur za ogrevanje in nič drugega je precej zgrešena.

Ti seveda, tipično slovensko, predvidevaš, da ostaneš v bajti do konca življenja. Tudi, ko otroci zrastejo in se odselijo (kar je edino prav), ti pa ostaneš v predimenzionirani bajti...


Ne, ne razmišljam tako. Meni osebno je vseeno kje živim. Nimam težav s tem, da bi hišo prodal, če mi bo enkrat postala preveliko breme. Ampak treba je vedet, da nepremičninam cene ne rastejo kar po defaultu in povsod.
No potem razmišljaš glede na svoje stanje. Moje je drugačno, je nova NEH. Stroški minimalni. Če bo treba čez 40 let menjat strešnike in čez 10 let TČ, imam pa denar za to že zdaj pripravljen.
Prav tako naša ni predimenzionirana, ampak je ravno pravšnja, še celo malce tesna za vse 4 in vse hobije. Če bosta otroka odšla, bom imel le 2 sobi več za hobije, pa stroški tople vode bodo še padli. Ogrevanje je pa že zdaj malih 280EUR letno.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Mike_Rotch je izjavil:

energetik je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Samo večina se ni pripravljena odreči nekemu udobju, pa potem jamra, kako država ne poskrbi za to, da bi imeli 130m2 stanovanje v centru Ljubljane...


Tole. Jaz sem nepremičnino podedoval. Sicer sem v obnovo vložil za konkretno stanovanje denarja. Ampak, če ne bi imel te sreče, da mi je nekaj padlo iz lufta, verjetno nikoli ne bi imel svoje nepremičnine. Če že pa mogoče kakšno majhno, poceni stanovanje.

Ljudje imamo različne prioritete. Zame so udobje, luksuz, doživetja in predvsem finančna varnost bolj pomembne stvari od lastništva nepremičnine.
Meni lastništvo nepremičnine pomeni tudi finančno varnost. Sploh na starost ali če se ti kaj zgodi, da ne moreš več delat. Tekoči stroški nove bajte so tako mali, da se tisto že zagotovi z malo penzijo ali kako socialno pomočjo.


Razumem tvoje stališče. Ampak, ko boš v penziji hiša ne bo več nova, tekoči stroški ne bodo več nujno nizki. Sploh, če nisi postavil nove varčne hiške ampak si mogoče kupil stanovanje v kakšnem starejšem bloku ali staro hišo z namenom obnove.
Ja, ker najmenine pa bodo ostale taksne kot so. Ko bos ti v penziji, bodo najemnine x2 ali x3 od danasnjih. Odvisno kok mas do penzije.
Ko si star 70 let, potem ne rabis nove strehe, nova okna, vsako leto pleskat, TOP izolacije. Bajta mojih tastarih je stara vaska hisa ca. 100 let pa se je vlozilo samo najnujnejse not, da lahko zivis, ne pa razkos. Ploscice spodaj so se iz povojnih casov recimo.
Ne pa tako kot nekateri, ko v bajto investirajo nonstop, samo zato ker imajo obcutek, da morajo. Ce se bo rusilo, se bo rusilo, pa ce si vlozil v "izgled" 50k al 300k skozi leta.
Ampak mas tudi drug extrem ja, ko menjajo kritino, ker pac, menjajo ploscice, ker pac, menjajo tla, ker pac.

Pac, ce ima sosed novo streho in fasado, jo pa moram imet tudi jaz. Kurac.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

snezak21 ::

Okapi je izjavil:

Toliko pa nisi brihten, da bi pogruntal, da je po tej logiki tem istim firmam in vladi potem še bolj v interesu, da si 50+ let najemnik. Ker najemnike še precej bolj skrbi, da bi ostali brez službe, ker brez nje ne morejo plačevati najemnine.

Se strinjam... tvoje "brihtnosti" res ne dosezem. Ja definitivno lazje upravljas s clovekom, ki placuje najemnino, kot pa s clovekom, ki je za naslednjih 30 let vezan, da vecino svoje place brezpogojno mora dati banki. Ja imas prav.

energetik ::

Praktično ni razlike, v obeh primerih greš na cesto, če ne zmoreš več plačevati obroka. S tem da v drugem primeru, če gre vse vsaj približno normalno, si po 30 letih 100% lastnik.

Invictus ::

snezak21 je izjavil:


Se strinjam... tvoje "brihtnosti" res ne dosezem. Ja definitivno lazje upravljas s clovekom, ki placuje najemnino, kot pa s clovekom, ki je za naslednjih 30 let vezan, da vecino svoje place brezpogojno mora dati banki. Ja imas prav.

Banka, lastnik... Nekomu pač moraš dati denar.

S tem, ko daješ banki, si dejansko lastnik nepremičnine in jo lahko prodaš. Kaj lahko prodaš kot najemnik ?!?!?! Svojo luknjo, eno, dve, tri ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kuall ::

PrimoZ_ je izjavil:

trenutne cene nepremičnin v SLO noro precenjene glede na povprečno plačo in da zakreditiranje za 30 let ni normalno in da tega ne smemo sprejeti kot normalnost.

Cene določa trg. Povpraševanje je veliko, ker bi vsak lolek šel rad "na svoje", medtem pa tastari sami živijo v tistih gradovih. Kaj bi ti rad, da komunistki določijo cene in ne trg?

energetik ::

Invictus je izjavil:

snezak21 je izjavil:


Se strinjam... tvoje "brihtnosti" res ne dosezem. Ja definitivno lazje upravljas s clovekom, ki placuje najemnino, kot pa s clovekom, ki je za naslednjih 30 let vezan, da vecino svoje place brezpogojno mora dati banki. Ja imas prav.

Banka, lastnik... Nekomu pač moraš dati denar.

S tem, ko daješ banki, si dejansko lastnik nepremičnine in jo lahko prodaš. Kaj lahko prodaš kot najemnik ?!?!?! Svojo luknjo, eno, dve, tri ?!?!?!
Da ne omenimo, da pri npr. 500€ najemnine si v neki stanovanjski luknji, za 500€ kredita na 30 let pa v novi NEH hiši. Primerjati bi dejansko morali primerljivo, torej kakšna je najemnina za npr. 130m2 samostojno novo bajto s parcelo? Aja, tega praktično ni, če že je, se pa verjetno pogovarjamo o par k€ mesečno.

3p ::

snezak21 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Toliko pa nisi brihten, da bi pogruntal, da je po tej logiki tem istim firmam in vladi potem še bolj v interesu, da si 50+ let najemnik. Ker najemnike še precej bolj skrbi, da bi ostali brez službe, ker brez nje ne morejo plačevati najemnine.

Se strinjam... tvoje "brihtnosti" res ne dosezem. Ja definitivno lazje upravljas s clovekom, ki placuje najemnino, kot pa s clovekom, ki je za naslednjih 30 let vezan, da vecino svoje place brezpogojno mora dati banki. Ja imas prav.


To je ena takih neumnosti, ki se ponavljajo znova in znova, kot pesmice.

S kreditom si malo bolj vezan le iz danes na jutri. Ima pa tudi najem običajno odpovedni rok, kajne? Na koncu skoraj ni razlike.

Če, denimo, po tretjini odplačanega kredita zagusti (ali pa se hočeš seliti), bajto/stanovanje prodaš in dobiš vsaj nekaj denarja. Sicer si v prvih letih ogromno "delal" za obresti banke, a če so šle cene neprimičnin navzgor, ti ostane kar nekaj na računu. Ob tem, da je obrok kredita na 20 let tipično 10-20% višji od najemnine in traja le do poplačila kredita. Mogoče zna biti zabava z bajto v kakih rovtah, ker te se mogoče ne moreš dovolj hitro znebiti, stanovanje v mestu pa, grem stavit, prodaš v 14 dneh. V dveh mesecih denar na računu, kredit banki pa poplačan. Nismo pa več generacija, ki je bajte zidala s svojimi rokami in se ob tem tako navezala nanje, da jih ne bi nikoli za noben denar prodala.

Najem se finančno splača le uspešnemu investitorju (z nekaj sreče). Ne pa tistim, ki so le nekje prebrali, da je to najbolj kul, ker v metropolah itak vsi kul folki živijo v najemu.

Invictus ::

Najemnine za bajte tukaj v Ljubljani, na Brodu, so reda 1500+ EUR.

Seveda moraš imeti kolikor toliko urejeno, ne kako socialistično varianto... Razen seveda, če noter nabutaš študente, kar je tudi varianta...

3p je izjavil:

Ne pa tistim, ki so le nekje prebrali, da je to najbolj kul, ker v metropolah itak vsi kul folki živijo v najemu.

V metropolah vsi živijo v najemu zato, ker ne morejo nič kupit. Malo zaradi cene, predvsem se pa nič ne prodaja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

m0LN4r ::

kuall je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

trenutne cene nepremičnin v SLO noro precenjene glede na povprečno plačo in da zakreditiranje za 30 let ni normalno in da tega ne smemo sprejeti kot normalnost.

Cene določa trg. Povpraševanje je veliko, ker bi vsak lolek šel rad "na svoje", medtem pa tastari sami živijo v tistih gradovih. Kaj bi ti rad, da komunistki določijo cene in ne trg?
Komot ti odstopim svoj bodoci "grad" - vreden bo ravno tolko, da si kupis garazo v mestu. Ce te ne moti okroglih 200km od LJ, 10mb internet in praznenje greznice s traktorjem, je toto. Zravn dobis se en ogromen travnik in sadovnjak, ki ga lahko vsake 2 mesca kosis in ti ga 1x letno poplavi. Kdaj bodo pa telefonski kabli sli pod zemljo, je se vprasanje.
Je pa grad! Na enem mestu sicer mal omet odpada, ampak nic hudga. Pa se lepe debele zide mas 3/4 metra, da jih lahko grejes. Mansarde ni, je samo stara graska hrastovina in "nova" kritina. Je se ena paleta za rezervo nekje zarascena.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

jabe ::

@Poslastica in @PrimoZ
Kako sta lahko tako falila point? Dejstvo je, da štartamo iz različnih pozicij. Karte so razdeljene, kakor so. V Sloveniji in povsod po svetu. Moraš delati s tem kar imaš. Ja? Tukaj zdaj pa pridejo na vrsto iskanje rešitev ali izgovorov. To je to o čem, govorim. In ja leni in nesposobni vidijo slednje. Na primeru nepremičnine - ker se jim ne dviga riti, gledajo v smeri tistih, ki jim je bilo več prinesenega in se zagovarjajo, da tako bi pa tudi oni lahko. Četudi jim najbrž ni bilo ravno vse na pladnju servirano, vseeno vidijo samo tisto, kar je bilo. Zakaj ne gledajo v smeri tistih 25 letnikov, ki je mrbit na senkani parceli vseeno hišo postavil. In kaj on počne od 15ga leta dalje. Zakaj pa to ne rečejo - saj to bi tudi jaz pol lahko? Zakaj ni nobene želje ponavljati za njimi, glede na to da bi za njih bila to opcija, imeti bogate starše ali zadeti na lotu pa npr ne?

Gre z vse stvari na tem svetu, niti ne samo za tiste, ki se jih lahko kupi z denarjem. Brez muje se še čevelj ne obuje. Žal...

Mike_Rotch ::

Ko si star 70 let, potem ne rabis nove strehe, nova okna, vsako leto pleskat, TOP izolacije. Bajta mojih tastarih je stara vaska hisa ca. 100 let pa se je vlozilo samo najnujnejse not, da lahko zivis, ne pa razkos. Ploscice spodaj so se iz povojnih casov recimo.


Lahko se tudi preseliš v najemniško garsonjero nekam in imaš napol zastonj najemnino, ko si star 70 tako ne rabiš več, a ne?

Kakorkoli obrneš, življenje stane. Jaz ne pravim, da obstaja samo en pravilen način življenja ampak imamo različni ljudje različne potrebe in želje.

Da ne omenimo, da pri npr. 500EUR najemnine si v neki stanovanjski luknji, za 500EUR kredita na 30 let pa v novi NEH hiši. Primerjati bi dejansko morali primerljivo, torej kakšna je najemnina za npr. 130m2 samostojno novo bajto s parcelo? Aja, tega praktično ni, če že je, se pa verjetno pogovarjamo o par kEUR mesečno.


Malo si pretiraval v obe smeri. 500 eur kredita na 30 let znese 180k, kar verjetno ni dovolj za hišo na ključ iz nule, sploh, ko prišteješ zraven inflacijo in obresti kredita. Ravno berem sosednjo temo o ceni montažnih hiš in parcel.

Po drugi strani za 500 eur dobiš 2,5 ali 3 sobno stanovanje bolj ali manj v centru mesta (razen v LJ). Če nisi izbirčen glede lokacije se tudi za 300 kaj najde.

Torej, spet tradeoff. Hiša na parceli malo ven iz centra, kjer moraš precej stvari narediti sam, ampak imaš vrt in dovolj prostora ali stanovanje kjer si bolj stisnjen ampak v centru.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

energetik je izjavil:

Praktično ni razlike, v obeh primerih greš na cesto, če ne zmoreš več plačevati obroka. S tem da v drugem primeru, če gre vse vsaj približno normalno, si po 30 letih 100% lastnik.

Pa tudi že prej si bolj na varnem, ker lahko po recimo 15 letih prodaš stanovanje in odplačaš kredit, in če nimaš ravno smole, ti ostane dovolj za nakup manjšega, ali vsaj za par let najemnine.

Edini problem so večje gospodarske krize, ko cene nepremičnin tako močno padejo, da s prodajo nepremičnine ne moreš odplačati kredita.

Sicer je na internetu veliko strašno pametnih ljudi, ki razlagajo, kako je namesto stanovanjskega posojila bolje vlagati v kripto, ali teslo ali apple. V resničnem življenju pa je največ takih, ki jim stanovanjsko posojilo v resnici predstavlja najbolj varen način varčevanja. Ker jih to pač prisili, da denarja ne zapravljajo po nepotrebnem.

kuall ::

m0LN4r je izjavil:

Komot ti odstopim svoj bodoci "grad" - vreden bo ravno tolko, da si kupis garazo v mestu.

Saj to pravim. Zate ni ta tv oj grad nič vreden, ker ni moderno to med mladimi. Cene nepremičnin V MESTIH se tako dražijo zaradi fenomena mode med ljudmi: nekaj postane moderno in bi vsi tisto imeli. Pride iz mode čez nekaj časa noben več noče. Ste isti kot une najstnice, ki se današnje dni spet oblačijo tako kot so se v 60ih, da so hlače široke pri tleh.
««
3 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova pravila pri kreditih (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
802100408 (66584) Baja
»

Nakup stanovanja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30566065 (47306) Okapi

Več podobnih tem