» »

Kako na Linuxu zaznati reboot/shutdown

Kako na Linuxu zaznati reboot/shutdown

poweroff ::

Na Linuxu bi rad zaznal, da se izvaja reboot oz. shutdown. Se pravi, če nekdo v konzoli napiše sudo reboot, bi to rad zaznal in pognal neko skripto.
sudo poweroff

Mavrik ::

Ker se gre za startup/shutdown management uporabiš systemd: https://unix.stackexchange.com/a/41756

Narediš service, ki ne naredi nič pri zagonu (ExecStart), ampak namesto tega samo naredi nekaj pri izklopu (ExecStop).
The truth is rarely pure and never simple.

strawman ::

Mogoče alias na reboot komando?

googleg1 ::

Tako kot je predhodnik napisal. Odvisno od distribucije, ampak vecina Linuxov uporablja systemV stil runlevelov: Init @ Wikipedia

Pac dodas svojo skripto v reboot/shutdown runlevel.

link_up ::

rc.6?
In and Out

Zimonem ::

Mavrik je izjavil:

Ker se gre za startup/shutdown management uporabiš systemd: https://unix.stackexchange.com/a/41756

Narediš service, ki ne naredi nič pri zagonu (ExecStart), ampak namesto tega samo naredi nekaj pri izklopu (ExecStop).

Tole ne bo delal pri sigterm, gre za forcan shutdown. Strašilova rešitev je nekje rešitev. Sicer pa vprašanje zakaj do tega sploh pride. Vdora ali napačne politike dodeljevanja pravic. Če nekdo lahko upravlja z sistemom do te mere ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Randomness ::

Tole ne bo delal pri sigterm, gre za forcan shutdown
Verjetno si mislil SIGKILL, SIGTERM lahko uloviš

Zgodovina sprememb…

SasoS ::

systemV se ne uporablja že 10 let.

Razen če nisi na distribuciji ki ignorira systemd, potem je tista zgornja rešitev iz stackexchange kar prava. Ob zagonu se ne štarta nič (nima ExecStart), zato nimaš kaj killat, ob stopu se zažene skripta ki je navedena v ExecStop. Razen če nekdo naredi reboot -f, ampak tisto pa tako ali tako ne boš ujel...

Zimonem ::

Randomness je izjavil:

Tole ne bo delal pri sigterm, gre za forcan shutdown
Verjetno si mislil SIGKILL, SIGTERM lahko uloviš

Saj je skoraj vseeno, ker ti pobije spodaj vso infrastrukturo. Ja v osnovi pa kill. Maš prav.

SasoS je izjavil:

systemV se ne uporablja že 10 let.

Razen če nisi na distribuciji ki ignorira systemd, potem je tista zgornja rešitev iz stackexchange kar prava. Ob zagonu se ne štarta nič (nima ExecStart), zato nimaš kaj killat, ob stopu se zažene skripta ki je navedena v ExecStop. Razen če nekdo naredi reboot -f, ampak tisto pa tako ali tako ne boš ujel...

Nehaj s to krutostjo. Moj ljubljeni Slackware...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

SasoS ::

Slackware je kot OŠ ljubezen. Lepi spomini, ampak hkrati vidiš da nisi vedel kaj sploh iščeš ;)

systemd je - for all intents and purposes - bistveno poenostavil stvari. Ali pišeš initd skripte na roke, vsako drugo popravljaš ker ne zna PID fajla menedžirat, ali pa narediš systemd unit pa se vse dela samo...

Zimonem ::

Jah pol je isto kot v registru. Jebat ga. Najboljši je kaj se kdo skomnspari in kdaj. Pa odmori med procesi da se vzpostavijo.

Invictus ::

Lahko ga ujameš od zunaj, s kakim nadzornim sistemom, ala Nagios, Icinga, Prometheus, itn...

Preverjaš ping response in uptime ter iz tega dobiš, kaj se je res zgodilo. Pa kak audit sistema, zbiranje shell historija in ostalih logov na remote server tudi pomaga...

Sam to je pa že višja znanost za večino adminov... Čeprav bi moral biti to standard...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

Hvala za te nasvete.

Ja, od zunaj zadevo že ulovim (sistem mi pošlje sporočilo na signal, ko napravica pade dol). Ima pa napravica zaslonček, in bi rad na ta zaslonček izpisal status.
sudo poweroff

link_up ::

poweroff je izjavil:

Hvala za te nasvete.

Ja, od zunaj zadevo že ulovim (sistem mi pošlje sporočilo na signal, ko napravica pade dol). Ima pa napravica zaslonček, in bi rad na ta zaslonček izpisal status.


take zadeve pa resujes s splashem...
In and Out

googleg1 ::

And behold. Napravica sigurno uporablja SystemV

poweroff ::

Ja, gre za Orange Pi Zero z Armbianom.
sudo poweroff

poweroff ::

Sem narobe prebral. Dejansko uporablja SystemD in sem napisal unit file in dela super. Ob rebootu je pa problem, ker se morajo najprej OLED knjižnice naložit in I2C inicializirat, ampak ko je pa to narejeno je pa naprava že praktično ready in nima smisla splash screena prikazovat.
sudo poweroff

link_up ::

poweroff je izjavil:

Sem narobe prebral. Dejansko uporablja SystemD in sem napisal unit file in dela super. Ob rebootu je pa problem, ker se morajo najprej OLED knjižnice naložit in I2C inicializirat, ampak ko je pa to narejeno je pa naprava že praktično ready in nima smisla splash screena prikazovat.


hmm, kolikor se spomnim je kernel framebuffer to zmogel ze kuj ob kernel load...in dal kuj ob startu reboota. Ampak tega je 20 let ... :S
In and Out


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PM2 (Node.js Process Manager) in uporabniki

Oddelek: Operacijski sistemi
6686 (622) dunda
»

Dnsmasq problem

Oddelek: Omrežja in internet
13966 (593) BlaY0
»

dnsmasq problem

Oddelek: Omrežja in internet
121672 (1412) poweroff
»

Zaznavanje Arduina priklopljenega preko USB v Linuxu

Oddelek: Programiranje
211487 (981) mojster_joni
»

systemctl zagon programa

Oddelek: Pomoč in nasveti
51052 (1013) korenje3

Več podobnih tem