» »

Za razliko od konkurence Google ne bo omogočal stalnega dela od doma

Za razliko od konkurence Google ne bo omogočal stalnega dela od doma

Slo-Tech - Ko se je začela epidemija covida-19, je Google večino zaposlenih poslal delat od doma. V ZDA se epidemija počasi umirja, ko cepljenje poteka s polno paro, zato bodo tudi podjetja poklicala zaposlene nazaj v pisarne. Google to načrtuje za september, nad čemer pa vsi niso navdušeni.

Z delom od doma je križ, saj ga nekateri zaposleni obožujejo, zaradi česar sta na primer Microsoft in Twitter sporočila, da bo to ostala stalna možnost, drugi zaposleni pa ga črtijo. Googlovo vodstvo sodi v slednjo skupino, saj želijo ljudi nazaj v pisarne. To pa jezi več zaposlenih, ki bi vendarle raje ostali pri trenutnem režimu dela. Številni so se ob začetku epidemije tudi preselili, saj nimajo namena več delati iz pisarn. Če bo Google to zahteval, bodo službo zamenjali, so povedali. Ob tem je treba priznati, da Google nikoli ni omenjal stalnega dela od doma, so pa večkrat prestavili datum, kdaj bo vrnitev potrebna.

Google je sicer lani sporočil, da bodo testirali hibridni režim, kjer bodo zahtevali vsaj tri dni dela iz pisarne na teden. Konkretnih smernic, kako bo to videti, še ni, zato zaposleni podjetja terjajo čimprejšnja pojasnila. Interne ankete kažejo, da si večina v Googlu želi delati iz pisarn (62 odstotkov), a le 8 odstotkov bi to počelo pet dni na teden.

Google od začetka goji kulturo fizične prisotnosti v podjetju, kjer zaposlenim nudijo številne ugodnosti, denimo veliko izbiro obrokov, prostore za oddih ipd. Med epidemijo je Google celo širil sedež v Mountain Viewu, načrtujejo pa še en kampus v San Joseju.

88 komentarjev

«
1
2

dexterboy ::

Dobra iztočnica za temo o Covidu? ;)
Bolj za šalo kot zares spisal zgornji vprašaj.
Drugače pa je tale "fama" dela od doma zaradi kovida res še en nateg v prazno in pranje možganov folku.
Pri nas vidim, da je narejeno veliko manj, ker polovica folka dela od doma...
To je res možnost za "udobno kavčanje" iz domačega okolja.
In pol ta isti folk pride nazaj v firmo, pa ga kap, koliko mora "spet" delati...

Google od začetka goji kulturo fizične prisotnosti v podjetju, kjer zaposlenim nudijo številne ugodnosti, denimo veliko izbiro obrokov, prostore za oddih ipd. Med epidemijo je Google celo širil sedež v Mountain Viewu, načrtujejo pa še en kampus v San Joseju.
Osebno bi raje videl, da ima firma lasten fitness center in tuš kabine. Eno leto zaprtja športnih centrov je pri določenih pustilo takšne zdravstvene posledice, ki se bodo zdravila še mesece... pa mislim samo fizično zdravje, nobenega vmešavanja psihosomatskih motenj.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Pri nas vidim, da je narejeno veliko manj, ker polovica folka dela od doma...


Si mogoče mislil napisati "ker ne znamo učinkovito organizirati poslovnih procesov"?

enemon ::

dexterboy je izjavil:


Pri nas vidim, da je narejeno veliko manj, ker polovica folka dela od doma...
T


Ne vem, kako imate pri vas, ampak pri nas se za vsakega točno ve, kaj in do kdaj mora kaj narediti, tako da se od doma dela najmanj v istem obsegu kot v službi.

endelin ::

Izgleda je bilo preveč slackerjev?:D

Glugy ::

Za delo od doma je treba pač mal se potrudit , ne morš rečt ja od zdej bomo pa delal od doma pa pričakovat da bo vse isto. Treba je mal dodatno zorganizirat dodatno dorečt zadeve pol pa gre tud čisto lepo tud delo od doma. Pa še cajta se ne zapravlja za pot od in do službe.

kuall ::

DexterBoy je napisal toliko bedarij, da ne vem kje začet.

kuall ::

Drgač pa pustite izbiro zaposlenim. Ne vem zakaj bi vsi bili radi neki faking diktatorčki.
Če pustite izbiro meni izberem hibridni sistem: malo v pisarni, malo doma. Tako bi izbrala večina ljudi. Tako se izognemo gužvam v pisarnah, na sekretih v pisarni (ko odpreš sekret se vedno bojiš, da bo kdo not, nikoli ne veš, to bi morala biti zunaj ena lučka, ki ti pove, ali je kdo not), gužvam in onesnaženju na cesti. zahodnjaki sovražimo gužve, za razliko od kitajcev. ajde če bi bila kopica napol nagih pičk bi se še šel gužvat tja not, drgač pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Phantomeye ::

kuall je izjavil:

Drgač pa pustite izbiro zaposlenim. Ne vem zakaj bi vsi bili radi neki faking diktatorčki.
Če pustite izbiro meni izberem hibridni sistem: malo v pisarni, malo doma. Tako bi izbrala večina ljudi. Tako se izognemo gužvam v pisarnah, na sekretih v pisarni (ko odpreš sekret se vedno bojiš, da bo kdo not, nikoli ne veš, to bi morala biti zunaj ena lučka, ki ti pove, ali je kdo not), gužvam in onesnaženju na cesti. zahodnjaki sovražimo gužve, za razliko od kitajcev. ajde če bi bila kopica napol nagih pičk bi se še šel gužvat tja not, drgač pa ne.


V moji sluzbi uporabljajo nek patent za wcje. mislim, da se reče ključavnica.

7982884e ::

dexterboy je izjavil:


Pri nas vidim, da je narejeno veliko manj, ker polovica folka dela od doma...
To je res možnost za "udobno kavčanje" iz domačega okolja.
In pol ta isti folk pride nazaj v firmo, pa ga kap, koliko mora "spet" delati...

pac zastarela firma, zastareli procesi, niste bili sposobni se prilagoditi.

kanarin ::

kuall je izjavil:

DexterBoy je napisal toliko bedarij, da ne vem kje začet.


Ne veš ker očitno nimaš pravih argumentov. On je napisal na podlagi svoje lastne izkušnje in jaz na podlagi svoje lahko to tudi potrdim. Seveda pa da je temu tako ni krivo samo delo na domu po sebi, ampak kot je nekdo nato napisal, ker ni noben nič potrudil, da se delo drugače organizira ,koordinira, nadzira, itd..

Seveda so tu razlike, tako med firmami kot oddelki znotraj firm, moja izkušnje je pač tudi taka, da se pri delu od doma dela oz naredi manj - saj je dejstvo, da tisti, ki je zabušaval pri delu v pisarni bo pri delu od doma zabušaval samo še toliko bolj (ker ni fizičnega nadzora da kdo sploh sedi za računalnikom in kaj dela). In če ni pravega nadzora nad opravljenim delom, nad kvaliteto opravljenega dela, nadzor kdaj ali koliko kdo sploh dela tekom dneva... - pač obstajajo nekateri,ki so dejansko mojstri "glumljenja". Seveda se to vse dogaja pri običajnem delu v pisarni, moja poanta je v tem, da se to pri delu od doma samo še bolj izrazito pokaže (na slabše).

c3p0 ::

Torej je problem le v nadzoru.

Kar tudi večkrat v praksi vidim, šef nima pojma o delu svojih podrejenih, zna pa risat lepe grafke in sestankovat.

hendriks ::

Problem v nadzoru? Največji problem je, da so ljudje zaposleni v poklicih, ki jih sploh ne zanimajo. Povprašajte kolega, ki z veseljem hodi v službo, koliko ga mora nadrejeni nadzorovat.

techfreak :) ::

Nadzor v kaksnem smislu? Ce nadrejeni potrebujejo preverjati ce zaposleni dejansko sedijo za mizo 7,5 ur/dan, ter gledati na njihov ekran, da se delo opravi, potem ima taksno podjetje precej vecji problem, kot pa samo delo od doma.

kanarin je izjavil:

Seveda se to vse dogaja pri običajnem delu v pisarni, moja poanta je v tem, da se to pri delu od doma samo še bolj izrazito pokaže (na slabše).
Kar je dobro, ker lahko lazje identificiras taksne zaposlene, ter delas z njimi na tem, da se stanje izboljsa.

c3p0 ::

> Nadzor v kaksnem smislu?

Nadzor nad tem kaj se je naredilo in ali je porabljeno št. ur sorazmerno z opravljenim delom. Tudi v službi se da zabušavat ali fušat. Kaj pa družboslovni šef ve, ali je odprta koda za njihov projekt, ali za nekaj čisto druga.

> Problem v nadzoru? Največji problem je, da so ljudje zaposleni v poklicih, ki jih sploh ne zanimajo. Povprašajte kolega, ki z veseljem hodi v službo, koliko ga mora nadrejeni nadzorovat.

Lahko programerja programiranje nadvse zanima, ampak ne projekt, ki ga mora delat v službi.

3p ::

Delo na daljavo ima številne pozitivne učinke, če se zadeve ustrezno organizira. Manj izgube časa za zaposlene. Manj gneče in onesnaževanja okolja. Več miru pri delu, ko ga delo terja. Manj potrebnih pisarn. Nedvomno pa drži tudi to, da vsakega dela ni mogoče enako učinkovito opraviti na daljavo, česar se očitno zavedajo tudi zaposleni v Googlu. Pa dejansko za nek del slackerjev tako delo ni primerno, ker je doma pač bistveno lažje slackati. Ne vem pa v čem je tu dejanski problem. Če delo ni opravljeno, pa je slacker v pisarni, je pa vse ok? A res potrebujete nekoga, ki se premakne le, ko mu nadrejeni diha za ovratnik? In obratno. A res potrebujete "vodjo", katerega vloga je to, da nadzira, če ovčke tipkajo kodo ali čivke?
Ne gre zanemariti tega, da korona ni bila verodostojen preizkus dela na daljavo. Improvizacija, dodaten stres, šolanje otrok... Mislim, da bojo po Covidu tisti, ki jim tako delo ustreza poiskali podjetja, ki tako delo omogočajo. To bo pač malo bolj relevanten "bonus" za privabljanje zaposlenih, kot pa miza za nogomet ali pa brezplačna kava.
---
Predlog. Anketa o delu na daljavo ni slotechu. Bilo bi zanimivo videti, koliko ur dnevno je trajal delovnik od začetka do konca dela. Kaj vse so ljudje počeli medtem. Kakšni so bili rezultati. Koliko bi jih tako nadaljevalo.

gozdar1 ::

Delo od doma pomeni manj interakcije, raznorazni teamsi,.. tega ne morejo nadomestiti, dobiš ljudi zaprte v mehurčke.

matter ::

Jaz sem že pred pandemijo delal nekje 2 do 3 dni na teden (včasih tudi po cele tedne, če je tako naneslo) od doma zaradi razdalje, ki jo moram prevoziti (250km v obe smeri).

Pa moram reči, da mi najbolj diši ravno hibridni sistem, kjer se dela 2 do 3x na teden v pisarni, ostalo od doma.
Namreč delo v pisarni je pomembno z vidika druženja, klime v podjetju, spoznavanje novo zaposlenih ... in je to pomemben vidik. Ko greš občasno na pijačo po šihtu to veliko pomeni.

Pa tudi delo od doma ne pomeni več miru (za moj primer). Jaz grem ravno zaradi miru večkrat v pisarno. Če nimaš otrok je seveda doma vedno mir. V primeru družine (in dejstvu da ne morem imeti svoje ločene pisarne doma, ker ni prostora) pa miru ni vedno dovolj in je mnogo motečih dejavnikov.

Tako, da hibridni sistem je meni najbolj primeren.
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

Mike_Rotch ::

saj je dejstvo, da tisti, ki je zabušaval pri delu v pisarni bo pri delu od doma zabušaval samo še toliko bolj (ker ni fizičnega nadzora da kdo sploh sedi za računalnikom in kaj dela).


Zabušavanje je praktično brez pomena. Če so ciljni jasno določeni je vse drugo nepomembno. Merjenje prisotnosti, število opravljenih ur in podobne metode "nadzora" so samo pokazatelj, da tisti, ki delo organizirajo nimajo pojma kaj delajo.

Jaz konkretno zabušavam pri delu od doma. Na tipičen dan delam cca. 2 uri na dan, občasno kak dan povsem izpustim. Ker dosegam (in presegam) svoje KPIje nikomur niti na pamet ne pride, da bi preverjal kje se nahajam v sredo ob 11h dopoldne.

Delo od doma pomeni manj interakcije, raznorazni teamsi,.. tega ne morejo nadomestiti, dobiš ljudi zaprte v mehurčke.


Kakšne mehurčke? Jaz vidim Slack od cele firme, ne le od mojega oddelka, udeležim se lahko cross-team sestankov, če želim, vse informacije so servirane na pladnju tako, da lahko vsak v vsakem trenutku ve kaj se v firmi dogaja, ne glede na oddelek.

Markoff ::

Phantomeye je izjavil:

V moji sluzbi uporabljajo nek patent za wcje. mislim, da se reče ključavnica.

Tole bi lahko revolucioniziralo uniseks WCje na filofaksu!

c3p0 je izjavil:

Torej je problem le v nadzoru.
Kar tudi večkrat v praksi vidim, šef nima pojma o delu svojih podrejenih, zna pa risat lepe grafke in sestankovat.

Zato pa nikoli ne boš šef. Ker vidiš samo mikro, ne pa makro. Tisti lepi grafki in sestanki so ta makro.

gozdar1 je izjavil:

Delo od doma pomeni manj interakcije, raznorazni teamsi,.. tega ne morejo nadomestiti, dobiš ljudi zaprte v mehurčke.

Teams prakticiramo tudi pri delu v pisarni. Nobene razlike v tem pogledu.

Delo od doma je problematično predvsem glede distrakcij - družina, hladilnik, TV, domači računalnik, ...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

showsover ::

Mike_Rotch je izjavil:

Jaz konkretno zabušavam pri delu od doma. Na tipičen dan delam cca. 2 uri na dan, občasno kak dan povsem izpustim. Ker dosegam (in presegam) svoje KPIje nikomur niti na pamet ne pride, da bi preverjal kje se nahajam v sredo ob 11h dopoldne.

Škoda, če so ti obstoječe zadolžitve premajhen izziv, bi zaprosil za večjega ali dodatnega (mogoče ne za istega naročnika); namreč, ker zabušavaš (si se morda samo frajersko izrazil?). Da bi meni šlo 30 'delovnih' ur tedensko neplačano mimo in brez neke posebne nadomestne aktivnosti v tem času 'delovnih ur', niti, če bi imel velik kup premoženja ali (že pasivnih) prihodkov. Nope, ni v skladu z mojimi načeli.

Sicer pa, za 'digitalne nomade' obstajajo že konkretne turistične ponudbe in še veliko namensko ladjo gradijo.

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

kanarin je izjavil:

kuall je izjavil:

DexterBoy je napisal toliko bedarij, da ne vem kje začet.

Ne veš ker očitno nimaš pravih argumentov. On je napisal na podlagi svoje lastne izkušnje in jaz na podlagi svoje lahko to tudi potrdim. Seveda pa da je temu tako ni krivo samo delo na domu po sebi, ampak kot je nekdo nato napisal, ker ni noben nič potrudil, da se delo drugače organizira ,koordinira, nadzira, itd..
Seveda so tu razlike, tako med firmami kot oddelki znotraj firm, moja izkušnje je pač tudi taka, da se pri delu od doma dela oz naredi manj - saj je dejstvo, da tisti, ki je zabušaval pri delu v pisarni bo pri delu od doma zabušaval samo še toliko bolj (ker ni fizičnega nadzora da kdo sploh sedi za računalnikom in kaj dela). In če ni pravega nadzora nad opravljenim delom, nad kvaliteto opravljenega dela, nadzor kdaj ali koliko kdo sploh dela tekom dneva... - pač obstajajo nekateri,ki so dejansko mojstri "glumljenja". Seveda se to vse dogaja pri običajnem delu v pisarni, moja poanta je v tem, da se to pri delu od doma samo še bolj izrazito pokaže (na slabše).

Hvala za pomoč pri razlagi. Ja, res se mi ne da razlagat poslovne procese, "kvazi" erekcijo Kualla na tiranizem (ker ga hvala bogu nimamo več) in ostale podrobnosti. Preprosto je tako, da bo folk, ki dela od doma, maximalno zabušaval, če niso porihtani procesi, razdelitev del in nalog in podobno.... ampak, hej, zato pa imamo vodstveni kader, right? Sploh v kokoški, kjer sta dve tretjini vodstvenega osebja dokazanih sociopatov in psihopatov.
Drugače je delo od doma seveda pozitivno, ker ne zgubljaš čas na poti, rihtanu za službo, ni toliko stroškov za obleke, nafto, manj kilometrov manj servisov... ampak, do tega, da bomo kot družba "obvladovali" delo od doma in ga pravilno izkoriščali, je pa še dolga pot. Ako sploh pridemo do cilja...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

miroB ::

showsover je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Jaz konkretno zabušavam pri delu od doma. Na tipičen dan delam cca. 2 uri na dan, občasno kak dan povsem izpustim. Ker dosegam (in presegam) svoje KPIje nikomur niti na pamet ne pride, da bi preverjal kje se nahajam v sredo ob 11h dopoldne.

Škoda, če so ti obstoječe zadolžitve premajhen izziv, bi zaprosil za večjega ali dodatnega (mogoče ne za istega naročnika); namreč, ker zabušavaš (si se morda samo frajersko izrazil?). Da bi meni šlo 30 'delovnih' ur tedensko neplačano mimo in brez neke posebne nadomestne aktivnosti v tem času 'delovnih ur', niti, če bi imel velik kup premoženja ali (že pasivnih) prihodkov. Nope, ni v skladu z mojimi načeli.

Sicer pa, za 'digitalne nomade' obstajajo že konkretne turistične ponudbe in še veliko namensko ladjo gradijo.


Veš, v Sloveniji ni ravno na pretek delodajalcev, ki bi ti povečali plačo, ko se pokaže, da si sposoben narediti več, kot trenutno delaš...
Dostikrat se v takih primerih samo poveča obseg dela, plača pa ostane ista... Pa ne mi zdaj o: ''potem pa pač zamenjaj delodajalca''....
Ne živijo vsi v večjih urbanih centrih kjer je it služb na pretek - meni osebno več pomeni, da sem v 10ih minutah peš v službi, kot pa nekaj 100 eur večja plača, ki bi jo dobil če bi se bil pripravljen voziti 1 uro na dan v eno smer..

showsover ::

miroB je izjavil:

Veš, v Sloveniji ni ravno na pretek delodajalcev, ki bi ti povečali plačo, ko se pokaže, da si sposoben narediti več, kot trenutno delaš...
Dostikrat se v takih primerih samo poveča obseg dela, plača pa ostane ista... Pa ne mi zdaj o: ''potem pa pač zamenjaj delodajalca''....
Ne živijo vsi v večjih urbanih centrih kjer je it služb na pretek - meni osebno več pomeni, da sem v 10ih minutah peš v službi, kot pa nekaj 100 eur večja plača, ki bi jo dobil če bi se bil pripravljen voziti 1 uro na dan v eno smer..

Se strinjam, najbolj pomembno - ne omejuj se na Slovenijo (res ne), zdaj se bo verjetno sicer počasi trend dela od doma začel postopno zmanjševati ampak kot kakšen sp, te naročniku verjetno ni potrebno vedno gledati/nadzirati in obratno. Pač ne omejuj se na Slovenijo, to res ni več potrebno, je pa se potrebno odločiti in poskusiti, do takrat sicer vztrajaj v stari službi, zraven pa išči nove priložnosti, še zdaleč nisi edini s slabimi izkušnjami v Sloveniji.

Mike_Rotch ::

Škoda, če so ti obstoječe zadolžitve premajhen izziv, bi zaprosil za večjega ali dodatnega (mogoče ne za istega naročnika); namreč, ker zabušavaš (si se morda samo frajersko izrazil?). Da bi meni šlo 30 'delovnih' ur tedensko neplačano mimo in brez neke posebne nadomestne aktivnosti v tem času 'delovnih ur', niti, če bi imel velik kup premoženja ali (že pasivnih) prihodkov. Nope, ni v skladu z mojimi načeli.


Posebne nadomestne aktivnosti v tem času so preživljanje časa z družino, šport, druženje s prijatelji in podobne stvari. Vsakemu svoje.

Delo od doma omogoča produktivnim ljudem, da več časa porabijo za stvari poleg službe. V pisarnah se ta neproduktivni čas večinoma zabije za različne oblike fejkanja kako nekdo pridno dela.

Veš, v Sloveniji ni ravno na pretek delodajalcev, ki bi ti povečali plačo, ko se pokaže, da si sposoben narediti več, kot trenutno delaš...
Dostikrat se v takih primerih samo poveča obseg dela, plača pa ostane ista... Pa ne mi zdaj o: ''potem pa pač zamenjaj delodajalca''....
Ne živijo vsi v večjih urbanih centrih kjer je it služb na pretek - meni osebno več pomeni, da sem v 10ih minutah peš v službi, kot pa nekaj 100 eur večja plača, ki bi jo dobil če bi se bil pripravljen voziti 1 uro na dan v eno smer..


Tudi to je en od močnih argumentov za delo na daljavo. Ni se ti treba omejevati na Slovenijo.

showsover ::

Mike_Rotch je izjavil:

Posebne nadomestne aktivnosti v tem času so preživljanje časa z družino, šport, druženje s prijatelji in podobne stvari. Vsakemu svoje.

Delo od doma omogoča produktivnim ljudem, da več časa porabijo za stvari poleg službe. V pisarnah se ta neproduktivni čas večinoma zabije za različne oblike fejkanja kako nekdo pridno dela

Glej, saj je menda vsem jazno, da jaz nisem nek moral(istič)ni razsodnik, ne tvoj šef.

Ne vem načeloma, kako ti uspeva med delovnim časom, za katerega si plačan (pa menda niso vsi 'tvoji' ves čas doma, ne športaš ves čas, ne družiš s prijatelji ves čas in podobne stvari, vsakemu svoje, pač v času lockdownov, ali?).

Ker si sam napisal, da 'zabušavaš', je bilo razumeti, da to delaš na račun plačanega časa. S čimer, če sem pošten, nimam skrbi, res ne. Le malo nenavadno se mi zdi, da v četrini (ali manj) časa plačanega delovnega časa opraviš vse obveznosti in da imaš vse to druženje omogočeno, vsaj zadnji dve leti, da so vse družabnosti/aktivnosti, dopoldan (dve uri ali manj dnevno), med delovnim časom.

Jaz bi, po drugi strani, poskušal najti kaj dodatnega, za lasten izziv, če ne drugega, da čas, ko družabnosti in druge aktivnosti niso mogoče (šole, službe itn), izkoristim za (dodaten) zaslužek, ampak to sem pač jaz, sem bolj skromen človek in nimam več vse večnosti na voljo.

Kot rečeno, moral(istič)ni vidik ni prevladujoč, vsaj kar se mene tiče, nimam problema s tem.

Zgodovina sprememb…

joze67 ::

Številni so se ob začetku epidemije tudi preselili, saj nimajo namena več delati iz pisarn. Če bo Google to zahteval, bodo službo zamenjali, so povedali.

Google: "We are hiring."

Sicer pa, kjer delam, imamo posebne službe (reče se jim običajno hišniki, čistilke, pa IT podpora, pa kaj še) ki skrbijo, da stvari tečejo kot morajo in lahko delam, za kar sem plačan. Doma moram te stvari početi sam. Ko me žena ali otrok prosijo, naj pomagam, ker nekaj ne dela, seveda pomagam. Tako kot v pisarni, ko me lkolega prosi, naj pomagam. Gre pa za drugačno frekvenco in drugačne zadeve. V pisarni mo nihče ne skače naokoli s kosilnico in sosedov pes ne laja cel dan pod oknom in še in še. Nimajo vsi svoje sobe za delo. In še in še.
Enim ustreza v smislu višje produktivnosti, za večino pa dvomim. Oziroma morajo nadoknaditi z več (manj kvalitetnega) časa.

Glugy ::

Če so cilji jasno postavljeni potem res ne vidim problemov. Če probleme opaziš samo ko nekomu fizično pod roke gledaš namesto tega da bi šel gledat če so cilji doseženi v dogovorjenem času ja potem pa res ne vem no. Če opaziš manjšo delovnost zaposlenega pri delu od doma ga opomniš; če pa ne opaziš; če problema ko črto potegneš ni potem ga pač ni. Vseen je če zaposlen ob boljši samooorganizaciji doma ko se te ne gleda pod roke prej opravi delo kot bi ga na licu mesta, zato ker ve da mu ne bo treba sedet tud ko ne bo imel dela. Če je rezultat isti je to totalno brezpredmetno.

Edino kar šefi imajo radi je da sediš 8 ur ne glede na to koliko je cilj za tisti dan. Ker to je edino kar znajo zarest mert pri zaposlenih. Preprosto številko ur in število komplikacij če se pojavijo. Ker šef mora biti vsaj 8 ur če ne več na voljo že zarad drugih v upravi in potencialnih partnerjev ipd..in pol jim pač ne paše zorganizirat dela od doma ; ker točn vedo da bodo zaposleni imel več prostga časa ker se bodo doma zorganiziral tako da ga bodo imel več ob isto opravljenem.

Isto je ko primerjaš plansko pa tržno gospodastvo... če imaš iniciativo povečat dobiček boš inoviral; boš delal za svojo korist, se boš bolj potrudil. Ko se korist večje produktivnosti ne prelije v manjši delovni čas, ko se prelije direktno na večja pričakovanja s strani šefov ( fizična prisotnost ) ja potem pa res ne morš pričakovat napredka. Zakaj bi delal več če bom plačan isto? Al pa malenkost več pa da se potem res dvignijo pričakovanja in s tem pritiski name? Zakaj le?
Tle je problem. Postavi jasne cilje na podlagi tistih ko se je delalo še iz fizičnih pisarn in povej glej ko to nardiš si frej. Pa ne pol povečovat pričakovanj kot šef. Evo to. Pa bo delo od doma funkcioniralo.

showsover ::

Eh, tule je več stvari, recimo tri:

Če si zaposlen in si plačan 8 ur dnevno, potem je nekaj narobe, če presegaš pričakovane performanse, ali s taski ali s plačilom/časom. Če ti vse skupaj sicer ustreza, je to navidez sicer perfect match, je pa vseeno dejstvo, da si pa podoptimalno utiliziran. Če preostanek časa porabiš za 'neprofitne' dejavnosti, super, ni problema, kar se tiče mene.

Če si pogodbeni partner in si na time and material, je tudi jasno, da boš nekaj odstopal v svojo korist, je pa odvisno od projektnih planov. Tudi super, če si overachiever, vendar spet, a ne, prihaja do nekih razhajanj pri obračunu.

Če si pogodbeni partner in deliveraš fixed price in/on time, ni nobenega problema za karkoli, nikjer.

Kam zdaj kdo paše, ne vem - tole je vse skupaj samo 'teoretična razprava', to je verjetno jasno?

Zgodovina sprememb…

kanarin ::

Pozabili pa ste ša na en vidik dela od doma - (slabša) komunikacija s sodelavci in nadrejenimi. Seveda , spet je to precej odvisno od vsake firme oz ožjega tima ampak vseeeno. Vsa možna tehnologija pač enostavno ne more nadomestiti komunikacije v živo. V pisarni ko so vsi prisotni ko je seveda preprosto komunicirati - lahko takoj predebatiraš neko zadevo, odprt problem, se kaj dogovoriš- komunikacija je naravna in pristna - sogovornika vidiš v oči. Pri nas recimo skoraj nihče ne uporablja video povezave (ker večika večina nima niti kamer - resda je kamera na prenosniku ampak prenosnik je priklopljen na zunanji monitor). Tako da ostaja ponavadi samo mail, chat in audio klic. V pisarni vidiš kdo je prisoten, kdo ne , na podlagi tega lahko skličeš ad-hoc sestanek, šef ko kaj rabi pride v pisarno kaj pove, se kaj zmenimo, tukaj pa... vsak dela po svoje in si tudi urnik določa kot mu paše (enim ustreza da delajo zgodaj zjutraj in potem zvečer - čez dan pa imajo druge (privat) opravke).

Konec koncev - ljudje pač nismo roboti in ta sociološki vidik je zelo pomemben. Poznam ljudi ki že več kot 1 leto sploh niso bili oz delali v svoji pisarni ! Ko bo te epidemije (končno) konec bo pač treba najti pravi balans med delom v pisarni in delom od doma.

Mike_Rotch ::

Ne vem načeloma, kako ti uspeva med delovnim časom, za katerega si plačan (pa menda niso vsi 'tvoji' ves čas doma, ne športaš ves čas, ne družiš s prijatelji ves čas in podobne stvari, vsakemu svoje, pač v času lockdownov, ali?).

Ker si sam napisal, da 'zabušavaš', je bilo razumeti, da to delaš na račun plačanega časa. S čimer, če sem pošten, nimam skrbi, res ne. Le malo nenavadno se mi zdi, da v četrini (ali manj) časa plačanega delovnega časa opraviš vse obveznosti in da imaš vse to druženje omogočeno, vsaj zadnji dve leti, da so vse družabnosti/aktivnosti, dopoldan (dve uri ali manj dnevno), med delovnim časom.


Lahko rečeš, da zabušavam med delovnim časom, ja. Ampak uspešna, moderna podjetja ponavadi plačujejo rezultate, ne delovni čas. Prej, ko se odvadiš prodajati ure (ki so izjemno omejena dobrina), boljše je.

Kar se tiče produktivnosti... 8 ur na dan je povsem arbitrarno določena številka, ki nikakor ne more veljati za vse ljudi in vse poklice. Po mojih izkušnjah teh 8 ur (oz. 7.5 realno) vključuje precej kofetkanja, watercooler talka, doom scrollinga po raznih socialnih omrežjih, precej nepotrebnih sestankov...

V poklicih, ki jih je možno opravljati na daljavo se da ogromno stvari optimizirati, ogromno stvari lahko avtomatiziraš. Če ti je cilj čim prej opraviti dogovorjeno delo, se da 8 urni delovnik konkretno skrčiti. Je pa res, da vsem to ni cilj.

Mike_Rotch ::

Pozabili pa ste ša na en vidik dela od doma - (slabša) komunikacija s sodelavci in nadrejenimi. Seveda , spet je to precej odvisno od vsake firme oz ožjega tima ampak vseeeno. Vsa možna tehnologija pač enostavno ne more nadomestiti komunikacije v živo. V pisarni ko so vsi prisotni ko je seveda preprosto komunicirati - lahko takoj predebatiraš neko zadevo, odprt problem, se kaj dogovoriš- komunikacija je naravna in pristna - sogovornika vidiš v oči. Pri nas recimo skoraj nihče ne uporablja video povezave (ker večika večina nima niti kamer - resda je kamera na prenosniku ampak prenosnik je priklopljen na zunanji monitor). Tako da ostaja ponavadi samo mail, chat in audio klic. V pisarni vidiš kdo je prisoten, kdo ne , na podlagi tega lahko skličeš ad-hoc sestanek, šef ko kaj rabi pride v pisarno kaj pove, se kaj zmenimo, tukaj pa... vsak dela po svoje in si tudi urnik določa kot mu paše (enim ustreza da delajo zgodaj zjutraj in potem zvečer - čez dan pa imajo druge (privat) opravke).


Ajde, po točkah.

- Slabša komunikacija? Zakaj točno? Kombinacija pisnega sporočanja, občasnih hitrih klicev in dobro urejenega sistema za project management/task management je lahko hitrejša in veliko bolj jasna. Obstaja paper trail za vso komunikacijo, ne pride do razhajanj kaj je kdo rekel na kakšnem sestanku itd.

- Odprt problem lahko predebatiraš "v živo" tudi na daljavo. Imaš ogromno orodji, ki omogočajo prav to. Video povezava pomaga. To, da nimate webcamov je vaš problem.

- Tudi na daljavo vidiš kdo je prisoten, samo dogovoriti se je treba, da se vestno uporablja orodja (zelena pika na slacku = prisoten). Enostavno.

- Sklicevanje ad-hoc sestankov je en od največjih time wasterjev ever. Takoj za šefi, ki uletavajo v pisarne, ker ravno nekaj na hitro rabijo. Najslabša stvar je, da človeku, ki je fokusiran na delo ta fokus prekineš, rabi ogromno časa, da pride nazaj. Deep work in podobne zadeve se vedno bolj fura tudi v pisarnah.

- Urnike se da določiti z dogovorom. Sicer se danes lahko dela ogromno stvari asinhrono, celo bolj učinkovito kot sinhrono. Ampak noben problem ni določiti delovnega časa tudi pri delu na daljavo.

showsover ::

Mike_Rotch je izjavil:

Lahko rečeš, da zabušavam med delovnim časom, ja. Ampak uspešna, moderna podjetja ponavadi plačujejo rezultate, ne delovni čas. Prej, ko se odvadiš prodajati ure (ki so izjemno omejena dobrina), boljše je.

Kar se tiče produktivnosti... 8 ur na dan je povsem arbitrarno določena številka, ki nikakor ne more veljati za vse ljudi in vse poklice. Po mojih izkušnjah teh 8 ur (oz. 7.5 realno) vključuje precej kofetkanja, watercooler talka, doom scrollinga po raznih socialnih omrežjih, precej nepotrebnih sestankov...

V poklicih, ki jih je možno opravljati na daljavo se da ogromno stvari optimizirati, ogromno stvari lahko avtomatiziraš. Če ti je cilj čim prej opraviti dogovorjeno delo, se da 8 urni delovnik konkretno skrčiti. Je pa res, da vsem to ni cilj.

Poglej v pogodbo, kaj piše, ali deliveraš produkt za dogovorjeno ceno ali imaš planiran čas toliko in toliko ur.

Na time and materials projektih ne moreš prenehati prodajati ur (in vloženega materiala), to je namreč osnovna obračunska enota, se že vidi iz imena tipa projekta, dodeljenega budgeta in to, saj ti vse piše v pogodbi/ah, ne vem, kaj ni jasno?

Plačevanje rezultatov, neodvisno od dejansko porabljenega časa in materialov, načeloma pomeni fixed-price projekte, kar implicira, da je vsa strukturiranost v tvoji domeni, naročnik samo terja od tebe rešitev v določenem času, ničesar drugega. Idealno to pomeni, da si ti že neformalni lastnik prototipa produkta.

Če si zaposlen, hmm, si načeloma bolj ali manj fixed-price (z vidika zaposlenca), ker imaš bolj ali manj fiksno plačo, četudi ničesar ne delaš, vendar se da tudi pogodbe za nedoločen čas prekiniti.

Sicer je spet tako, če lahko dosti stvari avtomatiziraš, potem je velika verjetnost, da so že avtomatizirane.

Zgodovina sprememb…

strawman ::

Tudi sam sem mnenja, da ni nujno, da komunikacija trpi zaradi remote dela.
Osebno imam napram prejšnjim letom veliko več kratkih, 5-10 minutnih 1-na-1 sestankov preko Slacka, kot 45-minutnih sestankov celotnega teama v živo.
Zdi se mi, da so neprimerno manj disruptivni za delo in bolj učinkoviti glede na porabljen čas.

Je pa res, da remote delo zelo dobro pokaže, ali ima podjetje dobro utečene procese in zadolžitve.

Comandante ::

strawman je izjavil:

Tudi sam sem mnenja, da ni nujno, da komunikacija trpi zaradi remote dela.
Osebno imam napram prejšnjim letom veliko več kratkih, 5-10 minutnih 1-na-1 sestankov preko Slacka, kot 45-minutnih sestankov celotnega teama v živo.
Zdi se mi, da so neprimerno manj disruptivni za delo in bolj učinkoviti glede na porabljen čas.

Je pa res, da remote delo zelo dobro pokaže, ali ima podjetje dobro utečene procese in zadolžitve.

Jaz sem sredi najhujse epidemije menjal sluzbo. V prejsnji in v zdajsnji firmi je delo bilo organizirano enako, komunikacija preko Teams.

V prejsnji firmi ni funkcioniralo, v zdajsnji funkcionira super. Razlika je samo v tem, kaksnen odnos imajo ljudje do dela. Prej se ni dalo delati, ker velikokrat ljudi ob 11 dopoldne pac nisi mogel priklicati, v petek pa tako ni bilo pol folka niti 5 minut online. Zdaj pa so vsi dosegljivi med normalnimi urami, produktivnost je enaka kot ce bi sedeli v pisarni.

Sicer navijam za 3-4 dni pisarne in 1-2 dni dela od doma. To se mi zdi OK kombinacija zame.

kanarin ::

Mike_Rotch je izjavil:


- Urnike se da določiti z dogovorom. Sicer se danes lahko dela ogromno stvari asinhrono, celo bolj učinkovito kot sinhrono. Ampak noben problem ni določiti delovnega časa tudi pri delu na daljavo.


Hja, če imaš tako delo kjer je za dobro oz učinkovito delo potrebna stalno komunikacija med sodelavci je malo težko skupaj delati, če delaš po asihnronih urnikih - se ne strinjaš ? . Torej jaz pošljem en mail in dobim (šele) zvečer feedback, torej samo en v celem dnevu ! Na ta način rabiš seveda ogromno časa da kaj narediš oz se kaj premakne naprej.

Finta pa je v tem, da se se eni tega zavedajo, opozarjajo, na drugi strani pa tega zavedanja žal ni - pričakovanja (glede delovnih rezultatov) pa so vseeno enaka. Gre za čisto sprenevedanje in tiščanje glave v pesek (ponavadi s strani nadrejenih).

Tvoji odgvoori "po točkah" pač v realnosti ne pomagajo, če ni pravega zavedanja s strani vseh kako bi dejansko moralo potekati delo na daljavo, torej kakšne spremembe in prilagoditve so potrebne v primerjavi z običajnim delom v pisarni, da bo učinkovitost vsaj primerljiva.

So pa tu tudi tehnične specifike pri delu od doma (preko VPN na to RDP do PC v službi - vse poteka bolj počasi , nerodnejše in nezanesljivo, velika večina nima možnosti priklopa dveh monitorjev,..) ki dodatno ovirajo delovno učinkovitost.

showsover ::

Ja, dejansko se izkušnje lahko razlikujejo, ali delaš v razvoju ali pa v skrbništvu sistema, kjer pa res menda nima smisla obračunavati na ure ampak bolj na dneve in ure ob izrednih posegih. Za sistemke skrbnike so kakšni avtomatizmi bolj smiselni, da se centralizira diagnostika in to.

V razvoju si morda lahko pomagaš kaj z meta-podatki, reflectionom ipd., ampak projekta načeloma ne moreš izpeljati na avto-pilotu :-)

Zgodovina sprememb…

zlobcek ::

Pri nas se delo od doma ni obneslo in ljudje sami rinejo nazaj v pisarne. Imamo pa konstanten nadzor nad opravljenim delom in je na žalost količina narejenega dela upadla in s tem je navzdol zanihal prihodek tistih zaposlenih.

Je to problem delodajalca?

Večina od vas misli, da so ljudje zaposleni ker so drugače full efektivni samo slučajno so pač pri nekomu zaposleni. Ljudje so zaposleni samo zato, ker sami niso sposobni speljat toliko posla, da bi bili lahko samozaposleni za tak denar - govorimo brutobruto. Pa ne mislim s tem nič slabega.

LeQuack ::

zlobcek je izjavil:

Pa ne mislim s tem nič slabega.


Valda da misliš.
Quack !

zlobcek ::

Seveda da ne, če bi, potem nebi bilo delodajalcev. Kakšen bi bil pa svet brez delodajalcev.

Se pravi ti praviš, če bi imel sam dovolj znanja in dodane vrednosti, da zaslužiš isto brez da si nekje zaposlen... Da bi bil delojemalec? Raaaaaaaajt...

Če ne drugega, bi bil s pogodbo parkiran s.p.

V glavnem delo od doma se pri naši branži - projektiranje inštalacij, ne obnese najbolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

twom ::

Jaz od doma naredim več kot v službi. V službi me kar naprej kdo moti in tudi vstajam iza računalnika večkrat. Doma sem bil po osmih urah sedenja, včasih tudi več, že čisto polomljen od nemiganja, tako da mi pravzaprav ustreza hodit v službo, sem bolj razmigan...

kuall ::

Phantomeye je izjavil:

V moji sluzbi uporabljajo nek patent za wcje. mislim, da se reče ključavnica.

pri nas zaklepajo samo plac, kjer je školjka, ampak lahko uletiš notri, ko si en roke umiva pa se pol debelo gledata. pa kljukat enemu, ki se je zaklenil tudi ni prijazno, mu delaš stres, lučka bi bila boljša.

kanarin je izjavil:

Ne veš ker očitno nimaš pravih argumentov.

Imam, samo se mi ne da tako očitne stvari odgovarjat, dolgcajt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

kanarin ::

Hja to je še en vidik (stalnega) dela od doma. Tipično - se zbudiš, poješ zajtrk se premakneš v sobo (oz tam kjer imaš delovni kotičk) in sediš...tudi 8 ur in več. Ko greš v pisarno, se zjutraj odpraviš, vsaj en del narediš peš, med malico greš tudi ven, v mojem konkretnem primeru gre za cca 1 uro hoje - dokler ne pridem domov. Saj vem, da si lahko tudi pri delu od doma organiziraš čas tako, da vključuje sprehode oz rekreacijo, ampak večini se ne da oz. nimajo te samodiscipline.

showsover ::

kanarin je izjavil:

nimajo te samodiscipline.

Ja, je potrebno, vsaj ene 5000 korakov na dan, več je boljše (.5-1 ure bicikliranja, mogoče, pa še 'izletniški' domet je večji), ne pozabi niti na britje in podobno :-)

Ko bo topleje, vsaj 1h supanja.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Hja, če imaš tako delo kjer je za dobro oz učinkovito delo potrebna stalno komunikacija med sodelavci je malo težko skupaj delati, če delaš po asihnronih urnikih - se ne strinjaš ? . Torej jaz pošljem en mail in dobim (šele) zvečer feedback, torej samo en v celem dnevu ! Na ta način rabiš seveda ogromno časa da kaj narediš oz se kaj premakne naprej.


Lahko daš kak primer pri katerem je potrebna stalna komunikacija med sodelavci in tega ni mogoče opraviti na remote.

Zakaj bi moral čakati na moj fedback cel dan? Če tvoje delo stoji cel dan, ker ne dobiš feedbacka, je to jasen znak slabe organizacije.

1. Če imaš opolnomočene sodealvce, ki znajo (in lahko) sami sprejemajo odločitve, ni razloga, da bi nekdo čakal cel dan na feedback sodelavca.

2. Če slučajno pride do take situacije, napišeš natančen mail, narediš screenshote, posnameš screen recording oz. pripraviš vse kar sodelavec rabi za feedback in greš naprej na druge taske.

So pa tu tudi tehnične specifike pri delu od doma (preko VPN na to RDP do PC v službi - vse poteka bolj počasi , nerodnejše in nezanesljivo, velika večina nima možnosti priklopa dveh monitorjev,..) ki dodatno ovirajo delovno učinkovitost.


Če delaš od doma, PCja v službi ni. VPN vsaj pri meni ne upočasni zadev toliko, da bi to opazil. Če zaposleni nimajo ustrezne opreme pa je to spet znak slabe organizacije, ne pa pomankljivost dela na daljavo.

Hja to je še en vidik (stalnega) dela od doma. Tipično - se zbudiš, poješ zajtrk se premakneš v sobo (oz tam kjer imaš delovni kotičk) in sediš...tudi 8 ur in več. Ko greš v pisarno, se zjutraj odpraviš, vsaj en del narediš peš, med malico greš tudi ven, v mojem konkretnem primeru gre za cca 1 uro hoje - dokler ne pridem domov. Saj vem, da si lahko tudi pri delu od doma organiziraš čas tako, da vključuje sprehode oz rekreacijo, ampak večini se ne da oz. nimajo te samodiscipline.


Malo fantaziraš, a ne?

xandros ::

Covid situacija je lepo splavila na površje probleme. Povsod.
Vidi se pomanjkanje tehnicnega kadra, ki imajo dosti znanja za samoiniciativo.
Če jo lahko izrazijo seveda: ponavadi je managment lepo zakompliciral oz naredil vendor-lock nase z raznimi 3rd pogodbami, ekipami in onemogocil samostojno delo tehnicarjev.
Drug problem je tehnicno znanje managmenta, posebej v IT sektorju.
Managment mora vedeti kaj in kako, da jih ne obrnejo okoli , prvo svoji tehnicarji(kar je bolj mala verjetnost), predvsem pa pogodbene ekipe.

Torej, po mojem je kljucno, da je znanje v lastni firmi!
Če ni, se pa takoj naplavi drek na površje.

Zimonem ::

Mike_Rotch je izjavil:

Pri nas vidim, da je narejeno veliko manj, ker polovica folka dela od doma...


Si mogoče mislil napisati "ker ne znamo učinkovito organizirati poslovnih procesov"?

Kdor ne loči razlike med delovnim in poslovnim procesom naj raje molči.

Mike_Rotch ::

Delo na daljavo je veliko več kot samo delovni proces.

Zimonem ::

Mike_Rotch je izjavil:

Delo na daljavo je veliko več kot samo delovni proces.

Aja! Daj razpiši se.
Sploh glede na svojo napačno rabo terminov.

Mike_Rotch ::

Nimam namena debatirati s tabo. Se je že večkrat pokazalo, da ignoriraš dejstva, linke, common sense in nabijaš svoje v nedogled.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Za razliko od konkurence Google ne bo omogočal stalnega dela od doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8817157 (13037) LeQuack
»

Delo od doma - stroški na delavcu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9910621 (6445) GupeM
»

IBM in HP zaradi epidemije odpuščata (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5211187 (9250) vostok_1
»

San Francisco: delo od doma priložnost za selitev na cenejše

Oddelek: Novice / Rezultati
135656 (4610) joze67
»

Tudi Hewlett-Packard ukinja delo od doma

Oddelek: Novice / Ostale najave
4711669 (9129) antonija

Več podobnih tem