» »

NAS & web server

NAS & web server

bizgech ::

Doma sem imel viška glih toliko komponent, da sem iz njih sestavil delujoč PC, na katerem tekoče dela Windows 7. Ker računalnika ne rabim za vsakdanje delo, je ena od možnosti, da ga uporabim za kaj dodatnega. Viška pa imam tudi Raspberry Pi računalnik, ki ga samo občasno uporabim za kakšen test, večinoma pa stoji. Prav bi mi prišla kakšna lastna centralizirana shramba, ne bi pa rad investiral v NAS sistem (ni ravno poceni šport). Prav tako bi morda kasneje imel svojo aplikacijo za nalaganje in deljenje datotek, za kar bi potreboval možnost web serverja. Kasneje se morda spomnem še kaj, odvisno od potreb in zmogljivosti sistema. Čeprav se tega lotevam bolj za izobraževalne namene (naučiti se kaj novega in sestaviti kaj uporabnega), mora biti sistem zanesljiv, da ne bom na koncu ostal brez pomembnih datotek.
Na voljo imam 2 možnosti. Lahko uporabim PC, vendar imam zaradi 24/7 obratovanja pomisleke, kako se bo to poznalo na položnici za elektriko (600W napajalnik). Poleg tega PC povzroča hrup, česar ne bi rad imel. Druga možnost je, da si omislim kakšen zunanji disk in ga priklopim na Raspberry. Zmogljivost RPI računalnika res ni primerljiva z navadnim PC-jem, vendar je manjša poraba (20W napajalnik) in ne povzroča hrupa. Kaj priporočate?

Še drugo vprašanje: V vsakem primeru nameravam uporabiti 2 HDD diska za shranjevanje podatkov. Enega nameravam uporabiti za tekoče delovanje, drugega pa kot backup. Neke vrste RAID mirroring bi rad imel. Če se ne bo dalo drugače nastaviti, bom nastavil kakšen program za arhiviranje in ga nastavil, da se bo avtomatično sprožil ob določenem času in spremembe z enega diska prekopiral na drug disk. Zanima me, kakšen disk bi bil primeren? Hitrost ni pomembna, važno da zanesljivo dela 24/7. Se bolj splača uporabiti 3,5 diske ali 2,5?

Poldi112 ::

Štrom ne bo problem, saj bo zadeva več ali manj počivala.

Vzemi 2 poljubna NAS diska, ter ju daj v mirror. Če te je strah za datoteke, boš pa v vsakem primeru potreboval še backup.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

d4vid ::

Jaz imam na core2duo OpenMediaVault in potem v dockerju nextcloud. Samba sharing mam za lokalno deljenje datotek, nextcloud pa je viden v splet.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205261117 (20333) pierch
»

Dropbox bo v brezplačni verziji podpiral le tri naprave (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
7813155 (8578) SaXsIm
»

Domači strežnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8012509 (10602) Zalachenko
»

Atom za domači server (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12720783 (14690) fx

Več podobnih tem