» »

Avtoradio na računalniški napajalnik

Avtoradio na računalniški napajalnik

kajjedx ::

Živjo.

Nabavil bi ta avto-radio: https://www.makspro.si/pioneer-mvh-a210...

Nebi ga pa dal v avto, ampak bi z njim sestavil avdio-sistem za doma. Ideja je, da bi ga vstavil v ohišje starega računalnika, za napajanje pa bi uporabil napajalnik tega računalnika (PSU), ki zmore 300W. Radio gre v ohišje, tudi lepo se poklopi, da avto-radio dela na napetosti 12V in PSU delaje na napetost 12V. Od radia bi uporabljal samo 2 kanala in ne vse 4, ki jih radio ponuja, torej bi rabil 2x50w RMS-moči.

Zanima pa me, če bi PSU zmogel to napajati. Moti me namreč to, da ima PSU več 12V-izhodov, zato predvidevam, da ne gre vseh 300W na radio. Če je to res, bi bilo možno vse 12V-izhode vezati vzporedno, da bi dobil še zmeraj 12V, ampak bi šel ves tok na te dve sponke?

Če z PSU ne gre, je mogoče kakšna druga možnost napajanja?

Hvala za odgovor(e).

St235 ::

ja, na napajalnik tole brez težav povežeš. Glede obremenitev linij, preveri specifikacije napajalnika, vzporedna vezava je seveda možna.

Vse kar potem rabiš naredit je na napajalniku kratkostično (na črn kabel) vezat kontrolno žico, da se bo napajalnik zagnal.

upam pa da to delaš bolj kot ljubiteljski projekt, ker neke dodane vrednosti glede na namensko zadevo ne bo.

Da se izgneš precej glasnemu in štorastemu napajalniku razmisli o kombinaciji tablice in manjšega ojačevalca (predvidevam, da se ti gre za zaslon, ker drugače ne vem zakaj bi to delal).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

TheBlueOne ::

Gre, ampak verjetno ne bo genialno.

Praviloma je pri takih napajalnikih dosti "hrupa", ne vem pa kako dobro avtoradiji morda kaksno motnjo peglajo.

Ce bos zadeve speljal do neke uporabne stopnje bi te prosil, ce poskusis napajati z napajalnikom, potem pa se iz baterije oz. avtoakumulatorja. Me zanima, ce bo opazna razlika.

TOP ::

Tako mam jaz doma v garaži narejeno.Samo mostiček moraš narediti na napajalniku med črno žico in zeleno in dela,kot mora.

solatko ::

Jaz sem pred leti v službi uporabljal polnilec akumulatorja, v uporabi so bili vsi štirje zvočniki. Super zadeva na zelo majhnem prostoru. Seveda je bila priklopjena tudi radijska avto antena.
Delo krepa človeka

A. Smith ::

Se javljam še en, ki ima to že žnj let skup sklamfano, da imam muziko pri ponku, ko kaj lotam.

Zanima pa me, če bi PSU zmogel to napajati. Moti me namreč to, da ima PSU več 12V-izhodov, zato predvidevam, da ne gre vseh 300W na radio. Če je to res, bi bilo možno vse 12V-izhode vezati vzporedno, da bi dobil še zmeraj 12V, ampak bi šel ves tok na te dve sponke?


Uporabi samo en 12V izhod, je čez glavo. Na radijih sicer res piše 4x50W, ampak to so neke fantazijske vrednosti. RMS moč avtoradia je prej 4x7W, kot 4x50. Zavedat se je treba, da je avtomobilska kabina razmeroma majhen prostor, v katerem dosežeš visok nivo hrupa že z majhno jakostjo zvoka.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

seminal ::

Nevem sicer zakaj ne navadni radio oz. ojačevalec itd.. Tile avtoradiji pa naj bi imeli če verjemeš 4*20w rms, jaz rečem kakšni 10-15 na kanal. še to je veliko. PC napajalnik ima kar lepo glajen izhod, brez nekih riplov.

TheBlueOne ::

seminal je izjavil:

PC napajalnik ima kar lepo glajen izhod, brez nekih riplov.


Jaz bi spekuliral obratno. Posebej, ker je vec izhodov in glede na kar si mislim, da je v PSUjih za PCje. Za audio moras biti dosti bolj linearen cez celotno obmocje. PSU si mislim, da ima vse parametre OK pri nekem manjsem obsegu.


PSUji so kolikor vem "preklopni", za audio pa praviloma hoces naslednjo opcijo "linearni".

Drug problem je moc sistema. Nek 200W sistem komaj napolni kabino avta z recimo 2m3 volumna. To je menda ca 16A pri 12V. Recimo, da potrebujes dvakratnik in si pri ca. 32A konstantne porabe.

Pri teh komercialnih zadevah je oglasevanih dosti podatkov merjenih na kaksnih mejnih ekstremih, tako, da se tezko zanasas na gole podatke. Dobis pa tudi PSUje za audio ampak so po spominu dosti drazji pri dosti bolj skromnih specifikacijah. Ce bi PC PSU bil b.p. menjava, dvomim, da bi se tisti za audio sploh prodajali.

St235 ::

Drug problem je moc sistema. Nek 200W sistem komaj napolni kabino avta z recimo 2m3 volumna. To je menda ca 16A pri 12V. Recimo, da potrebujes dvakratnik in si pri ca. 32A konstantne porabe.

Če se pogovarjamo o priklopu avtoradija tega problema praviloma ni, ker radiji ne dosegajo takih moči. Drugo je če bi hotel priklopit ločen ojačevalec.

Jaz bi spekuliral obratno. Posebej, ker je vec izhodov in glede na kar si mislim, da je v PSUjih za PCje. Za audio moras biti dosti bolj linearen cez celotno obmocje. PSU si mislim, da ima vse parametre OK pri nekem manjsem obsegu.

načeloma na mestu pomislek, ampak glede na to ,da ne govorimo o avdiofilskem sistemu ampak praviloma o budget rešitvi za garažo to ne pride do izraza. Vsaj ne nič bolj kot pri stolpu za 50EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

TheBlueOne ::

St235 je izjavil:


načeloma na mestu pomislek, ampak glede na to ,da ne govorimo o avdiofilskem sistemu ampak praviloma o budget rešitvi za garažo to ne pride do izraza. Vsaj ne nič bolj kot pri stolpu za 50EUR.


Pac je fino teroretizirat. :) Sem pa skorajda preprican, da je kaj takega dalec pred temi DIY zadevami:

https://www.bolha.com/glasbeni-stolpi-g...

V slo drugace tako ali tako manjka kaksno DIY tekmovanje v audiu. V ZDA delajo nore zadeve...

A. Smith ::

TheBlueOne je izjavil:

seminal je izjavil:

PC napajalnik ima kar lepo glajen izhod, brez nekih riplov.


Jaz bi spekuliral obratno. Posebej, ker je vec izhodov in glede na kar si mislim, da je v PSUjih za PCje. Za audio moras biti dosti bolj linearen cez celotno obmocje.

Špekuliraš narobe. PC napajlnik je narejen za zelo različne obremenitve in zelo različnih obremenitev je tudi deležen, če vzamemo za primer samo grafične kartice.


TheBlueOne je izjavil:

PSUji so kolikor vem "preklopni", za audio pa praviloma hoces naslednjo opcijo "linearni".

V komercialne izdelke nihče več ne umešča linearnih pretvornikov, ker so preveč energijsko potratni in ne ustrezajo energijskim standardom. Vse deluje samo še na switcherje.


TheBlueOne je izjavil:

Drug problem je moc sistema. Nek 200W sistem komaj napolni kabino avta z recimo 2m3 volumna.
Ma kaki. 200W RMS te v zaprtem avtu ubije.

TheBlueOne je izjavil:

To je menda ca 16A pri 12V. Recimo, da potrebujes dvakratnik in si pri ca. 32A konstantne porabe.
Standardne avtomobilske varovalke za avtoradije so 20A.

TheBlueOne je izjavil:

Pri teh komercialnih zadevah je oglasevanih dosti podatkov merjenih na kaksnih mejnih ekstremih, tako, da se tezko zanasas na gole podatke. Dobis pa tudi PSUje za audio ampak so po spominu dosti drazji pri dosti bolj skromnih specifikacijah. Ce bi PC PSU bil b.p. menjava, dvomim, da bi se tisti za audio sploh prodajali.
Res je, podatki o moči na komecialnih napravah so zlagani, točno.
Sony, Yamaha, Philips, vse to že leta deluje samo še na stikalne napajalnike zaradi sodobnih energijskih zahtev. Morebitne ripple se sfiltrira, kar lahko naredi tudi kajjedx z nekaj kondenzatorji.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

TheBlueOne ::

A. Smith je izjavil:


TheBlueOne je izjavil:

Drug problem je moc sistema. Nek 200W sistem komaj napolni kabino avta z recimo 2m3 volumna.
Ma kaki. 200W RMS te v zaprtem avtu ubije.


Sej nisem napisal rms. Si mislim, da toliko trosi. Ce se spoznas mi prosim razlozi, zakaj so namenski audio PSUji tako dragi? Skupnost se ni ugotovila, da lahko vzamejo za PC ali je kaj drugega?

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

Ce se spoznas mi prosim razlozi, zakaj so namenski audio PSUji tako dragi? Skupnost se ni ugotovila, da lahko vzamejo za PC ali je kaj drugega?

Če govoriš o kakšnih napajalnikih za javna ozvočenja, so le-ti dragi zato, ker morajo za razliko od pc napajalnika delovati tudi pri vročini, mrazu, vlagi, itd.
Če pa govoriš o komponentah za domači audio, so pa dragi zato, ker so lahko. Kupci z denarjem, pa to.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Scorpy84 ::

Jaz v prikolici uporabljam mean well industrijski napajalnik, sicem malo močnejše izvedbe, ker sem gor dal avtoradio gor so vsi zvočniki priklopljeni, in AB ojačevalec 2x55rms-a z varovalko 25a (dejansko porabo nisem meril), led luči imam gor, pa še sem pa tja more poganjati dve vodni črpalki. Me je prišel tam nekaj čez 60e, sem tudi probal z rač. napajalnikom, ampak ponoči poslušati ventilator..., tako imam vsaj tišino in tudi vedno prisotno 12V da se spomin ne izbriše na radiu. Za tvoje potrebe bi bil dosti kak 12v 12,5a, pride okoli 30e, pa pri tem napajalniku lahko nekoliko dvigneš napetost npr. na 13v in dobiš nekaj več zvočne moči kot na 12v, oziroma toliko kolikor je deklarirano na sami napravi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava subwooferja

Oddelek: Zvok in slika
222511 (2169) TheBlueOne
»

Napajalnik (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Kaj kupiti
948140684 (76343) Riff
»

Računalniški napajlnik kot vir 12V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202830 (2155) FX6300B
»

PSU in avtoradio

Oddelek: Zvok in slika
152805 (2467) xxurban
»

Comp. napajalnik za ojacevalec???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264997 (4594) jRk0

Več podobnih tem