» »

LED trak + dimmer = piskajoč zvok v napajalniku

LED trak + dimmer = piskajoč zvok v napajalniku

SimplTech ::

Iščem mnenja glede težave, ki se mi pojavlja. Želim zmontirati LED trak (0,5m, 5630, 36 LEDic):


Ko priklopim trak direktno na napajalnik (12v, 1A napajalnik) stvar deluje BP, ko pa dam vmes standardni LED dimmer se iz napajalnika sliši nadležen cvileč zvok. Zvok izgine, ko dam dimmer na max. nastavitev, če prestavim na katero koli stopnjo zatemnitve se zvok spet pojavi. Testiral sem na 3 različnih napajalnikih (tudi 12v 2A) in je rezultat vedno isti.

Ima kdo kakšne izkušnje s podobno situacijo? Je možno da sem dobil defekt dimmer? Regulacijo bi namreč nujno potreboval in mi direkt priklop na napajalnik ne diši.

krneki0001 ::

Cvileč zvok pomeni, da je napajalnik preobremenjen.

Imaš industrijske napajalnike, ki so dost poceni v trzinu naslednja ulica od piramide.

Sam imam 220 -> 12V in 12,5A, ker rabim za hladilnik, ki ga imam na 12V. Prej sem imel 6A, pa je piskal ko nor, ker je bil preobremenjen.

hojnikb ::

Piskanje ni nujno zaradi preobremenitve.
#brezpodpisa

LoneWolf ::

Kvalitetnejši dimmer ali močnejši napajalnik. Najcenejši dimmerji uporabljajo triac (ali kaj podobnega) in prekinjajo napajanje s frekvenco, ki ustreza stopnji zatemnitve (utripanje). To lahko med drugim povzroča cvileč ali brneč zvok, posebno pri višji obremenitvi. Kvalitetnejši dimmerji imajo interne dušilke, najboljši zmanjšanje svetilnosti dosežejo npr. z avtotransformatorjem oz regulacijo napetosti.

SimplTech ::

Hvala za napotke.

Očitno sem se pred nakupom premalo poglobil v vse skupaj. Na traku je 36 LEDic, poraba vsake je 150 mA, se pravi v teoriji je poraba celega traku 5,4A in imam veliko premalo zmogljiv napajalnik. Bom danes za test vezal vse skupaj na star PC ATX napajalnik in bom videl kaj bo rezultat.

KraitPay ::

Led dimer cvili tudi ko je neobremenjen? Recimo na 100% osvetlitosti?

SimplTech ::

Kolikor sem ugotovil cvileč zvok prihaja iz napajalnika in ne iz dimmerja. Zvok izgine če dam dimmer na 100% (max) svetilnost, kakor pa začnem zmanjševati svetilnost, začne napajalnik cviliti.

Nisem še imel časa, da bi testiral z PC napajalnikom, ko mi uspe bom poročal.

Highlag ::

Proti piskanju bi ti lahko zadostoval že en velik hiter (lowesr) kondenzator na izhodu napajalnika. Kako velik bi bilo pa treba poizkusit. Sam bi začel pri 4700uF.

Seveda mora biti napajalnik tudi primeren za nominalni tok.
Never trust a computer you can't throw out a window

SaXsIm ::

LoneWolf je izjavil:

Kvalitetnejši dimmer ali močnejši napajalnik. Najcenejši dimmerji uporabljajo triac (ali kaj podobnega) in prekinjajo napajanje s frekvenco, ki ustreza stopnji zatemnitve (utripanje). To lahko med drugim povzroča cvileč ali brneč zvok, posebno pri višji obremenitvi. Kvalitetnejši dimmerji imajo interne dušilke, najboljši zmanjšanje svetilnosti dosežejo npr. z avtotransformatorjem oz regulacijo napetosti.


A si prepričan, da boljši LED dimmerji delujejo z regulacijo napetosti?
SaXsIm

Ribič ::

Če mene vprašaš tale tvoj dimmer deluje na osnovi PWM in to tudi povzroči piskanje, kar si tudi že dokazal s tem, ko zadeva preneha piskati na max osvetljenosti (duty cycle postane 100% odprt). Imel sem podobne težave, ko sem programiral krmilnik za novoletne ledike, pa mi je trafo cvilil kot zmešan. Stvar sem rešil, da sem na izhodu napajalnika dodal en velik okndenzator (pazi, da bo low-esr in pazi na polariteto).

lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED trak, IR senzor in dimmer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193178 (2068) bsslo
»

Led lučke + adapter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364950 (3199) mirator
»

Katera vgradna svetila v armirano betonski strop?

Oddelek: Loža
124040 (3537) gumby
»

Utripanje luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
83428 (2868) T0RN4D0
»

ATX 250W napajalnik mi cvili

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261847 (1574) VolkD

Več podobnih tem